Recenzia: smart hodinky Apple Watch Ultra 2

Často kladené otázky a odpovede

Čím sa líšia Apple Watch Ultra 2 od Apple Watch Ultra?

Zmeny medzi generáciami sú veľmi malé. Apple Watch Ultra 2 teraz podporujú gesto dvojitého poklepania (ale až v aktualizácii watchOS 10.1). Vylepšená bola aj hlasová asistentka Siri. Hodinky dostali novší čip S9 SiP, ako aj čip U2 na presnejšiu lokalizáciu v priestore. Displej hodiniek je v druhej generácii jasnejší a dokáže sa rozjasniť až na 3 000 nitov (2 000 nitov na Apple Watch Ultra). Došlo aj k zväčšeniu internej pamäte z 32 GB na 64 GB.

Komu by sme Apple Watch Ultra 2 odporučili?

Apple Watch Ultra 2 sú vo všeobecnosti určené pre outdoorových nadšencov. Ich dizajn a materiály boli zvolené tak, aby hodinky dosahovali veľkú odolnosť napríklad v horách alebo počas pobytu v džungli. Vzhľadom na ich veľkosť by sme ich vo všeobecnosti odporúčali mužom. Vďaka tomu, že majú medzinárodne uznávanú normu pre potápačské vybavenie EN 13319, sú vhodné aj na prístrojové potápanie a freediving.

Ako dlho vydržia na jedno nabitie?

Pri bežnom používaní dosahuje maximálna výdrž batérie 36 hodín. S úsporným režimom sa potom dostanete až na 72 hodín.

S akým mobilným telefónom sú kompatibilné?

Apple Watch Ultra 2 možno spárovať s mobilnými telefónmi iPhone XS a novšími so systémom iOS 17 a novším.

Obsah balenia a technické parametre

Apple Watch Ultra 2 sa predávajú v rovnakej dizajnovej škatuľke ako predchádzajúca generácia. Vnútri nájdete samotné inteligentné hodinky s remienkom, opletený magnetický napájací kábel a návod na použitie. Hodinky sa opäť predávajú v 3 veľkostných variantoch, pričom sa líši len veľkosť remienka, nie ciferníka.

V redakcii sme mali hodinky Apple Watch Ultra 2 s remienkom Olive Alpine Loop vo veľkosti S. Hodí sa na zápästie s obvodom 13 až 16 palcov. Verzia M je určená pre zápästia s obvodom 14,5 až 19 cm a verzia L cieli na zápästia s obvodom 16,5 až 21 cm.

Názov parametraHodnota
Typ remienkaAlpine Thrust, Trail Thrust alebo Ocean Strap
TrvanlivosťVodotesnosť do 100 metrov, potápanie do 40 metrov, prachotesnosť IP6X
Displej1,92" OLED Retina
Výdrž batérieAž 36 hodín (72 hodín v režime nízkej spotreby)
Spôsob nabíjaniaMagnetický napájací kábel
KonektivitaBluetooth 5.3, Wi-Fi, GPS, NFC
Operačný systémwatchOS
Rozmery bez remienka49 × 44 × 14,4 mm
Hmotnosť bez remienka61 g

Titánové puzdro v hlavnej role

Z hľadiska materiálového spracovania Apple Watch Ultra 2 opäť pracujú s titánovou konštrukciou, ktorá teraz zaujme prítomnosťou 95 % recyklovaného titánu. Z hľadiska dizajnu sa medzi generáciami prakticky nič nezmenilo a hodinky opäť disponujú mierne zvýšenými okrajmi pre väčšiu ochranu displeja.

Apple Watch Ultra 2 sa predávajú so 49 mm puzdrom a v kombinácii s Trailovým alebo Alpským ťahom sú uhlíkovo neutrálne.

Vzhľadom na veľkosť puzdra pôsobí na zápästí pomerne masívne a smart hodinky si preto nájdu svojich priaznivcov najmä medzi mužmi. Podobne ako v prípade Apple Watch Ultra, aj tu pôsobí celok športovým a outdoorovým dojmom, čím sa hodinky odlišujú napríklad od Apple Watch Series 9.

Kde kúpiť Apple Watch Ultra 2
Apple Watch Ultra 2
Hodnotenie
4.4/5

Na pravej strane sa opäť nachádza otočná korunka Digital Crown a tlačidlo štart. Na ľavej strane je opäť tlačidlo Akcia, ktoré si môžete sami nastaviť, na čomá slúžiť. Výhodou spracovania je aj jednoduché ovládanie hodiniek v rukaviciach.

Čo sa týka hmotnosti smart hodiniek, tá sa medzi generáciami vôbec nezmenila a je opäť 61 gramov. Vzhľadom na túto hmotnosť hodinky na zápästí registrujete, a kým si na ich prítomnosť zvyknete, môže sa stať, že párkrát s nimi o niečo ťuknete (aspoň nám sa to pri bežných činnostiach párkrát stalo).

Ideálna voľba do extrémnych podmienok

Podobne ako Apple Watch Ultra, aj Ultra 2 sú určené do extrémnych podmienok. Sú úplne odolné voči prachu podľa štandardu IP6X. Okrem toho ponúkajú aj vodotesnosť do hĺbky 100 metrov. Okrem toho bola ich odolnosť testovaná podľa univerzálneho vojenského štandardu MIL-STD 810H.

Imponuje aj medzinárodne uznávaná norma pre potápačské vybavenie EN 13319. Hodinky tak poskytujú používateľom funkcie potrebné na prístrojové potápanie a freediving v hĺbke až 40 metrov.

Prepracované senzorové vybavenie

O monitorovanie vášho zdravia a pohybu sa stará niekoľko snímačov. Konkrétne ide o snímač srdcového tepu, pulzný oxymeter a teplomer na meranie teploty počas spánku. Apple Watch Ultra 2 majú aj akcelerometer na detekciu pohybu, kompas a výškomer. K dispozícii je aj dvojfrekvenčné GPS na spoľahlivé informácie o vašej polohe.

Hodinky sú vybavené celým radom senzorov
Hodinky sú vybavené celým radom senzorov

Výdrž batérie sa nezlepšila

Pokiaľ ide o výdrž batérie, inteligentné hodinky, bohužiaľ, nezaznamenali medzi generáciami žiadne zlepšenie. Pri bežnom používaní dosahuje výdrž batérie 36 hodín, s aktiváciou úsporného režimu môžete dosiahnuť maximálne 72 hodín.

Pri nepretržitom prehrávaní skladieb dosahuje výdrž batérie maximálne 20 hodín. Pri nepretržitom sledovaní outdoorových aktivít so zapnutým systémom GPS sa dostanete na 12 hodín. Ak na to použijete LTE a zároveň zapnete režim úspory energie, výdrž batérie je 17 hodín.

Pri vonkajšej aktivite so zapnutým systémom GPS a LTE a úsporným režimom s menším počtom meraní srdcového tepu a GPS je výdrž batérie 35 hodín.

S hodinkami teda bez problémov zvládnete monitorovať aj kratší výlet v prírode, a to aj s prihliadnutím na občasné nahliadnutie do mapy alebo prípadne odpovedanie na správu. Pri naozaj dlhých celodenných túrach však môže byť už 12-hodinový limit problémom.

Podobne ako Apple Watch Ultra, sú hodinky vybavené funkciou rýchleho nabíjania. Na 80 % batérie ich nabijete za 1 hodinu a na 100 % sa dostanú približne za 1,5 hodiny. Ak ich teda dáte na nabíjačku hneď po prebudení a ranná rutina vám trvá približne hodinu, môžete ich pripraviť na ďalší deň bez toho, aby ste prišli o monitorovanie spánku.

Kde kúpiť Apple Watch Ultra 2
Apple Watch Ultra 2
Hodnotenie
4.4/5
Umiestnenie napájacieho kábla
Umiestnenie napájacieho kábla

Displej je opäť o niečo jasnejší

Apple Watch Ultra 2 majú po vzore svojho predchodcu OLED displej, ktorý teraz dokáže svietiť jasom až 3 000 nitov (na Apple Watch Ultra to bolo 2 000 nitov). Vzhľadom na to, ide v súčasnosti o najjasnejší displej, aký výrobca na svojich hodinkách ponúka. Vyšší jas znamená ešte o niečo lepšiu čitateľnosť vo vonkajších podmienkach, najmä počas slnečného počasia.

Vyšší jas môže nájsť využitie aj v extrémnych podmienkach (napríklad na horách za naozaj slnečného počasia, keď lúče znižujú bežnú čitateľnosť displeja alebo pri potápaní).

Aj keď nemôžeme povedať, že by sme si rozdiel všimli na prvý pohľad, pravdou zostáva, že vonku je čitateľnosť displeja bezproblémová. V tme sa medzitým hodinky automaticky prepnú do nočného režimu (hodinky na to využívajú snímač okolitého svetla), v ktorom sa všetky prvky na ciferníku sfarbia do sýtočervenej farby a hodinky nebudú rušiť váš cirkadiánny rytmus modrými alebo zelenými farebnými zložkami. Čitateľnosť displeja je po aktivácii nočného režimu bezproblémová a s používaním hodiniek sme nemali žiadne problémy.

Vďaka veľkosti displeja sa hodinky používajú veľmi pohodlne a bežné úlohy a gestá zvládnete bez problémov.

Nový čip

Smart hodinky dostali nový čip S9 SiP, ktorý sa objavuje aj v Apple Watch Series 9. Vďaka nemu by mali byť všetky operácie vo vnútri hodiniek ešte o niečo rýchlejšie, čo by sa malo prejaviť v ešte lepšej používateľskej prívetivosti. Počas nášho testu sa ukázalo, že bežný používateľ si to nevšimne, pretože úplne plynulé ovládanie bolo možné už pri Apple Watch Ultra. Posun vpred z hľadiska technických parametrov tu však je.

Hodinky navyše disponujú čipom U2 na veľmi presné určovanie polohy. V kombinácii s iPhonom 15 môžete využívať funkciu Nájsť telefón, pričom hodinky vám ukážu presnú vzdialenosť aj smer, ktorým máte iPhone hľadať (podobne ako AirTags).

watchOS 10 ponúka o niečo viac

Inteligentné hodinky pracujú s novým systémom watchOS 10, ktorý ponúkne opäť o niečo prepracovanejší zážitok. Aplikácie majú trochu iný vzhľad a využívajú celú plochu displeja. Súčasťou je aj takzvaný Smart Set, ktorý vám zobrazuje najdôležitejšie informácie pekne pohromade.

Vylepšenia sa dočkali aj cyklisti. Keď začnete cyklistický tréning, automaticky sa na iPhone zobrazí ako živá aktivita. Ukazovatele sa tak dajú ešte ľahšie sledovať, keď telefón umiestnite do držiaka na riadidlách. Ak smart hodinky zistia wattmeter, dokážu automaticky odhadnúť váš funkčný prahový výkon (t. j. najvyššiu úroveň intenzity, ktorú dokážete udržať počas hodiny). Pri pešej turistike napríklad oceníte upozornenie, keď prekročíte určitú nadmorskú výšku. Apple Watch sa dajú spárovať aj s hrudným pásom na ešte presnejšie meranie tepovej frekvencie.

Hodinky s watchOS 10 dokážu merať aj čas strávený na dennom svetle. Hodinky s týmto operačným systémom teraz dokážu prehrať aj nahratú videosprávu na FaceTime a podporujú skupinové audiohovory.

Funkcie Apple Watch Ultra 2: novinky sú len nepatrné

V medzigeneračnom období sa hodinky Apple Watch Ultra 2 dočkali len niekoľkých nových funkcií a vylepšenia sú v tomto smere drobné. Poďme si ich predstaviť.

Kde kúpiť Apple Watch Ultra 2
Apple Watch Ultra 2
Hodnotenie
4.4/5

Apple Watch Ultra 2 môžu byť voliteľne vybavené kartou eSIM. Vďaka tomu môžete z hodiniek telefonovať a posielať správy, aj keď pri sebe nemáte mobilný telefón. Variant Apple Watch Ultra 2 bez funkcie Cellular sa ani nepredáva a v tomto ohľade sa hodinky líšia od bežného radu Apple Watch.

Nové gesto Double Tap

Do hodiniek Apple Watch Series 9 bolo pridané aj nové gesto Double Tap, ktoré však bude na hodinkách dostupné až s aktualizáciou watchOS 10.1.

Dvojité klepnutie je užitočné v situáciách, keď chcete hodinky ovládať jednou rukou. Gesto pozostáva z dvojitého stlačenia palca a ukazováka, ktorým možno ovládať aktuálne udalosti na hodinkách. To znamená, že môžete napríklad prijať hovor, ukončiť ho alebo spustiť stopky. V aplikáciách v podstate nahrádza hlavné tlačidlo.

Hoci gesto prichádza s novým operačným systémom, Apple tvrdí, že na jeho používanie je potrebný novší procesor. V starších modeloch ho teda údajne nenájdete ani po aktualizácii.

Vylepšená hlasová asistentka Siri

Rovnako ako v prípade Apple Watch Series 9, aj hlasový asistent Siri bol vďaka novej čipovej súprave vylepšený. Hodinky dokážu rozpoznať hlas o niečo rýchlejšie a na komunikáciu s ňou nemusia byť hodinky nevyhnutne pripojené k internetu. Okrem toho získala aj prístup k zdravotným informáciám v hodinkách, takže sa jej môžete spýtať napríklad na kvalitu vášho spánku. Slovenčina stále nie je k dispozícii a na komunikáciu musíte použiť jeden z podporovaných jazykov.

Presná lokalizácia iPhonu

Podobne ako hodinky Watch Series 9, aj Apple Watch Ultra 2 sú vybavené čipom U2 na presné určovanie polohy. V kombinácii s iPhonom 15 s rovnakým čipom vám pomôžu nájsť mobilný telefón doma. Na displeji sa zobrazuje nielen smer, ktorým hľadať, ale aj vzdialenosť. Táto funkcia je vítanou správou pre tých z vás, ktorí majú tendenciu doma strácať telefón a márne ho hľadajú počas ranného zhonu do práce.

Nasledujúce funkcie sú už totožné s predchádzajúcou generáciou Apple Watch Ultra. Drobné zmeny prináša len novší operačný systém watchOS 10, ako sme už spomínali.

Kompas s funkciou Návart

Aplikácia Kompas vám ponúka jednoduchú navigáciu v prírode. Môžete si tiež spustiť funkciu Návrat, kde hodinky zaznamenajú, kam idete v prípade, že sa stratíte a budete potrebovať nájsť cestu späť. Pomocou aplikácie môžete do mapy pridať aj rôzne štítky, napríklad kde ste nechali auto alebo kde sa chcete najesť. V tomto prípade však musíte nájsť cestu späť pomocou kompasu, ktorý vám ukáže smer (nečakajte klasický mapový podklad pre ľahkú orientáciu).

Upozorní na vás siréna

Ak potrebujete privolať pomoc v krízovej situácii alebo ak sa stratíte, môžete pomocou hodiniek spustiť sirénu s hlasitosťou 86 dB. Tento výrazný tón je počuť až do vzdialenosti 180 metrov.

Funkcia Siréna
Funkcia Siréna

Rozpoznajú, ako hlboko ste pod vodou

Aplikácia Oceanic+ v podstate funguje ako potápačský počítač. Pri potápaní vám teda zobrazí hĺbku ponoru, maximálnu dosiahnutú hĺbku, teplotu vody a aktuálny čas.

Kde kúpiť Apple Watch Ultra 2
Apple Watch Ultra 2
Hodnotenie
4.4/5

Nižšie uvedené funkcie nájdete aj na hodinkách Apple Watch Series 9.

Dajú sa použiť aj na potápanie
Dajú sa použiť aj na potápanie

Základné funkcie na monitorovanie zdravia

Ako to už pri hodinkách Apple Watch býva, zariadenie sa skvele hodí na monitorovanie vášho pohybu a základných zdravotných ukazovateľov. Dokážu teda merať počet krokov, ktoré ste počas dňa prešli, pričom si môžete doplniť pohybové krúžky.

Okrem toho ponúknu aj funkcie na monitorovanie srdcového tepu, okysličenia krvi a tiež EKG. Využiť môžete aj aplikáciu Mindfulness, v ktorej si môžete dopriať krátke dychové cvičenie alebo sa zamyslieť nad nejakou témou.

Sledovanie menštruačného cyklu

Hoci sú hodinky Apple Watch Ultra 2 určené skôr pre mužov, je tu pokročilá funkcia sledovania menštruačného cyklu. Podobne ako predchádzajúci model sú hodinky vybavené teplomerom na meranie teploty zápästia počas spánku. Namerané údaje potom hodinky využívajú na ešte presnejší odhad času ovulácie a začiatku menštruácie. To z nich môže urobiť skvelého pomocníka pre ženy, ktoré chcú otehotnieť.

Údaje o telesnej teplote sú užitočné aj pre mužov, ktorí tak môžu lepšie odhaliť napríklad začiatok choroby. Treba však poznamenať, že hodinky nefungujú ako teplomer, a preto vám na požiadanie teplotu nezmerajú.

Monitorovanie spánku

Apple Watch Ultra 2 dokážu podrobne monitorovať aj váš spánok. Po prebudení sa môžete tešiť na údaje nielen o celkovej dĺžke vášho spánku, ale aj o jednotlivých fázach. Samozrejme, počas spánku si môžete nastaviť aj režim Nerušiť.

K lepšiemu spánku napomáha aj nočný režim hodiniek, ktorý jednotlivé údaje ciferníka podfarbí na červeno. Môžete si tiež nastaviť budík, ktorý vás bude budiť jemnými vibráciami na zápästí.

Detekcia autonehody

Smart hodinky podporujú vašu bezpečnosť. Ak zistia nehodu, vydajú výrazný zvukový signál a zobrazia aj upozornenie. Na displeji sa tiež zobrazí posuvník s núdzovým volaním, ktoré môžete aktivovať alebo zrušiť. Ak nič neurobíte (napríklad ak ste v bezvedomí), hodinky po 20 sekundách automaticky zavolajú záchrannú službu. Ak používate kartu eSIM, nebudete na to potrebovať mobilný telefón. V opačnom prípade sa bez pripojeného iPhonu nezaobídete.

Monitorovanie športových aktivít

Smart hodinky samozrejme nájdu svoje využitie aj pri monitorovaní športovej aktivity. Údaje zobrazované počas cvičenia sa líšia v závislosti od toho, akú aktivitu si vyberiete. Napríklad v prípade chôdze môžete sledovať nielen uplynulý čas od začiatku cvičenia, srdcovú frekvenciu a počet spálených kilokalórií, ale aj priemerné tempo alebo prejdenú vzdialenosť. Môžete si tiež zobraziť stav svojich cvičebných krúžkov.

Meranie môžete kedykoľvek pozastaviť a obnoviť (napríklad keď si počas turistiky vychutnávate občerstvenie). Okrem toho možno hodinky počas merania používať aj na iné činnosti, takže môžete napríklad počas chôdze ľahko odoslať prichádzajúcu správu. Podrobné údaje po cvičení na vás čakajú v mobilnej aplikácii.

Kde kúpiť Apple Watch Ultra 2
Apple Watch Ultra 2
Hodnotenie
4.4/5

Pri niektorých aktivitách oceníte možnosť nastaviť si vlastné intervaly cvičenia a odpočinku priamo v hodinkách a prispôsobiť si tak tréning svojim potrebám. Z hľadiska sledovania športových aktivít ide určite o vydarené zariadenie. Profesionálnym športovcom, ktorí sa zameriavajú najmä na beh alebo cyklistiku, však pravdepodobne lepšie poslúžia napríklad smart hodinky Garmin, najmä ich vyššie rady. V porovnaní s nimi sú Apple Watch Ultra multifunkčnejším zariadením, ktoré ponúka z každého súdka niečo.

Inteligentné hodinky Garmin ponúknu bežcom napríklad pridanú funkciu merača výdrže, ktorý odhadne, koľko energie vám zostáva počas tréningu alebo pretekov. Bežcov môže potešiť aj graf od konkurencie, ktorý zobrazuje odhadované časy na tratiach 5 km, 10 km, polmaratón a maratón a ich zmeny v čase v závislosti od tréningového úsilia. Skrátka, sleduje sa tu o niekoľko metrík viac ako na hodinkách Apple Watch.

Ak si sem-tam idete zabehať, z času na čas sa vyberiete na výlet do prírody alebo sa zúčastňujete na tréningu v posilňovni, hodinky Apple Watch vám určite postačia.

Telefonovanie a posielanie správ

Samozrejmosťou je, že budete upozornení na všetky prichádzajúce oznámenia. S hodinkami Apple Watch Ultra 2 môžete aj plnohodnotne telefonovať, a to v slušnej kvalite. Hovory môžete uskutočňovať priamo z hodiniek alebo môžete použiť bezdrôtové slúchadlá.

Pokiaľ ide o správy, na tie možno odpovedať pomocou prednastavenej odpovede alebo môžete správu nadiktovať hlasom. Funguje to skvele a hodinkám môžete dokonca povedať, kde majú používať interpunkčné znamienka. Hodinky nám veľmi dobre rozumeli nielen v tichom domácom prostredí, ale aj na bežnej rušnej ulici. Nechýba ani podpora emoji.

Ak by ste chceli napísať správu na klasickej klávesnici, bohužiaľ, narazíte na problém. Jedinou možnosťou je prepnúť iPhone (a teda aj hodinky) do angličtiny. V takom prípade je k dispozícii klávesnica QWERTZ, ale pri písaní sa, samozrejme, musíte zaobísť bez diakritiky.

Mapy a navigácia

Okrem prepracovaného kompasu môžete na navigáciu používať aj aplikáciu Mapy. V nej môžete jednoducho zadať, kam chcete ísť, a potom sa nechať hodinkami navigovať. Zariadenie na displeji zobrazuje nielen jednotlivé pokyny, ale aj prehľadnú mapu. Tým prekonáva niektoré konkurenčné modely, ktoré na navigáciu používajú len jednoduchú smerovú šípku. Aplikácia je užitočná, ak sa chcete navigovať na nejaké miesto, ale nechcete (alebo nemôžete) držať v ruke mobilný telefón.

Doplnkové funkcie

Smart hodinky ponúknu aj množstvo ďalších funkcií a prostredníctvom obchodu App Store si môžete stiahnuť ďalšie aplikácie. Prostredníctvom hodiniek môžete napríklad počúvať hudbu (kapacita úložiska na offline počúvanie je 64 GB, pri Apple Watch Ultra to bolo len 32 GB). Okrem toho je k dispozícii napríklad predpoveď počasia, zobrazenie kalendára, stopky, časovač, kalkulačka a ďalšie. Hodinky sa dajú používať aj na bezkontaktné platby Apple Pay.

Záver – komu by sme Apple Watch Ultra 2 odporučili?

Apple Watch Ultra 2 sú vo všeobecnosti určené pre outdoorových a adrenalínových nadšencov, ktorých poteší ich špičkové spracovanie s použitím odolných materiálov. Z hľadiska veľkosti by sme ich odporúčali skôr mužom, pretože na ženskom zápästí pôsobia príliš masívne.

Medzi generáciami sa hodinky dočkali len niekoľkých drobných zmien. Konkrétne ide o novší čip S9, funkciu na lepšiu lokalizáciu iPhonu, väčšiu vnútornú pamäť, prepracovanejšiu hlasovú asistentku Siri a podporu nového gesta Double Tap. Vzhľadom na to pre väčšinu používateľov nebude mať upgrade na novšie zariadenie zmysel. Ak si však zaobstarávate svoje prvé hodinky Apple Watch z radu Ultra, určite to môže byť skvelý spôsob, ako si dopriať najnovšie dostupné funkcie.

Kde kúpiť Apple Watch Ultra 2
Apple Watch Ultra 2
Hodnotenie
4.4/5

Pokiaľ ide o nevýhody, tými sú pri všetkých hodinkách Apple Watch spravidla vyššia cena a nízka výdrž batérie. Do úvahy musíte brať aj to, že hodinky sa spárujú len s iPhonom.

Používateľská príručka Apple Watch Ultra 2

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *