Často kladené otázky a odpovede
Smart hodinky ponúkajú cyklistom podrobné informácie o monitorovaní trasy a výkone. Využiť sa dajú aj tréningové plány alebo analýza údajov. Na rozdiel od cyklistických počítačov, sú inteligentné hodinky univerzálnejšie zariadenia, ktoré sa okrem poskytovania prehľadu o vašom zdraví a spánku v každodennom živote dajú použiť aj na iné športy.
Vzhľadom na širokú škálu tréningových funkcií možno odporučiť smart hodinky Garmin. V závislosti od konkrétneho modelu získate naozaj podrobné štatistiky, slušnú výdrž batérie a možnosť spárovania s ďalším príslušenstvom (napríklad s hrudným pásom alebo so snímačom kadencie).
Najlepšie smart hodinky pre cyklistov
Garmin Fénix 7X Sapphire Solar
Ste nadšenec outdoorových aktivít? Potom by vašej pozornosti nemali uniknúť smart hodinky Garmin Fénix 7X. Zvládnu monitorovanie zdravia a pohybu, pričom vám ponúkne aj pokročilé ukazovatele. S ich pomocou ľahko zistíte, aká je vaša aktuálna tréningová záťaž a či je čas spomaliť alebo sa pustiť do intenzívnej aktivity. Hodinky zaujmú aj špičkovým spracovaním a použitím kvalitných materiálov. Zafírové sklíčko je vybavené solárnym nabíjaním, ktoré dokáže predĺžiť životnosť batérie. Výhodou hodiniek sú aj mapy a navigácia.
Apple Watch Ultra 2
Apple predstavuje novú generáciu svojich outdoorových smart hodiniek Apple Watch Ultra 2. Dočkali sme sa však len niekoľko nových funkcií. Konkrétne ide o novší čip, podporu gesta Double Tap, zväčšenie internej pamäte z 32 GB na 64 GB a vylepšenú hlasovú asistentku Siri. Oplatí sa teda toto zariadenie kúpiť a stojí za to o ňom uvažovať? To vám povieme v našej recenzii.
Huawei Watch GT 4
Smart hodinky Huawei Watch GT 4 ponúkajú zaujímavý rad funkcií na monitorovanie športového a životného štýlu a zdravia. Vďaka mikrofónu a reproduktoru dokážu zrkadliť hovory na telefóne a umožňujú odpovedať na správy pomocou preddefinovaných odpovedí. Hodinky ponúkajú celkový prehľad o vašom kalorickom stave s možnosťou zaznamenávať prijaté kalórie v ovládacej aplikácii. Podobne ako Huawei Watch GT 3, sú hodinky k dispozícii v dvoch veľkostiach a v rôznych dizajnoch.
Vlastnosti smart hodiniek pre cyklistov alebo podľa čoho si vybrať
Pri výbere inteligentných hodiniek pre cyklistov môžete zvážiť niekoľko parametrov. Niektoré z nich môžu byť dôležité len pre vrcholových športovcov. Ak ste skôr príležitostný cyklista, možno nebudete chcieť podrobne analyzovať svoje výkony a uspokojíte sa so základným rozsahom funkcií. Pred kúpou si môžete ujasniť, ktoré z nasledujúcich funkcií sú pre vás kľúčové.
Cyklistický režim
Na monitorovanie vašej športovej aktivity je, samozrejme, dôležité, aby hodinky vôbec ponúkali režim cyklistiky. Niektoré modely ponúkajú aj samostatné režimy pre cestnú cyklistiku, horskú cyklistiku, elektro bicyklovanie a indoor cyklistiku. Môžete sa stretnúť aj s režimom pre triatlon. Pri výbere teda zvážte, či je pre vás toto rozdelenie nevyhnutné alebo sa uspokojíte s univerzálnym cyklistickým režimom.
Na niektorých smart hodinkách patrí cyklistika medzi aktivity, ktoré zariadenie dokáže automaticky rozpoznať. V takom prípade nemusíte myslieť na zapnutie merania pred začatím jazdy. Okrem toho, zariadenie dokáže rozpoznať aj pauzu, takže meriate naozaj len čas, ktorý strávite šliapaním do pedálov a nie čas, keď si doprajete občerstvenie. Niekedy však môže byť takáto detekcia chybná, takže pri našich testoch sme zistili, že najlepšie je vždy nastaviť hodinky manuálne.
Konkrétne dáta, ktoré hodinky merajú, sa tiež môžu líšiť. Pomyselným základom sú informácie o dĺžke trasy, vašej rýchlosti alebo čase, ktorý ste strávili vykonávaním aktivity.
Medzi ďalšie praktické štatistiky, ktoré sa objavujú na vybraných športových hodinkách, patria napr.:
- Meranie nadmorskej výšky a celkového stúpania počas trasy.
- Vytváranie vlastných tréningových plánov (alebo trás) a ich export do hodiniek.
- Podrobné meranie výkonu a kadencie po pripojení k wattmetru.
- Podrobné meranie srdcovej frekvencie po pripojení hrudného pásu.
- Virtuálny pretekár, s ktorým môžete súťažiť a zlepšovať sa.
- Zobrazenie času potrebného na zotavenie pred ďalším tréningom.
- Sledovanie VO2 max, čo je základný ukazovateľ pre cyklistov alebo športovcov všeobecne. Táto hodnota meria maximálnu schopnosť vášho tela dodávať a využívať kyslík počas fyzickej aktivity.
Na vybraných smart hodinkách Garmin sa môžete stretnúť aj s nasledujúcimi užitočnými funkciami:
- Funkcia ClimbPro na vybraných modeloch Garmin, ktorá zobrazuje detaily stúpania, aby ste si lepšie rozložili sily počas jazdy.
- Zobrazenie úrovne cyklistiky - zahŕňa váš aktuálny typ jazdca (napríklad horolezca). Určuje sa na základe vašej aeróbnej vytrvalosti, aeróbnej kapacity a anaeróbnej kapacity.
- Zobrazenie vášho aktuálneho laktátového prahu.
- Dynamika MTB - meria náročnosť jazdy a vašu plynulosť (t. j. ako sa vám darí udržiavať rovnakú rýchlosť počas jazdy).
- Segmenty, ktoré možno odosielať priamo do zariadenia z vášho účtu Garmin Connect. V segmente potom môžete pretekať a pokúsiť sa prekonať svoj vlastný rekord alebo rekord ostatných účastníkov.
Vybrané zariadenia vás tiež môžu upozorniť, keď dosiahnete určitú tepovú frekvenciu (napríklad prostredníctvom zvuku alebo vibrácií). Takto môžete prispôsobiť svoju jazdu a zamerať sa presne na ten tréning, ktorý potrebujete.
Senzor GPS
Väčšina inteligentných hodiniek je vybavená vlastným snímačom GPS. To znamená, že s nimi môžete vyraziť na bicykel a mobilný telefón nechať doma. Po návrate si môžete zobraziť štatistiky o prejdenej vzdialenosti, rýchlosti a konkrétnom tvare trasy.
Niektoré inteligentné hodinky však vlastný snímač GPS nemajú (napr. Redmi Watch 3 Active). Ak chcete získať podrobné informácie o trase a ďalšie hodnoty, musíte si so sebou vziať mobilný telefón, prostredníctvom ktorého sa hodinky spoja s GPS.
Mapy a navigácia
Ak často jazdíte po neznámych miestach, budú sa vám hodiť aj mapy alebo navigácia. S inteligentnými hodinkami Garmin je navyše veľmi jednoduché plánovať trasy jazdy priamo v mobilnej aplikácii Garmin Connect a následne ich exportovať do zariadenia. Mapové podklady však ponúknu aj smart hodinky Apple Watch, Samsung a Huawei. Topografické mapy sa tiež môžu hodiť, ale tie sú často doménou outdoorových hodiniek. V prípade mestských hodiniek (napr. Apple Watch) si ich môžete stiahnuť prostredníctvom aplikácie tretej strany.
Spárovanie s hrudným pásom alebo wattmetrom
Ak chcete počas športu získať čo najpresnejšie údaje o svojej srdcovej frekvencii, oceníte možnosť spárovania zariadenia s hrudným pásom. Ten dnes patrí k nepostrádateľnému vybaveniu nielen profesionálnych cyklistov.
Profesionálni cyklisti sa počas jazdy nezaobídu ani bez wattmetra, ktorý je možné umiestniť na riadidlá, pedále alebo stredové zloženie. Jeho úlohou je merať veľkosť sily vynaloženej pri záberoch do pedálov (t.j. pri šlapaní).
Spárovanie hrudného pásu alebo wattmetra s hodinkami zabezpečuje technológia ANT a bluetooth.
Dlhá výdrž batérie
Jedným z dôležitých parametrov pre cyklistov je nepochybne dĺžka výdrže batérie. V tejto súvislosti si všimnite aj hodnoty, ktoré platia pri zapnutom režime GPS. Platí jednoduché pravidlo – čím dlhšia výdrž batérie, tým lepšie.
Ak sa často vydávate na niekoľkodňové cyklistické výlety, môže mať pre vás zmysel zaobstarať si zariadenie so solárnym nabíjaním (túto funkciu ponúka napríklad nami recenzovaný model Garmin Fénix 7X Sapphire Solar, ktorého výdrž batérie v režime iba GPS je perfektných 122 hodín). Perfektnú výdrž ponúka aj model Garmin Instinct 2X Solar.
Odolnosť
Cyklisti sa prirodzene často pohybujú v prašnom a vlhkom prostredí. Preto je vhodné zamerať sa aj na odolnosť hodiniek voči týmto faktorom. Odolnú konštrukciu zariadenia oceníte v prípade, že náhodou spadnete a vaše zápästie narazí na tvrdý povrch.
Spôsob ovládania
Smart hodinky sa ovládajú dotykom alebo tlačidlami. Dotykové ovládanie však môže byť nepraktické, ak máte na rukách rukavice. V takom prípade oceníte vyvýšené tlačidlá, ktoré sú ľahšie nahmatateľné aj naslepo.
Praktickou funkciou môže byť aj podpora hlasového ovládania (napríklad hlasová asistentka Siri na hodinkách Apple Watch). Vďaka tomu môžete hodinky ovládať bez toho, aby ste museli nutne zdvihnúť obe ruky z riadidiel a riskovať tak svoju bezpečnosť počas jazdy.
Synchronizácia s aplikáciami
Vybrané inteligentné hodinky umožňujú aj synchronizáciu údajov s aplikáciami tretích strán, ktoré môžete využiť na zdieľanie jázd s priateľmi a kolegami športovcami. Aplikácia Strava je tu pomyselným lídrom. Spárovanie s ňou umožňuje väčšina všetkých hodiniek Apple Watch, Garmin, Samsung, Huawei, Amazfit, Xiaomi a Suunto.
Notifikácie a volanie
Telefonovanie počas jazdy alebo odpovedanie na prichádzajúce správy nie je úplne bezpečné. S inteligentnými hodinkami môžete buď používať režim nerušiť alebo dostávať upozornenia počas športovania. Potom je na vás, či budete oznámenie ignorovať alebo zastavíte na krajnici a skontrolujete ich.
Bezkontaktné platby
Ak si beriete hodinky len na bicykel a mobilný telefón (a často aj hotovosť) nechávate doma, oceníte možnosť používať bezkontaktné platby prostredníctvom inteligentných hodiniek. Vaša zastávka na občerstvenie tak bude bez akýchkoľvek komplikácií. V našom článku zameranom na inteligentné hodinky s NFC sa dozviete, ktoré z nami preskúmaných modelov podporujú bezkontaktné platby.
Bezpečnostné funkcie
Pre cyklistov môže mať zmysel aj prítomnosť bezpečnostnej funkcie, ako je detekcia pádu alebo možnosť jednoduchého vytočenia núdzového kontaktu. Bezpečnostným prvkom môže byť aj prítomnosť osvetlenia, ktoré nájdete napríklad v modeli Garmin Instinct 2X Solar. To sa vám bude hodiť napríklad vtedy, ak sa zdržíte na vychádzke a dôjde vám osvetlenie bicykla.
Smart hodinky vs. mobilný telefón vs. cyklopočítač
Cyklisti majú niekoľko možností, ktoré môžu využiť na monitorovanie svojich jázd. Prirodzene, každá z nich má svoje výhody a nevýhody.
Inteligentné hodinky ponúkajú niekoľko funkcií v jednom. Slúžia na monitorovanie zdravia a pohybu a zároveň sú skvelým pomocníkom z hľadiska multifunkčnosti. Aj cyklisti sa často nevenujú len tomuto jednému športu, ale z času na čas si idú zabehať, zaplávať alebo sa venujú silovému tréningu. Inteligentné hodinky podporujú meranie rôznych druhov športov. Na druhej strane, napríklad čítanie mapy z hodiniek počas jazdy môže byť oveľa menej pohodlné a tiež nebezpečnejšie (v porovnaní s cyklopočítačom alebo mobilným telefónom pripevneným na riadidlách).
Dokonca, aj vybrané inteligentné hodinky možno pomocou držiaka pripevniť na riadidlá a ovládať ich týmto spôsobom. Keďže sú však podstatne menšie ako cyklopočítač, ich používanie môže byť menej pohodlné. Zároveň ich displej obsahuje menej dátových polí v porovnaní s cyklopočítačom a prepínanie medzi nimi nemusí byť úplne pohodlné.
Cyklopočítače skvelo zvládajú obsluhu cyklistických funkcií. Dokážu merať dĺžku trasy, priemernú rýchlosť a ponúkajú podrobné mapové podklady. Na druhej strane, ak chcete počas športovania merať srdcovú frekvenciu, musíte si zakúpiť hrudný pás. Cyklopočítač upevnený na riadidlách môže byť tiež náchylný na poškodenie alebo stratu, ak spadnete (napríklad na nerovnom teréne). Čítanie údajov z mapy počas jazdy je však pohodlnejšie ako pri použití inteligentných hodiniek. Ak sa prikláňate skôr k cyklopočítačom, prečítajte si našu recenziu zariadení Garmin Edge 540 a Edge 840.
Hoci mobilný telefón môže byť funkčne porovnateľný s cyklopočítačom, nie je určený na tento účel. Nemá optimalizovanú batériu, ani displej nie je určený na dlhodobé vystavenie priamemu slnečnému svetlu. Rovnako, nie každý si chce dať na riadidlá často niekoľkonásobne drahší telefón a riskovať jeho zničenie.
Cenovo dostupná možnosť? Fitness náramky
Ak nechcete zaťažovať svoju myseľ obrovským množstvom štatistík, fitness náramky môžu byť pre vás lepšou voľbou. V súvislosti s cyklistikou ponúknu skôr základné funkcie, ale na meranie výkonu a tepovej frekvencie vám postačia. Navyše sú cenovo veľmi dostupnou možnosťou.