ITmix.cz logo

Najlepšia autokamera: ako si vybrať kameru do auta?

Najlepšia autokamera: ako si vybrať kameru do auta?

Kamery v autách sa čoraz častejšie stávajú súčasťou výbavy vodičov. Doprava hustne a ľudia sú na cestách agresívnejší a menej ohľaduplní. Pri dokazovaní zavinenia nehody je autokamera jednoznačne najlepšou voľbou, akú môžete urobiť. V našom článku sa budeme venovať tomu, ako si vybrať najlepšiu kameru do auta.

Recenzie vybraných produktov

Základné tipy pre výber

 • V prvom rade odporúčame vybrať kameru do auta s vyšším rozlíšením, minimálne Full HD (1920 x 1080 pixelov) a vyšším - ideálne 4K. Získate tak kvalitnejšie zábery.
 • Nezabúdajte, že kvalitný audiovizuálny záznam si bude vyžadovať viac úložného priestoru. Preto myslite na to, že kúpou kamery sa vaša investícia nekončí. Vo väčšine prípadov si budete musieť kúpiť aj pamäťovú kartu s dostatočnou kapacitou.
 • Podobne ako pri iných kamerách, aj tu zohráva úlohu snímková frekvencia (tzv. FPS). Tá udáva, koľko snímok za sekundu je kamera schopná nasnímať. Tu sa odporúča vyberať kamery, ktoré zvládnu aspoň 30 FPS alebo viac. Pri nižších FPS nie sú záznamy také plynulé a môžu im uniknúť dôležité detaily.
 • Pri výbere kamery sa uistite, že má pokročilejšie funkcie, napríklad automatické spustenie alebo nahrávanie do slučky. Tieto funkcie neskôr oceníte ako užitočných pomocníkov, vďaka ktorým sa vám bude kamera pohodlnejšie používať každý deň.

Typy autokamier

Kamery do auta sa podobne, ako iné technické zariadenia, neustále vyvíjajú. Na trhu ich nájdete takmer nepreberné množstvo. Ktorá kamera do auta je však z množstva ponúkaných produktov pre vás tá pravá? Prvou otázkou, na ktorú by ste si pri výbere autokamery mali vedieť odpovedať, je, aký typ kamery bude vyhovovať vašim potrebám. Poďme sa teda spoločne pozrieť na základnú typológiu.

Klasická autokamera

Ide o zďaleka najbežnejší typ autokamery. Umiestňuje sa výlučne na čelné sklo vozidla. Jej umiestnenie zo svojej podstaty obmedzuje záznam na to, čo sa deje priamo pred vami. Klasická autokamera sa na trhu ponúka v rôznych vyhotoveniach. Výrobky sa od seba líšia najmä kvalitou zachytených záberov.

Duálna autokamera

Duálne kamery do auta by sa mali hneď na začiatku rozlíšiť na dva samostatné typy.

Prvý typ duálnej kamery do auta má dva objektívy na jednej kamere. V praxi to znamená, že prvý objektív zachytáva všetko, čo sa deje pred vaším vozidlom. Druhý objektív sa potom stará o záznam toho, čo sa deje vo vnútri vozidla. To ocenia najmä profesionálni vodiči, typicky taxikári alebo vodiči autobusov.

Druhým typom je potom duálna autokamera, ktorá sa skladá z dvoch samostatných kamier. Každá kamera nesie jeden objektív. Jednu z duálnych kamier umiestnite na čelné sklo vozidla a druhú na zadnú časť. Umiestnenie kamier umožňuje zachytiť všetko, čo sa deje pred vozidlom, ale aj za ním. Takže vám neunikne nič, čo sa deje.

Autokamera bez displeja

Kamery do auta bez displeja sú mimoriadne obľúbené vďaka ich kompaktnému dizajnu, ktorý umožňuje ich jednoduchú montáž na čelné sklo. Kamera tu zaznamenáva všetko, čo sa v danom okamihu deje pred vami. Absencia displeja vás zvyčajne odkazuje na ovládanie autokamery prostredníctvom aplikácie, ktorú si nainštalujete do svojho smartfónu.

Autokamera v spätnom zrkadle

Tieto autokamery patria k technicky najprepracovanejším kamerám, ktoré si dnes môžete kúpiť. Kamera dokáže zachytiť dianie pred aj za vozidlom. Navyše ju vo vozidle vôbec nie je vidieť, pretože pôsobí ako prirodzená súčasť interiéru.

Zorný uhol minimálne 140°

Zorný uhol je dôležitým parametrom autokamery a mali by ste si zapamätať aspoň nasledujúci bod - čím väčší je zorný uhol, tým širší obraz môžete zachytiť.

Najmenší zorný uhol je zvyčajne 110°. Kamery s týmto uhlom síce zachytia celú vozovku, ale zachytia len malú časť chodníka. To môže byť nevýhodou pri bočných zrážkach s cyklistom alebo chodcom. Často sú na samom okraji záberu. Ak chcete záznam použiť ako kľúčový dôkaz pri vyšetrovaní dopravnej nehody, malý uhol môže byť problémom.

Ideálny uhol záberu je aspoň 140°. Takýto uhol už zaberá podstatnú časť premávky a udalostí okolo vášho vozidla. Kamery s týmto uhlom dokážu bez väčších problémov zaznamenať aj dopravnú situáciu v susednom jazdnom pruhu. Ak si vyberáte novú autokameru, odporúčame vám z týchto dôvodov zvoliť uhol o veľkosti 140°.

Rozlíšenie autokamery

Rozlíšenie autokamery sme už načrtli v úvode tohto článku. Hodnota rozlíšenia by mala byť naozaj minimálne v kvalite Full HD. Kvalita Full HD predstavuje rozlíšenie 1 920 x 1 080 pixelov. Pri nižších rozlíšeniach nie je isté, ako kvalitný záznam z kamery získate. Napríklad sa môže stať, že na zázname vôbec neuvidíte evidenčné číslo vozidla, čo nie je pri dokazovaní nehody veľmi žiaduce.

Pri výbere autokamery odporúčame zvoliť minimálne Full HD rozlíšenie
Pri výbere autokamery odporúčame zvoliť minimálne Full HD rozlíšenie

Môžete si vybrať aj kameru do auta s rozlíšením 4K. Hoci tieto kamery (podobne ako kamery s rozlíšením Full HD) ponúkajú dostatočne kvalitný obraz, musia mať dostatočne veľký snímač. Kamery s takýmto vysokým rozlíšením zároveň potrebujú aj viac úložného priestoru na ukladanie záznamu. Spravidla majú aj vyššiu obstarávaciu cenu. Je preto dobré si premyslieť, či 4K kameru do auta naozaj potrebujete a či jej technické vlastnosti využijete naplno.

Veľkosť snímača

Veľkosť snímača kamery úzko súvisí s rozlíšením a čitateľnosťou záznamu. Práve veľkosť kamery rozhoduje o tom, či budú zábery skutočne kvalitné. Bežná štandardná veľkosť snímača je ¼ palca. Čím väčší je snímač, tým lepšie a kvalitnejšie zábery zo zariadenia získate.

Tí z vás, ktorí často jazdia v noci, by si mali vybrať čo najväčšiu veľkosť snímača. Väčší snímač si poradí aj za súmraku, dažďa alebo hmly a zabezpečí vám kvalitné zábery aj pri slabom osvetlení.

Parametre optiky

Okrem veľkosti snímača sú dôležité aj parametre samotnej optiky. Hovoríme o takzvanej svetelnosti. Možno ste sa s ňou už stretli pri klasických fotoaparátoch alebo kamerách v mobilných zariadeniach. Svetelnosť sa označuje clonovým číslom f/xx. Zjednodušene povedané, čím menšie číslo za lomítkom, tým kvalitnejší záznam v horších svetelných podmienkach.

Pre tých z vás, ktorí by pri výbere autokamery chceli venovať pozornosť svetelnosti, však nemáme dobrú správu. Väčšina autokamier do auta totiž vôbec nemá hodnotenie svetelnosti. Samotní výrobcovia túto vlastnosť často vynechávajú zo špecifikácií svojich produktov, hoci môže byť veľmi dôležitá pri výbere správneho zariadenia.

Displej autokamery – nechcite ho za každú cenu

Ak hľadáte kameru s displejom, mali by ste sa pozrieť aj na jeho špecifikácie. Najmenšie autokamery sa dodávajú s 1,5″ displejom. Hoci sme si zvykli na čoraz väčšie displeje rôznych zariadení, a tak sa displej autokamery môže zdať v tomto kontexte zbytočne malý, treba si uvedomiť, že autokamera slúži prakticky len na jej nastavenie a nastavenie záznamu.

Kamery do auta ponúkajú rôzne veľké displeje
Autokamery ponúkajú rôzne veľké displeje

Ak však zistíte, že 1,5″ displej kamery je pre vás príliš malý, môžete sa skúsiť poobzerať po väčšom. Dobrou voľbou sú kamery s displejmi, ktoré majú zvyčajne veľkosť 2,5″. S veľkosťou displeja sa však zväčšuje aj veľkosť samotnej autokamery. V konečnom dôsledku tak môže byť zbytočne veľká. Kamery s väčšími displejmi nielenže nemusia vo vašom vozidle vyzerať esteticky, ale môžu byť aj prekážkou bezpečného pohľadu. Zároveň za ne zaplatíte podstatne viac.

Takže v prípade, že uvažujete o kúpe autokamery s displejom, rozhodne neplatí, že čím väčší displej autokamera má, tým lepšie zariadenie vlastníte.

Vhodné vstupy a výstupy – konektivita

Vstupy a výstupy autokamery sú veľmi dôležité, pretože zabezpečujú konektivitu zariadenia. Ktoré technológie by vo vašej autokamere rozhodne nemali chýbať? Na to sa spoločne pozrieme v nasledujúcich riadkoch.

Wi-Fi

Wi-Fi je bezdrôtová technológia, ktorá umožňuje prepojenie kamery napríklad s mobilným telefónom. Pomocou telefónu potom môžete kameru ovládať alebo sťahovať zaznamenané zábery z jej úložiska. Do určitej miery môžete kameru pripojiť aj k počítaču prostredníctvom siete Wi-Fi.

USB a USB-C

Prítomnosť USB v autokamere je dôležitá z dvoch dôvodov. Po prvé, USB sa používa na napájanie autokamery priamo vo vozidle. Prevažná väčšina kamier sa nabíja prostredníctvom USB. V súčasnosti sa už prakticky nestretnete s proprietárnym nabíjaním kamery do auta.

Druhým dôvodom, prečo je USB pre autokameru takmer nevyhnutné, je zabezpečenie jednoduchého a spoľahlivého pripojenia k počítaču, do ktorého môžete stiahnuť nasnímaný záznam. USB sa vám bude hodiť nielen vtedy, keď vaše pripojenie WI-FI nie je príliš stabilné, ale aj na miestach bez pokrytia (napríklad na dovolenke v horách).

Novšie typy autokamier sú zvyčajne vybavené konektorom USB-C, ktorý slúži na pripojenie napájacieho kábla. Rovnaký typ USB sa potom používa na pripojenie kamery k počítaču. Výhodou tohto novšieho typu konektora je najmä rýchlosť nabíjania a prenosu súborov.

HDMI

Konektor HDMI na autokamere sa používa na pripojenie kamery k televízoru a prehrávanie záznamu na ňom. Ak vami vybraná autokamera nemá konektor HDMI, nerobte si s tým starosti. Aj keď má tento konektor zabudovaný, dovolíme si tvrdiť, že ho takmer nikdy nepoužijete.

Vstup na SD kartu

Vstup na SD kartu je veľmi dôležitou súčasťou kamery. Práve sem sa zvyčajne ukladajú záznamy z kamery. Je pravda, že niektoré kamery majú internú pamäť, ale tá je zvyčajne pomerne malá. Pri vyššej kvalite alebo množstve záznamu je karta SD prakticky nevyhnutná.

Veľkosť úložiska

Úložisko je dôležité na ukladanie záznamov. To, ako veľmi úložisko využijete, závisí najmä od toho, koľko záznamov potrebujete uchovávať spätne v zariadení. Interné úložisko pre autokamery sa zvyčajne pohybuje od 16 do 64 GB. Väčšina kamier má nielen interné úložisko, ale podporuje aj pamäťové karty microSD, ktoré môžu ľahko zvýšiť dostupnú kapacitu na ukladanie obsahu.

Keďže mnohých z vás pravdepodobne zaujíma, koľko záznamov je to či ono úložisko schopné vzhľadom na svoju kapacitu uložiť, pripravili sme pre vás krátky prehľad:

 • 16 GB pojme až 3,5 hodiny Full HD záznamu,
 • 32 GB pojme až 7 hodín Full HD záznamu,
 • 64 GB pojme až 14 hodín Full HD záznamu,
 • 128 GB pojme až 30 hodín Full HD záznamu.

Čísla v tomto prehľade berte len ako orientačné. Pri kamerách existuje mnoho aspektov, ktoré môžu ovplyvniť výslednú veľkosť záznamu.

Napájanie autokamier

Kamery sa zvyčajne napájajú prostredníctvom kábla USB. Kábel môžete jednoducho pripojiť k portu USB. Ak vaše auto nemá port USB, nevešajte hlavu. Každé balenie autokamery obsahuje zvyčajne 12V zásuvku s výstupmi USB.

V praxi sa stretnete s adaptérmi rôznych tvarov. Často sú vybavené viacerými USB výstupmi na pohodlné používanie, ktoré ponúkajú rôzny výstupný prúd na spoľahlivú prevádzku autokamery. Ďalší port USB, ktorý zostane na adaptéri voľný po pripojení autokamery, môžete využiť na napájanie mobilného telefónu, inteligentných hodiniek alebo iného zariadenia. To je praktické najmä v prípade vozidiel, ktoré nemajú samostatné porty USB.

V moderných autokamerách prakticky neexistuje iný spôsob napájania ako cez spomínaný port USB. Pre tých, ktorým však napájacie káble USB v aute z nejakého dôvodu prekážajú, odporúčame zvoliť autokameru, ktorá má zabudovanú batériu. Tie ako jediné "oslobodia" používateľa od potreby trvalého káblového prepojenia medzi kamerou a vozidlom.

Autokamery bez kábla

Aby ste mohli kameru v aute používať bez káblov, musíte si vybrať kameru, ktorá má batériu. Bezdrôtové kamery do auta spravidla nie sú vybavené žiadnym displejom, pretože by to mohlo výrazne prispieť k ich rýchlemu vybitiu.

Rozdiely medzi káblovými a bezdrôtovými autokamerami

Káblové autokamery majú zaručené, že sa budú neustále používať a vždy nahrávať vďaka svojmu neustálemu pripojeniu k napájaniu. Nemusíte sa obávať, že kamera nezaznamená dôležitý okamih v premávke z dôvodu vybitej batérie. Hoci trvalé pripojenie k napájaciemu káblu prináša túto nespornú výhodu svojim používateľom, môže byť v niektorých ohľadoch aj nevýhodné. Hovoríme o nutnosti usporiadať všetky potrebné káble tak, aby nikde vo vozidle nezavadzali (najmä kvôli výhľadu) alebo zbytočne nekazili dojem z interiéru vozidla.

Bezdrôtové kamery do auta majú vždy batériu (na rozdiel od káblových kamier). Vďaka tomu môžete kameru jednoducho vybrať z vozidla, doma ju nabiť a pri ďalšej ceste ju opäť umiestniť do vozidla. Výhodou bezdrôtových kamier je nepochybne skutočnosť, že sa nemusíte zaoberať žiadnymi ťažkopádnymi káblami. Nevýhodou však je, že doma nesmiete kameru zabudnúť dobiť. Tieto autokamery sú spravidla obľúbenejšie u vodičov, ktorí jazdia kratšie trasy, kde si vystačia s chodom kamery zo zabudovanej batérie.

Najdôležitejšie funkcie autokamier

Samotné autokamery majú mnoho funkcií, ktoré uľahčia ich používanie. Aké sú to funkcie a na čo sú dobré? Poďme sa na túto problematiku pozrieť bližšie.

Slučka

Funkcia slučky slúži na zabezpečenie toho, že keď sa naplní celá kapacita pamäte, autokamera začne prepisovať najstaršie údaje najnovšími údajmi. Tým sa zabezpečí, že kamera bude nahrávať počas celej doby trvania jazdy bez ohľadu na to, aká je dlhá. V prípade neočakávanej udalosti, pri ktorej máte obavy o zachovanie záznamu, jednoducho vypnete kameru a prenesiete záznam do počítača na neskoršie použitie podľa vlastného uváženia. Na trhu sú aj kamery, ktoré v prípade nárazu automaticky zablokujú záznam, čím ho chránia pred prepísaním novším záznamom. Aj napriek tomu sa dôrazne odporúča, aby sa takýto dôležitý záznam z kamery čo najskôr preniesol do počítača a uložil sa radšej tam.

Automatické zapnutie

Automatické zapnutie je ďalšou skvelou funkciou, ktorá by vo vašej kamere rozhodne nemala chýbať. Automatické zapínanie funguje tak, že sa kamera sama zapne, keď naštartujete vozidlo alebo sa rozídete. Vďaka tejto funkcii nebudete musieť myslieť na manuálne zapínanie kamery pred každou jazdou. Mnohí používatelia totiž pravidelne zabúdajú kameru uviesť do prevádzky a prítomnosť kamery vo vozidle prakticky stráca význam.

Mikrofón

V súčasnosti sú kamery do auta vybavené okrem iného aj mikrofónom. Ten môže byť užitočný v prípade dopravnej nehody. Okrem vizuálneho záznamu nehody máte k dispozícii aj zvukový záznam, ktorý možno použiť napríklad na preukázanie obsahu komunikácie medzi vodičom a operátorom záchrannej služby alebo predmetu rozhovoru medzi účastníkmi nehody, ak sa nachádzajú v blízkosti vašej kamery do auta.

Nočný režim

Nočný režim využijete, ak často jazdíte v noci alebo za zlých svetelných podmienok (za súmraku, hmly alebo dažďa). Infračervené prisvietenie vám pomôže lepšie nahrávať v tomto režime. Niektoré autokamery majú aj LED prisvietenie. Môžete ho použiť napríklad v tme na zdokumentovanie rozsahu poškodenia vášho vozidla. Kameru vyberiete z držiaka umiestneného vo vozidle a zaobchádzate s ňou ako s akoukoľvek inou kamerou. Zábery môžete nahrávať klasickým ručným spôsobom.

Parkovací režim a kamery do auta s detekciou pohybu

Parkovací režim je skvelý, ak chcete mať auto pod dohľadom, aj keď je zaparkované mimo vášho dosahu. Tento režim spustí kameru, keď sa v okolí vozidla začne niečo diať. Kamera napríklad rozpozná nárazy, otrasy alebo iné neočakávané udalosti. Kamera vám tak môže poslúžiť nielen v nákupných centrách, kde nie je núdza o drobné škrabance a preliačiny na dverách vozidla, ale aj v prípade vandalizmu. Kamery s týmto režimom nereagujú len na nárazy alebo otrasy, ale zapnú sa aj vtedy, ak objektív kamery zaregistruje pohyb okoloidúcich osôb (alebo zvierat).

Detekcia radarov

Kamery do auta môžu byť vybavené aj pasívnym antiradarom. Ide o legálnu výbavu vozidla, takže sa nemusíte obávať, že by ste za ich používanie boli pokutovaní. Prakticky ide o zabudovanú databázu radarov. Kamera funguje tak, že ak podľa svojej databázy rozpozná radar, upozorní vás na jeho prítomnosť zvukovým signálom.

Vypnutie displeja

Ak sa rozhodnete zaobstarať si kameru s displejom, možno sa vám bude hodiť funkcia automatického vypnutia displeja. Táto funkcia uspí displej zariadenia pri slabom osvetlení, aby neosvetloval a neodvádzal vašu pozornosť od riadenia. Hoci displej kamery sčernie, nemusíte sa obávať, že by kamera nebola v prevádzke.

Magnetický držiak

Chystáte sa kameru prenášať z auta do domu a často s ňou manipulovať? Potom vám funkcia magnetického držiaka určite príde vhod. Počas jazdy bude kameru pevne držať na mieste. Zároveň ju bude možné ľahko vziať domov alebo do iného vozidla.

Ovládanie a užívateľská prívetivosť

U autokamier sa zvyčajne vyskytujú dva typy ovládania.

Jedným je ovládanie kamery pomocou tlačidiel a displeja. V prípade, že je vaša autokamera vybavená displejom, bude pre vás ovládanie pomerne jednoduché.

Druhý spôsob ovládania autokamery je prostredníctvom aplikácie nainštalovanej v mobilnom telefóne. Toto ovládanie je k dispozícii hlavne pre tie autokamery, ktoré nemajú zabudovaný displej. Preto musíte kameru najprv pripojiť k mobilnému telefónu. Až potom ju budete môcť ovládať.

Pozor na legislatívu

Pri používaní autokamier by ste mali dbať na platnú legislatívu. Autokamera môže byť dobrým sluhom, ale aj zlým pánom, ak neviete, aké sú zákonné limity jej používania.

Autokamery na Slovensku

Na Slovensku môžete bez obáv využívať autokameru. Jedinou podmienkou však je, aby vám nebránila v bezpečnom výhľade. Rovnako ako v prípade nižšie uvedených krajín, ani na Slovensku by ste nemali verejne šíriť zábery z autokamery. Mali by ste ich použiť len vtedy, ak ich potrebujete ako dôkaz pri dokazovaní nehody alebo inej udalosti. Tejto téme sa podrobne venujeme v samostatnom článku zameranom na právne nástrahy používania autokamery.

Autokamery v Českej republike

Pri používaní autokamery v Českej republike môže nastať problém, ak zverejníte zábery, na ktorých je viditeľná poznávacia značka alebo tvár chodca či vodiča, ktorý vám nedal súhlas na zverejnenie záberov. Je tiež dôležité, aby autokamera nebránila vo výhľade a bola pevne pripevnená.

Autokamery v Rakúsku

Ak sa chystáte do Rakúska a máte vo svojom aute autokameru, majte sa na pozore. Používanie autokamery je v tejto krajine pod hrozbou veľmi vysokej pokuty zakázané. Kameru preto nechajte doma alebo ju uložte do priestoru pre cestujúcich.

Autokamery v Nemecku

Kamery do auta môžete v Nemecku používať, ako len chcete. Zábery, ktoré s nimi urobíte, by ste však nemali šíriť. Záznamy by sa mali použiť len ako dôkaz na ochranu vašich práv a oprávnených záujmov, napríklad na preukázanie priebehu nehody.

Autokamery v Poľsku

Kamery do auta sú v Poľsku legálne. Ak však chcete zverejniť záznam z kamery, musíte sa opäť uistiť, že na zázname nie sú zobrazené rozpoznateľné osoby ani evidenčné čísla prechádzajúcich vozidiel, rovnako ako v predchádzajúcich prípadoch. Výnimkou sú ako zvyčajne záznamy, ktoré potrebujete použiť ako dôkazový materiál.

Inštalácia kamery do auta

Prvým krokom pri uvedení kamery do prevádzky je jej inštalácia. Na pripojenie autokamery sa najčastejšie používa 12V zásuvka v aute. Do nej môžete jednoducho zapojiť nabíjačku, ktorú pripojíte (zvyčajne pomocou portu USB a kábla) k autokamere. Tieto jednoduché kroky zabezpečia, že kamera bude funkčná a bude zachytávať všetko, čo potrebujete.

Druhou možnosťou zapojenia je použitie poistkového rozbočovača s autozásuvkou. Týmto spôsobom v skutočnosti nenapájate autokameru cez základnú autozásuvku, ale pripojíte ju k poistkovej odbočke. Toto riešenie má tú výhodu, že prístrojová kamera sa automaticky zapne po naštartovaní motora. Rovnako tak kamera prestane fungovať po vypnutí motora.

Ako správne umiestniť autokameru

Pri umiestňovaní autokamery je potrebné pamätať na jednu hlavnú zásadu. Kamera sa nikdy nesmie nachádzať v zornom poli vodiča. Takéto umiestnenie by bolo nielen riskantné z hľadiska bezpečnosti výhľadu, ale mohli by ste zaň dostať aj pokutu. Skvelým miestom na umiestnenie autokamery je miesto za vnútorným spätným zrkadlom. Tu kamera nebude prekážať. Treba však spomenúť, že takéto umiestnenie si vyžaduje starostlivé upevnenie káblov na prístrojovej doske tak, aby neprekážali. Situáciou s káblami však môže vyriešiť bezdrôtová kamera s vlastnou zabudovanou batériou.

Výrobcovia, s ktorými sa najčastejšie stretnete na trhu

Trh s kamerami do auta je pomerne široký a rozmanitý. Napriek tomu existujú niektoré typy kamier, ktoré sa na čelné sklá našich vozidiel inštalujú častejšie ako iné. Ktoré značky to sú? Poďme si ich predstaviť.

Autokamery Xiaomi

Xiaomi je známa značka, ktorá vyrába všetko, na čo si v oblasti spotrebnej elektroniky spomeniete. Aj jej kamery do auta sú medzi vodičmi veľmi obľúbené. Ich popularita vyplýva najmä z ich nízkej obstarávacej ceny a funkcií, ktoré tieto autokamery používateľom ponúkajú.

Autokamery Mio

Mio je značka, ktorá každému motoristovi aspoň niečo hovorí. Autokamery Mio ponúkajú širokú škálu funkcií, záleží len na tom, akú radu si vyberiete do svojho auta. Okrem kamier do auta môžete značku Mio nájsť aj na navigačných zariadeniach, pretože tie spoločnosť Mio na trhu už nejaký čas ponúka.

Autokamery Lamax

Spoločnosť Lamax je známa ako výrobca slúchadiel a ďalšej elektroniky. Svojimi autokamerami však prenikla aj na čelné sklá vodičov. Kamery Lamax sú vo všeobecnosti ľahké a cenovo dostupné. Ponúkajú však dôležité funkcie, bez ktorých sa nezaobíde každý používateľ.

Autokamery TrueCam

TrueCam je česká spoločnosť, ktorá sa špecializuje priamo na výrobu autokamier. Vzhľadom na špecializáciu výrobcu v segmente kamier do auta, jeho know-how a skúsenosti možno kamery TrueCam vo všeobecnosti označiť za tie najlepšie, ktoré si môžete do auta nainštalovať.

Spoločnosť TrueCam ponúka kamery do auta v rôznych kategóriách, takže si z nich vyberie každý, aj ten najnáročnejší zákazník
Spoločnosť TrueCam ponúka kamery do auta v rôznych kategóriách, takže si z nich vyberie každý, aj ten najnáročnejší zákazník

Ceny kamier do auta

Na záver si povedzme niečo o cenách samotných autokamier. Už na základe ceny môžete odhadnúť, aká kvalitná bude kamera, ktorú si kúpite.

 • Do 40 eur - Tieto kamery disponujú zvyčajne potrebnými základmi a nemožno od nich očakávať žiadne zázraky. Spravidla sa nestretnete s dostatočným uhlom záberu ani so žiadnymi pokročilými funkciami.
 • Do 80 eur - Tieto autokamery možno zaradiť do strednej triedy. Dokážu snímať minimálne v uhle 120°. Niektoré kamery tejto triedy majú pokročilejšie funkcie. Musíte však medzi nimi starostlivo vyberať, aby ste našli ideálny pomer medzi cenou a výkonom.
 • Do 120 eur - Kamery do auta s cenovkou 120 eur zvyčajne postačia všetkým vodičom. Majú dobré nahrávacie funkcie, ako aj vlastnosti potrebné na jednoduché a efektívne ovládanie. V tejto cenovej kategórii si určite vyberiete.
 • Nad 120 eur - Ide o najlepšie technicky vybavené autokamery na trhu. Dokážu takmer všetko, na čo si spomeniete. Môžete sa tešiť na sofistikované pokročilé funkcie, ktoré vám uľahčia každodenné používanie zariadenia a poskytnú vám záznamy v najvyššej kvalite.

Často kladené otázky a odpovede

Aká je najlepšia autokamera?

Výber najlepšej kamery do auta rozhodne nie je taký jednoduchý, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Ani odpoveď na túto otázku nie je jednoduchá. Každý motorista má iné potreby. Je však jednoduché povedať, že najlepšia kamera do auta je tá, ktorá má všetky parametre a funkcie, ktoré potrebujete. Vďaka nim kamera splní vaše očakávania a bude pre vás tou najlepšou.

Koľko stojí kamera do auta?

Ceny kamier závisia od ich technického vybavenia. Nájdete modely za 50 eur, ale môžete si kúpiť aj kameru za viac ako 200 eur. Cena autokamier spravidla odráža kvalitu, množstvo ponúkaných funkcií a rozlíšenie záznamu.

Kde je zakázaná kamera do auta?

Kamery v autách sú zakázané napríklad v Rakúsku, Luxembursku a Portugalsku. Na Slovenskuv sa nemusíte obávať, kamery sú tu legálne. Musíte však rešpektovať ďalšie pravidlá ich používania. Môžete si o nich prečítať vyššie v našom článku.

Ako nainštalovať kameru do auta?

Inštalácia autokamery do auta nie je zložitá. Stačí dodržať niekoľko základných krokov, aby ste zaistili správnu inštaláciu kamery. Tejto téme sme sa podrobnejšie venovali už skôr v našom článku.

Prečo si zaobstarať autokameru?

Autokamera je skvelým pomocníkom v prípade nehody. Slúži predovšetkým ako dôkaz, ktorý možno použiť na preukázanie viny. Kamera dokáže ochrániť vaše vozidlo, aj keď je zaparkované mimo vášho dohľadu. Niektoré kamery majú funkciu, ktorá zabezpečí automatické nahrávanie, ak kamera zaznamená akékoľvek otrasy alebo pohyb pred objektívom.

Ako sa vám páčil tento článok?
4.2/5 - (25 hlasovanie)
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

TrueCam H25 GPS 4K
Tip redakcie
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram