Recenzia: smart prsteň Ultrahuman Ring Air
Hľadáte spôsob, ako sledovať svoje zdravie a regeneráciu? Ste fanúšikom analógových hodiniek alebo vám z nejakého dôvodu nevyhovujú smart hodinky? Potom pre vás môže byť ideálnou voľbou inteligentný prsteň Ultrahuman Ring Air. Prsteň analyzuje údaje, ako je srdcový tep, minúty aktívneho pohybu, dĺžka a kvalita spánku a teplota pokožky.
Údaje spracúva umelá inteligencia a na ich základe sa vytvárajú rôzne odporúčania na zlepšenie kvality zdravia. Prsteň má zanedbateľnú hmotnosť a po niekoľkých dňoch o ňom nebudú vedieť ani používatelia, ktorí prstene bežne nenosia. Výdrž batérie dosahuje úctyhodných 6 dní,v závislosti od toho, ako je používateľ aktívny. Ak zvažujete kúpu smart prsteňa, v našej recenzii si môžete prečítať, či môže byť pre vás prínosom.
Často kladené otázky a odpovede
Prsteň monitoruje spánok, regeneráciu, stres a aktivitu počas dňa. Každé meranie je sprevádzané stručným popisom, vysvetlením nepriaznivých hodnôt a radami na zlepšenie. Okrem týchto funkcií ponúka prsteň takzvané Powerplugs, ktoré uľahčujú starostlivosť o zdravie.
Prsteň noste na ukazováku, prostredníku alebo prstenníku širšou časťou nadol. Z vlastnej skúsenosti odporúčam nosiť prsteň na nedominantnej ruke, aby sa čo najviac znížilo riziko poškodenia. Veľkosť by ste si mali vopred vyskúšať pomocou súpravy na určovanie veľkosti, ktorú popisujeme v našom článku o výbere smart prsteňa.
V čase písania tejto recenzie je prsteň k dispozícii za približne 400 EUR. Ide o jednorazovú sumu, prsteň zatiaľ nevyžaduje predplatné. Po zaplatení by ste mali mať doživotný prístup k metráži.
Čo je Ultrahuman Ring Air
Na prvý pohľad mi Ultrahuman Ring Air pripomínal bežný prsteň. Po bližšom preskúmaní mi však bolo jasné, že ukrýva sadu snímačov. Prsteň sa skladá z dvoch hlavných častí - vonkajšej titánovej strany a vnútornej epoxidovej strany. Titán je doplnený povrchovou karbidovou vrstvou, ktorá má zvyšovať jeho odolnosť. Priehľadný epoxidový kryt je hypoalergénny a ukrýva pod sebou všetok hardvér prsteňa.
Napriek použitiu titánu a povrchovej úprave som lesklý povrch prsteňa nedokázal ochrániť na 100 %. Už po niekoľkých dňoch som si všimol drobné škrabance, napríklad od kovového zábradlia.
Technické špecifikácie Ultrahuman Ring Air
Z hľadiska technických špecifikácií prsteň nijako zvlášť nevybočuje z radu iných prémiových inteligentných prsteňov. Na jednoduchšie porovnanie nižšie uvádzame stručnú tabuľku s najdôležitejšími špecifikáciami.
Parameter | Hodnota |
---|---|
Materiály | Titán (zvonka), epoxid (zvnútra) |
Šírka | 8,1 mm |
Hmotnosť | 2,4 - 3,6 g (v závislosti od priemeru) |
Pripojenie | Bluetooth low energy (BLE 5) |
Kapacita batérie | 24 mAh |
Vodotesnosť | 10 ATM |
Senzorová výbava
Množstvo metrík, ktoré dokáže takýto malý prsteň zaznamenať, je skutočne pôsobivé. Je to samozrejme vďaka snímačom, medzi ktoré patria:
- 6-osový snímač pohybu (akcelerometer),
- infračervený pletyzmograf (nasýtenie krvi a srdcová frekvencia),
- bezkontaktný teplomer s lekárskou certifikáciou.
Vďaka týmto snímačom dokáže prsteň monitorovať váš spánok, stresovú záťaž, variabilitu srdcovej frekvencie, okysličenie krvi, množstvo fyzickej aktivity a celé spektrum ďalších biometrických údajov. Údaje sa zhromažďujú nepretržite, kým prsteň neuložíte do nabíjačky alebo ho z iného dôvodu neodložíte.
Hoci sa prsteň dodáva v pomerne veľkom balení, jeho škatuľa obsahuje len nabíjací stojan, USB-C kábel a používateľskú dokumentáciu.
Uvedenie prsteňa do prevádzky
Prsteň nemá na svojom povrchu žiadny displej, tlačidlá ani stavovú diódu. Prvotným impulzom na jeho zapnutie je preto umiestnenie na nabíjačku. Pri nabíjaní sa kontrolka LED zmení z fialovej na bielu.
V tomto stave je prsteň pripravený na párovanie. Stačí si stiahnuť aplikáciu Ultrahuman do smartfónu a zapnúť funkciu bluetooth. Aplikácia je k dispozícii pre zariadenia so systémom Android (verzia 6.0 a vyššia) a iOS (verzia 15.0 a vyššia). Nájdete ju na Google Play a App Store.
Moje skúsenosti s používateľskou podporou
Prsteň, ktorý som dostal ako prvý, po umiestnení na nabíjačku vôbec nekomunikoval s aplikáciou. Pravdepodobne to bolo spôsobené chybou v nej. V súvislosti s týmto problémom som kontaktoval používateľskú podporu v aplikácii. Po približne dvoch hodinách rôznych potenciálnych riešení sme dospeli k uvedenej príčine. Po overení, že som prsteň skutočne zakúpil, mi bolo oznámené, že mi bude doručený nový a či som spokojný s farbou a veľkosťou. Nový prsteň bol expresne doručený na šiesty deň od komunikácie s podporou.
Výdrž batérie je solídna
Prsteň je vybavený batériou s kapacitou 24 mAh. Podľa výrobcu vydrží na jedno nabitie 6 dní. Rýchlosť vybíjania však závisí od frekvencie merania a veku batérie. Testoval som úplne nový prsteň a používal som ho nepretržite bez obmedzení v súvislosti so športom. Z prsta som ho sňal len zriedka a vždy maximálne na 5 minút.
Pravidelne som jazdil po meste na bicykli, denne som trištvrte hodiny behával a 6-7 hodín spal. Svoje aktivity som zaznamenával pomocou hrudného pásu, nie pomocou prsteňa. Za týchto podmienok vydržal prsteň na jedno nabitie takmer presne deklarovaných 6 dní.
Vo výsledku je výdrž slušná a porovnateľná s konkurenciou. Smart prstene ako Oura Ring 3 alebo RingConn 1. generácie ponúkajú podľa výrobcov výdrž batérie až 7 dní. Menšou slabinou je však čas nabíjania, ktorý trvá približne 2,5 hodiny (18 W sieťový adaptér). V prípade vyššie uvedených prsteňov trvá nabíjanie z 0 na 100 % približne 1,5 hodiny.
Zaznamenávanie činností pomocou prsteňa je veľmi náročné na batériu. Približne dve hodiny monitorovania športových aktivít znamenal pokles úrovne nabitia o približne 30 %.
Metriky a funkcie zariadenia Ultrahuman Ring Air
Množstvo údajov a funkcií, ktoré aplikácia ponúka, ma na prvý pohľad prekvapilo. Ako uvádzam nižšie, počiatočná orientácia v používateľskom rozhraní mi dala trochu zabrať. Po niekoľkých dňoch používania však informácie začali dávať väčší zmysel.
Index pohybu
Index pohybu je navrhnutý tak, aby používateľov motivoval k aktivite počas celého dňa a zvýšil ich energetický výdaj. Index je ovplyvnený počtom krokov, minútami fyzickej aktivity, celkovým počtom spálených kalórií a ďalšími parametrami.
Pre každý deň aplikácia nastaví cieľový index 100. Môj index sa počas menej aktívnych dní (sedavá kancelárska práca, šport 30 min/deň) pohyboval medzi 60 a 80.
Ak som však počas dňa prerušil pasívne hodiny chôdzou a športoval 45 minút alebo viac, bez problémov som dosiahol cieľovú hodnotu. Výsledkom bolo, že index pohybovej aktivity sa pre mňa stal celkom spoľahlivým motivátorom.
Skóre stresového rytmu
Na základe vašich zvykov, aktivít a cirkadiánnych rytmov aplikácia určí zónu najväčšej odolnosti voči stresu, počas ktorej sa môžete venovať športom a rôznym výzvam. Mimo tohto času by ste sa mali vyhýbať stresu, aby ste si večer mohli oddýchnuť a dobre sa vyspať.
Pre mňa osobne bola táto funkcia obzvlášť prospešná v tom, že moja odolnosť voči stresu sa od 18.00 hod. znížila. Preto som sa snažil športovať skôr, aby ma aktivita pred spaním príliš nestimulovala.
Skóre dynamickej regenerácie
Grafické spracovanie dynamickej regenerácie spolu s indexom spánku vo mne zanechalo najlepší dojem z celej aplikácie. Ako môžete vidieť v galérii nižšie, na kvalite zotavenia sa podieľa kľudová tepová frekvencia, teplota pokožky, variabilita srdcovej frekvencie (HRV), kvalita spánku a stresová záťaž.
Všetky tieto parametre sú usporiadané v prehľadnom zozname s farebným zvýraznením. Každý parameter je možné otvoriť a zobraziť podrobnejšie.
Počas testovania sa mi však nepodarilo dosiahnuť ideálnu hodnotu 100. K dispozícii sú však tipy, ako zlepšiť jednotlivé parametre, na základe ktorých viem, že na vine bolo menej priaznivé skóre záťažového rytmu a horší index spánku. Informácie považujem za výstižné a praktické.
Index spánku
Index spánku ponúka prehľadné podrobné zhrnutie všetkých ovplyvňujúcich faktorov a tipy na zlepšenie. Používateľ tak môže rýchlo zistiť, na čom je potrebné najviac zapracovať.
Ako môžete vidieť na obrázkoch vyššie, mojím najväčším problémom počas spánku bol neskorý pokles srdcovej frekvencie. V aplikácii som sa dočítal, že medzi dôvody patrí neskoré jedenie, stimulácia cvičením alebo neideálne prostredie na spanie.
Okrem týchto faktorov ponúka analýza spánku aj ďalšie údaje, ktorými sú:
- ranná bdelosť (čas potrebný na to, aby ste sa cítili bdelí)
- fázy spánku,
- čas strávený v posteli,
- počet spánkových cyklov,
- pohyby počas spánku,
- vývoj srdcovej frekvencie,
- vývoj HRV (variabilita srdcovej frekvencie)
- vývoj telesnej teploty (absolútne čísla).
K metrikám nemám takmer žiadne výhrady, len ranná bdelosť veľmi neodrážala moje subjektívne pocity. Dôvodom môže byť to, že sa počas dopoludnia výrazne nehýbem, takže moja srdcová frekvencia sa výrazne nezvyšuje.
Spánkový dlh
V súvislosti so spánkom aplikácia počíta aj takzvaný spánkový dlh, ktorý vyjadruje rozdiel medzi skutočnou a ideálnou dĺžkou spánku. Cieľom používateľa je udržať dlh na nule alebo aspoň v "zelených číslach".
Občas sa stalo, že si prsteň "myslel", že som si po chvíli nečinnosti zdriemol. Verím však, že výrobca tieto neduhy vyrieši ďalšími aktualizáciami.
Aktuálna srdcová frekvencia a VO2 max
Aplikácia ponúka aj prehľad aktuálnej srdcovej frekvencie, ktorá je uvedená v 15-minútových intervaloch, ako aj variabilitu srdcovej frekvencie (HRV). Grafy môžu zobrazovať spánkovú alebo nespánkovú HRV za rôzne obdobia (deň, týždeň, mesiac).
Je tu aj hodnota a vývoj VO2 max, ukazovateľ dlhodobej kondície, ktorý je veľmi dôležitý pre športovcov. Dôležitejší ako samotná hodnota je jej vývoj v čase, preto oceňujem prehľadný graf.
Z hodnoty VO2 max algoritmus určí kardiovaskulárny vek používateľa. čím je hodnota nižšia, tým lepšie váš obehový systém odoláva fyzickej námahe.
Pre mňa (26 rokov) bol srdcový vek určený na 23 rokov s hodnotou VO2 max približne 50, čo sú pomerne optimistické a motivujúce hodnoty.
Časová os
časová os obsahuje najdôležitejšie poznatky a odporúčania. V prípade, že prsteňom zaznamenávate nejakú aktivitu, v tejto časti je k dispozícii jej zhrnutie. Každý deň sa začína prázdnou časovou osou, ale vždy sa môžete vrátiť k histórii časových osí predchádzajúcich dní, takže máte prístup aj k starším aktivitám.
Powerplugs
Powerplugs sú pokročilé nástroje navrhnuté tak, aby používateľom uľahčili každodennú starostlivosť o zdravie. V čase testovania bolo k dispozícii päť z nich, ktoré sú k dispozícii zadarmo a ktoré opisujem nižšie. Okrem nich sú k dispozícii aj ďalšie nástroje, napríklad Kardiovaskulárna adaptabilita a Detekcia fibrilácie predsiení. Ďalšie plánované widgety sa týkajú chudnutia, ovulácie alebo času stráveného pri obrazovke.
Cirkadiánne vyrovnávanie fáz alebo plánovanie podľa vnútorných hodín
Táto funkcia slúži na to, aby používateľ vedel, ktoré činnosti má vykonávať v ktorom dennom čase. Deň je rozdelený na nasledujúce štyri časti:
- predbežná fáza,
- cirkadiánna mŕtva zóna (v iných častiach aplikácie preložené ako "mŕtva fáza"),
- fáza oneskorenia,
- minimálna zóna.
Každá z týchto fáz má svoje špecifiká a činnosti, ktorým by sa mala venovať. Podrobnejší opis jednotlivých fáz nájdete v nasledujúcej galérii.
Caffeine Window alebo čas na kávu
Kofeínové okno bolo pre mňa jednou z najužitočnejších funkcií. Rád si doprajem silnú kávu, keď mám na ňu chuť. Vďaka tejto funkcii som však zistil, že prvá káva niekoľko minút po prebudení nemusí byť pre môj organizmus ideálna. Aplikácia vypočítala čas dňa, kedy je pre mňa konzumácia kofeínu v primeranom množstve relatívne prospešná.
Funkcia obsahuje aj zoznam kofeínových nápojov, ako aj najneskorší čas, kedy by ich mal človek konzumovať pred spaním.
Vitamín D
Nástroj odporučí ideálny čas na aktivity vonku, aby ste získali vitamín D. V závislosti od vašej geografickej polohy aplikácia určí časy, keď predpovedá UV index 3 až 6, čo je ideálne rozmedzie pre tvorbu vitamínu.
Pred spustením nástroja je potrebné zadať fototyp pokožky používateľa. Pri výbere odporúčam nesledovať názov, ale opis pod ním.
Sledovanie menštruačného cyklu
Pre dámy je k dispozícii nástroj na sledovanie cyklu, ktorý umožňuje sledovať a predvídať jednotlivé fázy cyklu. Po zadaní niekoľkých základných údajov sa vám poskytnú rôzne odporúčania. Stále však chýba možnosť zaznamenávať rôzne sprievodné javy. Funkcia tak môže do istej miery nahradiť samostatnú aplikáciu na sledovanie cyklu.
Postrehy v tehotenstve
V prípade tehotenstva má aplikácia opäť v rukáve celé spektrum popisov špecifických pre jednotlivé trimestre. Hoci ide na prvý pohľad o praktickú funkciu, určite nemusím ženám vysvetľovať, že v tehotenstve opúchajú prsty. Preto budete pravdepodobne musieť prsteň v jeho priebehu odložiť, rovnako ako tie ostatné. V dôsledku toho nemusí byť nástroj veľmi užitočný.
Záznam športových aktivít
V čase môjho testovania bolo k dispozícii niekoľko desiatok aktivít, ktoré však nie sú v zozname nijako kategorizované. Je preto ťažké nájsť požadovanú aktivitu v ich náhodnom poradí.
Medzi aktivitami môžete nájsť rôzne bežecké, cyklistické alebo plavecké aktivity. K dispozícii sú aj menej tradičné športy, napríklad rugby, šerm a kriket. Ku každej aktivite je uvedené hodnotenie MET (metabolický ekvivalent). Táto hodnota určuje, o koľko sa môže zvýšiť rýchlosť metabolizmu v porovnaní s obdobím odpočinku.
Podľa odborných štúdií by sa dospelí mali päťkrát týždenne venovať aspoň 30 minútam stredne intenzívnej aktivity, čo predstavuje hodnotu MET 3-6.
V prípade, že medzi podporovanými aktivitami nenájdete svoju obľúbenú, môžete s aplikáciou Ultrahuman spárovať služby ako Strava, Google Fit, Apple Health, Garmin Connect, Suunto a ďalšie, ktoré zaznamenávajú aktivitu. Aplikácia však záznam len zahrnie do vašej časovej osi a údaje nijako nespracuje.
Zatiaľ čo ponuka sledovaných aktivít je bohatá, to isté sa nedá povedať o ponuke sledovaných metrík. Prsteň zaznamenáva srdcovú frekvenciu, z ktorej určuje maximum a priemer. Odhadne aj počet spálených kalórií a v prípade aktivity smartfónu s GPS vykreslí vašu trasu. Výsledná analýza je teda veľmi stručná a obsahuje len základné metriky.
Porovnanie hodnôt s hrudným pásom Polar H10
Ako si môžete všimnúť na obrázkoch vyššie, priebeh srdcovej frekvencie je v prípade prsteňa a hrudného pásu takmer identický. Ostatné parametre sú však relatívne odlišné. Vzdialenosť v kilometroch je v prípade oboch záznamov nepresná, pretože sa zbierali údaje z GPS v telefóne, ktorý nemal po celý čas stabilný signál.
V súvislosti so záznamom športových aktivít stojí za zmienku spotreba batérie tejto funkcie. Počas jazdy na bicykli, ktorá trvala necelé dve hodiny, klesla úroveň nabitia takmer o 30 %. Príčina týchto nedokonalostí môže spočívať v tom, že funkcia je stále vo fáze beta.
Aplikácia Ultrahuman a predplatné
V čase môjho testovania stačí zaplatiť cenu prsteňa a používateľ má k dispozícii všetky funkcie a údaje bez ďalších investícií. To je jeden z hlavných rozdielov v porovnaní s prsteňom Oura, ktorý si na využívanie všetkých funkcií vyžaduje pravidelné predplatné.
Čo sa týka aplikácie, zanechala vo mne prevažne dobrý dojem. Zo začiatku mi však chvíľu trvalo, kým som sa zorientoval a pochopil, čo jednotlivé metriky znamenajú. Aplikácia ponúka veľmi obsiahle množstvo informácií a odporúčaní. Pozitívne však hodnotím grafické spracovanie a prehľadnosť. V aplikácii sa dá ľahko orientovať, textu v odporúčaniach je vždy tak akurát a nič v aplikácii nepôsobí rušivo.
Ovládanie aplikácie zatiaľ nie je bez chýb
V čom u mňa aplikácia stráca body, je nedokonalý preklad. Niektoré bloky textu neboli preložené vôbec, inokedy bol text kvôli zle skloňovaným slovám nezrozumiteľný. Druhým nedostatkom boli oneskorené analýzy a drobné chyby. Napríklad po monitorovaní aktivity alebo spánku aplikácia zobrazila analýzu, ale do 30 minút nadobudla iné hodnoty.
Záver – pre koho je smart prsteň Ultrahuman Ring Air určený?
Smart prsteň Ultrahuman Ring Air je vhodný pre každého, kto má záujem zlepšiť svoje spánkové návyky, kvalitu regenerácie a aktívny život. Prsteň sa pohodlne nosí, neprekáža pri žiadnych bežných činnostiach a je k dispozícii v desiatich veľkostiach. Vďaka tomu je prsteň vhodný pre mužov aj ženy, o čom svedčí aj podpora funkcií monitorovania cyklu a tehotenstva.
Vďaka podrobnému prehľadu o celej škále faktorov, ktoré ovplyvňujú regeneráciu, môžu príležitostní aj profesionálni športovci využiť prsteň naplno. V tomto ohľade dokáže Ring Air svojou presnosťou dokonca prekonať prémiové inteligentné hodinky z radu Garmin. Môže byť tiež dobrou voľbou pre fanúšikov analógových hodiniek, ktorým nebude vadiť nenápadný prsteň.
Okrem spomínaných funkcií súvisiacich s aktívnym životným štýlom a regeneráciou ponúka prsteň nástroje Powerplugs. Tieto nástroje pomáhajú s plánovaním konzumácie kofeínu alebo pobytu na slnku pre produkciu vitamínu D. Medzi hlavné nevýhody patrí pomalšie nabíjanie, horšia odolnosť proti poškriabaniu a drobné chyby pri aplikácii.
Recenzia: smart prsteň Ultrahuman Ring Air
-
Funkcie
-
Výdrž batérie a nabíjanie
-
Aplikácia
-
Kvalita spracovania
-
Pomer cena/výkon
Smart prsteň bez predplatného, ktorý vám pomôže udržať si zdravie pod kontrolou
Hľadáte spôsob, ako sledovať svoje zdravie a regeneráciu? Ste fanúšikom analógových hodiniek alebo vám z nejakého dôvodu nevyhovujú smart hodinky? Potom pre vás môže byť ideálnou voľbou inteligentný prsteň Ultrahuman Ring Air. Prsteň analyzuje údaje, ako je srdcový tep, minúty aktívneho pohybu, dĺžka a kvalita spánku a teplota pokožky.
Údaje spracúva umelá inteligencia a na ich základe sa vytvárajú rôzne odporúčania na zlepšenie kvality zdravia. Prsteň má zanedbateľnú hmotnosť a po niekoľkých dňoch o ňom nebudú vedieť ani používatelia, ktorí prstene bežne nenosia. Výdrž batérie dosahuje úctyhodných 6 dní,v závislosti od toho, ako je používateľ aktívny. Ak zvažujete kúpu smart prsteňa, v našej recenzii si môžete prečítať, či môže byť pre vás prínosom.
Klady
- Pohodlie pri nosení
- Presný záznam spánku
- Presné zaznamenávanie srdcovej frekvencie
- Solídna výdrž batérie
- Prehľadná aplikácia
- Zrozumiteľné odporúčania
- Nevyžaduje sa predplatné
Zápory
- Ľahko sa poškriabe
- Neúplný preklad
- Drobné funkčné nedostatky aplikácie
- Pomalé nabíjanie