ITmix.cz logo

Recenzia: digitálny zápisník ONYX BOOX NOTE AIR 3 C

Silné stránky
 • Mikrofón a reproduktor
 • Nevyžaduje sa predplatné
 • Podsvietenie s reguláciou teploty farieb
 • Webový prehliadač
 • Synchronizácia medzi zariadeniami
Slabé stránky
 • Operačný systém niekedy zaváha
 • Lokalizácia systému nie je 100 %
 • Problematické zdieľanie obrazovky

Digitálny zápisník ONYX BOOX NOTE AIR 3 C je skvelý nástroj na písanie poznámok alebo čítanie elektronických kníh. Má reproduktor aj mikrofón, vďaka čomu je užitočný na hlasové nahrávanie. Je vybavený aj webovým prehliadačom, ktorý umožňuje príležitostne vyhľadávať informácie alebo si prečítať ranné správy. Výhodou môže byť aj prítomnosť podsvietenia s možnosťou nastavenia farby svetla. Ako si digitálny notebook viedol v našom teste?

Často kladené otázky a odpovede

Aké sú hlavné rozdiely oproti reMarkable 2?

Obe zariadenia slúžia ako digitálny zápisník a čítačka kníh. ONYX BOOX je navyše vybavený technológiou Bluetooth na pripojenie ďalšieho príslušenstva a má podsvietenie. Umožňuje prehľadávať internet pomocou webového prehliadača a sťahovať ďalšie aplikácie pomocou služby Google Play. Má tiež reproduktor a mikrofón. ONYX BOOX má farebný displej, reMarkable 2 len čiernobiely.

Ako dlho vydrží na jedno nabitie?

V našom teste bola výdrž batérie pri čítaní kníh približne 20 hodín. Pri intenzívnom písaní poznámok s plným podsvietením, používaní webového prehliadača so zapnutým Wi-Fi a jednorazovom teste nahrávania a zdieľania obrazovky to bolo približne 8 hodín.

Obsah balenia a technické parametre

ONYX BOOX NOTE AIR 3 C sa predáva v dizajnovo veľmi vydarenom balení. Vo vnútri škatule je všetko pekne usporiadané do menších balíčkov a škatuliek, vďaka čomu je rozbaľovanie produktu skvelým zážitkom.

Okrem samotného zápisníka balenie obsahuje napájací kábel s USB-C konektorom, stylus s ochranným krytom, dokumentáciu a ihlu na vysunutie adaptéra na microSD kartu.

Názov parametraHodnota
Výkon procesora2,4 GHz
RAM4 GB
Interná pamäť64 GB
Výdrž batérieAž 20 dní
Operačný systémAndroid
Rozmery226 × 193 × 5,8 mm
Hmotnosť430 g

Príslušenstvo k digitálnemu zápisníku ONYX BOOX

Rovnako, ako pri konkurenčnom zápisníku reMarkable, aj tu nájdete praktické príslušenstvo, ktoré vám uľahčí prácu. V redakcii sme nemali k dispozícii ďalšie príslušenstvo a zariadenie sme testovali len s perom.

Pero

Ako sme už spomínali, súčasťou tohto produktu je pero, ktoré využijete pri práci so zápisníkom. Veľkosť a sila hrotu sa zdá byť porovnateľná s perom pre reMarkable. Pevnejšie a väčšie pero sa potom používa pri iPade, kde môže byť písanie menej presné.

Zároveň, sa pri pere ONYX nestretnete so žiadnou gumou (napríklad na opačnom konci pera). Na mazanie by sa mala používať iba softvérová guma. Rozdiel spočíva aj v prítomnosti ochranného krytu hrotu vyrobeného zo silikónového materiálu. Spočiatku sa nám jeho prítomnosť zdala v poriadku, ale pri praktickom používaní sme mali tendenciu zabudnúť kryt tam, kde sme ho práve odložili.

Kryt a ochranná fólia

Zápisník sa zvyčajne predáva bez akéhokoľvek obalu. Ak teda chcete zariadenie ochrániť pred znečistením a fyzickým poškodením, musíte si obal kúpiť samostatne. Na trhu je však k dispozícii mnoho variantov v rôznych cenových reláciách a farbách. Môžete tiež investovať do ochrannej fólie (to by však zhoršilo zážitok z písania).

Klávesnica

Voliteľne možno zakúpiť aj klávesnicu, ktorú možno k zariadeniu pripojiť bezdrôtovo. Môžete si vybrať z produktov tretích strán. V redakcii sme vyskúšali pripojenie klávesnice Apple Magic Keyboard a všetko fungovalo, ako malo. Klávesnica len nepíše v slovenčine, ale pre anglicky hovoriacich je to dobrá voľba.

Cena ONYX BOOX NOTE AIR 3 C

Na rozdiel od reMarkable 2 platíte len za zariadenie a príslušenstvo, nie za ďalšie členstvo. V prípade zariadenia reMarkable 2 nemusíte nevyhnutne platiť ani za členstvo. Je však trochu škoda, že reMarkable 2 neponúka všetky funkcie v cene samotného zariadenia, čo nie je zanedbateľné. V tomto ohľade sa teda pozeráte len na jednorazové náklady na kúpu digitálneho zápisníka. Alternatívou môžu byť jednotlivé ceny spojené s predplatným aplikácií, ktoré sa rozhodnete do zápisníka nainštalovať.

Ako uviesť ONYX BOOX NOTE AIR 3 C do prevádzky

Celý proces je veľmi jednoduchý. Po vybalení je potrebné zápisník zapnúť stlačením tlačidla zapnutia/vypnutia. Potom budete vyzvaní na výber jazyka (nechýba slovenčina). Ďalej je potrebné odsúhlasiť zásady ochrany osobných údajov a pod. Potom si vyberiete časové pásmo. Následne môžete vybrať, kedy sa má zariadenie pri nečinnosti automaticky vypnúť.

Kde kúpiť ONYX BOOX NOTE AIR 3 C
ONYX BOOX NOTE AIR 3 C
Hodnotenie
4.4/5
Zariadenie podporuje slovenčinu
Zariadenie podporuje slovenčinu

V tomto bode sme si najprv všimli, že aj pri výbere slovenčiny nie je všetko dokonale preložené, ako môžete vidieť na fotografii nižšie.

Bohužiaľ, preklad nie je stopercentný
Bohužiaľ, preklad nie je stopercentný

Zariadenie vás následne prevedie základnými gestami, ktoré sa používajú na jeho ovládanie. Môžete si tiež vybrať, či chcete mať bočné gestá zapnuté alebo vypnuté.

Ak chcete zápisník naplno používať, musíte si vytvoriť konto ONYX. Pokračovať môžete zadaním svojho telefónneho čísla, na ktoré dostanete kód. Ten potom zadáte počas registrácie, všetko odsúhlasíte a je hotovo. V našom prípade prebehla registrácia bez problémov.

Zariadenie si pamätá pravákov aj ľavákov
Zariadenie si pamätá pravákov aj ľavákov

Kvalitné spracovanie s hliníkovou konštrukciou

Zápisník ONYX BOOX sa môže pochváliť kvalitnou hliníkovou konštrukciou, ktorá pri bežnom používaní pôsobí veľmi robustne. Poteší aj veľmi tenkým prevedením s hrúbkou 5,8 mm (v prípade modelu reMarkable 2 len 4,7 mm).

Jedna strana zariadenia má širší okraj, aby sa zápisník ľahšie držal v ruke. Tablet je určený pre pravákov aj ľavákov - ak ho totiž otočíte, orientácia sa automaticky zmení.

Pozdĺž rámu zápisníka nájdete aj dva reproduktory a mikrofón. Súčasťou je aj slot na microSD kartu. Nechýba ani klasický USB-C konektor na nabíjanie. Bezpečnosť pri používaní zápisníka podporuje prítomnosť snímača odtlačkov prstov (priamo v tlačidle zapnutia/vypnutia) - vďaka nemu sa k vašim poznámkam nedostane žiadna nepovolaná osoba.

Zadná strana zariadenia nie je vybavená žiadnym protišmykovým prvkom. Ak teda zápisník položíte na stôl, môže sa stať, že po ňom "skĺzne". Riešením môže byť zakúpenie niektorého z ochranných puzdier z protišmykového materiálu.

Aplikácia a synchronizácia medzi zariadeniami

Ak chcete synchronizovať medzi zariadeniami, musíte prejsť na stránku push.boox.com. Tu zadáte rovnaké telefónne číslo ako pri vytvorení účtu ONYX a necháte si naň poslať overovací kód. Potom ho stačí zapnúť, aby sa vytvorené dokumenty automaticky odosielali do cloudu.

Pokiaľ vieme, ONYX v súčasnosti neponúka desktopovú aplikáciu pre systém Windows alebo MacOS.

Máte tiež možnosť pretiahnuť akékoľvek súbory do zariadenia prostredníctvom funkcie BooxDrop. To je užitočné najmä vtedy, keď chcete do čítačky dostať elektronickú knihu alebo iný dokument.

Môžete si tiež stiahnuť aplikáciu BOOX Assistant. Pre systém Android trochu prekvapivo nie je dostupná v službe Google Play, ale odkaz na jej stiahnutie nájdete na oficiálnej webovej lokalite ONYX. Aplikácia nechýba ani v obchode App Store.

 • Nájdete tam funkciu BooxDrop na prenos súborov do zariadenia, avšak keď sme na ňu klikli, zobrazila sa nám len spleť čínskych znakov, číslic a písmen.
 • Na prenos súborov (napríklad obrázku) do zariadenia môžete použiť funkciu Push.
 • Funkcia Skenovať je pripravená na rýchle skenovanie kódu QR, ktoré môžu ponúkať niektoré aplikácie ONYX.
 • Pomocou funkcie PushRead môžete do zariadenia BOOX prenášať webové stránky zo smartfónu a tiež prijímať aktualizácie z kanálov RSS a OPDS.

V mobilnej aplikácii aj vo verzii prehliadača je možné prezerať súbory, ale poznámky nie je možné nijako upravovať.

Ak si zaregistrujete účet ONYX, získate 10 GB cloudového úložiska. Zriadenie účtu nie je spoplatnené. Ak vám to nestačí alebo nevyhovuje, môžete dokumenty synchronizovať s Google Drive alebo inými typmi úložísk.

Ako používať ONYX BOOX NOTE AIR 3 C

Samotný zápisník je radosť používať. Dotykovú obrazovku môžete ovládať buď prstami alebo stylusom. Na vykonávanie jednotlivých gest môžete použiť aj ovládanie prstami. Medzi gestá patrí napríklad priblíženie dotykom alebo otočenie stránky potiahnutím prsta.

Ak vás zaujíma porovnanie používania zariadení ONYX BOOX, reMarkable 2 a iPad, neprehliadnite náš veľký porovnávací článok.

Zariadenie podporuje gestá
Zariadenie podporuje gestá

Pri písaní používate výlučne stylus. Vďaka jednotlivým drážkam na jeho povrchu sa dobre drží v ruke a nemá tendenciu vykĺznuť z prstov. Takisto ho netreba nijako nabíjať. Stylus má magnet, takže ho môžete pripevniť na okraj zápisníka a mať ho vždy po ruke. Pero pevne drží vďaka magnetu , takže sa nemusíte obávať jeho vypadnutia ako v prípade iPadu v kombinácii s ceruzkou Apple Pencil. Spočiatku nám však vždy chvíľu trvalo, kým sme našli správnu stranu pera, aby sme ho k tabletu pripevnili.

Kde kúpiť ONYX BOOX NOTE AIR 3 C
ONYX BOOX NOTE AIR 3 C
Hodnotenie
4.4/5

Výhodou pera je, že pri písaní sníma tlak aj náklon. Písanie s ním je preto veľmi podobné písaniu perom na papier. Samotná odozva pri písaní je prakticky okamžitá, čo podporuje používateľský komfort pri práci s tabletom.

Ľavá časť obrazovky patrí hlavnej ponuke poznámkového bloku (rovnako ako v reMarkable 2). Takto môžete rýchlo a jednoducho pristupovať ku knižnici, poznámkam, úložisku, aplikáciám alebo k časti venovanej nastaveniam. V časti s názvom Obchod sa dostanete k možnosti nákupu elektronických kníh. Bohužiaľ sú však týmto spôsobom dostupné len tituly v angličtine.

Na rozdiel od modelu reMarkable 2, má ONYX BOOX NOTE AIR 3 C podsvietenie. Jeho intenzitu možno jednoducho nastaviť, rovnako ako farbu svetla. Napríklad, pri čítaní pred spaním, si môžete vybrať teplejšiu farbu podsvietenia (bez modrej zložky svetla), ktorá vám pomôže zaspať.

Vlastnosti zariadenia ONYX BOOX NOTE AIR 3 C

Digitálny zápisník ONYX BOOX ponúka celý rad funkcií na jednoduché zapisovanie poznámok alebo čítanie kníh. Oproti reMarkable 2 má mikrofón aj reproduktor, a preto umožňuje napríklad nahrávanie a prehrávanie hlasových poznámok. Má aj spomínané podsvietenie, ktoré môžete využiť pri písaní poznámok alebo čítaní pri nedostatku denného svetla. Ak denne trávite veľa času nad e-mailami, môže to byť tiež zaujímavé riešenie, ktoré šetrí vaše oči.

K dispozícii je aj pripojenie bluetooth a Wi-Fi, takže zápisník môžete využiť aj na prehliadanie internetu. Na druhej strane, v porovnaní napríklad s iPadom (a inými tabletmi všeobecne) nemá fotoaparát, čo je logické kvôli e-inku. Fotografiu však môžete urobiť externe (napríklad mobilným telefónom) a nahrať ju do zápisníka z úložiska.

Pokiaľ ide o formáty súborov, zariadenie podporuje nasledujúce: TXT, HTML, RTF, FB2, FB2.zip, DOC, DOCX, PRC, MOBI, CHM, EPUB, JPG, PNG, GIF, BMP, PDF, DjVu, MP3, WAV, CBR a CBZ.

Digitálny zápisník

Jednou z hlavných funkcií zariadenia ONYX BOOX je nepochybne funkcia digitálneho zápisníka. Svoje poznámky alebo myšlienky môžete zaznamenávať do jednej z dostupných šablón (napríklad vo forme TODO listu, týždenného plánu alebo vodorovných čiar).

Pri vytváraní poznámok ste štandardne obmedzení okrajom definovaným rozmermi stránky. Ak chcete ísť ďalej, môžete to urobiť pomocou funkcie Vlastné (automatické rozšírenie), kde môžete rozšíriť pravý alebo spodný okraj plátna (maximálne však do veľkosti 2x2). Nekonečnú stránku tu teda nenájdete, reMarkable 2 aj iPad vám v tomto smere poslúžia lepšie.

Pri písaní máte na výber z 5 nástrojov - sú to pero, štetec, guľôčkové pero, ceruzka a fix (zvýrazňovač). Pomocou posuvníka môžete pohodlne nastaviť požadovanú šírku čiary. Na rozdiel od programu reMarkable 2 nie ste obmedzení na čiernu, bielu a sivú farbu, ale k dispozícii je aj niekoľko ďalších farieb. Trochu prekvapivo (a zvláštne) je však v ponuke len 16 odtieňov. A ak sa niektorý z nich nehodí pre vašu prácu, máte smolu.

Môžete tiež použiť niekoľko tvarov (napr. kruh, štvorec alebo šípku) alebo štýlov čiar (napr. bodkované atď.). Vybraný tvar (alebo ručne nakreslený tvar) môžete vyplniť aj jednofarebne - ale aj tu je k dispozícii len 16 odtieňov.

Rôzne tvary a štýly čiar
Rôzne tvary a štýly čiar

V prípade, že počas tvorby urobíte chybu, môžete použiť softvérovú gumu. K dispozícii sú ťahové aj ploché gumy. Okrem toho možno vymazať aj celú aktuálnu vrstvu. A takto sme už naznačili, že zápisník podporuje prácu s vrstvami (funkciu na vytvorenie ďalšej vrstvy nájdete v hlavnej ponuke). Okrem toho, zariadenie podporuje vymazanie určitého slova v prípade, že ho prečiarknete. Spravidla však nestačí len jeden riadok, ale pri prečiarknutí musíte byť dôraznejší, aby to zápisník správne pochopil (funkciu môžete pri kreslení vypnúť, aby vám neprekážala).

Poznámky možno vytvárať v orientácii strany na šírku aj na výšku. Medzi týmito možnosťami môžete prepínať ručne alebo zvoliť automatické otáčanie.

Pri vytváraní poznámok oceníte aj možnosť označiť oblasť pomocou lasa a v prípade potreby ju presunúť, zväčšiť alebo otočiť niekde v rámci dokumentu.

Na rozdiel od programu reMarkable 2 umožňuje ONYX BOOX používať v tom istom dokumente rôzne typy šablón. Jedna strana tak môže obsahovať hárok TODO, ďalšia strana môže byť venovaná analýze SWOT a podobne.

Kde kúpiť ONYX BOOX NOTE AIR 3 C
ONYX BOOX NOTE AIR 3 C
Hodnotenie
4.4/5

Do poznámok môžete pridávať aj obrázky, ktoré sú k dispozícii v úložisku. ReMarkable 2 tiež umožňuje vkladať obrázky, farebné sa však prevedú na čiernobiele. Pomocou ONYX BOOX môžete ľahko pracovať aj s farebnými.

Obrázky je možné pridávať do poznámok
Obrázky je možné pridávať do poznámok

Zaujímavou funkciou môže byť aj rozpoznávanie hlasu a prevod diktovaných slov do písomnej podoby. Bohužiaľ, táto funkcia nepodporuje slovenčinu (ale napríklad angličtina je v poriadku).

K poznámkam môžete priradiť aj štítky a potom ich ľahko vyhľadávať a triediť.

Ak potrebujete z času na čas vytvoriť vývojový diagram, odporúčame pracovať skôr s iPadom, ktorý je na to pripravený. Podobne vám iPad lepšie poslúži, keď pôjde o technické kreslenie. ONYX BOOX, podobne ako reMarkable 2, nepodporuje prevod matematických rovníc do ich digitálnej podoby, ale iPad to pri vybraných aplikáciách umožňuje.

Zdieľanie poznámok

Hotovú poznámku môžete zdieľať cez bluetooth, poslať ju na tlačiareň alebo na jej zdieľanie použiť aplikáciu tretej strany (typicky napríklad e-mailovú alebo komunikačnú aplikáciu). So zariadením so systémom Android môžete zdieľať poznámku aj prostredníctvom funkcie Nearby Share. Pre používateľov systému iOS/MacOS je pravdepodobne najjednoduchšie zobraziť alebo prevziať poznámky v prehliadači v konte ONYX. Aplikácia pre MacBook v súčasnosti nie je k dispozícii.

Priame linky

Podobne ako reMarkable 2, aj ONYX BOOX podporuje vytváranie dokonale rovných čiar. Pri kreslení čiary stačí na malý okamih podržať koniec ťahu. Ak však chcete čiaru predĺžiť, skrátiť alebo otočiť, musíte ju najprv označiť lasom a potom s ňou pracovať. S konkurenčným programom reMarkable 2 to môžete urobiť, keď ešte držíte koniec ťahu, čo je používateľsky prívetivejšie.

Strojový text

V rámci písania poznámky môžete potrebný text vyťukať pomocou klávesnice. V ponuke je možnosť prepnúť klávesnicu na slovenskú, ale bohužiaľ sa zmení prakticky len rozloženie klávesov z QWERTY na QWERTZ. Slovenské znaky (napr. ľščťžýáíé) tu chýbajú, rovnako ako v konkurenčnom reMarkable 2.

Na označenie textu a jeho kopírovanie alebo odstránenie možno použiť gestá. Dvojitým klepnutím označíte jedno slovo, trojitým klepnutím označíte celý odsek. Môžete si vybrať požadované písmo a jeho veľkosť. K dispozícii je aj tučné písmo, podčiarknutie a kurzíva. Môžete tiež zmeniť veľkosť riadku a nastaviť zarovnanie odseku (na stred, doprava alebo doľava).

Nahrávanie hlasu a reproduktor

Keďže ONYX BOOX NOTE AIR 3 C je vybavený mikrofónom, umožňuje nahrávať hlasové poznámky. To môže byť užitočné napríklad pre študentov, ktorí si chcú nahrať celú prednášku a zároveň si zapisovať dôležité myšlienky. Konkurenčné zariadenie reMarkable 2 nemá mikrofón, ale iPad ho má.

A keďže zariadenie má reproduktor, môžete si svoje poznámky neskôr vypočuť. Prípadne sa reproduktor dá použiť aj na počúvanie audiokníh alebo hudby. Kvalita reproduktora je na bežné používanie úplne dostatočná, prípadne môžete k zariadeniu pripojiť bezdrôtové slúchadlá.

Kreslenie

ONYX BOOX NOTE AIR 3 C môžu používať aj ľudia, ktorí chcú kresliť alebo skicovať. Ak chcete kresliť v základnej aplikácii Poznámky, pravdepodobne skôr či neskôr narazíte na obmedzený rozsah farieb.

Riešením môže byť stiahnutie ďalších aplikácií, ktoré ponúkajú pestrejšiu paletu farieb a širšiu škálu štetcov a pod. Pripravte sa však na nižší farebný kontrast, ktorý sa všeobecne spája s displejmi E-Ink. Zároveň upozorňujeme, že tieto aplikácie tretích strán majú problém s oneskorením. Je to preto, že tablet musí prenášať tlak do aplikácie, zatiaľ čo ak používate základnú aplikáciu na písanie poznámok, prenáša sa priamo. ONYX BOOX skrátka nie je primárne určený na kreslenie, a preto umelci vo väčšine prípadov radšej použijú iPad.

Kde kúpiť ONYX BOOX NOTE AIR 3 C
ONYX BOOX NOTE AIR 3 C
Hodnotenie
4.4/5

Ak si vystačíte s bežnou ceruzkou, ONYX BOOX vám poskytne vierohodné výsledky pri kreslení s použitím rôznych uhlov prítlaku a náklonu. Výsledok sa teda blíži klasickej ceruzke a papieru.

Prevod textu

ONYX BOOX NOTE AIR 3 C ponúka funkciu na konverziu rukou písaného textu na strojový text. Najskôr je potrebné stiahnuť balík na rozpoznávanie rukopisu. Konverziu textu je potom možné vykonať okamžite pri písaní jednotlivých slov alebo je možné konvertovať celý dokument.

V prvom prípade (t. j. pri konverzii ručne písaných slov na klávesnici) má zariadenie problém so slovami obsahujúcimi háčiky. Nedokáže ich správne pridať nad príslušné písmeno, ale umiestňuje ich za ďalšie písmeno. Zápisník teda prevádza rukou písané slovo ŘEŘICHA na RĚRˇICHA.

Ak sa však rozhodnete konvertovať celý rukopisný dokument, zariadenie dobre spracuje aj písmená s háčikom. Dokáže si poradiť s kurzívnym aj rukopisným písmom. Nemusíte písať úplne kurzívou, ale ak slovo naozaj "naškrabete", môže mať prirodzene problém s jeho rozpoznaním. Prevedený text môžete tiež exportovať do dokumentu v jednom z podporovaných formátov (PNG, PDF alebo TXT).

V jednom z našich článkov sa venujeme porovnaniu tejto funkcie v programe reMarkable 2 a v zariadení iPad. Vo všeobecnosti je kvalita tejto funkcie v prípade ONYX BOOX a reMarkable 2 prakticky rovnaká, zatiaľ čo v prípade iPadu závisí od zvolenej aplikácie.

Čítačka kníh

ONYX BOOX NOTE AIR 3 C možno používať aj ako praktickú čítačku kníh. Do knihy si môžete robiť vlastné poznámky, zvýrazňovať dôležité pasáže alebo vytvárať náčrty.

reMarkable 2 ponúka aj možnosť zvýrazňovania pasáží. V prípade oboch zariadení sa navyše zvýraznenie automaticky zarovná so zvýrazneným textom. Výsledok tak vyzerá viac strojovo, nie akoby ste ho robili ručne.

Pomocou posuvníka môžete tiež sledovať svoj postup čítania (t. j. na ktorej strane knihy sa nachádzate). Môžete tiež prejsť priamo na predchádzajúcu alebo nasledujúcu kapitolu (bez toho, aby ste ju museli hľadať). Môžete si tiež nastaviť časovač (ak chcete čítať napríklad len hodinu).

Pomocou funkcie Text-To-Speech môžete spustiť automatický prevod textu na zvuk. Rozpoznávanie je bezproblémové aj v slovenčine, ale výsledok je dosť strojový. Samozrejme, nedá sa to porovnať s klasickou audioknihou nahratou človekom s inou intonáciou hlasu. Okrem toho môžete (len v dokumente PDF) pridať prázdnu stranu a vytvoriť si rozsiahlejšie poznámky. Zaujímavou funkciou je aj automatické otáčanie stránok, kde si nastavíte požadovaný interval v sekundách. K dispozícii je aj prekladač (ak sa chcete zdokonaliť v niektorom jazyku a čítať v ňom knihy). Môžete spustiť zobrazenie na rozdelenej obrazovke a potom získať verziu stránky v oboch jazykoch. Bohužiaľ, rozloženie odsekov nezostáva rovnaké a výsledkom prekladu je nahustený text v jednom odseku. Nie je preto najjednoduchšie sa v ňom orientovať.

Môžete si tiež zobraziť grafické štatistiky týkajúce sa čítania. ONYX BOOX vám ukáže, koľko kníh ste prečítali alebo koľko minút ste strávili čítaním v priemere za týždeň.

Obrazovku môžete rozdeliť. Môžete mať napríklad otvorenú elektronickú knihu na polovici obrazovky a druhú polovicu používať na vyhľadávanie informácií pomocou webového prehliadača.

Zdieľanie obrazovky

Obrazovku ONYX BOOX môžete zdieľať s počítačom pomocou integrovaného nástroja Screen Cast Tool. Žiaľ, táto funkcia je však v súčasnosti dostupná len pre systém Windows 10 / 11. Keďže v našej redakcii pracujeme s počítačom Apple, nemali sme možnosť túto funkciu otestovať. Pripojili sme však aspoň odkaz na návod pre prípad, že by ste si neboli istí, ako ju nastaviť.

Alternatívnym riešením je použitie služby tretej strany, aby mohli zdieľať obrazovku aj majitelia produktov Apple. Výrobca odporúča napríklad aplikáciu AnyDesk, ktorú sme sa rozhodli stiahnuť do MacBooku. Zároveň je potrebné tú istú aplikáciu stiahnuť cez Google Play do digitálneho zápisníka.

Potom by ste sa mali pripojiť k zápisníku. Funkciu sme otestovali, zariadenie však malo tendenciu sa opakovane odpojiť od počítača. Prípadne obraz zamrzol na jednom mieste a ďalej sa neaktualizoval - takže sledovať kreslenie náčrtov v reálnom čase bolo prakticky nemožné.

Ak chcete napríklad poradiť kolegovi, kde má nájsť nejakú funkciu v systéme ONYX BOOX, môžete využiť nahrávanie obrazovky zápisníka. Záznam sa potom uloží do úložiska vo formáte mp4. Funkciu možno využiť napríklad aj v situácii, keď kreslíte alebo píšete a zároveň pomocou zabudovaného mikrofónu nahrávate hlasový prejav. Obrazovku možno nahrávať v režime na výšku alebo na šírku. Môžete nastaviť rozlíšenie záznamu (k dispozícii je rozlíšenie 1024 × 758, 1448 × 1072 alebo 1872 × 1404 px).

Žiaľ, zdieľanie obrazovky nám nefungovalo
Žiaľ, zdieľanie obrazovky nám nefungovalo

Vyhľadávanie

Knihy môžete vyhľadávať podľa ich názvu. Okrem toho môžete vyhľadávať aj slová v samotných knihách. Na vyhľadávanie je potrebné použiť softwarovú klávesnicu. Ako sme však spomenuli, táto klávesnica nepodporuje slovenčinu. Vyhľadávanie slov s diakritikou preto nie je možné. A ak chcete vyhľadať slovo řeřicha ako rericha, nezobrazí sa vám žiaden výsledok. V tomto ohľade teda funkcia chýba, rovnako ako v programe reMarkable 2.

V prípade poznámok je veľkou výhodou možnosť vyhľadávať aj ručne písané poznámky (to reMarkable 2 nevie). V tomto prípade dokáže poznámkový blok prekvapivo nájsť aj slová, ktoré napíšete na klávesnici bez diakritiky (a v poznámke sú s diakritikou). Keď však text prevediete na strojový text a chcete v ňom vyhľadať slovo, musíte ho do vyhľadávania napísať s diakritikou (ktorá na klávesnici chýba). Funkcia vyhľadávania má niekoľko chýb, najmä ak pracujete s českými textami.

V aplikácii ONYX BOOX môžete vyhľadávať slová, ktoré sa nachádzajú vo všetkých poznámkach. Výsledkom je potom zoznam všetkých dokumentov, v ktorých sa dané slovo vyskytuje.

Na vyhľadávanie môžete použiť aj mobilnú aplikáciu a verziu pre prehliadač. V tomto prípade je už možné pohodlne vyhľadávať slová s diakritikou. Na druhej strane týmto spôsobom nie je možné vyhľadávať v rukou písanom texte - nezobrazí sa žiadny výsledok.

Webový prehliadač

Oproti modelu reMarkable 2, je zápisník vybavený webovým prehliadačom NeoBrowser. Ten možno využiť na ranné čítanie správ alebo na vyhľadávanie informácií. V našom prípade mal tendenciu načítavať jednotlivé webové stránky pomerne pomaly a na plynulú prácu nám príliš nevyhovoval. Obrázky si môžete stiahnuť z internetu a použiť ich vo svojich poznámkach.

Kde kúpiť ONYX BOOX NOTE AIR 3 C
ONYX BOOX NOTE AIR 3 C
Hodnotenie
4.4/5
Webový prehliadač
Webový prehliadač

Ďalšie funkcie

Medzi ďalšie aplikácie patrí hudobný prehrávač, kalkulačka, kalendár, budík, stopky, časovač a slovník. Ďalšie aplikácie si môžete stiahnuť cez Google Play (môžu to byť nielen aplikácie na písanie poznámok alebo čítanie, ale aj komunikačné aplikácie, ako napríklad WhatsApp).

Výdrž batérie a nabíjanie

Zariadenie je vybavené batériou s kapacitou 3 700 mAh. Výdrž batérie závisí od toho, na čo budete zápisník primárne používať. Samotné čítanie elektronickej knihy prirodzene spotrebuje menej kapacity ako intenzívne prehliadanie internetu, počúvanie hudby alebo nahrávanie hlasových poznámok.

V našom teste sme zistili, že pri používaní tabletu ako čítačky elektronických kníh je typická výdrž batérie 20 hodín. Ak teda každý deň čítate približne hodinu pred spaním, budete tablet nabíjať viac ako 14 dní. Na druhej strane, pri prehliadaní internetu a intenzívnom písaní poznámok klesla výdrž batérie na približne 8 hodín. Pri používaní zápisníka len na písanie poznámok s vypnutým podsvietením to bolo len približne 11 hodín. V tomto ohľade teda reMarkable 2 slúži lepšie.

Na nabíjanie sa používa dodaný kábel s USB-C konektorom. Plné nabitie sme dosiahli približne za 2 hodiny.

Záver – komu by sme zariadenie ONYX BOOX NOTE AIR 3 C odporučili?

Vo všeobecnosti je ONYX BOOX NOTE AIR 3 C skvelou voľbou pre tých, ktorí chcú získať funkčnosť zápisníka a čítačky kníh a zároveň neprísť o možnosť sem-tam surfovať na internete. Je vhodný aj pre ľudí, ktorí hľadajú pokročilé funkcie, ktoré reMarkable 2 neponúka (napríklad farebné rozlíšenie poznámok, stiahnutie obrázka z internetu a jeho použitie v poznámkach atď.)

Keďže zariadenie má podsvietenie, je vhodné aj na čítanie alebo písanie poznámok pri slabom osvetlení (typicky v noci). Vďaka mikrofónu zvládne aj nahrávanie vášho hlasu. Zariadenie teda môžete použiť napríklad na nahrávanie prednášky v škole a robiť si pri tom poznámky. Ďalšou výhodou je podpora zobrazovania farebných obrázkov (hoci kvalita nie je vzhľadom na typ displeja nijako ohromujúca).

Nevýhodou je horšie rozpoznávanie rukou písaného textu na klávesnici a jeho prevod do digitálnej podoby. Najmä písmená s mäkčeňom robia zariadeniu problémy. Rukou písaný text v dokumente a jeho prevod do digitálnej podoby je však už zvyčajne bez problémov. Menším nedostatkom je, že nie všetky popisky sú správne prevedené do slovenčiny. Problémy môžu nastať aj pri vyhľadávaní slov s diakritikou.

Z výhod môžeme spomenúť veľmi slušnú výdrž batérie a tenké spracovanie, ktoré pôsobí solídnym dojmom. Poteší aj široká ponuka funkcií na písanie poznámok alebo čítanie kníh. Na rozdiel od zariadenia reMarkable 2, sa neplatia žiadne priebežné členské poplatky, takže sa musíte pripraviť len na jednorazovú investíciu do zariadenia (a prípadne príslušenstva).

Používateľská príručka k digitálnemu zápisníku ONYX BOOX NOTE AIR 3 C

Recenzia: digitálny zápisník ONYX BOOX NOTE AIR 3 C
 • Kvalita spracovania
 • Funkcie digitálneho zápisníka
 • Batéria
 • Kompatibilita
 • Pomer cena/výkon
4.4

Digitálny zápisník a čítačka kníh s podsvietením

Digitálny zápisník ONYX BOOX NOTE AIR 3 C je skvelý nástroj na písanie poznámok alebo čítanie elektronických kníh. Má reproduktor aj mikrofón, vďaka čomu je užitočný na hlasové nahrávanie. Je vybavený aj webovým prehliadačom, ktorý umožňuje príležitostne vyhľadávať informácie alebo si prečítať ranné správy. Výhodou môže byť aj prítomnosť podsvietenia s možnosťou nastavenia farby svetla. Ako si digitálny notebook viedol v našom teste?

Klady

 • Mikrofón a reproduktor
 • Nevyžaduje sa predplatné
 • Podsvietenie s reguláciou teploty farieb
 • Webový prehliadač
 • Synchronizácia medzi zariadeniami

Zápory

 • Operačný systém niekedy zaváha
 • Lokalizácia systému nie je 100 %
 • Problematické zdieľanie obrazovky
Tento článok pripravil autor na základe skutočných skúseností s produktom. Hodnotenie môže byť ovplyvnené subjektívnymi dojmami autora.
Autor: Hana Smětáková
Autor: Hana Smětáková
Šport a zdravý životný štýl ma sprevádzajú prakticky celý život. Keďže som fanúšikom moderných technológií, na ITmixe často recenzujem fitness náramky a inteligentné hodinky, ktoré sú pre mňa nepostrádateľným nástrojom v aktívnom živote. Okrem športu je mojím veľkým koníčkom aj cestovanie a spoznávanie nových miest.
Ako sa vám páčil tento článok?
5/5 - (1 hlasovanie)
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Súvisiace recenzie

Recenzia: digitálny zápisník ONYX BOOX NOTE AIR 3 C
ONYX BOOX NOTE AIR 3 C
Hodnotenie: 4.4/5
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram