ITmix.cz logo

Bezdrôtové slúchadlá JBL

Bezdrôtové slúchadlá JBL

Zvuková technika a slúchadlá JBL sú na trhu veľmi dobre známe. Podobne ako ostatní výrobcovia, ani spoločnosť JBL nezaostáva vo vývoji a prináša spotrebiteľom bluetooth slúchadlá v rôznych cenových reláciách a s rôznym zameraním.

V portfóliu JBL nájdete celé spektrum slúchadiel od prémiových štupľov vhodných na počúvanie väčšiny hudobných žánrov až po herné slúchadlá cez hlavu s mikrofónom a náušníkmi z pamäťovej peny.

Často kladené otázky a odpovede

Ako spárujem bezdrôtové slúchadlá JBL so smartfónom?

Slúchadlá s dotykovým ovládaním sa často dodávajú s puzdrom. Pred párovaním ich treba z puzdra vybrať a mali by sa automaticky zapnúť. Slúchadlá s tlačidlovým ovládaním je potrebné zapnúť manuálne. Pri prvom zapnutí slúchadiel sa aktivuje režim párovania, takže stačí vybrať ich názov v zozname dostupných zariadení.

Ako spárovať slúchadlá s podporou viacbodového pripojenia (Bluetooth Multipoint)?

Zapnuté slúchadlá najprv vyberte zo zoznamu dostupných zariadení na prvom zdroji zariadení. Potom na slúchadlách opäť aktivujte režim párovania a proces zopakujte s druhým zariadením. V súčasnosti je možné týmto spôsobom pripojiť k slúchadlám maximálne dve zariadenia.

Aké kodeky podporujú slúchadlá JBL?

Slúchadlá JBL podporujú kodeky Bluetooth SBC a AAC. To okrem iného znamená, že slúchadlá môžete používať so zariadeniami Android a Apple.

Aké bezdrôtové slúchadlá ponúka spoločnosť JBL?

Sortiment JBL zahŕňa najmä true wireless štuple do uší, ako napríklad JBL Wave Beam alebo Tour Pro 2. V ponuke sú však aj hybridné slúchadlá, ako napríklad Tune Flex s vymeniteľnými koncovkami, vďaka ktorým sú to kôstky aj štuple v jednom. Nakoniec musíme spomenúť slúchadlá cez uši s väčšími meničmi, ako sú Tune 520BT alebo Quantum 400.

Sú bezdrôtové slúchadlá JBL vodotesné?

Slúchadlá do uší a slúchadlá do náušníkov vhodné na šport sú väčšinou vodotesné a majú certifikát krytia IP. Nemali by im uškodiť kvapky dažďa ani výrazné potenie. Na druhej strane, slúchadlá cez hlavu tieto vlastnosti nemajú.

Najlepšie slúchadlá JBL z nášho testovania

V redakcii sme mali niekoľko bezdrôtových slúchadiel JBL. Každé slúchadlo sme podrobili náročnému testovaniu v interiéri, pri športe a v rušnej mestskej premávke. Okrem kvality zvuku sme testovali aj ďalšie schopnosti slúchadiel, ktoré sú dôležité pre každodenné používanie. V nasledujúcej časti vám predstavíme najlepšie slúchadlá v jednotlivých kategóriách, ako aj tie, ktoré si ešte nenašli cestu do našej redakcie.

Najlepšie univerzálne a športové slúchadlá do uší od spoločnosti JBL

V kategórii najlepších slúchadiel TWS je nesporným víťazom model JBL Tour Pro 2 s účinným ANC, širokou škálou funkcií a slušnou odolnosťou. Okrem bežného používania sú slúchadlá ideálne na športové aktivity a nevypadávajú z uší ani pri výraznom potení.

JBL Tour Pro 2

Silné stránky
 • Solídne potláčanie hluku
 • Dva režimy priepustnosti
 • Testovanie utesnenia
 • Funkcia PersoniFi
 • Dlhá výdrž batérie
 • Ekvalizér
 • Praktický displej na puzdre
Slabé stránky
 • Vyššia cena
 • Väčšie rozmery puzdra

Bezdrôtové slúchadlá JBL Tour 2 si vás získajú kvalitou vyhotovenia, dlhou výdržou batérie a širokou škálou funkcií.10 mm meniče ponúkajú solídnu kvalitu zvuku, aktívne potlačenie hluku (ANC) a hneď dva režimy priepustnosti. Vďaka ochrane IPX5 sú slúchadlá odolné voči striekajúcej vode a potu, takže s nimi môžete aj športovať. Na prvý pohľad sú to pozoruhodné slúchadlá, ale ako obstáli počas nášho testovania?

Celkové hodnotenie
4.2/5

Najlepšie slúchadlá JBL cez hlavu s dobrým pomerom cena/kvalita

Slúchadlá Tour 520BT sú dobrou voľbou na každodenné používanie. Ich kombinácia výhodnej ceny s dobrou pasívnou izoláciou a kvalitou zvuku môže byť pre mnohých používateľov rozhodujúca. Na druhej strane, vďaka tvrdším náušníkom sú vhodné na kratšie počúvanie.

JBL Tune 520BT

Silné stránky
 • Mobilná aplikácia
 • Skvelý pomer ceny a kvality
 • Podpora viacbodového pripojenia
 • Dlhá výdrž batérie
 • Skvelá kvalita mikrofónu
Slabé stránky
 • Pri dlhšom počúvaní môžu slúchadlá tlačiť do uší
 • Tlačidlá je ťažšie nahmatať naslepo

Bezdrôtové slúchadlá JBL Tune 520BT sa môžu pochváliť veľmi dobrým pomerom ceny a kvality zvuku. Stavajú na plastovú konštrukciu a oceníte ich nielen pri počúvaní hudby alebo sledovaní filmov, ale aj pri telefonovaní. Vďaka aplikácii JBL Headphones získate prístup k mnohým ďalším funkciám. Poteší vás aj ich mimoriadne dlhá výdrž batérie, ktorá na jedno nabitie dosahuje až 57 hodín.

Celkové hodnotenie
3.7/5

Najlepšie slúchadlá JBL na hranie hier/gaming

V kategórii herných bezdrôtových slúchadiel by sme s najväčšou pravdepodobnosťou ako najlepšie vyhodnotili slúchadlá JBL Quantum 400, ktoré si zatiaľ nenašli cestu do našej redakcie. Na základe odborných a používateľských recenzií na internete môžeme povedať, že vďaka ich pohodlným náušníkom z pamäťovej peny, mikrofónu a podpore väčšiny moderných herných konzol vrátane PC si s nimi môžete užiť dlhé hodiny hrania.

Charakteristické vlastnosti bezdrôtových slúchadiel JBL

Slúchadlá JBL majú pevné miesto na trhu z viacerých dôvodov. Okrem lákavých technických špecifikácií sú to ich charakteristické vlastnosti, ktoré vás môžu osloviť a odlíšiť od zvyšku trhu. V tejto kapitole si stručne popíšeme ich vlastnosti.

Odolnosť voči vode a prachu

Aby boli slúchladlá čo najuniverzálnejšie, musia ponúkať primeranú odolnosť. Niektoré slúchadlá JBL TWS majú certifikát IP. Lacnejšie slúchadlá ponúkajú ochranu IPX4, vďaka ktorej sú odolné voči striekajúcej vode zo všetkých smerov do 10 l/min po dobu 5 minút. Pri drahších slúchadlách sa stretnete s hodnotením IPX5, takže sú podľa definície odolné voči striekajúcej vode zo všetkých smerov z trysky s priemerom 6,3 mm s prietokom do 12,5 l/min po dobu 3 minút zo vzdialenosti 3 metrov.

Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, čo je to hodnotenie IP a čo znamená písmeno "X" v kóde, pozrite si náš článok o krytí IP.

Pár kvapiek vody ustoja
Pár kvapiek vody ustoja

Výhodný pomer ceny a kvality

Hoci bezdrôtové slúchadlá JBL nepatria medzi najlacnejšie, ponúkajú solídnu kvalitu vyhotovenia a celý rad praktických funkcií. Tieto funkcie vám umožnia predĺžiť používanie slúchadiel alebo vyladiť zvuk tak, aby ste si hudbu a filmy užili čo najlepšie.

V prípade hrubších prstov môže byť vyberanie slúchadiel z puzdra problematické
V prípade hrubších prstov môže byť vyberanie slúchadiel z puzdra problematické

Vstavané mikrofóny

Slúchadlá JBL majú niekoľko možností využitia mikrofónu. Prvým je, samozrejme, telefonovanie a nahrávanie vášho hlasu. Napriek niektorým výnimkám patrí kvalita zvuku mikrofónov slúchadiel JBL k najlepším spomedzi nami testovaných slúchadiel. Je to vďaka schopnosti mikrofónov účinne izolovať okolité nežiaduce zvuky, ako sú rozhovory, hudba alebo vietor. Okrem izolácie dokážu mikrofóny počúvať aj vaše okolie, čo je základom aktívneho potlačenia hluku, o ktorom budeme hovoriť v ďalšej časti.

Na slepo je ťažšie nahmatávajú
Na slepo sa ťažšie nahmatávajú

Aké funkcie ponúkajú bezdrôtové slúchadlá JBL?

Ako sme spomenuli v predchádzajúcej kapitole, dobrý pomer ceny a kvality sa odráža v ponuke funkcií bezdrôtových slúchadiel JBL. V prípade nami testovaných slúchadiel boli funkcie vždy dostupné v aplikácii JBL Headphones a niektoré boli k dispozícii aj priamo na slúchadlách. V prípade slúchadiel, ktoré aplikáciu nepodporujú, budete odkázaní na dotykové alebo tlačidlové ovládanie funkcií.

Aktívne potláčanie hluku (ANC)

Slúchadlá s podporou ANC počúvajú okolité prostredie. Každý zvuk, ktorý mikrofóny slúchadiel zachytia, má svoju vlnovú dĺžku. Slúchadlá potom vytvoria zvuk s presne opačnou vlnovou dĺžkou, čím "zrušia" prichádzajúci zvuk. Využíva sa tak jav známy v akustike ako deštruktívna interferencia.

Čím sú okolité zvuky konzistentnejšie a čím viac mikrofónov slúchadlá používajú, tým je účinnosť ANC vyššia. Napríklad ANC slúchadiel JBL Tour Pro 2 so štyrmi mikrofónmi (na jednom slúchadle) sa počas testovania ukázalo ako účinnejšie v porovnaní so slúchadlami JBL Tune Flex, ktoré na účely ANC používajú iba dva mikrofóny na každom slúchadle.

Izoláciu slúchadiel výrazne ovplyvňuje tvar štupľov
Izoláciu slúchadiel výrazne ovplyvňuje tvar štupľov

Potlačenie hluku bezdrôtových slúchadiel JBL ďalej závisí od pasívnej izolácie. Napríklad slúchadlá JBL Wave Beam a Tune 520BT sa spoliehajú len na pasívnu izoláciu, napriek tomu ponúkajú dobrý zážitok z počúvania. Pochopiteľne ich však nemožno porovnávať s vyššie uvedenými slúchadlami, ktoré sú vďaka ANC vhodné na hlučnú ulicu, do preplnenej kaviarne alebo do lietadla.

TalkThru a Ambient Aware

Funkcia ANC ide ruka v ruke s režimami priepustnosti. V prípade slúchadiel JBL sú tieto režimy dva a každý z nich má iný účel. Režim AmbientAware ponecháva hlasitosť médií na zvolenej úrovni, ale aktivuje externé mikrofóny, aby ste mali prehľad o tom, čo sa deje okolo vás. Režim TalkThru je potom určený na vedenie konverzácií. Režim stlmí médiá na počuteľné minimum, aktivuje mikrofóny a umožní vám počuť všetky zvuky okolia.

Bluetooth Multipoint

Pri vyšších triedach slúchadiel sa stretnete s funkciou Bluetooth Multipoint, ktorá umožňuje bezdrôtové pripojenie slúchadiel k dvom zdrojovým zariadeniam. Ak teda počúvate hudbu napríklad z notebooku a zazvoní vám telefón, môžete prijať hovor a vybaviť ho slúchadlami, pričom sa hudba automaticky pozastaví. Nemusíte slúchadlá zakaždým odpojovať a znova pripájať.

Ekvalizér

Jednou z najsilnejších stránok bezdrôtových slúchadiel JBL oproti konkurencii je ekvalizér, s ktorým sme sa stretli vo všetkých testovaných slúchadlách. Ekvalizér umožňuje nastaviť intenzitu rôznych zvukových frekvencií.

Basové tóny majú nízku frekvenciu, zatiaľ čo výšky majú vysokú frekvenciu. Ak teda slúchadlá majú silnejšie basy, ako napríklad JBL Tune Flex, môžete pomocou ekvalizéra "zjemniť" ich frekvenciu, aby vynikli menej prenikavé stredy a výšky. Vo výsledku tak môžete z lacnejších slúchadiel vytvoriť univerzálnu zvukovú techniku pre celý rad hudobných žánrov.

PersoniFi

Táto funkcia je k dispozícii v aplikácii JBL Headphones pre slúchadlá vyššej triedy. Slúži na prispôsobenie zvuku na základe toho, ako dobre počujete. Kvalita sluchu sa určuje podľa minimálnej hlasitosti, pri ktorej môžete počuť rôzne frekvencie. Test sa vykonáva samostatne pre každé ucho a počas testu slúchadlá prehrávajú deväť frekvencií pri postupne sa znižujúcich hlasitostiach. Vašou úlohou je zastaviť prehrávanie, keď už zvuk nepočujete.

VoiceAware

Funkcia VoiceAware slúži na ovládanie intenzity vášho hlasu počas telefonických hovorov. Inými slovami, ide o ozvenu hlasitosti vášho hlasu. Môžete si vybrať z troch intenzít a funkciu môžete aj úplne deaktivovať. S touto funkciou sa stretnete na väčšine slúchadiel JBL a jej ovládanie je dostupné v aplikácii.

Find my buds

Ak sa vám podarí stratiť slúchadlá v taške alebo v dome, vďaka tejto funkcii ich môžete nájsť rýchlejšie. Po jej aktivácii sa spustí hlasný zvuk z vybraných slúchadiel. Vďaka tejto funkcii sme počuli "stratené" slúchadlá v batohu preplnenom predmetmi alebo v zásuvke na druhej strane miestnosti s rozlohou 30 m². Podobne ako ekvalizér je táto funkcia spoločná pre všetky slúchadlá JBL TWS.

SilentNow

Ďalšou doménou drahších slúchadiel JBL s ANC je funkcia SilentNow, ktorá slúchadlá premení na štuple s potlačením hluku. Nejde však len o ticho. Funkcia tiež stlmí prichádzajúce oznámenia zo smartfónu, čím vám pomôže sústrediť sa alebo relaxovať. Vďaka tomu sú slúchadlá SilentNow ideálnymi spoločníkmi do lietadla, kde vám umožnia relaxovať napriek okolitému hluku.

Napriek tvarovaniu sedia slúchadlá pevne v ušiach
Napriek tvarovaniu sedia slúchadlá pevne v ušiach
Autor: Martin Dajča
Autor: Martin Dajča
Som študent, ktorý rád pretvára svoje skúsenosti a zložité myšlienky do zrozumiteľného jazyka pre spotrebiteľov. Vo voľnom čase rád behám, bicyklujem a chodím na túry po okolí. V mojom portfóliu sa preto nachádzajú recenzie inteligentných hodiniek, kamier do auta a mnohých ďalších pomôcok pre každodenný život.
Ako sa vám páčil tento článok?
5/5 - (1 hlasovanie)
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

JBL Tour Pro 2
Tip redakcie
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram