ITmix.cz logo

Najlepšie smart hodinky: podrobné recenzie a testy

Najlepšie smart hodinky: podrobné recenzie a testy

Smart hodinky alebo inteligentné hodinky. Malé zariadenie, ktoré vám umožní posielať správy, telefonovať, ale aj monitorovať váš zdravotný stav alebo byť vaším osobným asistentom. V tomto článku vám povieme, aké parametre sa oplatí zohľadniť pri výbere smart hodiniek a prečo. Tak sa pustite do čítania a vyberte si také, ktoré vám budú vyhovovať v každom ohľade.

Recenzie vybraných produktov

Najlepšie smart hodinky z porovnávacieho testu

Najlepšie z recenzovaných

Najlepším multifunkčným modelom z nášho testu sa stali smart hodinky Apple Watch Series 8, ktoré zaujmú najmä majiteľov mobilných telefónov so systémom iOS. Tieto inteligentné hodinky sú ideálne pre tých, ktorí nechcú robiť kompromisy a chcú funkciami nabité moderné zariadenie.

Disponujú veľkým displejom, najmodernejšími technológiami, dokonalou integráciou do ekosystému Apple, Wi-Fi a mobilným pripojením a podporou bezkontaktných platieb. Oproti svojmu predchodcovi dokážu rozpoznať potenciálnu autonehodu a privolať pomoc. Ženy ocenia prítomnosť teplomera a presný odhad ovulácie, vďaka čomu získajú ešte lepší prehľad o svojom zdraví. Hodinky vám budú nápomocné aj v prípade, že chcete otehotnieť.

Vzhľadom na širokú škálu funkcií však treba počítať s nižšou výdržou batérie. Na druhej strane však podporujú rýchle nabíjanie a už za 8 minút ich môžete nabiť natoľko, aby dokázali monitorovať váš spánok počas ôsmich hodín.

Najlepšie hodinky na šport a outdoor

Pre jabĺčkárov

Pokročilým modelom pre športových a outdoorových nadšencov sú nepochybne hodinky Apple Watch Ultra. Môžu sa pochváliť prémiovými materiálmi v podobe kombinácie titánu a zafírového sklíčka. Hodinky disponujú pokročilým kompasom, ktorý dokáže zaznamenať trasu a v prípade potreby vás navedú späť. Dôležité body (napríklad reštauráciu alebo kemp) si môžete uložiť aj na mapu, aby ste k nim neskôr ľahko našli cestu. Hodinky môžete používať aj pri potápaní do hĺbky až 40 metrov, kde v podstate nahradia váš potápačský počítač. Počas potápania zobrazia vašu hĺbku a teplotu vody. Šikovnou funkciou je aj siréna, ktorá vám v extrémnych prípadoch môže zachrániť život.

Ak máte hodinky so systémom Android alebo nepreferujete Apple Watch

Používateľom mobilných telefónov so systémom Android možno odporučiť inteligentné hodinky Garmin. Konkrétne ide o veľmi vydarený model Garmin Fénix 7, ktorý vás na prvý pohľad zaujme kvalitným spracovaním s použitím prémiových materiálov. Zariadenie je vhodné pre profesionálnych aj amatérskych športovcov, ako aj outdoorových nadšencov. Hodinky umožňujú meranie rôznych športových aktivít, pričom pre používateľa sú pripravené veľmi podrobné štatistiky výkonov. Ak si zaobstaráte model so solárnym nabíjaním, budete si môcť navyše užívať predĺženú výdrž batérie.

Ak je vaším hlavným zameraním z hľadiska športu beh, s hodinkami Garmin Forerunner 955 určite neurobíte chybu. Tieto smart hodinky sú prispôsobené potrebám bežcov a môžete sa tešiť na podrobné štatistiky, hodnotenie výkonu a podrobné mapy.

Ak máte obmedzený rozpočet

Nechcete míňať veľa peňazí na smart hodinky a vystačíte si s modelom so základným rozsahom funkcií? V tom prípade odporúčame siahnuť po hodinkách Amazfit GTS 4 mini. Za nízku cenu získate pekné zariadenie, ktoré je inšpirované mnohonásobne drahšími produktmi Apple.

Ovládanie Amazfit GTS 4 mini

Hodinky majú veľký displej AMOLED, ktorý podporuje funkciu Always-On. Ich výhodou je aj nízka hmotnosť, čo z nich robí skvelé zariadenie pre ženy. Počas športovania vám ľahko zmeriajú srdcovú frekvenciu, okysličenie krvi a množstvo spálených kilokalórií. Medzi výhody patrí aj dlhá výdrž batérie. A ak ste používateľom mobilného telefónu so systémom Android, budete môcť odpovedať na prichádzajúce hovory pomocou prednastavených odpovedí.

Často kladené otázky

Ako môžem spárovať svoje smart hodinky s mobilným telefónom?

Párovanie smart hodiniek a mobilného telefónu sa zvyčajne vykonáva pomocou technológie NFC a Bluetooth. Zároveň si musíte do mobilného telefónu stiahnuť príslušnú aplikáciu a spraviť potrebné nastavenia.

Aké športy môžem sledovať pomocou svojich smart hodiniek?

Rozsah športov sa pre každý model mierne líši. Zvyčajne však podporujú základné športy: chôdzu, beh, turistiku, cyklistiku, cvičenie a plávanie (ak sú hodinky vodotesné). Niektoré modely podporujú aj ďalšie športy, napríklad tenis, tanec, jogu a iné menej i viac rozšírené aktivity.

Môžem v obchode platiť smart hodinkami?

Áno, niektoré modely sú vybavené čipom NFC a podporujú bezkontaktné platby. V praxi to potom funguje podobne ako pri platbách mobilným telefónom. Na hodinkách vyberiete túto funkciu a potom ich priblížite k platobnému terminálu.

Ako často musím nabíjať svoje inteligentné hodinky?

Vždy to závisí od konkrétneho modelu. Na jedno nabitie vydržia približne 1 až 21 dní. Na dosiahnutie takejto vysokej výdrže však hodinky často vyžadujú použitie úsporného režimu. V praxi túto hodnotu ovplyvňuje aj spôsob používania zariadenia.

Čo presne sú inteligentné hodinky

Smart hodinky majú podobu malého elektronického zariadenia, ktoré sa pripevňuje na zápästie rovnakým spôsobom ako bežné hodinky. Smart hodinky majú vlastný operačný systém a okrem zobrazovania aktuálneho času disponujú mnohými užitočnými funkciami.

Môžu vás napríklad informovať o telefonickom hovore alebo prichádzajúcej správe, na ktorú môžete odpovedať priamo na hodinkách. Môžu tiež sledovať vašu športovú aktivitu a sťahovať najrôznejšie aplikácie, ktoré vám uľahčia život. V podstate môžeme povedať, že inteligentné hodinky fungujú na podobnom princípe ako smartfóny.

Rozdiel medzi smart hodinkami, športovými hodinkami a fitness náramkom

Mnoho ľudí si tieto tri zariadenia navzájom zamieňa. Koniec koncov, ich názvy sú veľmi podobné. Pozrime sa teda na porovnanie smart hodiniek, športových hodiniek a fitness náramkov.

Smart hodinky možno v podstate prirovnať k akejsi predĺženej ruke vášho smartfónu. Sú zamerané najmä na uľahčenie každodenného života a svojimi funkciami často dokážu nahradiť smartfón. Často ide o platformu, ktorá umožňuje inštalovať ďalšie aplikácie publikované vývojármi, ktoré ďalej rozširujú ich funkcie.

Športové hodinky (alebo športtestery) majú veľmi blízko k smart hodinkám. Na rozdiel od nich sa však viac zameriavajú na monitorovanie vašej športovej aktivity. Často sú vybavené senzorom GPS, vďaka ktorému je sledovanie vášho behu alebo napríklad jazdy na bicykli presnejšie ako pri fitnes náramkoch. Spravidla nemajú operačný systém, a preto do nich nie je možné inštalovať aplikácie. Pomocou mobilnej aplikácie môžete nanajvýš nastaviť niektoré funkcie a stiahnuť si iné ciferníky hodiniek.

Fitness náramok je skôr lacnejší a základný produkt pre nenáročných používateľov. Slúži najmä na monitorovanie počtu krokov, spálených kalórií alebo spánku. Jeho výsledky nemusia byť úplne presné, ale pre amatérskych nadšencov je to skvelá voľba. Fitness náramok zvyčajne umožňuje aj pohodlné prepojenie so smartfónom (prostredníctvom mobilnej aplikácie). Podobne ako športové hodinky, ani fitnes náramky zvyčajne nemajú operačný systém. Často je však podporované sťahovanie nových ciferníkov hodiniek, ako aj drobná konfigurácia v mobilnej aplikácii.

Ako si vybrať najlepšie smart hodinky

Túžite po inteligentných hodinkách, ale nie ste si istí, aký konkrétny model si z obrovskej ponuky vybrať? Tu je sprievodca, ktorý vám krok za krokom pomôže zistiť, na aké parametre si máte dať pozor.

Dámske a pánske smart hodinky: aký je medzi nimi rozdiel?

Smart hodinky možno rozlíšiť predovšetkým podľa toho, pre koho sú určené. Rozdiely medzi takýmito modelmi spočívajú predovšetkým v dizajne. V prípade dámskych smart hodiniek výrobcovia často siahajú po farbách, ktoré ženy preferujú (napríklad ružová alebo fialová). Na druhej strane pánske inteligentné hodinky bývajú decentnejšie.

Ak si vyberáte smart hodinky, rozhodujúcim faktorom bude aj dĺžka remienka. Muži vo všeobecnosti potrebujú dlhší remienok (kvôli širšiemu zápästiu), zatiaľ čo ženy ocenia kratší remienok. Veľkosť môže byť faktorom aj pri ciferníku. Mnohé dámy totiž uprednostňujú menší displej, ktorý vo všeobecnosti lepšie sedí na užšom zápästí.

Pokiaľ ide o vybavenie hodiniek, medzi pánskymi a dámskymi modelmi nie sú žiadne rozdiely. U väčšiny smart hodiniek je remienok možno ľahko vymeniť, ak vám pôvodný remienok nevyhovuje kvôli jeho dizajnu alebo dĺžke.

Účel použitia: na šport alebo komunikáciu?

Pred kúpou tohto malého zariadenia si ujasnite, na čo ho budete najviac používať. Ak napríklad chcete smart hodinky používať predovšetkým na monitorovanie športových aktivít, uistite sa, že vybraný model podporuje všetky potrebné funkcie a má primeranú odolnosť. Ak naopak očakávate, že zariadenie bude fungovať predovšetkým ako telefón, uistite sa, že má zabudovaný mikrofón a reproduktor.

Aký typ remienka si mám vybrať?

 • Kovový remienok je o niečo drahší ako plastový alebo silikónový remienok. Na prvý pohľad však vyzerá elegantnejšie. Je k dispozícii vo viacerých farbách (napr. zlatá, strieborná alebo ružovo-zlatá). Tento remienok by sme neodporúčali športovým nadšencom.
 • Silikónový, plastový alebo gumový remienok je lacnejší a môže dôjsť k jeho opotrebovaniu. Je to skvelá voľba pre ľudí, ktorí trpia alergiami na kovy. Výhodou tohto typu náramku je určite nízka hmotnosť a množstvo dostupných vzorov. Ideálny pre športovcov.
 • Textilný remienok je tiež zvyčajne lacnejší ako kovový remienok. Jeho výhodou je nízka hmotnosť a skvelá priedušnosť. Má však tendenciu sa časom ošúchať a roztrhnúť.
 • Kožený alebo koženkový remienok vyzerá na prvý pohľad luxusne a elegantne. Takýto náramok je vhodnejší do práce ako na šport. Koža a koženka majú totiž tendenciu lepiť sa na spotenú pokožku a nemali by byť trvalo vystavené vlhkému prostrediu.

Pri väčšine smart hodiniek sa stretnete s možnosťou jednoduchého odpojenia remienka. Vďaka tomu si môžete zaobstarať viacero verzií a striedať ich podľa aktuálnej nálady alebo príležitosti.

Smart hodinky sú odolné voči vode a prachu

Podobne ako fitness náramky alebo reproduktory, aj smart hodinky sa vyrábajú v rôznych úrovniach odolnosti. Tie môžu zahŕňať odolnosť voči vode, ako aj voči prachu a rôznym pevným časticiam.

Ak sa so svojím zariadením chystáte na vodné športy, určite by ste mali tomuto parametru venovať pozornosť.

Odolnosť každého zariadenia sa zvyčajne označuje parametrom IP. Prvé číslo za týmto parametrom označuje odolnosť voči pevným časticiam, druhé číslo označuje ochranu proti vode.

V praxi sa niekedy môžete stretnúť s označením IPX(číslo) alebo IP(číslo)X. To znamená, že výrobca netestoval smart hodinky na parameter X.

Odolnosť voči vode

V nasledujúcej tabuľke je uvedený prehľad rôznych tried vodotesnosti. Získate tak prehľad o tom, koľko vody vaše smart hodinky vydržia.

Trieda vodotesnostiČomu dokáže odolať
IPX0Žiadna ochrana pred vodou
IPX1Kvapkajúca voda rýchlosťou 1 mm/min (počas 10 minút)
IPX2Kvapkajúca voda rýchlosťou 3 mm/min v 4 polohách (celkovo 10 minút)
IPX3Striekajúca voda pod uhlom 60° (počas 5 minút)
IPX4Striekajúca voda pod všetkými uhlami (počas 5 minút)
IPX5Striekajúca voda (po dobu 3 minút)
IPX6Intenzívne striekajúca voda (počas 3 minút)
IPX7Ponorenie do vody (30 minút v hĺbke 1 m)
IPX8Nepretržité ponorenie do vody

Odolnosť voči pevným časticiam

Táto tabuľka poskytuje prehľad rôznych tried odolnosti voči pevným časticiam.

Trieda ochrany proti pevným časticiamČomu dokáže odolať
IP0XNie je chránený proti fyzickému kontaktu a predmetom.
IP1XJe chránený proti predmetom väčším ako 50 mm.
IP2XJe chránený proti predmetom väčším ako 12,5 mm.
IP3XJe chránený proti predmetom väčším ako 2,5 mm.
IP4XJe chránený proti predmetom väčším ako 1 mm.
IP5XOdolný voči prachu, hoci sa doň môže dostať určité množstvo.
IP6XÚplne odolný voči prachu.

Displej: každý variant má svoje výhody a nevýhody

Displej je spôsob, akým budete komunikovať so zariadením. Mal by byť preto dostatočne veľký a prehľadný, aby vám čo najviac uľahčil manipuláciu s hodinkami.

Väčší displej sa bude ľahšie používať, ale na druhej strane môže na menšom zápästí pôsobiť mohutne.

Z hľadiska technológie sú k dispozícii tieto možnosti:

 • IPS displej - bežnejší v starších hodinkách. Ide o lacnejšiu možnosť, ktorá sa spája s dobrým jasom, ale horším zobrazením čiernej farby a horšou čitateľnosťou na priamom slnečnom svetle.
 • Displej OLED/AMOLED - symbolizuje novší, ktorý je úspornejší ako IPS a má schopnosť verne zobrazovať čiernu farbu. Môže sa tiež pochváliť rýchlou dobou odozvy, V porovnaní s ostatnými nižšie uvedenými technológiami je jeho spotreba energie vyššia.
 • Transreflexný displej - má nevýrazné farby, ale vysoký kontrast. Na jasnom slnečnom svetle je dokonale čitateľný, v tme môžete použiť podsvietenie. Zvyčajne sa používa pre športové modely hodniek.
 • Hybridný displej - kombinuje displej a klasické ručičky. Displej sa zvyčajne zapína len pri pohybe, a preto je toto riešenie nenáročné na spotrebu batérie.

Musíme spomenúť aj samotný dizajn displeja. Na trhu sú k dispozícii hodinky s okrúhlym alebo štvorcovým displejom. Na ovládanie hodiniek to však nemá prakticky žiadny vplyv, a preto záleží predovšetkým na vašom vkuse.

Smart hodinky sa ovládajú predovšetkým prostredníctvom dotykového displeja. Niektoré modely sú vybavené aj ovládacími tlačidlami po stranách.

Materiál skla

V súvislosti s displejom je potrebné spomenúť materiály, ktoré sa najčastejšie používajú na sklo smart hodiniek.

Spravidla sa môžete stretnúť s tvrdeným sklom. Výrobcovia často používajú takzvané sklo Gorilla Glass, ktoré má vynikajúcu odolnosť pri zachovaní veľmi nízkej hrúbky. V hodinkách Apple sa používa takzvané sklo Ion-X, ktoré je tvrdé, pevné a ľahké a okrem smart hodiniek sa používa aj v technológiách, ako sú raketoplány a vysokorýchlostné vlaky.

Ako dlho vydržia smart hodinky na jedno nabitie

V prípade smart hodiniek je výdrž batérie nepochybne jedným z najdôležitejších parametrov. Na celkovú výdrž batérie má vždy vplyv najmä spôsob používania. Svoju úlohu zohráva aj počet aktívnych senzorov. Smart hodinky môžu na jedno nabitie vydržať zhruba 1 až 21 dní. Dlhšia doba prevádzky je však zvyčajne vykúpená potrebou používať úsporný režim, prípadne takéto smart hodinky využívajú technológiu úsporného displeja alebo nízky výpočtový výkon.

Vo vnútri takýchto zariadení sa zvyčajne nachádza nabíjateľná batéria. Na nabíjanie sa používajú najmä káble USB, ale niektoré hodinky sa dajú nabíjať aj bezdrôtovo pomocou nabíjacej podložky.

Kompatibilita so smartfónmi a párovanie

Smart hodinky umožňujú prepojenie so smartfónom, ako aj s inou elektronikou (typicky bezdrôtovými slúchadlami alebo športovým príslušenstvom). K dispozícii sú rôzne káblové a bezdrôtové technológie. Poďme si ich predstaviť.

Bluetooth pripojenie k telefónu

Ide o základnú technológiu, ktorá zabezpečuje bezdrôtový prenos údajov medzi mobilným telefónom a smart hodinkami. Zároveň umožňuje aj spojenie s inými zariadeniami (napr. bezdrôtovými slúchadlami). Komunikácia funguje oboma smermi. To znamená, že hodinky odosielajú namerané údaje do telefónu a zároveň sa na hodinkách zobrazujú oznámenia z mobilného telefónu.

Zistite, čo je charakteristické pre jednotlivé verzie Bluetooth:

 • Bluetooth 1.0 - ide o úplne prvú verziu, ktorá bola predstavená v roku 1999. Z tohto dôvodu ju vo fitnes náramkoch nenájdete.
 • Bluetooth 2.0 - vylepšuje prvú verziu, pokiaľ ide o zjednodušené párovanie.
 • Bluetooth 3.0 - táto verzia už dokáže spolupracovať so sieťami Wi-Fi a podporuje aj 128bitové šifrovanie.
 • Bluetooth 4.0 - vyznačuje sa nízkou spotrebou energie. Zariadenie môže zostať spárované aj v prípade, že sa spojenie na dlhší čas stratí.
 • Bluetooth 4.2 - táto verzia pracuje s protokolom 6LoWPAN, ktorý používajú na komunikáciu napríklad smart žiarovky.
 • Bluetooth 5.0 - dosahuje ešte nižšiu spotrebu energie. Dokáže lepšie komunikovať v rušnom prostredí a má optimalizovanú odozvu.
 • Bluetooth 5.1 - poskytuje ešte nižšiu spotrebu energie. Vylepšená bola aj navigácia.
 • Bluetooth 5.2 - ponúka lepší prenos zvuku cez Bluetooth a opäť nižšiu spotrebu energie.

Wi-Fi pre komunikáciu cez mobilný telefón

S touto technológiou sa stretnete najmä v pokročilejších modeloch smart hodiniek. Umožňuje komunikovať s mobilným telefónom pripojeným k rovnakej sieti.

NFC umožňuje párovanie a bezkontaktné platby

Technológia NFC v smart hodinkách poskytuje šifrovaný a rýchly prenos údajov na krátku vzdialenosť. V prípade tejto elektroniky sa NFC používa najmä na bezkontaktné platby alebo párovanie hodiniek s telefónom.

ANT+ pre profesionálnych športovcov

Technológiu ANT+ využívajú najmä profesionálni športovci. Funguje na krátku vzdialenosť a umožňuje pripojenie smart hodiniek k hrudnému pásu, wattmetru alebo senzoru rýchlosti na bicykli.

GSM a 4G

Smart hodinky s technológiou GSM umožňujú vloženie karty SIM (alebo použitie karty e-SIM) a využívanie mobilnej dátovej siete. S tým úzko súvisí technológia 4G, t. j. možnosť využívať najrýchlejšiu mobilnú dátovú sieť.

Káblové pripojenie

Káblové pripojenie smart hodiniek závisí od konkrétnych konektorov, ktoré sú na zariadení k dispozícii. Zvyčajne ide o konektor používaný na nabíjanie alebo pripojenie dátového kábla.

Operačné systémy: výhody a nevýhody jednotlivých variant

V zásade treba rozlišovať dva typy operačného systému:

 • Otvorený operačný systém - umožňuje sťahovanie aplikácií.
 • Uzavretý operačný systém - neumožňuje sťahovanie aplikácií a rozsah funkcií určuje výrobca.

Medzi najznámejšie operačné systémy inteligentných hodiniek patria:

 • Watch OS - používa sa na smart hodinkách Apple a funguje aj s inými zariadeniami Apple. Nie je však kompatibilný so zariadeniami so systémom Android. Nevýhodou je aj slabšia výdrž batérie.
 • Wear OS - je súčasťou smart hodiniek Polar alebo Fossil. Takéto smart hodinky možno spárovať s mobilnými telefónmi so systémom Android aj iOS. Všeobecne sa označuje ako nie príliš intuitívny systém.
 • Garmin OS - ide o operačný systém hodiniek Garmin. Takéto smart hodinky možno pripojiť k telefónu s operačným systémom Android aj iOS. Jeho výhodou sú pokročilé športové funkcie s podrobným prispôsobením. Za nevýhodu možno považovať trochu zložitejšie rozhranie.
 • Tizen for Wearables - tento operačný systém používajú smart hodinky Samsung. Dobre spolupracuje s mobilnými telefónmi so systémom Android aj iOS. Ponúka široké možnosti prispôsobenia, na druhej strane majú tieto hodinky nižšiu výdrž batérie.
 • Fitbit OS - originálny operačný systém pre hodinky Fitbit. Jeho výhodou je české prostredie, obchod s dostupnými aplikáciami a moderný dizajn. Môže sa tiež pochváliť nižšou spotrebou batérie. Hodinky Fitbit možno spárovať s mobilnými telefónmi so systémom Android aj iOS.
 • Amazfit OS + MIUI for Watch - ide o operačný systém používaný v zariadeniach Amazfit a Xiaomi. Jeho výhodou je maximálne jednoduché rozhranie, ktoré si osvojíte v priebehu chvíľky. Do tohto operačného systému však nie je možné inštalovať žiadne ďalšie aplikácie. Hodinky možno spárovať s mobilnými telefónmi so systémom Android aj iOS.
 • Lite OS + Harmony OS - operačný systém používaný v smart hodinkách Huawei a Honor. Systém podporuje slovenčinu a ľahko sa používa. Chýba mu však podpora bezkontaktných platieb. Hodinky sa spárujú s mobilnými telefónmi iPhone aj s tými, čo bežia na systéme Android.
Operačný systémPodpora systémovInštalácia nových aplikáciíBezkontaktné platby
Watch OSiOSÁnoApple Pay
Wear OSAndroid, iOSÁnoGoogle Pay (v súčasnosti nefunguje)
Garmin OSAndroid, iOSÁnoGarmin Pay
Tizen for WearablesAndroid, iOSÁnoSamsung Pay (nie je k dispozícii v Slovenskej republike)
Fitbit OSAndroid, iOSÁnoFitbit Pay
Amazfit OS + MIUI for WatchAndroid, iOSNieNie
Lite OS + Harmony OSAndroid, iOSPre niektoré modelyNie

Najbežnejšie funkcie smart hodiniek

Existuje mnoho funkcií smart hodiniek. Predstavíme si aspoň tie najbežnejšie, ktoré sú pre porovnanie smart hodiniek kľúčové.

Pripojenie k mobilnému telefónu

Inteligentné hodinky úzko spolupracujú s mobilným telefónom. Preto si na ňom môžete prezerať prichádzajúce správy a priamo na ne odpovedať. Hodinky vás tiež upozornia na oznámenia z rôznych aplikácií (e-mail, kalendár atď.). Existujú aj smart hodinky, ktoré majú slot na kartu SIM alebo podporujú tzv. e-SIM. Takéto modely môžu fungovať aj nezávisle od mobilného telefónu.

Niektoré smart hodinky podporujú možnosť telefonovania. Táto funkcia je však podmienená prítomnosťou zabudovaného mikrofónu a reproduktora.

Internetový prehliadač

Mnohé modely umožňujú otvoriť tradičný webový prehliadač a prezerať webové stránky. Veľkosť displeja však nie je vhodná na dlhodobé používanie tejto funkcie. Používa sa najmä na rýchle vyhľadávanie informácií.

Základné funkcie

Inteligentné hodinky majú samozrejme zvyčajne kalendár, budík, stopky alebo odpočítavanie. K dispozícii je aj predpoveď počasia. Zvyčajne sa tiež stretnete s možnosťou ovládania hudby, ktorú prehrávate prostredníctvom mobilného telefónu. Skladbu môžete na hodinkách pozastaviť alebo prepnúť.

Aplikácie na stiahnutie

Ak operačný systém vašich hodiniek podporuje sťahovanie aplikácií, môžete začať. Na vybraných modeloch môžete sťahovať aj hudbu.

Bezkontaktné platby

Niektoré smart hodinky umožňujú vykonávať bezkontaktné platby (prostredníctvom technológie NFC). Stačí, ak hodinky priblížite k platobnému terminálu.

Športové funkcie

Športové funkcie závisia od toho, s akými senzormi a meradlami smart hodinky pracujú. V nasledujúcej časti sme sa preto zamerali na prehľad tých najbežnejších.

Vo všeobecnosti však možno pomocou smart hodiniek sledovať počet krokov a spálených kalórií počas dňa. Ak sa pustíte do nejakej fyzickej aktivity, môžete zapnúť príslušný športový režim a sledovať svoj výkon. Rozsah konkrétnych športov sa líši od modelu k modelu.

Senzory a meradlá používané v smart hodinkách

Výrobcovia zabudovávajú do smart hodiniek rôzne senzory a merače, ktoré pomáhajú monitorovať váš aktuálny zdravotný stav. Pozrime sa, s akými senzormi sa môžete v súčasnosti stretnúť a na čo sa používajú.

 • Optický senzor na meranie srdcového tepu - má ho väčšina smart hodiniek. Používa sa na meranie frekvencie sťahov srdcového svalu za minútu.
 • Biometrické čipy a optický senzor srdcovej frekvencie - na základe viacerých údajov hodinky vypočítajú hodnoty krvného tlaku.
 • Elektródy snímajúce činnosť srdca - používajú sa na zaznamenávanie EKG (elektrokardiogramu). Vďaka tomu dokážu zistiť odchýlky od pravidelného srdcového rytmu.
 • Monitorovanie stresu - smart hodinky merajú úroveň stresu na základe variability srdcovej frekvencie.
 • Pulzný oxymeter - používa sa na meranie okysličenia krvi (tzv. saturácie kyslíkom). Senzory v hodinkách nie sú také presné ako prstový pulzný oxymeter alebo profesionálne lekárske prístroje.
 • Na meranie hladiny cukru v krvi sa používa optický senzor - založený na Ramanovej spektroskopii.
 • Monitorovanie spánku - meria sa na základe viacerých faktorov (srdcová frekvencia, frekvencia dýchania a pohyb). Na základe týchto informácií dokážu hodinky identifikovať rôzne fázy spánku a bdelosti.
 • Teplomer - meria teplotu. Apple Watch 8 napríklad využívajú tento senzor na presnejšie sledovanie menštruačného cyklu ženy a odhad ovulácie.
 • Výškomer (barometer) - meria stúpanie a klesanie (napr. pri pešej turistike alebo jazde na bicykli).
 • Navigácia GPS - poskytuje možnosť zaznamenať tréningovú trasu na mape a na jej základe vypočítať presnejšie hodnoty.
 • Akcelerometer - dokáže detekovať váš pohyb.

Kvalita snímania v smart hodinkách je vždy ovplyvnená kvalitou senzora. Aby vaše zariadenie fungovalo čo najlepšie, je dobré udržiavať senzory v čistote. Preto ich z času na čas utrite handričkou. Zároveň musia smart hodinky vždy dobre priliehať k vašej pokožke.

Fotoaparát

Niektoré smart hodinky sú vybavené fotoaparátom. Vo väčšine prípadov však musíte počítať s tým, že s takýmto fotoaparátom nedosiahnete vysokú kvalitu fotografií.

Aplikácie pre inteligentné hodinky a telefón

V prvom rade si musíte ujasniť, do ktorých operačných systémov môžete inštalovať ďalšie aplikácie. To vám napovie nasledujúca tabuľka.

Operačný systémMožnosť inštalácie aplikácií
Watch OSÁno
Wear OSÁno
Garmin OSÁno
Tizen for WearablesÁno
Fitbit OSÁno
Amazfit OS + MIUI for WatchNie
Lite OS + Harmony OSLen na niektorých modeloch

Pokiaľ ide o aplikácie dostupné pre hodinky, tie sa líšia v závislosti od operačného systému. Môžete si stiahnuť praktické aplikácie, ktoré vám uľahčia používanie hodiniek. K dispozícii sú však aj menšie hry, ktoré si môžete zahrať priamo na hodinkách a skrátiť si tak čas.

Aplikácie na spárovanie hodiniek a telefónu

Keď hovoríme o mobilných aplikáciách, musíme spomenúť aj tie, ktoré sú k dispozícii pre mobilné telefóny a slúžia na spárovanie zariadení a následné sledovanie štatistík.

 • Smart hodinky s operačným systémom Watch OS pracujú s mobilnou aplikáciou Watch, ktorá je štandardne k dispozícii v telefóne iPhone. Ak máte mobilný telefón so systémom Android, aplikácia na ňom nie je k dispozícii.
 • V prípade smart hodiniek so systémom Wear OS musíte používať mobilnú aplikáciu Wear OS by Google (v systéme Android alebo iOS).
 • Ak chcete spárovať hodinky s operačným systémom Garmin OS, musíte si stiahnuť mobilnú aplikáciu Garmin Connect (k dispozícii v systéme Android a iOS).
 • V prípade hodiniek so systémom Tizen for Wearables sa nezaobídete bez mobilnej aplikácie Galaxy Wearable (tiež dostupná v systéme Android a iOS).
 • V prípade smart hodiniek Fitbit budete potrebovať mobilnú aplikáciu Fitbit (dostupnú aj v systémoch Android a iOS).
 • V prípade smart hodiniek Amazfit sa spárujete s mobilným telefónom pomocou aplikácie Zepp (dostupná aj v systéme Android a iOS).
 • V prípade smart hodiniek Huawei alebo Honor použijete mobilnú aplikáciu Huawei Health (v systéme Android aj iOS).

Hardvér a interná pamäť

Výkon smart hodiniek samozrejme úzko súvisí s ich hardvérom. Všeobecne platí, že procesor by mal mať aspoň 2 jadrá a hodinky by mali byť vybavené aspoň 512 MB pamäte RAM.

Kľúčová je však celková súhra hardvéru a softvéru.

Dôležitým parametrom je aj kapacita internej pamäte, ktorá sa pri týchto zariadeniach pohybuje približne od 4 do 32 GB. Táto hodnota v podstate hovorí o tom, koľko dát môžete do hodiniek uložiť. Preto platí jednoduché pravidlo - čím väčšia vnútorná pamäť, tým lepšie.

Najznámejší výrobcovia smart hodiniek

Na trhu sú dnes dostupné inteligentné hodinky od rôznych výrobcov. Pozrime sa na tie, s ktorými sa stretnete najčastejšie.

Apple

Na prvé miesto sme umiestnili smart hodinky Apple, ktoré sú veľmi obľúbené a rozšírené. Výrobca uviedol svoj prvý model na trh v roku 2014. V súčasnosti pravidelne prichádza s novými a vylepšenými hodinkami, ktoré rozhodne majú čo ponúknuť. Ich výhodou je skvelá kompatibilita s ostatnými zariadeniami Apple. Nevýhodou je o niečo vyššia cena, ktorá sa v prípade prémiových modelov môže dostať cez hranicu 800 eur.

Hodinky od Apple vám poslúžia najlepšie, ak vlastníte aj iné produkty tejto značky
Hodinky od Apple vám poslúžia najlepšie, ak vlastníte aj iné produkty tejto značky

Garmin

Značka Garmin sa zameriava skôr na outdoorové modely smart hodiniek. Jednotlivé zariadenia preto slúžia predovšetkým na monitorovanie vašej športovej aktivity. Okrem smart hodiniek sa značka zameriava na výrobu fitnes náramkov, cyklocomputerov a meracích zariadení pre golfistov. Cena hodiniek Garmin je prakticky porovnateľná s hodinkami Apple, ale niektoré modely sú dokonca lacnejšie.

Smart hodinky Garmin sú určené predovšetkým pre športovcov
Smart hodinky Garmin sú určené predovšetkým pre športovcov

Xiaomi

Xiaomi je tiež významným výrobcom smart hodiniek. Okrem toho sa zameriava aj na inú elektroniku, ako sú fitnes náramky, elektrické kolobežky alebo mobilné telefóny. Výhodou týchto smart hodiniek je nepochybne prijateľná cena, ktorá je však vykúpená nie príliš prémiovou technológiou.

Podobne ako ostatné produkty Xiaomi, aj smart hodinky majú skvelý pomer cena/výkon
Podobne ako ostatné produkty Xiaomi, aj smart hodinky majú skvelý pomer cena/výkon

Samsung

Nesmieme zabudnúť na značku Samsung, ktorá sa angažuje nielen v oblasti nositeľnej elektroniky, ale aj domácich spotrebičov. Smart hodinky Samsung sú často veľmi elegantné, a preto sú aj dokonalým módnym doplnkom. Cenovo ide o zlatú strednú cestu.

Samsung bude častou voľbou každého, kto vlastní mobilný telefón tejto značky
Samsung bude častou voľbou každého, kto vlastní mobilný telefón tejto značky

Cena smart hodiniek

Cena je pri kúpe smart hodiniek nepochybne dôležitým faktorom. Zistite, čo približne môžete od týchto zariadení v jednotlivých cenových kategóriách očakávať.

Smart hodinky v cene do 100 eur

V tejto cenovej kategórii sa nachádzajú základné modely smart hodiniek, ktoré sú určené predovšetkým nenáročným používateľom. Spravidla podporujú meranie pokročilých športových ukazovateľov, napríklad meranie okysličenia krvi. Bývajú tiež vybavené pripojením GPS, takže s nimi môžete ľahko merať svoje výkony aj počas outdoorových aktivít.

Smart hodinky v cene od 100 do 300 eur

V tejto kategórii na vás čakajú modely s pokročilejšími technológiami a kvalitnejšími materiálmi. Zvyčajne obsahujú možnosť bezkontaktných platieb, k dispozícii je aj pripojenie GPS. Takéto smart hodinky, samozrejme, umožňujú monitorovať vaše zdravie a sú vybavené viacerými senzormi.

Smart hodinky s cenou od 300 do 600 eur

V tejto cenovej kategórii sa už dostávame k veľmi pokročilým modelom. Veľké zastúpenie tu má aj rozšírená a obľúbená značka Apple. Tieto modely zaujmú kvalitnými materiálmi a špičkovými technológiami. V prípade hodiniek Apple Watch nechýba podpora služby Apple Pay. Vybrané modely dokážu merať nielen srdcovú frekvenciu, ale aj EKG.

Smart hodinky s cenou nad 600 eur

Ak ste naozaj náročný zákazník, budete sa obzerať po smart hodinkách v tejto cenovej kategórii. Vyššej cene zodpovedajú kvalitné materiály, moderné technológie a najnovšie technológie (napr. na meranie hladiny cukru v krvi). Tieto najlepšie smart hodinky zároveň ocenia profesionálni športovci, ktorí nechcú robiť kompromisy za každú cenu.

Záver – na čo nezabudnúť pri výbere smart hodiniek?

Ako vidíte, výber smart hodiniek ovplyvňuje veľké množstvo parametrov. Ak by sme to mali zjednodušiť, určite si najprv premyslite, na čo budete túto elektroniku najčastejšie používať. Na základe toho získate jasnú predstavu o tom, ktoré technológie sú pre vás kľúčové a ktoré až tak nepotrebujete.

Okrem jednotlivých funkcií môže byť rozhodujúca aj veľkosť displeja a preferovaná značka. Ak ste napríklad fanúšikom zariadení Apple, pravdepodobne budete chcieť siahnuť po smart hodinkách od spoločnosti Apple.

V neposlednom rade odporúčame sledovať našu webovú stránku, kde pravidelne uverejňujeme recenzie najnovších a najobľúbenejších smart hodiniek. Vďaka nim si môžete urobiť jasnú predstavu o tom, ktorý produkt je pre vás ten pravý.

Ako sa vám páčil tento článok?
4.4/5 - (7 hlasovanie)
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Apple Watch Ultra
Tip redakcie
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram