Často kladené otázky a odpovede
Platby NFC sú dnes bežnou súčasťou smart hodiniek. Napríklad všetky smart hodinky Apple Watch, ktoré sme recenzovali, podporujú NFC. To isté platí pre nami recenzované modely Samsung a väčšinu hodiniek Garmin.
Pri väčšine modelov musíte najprv zadať údaje o kreditnej karte pomocou aplikácie v spárovanom smartfóne. Platby potom môžete vykonávať priblížením smart hodiniek k terminálom.
Bohužiaľ, odpoveď nie je jednoznačná. Závisí to od krajiny a modelu hodiniek, ktoré používate. Tak ako nie každý terminál podporuje platby NFC, nie každá krajina umožňuje platby pomocou inteligentných hodiniek.
Odpoveď je nie. Bezkontaktné platby nepodporujú všetky platobné terminály. Terminály, ktoré podporujú bezkontaktné platby vrátane platieb NFC, sú zvyčajne označené príslušným symbolom.
Funkcia NFC v smartfóne nie je nevyhnutnou podmienkou na používanie funkcií NFC na smart hodinkách. Spárovanie týchto dvoch zariadení je však nevyhnutné. V aplikácii v smartfóne potom musíte zadať údaje o platobnej karte, ktorú chcete použiť na platbu hodinkami.
Hodinky NFC majú oproti bezkontaktným platobným kartám tú výhodu, že všetky platby sú zvyčajne chránené heslom. Ak stratíte svoje inteligentné hodinky, môžete kartu rýchlo odstrániť pomocou aplikácie v smartfóne alebo ju zablokovať prostredníctvom svojej banky.
Čo je NFC?
Near Field Communication (NFC) alebo komunikácia v blízkom poli je v súčasnosti populárna technológia, ktorá umožňuje elektronickým zariadeniam vzájomne komunikovať. Využitie NFC je rôznorodé. Medzi najobľúbenejšie patria bezkontaktné platby a spárovanie rôzneho príslušenstva so smartfónmi. Táto technológia prenáša údaje prostredníctvom rádiových vĺn na vzdialenosť do 4 cm.
Výhody smart hodiniek s NFC
S technológiou NFC sa dnes stretnete v mnohých druhoch smart zariadení. Ak je pre vás skratka NFC neznáma a neviete, či pre vás bude mať v smart hodinkách význam, pripravili sme pre vás stručný popis výhod inteligentných hodiniek s bezkontaktnými platbami.
Rýchly a pohodlný prevod peňazí
Smart hodinky s NFC vám uvoľnia ruky. Počas platby totiž nemusíte vyťahovať kreditnú kartu, hotovosť ani smartfón. Ak ste počas ďalšieho behu na konci síl a smäd vás nepustí ďalej, môžete sa ľahko občerstviť a dodať si energiu pomocou hodiniek s NFC. To znamená, že na platenie v podstate nemusíte mať pri sebe nič iné ako svoje inteligentné hodinky.
Pri väčšine smart hodiniek musíte najprv zadať vopred nastavené heslo, aby ste získali prístup k platobnej karte. Kód musíte zvyčajne zadať vždy, keď si hodinky nasadíte späť na zápästie, alebo 24 hodín po poslednom zadaní.
Spárovanie smart hodiniek s inými zariadeniami
Technológia Bluetooth sa najčastejšie používa na diaľkové bezdrôtové ovládanie. Ak chcete toto ovládanie sprístupniť, musíte zariadenie najprv spárovať. Mnohé inteligentné hodinky môžu na tento účel využívať aj technológiu NFC. V porovnaní s párovaním cez Bluetooth je NFC rýchlejšie a krátka komunikačná vzdialenosť zabraňuje možnému rušeniu signálu.
Ovládanie smart domácnosti pomocou inteligentných hodiniek
Pripojenie NFC inteligentných hodiniek umožňuje aj ovládanie tzv. tagov NFC. Tie sa dajú nakonfigurovať rôznymi spôsobmi, aby spĺňali rôzne účely. Pomocou inteligentných hodiniek s podporou NFC môžete tieto tagy aktivovať a následne zapnúť, vypnúť alebo inak ovládať koncové zariadenie.
Bezpečnostný kľúč NFC
Bezpečnostný prístup je typický pre pracoviská, hotelové izby alebo fitnescentrá. Vďaka technológii NFC môžu vaše inteligentné hodinky slúžiť ako kľúč od týchto priestorov. Na tento účel si však možno budete musieť do hodiniek stiahnuť aplikáciu tretej strany.
Smart hodinky s NFC – na čo si dať pozor
Hlavným úskalím inteligentných hodiniek s NFC je bezpečnosť platieb. Väčšina modelov vyžaduje na prístup k nim heslo, preto by ste mali zvoliť kombináciu, ktorú nie je možné ľahko uhádnuť. Ďalšou menšou nevýhodou môže byť, že nie všetky terminály podporujú platby NFC. Ďalšie nevýhody sa týkajú smart hodiniek vo všeobecnosti. Patria medzi ne napr:
- závislosť od smartfónov
- alebo ľahký prístup k osobným údajom v prípade straty alebo krádeže.
Podpora platieb NFC zo strany banky a hodiniek
V prípade, že plánujete používať svoje smart hodinky na bezkontaktné platby, uistite sa, že vaša banka, ako aj vaša kreditná karta podporujú tento spôsob platby. Je tiež dôležité skontrolovať, či hodinky, ktoré si vyberiete, využívajú technológiu NFC špeciálne na bezkontaktné platby. Niektoré modely s technológiou NFC používajú túto technológiu výlučne na iné účely, ako napr:
- spárovanie so smartfónom,
- spárovanie s inou inteligentnou technológiou,
- štítky NFC
- alebo ako kľúč NFC na zabezpečenie systémov a priestorov.
NFC vs. Bluetooth – poznáte ich rozdiely?
NFC aj Bluetooth patria medzi technológie, ktoré umožňujú bezdrôtový prenos údajov. Hoci na prvý pohľad ide o konkurenčné technológie, často môžu spolupracovať a obe sú ideálne na rôzne účely.
Pomocou NFC zaplatíte za nákupy
Technológia NFC ponúka dosah signálu až 4 cm. Prenosová rýchlosť je v porovnaní s technológiou Bluetooth nižšia a dosahuje 425 kbit/s. Prenos dát je vďaka krátkej vzdialenosti bez nežiaduceho rušenia (interferencie). Veľkou výhodou NFC je, že stačí jedno zariadenie, ktoré potrebuje elektrickú energiu. Spravidla ide o ovládacie zariadenie. Pomocou NFC môžete vykonávať bezkontaktné platby, párovať inteligentné zariadenia, odomykať zabezpečené systémy a priestory alebo ovládať inteligentnú domácnosť.
Bluetooth prenáša väčšie súbory na dlhšie vzdialenosti
Bluetooth dokáže prenášať údaje na vzdialenosť až 10 metrov pri vyšších rýchlostiach ako 2 Mbit/s. Pri ovládaní zariadení cez Bluetooth je nevyhnutné, aby boli všetky zariadenia napájané. Takisto je potrebné zariadenia najprv spárovať, čo nás privádza k možnej spolupráci medzi NFC a Bluetooth, o ktorej budeme hovoriť ďalej.
Technológia Bluetooth sa v súčasnosti používa najmä na bezdrôtový prenos multimediálnych súborov. Hoci pomocou tejto technológie nie je možné vykonávať bezkontaktné platby, nie je to technicky nemožné.
Pomocou technológie Bluetooth môžete prenášať hudbu do bezdrôtových slúchadiel alebo reproduktorov, ovládať funkcie inteligentných zariadení alebo uskutočňovať telefonické hovory v režime hands-free vo vozidlách.
Prečo zariadenia podporujú technológie NFC aj Bluetooth?
Dôvod je jednoduchý, a to spoľahlivejšia a pohodlnejšia bezdrôtová komunikácia. Pripojenie NFC rýchlo spáruje zariadenia, čím sa otvorí priestor pre technológiu Bluetooth na zabezpečenie vzdialenej komunikácie. Okrem väčšieho dosahu umožní technológia Bluetooth prenos väčšieho množstva údajov, napríklad hudby, prezentácií alebo obrázkov.