Recenzia: fitness náramok Samsung Galaxy Fit 3

Môžem spárovať zariadenie Samsung Galaxy Fit 3 so zariadením iPhone?

Bohužiaľ nie. Náramok je k dispozícii len pre zariadenia so systémom Android 10.0 a vyšším. Predchádzajúci model Samsung Galaxy Fit 2 je však kompatibilný so zariadeniami iPhone.

Akú aplikáciu si mám stiahnuť?

Budete potrebovať dve mobilné aplikácie. Galaxy Wearable bude slúžiť na spárovanie náramku s telefónom a Samsung Health vám pomôže sledovať štatistiky týkajúce sa vašich aktivít. Obe aplikácie sú k dispozícii zadarmo v službe Google Play.

Je športový náramok vodotesný?

S náramkom Galaxy Fit 3 sa môžete v pokoji osprchovať alebo si ísť zaplávať. Náramok je totiž odolný voči vode a prachu vďaka certifikácii IP68 a vodotesnosti do 5 ATM. Nie je vhodný na potápanie, ale plávanie mu rozhodne neprekáža, naopak, je to jedna z mnohých aktivít, ktoré dokáže merať.

Ako dlho vydrží Galaxy fit 3?

Podľa výrobcu vydrží športový náramok nabitý až 13 dní. Závisí to však od viacerých faktorov; pri častej práci, s nonstop zapnutým Always On Display a sledovaním spánku sa výdrž samozrejme skracuje. Pri plnom používaní vydrží náramok na jedno nabitie približne 3 dni a pri šetrnejšom používaní môže vydržať aj týždeň.

Obsah balenia

Fitness náramok Samsung Galaxy Fit 3 vám príde v jednoduchej, ale štýlovej škatuľke. Vo vnútri škatuľky sa nachádza štandardná výbava:

Hoci je v balení len jeden silikónový remienok, dá sa veľmi ľahko odpojiť a vymeniť za iný. Náramky potom môžete meniť podľa nálady alebo oblečenia.

V porovnaní s posledným modelom Samsung Galaxy Fit 2 obsahuje balenie napájací kábel s magnetickou koncovkou, ktorý je o niečo kompaktnejší a má USB-C konektor namiesto USB-A.

Remienok inteligentného náramku je flexibilný pre svoj dostatočný počet otvorov. Ocenia ho aj menšie zápästia.

Technické parametre

Z hľadiska technických parametrov treba vyzdvihnúť takmer nepostrehnuteľnú hmotnosť a tiež veľký farebný AMOLED displej s dotykovým ovládaním. Nesmieme zabudnúť ani na jeho odolnosť voči vode a prachu.

Kde kúpiť Samsung Galaxy Fit 3
Samsung Galaxy Fit 3
Hodnotenie
4.2/5
ParametreHodnota
Typ remienkaSilikónový
Odolnosť5 ATM, IP68
Displej1,6" (40 mm) dotykový AMOLED displej
Výdrž batérieAž 13 dní
Spôsob nabíjaniaMagnetický napájací kábel
KonektivitaBluetooth v5.3
Rozmery bez remienka42,9 × 28,8 × 9,9 mm
Hmotnosť36,8 g (vrátane silikónového remienka)

Elegantný dizajn a pohodlný remienok

Hodinky Samsung Galaxy Fit 3 vás určite ohromia svojím 1,6-palcovým displejom s rámom z pieskovaného hliníka a matným povrchom. V porovnaní so svojím predchodcom Samsung Galaxy Fit 2 je jeho pracovná plocha o niečo väčšia, a preto sa pohodlnejšie používa. Jeho obdĺžnikový tvar zároveň zabezpečuje voľný pohyb zápästia, takže vám naozaj v ničom neprekáža. Na rozdiel od okrúhlych inteligentných hodiniek, ako sú napríklad Samsung Galaxy Watch Pro, je teda o niečo pohodlnejší a na ruke si ho nevšimnete.

Aj remienok, hoci je silikónový, môže vyzerať veľmi pôvabne a sviežo. Navyše je na pokožke naozaj príjemný a o nič sa nezachytáva. Hodí sa do vody a ľahko sa čistí.

Počas dňa fitness náramok vďaka jeho tenkému telu takmer nepocítite. Je preto ideálnym spoločníkom na aktívny život a spánok. Poslúži aj ako vkusný módny doplnok.

Tenké telo s tlačidlom Home
Tenké telo s tlačidlom Home
Elegantný dizajn
Elegantný dizajn

Variabilný AMOLED displej s funkciou Always On

Ak sa niečo spoločnosti Samsung podarilo, tak je to jednoduchosť používania fitness náramku. Galaxy Fit 3 vás pri vstupe prevedie jednoduchým návodom, ale pravdepodobne by ste na to prišli aj bez neho. Manipulácia medzi aplikáciami je veľmi intuitívna a bezproblémová.

Žiarivý AMOLED displej s rozlíšením 402 x 256 pixelov funguje bez problémov. Úroveň jasu sa riadi automaticky, ale dá sa spravovať aj manuálne podľa vašich potrieb. Na domovskú stránku sa dostanete kliknutím na jediné tlačidlo, ktorým náramok disponuje. Dvojitým kliknutím sa potom dostanete na výber športových aktivít, ktorý však možno v nastaveniach zmeniť na čokoľvek iné.

Mobilná aplikácia Galaxy Wearable navyše obsahuje viac ako sto rôznych typov ciferníkov, pomocou ktorých môžete kedykoľvek zmeniť vzhľad náramku. So zapnutou funkciou Always On Display potom môžete vidieť čas nepretržite, bez akéhokoľvek pohybu.

Žiarivý AMOLED displej
Žiarivý AMOLED displej

Športový náramok sa môže pochváliť rôznymi štýlmi vďaka širokej škále dizajnových ciferníkov vrátane možnosti vlastnej fotografie.

Ako spárujem svoj fit náramok Samsung Galaxy Fit 3 s mobilným telefónom?

Ak hľadáte inteligentný náramok kompatibilný so zariadením iPhone, ste tu, bohužiaľ, na nesprávnom mieste. Náramok Galaxy Fit 3 funguje len a len so zariadeniami so systémom Android (10.0 a vyšším).

Spárovanie telefónu s náramkom je jednoduché. Na náramku si vyberiete jazyk a do telefónu si stiahnete aplikáciu Galaxy Wearable, v ktorej si vytvoríte účet Samsung, ak ho ešte nemáte. Samotný telefón vám zvyčajne ponúkne možnosť spárovania, po ktorom nasleduje číselné overenie a záverečná synchronizácia.

Budete si však musieť stiahnuť aj aplikáciu Samsung Health, aby ste videli záznam všetkých svojich aktivít a meraní. Tá je síce prehľadná a podrobná, ale určite by bolo oveľa pohodlnejšie používať len jednu aplikáciu.

Kde kúpiť Samsung Galaxy Fit 3
Samsung Galaxy Fit 3
Hodnotenie
4.2/5

Bleskové nabíjanie

Galaxy Fit 3 má batériu s kapacitou 208 mAh, čo je viac ako väčšina ostatných smart náramkov, napríklad Xiaomi Mi Band 8 (190 mAh) alebo Huawei Band 7 (180 mAh). Veľký AMOLED displej si však vyberá určitú daň a batéria spotrebuje o niečo viac.

Náramok by mal vydržať až 13 dní na jedno nabitie. Skutočná dĺžka však závisí od konkrétnej úrovne používania. Pri intenzívnom používaní sa výdrž rapídne skracuje. Pri neustále zapnutom displeji Always On, veľmi častej manipulácii (pri teste všetkých funkcií, ktoré náramok má), automatickom meraní zdravotného stavu a spánku počas noci sa mi podarilo náramok vybiť už na tretí deň po prvom nabití.

S vypnutou funkciou Always On, meraním zdravotných funkcií len manuálne a vypnutím hodiniek v noci (bez záznamu merania spánku) sa výdrž batérie predĺži približne na týždeň.

Ak teda budete hodinky používať na maximum, len bez funkcie Always On, nebudete sa musieť starať o nabíjanie 4-5 dní.

Jedno nabitie trvá menej ako 50 minút.

S Galaxy Fit 3 do vody

Fitness náramok si rozhodne nemusíte dávať dole v sprche alebo v bazéne. Nemusíte sa obávať ani dažďa alebo prašného prostredia. Náramok Samsung Galaxy Fit 3 je vďaka certifikácii IP68 odolný voči vode do 5 ATM a voči prachu.

Plávanie je jednou z mnohých aktivít, ktoré inteligentný náramok rozpoznáva a meria. Nie je však určený na dlhšie potápanie. Výrobca tiež varuje pred silnými vodnými prúdmi a po plávaní v mori by sa mal náramok umyť sladkou vodou a pred použitím vysušiť.

Šikovným vylepšením smart náramku je funkcia Water mode (nájdete ju na paneli potiahnutím prsta nadol), ktorá uzamkne obrazovku, takže pod tečúcou vodou sa nespustí žiadna z ďalších nechcených funkcií.

Obrazovku pri plávaní môžete uzamknúť pomocou šikovnej funkcie Water Mode.

Nemusíte sa obávať vody
Nemusíte sa obávať vody

Funkcie zdravia a životného štýlu Samsung Galaxy Fit 3

Fitness náramok vám poskytne prehľad nielen o vašom každodennom pohybe, fungovaní tela a spánkových návykoch, ale aj o tom, ako často pijete a jete. Ženám uľahčí sledovanie menštruačného cyklu a zaneprázdneným ľuďom pomôže uvoľniť sa vo chvíľach stresu.

Kde kúpiť Samsung Galaxy Fit 3
Samsung Galaxy Fit 3
Hodnotenie
4.2/5

Nakoniec sa stane vaším pomocníkom nielen pri plnení kondičných cieľov, ale aj pre zdravé telo.

Denná aktivita, srdcová frekvencia, stres, kyslík v krvi a ďalšie

Ak ste zvyknutí sledovať svoje kroky, vzdialenosti a spálené kalórie počas dňa, Galaxy Fit 3 vás nesklame. Ak však hľadáte špecifickejšie informácie, ako je napríklad vzor alebo sila nárazu vašich krokov, budete sa musieť poobzerať inde (to dokáže napríklad Xiaomi Mi Band 8).

Náramok si bez problémov poradí s meraním srdcového tepu a úrovne stresu a vo vypätých situáciách si môžete pomôcť dychovými cvičeniami, ktoré sú v náramku uvedené. Pomocou podrobných grafov potom získate spätnú väzbu a prípadné podnety, aby ste sa pokúsili spomaliť.

Inteligentný náramok využijú aj tí, ktorí si radi zapisujú počet skonzumovaných kalórií alebo množstvo vypitej vody počas dňa. V neposlednom rade náramok dokáže merať hladinu kyslíka v krvi, čo sa spúšťa manuálne a občas yaberie aj niekoľko pokusov.

Počítať môžete aj s aplikáciami ako sú počasie, kalendár, budík, stopky alebo kalkulačka. Každú z nich stačí pridať na plochu, presunúť ju dlhým podržaním alebo nastaviť ako predvolenú reakciu na dvojité stlačenie tlačidla Domov.

V nastaveniach je potrebné nastaviť, či chcete merať srdcovú frekvenciu a stres priebežne alebo manuálne sami.

Sledovanie spánku a menštruačného cyklu

Vďaka ľahkosti a pohodlnosti môžete s fitness náramkom zaspať bez toho, aby ste ho zaregistrovali. Ráno sa potom zobudíte s podrobnými informáciami a tipmi na zlepšenie kvality vášho spánku. Z vlastnej skúsenosti som zistila, že údaje sú pomerne presné a prínosné. Meranie hladiny kyslíka počas noci alebo zisťovanie chrápania pre inteligentný náramok tiež nie je žiaden problém.

Ženy určite ocenia prehľadné zaznamenávanie menštruačného cyklu. Stačí zadať dátum poslednej menštruácie, jej trvanie a na základe toho náramok vypočíta, kedy pravdepodobne nastane ovulácia, plodné obdobie a ďalšia menštruácia. Hoci je táto funkcia dnes už bežnou súčasťou fitness náramkov, v porovnaní napr. s náramkom Xiaomi Mi Band 7 sa dá so zadanými údajmi spätne manipulovať.

Viac ako sto športových aktivít

V porovnaní s predchádzajúcim náramkom Samsung Galaxy Fit 2, si Samsung Galaxy Fit 3 polepšil z piatich zistených aktivít na viac ako sto. Patrí medzi ne turistika, rôzne druhy plávania a behu, spinning, zimné športy, všetky druhy tanca, joga, pilates, loptové hry alebo posilňovacie cvičenia. Športy si môžete vybrať sami zo zoznamu, ktorý je prístupný dvojitým stlačením tlačidla Domov alebo sa spoľahnúť na samostatný systém detekcie.

Pri všetkých aktivitách vám náramok zobrazí trvanie, počet spálených kalórií a hodnotu (okamžitú, maximálnu a priemernú) vašej srdcovej frekvencie. Pri chôdzi zaznamená aj prejdenú vzdialenosť spolu s počtom krokov a priemerným tempom a pri behu pridá kadenciu. Pri bicyklovaní môžete sledovať aj tempo a rýchlosť a pri plávaní okrem vzdialenosti sleduje aj (celkový, naposledy zaznamenaný a aktuálny čas) dĺžku bazéna.

Kde kúpiť Samsung Galaxy Fit 3
Samsung Galaxy Fit 3
Hodnotenie
4.2/5

Samotný inteligentný náramok dokáže rozlíšiť šport, ale musíte predtým v nastaveniach zaškrtnúť automatickú detekciu aktivity.

SOS tlačidlo a detekcia pádu

Pokiaľ ide o bezpečnosť, ani tu sa inteligentný náramok nezaostáva. Funkcia SOS sa spustí piatimi stlačeniami tlačidla Domov, po ktorých vybrané kontakty okamžite dostanú správu s vašou presnou polohou. Tú vždy odošle samotný mobilný telefón, keďže náramok nemá GPS ani Wi-Fi. Pri mojich testoch sa poloha vždy ukázala ako pomerne presná, iba ak by ste náhodou nechali telefón doma, adresa by sa z náramku jednoducho neodoslala.

Zaujímavou vlastnosťou, ktorú v iných fitness náramkoch (napr. Xiaomi Mi Band 8) nenájdete, je detekcia pádu. Pomocou praktického barometra a zabudovaných senzorov dokáže Galaxy Fit 3 rozpoznať stratu rovnováhy a tvrdé pády, načo reaguje otázkou, či nepotrebujete pomoc, ktorú následne privolá. Túto detekciu môžete nechať zapnutú len počas športových aktivít (napríklad pri lyžovaní alebo snowboardingu), ale môžete ju nechať zapnutú aj stále (užitočné napríklad pre chorých alebo starších ľudí).

Ak v aplikácii vopred vyplníte základné zdravotné informácie, automaticky sa zobrazia na domovskej obrazovke pri privolaní pomoci (kľúčové pre epileptikov, alergikov atď.).

Nezabudnite si vopred zapnúť obe funkcie (Nastavenia -> Bezpečnosť a núdzové situácie) a vyplniť núdzové kontakty v telefóne.

Diaľkové ovládanie spúšte fotoaparátu a hudby

Mnohým ľuďom sa hodí možnosť ovládať fotoaparát mobilného telefónu zo zápästia. Takto môžete fotografovať alebo natáčať videá na diaľku (stačí vybrať video pre fotoaparát v telefóne) namiesto neustáleho ťukania na časovač.

Rovnakým spôsobom môžete ovládať aj skladby a iné médiá v mobile. Z náramku môžete jednoducho prepínať videá a nastavovať ich hlasitosť.

Náramok nájde mobil, mobil nájde náramok

Stále skrytý mobilný telefón vám teraz pomôže nájsť náramok pomocou zvonenia. A tak isto náramok zazvoní na váš telefón.

Telefonické hovory a správy

Podobne ako iné smart náramky, ani tento nevie prijímať hovory. Kvôli chýbajúcemu reproduktoru sa môžete len opýtať alebo odpovedať rýchlou prednastavenou správou v rozsahu maximálne 30 znakov. V každom prípade si správy môžete vopred zmeniť na vlastné a pokiaľ ide o rýchlu odozvu, fitness náramok svoj účel spĺňa.

Textové správy a e-mail fungujú na rovnakom základe - ide len o to, či sa vám do 30 znakov zmestí všetko, čo potrebujete.

Kde kúpiť Samsung Galaxy Fit 3
Samsung Galaxy Fit 3
Hodnotenie
4.2/5

Potiahnutím doprava sa dostanete k oznámeniam, kde si môžete rýchlo prečítať správy a aspoň zaregistrovať zmeškané hovory.

Jediné, čo môžete robiť, je uskutočňovať hovory prostredníctvom náramku. Môžete tiež odoslať krátku, vopred pripravenú správu.

Záver – komu by sme fitness náramok Samsung Galaxy Fit 3 odporučili?

Fitness náramok Samsung Galaxy Fit 3 je rozhodne vydarený model, ktorý oproti predchádzajúcemu modelu Samsung Galaxy Fit 2 urobil výrazný krok vpred . Ak uvažujete o jeho výmene, bez váhania vám túto aktualizáciu odporúčam. Športový náramok totiž ponúka množstvo nových užitočných funkcií, ktoré vám určite uľahčia cestu k zdravému životnému štýlu. Či už ste aktívny hobby športovec, ktorý chce sledovať svoje pokroky alebo chcete získať prehľad o svojom spánku, menštruačnom cykle či úrovni stresu, s Galaxy Fit 3 neurobíte chybu.

Športový náramok je nielen ľahký a pohodlný na ruke, ale ponúka aj široký výber ciferníkov, ktoré si môžete prispôsobiť podľa svojho vkusu a preferencií. Podobne ako iné inteligentné náramky, však ani tento neponúka možnosť prijímať hovory a písať správy a vzhľadom na absenciu GPS je tiež viazaný na blízkosť mobilného telefónu. Ak hľadáte takéto funkcie, budete sa musieť poobzerať v kategórii inteligentných hodiniek (napr. Samsung Galaxy Watch 5 Pro).

Ak však hľadáte spoľahlivý a cenovo dostupný fitness náramok, ktorý vám poskytne presný prehľad o vašom zdraví a športových aktivitách, Galaxy Fit 3 je skvelou voľbou.

Recenzia: elektrokolobežky City Boss RS350 a RS250

Často kladené otázky a odpovede

Pre koho sú kolobežky RS250 a RS350 vhodné?

Kolobežku RS250 odporúčame najmä pre deti od 14 rokov a tínedžerov, pretože má výkon len 250 W. Model RS350 ponúka vyšší výkon a pohodlne na ňom môžu jazdiť aj dospelí.

Aký je dojazd kolobežky?

Výrobca uvádza dojazd 15 km v prípade modelu RS250 a 25 km v prípade modelu RS350. Tieto hodnoty sme mohli potvrdiť v našom teste. S RS250 sme dosiahli 17 km na jedno nabitie a s RS350 26 km.

Aké funkcie ponúkajú City Boss RS350 a RS250?

Ponuka funkcií sa medzi kolobežkami nelíši. Oba ponúkajú štyri rýchlostné režimy, tempomat a elektronickú bezpečnostnú brzdu.

Dá sa elektrokolobežka odomknúť?

Áno, na kolobežkách RS250 aj RS350 môžete deaktivovať a znovu aktivovať obmedzenie rýchlosti. Počas nášho testovania sme na RS350 dosiahli rýchlosť 30 km/h a na RS250 po odblokovaní rýchlosť 24 km/h.

Balenie je pre oba výrobky rovnaké. Okrem samotných elektrických kolobežiek obsahuje napájací adaptér, inbusové kľúče a používateľskú dokumentáciu.

Technické parametre City Boss RS250 a RS350

Na prvý pohľad sú elektrické kolobežky City Boss RS350 a RS250 identické, ale z hľadiska viacerých technických parametrov sa výrazne líšia. Ako vyplýva z ich názvu, hlavným rozdielom je výkon. Okrem toho sa kolobežky líšia kapacitou batérie, dojazdom a tiež časom nabíjania. Z toho vyplýva, že každý model je určený pre iných používateľov, k čomu sa dostaneme na konci recenzie.

ModelRS350RS250
Hodnota výkonu350 W250 W
Typ batérieLi-ionLi-ion
Kapacita batérie5,2 Ah7,5 Ah
Prevádzkové napätie36 V36 V
Maximálny rozsah15 km25 km
Čas nabíjania4 hodiny5 hodín
Maximálna rýchlosť25 km/h (možno odblokovať)25 km/h (možno odblokovať)
Maximálny uhol stúpaniaVýrobca neuvádza (náš test 7 %/4°)Výrobca neuvádza (náš test 12 %/7°)
Priemer pneumatiky8,5"8,5"
Nosnosť120 kg120 kg
Výška jazdca145-185 cm145-185 cm
Rozmery v zloženom stave (V x Š x H)105 x 44 x 108 cm105 x 44 x 108 cm
Hmotnosť11,3 kg11,7 kg
Mobilná aplikáciaÁnoÁno

Okrem technických parametrov elektrických kolobežiek by ste sa pred kúpou mali zaujímať aj o ich ďalšie vlastnosti. Ak hľadáte ďalšie informácie o kolobežkách, prečítajte si náš článok o tom, ako vybrať elektrickú kolobežku alebo si pozrite recenzie konkrétnych modelov.

Montáž je možné vykonať ľavou zadnou

Montáž oboch elektrických kolobežiek je rýchla a intuitívna. Keďže vážia menej ako 12 kg, montáž zvládnete bez pomoci ďalších osôb. Po vybalení je potrebné narovnať riadidlá a zaistiť ich zámkom na prednej strane. Potom stačí pomocou štyroch skrutiek priskrutkovať riadidlá a predstavec a v prípade potreby nastaviť brzdovú páku.

Kolobežku sme zmontovali bez použitia návodu a od vybalenia po prvú jazdu neuplynula ani minúta.

Kde kúpiť City Boss RS250 a RS350
City Boss RS250 a RS350
Hodnotenie
4.1/5

Kvalita spracovania opäť nesklamala

Okrem modelov RS250 a RS350 sme sa v redakcii stretli aj s výkonnejšou elektrickou kolobežkou City Boss RS500, ktorá nastavila latku kvality pomerne vysoko. Výrobca City Boss nás však opäť nesklamal. Obe testované kolobežky ponúkajú vysokú kvalitu spracovania. Kĺby kolobežiek počas testovania nevŕzgali, všetko do seba pekne zapadalo a jazdu nesprevádzali žiadne nepríjemné zvuky.

Konštrukcia kolobežiek spĺňa normu IPx4. To znamená, že na nich môžete jazdiť nielen za pekného počasia, ale aj v daždi.

Rozmerovo sú kolobežky RS250 a RS350 rovnaké, jediný rozdiel je v porovnaní s elektrickou kolobežkou RS500, ktorá ponúka vyššie a širšie riadidlá, ako aj väčšiu plochu na nohy. Z hľadiska pohodlia dospelých je RS500 najlepšia z tejto trojice. Na kolobežkách RS250 a RS350 mal náš redaktor spočiatku problém nájsť správnu polohu chodidla (veľkosť topánky 43).

Ako sme spomínali v úvode, konštrukcia kolobežiek je skladacia. V rozloženom stave je riadiaca tyč zložená a pripevnená k zadnému blatníku. V tomto stave môžete kolobežky ľahko prenášať, prepravovať v kufri auta alebo uskladniť. Hoci ich konce riadidiel nie sú sklopné (čo je bežnejšie pri terénnych kolobežkách), vystačíte si s priestorom 0,5m2 na parkovanie.

Kolobežky RS250 a RS350 sú určené do mesta

Elektrické kolobežky sú vybavené 8,5" pneumatikami plnenými vzduchom. Na nápravách nenájdete žiadne odpruženie, takže pneumatikyjediným tlmiacim prvkom. Vďaka tomu sú kolobežky RS250 a RS350 vhodné na jazdu po upravených povrchoch (cyklotrasy a podobne). S menšími nerovnosťami, ako sú drobné konáre alebo kamienky, si pneumatiky hravo poradia, ale všetky väčšie nerovnosti sa na ruky jazdca prenášajú takmer bez tlmenia.

Stúpania potrápili oba modely

Elektrokolobežka RS250 je vybavená 250W motorom a RS350 má 350W motor. Prevádzkové napätie oboch kolobežiek je 36 V. To znamená, že sú určené predovšetkým do rovinatého terénu, o čom sme sa mohli presvedčiť počas nášho testovania.

Maximálny sklon, ktorý kolobežka RS250 prekonala, bol približne 7 %/4°. V prípade výkonnejšej elektrickej kolobežky RS350 bola situácia pochopiteľne o niečo lepšia, jej maximálny sklon bol 12 %/7°. Z elektrických kolobežiek City Boss z radu RS si so sklonom najlepšie poradil model RS500, ktorý prekonal maximálny sklon 20 %/11°.

Oba modely ponúkajú štyri rýchlostné režimy

Kolobežky RS250, RS350 a RS500 majú rovnaký systém, takže aj ponuka rýchlostných režimov je rovnaká. Režim chôdze je obmedzený na 6 km/h a je určený napríklad na pomalú jazdu v stiesnených priestoroch. Režim ECO je obmedzený na 10 km/h a ponúka úspornejšiu jazdu. Počas testovania sme tento režim využívali, keď kolobežke RS250 zostávala minimálna kapacita batérie. Vďaka úspornejšiemu režimu sme sa nemuseli sami vracať do redakcie.

Režim jazdy je obmedzený na 15 km/h a je vhodný na svižnejšiu jazdu. Zvoliť si môžete aj režim Sport, ktorý je výrobcom obmedzený na 25 km/h. Toto obmedzenie však môžete v prípade potreby deaktivovať.

Ako môžem deaktivovať obmedzenie rýchlosti?

Deaktivácia obmedzenia rýchlosti je jednoduchá. Jednoducho stlačte súčasne brzdovú a plynovú páku a päťkrát za sebou stlačte tlačidlo ON/OFF. Ozve sa zvukový signál, ktorý vás informuje o deaktivácii obmedzenia. V prípade, že by ste chceli obmedzenie opäť aktivovať, postup je identický.

Kde kúpiť City Boss RS250 a RS350
City Boss RS250 a RS350
Hodnotenie
4.1/5

Tempomat uľahčuje dlhšie cesty

Tempomat je možné na elektrických kolobežkách štandardne deaktivovať. Môžete ho aktivovať pomocou aplikácie, ktorú popisujeme nižšie. Tempomat funguje na jednoduchom princípe. Ak udržíte konštantnú rýchlosť aspoň 5 sekúnd, kolobežka zaznamená množstvo výkonu, ktoré musí vynaložiť na jej udržanie.

Ak sa tempomat aktivuje počas jazdy do kopca a vy prekonáte stúpanie, kolobežka pravdepodobne opäť zrýchli, pretože motor stratí predchádzajúci odpor.

Skutočný dojazd City Boss RS350 a RS250

Elektrokolobežky sme testovali v premenlivom teréne s upraveným povrchom, na ktorom sa striedali roviny, stúpania a klesania. Výrobca uvádza dojazd 15 km v prípade modelu RS250 a 25 km v prípade modelu RS350. V praxi sa nám tieto hodnoty podarilo potvrdiť. V prípade 250W kolobežky sme dosiahli dojazd 17 km a v prípade 350W modelu 26 km.

Nabíjanie oboch kolobežiek je pomerne rýchle
Nabíjanie oboch kolobežiek je pomerne rýchle

Maximálny dojazd kolobežiek ukazuje, že sú vhodné skôr na kratšie jazdy. Výkonnejšia kolobežka pohodlne odvezie dospelého človeka, zatiaľ čo 250W model je určený skôr pre deti alebo ľudí s nízkou hmotnosťou. V prípade, že hľadáte výkonnejšiu mestskú kolobežku s vyšším dojazdom, odporúčame model City Boss RS500, ktorý je však dostupný za vyššiu cenu.

Výbava a funkcie elektrických kolobežiek

Z hľadiska výbavy by sme radi opísali osvetlenie elektrických kolobežiek. Predný LED reflektor sa na oboch kolobežkách nachádza na riadidlách alebo vo výške riadidiel. Tak je to aj v prípade konkurenčných kolobežiek, napríklad Xiaomi Mi Scooter 4 Pro alebo LAMAX E-Scooter S7500 Plus.

Predné osvetlenie je dobre viditeľné z diaľky a osvetľuje cestu pred jazdcom do vzdialenosti približne 7 metrov. Bezprostredný priestor pred kolobežkou však nie je takmer vôbec osvetlený kvôli vysokej polohe a pevnému uhlu LED diódy. V prípade terénnejších kolobežiek, ako je napríklad BLUETOUCH BT1000 alebo City Boss K600, sa stretnete s uhlovo nastaviteľným reflektorom vo výške predného reflektora. V praxi ide o efektívnejšie riešenie, pretože plocha pred kolobežkou je lepšie osvetlená.

Na zadnom blatníku nájdete zadné svetlo kombinované s odrazkou. Zadné svetlo bliká počas brzdenia, aby upozornilo tých, ktorí idú za vami, že spomaľujete. Zadnému osvetleniu nemáme čo vytknúť.

Kolobežky spĺňajú normu IPx4, takže ľahký dážď a jazda v mokrom prostredí by im nemali uškodiť. Na tieto účely sú obe nápravy vybavené plastovými blatníkmi. Blatníky držia pevne na svojom mieste a k ich účinnosti nemáme žiadne výhrady. Oceňujeme, že zadný blatník má dva kovové nosníky, čo mu pridáva na odolnosti. Toto uchytenie hodnotíme pozitívnejšie ako pri terénnejšie orientovanej kolobežke City Boss K600, ktorého plastový blatník drží na mieste jeden platový nosník, ktorý sa môže ľahko zlomiť.

Ako si povieme v ďalšej kapitole, pozitívom kolobežiek radu RS je podpora aplikácie City Boss. Pomocou aplikácie môžete okrem iného aktivovať elektronickú motorovú brzdu. Brzda zabráni aktivácii plynu a ak sa niekto pokúsi kolobežku v tomto stave naštartovať, spustí sa alarm. Elektrická brzda je vhodná najmä na krátkodobé zastavenie (napr. rýchly nákup). V prípade, že plánujete odstaviť kolobežku na dlhší čas, odporúčame použiť bežné zámky.

Elektrické kolobežky ponúkajú rôzne typy funkcií proti krádeži. Model City Boss Z500 je vybavený zapaľovaním na kľúč, bez ktorého sa jeho systém nespustí a model BLUETOUTH BT1000 má zámok NFC. Stretnete sa však aj s modelmi, ktoré nemajú žiadne funkcie proti krádeži ako napríklad City Boss K600 alebo D1000LH. Určite preto oceňujeme riešenia kolobežiek City Boss RS250, RS350 a RS500.

Kde kúpiť City Boss RS250 a RS350
City Boss RS250 a RS350
Hodnotenie
4.1/5

Ovládanie kolobežky a aplikácia pre smartfón

Elektrické kolobežky City Boss RS250 a RS350 vás zaujmú svojím intuitívnym ovládaním. Vďaka prehľadnému displeju, ktorý je dobre viditeľný aj na priamom slnku, budete mať vždy prehľad o aktívnych funkciách. Displej je umiestnený na riadidlách, podobne ako pri Xiaomi Mi Scooter 4 Pro alebo Ninebot Kickscooter MAX G30.

Keďže je displej zabudovaný do predstavca, jeho sklon je pevný. V prípade terénnejšej kolobežky City Boss K600 je displej samostatnou súčasťou a jeho sklon si môžete nastaviť.

Na displeji sa zobrazujú informácie, ako je aktuálna rýchlosť, nabitie batérie a zvolený rýchlostný režim. Okrem toho vás informuje o tom, či je kolobežka pripojená k aplikácii City Boss, či sú zapnuté svetlá alebo či je poškodený motor.

Displej je farebný a prehľadný
Displej je farebný a prehľadný

Aplikácia CITYBOSS je praktickým doplnkom

V niektorých prípadoch je aplikácia CITYBOSS predĺženou rukou systému elektrickej kolobežky. Aplikáciu nájdete v obchodoch Google Play a App Store, vďaka čomu sú kolobežky kompatibilné so smartfónmi so systémami Android a iOS.

Okrem informácií, ktoré ponúka displej samotnej kolobežky, nájdete v aplikácii štatistiky, ako je celkový čas prevádzky kolobežky, odhadovaný dojazd alebo celková vzdialenosť prejdená od výroby. Aplikácia vám tiež umožňuje:

Aplikácia v nás zanechala veľmi dobrý dojem. Je prehľadná a spoľahlivo komunikuje s kolobežkami.

Záver – pre koho sú elektrické kolobežky City Boss RS250 a RS350 vhodné?

Elektrické kolobežky City Boss RS250 a RS350 ponúkajú kvalitné spracovanie, elegantný dizajn, skladnú konštrukciu a hmotnosť nižšiu ako 12 kg za veľmi rozumnú cenu. Kolobežky môžete celkom jednoducho prenášať, prepravovať alebo skladovať. Z hľadiska funkcií sú oba modely dobre vybavené a okrem tempomatu ponúkajú aj elektronickú brzdu s alarmom.

Napriek podobnej výbave je však každá kolobežka vhodná pre iných používateľov. Kolobežka City Boss RS250 je určená predovšetkým pre deti od 14 rokov, pre ktoré by 250W motor alebo kratší dojazd nemali byť obmedzením. Kolobežka je vhodná na kombinovanú dopravu s verejnou dopravou alebo na krátke dochádzanie do školy.

City Boss RS350 ocenia najmä tínedžeri a dospelí s nižšou hmotnosťou. Pri primeranom zaťažení je 350W motor pomerne dynamický a dokáže prekonať aj miernejšie stúpania. Vďaka tomu je kolobežka ideálna na dochádzanie do práce alebo do školy a opäť na tzv. last-mile prepravu.

Na druhej strane sa kolobežky neodporúčajú ľuďom, ktorí majú na svojich cestách prudšie stúpania alebo hľadajú prostriedok na dynamickú jazdu na dlhšie vzdialenosti. V takom prípade je lepšou voľbou model z vyššej cenovej kategórie, napríklad City Boss RS500 s 500W motorom a dojazdom 45 km. Ak hľadáte kolobežku viac orientovanú na jazdu v teréne, môžete vyskúšať napríklad model BLUETOUCH BT1000 alebo City Boss K600.

Kde kúpiť City Boss RS250 a RS350
City Boss RS250 a RS350
Hodnotenie
4.1/5

Recenzia: bluetooth reproduktor JBL PartyBox Ultimate

Často kladené otázky a odpovede

Pre koho je JBL PartyBox Ultimate určený?

Vzhľadom na svoju veľkosť a ohromujúci výkon je JBL PartyBox Ultimate určený predovšetkým na použitie vo veľkých priestoroch, ako sú sály, telocvične alebo vonkajšie priestory. Vďaka možnosti pripojiť až dva mikrofóny a gitaru je ideálny na kultúrne podujatia a živé vystúpenia. Doma alebo na chate vám jeho výkon príde extrémny a v tomto prípade nebudete môcť využiť plný potenciál reproduktora.

Ktorú mobilnú aplikáciu budete používať?

Ak chcete získať prístup k celej škále funkcií, stiahnite si mobilnú aplikáciu JBL One, ktorá je k dispozícii na Google Play aj v App Store.

Obsah balenia a technické parametre

Hneď na úvod chcem upozorniť, že manipulácia s týmto párty reproduktorom nie je vzhľadom na jeho veľkosť úplne jednoduchá. Na premiestnenie boxu z miesta na miesto je potrebná práca v dvoch ľuďoch. Reproduktor mi prišiel starostlivo zabalený na menšej palete a aj v krabici bol veľmi dobre zabezpečený proti poškodeniu. O samotnú prepravu sa teda nemusíte obávať.

Po vybalení vám reproduktor pomôžu premiestniť z miesta na miesto kolieska. Ak ho však budete potrebovať presunúť po schodoch, budete opäť potrebovať pomoc ďalšej osoby.

Súčasťou balenia je aj samostatná škatuľa s príslušenstvom, v ktorej nájdete napájací kábel a potrebnú dokumentáciu. Nehľadajte tu mikrofón, ako je to napríklad v prípade PartyBox Encore. Ak ho chcete, musíte si ho kúpiť samostatne.

Názov parametraHodnota
PoužitieParty reproduktor
Rozmery a hmotnosť104,9 × 45,5 × 44 cm, 39,5 kg
Bluetooth technológia a pripojenieBluetooth 5.3, Wi-Fi
Batéria a nabíjanieŽiadna, sieťová prevádzka
Odolnosť - stupeň krytiaIPX4
Počet reproduktorov2 × 242 mm subwoofery, 2 × 120 mm stredové reproduktory a 2 × 74 mm výškové reproduktory
Výkon1 100 W
CitlivosťVýrobca neuvádza
Frekvenčný rozsah30 - 20 000 Hz
ImpedanciaVýrobca neuvádza

Skvelý partner nielen na párty

Bluetooth reproduktor JBL PartyBox Ultimate pôsobí na prvý pohľad solídnym a robustným dojmom. Jeho celkové rozmery sú 104,9 × 45,5 × 44 cm a hmotnosť sa vyšplhala na 39,5 kg. Rozhodne teda nejde o žiadneho drobca, ako som už spomínal. Reproduktor je určený výhradne na postavenie, nie na ležanie (tým sa líši od niektorých menších PartyBoxov).

Na hornej strane reproduktora nájdete jednotlivé ovládacie prvky a rukoväť na jednoduchšiu manipuláciu. Je tu aj praktický otvor na umiestnenie mobilného telefónu alebo prípadne tabletu, z ktorého môžete prehrávať jednotlivé skladby.

Zadná strana reproduktora potom patrí jednotlivým konektorom, ktoré sú ukryté pod krytkami. Poteší aj prítomnosť samostatného lôžka na uloženie napájacieho kábla v čase, keď sa nepoužíva. Nemusíte sa tak starať o to, kam ste ho naposledy odložili a len tak sa nestratí.

V spodnej časti nájdete už spomínané dve kolieska na jednoduchý transport. Na bokoch a spodnej časti reproduktora sa nachádzajú dizajnové záhyby s typickým motívom výkričníka, ktorý je pre reproduktory JBL povestný.

Kde kúpiť JBL PartyBox Ultimate
JBL PartyBox Ultimate
Hodnotenie
4.7/5

Svetelná šou synchronizovaná s rytmom hudby pomôže navodiť tú správnu atmosféru na večierku alebo možno na hodine skupinového cvičenia. Samozrejme, najviac vynikne pri slabom osvetlení. Ak používate reproduktor počas slnečného letného dňa, môžete jednoducho vypnúť svetlá. Samotný program je rozdelený do siedmich zón, ktoré sú rozmiestnené po celom reproduktore.

Pripojenie je otázkou chvíľky

Ako je pri reproduktoroch JBL zvykom, môžete sa tešiť na veľmi rýchle uvedenie do prevádzky. Hneď po zapnutí zariadenia sa spustí režim párovania bluetooth. Potom stačí vybrať reproduktor zo zoznamu dostupných zariadení v mobilnom telefóne alebo inom zdroji hudby. Ďalšie pripojenie sa uskutoční automaticky už pri zapnutí reproduktora.

Z hľadiska konektivity oceníte dva konektory pre mikrofóny a gitaru alebo USB-A port (reproduktor možno použiť ako nabíjačku). K dispozícii je aj 3,5 mm stereo vstup AUX. Súčasťou sú aj dva AUX konektory (IN a OUT), ktoré umožňujú prepojiť viac reproduktorov pomocou kábla.

Za bezproblémové pripojenie k zariadeniu je zodpovedná technológia bluetooth vo verzii 5.3.

Okrem toho reproduktor podporuje aj pripojenie Wi-Fi, takže získate vysokokvalitný prenos zvuku.

Pripojenie Wi-Fi prináša jednu veľkú výhodu. Ak vám na spárovaný mobilný telefón príde správa so zapnutým zvonením, nebude to mať vplyv na reproduktor (na druhej strane, pri pripojení cez bluetooth budú všetci poslucháči rušení zvukom vašej prichádzajúcej správy, čo je nežiaduce). Ďalšou veľkou výhodou je možnosť vzájomného prepojenia viacerých reproduktorov (nie ste obmedzení len na dve zariadenia).

Vyžaduje sieťové napájanie

Treba poznamenať, že na rozdiel od menších reproduktorov sa PartyBox Ultimate napája priamo z elektrickej siete. Z tohto dôvodu ste pri počúvaní limitovaní prítomnosťou elektrickej zásuvky. Napájací kábel meria 2 metre, čo nemusí vždy stačiť, ale môžete to ľahko vyriešiť predlžovacím káblom.

Odolnosť voči vode

Zariadenie PartyBox Ultimate je odolné voči striekajúcej vode podľa štandardu IPX4. To znamená, že si ho môžete bez obáv vziať so sebou napríklad do bazéna. Upozorňujeme však, že na poškodenie vodou sa nevzťahuje záruka. Preto vždy odporúčam byť opatrný a chrániť reproduktor pred vodou.

Ohromujúci výkon, ktorý prekvapí

Reproduktor PartyBox Ultimate ponúka skutočne vynikajúci výkon. Aj vzhľadom na to ho neodporúčam do bežných bytov alebo menších domov, ale skôr do veľkých miestností, hál a vonkajších priestorov. Doma si pravdepodobne vystačíte s niektorým z menších reproduktorov JBL (napr. JBL PartyBox Encore).

Počúvanie hudby

Za dokonalé zvukové podanie je zodpovedná kombinácia niekoľkých reproduktorov (dva 242 mm subwoofery, 2 120 mm stredotónové reproduktory a 2 74 mm výškové reproduktory). Celkový výkon zariadenia je pôsobivých 1 100 W. Pre porovnanie, oveľa menší JBL PartyBox Encore má výkon len 100 W.

Kde kúpiť JBL PartyBox Ultimate
JBL PartyBox Ultimate
Hodnotenie
4.7/5

JBL PartyBox Ultimate dosahuje veľmi vysokú maximálnu hlasitosť, a preto je vhodnejší na ozvučenie väčších priestorov a exteriérov. Samotný výrobca uvádza, že reproduktor dokáže hravo ozvučiť miestnosť o veľkosti dvoch basketbalových ihrísk. Už pri nastavení hlasitosti na 30 % som doma pociťovala naozaj hlasný a dunivý zvuk, čo ma prinútilo rýchlo hlasitosť opäť znížiť.

Čo sa týka samotnej kvality zvuku, tá je naozaj výborná a reproduktor skvele vykresľuje hudbu prakticky akéhokoľvek žánru. Reprodukovaný zvuk je dokonale čistý s perfektným vykreslením výšok, stredov a dunivých basov a dokonale vyplní miestnosť.

Prostredníctvom tlačidla máte možnosť ešte viac posilniť basovú zložku pomocou funkcie Bass Boost v režime Deep alebo Punchy. Pre mňa sú však basy veľmi silné aj bez toho.

Filmy a podcasty

Reproduktor nie je primárne určený na domáce použitie. Testovala som však počúvanie podcastu s hovoreným slovom a reproduktorom nebolo ťažko rozumieť. V tomto prípade však odporúčam nechať funkciu Bassboost vypnutú.

Tento párty reproduktor podporuje technológiu Dolby Atmos. Ak máte zdroj hudby, ktorý tiež pracuje s touto technológiou (napríklad televízor alebo služba Amazon Music), môžete si vychutnať veľmi pôsobivý 3D priestorový zvuk, ktorý vás doslova pohltí.

Môj test s mikrofónmi JBL

Ako som už spomenula, súčasťou tohto reproduktora nie je mikrofón. Pre plnohodnotný zážitok som ho testovala s bezdrôtovými mikrofónmi JBL PartyBox (v balení nájdete hneď dva mikrofóny, bezdrôtový prijímač na pripojenie k reproduktoru, napájací kábel a potrebnú dokumentáciu).

Kvalitné spracovanie

Mikrofónom dominuje kvalitné a pevné spracovanie a v ruke sa držia skvele. Zároveň nemajú tendenciu vykĺznuť z ruky, hoci po ich obvode nenájdete žiadne protišmykové prvky.

Jednoduché pripojenie

Samotné pripojenie k reproduktoru je otázkou chvíľky. Pomocou tlačidla najprv zapnite mikrofón a potom rovnakým spôsobom spustite bezdrôtový prijímač. Potom pripojíte prijímač k reproduktoru (konektor je označený písmenami MIC, aby ste sa nepomýlili). Mikrofón je potom funkčný a môžete do neho začať hovoriť.

Oba mikrofóny môžete používať súčasne, čo oceníte pri moderovaní vo dvojici alebo keď chcete s niekým viesť rozhovor.

Dosah mikrofónu je až 30 metrov. Ak teda potrebujete s mikrofónom chodiť (napríklad pri moderovaní podujatia), budete nadšení. Na jedno nabitie dokáže fungovať až 20 hodín, čo určite pokryje bežnú párty alebo inú spoločenskú udalosť. Pritom len 10 minút nabíjania vám zabezpečí ďalšie dve hodiny prevádzky. Nabíjať musíte aj samotný prijímač, ktorý môže na jedno nabitie fungovať 12 hodín. Výhodou je, že na nabíjanie mikrofónu môžete použiť nabíjací port priamo v zariadení PartyBox.

Kde kúpiť JBL PartyBox Ultimate
JBL PartyBox Ultimate
Hodnotenie
4.7/5

Čistý zvuk

Čo sa týka samotnej kvality zvuku, je pekne čistý a moderujúcim osobám je pekne rozumieť. Zabudovaný pop filter veľmi dobre eliminuje zvuky z okolia (ak však dýchate do mikrofónu zblízka, samozrejme si to všimnete). Mikrofóny môžu byť užitočné aj v prípade, že organizujete karaoke párty a podobne.

Jednoduché ovládanie reproduktora, ktoré si rýchlo osvojíte

Ako som už spomenula, hlavné ovládacie prvky sa nachádzajú v hornej časti reproduktora. Sú tu dva veľké otočné ovládače. Prvý z nich slúži na ovládanie hlasitosti a jeho stlačením sa pozastaví a znovu spustí prehrávanie. Druhý slúži na ovládanie svetelných režimov.

Medzi týmito gombíkmi sa nachádza tlačidlo zapnutia/vypnutia. Nájdete tu aj sadu štyroch tlačidiel, ktoré sú zreteľne označené symbolmi. Tlačidlo s motívom bluetooth slúži na spustenie režimu párovania, zatiaľ čo druhé tlačidlo slúži na spárovanie s iným reproduktorom. Motív srdca vás automaticky prenesie do obľúbeného zoznamu skladieb v mobilnej aplikácii a posledné tlačidlo Bass Boost slúži na zosilnenie basovej zložky zvuku (v dvoch úrovniach).

Strednej časti ovládacích prvkov dominujú tri dotykovo podsvietené PartyPady, ktoré slúžia na obohatenie zvukového zážitku o rôzne efekty (môžete ich nastaviť v mobilnej aplikácii, ale o tom až neskôr). Nájdete tu aj dva malé integrované mikrofóny, ktoré slúžia na kalibráciu reproduktora v závislosti od prostredia. Nakoniec pomocou štyroch otočných ovládačov nastavíte pripojené mikrofóny (môžete ovplyvniť hlasitosť, úroveň basov a výšok a ozvenu).

Ovládacie prvky
Ovládacie prvky

Druhú (oveľa menšiu) sadu ovládacích prvkov nájdete na zadnej strane reproduktora po odstránení krytu. Nachádza sa tu potenciometer na nastavenie citlivosti mikrofónu a prepínač medzi gitarovým a mikrofónovým vstupom.

Prehrávanie hudby sa dá počas hovoru do reproduktora jednoducho stlmiť. Vďaka tomu je reproduktor PartyBox Ultimate v kombinácii s vhodným mikrofónom vhodný na všetky druhy spoločenských podujatí, kde je potrebné hovoriť nahlas k veľkému davu. A možno ho odporučiť aj na väčšie karaoke párty.

Funkcie rozširuje mobilná aplikácia JBL One

Ak chcete reproduktor využiť naozaj naplno, určite odporúčam stiahnuť si mobilnú aplikáciu JBL One, ktorú nájdete v Google Play aj App Store. Drobnou nevýhodou je skutočnosť, že mobilná aplikácia bohužiaľ nepodporuje slovenčinu. Vďaka prehľadným ikonám je však ovládanie celkom intuitívne, aj keby ste náhodou nerozumeli anglickému textu.

V aplikácii nájdete časť na ovládanie svetelnej šou. Môžete si vybrať z rôznych režimov a preferovaných farieb alebo osvetlenie úplne vypnúť.

V časti nazvanej Effect Lab (Laboratórium efektov) sa nachádza niekoľko efektov pre dídžejov, ktoré môžu spestriť párty.

K dispozícii je aj možnosť prepínania prehrávaných skladieb alebo nastavenia hlasitosti.

Kde kúpiť JBL PartyBox Ultimate
JBL PartyBox Ultimate
Hodnotenie
4.7/5

Aplikácia podporuje aj viacerých poskytovateľov prehrávania hudby (vrátane poznámky o podpore Dolby Atmos), pričom do jednotlivých služieb sa prihlásite prostredníctvom mobilnej aplikácie a potom ich budete ovládať pomocou funkcie In App Music.

Medzi ďalšie časti patrí nastavenie ovládacieho panela na reproduktore. Môžete si prednastaviť, čo sa stane po stlačení jednotlivých tlačidiel na paneli PartyPad a prispôsobiť ovládanie režimu osvetlenia. Nájdete tu aj možnosť vytvoriť si vlastný zoznam skladieb, ktorý potom môžete jednoducho spustiť pomocou tlačidla s motívom srdca. Môžete tiež nastaviť čas, po ktorom sa má reproduktor automaticky vypnúť.

V mobilnej aplikácii nájdete aj možnosť nastavenia pripojeného mikrofónu, kde môžete ovládať hlasitosť, basy, výšky a ozvenu.

Nasleduje ekvalizér, ktorý vám umožní prispôsobiť zvuk presne podľa vašich predstáv. K dispozícii je aj funkcia Bassboost, ktorú môžete nechať vypnutú alebo si vybrať z režimov Deep a Punchy.

Nakoniec sú tu ďalšie nastavenia, ako napríklad pripojenie, premenovanie produktu a streamovanie hudby cez Wi-Fi.

Záver – komu by som JBL PartyBox Ultimate odporúčila?

Tento párty reproduktor je ideálny na väčšie spoločenské alebo športové podujatia, svadby a podobne. Vďaka svojmu výkonu a veľmi vysokej maximálnej hlasitosti dokáže reproduktor ozvučiť miestnosť veľkú ako dve basketbalové ihriská. Z tohto dôvodu by som ho príliš neodporúčala do klasických domácností alebo na chatu, kde sa nevyužije plný potenciál reproduktora.

Reproduktor sa dá používať aj samostatne, ale mobilná aplikácia JBL One vám poskytne ešte širšiu škálu funkcií. Poteší vás aj možnosť jednoduchého pripojenia mikrofónov a gitár a jednoduché ovládanie.

Moje výhrady spočívajú skôr v drobných detailoch. Spomínaná mobilná aplikácia, bohužiaľ, momentálne nepodporuje slovenčinu. Reproduktor je pomerne ťažký a manipulácia s ním nie je najjednoduchšia, nie je však určený na časté prenášanie. Počítať môžete aj s vyššou cenou, ktorá sa neodmysliteľne spája s takto výkonným zariadením s perfektnou kvalitou zvuku.

Recenzia: smart hodinky OnePlus Watch 2

Často kladené otázky a odpovede

Koľko vydržia hodinky OnePlus Watch 2 na jedno nabitie?

Pri bežnom používaní som hodinky testoval 110 hodín na jedno nabitie (výrobca uvádza 100 hodín). V úspornom režime sa výdrž batérie vyšplhala na 10 dní (výrobca uvádza 12 dní). Viac informácií nájdete v príslušnej kapitole recenzie.

Dá sa s hodinkami platiť?

Áno, hodinky majú zabudovaný čip NFC, takže umožňujú bezkontaktné platby prostredníctvom služby Google Pay. Pred kúpou hodiniek sa uistite, že vaša banka túto službu podporuje.

Sú hodinky OnePlus Watch 2 kompatibilné so zariadením iPhone?

Nie, smart hodinky môžete spárovať len s telefónmi so systémom Android (verzia 8.0 a vyššia). Hodinky nie sú kompatibilné so systémami iOS ani Android Go.

Balenie obsahuje okrem samotných smarthodiniek aj magnetický napájací adaptér a používateľskú dokumentáciu.

Technické parametre OnePlus Watch 2

Z hľadiska technických parametrov ma v prvom rade oslovila odolnosť. Hodinky spĺňajú normu IP68 a vojenský štandard MIL-STD-810H. Zaujala ma aj výdrž batérie a dvojica spomínaných operačných systémov. Obom týmto špecifikáciám sa venujem v príslušnej kapitole.

Názov parametraHodnota
Typ remienkaFluoroelastomer
OdolnosťIP68, MIL-STD-810H
DisplejAMOLED 1,43" 466 x 466 px
Životnosť batérieAž 12 dní
Spôsob nabíjaniaMagnetický adaptér
KonektivitaBluetooth, WiFi, NFC, GPS, Glonass, Galileo, Beidou, QZSS
ProcesorQualcomm Snapdragon W5, BES 2700
Operačná pamäť2 GB
Operačný systémWear OS 4.0 a úsporný RTOS
Rozmery bez remienka47 x 46,6 x 12,1 mm
Hmotnosť bez remienka49 g

Technické špecifikácie nie sú jedinými vlastnosťami, ktoré by ste mali pri kúpe hodiniek zvážiť. Ak máte záujem dozvedieť sa viac o špecifikáciách a funkciách týchto každodenných pomocníkov, prečítajte si náš článok o tom, ako si vybrať smart hodinky alebo si pozrite recenzie konkrétnych modelov.

Dizajn, kvalita vyhotovenia a pohodlie pri nosení

Hneď po vybalení mi bolo jasné, že výrobca OnePlus priniesol na trh ďalšie lifestylové hodinky s elegantným dizajnom a bez kontrastných farebných prvkov. Na prvý pohľad mi pripomínali hodinky Huawei Watch 4 s čiernym puzdrom a rovnakým rozložením tlačidiel.

Do rúk sa mi teda dostali hodinky v čiernej oceli - výrobca ponúka aj svetlejšiu farebnú kombináciu s označením Radiant Steel. Hodinky sú vybavené 22 mm vrúbkovaným elastomérovým remienkom Quick Release. Remienok je príjemný na dotyk a ani pri pevnejšom utiahnutí alebo počas spánku nie je nepohodlný. Jedinou slabinou remienka je skutočnosť, že sa v zárezoch zachytávajú nečistoty. Po rýchlom opláchnutí hodiniek vodou sa však nečistôt ľahko zbavíte, takže nejde o výraznú slabinu.

Vďaka remienku sú hodinky vhodné pre ľudí s obvodom zápästia 14 až 21 cm.

Kde kúpiť OnePlus Watch 2
OnePlus Watch 2
Hodnotenie
4.3/5
22 remienok mm je pohodlný
22 remienok mm je pohodlný

Puzdro hodiniek je takmer okrúhle a na jeho pravej strane nájdete dve tlačidlá. V hornej časti nájdete korunku, ktorú možno stlačiť a otáčať. Jej funkcie sú však definované len pre stlačenie, nejde teda o klasickú korunku ako pri hodinkách TicWatch Pro 5 GPS alebo Xiaomi Redmi Watch 4 (slúži na navigáciu v používateľskom prostredí). Spodné tlačidlo má podlhovastý tvar a z puzdra takmer vôbec nevyčnieva, čo hodinkám dodáva na elegancii.

K umiestneniu alebo dizajnu tlačidiel nemám žiadne výhrady. Naopak, oceňujem, že v oblasti na boku puzdra, kde sa pri pohybe zápästia môže vytvoriť kožný kopček, sa nenachádzajú žiadne ovládacie prvky. Vďaka tomu mi hodinky pri žiadnom pohybe zápästím vôbec neprekážali. Zároveň sa mi nestalo, že by som omylom stlačil korunku, ako sa mi to stalo pri hodinkách TicWatch Pro 5 GPS.

Puzdro je pomerne robustné a hodinky s remienkom vážia 80 g, takže OnePlus Watch 2 sú rozhodne skôr pánske hodinky.

Tvar hodiniek hodnotím pozitívne
Tvar hodiniek hodnotím pozitívne

Displej ponúka krásny obraz, ale nerobí mu dobre voda

AMOLED displej ponúka priemer 1,43", rozlíšenie 466 x 466 px a je doplnený zafírovým sklíčkom. To sú špecifikácie, ktoré sú medzi inteligentnými hodinkami úplne bežné. Obraz hodiniek je ostrý, farby sú sýte a animácie plynulé. Maximálny jas dosahuje úctyhodných 1000 nitov, čo je rovnaká hodnota ako pri hodinkách TicWatch Pro 5 GPS a polovičná hodnota oproti hodinkám Samsung Galaxy Watch 6.

Priame slnečné svetlo nenarušuje čitateľnosť
Priame slnečné svetlo nenarušuje čitateľnosť

Sklo je mierne vypuklé a bočné strany sú zaoblené (2,5 D sklo). To by nemalo spôsobiť jeho prasknutie alebo iné poškodenie v prípade bočného nárazu.

Zobrazovacie schopnosti displeja, odozva a celkový dojem na mňa zanechali príjemný dojem. Jediné, čo mi komplikovalo testovanie, bolo stekanie/kapanie vody na displej. Ak je funkcia Prebudenie aktívna a na displej dopadne kvapka vody, hodinky ju zaregistrujú ako dotyk. Týmto spôsobom sa vykonali úpravy mojich denných cieľov pri sprchovaní bez toho, aby som o tom spočiatku vedel.

Počas plávania a iných vodných aktivít hodinky automaticky deaktivujú dotykové ovládanie, takže sa nestane, že by voda prerušila napríklad monitorovanie vašej aktivity. Dotykové ovládanie môžete deaktivovať aj manuálne v rýchlej ponuke. V prípade, že ste zvyknutí sa s hodinkami sprchovať, túto možnosť vrelo odporúčam.

Hybridný operačný systém a dva procesory

Po testovaní viacerých hodiniek s Wear OS (Xiaomi Watch 2 Pro, Suunto 7 Titanium alebo TicWatch Pro 5) môžem s istotou povedať, že ich spoločnou slabinou je väčšinou krátka výdrž batérie. Niektorí výrobcovia sú však dostatočne inovatívni a eliminujú aj túto slabinu. Patrí k nim aj Mobvoi s hodinkami TicWatch - hodinky ponúkajú atraktívny AMOLED displej a úsporný FSTN displej pre funkciu Always-on.

Medzi nápaditých výrobcov však patrí aj OnePlus, ktorého hodinky Watch 2 sú vybavené dvoma samostatnými procesormi s dvoma operačnými systémami. Aké výhody toto riešenie hodinkám prináša?

Operačný systém Wear OS má typický vzhľad
Operačný systém Wear OS má typický vzhľad

Wear OS dáva hodinkám predovšetkým inteligentné funkcie (mapy, navigácia, platby, hudba). Wear OS poháňa procesor Snapdragon W5, ktorý je medzi hodinkami rozšírený.

Kde kúpiť OnePlus Watch 2
OnePlus Watch 2
Hodnotenie
4.3/5

Druhý operačný systém s názvom RTOS (Real time operating system) beží na procesore s názvom BES 2700. Tento systém je zase zodpovedný za funkcie na pozadí, ako je monitorovanie srdcového tepu, získavanie oznámení atď.

Toto riešenie ma veľmi prekvapilo a bol som zvedavý, ako sa prejaví na výdrži batérie. Na moje príjemné prekvapenie hodinky ponúkajú veľmi slušnú výdrž batérie, o ktorej si povieme v ďalšej kapitole.

Hybridný systém hodiniek nie je dokonalý a v niektorých situáciách som narazil na jeho slabiny. Ak som po vypršaní časovača zvolil možnosť opakovania, hodinky namiesto nového údaju zobrazovali čiernu obrazovku. To isté sa stalo po otvorení niektorých oznámení.

Výdrž batérie – jedna z najlepších vo svete Wear OS

Na webovej stránke OnePlus Watch 2 výrobca uvádza niekoľko hodnotení výdrže batérie, a to v rôznych podmienkach. Podmienky sú podrobne popísané, takže je pomerne jednoduché hodnoty overiť. Hodnoty, ktoré uvádza výrobca, sú nasledovné:

Výdrž batérie v inteligentnom režime

Inteligentný režim neobmedzuje hodinky a je určený na bežné používanie. Počas tohto testu som nemal aktívny displej Always-on, hodinky monitorovali môj spánok, denne som absolvoval 30-minútový beh a pravidelne som si na hodinkách prezeral oznámenia - skrátka, snažil som sa simulovať podmienky uvedené na webovej stránke výrobcu. Za týchto podmienok vydržali hodinky na jedno nabitie približne 108 hodín, čo je 4,5 dňa.

Výdrž batérie pri veľkom zaťažení

Veľká záťaž súvisí napríklad s používaním navigácie, častejším dostávaním oznámení a nastavením ciferníka hodiniek tretej strany. Pri tomto nastavení sa mi podarilo dosiahnuť výdrž batérie 50 hodín. V tomto teste som používal navigáciu približne 15 minút denne a zároveň som absolvoval 30-minútový beh s GPS.

Hoci je denná výdrž pri intenzívnom používaní pôsobivá, pravdepodobne nebudete môcť s hodinkami zaznamenať celodenný trek v horách.

Výdrž batérie v úspornom režime

Na hodinkách oceňujem samostatný režim úspory energie, pretože niektoré modely (napríklad Xiaomi Watch 2 Pro) túto možnosť vôbec neponúkajú. Jedným ťuknutím tak môžete vypnúť niektoré energeticky náročné funkcie. Ide najmä o tie funkcie, ktoré zabezpečuje výkonný procesor a operačný systém Wear OS (NFC platby, počúvanie hudby).

Hodinky však stále môžete používať na zaznamenávanie športových aktivít, monitorovanie zdravia (vrátane spánku) a prijímanie oznámení. To znamená, že hodinky nie sú len zobrazovačom času v úspornom režime. V tomto režime sa mi podarilo dosiahnuť výdrž batérie 10 dní.

Vo výsledku hodnotím výdrž 500 mAh batérie hodiniek OnePlus Watch 2 veľmi pozitívne. Najmä keď zoberiem do úvahy výdrž batérie pri bežnom používaní s inými hodinkami, nielen so systémom Wear OS:

Kde kúpiť OnePlus Watch 2
OnePlus Watch 2
Hodnotenie
4.3/5

Nabíjanie z 0 na 100 % trvá hodinu

O nabíjanie hodiniek sa stará magnetický adaptér pozostávajúci z dvoch častí - USB-A/USB-C kábla a nabíjacej podložky. Napájacie adaptéry väčšiny hodiniek pozostávajú z jedného dielu. Riešenie hodiniek OnePlus Watch 2 je preto o niečo praktickejšie. Pri napájaní sa nemusíte obmedzovať dodávaným káblom, pretože na nabíjanie môžete použiť akýkoľvek vlastný kábel USB, dokonca aj päťmetrový.

Samotné nabíjanie je v kontexte konkurenčných hodiniek priemerne rýchle. Čas nabíjania sa u konkurencie pohybuje medzi 50 a 70 minútami. Hodinky OnePlus Watch 2 sa z 0 na 100 % nabili za 61 minút, čo súhlasí s 60 minútami, ktoré uvádza výrobca. Hodinky podporujú aj rýchle nabíjanie a v priebehu 10 min sa úroveň nabitia zvýši o 20 %. Ak sa vám hodinky vybijú v noci, môžete ich ľahko nabiť počas rannej rutiny, aby vydržali celý deň.

Nabíjanie trvá menej ako hodinu
Nabíjanie trvá menej ako hodinu

Aplikácia OHealth je prehľadná a pohodlná

Hodinky využívajú aplikáciu OHealth, ktorá je k dispozícii v obchode Google Play, na dlhodobé ukladanie vašich meraní. Aplikácia ponúka farebné grafy vývoja rôznych zdravotných údajov a štatistík športovej aktivity. Aplikácia je stručná, prehľadná a ľahko sa v nej orientuje. Okrem zobrazenia údajov umožňuje zmeniť nastavenia hodiniek alebo spustiť niektoré športové aktivity.

Pokročilé funkcie, ako je nastavenie vlastných tréningov, trás alebo dlhodobých tréningových plánov s osobným zameraním, aplikácia neponúka.

Lifestylové funkcie

Z hľadiska životného štýlu hodinky ponúkajú funkcie, s ktorými sa bežne stretnete takmer na všetkých modeloch so systémom Wear OS. Hodinky OnePlus Watch 2 teda zobrazujú notifikácie, podporujú navigáciu cez Mapy Google, umožňujú zrkadlenie hovorov (sú vybavené reproduktorom a mikrofónom), vytáčanie ľubovoľného čísla, streamovanie a sťahovanie hudby alebo podcastov (pomocou služieb Spotify, YouTube Music a ďalších) alebo sťahovanie celého radu aplikácií z Google Play.

Keďže sú hodinky vybavené modulom NFC, môžete s nimi bezkontaktne platiť. Pridanie karty pomocou aplikácie je jednoduché a je nevyhnutné, aby bolo nastavené zabezpečenie obrazovky. Zvolený kód PIN alebo gesto je potrebné zadať vždy, keď hodinky zložíte zo zápästia.

Hodinky podporujú platby NFC
Hodinky podporujú platby NFC

Systém hodiniek samozrejme ponúka aj základné funkcie a nástroje, ako napr:

  • svetové hodiny, stopky, časovač, budík,
  • Kalendár Google,
  • svietidlo (maximálny jas s bielym/červeným/modrým pozadím),
  • kompas,
  • počasie.

Reakcie na správy aj v aplikáciách WhatsApp a Facebook Messenger

Pomocou hodiniek môžete reagovať aj na textové správy alebo správy zo sociálnych sietí. Môžete použiť malú klávesnicu na displeji hodiniek, hlasový vstup (prevod reči na text), preddefinované správy alebo emoji.

Hoci hlasový vstup počas testovania fungoval len v angličtine, hodinky dokázali zachytiť môj hlas aj napriek pohybu v hlučnom prostredí. V prípade, že som potreboval rýchlo odpovedať na správu, som sa však rozhodol pre hlasovú správu, ktorú hodinky dokážu odoslať, ak to daná služba podporuje (Messenger, WhatsApp a iné).

Asistent Google

Hodinky sú predvolene vybavené funkciou Google Assistant. Pôsobí však podobne ako zvyšok používateľského rozhrania a rozumie len anglickým príkazom. Výsledky sú však lokalizované podľa polohy používateľa, čo je menšie pozitívum. Chýbajúca podpora slovenčiny zostáva hlavnou slabinou asistenta na hodinkách so systémom Wear OS.

Kde kúpiť OnePlus Watch 2
OnePlus Watch 2
Hodnotenie
4.3/5

Analýza spotreby batérie

Praktickým nástrojom, s ktorým sa na väčšine konkurenčných hodiniek nestretnete, je prehľad spotreby batérie. Ide o aplikáciu, ktorá zobrazuje aktuálny stav batérie a odhaduje, ako dlho ešte hodinky vydržia bez nabitia. Aplikácia vás tiež informuje o tom, akým percentom sa na spotrebe batérie podieľajú jednotlivé aplikácie. Ak systém zistí aplikáciu alebo funkciu, ktorá má výrazný vplyv na spotrebu a nie je pre chod hodiniek nevyhnutná, navrhne jej vypnutie/deaktiváciu.

V súvislosti so snahou hodiniek o optimalizáciu spotreby batérie som narazil na drobnú slabinu. Keď som ukončil navigáciu cez Mapy Google, hodinky ma po chvíli informovali, že aplikácia je stále spustená a môže výrazne znížiť výdrž batérie. Vybral som možnosť zastaviť aplikáciu a toto oznámenie ma vrátilo do ponuky navigácie. Po chvíli sa to isté oznámenie vrátilo s rovnakým výsledkom.

Žiadne z tlačidiel nie je z výroby preddefinované tak, aby zobrazovalo naposledy otvorené aplikácie, ktoré sú stále spustené vo vyrovnávacej pamäti RAM. Ak som chcel aplikáciu vypnúť ručne, musel som v nastaveniach zmeniť funkciu jedného z tlačidiel a až potom vypnúť navigáciu alebo Mapy Google.

Zdravotné funkcie

Funkcie monitorovania a podpory zdravia hodnotím pozitívne. Hodinky ponúkajú v podstate všetko, čo by bežný používateľ mohol požadovať. Od monitorovania srdcovej frekvencie s upozorneniami na jej odchýlky cez meranie okysličenia krvi až po odhad stresovej záťaže.

V prípade, že som hodinky nechal na zápästí cez noc, zaznamenávali môj spánok. Čas zaspania a prebudenia spolu s celkovým trvaním spánku odhadli pomerne presne. Okrem toho v analýze vyhodnotili môj spánok a rozdelili ho do rôznych spánkových fáz. V nastaveniach som počas spánku vybral aj pokročilé monitorovanie, ktoré mi poskytlo aj prehľad o mojom dýchaní a saturácii krvi.

Okrem nočného spánku hodinky zaznamenávajú aj zdriemnutie počas dňa.

Denné ciele a ich vizualizácia

V duchu udržiavania zdravého životného štýlu hodinky ponúkajú denné ciele týkajúce sa množstva prejdených krokov, spálených kalórií, fyzických aktivít a času cvičenia. Ciele môžete kedykoľvek upraviť v nastaveniach a ich priebeh je vizuálne zobrazený v prehľadných farebných kruhoch.

Páči sa mi grafický dizajn denných cieľov
Páči sa mi grafický dizajn denných cieľov

V prípade, že som bol počas dňa príliš neaktívny, hodinky ma na túto skutočnosť upozornili a odporučili mi ísť na fyzickú aktivitu. Nechýbala však ani pochvala za splnenie cieľa a dokončenie všetkých cieľov v predchádzajúcom dni. Samozrejme, tieto upozornenia môžete v aplikácii OHealth deaktivovať.

Športové funkcie

Systém hodiniek ponúka viac ako 100 športových aktivít. Množstvo sledovaných metrík sa pri jednotlivých aktivitách líši. Hodinky dokážu najpodrobnejšie monitorovať aktivity beh, plávanie a cyklistiku. Menej rozšírené športy sú väčšinou monitorované len z hľadiska zón srdcovej frekvencie, spálených kalórií a času.

V prípade behu sú k dispozícii aj rozšírené metriky

Základom analýzy bežeckých aktivít je srdcová frekvencia, ktorej priebeh je v štatistikách rozdelený do zón. Zóny srdcovej frekvencie sú určené na lepšie vyhodnotenie zamerania vášho tréningu. Medzi zónami nájdete pojmy ako spaľovanie tukov alebo vytrvalosť. Svoje tréningy takmer vždy zameriavam na vytrvalostnú a aeróbnu zónu, ktorú hodinky vždy dokážu vyhodnotiť správne.

Kde kúpiť OnePlus Watch 2
OnePlus Watch 2
Hodnotenie
4.3/5

Medzi metrikami nájdete samozrejme aj aktívne spálené kalórie, výškový progres a ďalšie. Z pokročilých metrík sú k dispozícii nasledujúce:

Hodinky OnePlus Watch 2 sú vybavené aj modulom GPS, takže počas aktivity zaznamenávali moju trasu. Čo sa týka presnosti, na polohu nemám žiadne sťažnosti. Porovnával som dĺžku svojich trás spolu s ich záznamom na mape s hodinkami Garmin Forerunner 965 a hodinkami TicWatch Pro 5 GPS.

Hodinky Forerunner považujem za zástupcu prémiových športových modelov, zatiaľ čo TicWatch patria medzi cenovo dostupnejšie univerzálne hodinky so systémom Wear OS. Dĺžka trasy a mapové podklady sú v prípade všetkých troch modelov porovnateľné. Osobne však ako základnú mapu uprednostňujem leteckú mapu v aplikácii Garmin Connect alebo Mobvoi Health pred základnou mapou v aplikácii OHealth.

Podpora vlastných tréningov a integrácia so službou Strava zatiaľ nie je k dispozícii

Ako som spomenul v kapitole o aplikácii OHealth, jej funkcie sú pomerne obmedzené. Podobne, ako v prípade iných modelov so systémom Wear OS, ani v aplikácii OnePlus Watch 2 si nemôžete vytvoriť vlastný tréningový plán. Jediné, čo vám hodinky umožňujú, je vybrať cieľ aktivity (spálené kalórie, čas alebo vzdialenosť).

Podobne, chýba aj možnosť prepojenia so službou Strava, ktorú mnohí športovci používajú na zdieľanie svojich výkonov. Ak chcete túto službu používať, musíte si do hodiniek stiahnuť aplikáciu Strava z obchodu Google Play.

Aktivity, ktoré zaznamenáte pomocou tejto služby, sa síce synchronizujú s aplikáciou v telefóne, ale nesynchronizujú sa so systémom hodiniek, takže sa ani nezapočítajú do vašich denných cieľov. Obmedzujúce sú aj sledované metriky, ktoré sú v porovnaní s predvoleným záznamom v systéme hodiniek veľmi stručné (čas, tempo, kadencia, vzdialenosť, trasa).

V hodinkách je predvolene k dispozícii aj služba Google Fit, ktorá umožňuje zaznamenávať základné metriky športovej aktivity (vzdialenosť, tep, kalórie). Služba Google Fit už dokáže spolupracovať so službou Strava, ale malý počet sledovaných metrík je v porovnaní s predvoleným záznamom aktivity v hodinkách veľmi obmedzujúci.

Funkcie v režime úspory energie

Keď som prvýkrát aktivoval úsporný režim, myslel som si, že výrobca urobil chybu, pretože hodinky naďalej ponúkajú základné funkcie merania. V skutočnosti je funkcia šetrenia batérie skrytá v obmedzení funkcií, ktoré poskytuje výkonný procesor Snapdragon W5 (platby NFC, počúvanie hudby, navigácia, používanie stiahnutých aplikácií). Funkcie, ktoré poskytuje úsporný procesor BES 2700, zostávajú aktívne. Mám na mysli najmä tieto funkcie:

Pre porovnanie v galérii nižšie uvádzame riešenie hodiniek Garmin Forerunner 165, ktoré v súčasnosti tiež testujem. Hodinky v úspornom režime obmedzia inteligentné a lifestylové funkcie a stanú sa len športtesterom so zobrazením času. Riešenie OnePlus Watch 2 ma preto veľmi príjemne prekvapilo.

Záver – pre koho sú hodinky OnePlus Watch 2 vhodné?

Hodinky OnePlus Watch 2 odporúčam používateľom, ktorí hľadajú spoľahlivé hodinky s dobrou výdržou a systémom Wear OS. Keďže hodinky sa nespájajú s iPhonom, sú vhodné len pre používateľov systému Android. Hodinky ponúkajú pomerne širokú škálu funkcií, ktoré vám uľahčia každodenné fungovanie - zrkadlenie hovorov, zobrazenie notifikácií, odpovedanie na správy a mnoho ďalších.

Kde kúpiť OnePlus Watch 2
OnePlus Watch 2
Hodnotenie
4.3/5

Používateľské rozhranie je v čase testovania (marec 2024) dostupné len v angličtine a niektorých ďalších jazykoch. Jazyk prostredia sa uplatňuje aj pri prevode reči na text, takže rýchle odpovede v našom jazyku, ktoré sme ocenili pri hodinkách TicWatch Pro 5, nie sú pri OnePlus Watch 2 k dispozícii.

Záujemcovia o zdravý životný štýl ocenia denné ciele a ich prehľadnú vizualizáciu. Pre bežcov hodinky ponúkajú pokročilé merania, ako je vertikálna oscilácia, kadencia alebo odhad VO2 max. Spomedzi ostatných hodiniek so systémom Wear OS ponúkajú hodinky Watch 2 veľmi slušnú výdrž vďaka prídavnému úspornému procesoru, ktorý je zodpovedný za funkcie na pozadí.

Na druhej strane, hodinky OnePlus Watch 2 nie sú vhodné pre používateľov aplikácie Strava alebo iných služieb na zdieľanie vašich športových aktivít - systém hodiniek sa s nimi nedokáže synchronizovať. Hodinky tiež nie sú vhodné pre ľudí, ktorí hľadajú hodinky s pripojením na eSIM. Z hľadiska športov zatiaľ nie je možné vytvárať a používať vlastné tréningové plány, čo môže byť pre niektorých používateľov obmedzením.

Recenzia: elektrokolobežka City Boss K600

Často kladené otázky a odpovede

Pre koho je elektrokolobežka City Boss K600 vhodná?

Elektrická kolobežka je vhodná pre používateľov, ktorí hľadajú univerzálny model vhodný do mesta a mierneho terénu. Kolobežku môžete používať na dochádzanie do práce a do školy, na výlety po okolí alebo na rovinaté jazdy v lese či inde v prírode. Na prepravu na tzv. last-mile prepravu nie je kolobežka ideálna vzhľadom na svoju hmotnosť 22 kg.

Je kolobežka City Boss K600 vhodná na jazdu v teréne?

Kolobežka K600 je vhodná najmä do mestského terénu na jazdu po upravenom povrchu. Mierne nerovnosti, ako sú kanály, korene, konáre alebo kopce na lesnej ceste spoľahlivo tlmí odpruženie. Na jazdu v horšom a strmšom teréne kolobežke chýba výkon.

Ako kolobežka manévruje v menších priestoroch a pri vyšších rýchlostiach?

Veľmi príjemne nás prekvapil uhol natočenia predného kolesa. S manévrovaním v užších priestoroch by ste nemali mať žiadne problémy. To isté platí aj pri rýchlej jazde, počas ktorej oceníte 65 cm široké riadidlá. Tie zaisťujú stabilnú jazdu v týchto podmienkach.

Aká je maximálna rýchlosť elektrickej kolobežky City Boss K600?

Maximálna rýchlosť kolobežky City Boss K600 je z výroby obmedzená na 25 km/h. Niekoľkými krokmi však môžete toto obmedzenie deaktivovať, čo vám umožní dosiahnuť rýchlosť až 40 km/h.

Balenie obsahuje okrem samotnej elektrickej kolobežky aj používateľskú dokumentáciu, inbusové kľúče a nabíjačku.

Technické parametre elektrickej kolobežky K600

Z hľadiska technických parametrov je City Boss K600 priemerne vybavená kolobežka. V jej cenovej kategórii nájdete parametrovo horšie, ale aj lepšie elektrické kolobežky. V redakcii nás najviac zaujal slušný dojazd 45 km a relatívne krátka doba nabíjania len 7 hodín. Oceňujeme aj prevádzkové napätie 48 V, ktoré umožňuje motoru efektívnejšie využívať energiu 13Ah batérie.

Názov parametraHodnota
Výkon600 W
Typ batérieLi-ion
Kapacita batérie13 Ah
Prevádzkové napätie48 V
Maximálny dojazd45 km
Čas nabíjania7 hodín
Maximálna rýchlosť25 km/h
Maximálny uhol stúpania9,5° / 17 %
Priemer pneumatiky10"
Nosnosť120 kg
Výška jazdca150-200 cm
Rozmery v zloženom stave (V x Š x H)121 x 65 x 123 cm
Hmotnosť22,1 kg
Mobilná aplikáciaNie

Ak máte záujem dozvedieť sa viac o technických parametroch a vlastnostiach elektrických kolobežiek, prečítajte si náš článok o tom, ako vybrať elektrickú kolobežku alebo si pozrite naše recenzie konkrétnych modelov.

Montáž kolobežky – čo všetko sme museli pred jazdou opraviť?

Kolobežka sa dodáva v úzkej obdĺžnikovej škatuli. Keďže samotná kolobežka váži 22 kg, presúvanie škatule a vybaľovanie je jednoduchšie pre dvoch ľudí. Po vybalení je montáž kolobežky K600 intuitívna. Stačí narovnať a upevniť riadidlá, pripevniť samotné riadidlá a nastaviť polohu displeja a páčok. Celý proces od vybalenia po prvú jazdu nám trval približne 5 minút.

Počas montáže nás prekvapilo upevnenie riadidiel. Riadidlá sa skutočne dodávajú s namontovaným predstavcom. Ten sa zvyčajne montuje na riadidlá z výroby, podobne ako v prípade modelu BLUETOUCH BT1000. To znamená, že pri nasadzovaní riadidiel môžete použiť dve veľkosti inbusových kľúčov a čakajú na vás tri skrutky, aby ste ich mohli bezpečne utiahnuť. Tento spôsob upevnenia riadidiel však montáž nijako nepredlžuje ani nesťažuje.

Kde kúpiť City Boss K600
City Boss K600
Hodnotenie
4.1/5

Kvalita spracovania nás už tradične nesklamala

Elektrické kolobežky City Boss v našej redakcii pravidelne bodujú vysokou kvalitou spracovania. Spoje kolobežky K600 do seba perfektne zapadajú a namáhané časti sú vyrobené z odolnejších materiálov. Jedinou výnimkou je zadný blatník, ktorý je, vrátane jeho držiaka, vyrobený z plastu. Držiak sa ľahko ohýba a pôsobí menej odolne ako zvyšok kolobežky. Neopatrné otáčanie alebo manipulácia s kolobežkou môže ľahko spôsobiť poškodenie alebo zlomenie blatníka.

Mechanizmus uzamykania riadidiel je vybavený dvoma zámkami, ktoré sú pevné a svoju úlohu plnia dokonale. Konštrukcia je vyrobená z hliníka s čiernym lakovaním. Okrem spomínaného blatníka vyzerá K600 odolne a spoľahlivo. Oceňujeme, že riadidlávýškovo nastaviteľné, ale ich konce nie sú sklopné.

Jazda lesom a menšie nerovnosti nie sú problémom

Kolobežka je vybavená odpružením na oboch nápravách, ktoré podľa výrobcu nevyžaduje žiadnu údržbu. Nejde o bežné piesty alebo pružiny, ale o inú patentovanú technológiu. V praxi nás odpruženie nesklamalo. Kolobežku sme vyviezli na rôzne nerovnosti.

Vyskúšali sme rýchly zjazd z obrubníka, menšie konáre, nerovnú lesnú cestu s kameňmi a koreňmi - jazda bola stabilná a bez komplikácií. Vibrácie sa síce prenášali do rúk jazdca, ale nie v takej miere, aby to negatívne ovplyvnilo zážitok z jazdy.

S kolobežkou sme sa vybrali aj na užšie lesné cestičky, ktoré viedli po traverze svahu. Napriek rôzne veľkým kameňom a iným nerovnostiam kolobežka fungovala veľmi dobre vďaka odpruženiu a širokým pneumatikám. V ostrejších serpentínach prišiel vhod veľký uhol natočenia prednej nápravy, vďaka čomu bolo manévrovanie veľmi ladné.

Spomedzi odpružených elektrokolobežiek určených do terénu sme mali možnosť otestovať City Boss D1000LH alebo BLUETOUCH BT1000. Obe tieto kolobežky ponúkali o niečo účinnejšie a mäkšie odpruženie ako model K600. Ich cena je však o niečo vyššia, takže výsledný pomer ceny a jazdy po nerovnostiach je u všetkých troch modelov porovnateľný.

Keďže je kolobežka K600 vybavená 600W motorom a ostatné uvedené modely majú 1000W výkon, väčším problémom je ostrejšie stúpanie a nie samotné tlmenie.

Jazda na cyklotrasách je pohodlná

Upravený povrch pochopiteľne nerobil elektrickej kolobežke City Boss K600 jediný problém. Rozjazd je plynulý a nášľapná plocha je dostatočne veľká na to, aby ste sa mohli postaviť nohami za seba a vedľa seba. Na ešte pohodlnejšiu jazdu na dlhších trasách výrobca ponúka voliteľné sedlo, ktoré sa k podvozku kolobežky pripevňuje štyrmi skrutkami.

Ostrejšie stúpania dajú 600W motoru zabrať

Mierne stúpania do 10 % (6°) boli pre kolobežku so 65 kg jazdcom hračkou. Aj v tomto úseku sme mohli zastaviť a znovu sa rozbehnúť. Postupne sme dosiahli aj maximálnu povolenú rýchlosť 25 km/h. Najstrmší testovaný úsek (23 %/13° ) kolobežka, žiaľ, neprekonala. Bolo to spôsobené najmä nedostatkom výkonu. S drahšou elektrickou kolobežkou City Boss D1000LH s výkonom 1000 W sme tento sklon prekonali bez problémov.

Reálny dojazd kolobežky súhlasí s parametrami

Kolobežku sme testovali v chladnejšom počasí pri teplotách okolo 8 °C. Jazdy prebiehali po cyklotrasách a lesných cestách so striedaním stúpaní a klesaní. V týchto podmienkach sme na jedno nabitie prešli vzdialenosť 40 km, čo hodnotíme veľmi pozitívne. V prípade teplejšieho počasia by sme bez problémov dosiahli výrobcom udávaných 45 km.

Kde kúpiť City Boss K600
City Boss K600
Hodnotenie
4.1/5

Nabíjanie elektrickej kolobežky nám v redakcii trvalo približne 6 a pol hodiny, čo sa opäť zhoduje s informáciami výrobcu (6-7 hodín).

Čas nabíjania by nemal presiahnuť 7 hodín
Čas nabíjania by nemal presiahnuť 7 hodín

Farebný displej kolobežky ponúka praktické informácie

Ovládanie elektrickej kolobežky City Boss K600 je jednoduché a intuitívne. Na rozdiel od mestských modelov, ako sú RS500 alebo RS350, nie je kolobežka K600 kompatibilná so žiadnou aplikáciou. Namiesto toho ponúka farebný LED displej, ktorý je jasný a dobre viditeľný aj na priamom slnku.

Displej je jasný a ľahko čitateľný
Displej je jasný a ľahko čitateľný

Displej sa nachádza v strede riadidiel a ponúka informácie, ako je aktuálna rýchlosť, zvolený rýchlostný režim alebo celkový počet kilometrov e-kolobežky. V ľavom dolnom rohu nájdete pomerne veľký farebný indikátor nabitia batérie, ktorý len ťažko prehliadnete.

Kolobežke nechýbajú režimy rýchlosti

Systém kolobežky ponúka tri rýchlostné režimy. Režim 1 je obmedzený na 6 km/h a je určený na pomalú jazdu v stiesnených priestoroch. Režim 2 je obmedzený na 14 km/h a je ideálny na úspornejšiu jazdu. Režim 3 je výrobcom obmedzený na 25 km/h a ponúkne dynamickejšiu jazdu.

Ako odblokovať obmedzovač rýchlosti na modeli City Boss K600?

Zmenou výrobných nastavení môžete deaktivovať obmedzovač rýchlosti, čo vám umožní dosiahnuť rýchlosť až 40 km/h. Ak ho chcete odblokovať, vykonajte nasledujúce kroky:

V prípade, že chcete rýchlostný režim opäť aktivovať, postupujte rovnako a na konci zmeňte hodnotu polohy P10 z 0 na 1.

Ak deaktivujete obmedzenie rýchlosti kolobežky, obmedzenia režimu sa zmenia nasledovne:

  • Režim 1 - 14 km/h,
  • Režim 2 - 26 km/h,
  • Režim 3 - bez obmedzenia (max. 40 km/h).

V praxi to znamená, že aj keď deaktivujete obmedzenie rýchlosti, stále môžete používať režimy na nastavenie maximálnej rýchlosti kolobežky.

Samostatný režim chôdze

Okrem vyššie uvedených rýchlostných režimov ponúka kolobežka K600 aj samostatný režim chôdze, ktorý je obmedzený na 4 km/h (normálna/rýchla rýchlosť chôdze). Ak chcete režim aktivovať, podržte stlačené tlačidlo mínus. Po aktivácii kolobežka pomaly a postupne zrýchľuje na uvedenú rýchlosť. Nedochádza k žiadnemu trhaniu ani poskakovaniu kolobežky.

Elektrická kolobežka je z výroby v tzv. režime Eco, čo znamená, že na aktiváciu plynu sa musíte najprv odraziť. Režim chôdze nevyžaduje odrážanie, takže na uvedené účely je oveľa praktickejší ako štandardné rýchlostné režimy.

Kde kúpiť City Boss K600
City Boss K600
Hodnotenie
4.1/5

Na väčšine elektrických kolobežiek, ako je napríklad City Boss RS500 alebo D1000LH, je režim chôdze súčasťou základnej ponuky rýchlostných režimov a zvyčajne je obmedzený na 6 km/h (pomerne vysoká rýchlosť na chôdzu).

Elektrická kolobežka City Boss K600, bohužiaľ, neponúka tempomat.

Súčasťou výbavy je aj konektor USB

Výbavu elektrickej kolobežky City Boss K600 hodnotíme pozitívne. Obe nápravy sú vybavené blatníkom, čo oceníte najmä v daždivom počasí a blatistom teréne. Predný štvorcový blatník je zabudovaný do prednej nápravy a jeho účinnosti nemáme čo vytknúť. Zadný blatník sa skladá v podstate z dvoch častí - spojlera, do ktorého prechádza nášľapná plocha a samostatného plastového blatníka.

Hoci sme boli počas testovania s účinnosťou zadného blatníka spokojní, ocenili by sme, keby bol vyrobený z kovu. Plastový predstavec aj samotný blatník pôsobia dosť krehko, ľahko sa ohýbajú a neopatrné zaobchádzanie s kolobežkou ich môže poškodiť.

Zadný blatník by mohol byť kovový
Zadný blatník by mohol byť kovový

Kolobežke samozrejme nechýba osvetlenie, ktoré tvoria najmä predné a zadné odrazky. Predné svetlo je uhlovo nastaviteľné a s jeho účinnosťou sme boli spokojní aj počas nočných jázd mimo pouličného osvetlenia. Zadné svetlo je dobre viditeľné už z diaľky. Okrem toho nájdete na podvozku pod červenými krytmi dva páry ďalších oranžových svetiel.

City Boss K600, podobne ako Z500 alebo D1000LH, ponúka aj smerovky v podobe blikajúcich prídavných svetiel podvozku. Na rozdiel od vyššie uvedených modelov však blikanie nie je sprevádzané zvukovou signalizáciou, takže sa môže ľahko stať, že zabudnete smerovku vypnúť.

Blinkre nechýbajú vo výbave
Blinkre nechýbajú vo výbave

Aktivácia a deaktivácia smerových svetiel je riešená dvoma tlačidlami na ovládacom paneli. V porovnaní s kolobežkami Z500 alebo D1000LH je to podľa nás praktickejšie riešenie. Nemalo by totiž dôjsť k náhodnému spusteniu klaksónu pri pokuse o aktiváciu smerovky, ako sa nám to už viackrát stalo pri týchto kolobežkách s inou ovládacou konzolou.

Elektrická kolobežka City Boss K600 ponúka nielen elektronický klaksón, ale aj zvonček - je len na vás, ktorý výstražný signál uprednostníte.

Ovládací pult kolobežky K600 ponúka USB port, ktorý môžete využiť napríklad na nabíjanie smartfónu z jej batérie. Toto príslušenstvo ocenia najmä používatelia, ktorí hľadajú kolobežku pre kuriérske služby. Port USB môžete využiť aj na nabíjanie telefónu cestou do práce alebo do školy - skrátka počas akejkoľvek jazdy.

Čo chýbalo vo výbave?

Podobne ako drahší model City Boss D1000LH, ani model K600 neponúka žiadne funkcie proti krádeži. Napríklad lacnejšia mestská kolobežka City Boss RS500 je vybavená elektronickým zámkom plynu s alarmom. Elektrická kolobežka Z500 so sedlom je naopak vybavená zapaľovaním na kľúč, bez ktorého sa nezapne. Konkurenčný model BLUETOUCH BT1000 ponúka napríklad moderný zámok NFC.

Kde kúpiť City Boss K600
City Boss K600
Hodnotenie
4.1/5

Všetky tieto možnosti sú ideálne najmä na krátkodobé vypnutie. Keďže City Boss K600 nemá ani jednu z týchto funkcií, pri akomkoľvek dlhšom zastavení budete odkázaní na bežné kódové alebo kľúčové zámky.

Elektrickej kolobežke K600 chýbajú sklopné riadidlá

Riadidlá e-kolobežky sú široké 65 cm a nie sú sklopné ako v prípade modelu D1000LH. Na prvý pohľad je to slabina z hľadiska skladovania. Vďaka širokému uhlu natočenia predného kolesa (takmer 90° na obe strany) a zámku umiestnenému v prednej časti však môžete riadidlá otočiť tak, že najširším rozmerom je len podvozok kolobežky.

Zámok riadidiel je dostatočne pevný, aby udržal hmotnosť kolobežky. Kolobežku tak môžete v prípade potreby prenášať v rozloženom stave alebo ju prepravovať.

Model BLUETOUCH BT1000 ponúka podobnú konštrukciu. Je to tiež odpružený model s pevnejšou konštrukciou, ale bez sklopných riadidiel. Zároveň je potrebné riadidlá zaháknuť do zadného blatníka, takže ich vôbec nemôžete otáčať a na uskladnenie je potrebné vyhradiť priestor široký aspoň 71 cm. Zatiaľ čo pri kolobežke City Boss K600 si vystačíte s priestorom širokým približne 30 cm.

Preprava kolobežky s hmotnosťou 22,1 kg nie je jednoduchá, ale dá sa zvládnuť

Výkonný elektromotor, odolná konštrukcia a kvalitné spracovanie sa podpísali pod hmotnosť 22 kg. Na druhej strane, samozrejme, nejde o najťažší model na trhu, takže sa vám s ním bude manipulovať o niečo lepšie ako s modelom BLUETOUCH BT1000 (28,2 kg) alebo City Boss D1000LH (27,8 kg).

Vzhľadom na vyššiu hmotnosť môže byť preprava kolobežky verejnou dopravou pomerne náročná. V prípade prepravy v kufri auta oceníte možnosť otočenia riadidiel, vďaka čomu si vystačíte s objemom kufra štandardných vozidiel, ako sú sedan, combi alebo liftback.

My sme elektrickú kolobežku City Boss K600 prepravovali v batožinovom priestore vozidla Peugeot 301. Ako vidíte na obrázku nižšie, nebolo potrebné sklápať sedadlá a v batožinovom priestore zostalo dostatok miesta na ďalšiu batožinu.

Kolobežku môžete odviezť v batožinovom priestore bežného osobného auta
Kolobežku môžete odviezť v batožinovom priestore bežného osobného auta

Náhradné diely a servis pre elektrické kolobežky City Boss

Či už si vyberiete terénnejšiu kolobežku K600 alebo mestskejšie orientované modely RS250 a RS350, výrobca zabezpečuje veľmi dobrú dostupnosť náhradných dielov. Prípadné opravy môžete vykonať buď svojpomocne, alebo sa môžete obrátiť na autorizovaný servis City Boss, ktorý sa zaoberá aj popredajnou starostlivosťou o konkurenčné modely.

V prípade akýchkoľvek otázok sa môžete obrátiť na pracovníkov servisu. Servis sme využili počas testovania kolobežky City Boss D1000LH, keď bolo potrebné vymeniť displej. Okrem toho pravidelne kontaktujeme výrobcu v súvislosti s nastaveniami elektrických kolobežiek alebo návodom na deaktiváciu obmedzenia rýchlosti. Zamestnanci boli pri každom kontakte ústretoví, ochotní a trpezliví.

Kde kúpiť City Boss K600
City Boss K600
Hodnotenie
4.1/5

Záver – pre koho je elektrická kolobežka City Boss K600 vhodná?

Elektrickú kolobežku City Boss K600 by sme opísali ako hybridné zariadenie, ktoré vás nesklame v meste ani v prírode. Na upravenom povrchu ponúka veľmi pohodlnú a svižnú jazdu. V teréne oceníte účinné odpruženie oboch náprav, ktoré si ochotne poradí s kameňmi, koreňmi, konármi a inými nerovnosťami aj pri vyšších rýchlostiach.

Kolobežka K600 je vhodná predovšetkým na dochádzanie do práce a do školy, kde bez problémov zvládne bežné nerovnosti alebo aj rýchlu jazdu po obrubníku. Využiť ju môžu aj kuriéri, ktorí ocenia zabudovaný USB port a solídny dojazd 45 km. Kolobežku môžeme odporučiť aj na rekreačné jazdy v prírode a výlety po cyklotrasách.

Hoci je kolobežka dobre odpružená, neodporúčame ju na jazdu v náročnom teréne. Hlavnými dôvodmi sú výkon 600 W a pohon len zadného kolesa, vďaka čomu kolobežka nedokáže prekonávať prudšie stúpania. Ideálna kombinácia do náročného terénu je výkon aspoň 1000 W a pohon oboch kolies, ktorý ponúka napríklad model D1000LH.

Recenzia: fitness náramok Xiaomi Smart Band 8 Active

Často kladené otázky a odpovede

Aký je rozdiel medzi Xiaomi Smart Band 8 Active a Smart Band 8?

Xiaomi Smart Band 8 je o niečo väčší a ťažší ako variant Active. Štandardný variant fitness náramku zaujme kvalitnejším AMOLED displejom s vyššou obnovovacou frekvenciou, zatiaľ čo model Active má zastaralejší LCD displej. Pri modeli Smart Band 8 Active sa nedočkáte automatickej regulácie jasu a chýba funkcia Always-On displeja.

Ďalší drobný rozdiel možno vidieť v spôsobe pripevnenia remienka k zariadeniu. Kým Smart Band 8 je vybavený klasickým rýchloupínacím mechanizmom, variant Active umožňuje zariadenie "vysunúť" z konštrukcie remienka. Verzia Smart Band 8 ponúka viac športových aktivít na sledovanie, ako aj bežecké tréningy, ktoré v modeli Active nenájdete.

Dá sa fit náramok používať na platenie?

Žiaľ, nie. Fitness náramok nie je vybavený technológiou NFC a neumožňuje bezkontaktné platby.

S akými mobilnými telefónmi je kompatibilný?

Xiaomi Smart Band 8 Active sa spája s mobilnými telefónmi s operačným systémom Android vo verzii 8.0 a vyššej a iOS vo verzii 12 a vyššej.

Obsah balenia a technické parametre

Fitness náramok sa predáva v menšej škatuľke, ktorej súčasťou je všetko potrebné. Okrem samotného zariadenia s jedným remienkom dostanete aj potrebnú dokumentáciu a napájací kábel s vlastným magnetickým konektorom.

Balenie fitness náramku
Balenie fitness náramku

Vzhľadom na rozmery remienka bude model vyhovovať ľuďom s obvodom zápästia 13,5 až 21,5 cm. Jednoducho povedané, bude sedieť väčšine žien a mužov.

Názov parametraHodnota
Typ remienkaTPU
OdolnosťVodotesnosť do 50 metrov
Displej1,47" dotykový LCD displej
Výdrž batérieAž 14 dní
Spôsob nabíjaniaMagnetický napájací kábel
KonektivitaBluetooth 5.1
Rozmery42,8 × 25,4 × 9,9 mm
Hmotnosť (bez remienka)14,9 g

Kompaktná veľkosť v hlavnej úlohe

Smart náramok Xiaomi Smart Band 8 Active prekvapí svojimi kompaktnými rozmermi a nízkou hmotnosťou len 14,9 g (bez remienka). Na zápästí sedí perfektne a počas môjho testovania mi pri bežných denných aktivitách rozhodne nezavadzal. Často som zabudola, že ho vlastne mám na zápästí.

Fitness náramok nemá žiadne mechanické tlačidlá. Na ovládanie budete používať výhradne dotykový displej. Reakcia pri dotyku je okamžitá.

Remienok je vyrobený z materiálu TPU, ktorý je príjemný na pokožku aj počas celodenného nosenia. Uťahovanie remienka si môžete zvoliť podľa svojich potrieb. Rýchloupínací mechanizmus tu nehľadajte. Ak chcete zmeniť farbu remienka (alebo je možno už opotrebovaný), môžete zariadenie z konštrukcie remienka vybrať. Je to však relatívne jednoduché urobiť prstami a nie sú na to potrebné žiadne špeciálne nástroje.

Remienok sa dá ľahko vymeniť
Remienok sa dá ľahko vymeniť

Prehľadné rozhranie a podpora slovenčiny

Fitness náramok sa ľahko spáruje s mobilným telefónom. Aplikácia Mi Fitness je k dispozícii na Google Play a App Store. Zariadenie podporuje slovenčinu, takže sa nemusíte obávať jazykových bariér. Vďaka tematickým ikonám je aj navigácia v menu prehľadnejšia a jednoduchšia. V mobilnej aplikácii sa dá rovnako ľahko pohybovať a nájsť presne tú možnosť, ktorú práve potrebujete.

Kde kúpiť Xiaomi Smart Band 8 Active
Xiaomi Smart Band 8 Active
Hodnotenie
4.0/5

S náramkom aj k bazénu

Xiaomi Smart Band 8 Active ponúka vodotesnosť 5 ATM. To znamená, že mu neublíži ani daždivé počasie, ani pobyt v bazéne. Nie je však prirodzene určený na potápanie. A napriek jeho odolnosti v ponuke športových aktivít režim plávania, žiaľ, nenájdete.

Základné senzory vzhľadom na nízku cenu

Ponuka snímačov zodpovedá cene. S ohľadom na ňu tu nájdete snímač na meranie srdcového tepu a okysličenia krvi a akcelerometer na detekciu pohybu.

GPS z pochopiteľných dôvodov chýba. Ak teda chcete počas outdoorových aktivít sledovať svoju trasu, mobilný telefón je nevyhnutnosťou. Ak je pre vás prítomnosť GPS vo fitness náramku dôležitá, odporúčame o niečo drahší Xiaomi Smart Band 8 PRO.

Výdrž batérie až 14 dní

Xiaomi Smart Band 8 Active je vybavený batériou s kapacitou 210 mAh. Vďaka jej zásluhe vydrží na jedno nabitie až 14 dní. V praxi to však samozrejme závisí od toho, aké funkcie sa rozhodnete využívať.

Počas môjho testovania som nechala zapnuté inteligentné sledovanie tepu a pokročilé sledovanie spánku (aby som mala prehľad o svojom tepe v noci a tiež o fázach spánku). Počas dňa som dostala niekoľko desiatok oznámení. Meranie okysličenia krvi som vykonávala v priemere raz denne. Inteligentný náramok som používala aj na monitorovanie dvoch aktivít týždenne (v dĺžke 60 minút). V takom prípade sa fitness náramok vybil po 10 dňoch, čo je pre mňa ideálne.

Na nabíjanie fitness náramku sa používa priložený napájací kábel s magnetickou koncovkou. Plné nabitie som dosiahla približne za 1,5 hodiny.

Náramok pracuje s LCD displejom

Na rozdiel od štandardných náramkov Xiaomi Smart Band 8 a Band 8 PRO je tento fitness náramok vybavený lacnejším typom displeja. Ide o 1,47" LCD displej a jeho rozlíšenie zodpovedá hodnote 172 × 320 pixelov. Jas displeja dosahuje maximálne 450 nitov a v nastaveniach, žiaľ, nenájdete možnosť automatickej regulácie jasu a musíte tak robiť výlučne manuálne.

Zatiaľ čo v interiéri zvyčajne nebudete mať s čitateľnosťou žiadne problémy, na priamom slnku budete musieť náramok pravdepodobne zatieniť, aby ste maximalizovali jas.

Obnovovacia frekvencia displeja je 30 Hz (40 Hz v prípade modelov Standard a PRO), takže pohyb v rozhraní hodiniek je o niečo pomalší. Nie je to však niečo, čo by ste si bežne všimli.

Na rozdiel od náramkov Xiaomi Smart Band 8 a 8 PRO v tomto fit náramku nenájdete funkciu Always-On displeja.

Kde kúpiť Xiaomi Smart Band 8 Active
Xiaomi Smart Band 8 Active
Hodnotenie
4.0/5

Funkcie náramku Xiaomi Smart Band 8 Active

Fitness náramok Xiaomi Smart Band 8 Active je skvelý na základný prehľad o vašom zdraví a pohybe. Upozorní vás na prichádzajúce oznámenia a telefónne hovory a ponúka niekoľko ďalších funkcií životného štýlu. Poďme sa na jednotlivé možnosti pozrieť bližšie.

Základné funkcie sledovania zdravia

Pohybové krúžky slúžia na získanie prehľadu o vašej dennej aktivite. Umožňujú zistiť, koľko krokov ste za deň prešli, koľko kalórií ste spálili a koľko minút ste strávili fyzickou aktivitou. V mobilnej aplikácii si môžete nastaviť vlastné ciele, ktoré chcete splniť, a potom sledovať, ako sa vám darí.

Samozrejme, podporovaná je funkcia sledovania srdcového tepu. V mobilnej aplikácii si môžete nastaviť, ako často chcete merania vykonávať (k dispozícii sú inteligentný režim, každú minútu, 10 minút alebo 30 minút). K dispozícii je aj funkcia na meranie okysličenia krvi.

Z ďalších zdravotných funkcií stojí za zmienku funkcia na monitorovanie stresovej záťaže počas dňa (meranie prebieha na požiadanie). Namerané hodnoty sú interpretované číselnou hodnotou a tiež emotikonom a podľa môjho názoru výstižne odrážajú realitu. Napríklad pol hodiny po vypití kávy bola nameraná stresová záťaž prirodzene vyššia ako počas oddychového víkendového dňa.

Meranie stresovej záťaže
Meranie stresovej záťaže

Monitorovanie spánku

V mobilnej aplikácii môžete nastaviť, či chcete len základné monitorovanie spánku alebo rozšírené monitorovanie spánku (obsahuje aj prehľad srdcovej frekvencie a fáz spánku). Po prebudení získate podrobné informácie o čase, kedy ste zaspali, kedy ste sa prebudili a o trvaní jednotlivých fáz spánku. K dispozícii je aj číselné hodnotenie kvality vášho spánku. U mňa namerané hodnoty zodpovedali skutočnosti a pekne odrážali to, ako som sa cítila po prebudení.

Smart náramok ponúka aj funkciu budíka. Na rozdiel od náramkov Xiaomi Smart Band 8 a 8 PRO tu však nenájdete inteligentný budík, ktorý by vás zobudil vo vhodnom čase do 10 minút pred potrebou vstávať. Využiť môžete len klasický variant budíka.

Budík
Budík

Monitorovanie pohybu

Fitness náramok môžete samozrejme využiť aj na monitorovanie športových aktivít. Na rozdiel od štandardnej verzie Xiaomi Smart Band 8 a 8 PRO tu nájdete iba 50 režimov, nie 150.

Počas cvičenia vám inteligentný náramok zobrazí uplynulý čas od začiatku cvičenia, aktuálnu tepovú frekvenciu (vrátane zaradenia do jednotlivých tepových zón) a odhad množstva spálených kilokalórií. Pri vybraných aktivitách (napríklad pri chôdzi alebo behu) sú k dispozícii aj informácie o vašej rýchlosti a prejdenej vzdialenosti. Po skončení tréningu si môžete v mobilnej aplikácii zobraziť podrobné štatistiky.

Pri outdoorových aktivitách sa fitness náramok pripojí k GPS prostredníctvom mobilného telefónu. V mobilnej aplikácii si môžete pozrieť, kadiaľ viedla vaša trasa. V mojom teste sa vyznačená trasa presne zhodovala so skutočnosťou.

Na rozdiel od Xiaomi Smart Band 8 a 8 PRO fitness náramok neponúka bežecké tréningy. Nenájdete tu informácie týkajúce sa odhadu času potrebného na regeneráciu ani hodnoty VO2 Max.

Kde kúpiť Xiaomi Smart Band 8 Active
Xiaomi Smart Band 8 Active
Hodnotenie
4.0/5

Upozornenia a telefonické hovory

Fitness náramok vás upozorňuje na prichádzajúce správy a telefónne hovory. Hovory môžete odmietnuť len prostredníctvom náramku. Na prijatie hovoru musíte použiť mobilný telefón. V prípade prichádzajúcich správ si zariadenie poradí so slovenskou diakritikou, ale nedokáže správne zobraziť emoji.

Náramok nezobrazuje emoji
Náramok nezobrazuje emoji

Ovládanie hudby

Fitness náramok možno použiť aj na ovládanie hudby, ktorú práve prehrávate na spárovanom mobilnom telefóne. Skladbu je možné pozastaviť, znovu spustiť alebo prepnúť. Alebo nastaviť hlasitosť.

Ovládanie hudby
Ovládanie hudby

Ďalšie funkcie

Medzi ďalšie funkcie, ktoré stoja za zmienku, patrí predpoveď počasia, diaľkové ovládanie spúšte fotoaparátu (pre skupinové fotografie), stopky, časovač a funkcia Nájsť telefón.

Záver – komu by som fitness náramok Xiaomi Smart Band 8 Active odporúčila?

Fitness náramok Xiaomi Smart Band 8 Active by som odporúčila nenáročným používateľom, ktorí si vystačia so základným zariadením na sledovanie svojho zdravia. Pokročilé štatistiky a merania týkajúce sa športových aktivít tu nenájdete, náramok však skvele meria počet prejdených krokov, spálených kalórií, kvalitu spánku a okysličenie krvi.

Vzhľadom na prijateľnú cenu je potrebné zvážiť niekoľko kompromisov. Fit náramok má LCD displej, ktorého čitateľnosť nemusí byť vždy stopercentná. Displej nepodporuje funkciu Always-On ani automatickú reguláciu jasu. Nedostatok GPS sa tiež dá očakávať.

Na druhej strane môžeme spomenúť kompaktné rozmery a nízku hmotnosť, vďaka ktorým vám náramok na zápästí nebude prekážať. Určitou výhodou je aj dlhá výdrž batérie. Podčiarknuté a zhrnuté - ak hľadáte jednoduché a cenovo dostupné zariadenie na základný prehľad o svojom zdraví s veľkou výdržou batérie, určite si prídete na svoje.

Recenzia: fitness náramok Xiaomi Smart Band 8 PRO

Často kladené otázky a odpovede

Ako sa líši Xiaomi Smart Band 8 PRO od Smart Band 8?

Prvý rozdiel možno vidieť vo veľkosti displeja. Xiaomi Smart Band 8 má 1,62" AMOLED displej, zatiaľ čo variant PRO má 1,74" AMOLED displej. Model PRO má GPS, a preto umožňuje zaznamenávať trasu aj bez prítomnosti mobilného telefónu. Štandardná verzia túto funkciu nemá. Rozsah funkcií je v prípade oboch modelov prakticky identický.

Štandardný model (možno aj kvôli kompaktnejším rozmerom) umožňuje nosiť ho na nohe (pomocou špeciálneho príslušenstva), čo umožňuje dosiahnuť ešte pestrejšie štatistiky pri behu. Pri variante PRO som možnosť spustenia tohto režimu nenašla.

S ktorými mobilnými telefónmi je fitness náramok kompatibilný?

Xiaomi Smart Band 8 PRO možno pripojiť k mobilným telefónom so systémom Android 6.0 a vyšším a iOS 12 a vyšším.

Dá sa Xiaomi Smart Band 8 PRO používať na bezkontaktné platby?

Bohužiaľ nie. NFC čipom je vybavený iba variant náramku určený pre čínsky trh. Model určený pre globálny trh NFC čip nemá, a preto nepodporuje bezkontaktné platby.

Obsah balenia a technické parametre

Balenie obsahuje okrem samotného fitness náramku aj jeden remienok, napájací kábel s proprietárnym konektorom a potrebnú dokumentáciu. Čo sa týka dĺžky remienka, Xiaomi Smart Band 8 PRO je vhodný pre zápästia s obvodom 13,5 až 20,5 cm. Bude teda dokonale vyhovovať väčšine žien a mužov.

Obsah balenia
Obsah balenia
Názov parametraHodnota
Typ remienkaSilikónový
OdolnosťVodotesnosť do 50 metrov
Displej1,74" AMOLED dotykový
Výdrž batérieAž 14 dní
Spôsob nabíjaniaMagnetický napájací kábel
KonektivitaBluetooth 5.3
Rozmery46 × 33,4 × 9,9 mm
Hmotnosť22,5 g

Ľahký a tenký dizajn

Športový náramok Xiaomi Smart Band 8 Pro sa vyznačuje kompaktnými rozmermi a ľahkou konštrukciou, vďaka čomu na zápästí rozhodne neprekáža. Váži len 22,5 cm a jeho hrúbka je 9,9 mm. Vďaka tomu nemá tendenciu zavadzať vám pri bežných činnostiach, ako je práca s počítačom, šport alebo upratovanie domácnosti.

Fitness náramku dominuje hladký dizajn a nenájdete na ňom žiadne mechanické tlačidlá. Na ovládanie zariadenia preto budete používať výhradne dotykový displej. Spravidla to nepredstavuje žiadnu prekážku.

Silikónový remienok je vybavený rýchloupínacím mechanizmom (systém je rovnaký ako pri Xiaomi Smart Band 8), vďaka ktorému ho ľahko pripnete na miesto. Umožňuje tiež rýchlu výmenu v prípade, že sa rozhodnete kúpiť iný remienok a striedať varianty podľa aktuálnej nálady. Pre poriadok podotýkam, že remienky nie sú kompatibilné medzi štandardným modelom a modelom PRO.

Prehľadné rozhranie s podporou slovenčiny

Rovnako, ako v prípade Xiaomi Smart Band 8, aj tu máte k dispozícii vysokú obnovovaciu frekvenciu 60 Hz (lacnejší Band 8 Active pracuje s obnovovacou frekvenciou 30 Hz). Vďaka tomu je pohyb v prostredí fitness náramku plynulý a zariadenie okamžite reaguje na každý dotyk. Samozrejmosťou je aj podpora slovenčiny. Nemusíte sa teda obávať jazykovej bariéry. Tematické farebné ikony zároveň sprehľadňujú menu.

Na spárovanie inteligentných hodiniek a mobilného telefónu nájdete aplikáciu Mi Fitness na Google Play a App Store. Aplikácia je prehľadná a ľahko sa v nej orientuje.

Kde kúpiť Xiaomi Smart Band 8 PRO
Xiaomi Smart Band 8 PRO
Hodnotenie
4.4/5

Môžete si ho vziať do bazéna

Fitness náramok Xiaomi Smart Band 8 PRO je vodotesný do hĺbky "50 metrov" alebo tlaku 5 ATM. Môžete si ho teda vziať so sebou do bazéna a bez obáv ho používať na monitorovanie plávania. Počas bežeckej aktivity náramok meria nielen uplynulý čas, ale aj preplávané metre, dĺžku bazéna a množstvo spálených kilokalórií. Na druhej strane však neobsahuje informácie o aktuálnej srdcovej frekvencii. Ak teda chcete pri plávaní zostať v určitej zóne tepovej frekvencie, s týmto zariadením to, žiaľ, nedokážete.

Medzi snímačmi nájdete aj GPS

Hlavným rozdielom medzi Xiaomi Smart Band 8 a 8 Active a verziou PRO je prítomnosť GPS na určovanie polohy. Vďaka tomu môžete fit náramok používať aj bez prítomnosti mobilného telefónu a zaznamenávať tak svoju trasu (napríklad pri chôdzi, behu alebo jazde na bicykli). V tomto ohľade sa líši nielen od spomínaného štandardného modelu, ale aj od mnohých iných konkurenčných fitness náramkov. Medzi ďalšie senzory patrí snímač na meranie srdcovej frekvencie a okysličenia krvi alebo akcelerometer na detekciu pohybu.

Výdrž batérie až 14 dní

Xiaomi Smart Band 8 PRO je vybavený batériou s kapacitou 289 mAh (Smart Band 8 má batériu s kapacitou 190 mAh). Fitness náramok vydrží na jedno nabitie až 14 dní. V praxi to však samozrejme závisí od toho, aké konkrétne funkcie sa rozhodnete využívať.

Počas môjho testu som sa rozhodla zapnúť automatickú reguláciu jasu a zároveň vypnúť funkciu Always-On. Spustila som nepretržité monitorovanie srdcového tepu a podrobné monitorovanie spánku. Denne som dostala niekoľko desiatok oznámení. Každý deň som raz merala okysličenie krvi a úroveň stresu. Každý deň som v priemere merala približne pol hodiny fyzickej aktivity. Za týchto podmienok dosiahla výdrž batérie skvelých 10 dní. A aktiváciou funkcie Always-On sa výdrž batérie skrátila na približne 5 dní.

V režime GPS dosahuje výdrž batérie približne 30 hodín. Vzhľadom na to smart náramok bez problémov zvládne celodenné monitorovanie výletu v horách alebo možno naozaj dlhú jazdu na bicykli.

Na dobíjanie slúži priložený kábel s patentovaným magnetickým konektorom. Plné nabitie dosiahnete približne za hodinu a pol.

Dostatočne veľký AMOLED displej

Fitness náramok Xiaomi Smart Band 8 Pro na prvý pohľad zaujme prítomnosťou 1,74" AMOLED displeja. Aj vďaka nemu sa zariadenie ľahko používa. V štandardnej verzii Xiaomi Smart Band 8 uvidíte o niečo menší 1,62" displej. Lacnejší variant Xiaomi Smart Band 8 Active má LCD displej a neponúka funkciu automatickej regulácie jasu ani Always-On displej.

Rozlíšenie 336 x 480 pixelov je úplne postačujúce. Maximálny jas potom rovnako ako v štandardnej verzii dosahuje až 600 nitov, čo je v tejto kategórii produktov skvelá hodnota. V prípade variantu Xiaomi Smart Band 8 Active je to 450 nitov, pričom aj tomuto modelu chýba automatická regulácia jasu.

Čitateľnosť displeja je vo vnútornom prostredí perfektná. Ak na displej svieti priamo slnko, možno ho budete musieť chrániť rukou. Vo väčšine prípadov som však s čitateľnosťou nemala žiadne problémy.

AMOLED displej je ľahko čitateľný
AMOLED displej je ľahko čitateľný

Funkcie náramku Xiaomi Smart Band 8 PRO

Xiaomi Smart Band 8 PRO je skvelý a cenovo dostupný spôsob, ako získať základný prehľad o svojom zdraví, pohybe a spánku.

Kde kúpiť Xiaomi Smart Band 8 PRO
Xiaomi Smart Band 8 PRO
Hodnotenie
4.4/5

Hoci sa pred oficiálnym predstavením inteligentného náramku špekulovalo, že bude vybavený NFC čipom, realita je iná. Bohužiaľ, technológiu NFC nájdete len na modeli určenom pre čínsky trh. V globálnom variante chýba a s náramkom nemôžete bezkontaktne platiť.

Základné funkcie sledovania zdravia a pohybu

S týmto fit náramkom získate skvelý prehľad o tom, koľko krokov ste za deň prešli, koľko minút ste venovali fyzickej aktivite a koľko kilokalórií ste spálili. Na tento účel slúžia prehľadné pohybové krúžky a v mobilnej aplikácii si môžete nastaviť ciele, ktoré chcete dosiahnuť.

Xiaomi Smart Band 8 PRO zvládne aj monitorovanie srdcového tepu. Môžete si nastaviť nepretržité meranie počas celého dňa alebo meranie každú minútu, každých 10 minút alebo každých 30 minút. Zvolené nastavenia majú samozrejme vplyv na výdrž batérie.

Medzi ďalšie zdravotné funkcie patrí možnosť merania okysličenia krvi. V ponuke nájdete aj možnosť merania stresovej záťaže. Namerané hodnoty podľa mňa pekne odrážajú realitu. Napríklad vo chvíľach, keď som musela rýchlo dokončiť niekoľko pracovných úloh, bola stresová záťaž prirodzene vyššia ako v podvečer, keď som relaxovala na pohovke a pozerala film. Aj pri tejto funkcii môžete nastaviť, či sa má merať len na požiadanie alebo počas celého dňa.

Ak chcete počas dňa myslieť na iné myšlienky, môžete na tento účel použiť dychové cvičenia. Náramok vás týmito cvičeniami prevedie a ukáže vám, kedy sa máte nadýchnuť, zadržať dych a kedy vydýchnuť.

Monitorovanie spánku

Ak budete mať zariadenie v noci na zápästí, bude monitorovať váš spánok. V mobilnej aplikácii môžete voliteľne zapnúť rozšírené sledovanie (na monitorovanie srdcovej frekvencie a fáz spánku) a sledovanie skóre dýchania. Obe funkcie prirodzene vedú k vyššej spotrebe batérie, takže je na vašom zvážení, či sú pre vás tieto funkcie nevyhnutné.

Po prebudení si potom môžete zobraziť podrobné údaje o spánku. K dispozícii je aj číselné hodnotenie kvality spánku. V mojom teste informácie o čase zaspania, čase prebudenia a kvalite spánku odrážali realitu (aspoň vo vnímaní). V deň dlhého spánku, keď som sa zobudila svieža, bolo moje skóre vyššie ako v iný deň, keď som spala málo.

Fitness náramok sa dá použiť aj ako budík, ktorý vás zo spánku prebudí jemným vibrovaním na zápästí. K dispozícii je nielen tradičný budík, ale aj inteligentný, pri ktorom zariadenie automaticky vyberie najlepší čas na prebudenie do 10 minút od nastaveného budíka. Osobne považujem toto okno za pomerne krátke a ocenila by som možnosť nastaviť si ho podľa vlastného uváženia (aj do pol hodiny).

Budík
Budík

Monitorovanie pohybu

Fitness náramok podporuje viac ako 150 športových režimov (lacnejší variant Active ponúka len 50). Pre ľahšiu orientáciu v pestrej ponuke sú tieto aktivity zoradené do tematických kategórií. Vďaka tomu ľahko nájdete ten správny režim v priebehu niekoľkých sekúnd.

Športové štatistiky samozrejme závisia od toho, akú fyzickú aktivitu si vyberiete. Zatiaľ čo pri joge získate len údaje o srdcovej frekvencii a množstve spálených kilokalórií, pri chôdzi, behu a cyklistike môžete sledovať údaje o prejdenej vzdialenosti, priemernom tempe, rýchlosti atď.

Kde kúpiť Xiaomi Smart Band 8 PRO
Xiaomi Smart Band 8 PRO
Hodnotenie
4.4/5

Vďaka podpore satelitných systémov môžete s hodinkami vyraziť na prechádzku, beh alebo jazdu na bicykli bez toho, aby ste so sebou museli brať mobilný telefón. Po návrate si môžete svoju trasu jednoducho zobraziť na mape v mobilnej aplikácii. Pri mojom testovaní bola vytýčená trasa presným zobrazením skutočnosti.

Okrem toho si na náramku môžete zobraziť svoju tréningovú záťaž, VO2 Max a čas regenerácie. To vám umožní lepšie načasovať tréning.

Bežecké tréningy

Bežci majú možnosť použiť jeden z prednastavených bežeckých tréningov, pri ktorom vám hodinky jasne ukážu, čo by ste mali robiť (napríklad rýchlu chôdzu). Hodinky vám tiež ukážu rozsah srdcovej frekvencie, v ktorom by ste sa mali v danom čase nachádzať. Ak som sa však v určitom čase nachádzala mimo tohto rozsahu, fitness náramok ma na to nijako neupozornil. Jediným riešením je neustále kontrolovať displej. Fitness náramok vás upozorňuje na zmeny v cvičení (napr. intenzitu behu) vibrovaním na zápästí a v tomto ohľade už funguje skvele.

Na rozdiel od Xiaomi Smart Band 8 som v mobilnej aplikácii nenašla funkciu na zmenu režimu behu. Spomínaný Band 8 sa dá prepnúť do troch rôznych režimov používania (tradičný režim inteligentného náramku, pripevnenie kapsuly k bežeckej topánke a zavesenie na krk). Ak ste teda vášnivý bežec a chcete dosiahnuť ešte širší rozsah tréningových štatistík, možno vám odporučiť, aby ste siahli po štandardnej verzii náramku Smart Band 8.

Bežecké tréningy
Bežecké tréningy

Ovládanie hudby

Fit náramok možno použiť na ovládanie hudby prehrávanej na vašom mobilnom telefóne. Zariadenie však nemožno používať samostatne ako zdroj hudby.

Telefonické hovory a notifikácie

Fitness náramok vás upozorňuje na oznámenia z vášho mobilného telefónu. Na prichádzajúce správy však nie je možné reagovať. Správy sa zobrazia vrátane českej diakritiky, na druhej strane emoji náramok zobrazovať nedokáže.

Nezobrazuje oznámenia
Nezobrazuje oznámenia

Pomocou náramku máte možnosť odmietnuť prichádzajúci hovor alebo odpovedať prednastavenou správou. Ak chcete prijať hovor, musíte použiť mobilný telefón .

Prednastavené správy
Prednastavené správy

Ďalšie funkcie

Medzi skôr doplnkové funkcie smart náramku patrí predpoveď počasia, budík, stopky, zobrazenie svetového času, diaľkové ovládanie spúšte fotoaparátu na mobilnom telefóne alebo baterka. Pri práci alebo štúdiu sa vám môže hodiť aj funkcia zaostrovania, ktorá využíva techniku "pomodoro " na zvýšenie produktivity.

Záver – komu by som fitness náramok Xiaomi Smart Band 8 PRO odporúčila?

Fitness náramok Xiaomi Smart Band 8 PRO je ideálnou voľbou pre používateľov, ktorí hľadajú cenovo dostupné zariadenie, ktoré bude akýmsi zlatým stredom medzi bežným fitness náramkom a smart hodinkami s ešte pestrejšou ponukou funkcií. Jeho veľkou výhodou je prítomnosť GPS, ktorá nie je v tejto kategórii produktov úplne bežná. Vďaka nemu zariadenie zaznamenáva vašu trasu počas outdoorových aktivít a mobilný telefón môžete nechať doma.

Okrem toho poteší aj prítomnosť dostatočne veľkého a prehľadného displeja s výbornou čitateľnosťou. Môžete sa tešiť na širokú škálu športových aktivít a bežeckých tréningov. Výhodou je aj pomerne slušná výdrž batérie.

Kde kúpiť Xiaomi Smart Band 8 PRO
Xiaomi Smart Band 8 PRO
Hodnotenie
4.4/5

Ak by som mala vymenovať nejaké nevýhody, bola by to absencia NFC platieb. Oproti Xiaomi Smart Band 8 tu tiež nenájdete režim nosenia náramku na nohe pri behu, a teda pestrejšiu škálu štatistík počas tejto športovej aktivity.

Recenzia: smart hodinky pre deti Garett Kids Cute 2 4G

Často kladené otázky a odpovede

Ktorú mobilnú aplikáciu budú rodičia používať?

Mobilnú aplikáciu používajú len rodičia. Deti nemusia mať mobilný telefón, stačia im hodinky. Aplikácia sa nazýva Garett Tracker a je k dispozícii na Google Play a App Store. Aplikáciu môže používať len jeden rodič alebo obaja (k jednému účtu v mobilnom telefóne sa môže pripojiť viacero osôb).

Pre koho sú inteligentné hodinky vhodné?

Hodinky Garett Kids Cute 2 4G by som vzhľadom na ich funkcie odporúčila pre deti vo veku približne 6-8 rokov. Sú ideálnou voľbou pre starostlivých rodičov, ktorí chcú mať prehľad o polohe svojich detí a v prípade potreby ich vedieť kontaktovať. Keďže sa hodia aj na zápästie dospelých, teoreticky ich môžu používať aj seniori. Aj oni môžu využiť možnosť rýchleho vytočenia telefónneho čísla v krízovej situácii.

Obsah balenia a technické parametre

Obsah balenia Garett Kids Cute 2 4G sa príliš nelíši od konkurenčných modelov, hoci tu nájdete niečo navyše. Okrem samotných hodiniek balenie obsahuje aj napájací kábel, potrebnú dokumentáciu a náhradný remienok s reflexnými prvkami. Nájdete tu dokonca aj niekoľko nálepiek, ktorými môžete deti potešiť.

Aby ste svoje smart hodinky využili naplno, nezaobídete sa bez SIM karty nano veľkosti. Slot na SIM kartu nie je na prvý pohľad viditeľný, najprv musíte odstrániť rámček hodiniek. Osobne som nad tým chvíľu premýšľala.

Nezabudnite, že ak máte na karte SIM aktivovaný PIN kód, musíte ho najprv zrušiť (v mobilnom telefóne). Až potom vložte SIM kartu do hodiniek.

Názov parametraHodnota
Typ remienkaSilikónový / textilný s reflexnými prvkami
OdolnosťIP67
Displej1,83" dotykový displej IPS
Výdrž batérieAž 3 dni
Spôsob nabíjaniaMagnetický napájací kábel
KonektivitaGSM (nano SIM), GPS, Wi-Fi
Operačný systémvlastný systém spoločnosti Garett
Rozmery bez remienka45 × 49 × 15 mm
Hmotnosť50 g (vrátane silikónového remienka)

Pevná plastová konštrukcia

Pokiaľ ide o spracovanie inteligentných hodiniek, pravdepodobne vás neprekvapí. Rovnako, ako pri mnohých konkurenčných modeloch určených pre deti, aj tu nájdete plastovú konštrukciu. Celok však pôsobí pomerne pevne a robustne a možno konštatovať, že zariadenie vydrží často neopatrné zaobchádzanie detí.

Smart hodinky vážia 50 gramov vrátane silikónového remienka. V tejto kategórii produktov je to priemerná hodnota, aspoň vzhľadom na to, aké modely doteraz prešli našou redakciou. Rovnako, ako u konkurencie, počítajte s tým, že vzhľadom na masívnejšiu konštrukciu, môžu hodinky na zápästí malého dieťaťa pri niektorých činnostiach trochu prekážať.

Ako som už spomínala, slot na SIM kartu objavíte po odklopení rámčeka hodiniek (stačí stlačiť displej oboma palcami a hodinky sa jednoducho vysunú). Na otvorenie slotu môžete použiť necht alebo môžete použiť malý plastový nástroj, ktorý je tiež súčasťou balenia.

Pravej strane hodiniek dominuje otočná korunka s možnosťou stlačenia tlačidla. Oba ovládacie prvky sa ľahko ovládajú aj pri nosení hodiniek na zápästí a môžete sa spoľahnúť aj na okamžitú odozvu. Vďaka mierne vypuklému dizajnu nie je problém uchopiť ho aj "naslepo" (napríklad v krízovej situácii).

Kde kúpiť Garett Kids Cute 2 4G
Garett Kids Cute 2 4G
Hodnotenie
3.8/5

Čo sa týka remienka, deti si môžu vybrať z dvoch možností. Prvou je klasický silikónový remienok s plastovou prackou. Druhou možnosťou je textilný remienok s reflexnými prvkami so zapínaním na suchý zips, ktorý sa deťom môže ľahšie a praktickejšie zapínať na svoje miesto. Ak majú deti problémy s klasickou prackou a musia si hodinky počas dňa odkladať (napríklad na hodine telesnej výchovy), je to vhodná alternatíva. Suchý zips drží pevne a mne osobne sa nestalo, že by sa počas nosenia hodinky akokoľvek odopli.

Vďaka rýchloupínaciemu mechanizmu môžete deťom dokúpiť aj iné remienky podľa ich preferencií.

Lokalizácia do slovenčiny nie stopercentná

Rovnako, ako som to opísala pri hodinkách Garett Kids Essa 4G, ani tu sa bohužiaľ nedočkáte 100 % lokalizácie smart hodiniek a aplikácie do slovenčiny. Niektoré položky nie sú preložené vôbec, niektoré sú preložené nesprávne.

Ovládanie a orientáciu však uľahčujú prehľadné ikony. Svižnosť hodiniek má drobné chybičky, pri bežnom používaní to však neprekáža a v tejto kategórii smart hodiniek ide o štandard.

Výhodou je, že aplikáciu si môžu do mobilného telefónu nainštalovať aj rodičia a mať o svojom dieťati skvelý prehľad.

Senzory primárne na sledovanie polohy

Hodinky Garett Kids Cute 2 4G sú, podobne ako iné detské smart hodinky, vybavené systémom GPS. Okrem toho využívajú na určenie polohy aj mobilnú sieť a pripojenie Wi-Fi. Senzory na monitorovanie srdcového tepu alebo okysličenia krvi tu nehľadajte, pretože na to zariadenie nie je určené.

Displej sa ľahko ovláda

Podobne, ako Garett Kids Essa 4G alebo Carneo GuardKid 4G Platinum, aj Garett Kids Cute 2 4G má IPS displej. Vďaka uhlopriečke 1,83" sa hodinky ľahko používajú deťom s malými prstami aj dospelým.

Pokiaľ ide o čitateľnosť, tento typ displeja je prirodzene dokonalý, najmä v interiéri. Na druhej strane, vonku môžu deti niekedy bojovať s nepríjemnými odleskami (to však nie je zásadný nedostatok a vždy si môžu displej pridržať rukou, aby si mohli prečítať správy a podobne). Jas displeja sa dá jednoducho nastaviť, nie je tu žiadna automatika.

Výdrž batérie

Smart hodinky Garett Kids Cute 2 4G sú vybavené batériou s kapacitou 700 mAh. Výrobca uvádza, že maximálna výdrž na jedno nabitie je až 3 dni v bežnom režime. Samozrejme, vždy záleží na tom, na čo budú deti (alebo rodičia) hodinky používať. Časté lokalizovanie dieťaťa, dlhé videohovory a niekoľkohodinové hranie hier prirodzene spôsobia výraznejší úbytok kapacity batérie.

Ja som sa rozhodla ponechať na frekvencii sledovania polohy každých 10 minút. Počas dňa som uskutočnila niekoľko krátkych hovorov a vyskúšal videohovory. V takom prípade som hodinky nabíjala približne po 26 hodinách. V úspornom režime (keď sa poloha aktualizuje každú hodinu) bola výdrž batérie približne 39 hodín. Vo všeobecnosti teda treba počítať s tým, že zariadenie budete nabíjať takmer každý deň.

Kde kúpiť Garett Kids Cute 2 4G
Garett Kids Cute 2 4G
Hodnotenie
3.8/5

Treba poznamenať, že ak náhodou nemáte aktívny dátový balík na SIM karte v hodinkách, hodinky sa budú opakovane pokúšať o pripojenie, čo môže veľmi rýchlo vybiť batériu (v priebehu niekoľkých hodín).

Na nabíjanie sa používa napájací kábel s magnetickou koncovkou. Plné nabitie sa dosiahne približne za 2 hodiny.

Umiestnenie napájacieho kábla
Umiestnenie napájacieho kábla

Odolnosť voči vode a prachu

Rovnako, ako hodinky Garett Kids Essa 4G, sú inteligentné hodinky odolné voči vode a prachu podľa parametra IP67. To znamená, že sú plne prachotesné a odolávajú aj vode a vlhkosti. Keďže sa však na poškodenie vodou nevzťahuje záruka, vysvetlite deťom, aby si hodinky pred kúpaním pre istotu zložili.

Funkcie Garett Kids Cute 2 4G

Garett Kids Cute 2 4G sú detské inteligentné hodinky s GPS, ktoré sú primárne určené na sledovanie polohy detí a ich komunikačné schopnosti. Zdravotné funkcie (napríklad monitorovanie srdcového tepu) v nich preto nehľadajte. V tomto smere vám lepšie poslúžia napríklad hodinky Lamax BCool, ale tie na druhej strane neslúžia na komunikáciu a sledovanie polohy. Jedinou zdravotnou funkciou na Garett Kids Cute 2 4G je krokomer, ktorý môže motivovať vaše ratolesti k chôdzi.

Odomykanie tvárou

Rovnako, ako v prípade hodiniek Garett Kids Essa 4G, je výhodou hodiniek možnosť nastavenia odomykania tvárou. Zariadenie tak bude chránené pred neoprávneným použitím. Rozpoznávanie funguje bez problémov, výnimkou sú prirodzene situácie s nedostatkom svetla (vždy je však možnosť použiť aj odomykanie pomocou číselného kódu).

Tlačidlo SOS

Jedným z bezpečnostných prvkov smart hodiniek je tlačidlo SOS. Po jeho podržaní hodinky automaticky vytočia až tri kontakty v poradí, ktoré si uložíte prostredníctvom mobilnej aplikácie. Ak prvý kontakt nie je v danom čase na telefóne, hodinky automaticky vytočia ďalšie číslo.

Tlačidlo SOS musí byť na hodinkách podržané 5 sekúnd. Z tohto dôvodu nie je pravdepodobné, že by dieťa tlačidlo omylom stlačilo.

Sledovanie polohy a bezpečnostnej zóny

Hodinky Garett Kids Cute 2 4G slúžia aj na sledovanie aktuálnej polohy vášho dieťaťa. Poloha sa v mobilnej aplikácii zobrazuje pomocou špendlíka na mape aj adresy. Počas môjho testovania bola poloha vo väčšine prípadov pomerne presná (aj keď popisné číslo nie vždy presne zodpovedalo skutočnosti).

V jednom prípade, keď som hodinky umiestnila do budovy, aplikácia zobrazila úplne inú polohu (konkrétne cestu za mestom, čo by ma v pozícii rodiča určite vydesilo). Rovnaký výsledok som dostala aj pri opakovanom vyžiadaní polohy. Zmena nastala až vtedy, keď som zariadenie reštartovala.

V mobilnej aplikácii môžete nastaviť bezpečnostné zóny (napríklad v okolí vášho domu alebo školy). Ak dieťa túto zónu opustí, aplikácia vás na túto skutočnosť automaticky upozorní.

Kde kúpiť Garett Kids Cute 2 4G
Garett Kids Cute 2 4G
Hodnotenie
3.8/5

Mobilnú aplikáciu môžete použiť aj na sledovanie histórie pohybu dieťaťa v určitom časovom okamihu. Môžete tak napríklad zistiť, akým smerom viedla jeho cesta zo školy.

Telefonovanie a videohovory

Deti môžu vybrať telefónne číslo zo zoznamu kontaktov alebo ho vytočiť na číselníku. V rodičovskej aplikácii však môžete možnosť ťuknutia na číslo vypnúť, takže sa nemusíte obávať, že vaše dieťa zavolá niekomu, komu by nemalo.

Okrem toho, môžete svojim deťom zavolať prostredníctvom videa, čo je skvelé na kontrolu, či sú v poriadku. Hoci kvalita obrazu nie je zo zrejmých dôvodov úplne špičková, na každodenné používanie postačuje.

V porovnaní s hodinkami Garett Kids Essa 4G a mnohými konkurenčnými hodinkami pozitívne hodnotím skutočnosť, že počas hovoru majú deti možnosť nastaviť si hlasitosť hovoru podľa svojich potrieb.

Odosielanie správ

Čo sa týka posielania správ, tie sú v porovnaní s hodinkami Garett Kids Essa 4G trochu obmedzené. Deti totiž môžu z hodiniek posielať len hlasové správy, nie textové. Tieto hlasové správy budú prichádzať do mobilnej aplikácie. Vy ako rodič potom môžete dieťaťu poslať klasickú textovú správu, emoji a hlasovú správu.

Ak vaše dieťa vytvorí pomocou hodiniek fotografiu, môže vám ju poslať. Táto funkcia je však trochu nešťastne ukrytá v galérii, nie v sekcii správ.

Na rozdiel od hodiniek Garett Kids Essa 4G chýba možnosť inštalácie ďalších aplikácií. Kvôli tomu tu nenájdete napríklad aplikáciu WhatsApp, ktorú pri hodinkách Garett Kids Essa 4G hodnotím veľmi pozitívne.

Ak vaše dieťa dostane textovú správu, mobilná aplikácia vás na to automaticky upozorní. Zároveň si ju tu môžete prečítať a sledovať, s kým vaše dieťa komunikuje.

Funkcia odpočúvania

Trochu kontroverznou funkciou detských inteligentných hodiniek je funkcia odpočúvania, ktorá nechýba ani hodinkám Garett Kids Cute 2 4G. V mobilnej aplikácii zadáte svoje telefónne číslo a hodinky vám následne zavolajú späť bez toho, aby to malo akýkoľvek vplyv na váš telefón. Dieťa ani jeho okolie (napríklad učiteľ) si teda prebiehajúci hovor nevšimnú.

Treba poznamenať, že funkcia odpočúvania nemusí vždy umožniť zreteľne počuť, o čom sa vaše dieťa v škole rozpráva so spolužiakom. Musíte vziať do úvahy, že vaše dieťa nemá v danom čase mikrofón priamo pri ústach a že v okolí môže byť hluk, ktorý môže skresliť kvalitu rozhovoru. Ak by však dieťa jasne kričalo o pomoc, určite by ste to rozpoznali.

Kde kúpiť Garett Kids Cute 2 4G
Garett Kids Cute 2 4G
Hodnotenie
3.8/5

Zákaz používania v triede

V mobilnej aplikácii môžete nastaviť čas, kedy deti nebudú môcť používať smart hodinky. Rovnako, ako v prípade zariadenia Garett Kids Essa 4G, je tu možnosť nastaviť 4 časové obdobia (takže piaty deň v týždni musí byť rovnaký ako niektorý iný deň).

Fotoaparát

Smart hodinky majú predný fotoaparát. Deti si s ním môžu urobiť selfie a poslať vám ho.

Na rozdiel od zariadenia Garett Kids Essa 4G sa nedočkáte kontroverznej funkcie vytvárania fotografií na diaľku, ktorou by ste mohli kontrolovať svoje deti.

Hodinky sú vybavené fotoaparátom
Hodinky sú vybavené fotoaparátom

7 rôznych hier

Deti poteší prítomnosť siedmich rôznych hier, ktoré im môžu pomôcť skrátiť dlhé chvíle. Ak nechcete, aby trávili čas v škole hraním, môžete využiť spomínanú funkciu zákazu používania počas určitého časového obdobia.

Deti ocenia ponuku rôznych hier
Deti ocenia ponuku rôznych hier

Ďalšie funkcie

Medzi ďalšie funkcie inteligentných hodiniek patrí budík, stopky a kalkulačka.

Záver – komu by sme smart hodinky Garett Kids Cute 2 4G odporučili?

Smart hodinky Garett Kids Cute 2 4G sú cenovo dostupným, ale zároveň aj vydareným modelom, ktorý ponúka celý rad funkcií. V porovnaní s modelom Garett Kids Essa 4G mi však chýbala možnosť ťuknúť na správu priamo na hodinkách alebo možnosť nainštalovať aplikáciu WhatsApp. Taktiež tu nenájdete funkciu na diaľkové vytváranie fotografií.

Na druhej strane tu nájdete niekoľko funkcií navyše. Hodinky napríklad umožňujú pohodlne upravovať hlasitosť počas hovoru, čo u konkurencie často chýba. Deti ocenia pestrú ponuku 7 hier na skrátenie dlhých chvíľ.

Z hľadiska bezpečnosti hodinky podporujú funkciu zobrazenia aktuálnej polohy dieťaťa, jeho trasy alebo dokonca SOS tlačidlo.

Recenzia: smart hodinky pre deti Garett Kids Essa 4G

Často kladené otázky a odpovede

Ktorú mobilnú aplikáciu budú rodičia používať?

Rodičia budú používať mobilnú aplikáciu Garett Tracker, ktorá je k dispozícii na Google Play a App Store. Aplikáciu používajú len rodičia (môže ju používať jeden alebo obaja rodičia), takže dieťa nemusí mať mobilný telefón (postačia samotné smart hodinky).

Pre koho sú smart hodinky vhodné?

Inteligentné hodinky, vzhľadom na ponuku funkcií, cielia predovšetkým na rodičov detí, ktorí chcú mať prehľad o tom, kde sa ich ratolesti pohybujú a v prípade potreby ich kontaktovať. Vďaka prítomnosti SOS tlačidla sa však môže jednať o vhodné riešenie aj pre seniorov, ktorí si týmto spôsobom môžu ľahko zavolať pomoc (za predpokladu, že budú pamätať na pravidelné nabíjanie hodiniek).

Obsah balenia a technické parametre

Smart hodinky sa predávajú v klasickej škatuľke, ktorá obsahuje nielen samotné hodinky s jedným remienkom, ale aj napájací kábel a potrebnú dokumentáciu.

Aby ste mohli inteligentné hodinky využívať naplno, zaobídete sa ešte bez zakúpenia SIM karty (vo veľkosti nano). Pred vložením SIM karty do hodiniek nezabudnite vypnúť nutnosť zadávať kód PIN v mobilnom telefóne.

Názov parametraHodnota
Typ remienkaSilikónový
OdolnosťIP67
Displej1,83" dotykový displej IPS
Výdrž batérieAž 4 dni
Spôsob nabíjaniaMagnetický napájací kábel
PripojenieGSM (nano SIM), GPS, Wi-Fi
Operačný systémvlastný systém spoločnosti Garett
Rozmery bez remienka43 × 49 × 17 mm
Hmotnosť vrátane remienka55 g

Plastový dizajn vyzerá vydarene

Vzhľadom na cenu nie je prekvapením, že smart hodinkám dominuje plastový materiál. Celok však vyzerá pomerne kvalitne a robustne a dovolím si tvrdiť, že zariadenie vydrží aj často náročné zaobchádzanie zo strany detí.

Garett Kids Essa 4G váži 55 gramov, čo je v oblasti smart hodiniek pre deti taká priemerná hodnota. Treba však brať do úvahy, že zariadenie je trochu masívne a na detskom zápästí preto môže pri niektorých činnostiach prekážať.

Na detskom zápästí môžu pôsobiť pomerne masívne
Na detskom zápästí môžu hodinky pôsobiť pomerne masívne

Na ľavej strane nájdete slot na nano SIM kartu. Na jeho otvorenie nemusíte siahať po žiadnom skrutkovači, mne stačil necht (prípadne si môžete pomôcť malým nožom).

Pravej strane hodiniek dominuje tlačidlo a otočná korunka s možnosťou stlačenia. Korunka sa pohodlne otáča, aj keď sú hodinky položené na zápästí. Reakcia po stlačení korunky alebo tlačidla je prakticky okamžitá.

Silikónový remienok so šírkou 20 mm je k hodinkám pripevnený pomocou rýchloupínacieho mechanizmu, vďaka čomu je možné rýchlo a jednoducho zvládnuť prípadnú výmenu (ak by si deti želali zmenu farby). Zapínanie je zabezpečené klasickou plastovou prackou. Vďaka dĺžke remienka sa smart hodinky hodia na zápästia s obvodom 15 až 21 cm, a preto ich môžu okrem detí používať aj dospelí (napríklad spomínaní seniori).

Kde kúpiť Garett Kids Essa 4G
Garett Kids Essa 4G
Hodnotenie
4.1/5

Lokalizácia do slovenčiny má svoje chyby

V smart hodinkách aj v mobilnej aplikácii pre rodičov nájdete možnosť prepnutia do slovenčiny. Preklad však nie je stopercentný. Niektoré položky nie sú preložené vôbec, niektoré sú preložené chybne (a chvíľu mi trvalo, kým som zistila, čo vlastne znamenajú).

Ovládanie hodiniek a samotnej mobilnej aplikácie je však vďaka tematickým ikonám pomerne intuitívne. Aj keď svižnosť hodiniek nie je úplne stopercentná, napríklad pri porovnaní s hodinkami Carneo GuardKid 4G Platinum mi pohyb v ponukách pripadal o niečo plynulejší.

Inteligentné hodinky môžu tiež ľahko sledovať obaja rodičia súčasne, čím získajú prehľad o svojom dieťati.

Na sledovanie polohy detí sa používajú senzory

Hodinky Garett Kids Essa 4G, podobne ako iné smart hodinky pre deti, nie sú vybavené snímačom na monitorovanie srdcového tepu alebo okysličenia krvi. Zariadenie slúži predovšetkým na bezpečnosť detí, preto je vybavené GPS. Na určenie polohy môže využívať aj siete Wi-Fi.

Dostatočne veľký dotykový displej

Garett Kids Essa 4G má 1,83" IPS displej, ktorý sa vďaka svojej veľkosti ľahko ovláda (o to viac, keď sa ovláda malými detskými prstami). Ak hodinky kupujete pre seniorov, tí môžu mať celkom prirodzene problém s menšími ikonami. Pre porovnanie, napríklad hodinky Carneo GuardKid 4G Platinum ponúknu 1,44" displej, rovnako ako hodinky Niceboy Watch KIDS PATROL.

Čitateľnosť je vzhľadom na použitý typ displeja skvelá, najmä v interiéri, ale vonku na priamom slnku môžu nastať určité ťažkosti (všetko však vyrieši tienenie pomocou sekundovej ručičky). Samotné ovládanie displeja je jednoduché a intuitívne a zvládnete ho za chvíľu.

Výdrž batérie? Približne 1-2 dni

Hodinky Garett Kids Essa 4G sú vybavené batériou s kapacitou 710 mAh. Výrobca uvádza, že hodinky vydržia na jedno nabitie až 4 dni. V praxi to však samozrejme závisí od toho, ako rodičia a deti hodinky používajú. Pri častých videohovoroch a vysokej frekvencii polohovania sa výdrž batérie prirodzene skracuje.

Počas testu som sa rozhodol udržať frekvenciu sledovania polohy na každých 10 minút. Počas dňa som testovala zhruba minútové videohovory a uskutočnila som niekoľko krátkych hovorov (celkovo trvajúcich zhruba 5 minút za deň). Ponechala som zapnutý aj nočný úsporný režim, v ktorom sa hodinky odpoja od mobilnej siete medzi 22. hodinou večer a 6. hodinou ráno. V tomto prípade začali hodinky hlásiť slabú batériu približne po 28 hodinách.

Výdrž batérie v úspornom režime (t. j. pri sledovaní polohy každú hodinu) bola približne 40 hodín. Ak teda naozaj chcete mať aktuálne údaje o polohe, musíte byť pripravení nabíjať hodinky každú noc.

Na nabíjanie smart hodiniek sa používa dodaný napájací kábel. Plné nabitie sa dosiahne približne za 2 hodiny.

Kde kúpiť Garett Kids Essa 4G
Garett Kids Essa 4G
Hodnotenie
4.1/5

Odolnosť voči vode a prachu

Smart hodinky Garett Kids Essa 4G sú odolné voči vode a prachu podľa normy IP67. Vďaka tomu je model plne prachotesný a zároveň odolá pôsobeniu vlhkosti alebo vody. Vždy však pamätajte na to, že na poškodenie vodou sa nevzťahuje záruka (preto odporúčam deti príliš nenabádať k tomu, aby hodinky používali vo vode).

Funkcie hodiniek Garett Kids Essa 4G

Smart hodinky Garett Kids Essa 4G sú primárne určené na sledovanie polohy detí a komunikáciu s rodičmi. Tomu zodpovedá aj rozsah funkcií. Jedinou funkciou na sledovanie zdravia je meranie počtu krokov, ktoré hodinky počas dňa prešli. Na meranie srdcového tepu slúžia v kategórii detských inteligentných hodiniek napríklad hodinky Lamax BCool (tie však na druhej strane neslúžia na komunikáciu a sledovanie polohy).

Odomykanie tvárou

Zaujímavou funkciou smart hodiniek, s ktorou sme sa zatiaľ v redakcii u konkurenčných modelov nestretli, je možnosť nastavenia odomykania hodiniek tvárou. Zariadenie je tak chránené pred neoprávneným použitím (napríklad, ak by si vaše hodinky chcelo zobrať iné dieťa a zo zábavy vám posielať nezmyselné správy).

Túto funkciu som vyskúšala a vo väčšine prípadov fungovala bez problémov. Na odomknutie som spravidla čakala približne sekundu (takže to nepôsobí tak bleskovo ako napríklad Face ID na iPhone). Pri absencii osvetlenia k odomknutiu nedošlo a bolo potrebné použiť dodatočnú bezpečnostnú funkciu (môžete si vybrať buď zadanie hesla, odomykacie gesto alebo PIN). Hodinky môžete tiež nastaviť tak, aby sa odomkli len pri potiahnutí prstom.

Zadanie PIN kódu
Zadanie PIN kódu

Tlačidlo SOS

V mobilnej aplikácii môžete nastaviť až 3 telefónne čísla, ktoré hodinky postupne použijú v prípade, že deti stlačia SOS tlačidlo. Ak prvý kontakt nie je v danom čase na linke, hodinky automaticky vytočia ďalšie číslo v poradí.

Tlačidlo SOS na hodinkách je potrebné podržať 5 sekúnd. Tým sa zabráni tomu, aby ho dieťa stlačilo omylom. Zároveň sa dá tlačidlo pohodlne nahmatať aj naslepo, čo uľahčuje jeho použitie v krízových situáciách.

Monitorovanie polohy a nastavenie bezpečnostnej zóny

Rodičia môžu kedykoľvek jednoducho skontrolovať aktuálnu polohu svojho dieťaťa v mobilnej aplikácii Garett Tracker. Poloha sa zobrazuje pomocou špendlíka na mape aj prostredníctvom textového označenia adresy. Počas môjho testu bolo určenie na mape pomerne presné, hoci pri umiestnení do budovy aplikácia zobrazovala inú adresu (správna ulica, ale nesprávne číslo ulice). Pri bežnom používaní to však nepredstavovalo vážnejší problém.

V aplikácii môžete nastaviť aj bezpečnostné zóny (napríklad okolo domu a školy). Ak vaše dieťa prekročí zónu, mobilná aplikácia vás na túto skutočnosť upozorní.

Mobilná aplikácia môže tiež sledovať históriu pohybu detí za určité obdobie. Môžete tak skontrolovať, akou trasou išli napríklad zo školy a či sa niekde nezdržali.

Telefonovanie a videohovory

Inteligentné hodinky možno používať na telefonovanie a vaše dieťa si môže vybrať z uložených kontaktov alebo vytočiť číslo na číselníku. Kontakty sa do hodiniek pridávajú prostredníctvom mobilnej aplikácie rodičov, takže môžete pridať len tie kontakty, ktoré považujete za vhodné a v prípade potreby dieťaťu vypnúť vytáčanie.

Kde kúpiť Garett Kids Essa 4G
Garett Kids Essa 4G
Hodnotenie
4.1/5

Bohužiaľ, v prípade zariadenia Garett Kids Essa 4G som nenašla možnosť nastavenia hlasitosti počas telefonovania (môžete nastaviť iba hlasitosť médií - napríklad hier, zvonení a budíka). Zatiaľ čo v tichom domácom prostredí vás dieťa zvyčajne počuje bez problémov, v rušnom prostredí (typicky v škole počas prestávky) s tým môže mať problém a musí si hodinky priložiť naozaj blízko k uchu.

Okrem klasického hovoru môžete prostredníctvom hodiniek uskutočniť aj videohovor (hoci kvalita obrazu pochopiteľne nie je úplne špičková, stačí na to, aby ste sa uistili, že je vaše dieťa v poriadku).

Odosielanie správ

Deti s vami môžu ďalej komunikovať prostredníctvom správ. Na napísanie textovej správy môžu použiť klávesnicu T9, ktorej nevýhodou je, že písanie trvá dlho. Je tiež pomerne ľahké urobiť preklep.

Oveľa jednoduchšie mi teda pripadá naučiť deti posielať hlasové správy pomocou aplikácie na hodinkách Wechat (rodičia potom tieto hlasové správy vidia v aplikácii Garett Tracker, kde na ne môžu reagovať). Hlasovú správu môžete dieťaťu poslať aj vy. Obe strany môžu posielať aj emoji a fotografie.

Posielanie správ prostredníctvom aplikácie WhatsApp

Komunikovať môžete aj prostredníctvom aplikácie WhatsApp, ktorú možno nainštalovať do hodiniek. Aplikácia vyzerá prakticky rovnako ako tá v mobilnom telefóne, len je menšia. Vďaka tomu sú jednotlivé možnosti pomerne malé, čo trochu uberá na komforte počas používania. Na druhej strane, deti s vami môžu jednoducho chatovať, posielať správy a dokonca aj gify. Aplikáciu WhatsApp ponúka aj konkurenčný Carneo GuardKid 4G, v čase ich testovania sa mi ju však nepodarilo nainštalovať. V prípade týchto smart hodiniek sa to podarilo bez akýchkoľvek problémov.

Treba poznamenať, že v prípade aplikácie WhatsApp je veková hranica na používanie stanovená na 14 rokov. Smart hodinky sa však zameriavajú na mladšie deti (približne vo veku 6 až 8 rokov).

Ak vaše dieťa dostane textovú správu na hodinky SmartWatch, mobilná aplikácia vás na to tiež upozorní a vy si môžete prečítať obsah správy prostredníctvom hodiniek SmartWatch. Budete môcť zistiť, či vaše dieťa komunikuje s niekým, s kým by nemalo.

Prichádzajúca správa SMS
Prichádzajúca správa SMS

Funkcia odpočúvania

Bezpečnostnou (a trochu kontroverznou) funkciou mnohých inteligentných hodiniek pre deti je funkcia diaľkového odpočúvania. Nechýba ani v hodinkách Garett Kids Essa 4G. V mobilnej aplikácii rodičia zadajú svoje telefónne číslo. Hodinky potom na toto číslo zavolajú bez toho, aby sa na hodinkách akokoľvek zobrazilo. Dieťa teda ani nevie, že ho v tom čase počúvate.

Funkciu odpočúvania som otestovala, ale bohužiaľ nemôžem povedať, že by som v rámci tohto hovoru počula všetko úplne čisto. Zvuk mal miestami tendenciu preskakovať. Pripisujem to však tomu, že inteligentné hodinky (alebo skôr ich používateľ) nie sú v takejto situácii pripravené na uskutočnenie hovoru. Teda hodinky a ich reproduktor nie sú umiestnené hneď pri ústach, hodinky môžu byť zakryté mikinou a pod. Nie vždy preto budete presne rozumieť, o čom sa dve deti medzi sebou rozprávajú. Na druhej strane, ak by vaše dieťa v takejto chvíli kričalo o pomoc, pravdepodobne by ste to rozpoznali.

Zákaz používania v triede

Podobne, ako napríklad pri hodinkách Carneo GuardKid 4G Platinum alebo ARMODD Kidz GPS 4G môžete pomocou mobilnej aplikácie nastaviť konkrétny čas, kedy by hodinky nemali vaše dieťa rušiť. Zvyčajne to bude počas školských hodín, keď by prichádzajúce správy a zvonenia mohli obťažovať učiteľov (zvonenia však možno aj vypnúť).

Kde kúpiť Garett Kids Essa 4G
Garett Kids Essa 4G
Hodnotenie
4.1/5

V mobilnej aplikácii nájdete možnosť individuálneho prispôsobenia časového obdobia pre 4 dni v týždni. Piaty deň musí byť časovo nastavený identicky ako jeden z ostatných 4 dní. S týmto "problémom" sme sa stretli aj pri modeli Carneo GuardKid 4G Platinum, ktorý sme recenzovali.

Kamera

Inteligentné hodinky sú vybavené predným fotoaparátom. Pomocou neho môžu deti ľahko zhotoviť selfie a poslať vám ho. Nasnímané fotografie sa ukladajú do galérie, a preto si ich môžu prezerať aj s odstupom času.

Ďalšou mierne kontroverznou funkciou, ktorá je s tým spojená, je vytváranie fotografií na diaľku. Príkaz na jej vytvorenie sa zadáva prostredníctvom mobilnej aplikácie. Hodinky potom v danom okamihu vytvoria snímku (bez akéhokoľvek zobrazenia na displeji hodiniek) a odošlú vám ju.

Prehrávanie hudby

Skladby by ste mali byť schopní dostať do hodiniek prostredníctvom bluetooth (t. j. napríklad odoslaním skladieb z mobilného telefónu). Pokúsil som sa zariadenia spárovať, aby som túto funkciu otestoval, bohužiaľ, opakovane sa mi to nepodarilo a iPhone mi oznámil, že spárovanie zlyhalo. Určite by bolo o niečo jednoduchšie, keby bolo možné prenášať hudbu do hodiniek prostredníctvom mobilnej aplikácie (túto funkciu som však v aplikácii nenašla).

Matematická hra

Medzi aplikáciami nájdete jednu hru, ktorá ponúka číselné príklady. Vďaka nej si deti môžu zlepšiť svoje matematické zručnosti.

Ostatné aplikácie je možné nainštalovať pomocou obchodu App Store priamo do hodiniek. V čase testovania hodiniek bola k dispozícii napríklad hra Labyrint, v ktorej sa správnym nakláňaním hodiniek snažíte dostať loptičku do cieľa. Medzi ďalšie aplikácie dostupné v AppStore patrili WhatsApp a Prekladač Google.

Ďalšie funkcie

Medzi ďalšie funkcie patrí možnosť nahrať rozvrh hodín do hodiniek (rodičia si ho môžu pozrieť aj v mobilnej aplikácii). Okrem toho, hodinky obsahujú kalkulačku, stopky a budík. Deti si tiež môžu zobraziť aktuálny dátum alebo zapnúť diktafón.

Záver – komu by sme smart hodinky Garett Kids Essa 4G odporučili?

Tieto detské smart hodinky s GPS by sme odporučili rodičom mladších detí vo veku približne 6 až 8 rokov. Vďaka prehľadnej mobilnej aplikácii môžu rodičia ľahko skontrolovať aktuálnu polohu svojho dieťaťa, zobraziť jeho trasu alebo byť upozornení, ak opustí nastavenú zónu (napríklad školu alebo domov).

Samozrejmosťou je možnosť plnohodnotnej komunikácie. S dieťaťom môžete telefonovať alebo uskutočniť videohovor a tiež posielať správy. V ťažkej situácii oceníte prítomnosť tlačidla SOS. Teoreticky by hodinky mohli využívať aj seniori, ale tu sa môžete stretnúť s trochu kontroverznou funkciou odpočúvania alebo diaľkového fotenia.

Na rozdiel od konkurencie, poteší prítomnosť bezpečnostných funkcií v podobe možnosti odomknutia hodiniek tvárou, PIN kódom, kódom alebo gestom.

Kde kúpiť Garett Kids Essa 4G
Garett Kids Essa 4G
Hodnotenie
4.1/5

Z hľadiska nevýhod možno spomenúť snáď len nižšiu výdrž batérie. Hodinky budete nabíjať prakticky každý deň, v tejto kategórii produktov je to však štandard. Kritizovať možno aj to, že preklad do slovenčiny nie je úplne stopercentný a niektoré položky sú preložené nesprávne alebo vôbec.