ITmix.cz logo

Ako si vybrať digitálny zápisník: iPad Air 5 2022 s Apple pencil vs. reMarkable 2 vs. ONYX BOOX NOTE AIR 3 C

Ako si vybrať digitálny zápisník: iPad Air 5 2022 s Apple pencil vs. reMarkable 2 vs. ONYX BOOX NOTE AIR 3 C

Chcete si zaobstarať zariadenie na písanie poznámok a premýšľate, či je pre vás lepší iPad alebo digitálny zápisník reMarkable 2 či ONYX BOOX NOTE AIR 3 C? V tejto recenzii tieto zariadenia podrobne porovnáme, aby sme vám priblížili nielen samotné parametre a funkcie, ale hlavne pocity, ktoré vo vás jednotlivé riešenia "digitálnych zápisníkov" zanechávajú. Zistite, v čom sa zariadenia líšia a ako si vybrať to, ktoré vyhovuje vašim potrebám.

Kvalita spracovania

Zamerajme sa teraz na celkové spracovanie jednotlivých variantov a použitých materiálov.

reMarkable 2 vyniká svojou pevnosťou a odolnosťou

Model reMarkable 2 na prvý pohľad zaujme vysokou kvalitou spracovania. Zariadenie využíva kovový rám okolo displeja, ktorý je zodpovedný za potrebnú pevnosť. Predná a zadná strana zariadenia potom na prvý pohľad vyzerajú prakticky rovnako, hoci zadná strana je vyrobená z plastu. Na zadnej strane sa navyše nachádzajú praktické protišmykové nožičky.

ONYX BOOX nemá protišmykové prvky

ONYX BOOX NOTE AIR 3 C sa môže pochváliť aj precíznym spracovaním s kvalitnou hliníkovou konštrukciou. Celok pôsobí na prvý pohľad veľmi pevne a robustne. Zadná strana nie je vybavená žiadnymi protišmykovými prvkami, to sa dá vyriešiť zakúpením krytu z protišmykového materiálu.

V tomto smere iPad zaostáva

Naopak, kvalitu vyhotovenia Apple iPad Air 5 2022 nemôžeme až tak pochváliť. Mnohí používatelia kritizujú zakomponovanie tenších hliníkových zadných častí, vďaka čomu tablet nie je taký pevný ako jeho starší súrodenci. Konkrétne, nami testovaný model pri držaní oboma dlaňami dokonca trochu vŕzgal, čo je všeobecne problém pre mnohých používateľov.

Displej alebo je pre vás dôležité podsvietenie?

Jednotlivé zariadenia sa líšia typom použitého displeja a prítomnosťou podsvietenia.

iPad nevyzerá ako papier

iPad Air 5.generácie je vybavený 10,9-palcovým displejom Liquid Retina s technológiou True Tone. Ak chcete mať pri písaní poznámok čo najlepší pocit, môžete si kúpiť paperlike fóliu, ktorá sa nalepí priamo na displej tabletu.

Vďaka nej sa Apple Pencil nebude "kĺzať" po displeji. Textúra fólie približuje používateľský zážitok pocitu písania ceruzkou a papierom a celkovo spríjemňuje písanie poznámok, ale určite sa nevyrovná pocitu písania na ostatných dvoch zariadeniach (takže sa možno budete musieť poobzerať po lepšej fólii, aby bol používateľský zážitok príjemnejší). Ďalšou funkciou je samotná ochrana obrazovky. Pri používaní paperlike fólie treba počítať s tým, že jej štruktúra negatívne ovplyvňuje podanie farieb a pozorovacie uhly.

Model reMarkable 2 nemá žiadne podsvietenie

Zariadenie reMarkable 2 využíva e-ink displej s vynikajúcou odozvou pri písaní. Na rozdiel od iPadu, sa však nedá používať bez externého zdroja svetla, pretože mu chýba podsvietenie. Na druhej strane, napríklad čítanie elektronických kníh môže kvôli modrému svetlu, ktoré iPad produkuje, unaviť vaše oči. Čítanie na zariadení reMarkable 2 je príjemné, ale treba počítať s tým, že čiernobiele podanie je v porovnaní s bežným papierom menej kontrastné.

ONYX BOOX ponúka farebný displej a podsvietenie

ONYX BOOX NOTE AIR 3 C je tiež vybavený farebným e-ink displejom s perfektnou odozvou pri písaní. Na rozdiel od reMarkable 2 však ponúka aj podsvietenie, ktorého intenzitu možno nastaviť. Umožňuje tiež nastaviť preferovanú farbu svetla. Zatiaľ čo počas dňa si môžete zvoliť studenú bielu, pred spaním môžete uprednostniť žlté podsvietenie, aby sa vám ľahšie zaspávalo.

Ergonómia

Pozrime sa na komfort ovládania jednotlivých zariadení vrátane písania pomocou stylusu.

Ovládanie všetkých zariadení je jednoduché a intuitívne

Pokiaľ ide o ovládanie, všetky zariadenia si osvojíte veľmi rýchlo. Môžete používať prsty aj stylus. V zariadeniach iPad, ONYX BOOX a reMarkable 2 môžete používať aj rôzne gestá, ktoré vám urýchlia prácu.

V zariadení iPad môžete gestá používať aj v jednotlivých aplikáciách. V tomto smere je obzvlášť skvelá aplikácia Nebo na písanie poznámok. V nej môžete na vymazanie slova použiť gesto prečiarknutia. Na rozdelenie alebo spojenie slov môžete použiť vodorovné čiary a podobne.

Výhodou zápisníkov reMarkable 2 a ONYX BOOX AIR 3 C je naozaj tenký dizajn, vďaka ktorému sa zápisník ľahko drží v ruke. Zariadenie iPad je o niečo hrubšie.

Píše sa lepšie s Apple Pencil, Marker, Marker Plus alebo ONYX?

Pero, ktoré používate na písanie poznámok, sa medzi opísanými zariadeniami líši. Poďme si ich teda porovnať.

Apple Pencil

iPad Air 5. generácie je kompatibilný s Apple Pencil 2. generácie s bezdrôtovým nabíjaním (nabíja sa automaticky po pripojení k iPadu). Stylus je dostatočne silný a odolný a jeho hrot je o niečo silnejší a tvrdší ako hrot pera pre zápisník reMarkable. Odozva pri písaní je pomerne rýchla, ale na druhej strane sa nám zdala odozva pera reMarkable 2 oveľa rýchlejšia. Šikovnou funkciou je rozpoznávanie dvojitého dotyku na dotykovej podložke pera, ktoré uľahčuje výmenu písacích nástrojov. Hrot pera Apple Pencil je o niečo väčší (menej presný) ako v prípade Marker, Marker Plus a ONYX pera a môže vás nútiť písať väčším písmom, ako ste zvyknutí pri tradičnom pere, čo vám môže pripadať neprirodzené.

iPad Air môžete používať buď s originálnym stylusom Apple alebo so stylusom od iného výrobcu. Musíte si len overiť, či je stylus kompatibilný s vaším tabletom.

V nasledujúcom videu sa vám pokúsime priblížiť zvuk a pocit pri písaní Apple Pencil na displeji s fóliou Paperlike.

Marker a Marker Plus

Písací tablet reMarkable 2 môžete používať s perom Marker alebo Marker Plus. Obe perá ponúkajú rovnaké spracovanie, pero Marker Plus má navyše na konci pera zabudovanú gumu. V zápisníku však môžete použiť aj softvérovú gumu, ktorá je často rýchlejšia.

Plastový hrot pera Marker (alebo Marker Plus) poskytuje jemnejší pocit, takže písanie sa ešte viac podobá písaniu tradičným perom. Na druhej strane sa hrot môže časom zlomiť. Našťastie sa však stylus dodáva s 9 náhradnými hrotmi a podľa potreby si môžete dokúpiť ďalšie. Tieto perá nie je potrebné nabíjať.

Podobne ako v prípade Apple iPad Air 5, sa vám nasledujúce video pokúsi priblížiť zvuk alebo pocit pri písaní perom Marker Plus na zariadení reMarkable 2.

Pero pre ONYX BOOX

Pri našom testovaní sa pero pre ONYX BOOX ukázalo ako veľmi podobné peru pre reMarkable 2. Jeho nevýhodou je však skutočnosť, že nemá hardvérovú gumu, a preto sa musí vždy používať softvérová guma. Vďaka drážkam po jeho obvode sa dobre drží v ruke. Okrem toho dostanete mäkký silikónový kryt na ochranu hrotu. Na rozdiel od zariadenia reMarkable 2 však nie sú súčasťou balenia žiadne náhradné hroty. Toto pero tiež nie je potrebné nabíjať.

Nasledujúce video sa vám opäť pokúsi priblížiť zvuk alebo pocit pri písaní perom pre ONYX BOOX.

Ktorý stylus je ten správny? Opäť to závisí od vašich preferencií. Apple Pencil je skvelý univerzálny stylus, ktorý vás v žiadnom prípade nesklame. Na dlhodobejšie písanie rukou by sme však určite odporúčali Marker Plus alebo pero ONYX BOOX, ktoré sa vďaka svojmu hrotu približuje bežnému peru.

Apple Pencil 2. generácie je potrebné dobíjať. Pero reMarkable 2 a pero ONYX BOOX nie je potrebné dobíjať. Rozmery všetkých stylusov sú prakticky rovnaké (rozdiely sú len nepatrné).

Rozmery a hmotnosť jednotlivých zariadení: reMarkable 2 je najtenší a najľahší

Najmä, ak sa chystáte s digitálnym zápisníkom cestovať, oceníte jeho kompaktné rozmery a čo najnižšiu hmotnosť. Zariadenia iPad Air 5, reMarkable 2 a ONYX BOOX AIR 3 C sú ideálne na časté prenášanie.

  • iPad má celkové rozmery 178,5 × 247,6 × 6,1 mm a váži 461 gramov.
  • Digitálny zápisník reMarkable 2 je o niečo väčší a tenší (187 × 246 × 4,7 mm) a váži len 403 gramov.
  • O niečo hrubší a ťažší je ONYX BOOX NOTE AIR 3 C s rozmermi 226 × 193 × 5,8 mm a hmotnosťou 430 gramov.

K zariadeniu si zvyčajne dokúpite puzdro. Staviť môžete na varianty od oficiálnych značiek, ako aj na modely od iných výrobcov. Pre všetky modely sú k dispozícii rôzne materiálové vyhotovenia. Niektoré puzdrá sa dodávajú aj s ďalším príslušenstvom v podobe klávesnice.

Výdrž batérie je v prípade iPadu najnižšia

Výdrž batérie všetkých zariadení závisí od toho, ako často ich používate a od účelu zariadenia. Najhoršiu výdrž batérie má iPad. ONYX BOOX sa umiestnil na druhom mieste, ale v porovnaní s reMarkable 2 to nie je výrazný rozdiel.

V prípade zariadenia ONYX BOOX bola naša spotreba batérie približne 10 % za hodinu. V prípade zariadenia reMarkable 2 to bolo 5 % až 8 % za hodinu. V extrémnom prípade je teda životnosť batérie zariadenia reMarkable 2 približne 1 až 2 dni. Ak však budete písať málo, môžete sa dostať až na 2 až 3 týždne. V prípade zariadenia ONYX BOOX bude výdrž batérie v najhoršom prípade 7 až 8 hodín. Pri miernom používaní sa dostanete približne na týždeň.

Výdrž batérie iPadu je potom, samozrejme, ovplyvnená tým, na čo tablet používate. Apple uvádza, že pri prehliadaní webu cez Wi-Fi vydrží iPad na jedno nabitie až 10 hodín. Ak iPad používate výlučne na písanie poznámok, výdrž batérie je približne 8 hodín, niekedy aj menej (v závislosti od používanej aplikácie a zložitosti dokumentu).

Porovnanie písania poznámok na zariadeniach reMarkable 2, iPad Air 5 a ONYX BOOX NOTE AIR 3 C

Ak si chcete kúpiť digitálny zápisník, kľúčové budú informácie o samotnom písaní poznámok. Treba poznamenať, že ONYX BOOX NOTE AIR 3 C, reMarkable 2 a iPad Air 5 majú v tomto ohľade svoje výhody a nevýhody. V prípade zariadenia iPad záleží aj na tom, akú aplikáciu si vyberiete. Pozrime sa na to bližšie.

Porovnanie pocitu pri písaní a odozvy displeja

Pri písaní poznámok bude zrejme veľmi dôležitým faktorom celkový pocit z písania.

Vyhráva reMarkable 2

Keď sa zameriame na celkový pocit pri písaní poznámok, podľa našich redaktorov vedie aplikácia reMarkable 2. Toto zariadenie spolu so stylusom vytvára najvernejší pocit pri písaní na papier. Stylus pri písaní dokonca šuští (podobne ako pero na papieri). Reakcie sú naozaj skvelé a rýchlosť písania je bezkonkurenčná.

ONYX BOOX je tiež víťazom

Druhé miesto by patrilo zariadeniu ONYX BOOX NOTE AIR 3 C. Aj písanie na tomto zariadení je veľmi podobné písaniu na klasickom papieri. Môžete sa tešiť na veľmi dobrú odozvu a rýchlosť písania, ale podľa nášho názoru je reMarkable 2 ešte o niečo rýchlejší.

iPad má na čom pracovať

Písanie na iPad Air 5 s paperlike fóliou je tiež príjemné a rozhodne nie je negatívnym zážitkom. Pravdou však je, že odozva pri písaní je trochu pomalšia. Pri bežnom používaní si to pravdepodobne ani nevšimnete, ale pri rýchlom písaní alebo kreslení asi áno. Náročným používateľom môžeme odporučiť iPad Pro, ktorý disponuje technológiou ProMotion, no na druhej strane ide o výrazne drahšie riešenie.

Táto fólia je tu predsa na to, aby poskytovala správny odpor pri ťahaní prstom a na väčšiu presnosť pri písaní a kreslení. Pri použití s fóliou sa stylus zbytočne neposúva po displeji. Fólia tiež chráni displej a znižuje odrazy svetla.

Pocit z písania na iPade môže ovplyvniť aj zvolená aplikácia. Stretli sme sa s tým, keď jedna z nainštalovaných aplikácií ponúkala funkciu na vyhladenie/vylepšenie toho, čo človek píše. Nemalo to vplyv na oneskorenie písania, ale mali sme tendenciu písať chaotickejšie.

Nástroje na písanie

Každé zariadenie ponúka ako základnú funkciu niekoľko nástrojov na písanie poznámok.

reMarkable 2 ponúka 8 nástrojov

V zariadení reMarkable 2 máte k dispozícii 8 rôznych nástrojov na písanie vrátane klasického pera, ceruzky a zvýrazňovača.

ONYX BOOX iba 5

ONYX BOOX ponúka len 5 nástrojov vrátane pera, štetca, guľôčkového pera, ceruzky a zvýrazňovača.

V prípade zariadenia iPad to závisí od aplikácie

V zariadení iPad môžete v aplikácii Poznámky používať 3 nástroje na písanie. Aplikácia Nebo ponúka pero, plniace pero, štetec a zvýrazňovač. A v aplikácii Notability ste obmedzení na pero a zvýrazňovač. Stručne povedané, rozsah písacích nástrojov závisí od aplikácie, ktorú si vyberiete, takže zariadenia sú v tomto ohľade porovnateľné.

Získajte najviac farieb so zariadením iPad

V prípade zariadenia reMarkable 2 musíte počítať s tým, že písacie nástroje sú k dispozícii len v čiernej, sivej a bielej farbe. Pri niektorých nástrojoch (napríklad zvýrazňovačoch) si však môžete vybrať aspoň farbu, ktorú ťah získa po exporte (napríklad do PDF). ONYX BOOX ponúkne o niečo širšiu paletu aj so zahrnutím farebných odtieňov, ale na výber ich je len 16. Ak vám niektorý z odtieňov pri vytváraní poznámok nevyhovuje, máte smolu. V takom prípade neváhajte použiť celú paletu farieb v zariadení iPad.

Samozrejme, vo všetkých prípadoch existuje možnosť výberu medzi rôznymi hrúbkami nástroja.

Mazanie textu a podpora stylusu s hardvérovou gumou

V zariadeniach ONYX BOOX, iPad a reMarkable 2 je povolené mazanie textu pomocou softvérovej gumy. Ak si k digitálnemu zápisníku reMarkable 2 zakúpite stylus Marker Plus, môžete na vymazanie vašej tvorby použiť aj druhý koniec stylusu. Apple Pencil nepodporuje mazanie druhou stranou stylusu; na gumu sa prepnete ťuknutím na Apple Pencil. V prípade potreby sa dajú na ťukanie nastaviť aj ďalšie funkcie. Priložený stylus pre ONYX BOOX tiež nemá hardvérovú gumu. Jediným riešením je kúpiť si drahšie prídavné pero, ktoré má funkciu hardvérovej gumy.

Pri našom testovaní sa funkcia hardvérovej gumy ukázala ako praktická najmä pri mazaní menších častí textu. Ak potrebujete vymazať niekoľko riadkov, bude pre vás oveľa rýchlejšie použiť laso na označenie tejto oblasti. Na iPade v aplikácii Nebo potom môžete pracovať s praktickým gestom prečiarknutia, ktorým vymažete slovo alebo vetu. Rovnakú funkciu voliteľne podporuje aj aplikácia ONYX BOOX NOTE AIR 3 C.

Pomocou aplikácií reMarkable 2 a ONYX BOOX môžete pracovať aj s jednotlivými vrstvami a podľa potreby ich vymazávať. V iPad Air 5 nájdete túto funkciu len v niektorých aplikáciách.

Ponuka konkrétnych šablón na písanie poznámok sa medzi zariadeniami líši

Ak sa chcete pustiť do zložitejšieho zapisovania poznámok, často oceníte rôzne šablóny. Tie sú navrhnuté tak, aby vám uľahčili napríklad vytváranie zoznamov alebo organizáciu dňa či mesiaca.

Šablóny sú k dispozícii v aplikácii reMarkable 2, ako aj v aplikáciách ONYX BOOX a iPad. Ich ponuky sa však často líšia. Napríklad v základnej aplikácii Poznámky je oveľa menej šablón ako v aplikáciách Nebo alebo Notability.

Prevod písaného textu na digitálny

Napíšte text rukou a potom ho nechajte previesť do digitálnej podoby. Ide o veľmi praktickú funkciu v oblasti písania poznámok. Ktoré zariadenie to dokáže najlepšie?

U reMarkable 2 musíte vykonať konverziu naraz

Tento digitálny zápisník dokonale rozpozná text napísaný písaným aj tlačeným písmom bez toho, aby ste museli písať krasopisne. Dokáže rozpoznať aj veľké a malé písmená. Drobnou nevýhodou je, že konverziu písaného textu musíte vykonať naraz a zariadenie pridá do dokumentu novú stranu. Ak totiž tento krok urobíte viackrát, vo výslednom dokumente budete mať potom pomerne veľa strán.

ONYX BOOX to zvládol dokonale

So zariadením ONYX BOOX NOTE AIR 3 C sme dosiahli prakticky porovnateľné výsledky . Poznámkový blok úspešne previedol ručne písaný text v rámci poznámky do digitálnej podoby. V porovnaní s reMarkable 2 sa dá krásne doplniť to, čo už človek napísal. Prípadne si môžete vytvoriť nové textové polia a mať ich na jednom liste hneď niekoľko.

Zariadenie ponúka aj rozpoznávanie ručne písaných písmen pri písaní do špeciálneho poľa na klávesnici. V takomto prípade prevádza slová do digitálnej podoby takmer okamžite. Problém však nastáva pri slovách obsahujúcich mäkčene, kde zariadenie nesprávne umiestni mäkčeň za ďalšie písmeno. Takto slovo ŘEŘICHA vyzerá po prevode do digitálnej podoby ako RĚRIˇCHA. V tomto prípade odporúčame zmeniť písmo v nastaveniach zadávania textu, čím by sa mal problém odstrániť.

Prevod rukou písaného textu
Prevod rukou písaného textu

Pri iPad má táto funkcia slabiny

V prípade zariadenia iPad a nami testovaných aplikácií nie je táto funkcia taká dokonalá. Aplikácia Notability v súčasnosti nepodporuje slovenčinu. Aplikácia Nebo je na tom oveľa lepšie. Aplikácia Poznámky od spoločnosti Apple túto funkciu podporuje, ale kvalita rozpoznávania slov je len priemerná.

Ak pri práci používate viac ako jeden jazyk, mali by ste vždy zmeniť jazyk v nastaveniach aplikácie reMarkable 2. Aplikácia Nebo umožňuje pohodlnú zmenu jazyka priamo pri vytváraní nového súboru. Funkcia je však viditeľná len vtedy, ak máte iPad orientovaný na šírku. Výhodou aplikácie je aj podpora veľkého počtu svetových jazykov a ich rozpoznávanie.

iPad sa najlepšie hodí na technické kreslenie

Ak potrebujete robiť technické výkresy (napr. CAD), iPad je vďaka množstvu užitočných aplikácií určite lepšou voľbou. ReMarkable 2 ani ONYX BOOX nie sú v tomto smere skvelými pomocníkmi a jednoducho nie sú na tento účel určené. ONYX BOOX však bude stále väčším pomocníkom ako reMarkable 2, pretože ponúka aspoň spomínané inteligentné objekty (v podobe presne vytvoreného štvorca, šípky, atď.).

Ak chcete robiť technické výkresy na iPade v poznámkovej aplikácii (nie CAD, Miro, Figma, atď.), potom aplikácia aspoň často ponúkne nekonečnú stranu na výšku aj na šírku. V prípade ostatných dvoch zariadení v našom porovnaní to nie je také praktické, resp. sa to vo výsledku veľmi dobre nepohybuje.

Vyhľadávanie v poznámkach

Ďalšou užitočnou poznámkou pri digitálnych zápisníkoch je možnosť pohodlného vyhľadávania v poznámkach.

V reMarkable 2 nie je možné vyhľadávať v rukou písanom texte

V programe reMarkable 2 môžete vyhľadávať jednotlivé kľúčové slová v dokumentoch PDF a epub. Vyhľadávanie v rukou písanom texte bohužiaľ nie je možné. Nevýhodou je, že softvérová klávesnica nepodporuje slovenčinu, takže, ak chcete vyhľadať slovo s diakritikou, budete mať problémy. Na druhej strane, v mobilnej a počítačovej aplikácii všetko funguje bez problémov.

V iPade je vyhľadávanie najjednoduchšie

V zariadení iPad je situácia iná, pretože tablet podporuje vyhľadávanie v poznámkach. Aplikácia Poznámky bez problémov rozpozná digitálny aj rukou písaný text. Aplikácia Nebo umožňuje vyhľadávať dokumenty len po zaplatení predplatného. A aplikácia Notability dokáže v základnej verzii vyhľadávať len digitálny text; vyhľadávanie ručne písaného textu je podmienené zakúpením predplatného.

ONYX BOOX dokáže vyhľadávať ručne písaný text

V prípade aplikácie ONYX BOOX je situácia zložitejšia. Na vyhľadávanie možno použiť mobilnú aplikáciu a verziu pre prehliadač. Takto môžete vyhľadávať slová s diakritikou, ale nemôžete vyhľadávať v ručne písanom texte. V zariadení môžete vyhľadávať knihy podľa názvu. Okrem toho môžete vyhľadať aj konkrétne slová v samotných knihách. V tomto prípade budete používať softvérovú klávesnicu, ktorá bohužiaľ nepodporuje slovenčinu. Poznámky môžete vyhľadávať aj v ručne písanom texte, v takom prípade môžete vyhľadávať aj slová, ktoré napíšete na klávesnici bez diakritiky. Keď však text prevediete na strojový text a chcete v ňom vyhľadať slovo, musíte ho zadať s diakritikou (ktorá na klávesnici chýba). V tomto ohľade je funkcia problematická.

Limit na písania poznámok

Pri písaní poznámok bude rovnako dôležité, či vás zariadenie nejakým spôsobom obmedzuje.

reMarkable 2 podporuje funkciu nekonečnej strany

V prípade zariadenia reMarkable 2 vás pri písaní už neobmedzuje hranica vymedzená veľkosťou strany. Zariadenie podporuje funkciu nekonečnej strany.

Bohužiaľ, ONYX BOOX obmedzuje používateľa

Pri zariadení ONYX BOOX sa stretnete s obmedzením. Ak chcete pri tvorbe zájsť ďalej, môžete to urobiť prostredníctvom funkcie Custom (Auto Expand), kde je možné rozšíriť pravý alebo spodný okraj plátna (maximálne do veľkosti 2x2).

V prípade iPadu to závisí od zvolenej aplikácie

Ako je to v prípade zariadenia iPad? V prípade aplikácie Poznámky a aplikácie Notability môžete rozšíriť poznámku neobmedzene smerom nadol (nie však do strán). Aplikácia Nebo potom ponúka neobmedzené možnosti.

Anotovanie dokumentov: Spolupráca s ostatnými je najjednoduchšia v zariadení iPad

Anotovanie dokumentov je v digitálnom zápisníku reMarkable 2 celkom dobré. Do dokumentov vo formáte PDF a epub môžete vkladať vlastné poznámky. Do takéhoto dokumentu môžete napísať poznámku alebo označiť dôležité pasáže. Zvýrazňovač je v zápisníku sivý, ale ak dokument uložíte a exportujete späť do počítača, pasáž dostane odtieň podľa vášho výberu (žltý, zelený alebo modrý).

Dôležité pasáže v dokumente môžete zvýrazniť
Dôležité pasáže v dokumente môžete zvýrazniť

Do zápisníka ONYX BOOX NOTE AIR 3 C môžete vkladať súbory vo formátoch TXT, HTML, RTF, FB2, FB2.zip, DOC, DOCX, PRC, MOBI, CHM, EPUB, JPG, PNG, GIF, BMP, PDF, DjVu, MP3, WAV, CBR a CBZ. Do dokumentov môžete písať ručne písané poznámky alebo zvýrazňovať dôležité pasáže (na rozdiel od programu reMarkable 2 môžete používať aj farebné odlíšenie).

Do dokumentu môžete písať vlastné poznámky
Do dokumentu môžete písať vlastné poznámky

A ako funguje anotácia dokumentov v zariadení iPad? Opäť to závisí od aplikácie, ktorú si vyberiete. Ak napríklad na niečom spolupracujete v aplikácii Dokumenty Google, budete používať funkcie, ktoré ponúka samotná aplikácia (a do PDF nebudete musieť nič písať). Všeobecne platí, že všetky cloudové aplikácie dnes zvyčajne majú nejaký druh režimu spolupráce, v ktorom si môžete robiť poznámky do dokumentu.

Z hľadiska anotácie dokumentov teda môžeme odporučiť buď aplikáciu ONYX BOOX Notebook, alebo iPad. V porovnaní so zariadením reMarkable 2 tieto zariadenia podporujú viac formátov. Zo všetkých zariadení by sme v tejto súvislosti odporúčali iPad, pretože ak potrebujete s niekým spolupracovať a poskytnúť mu týmto spôsobom spätnú väzbu, ocení, že mu ju pošlete natívne v aplikácii (a nie prostredníctvom náčrtov v dokumente PDF).

Anotovanie dokumentov PDF je na iPade zábavnejšie
Anotovanie dokumentov PDF je na iPade zábavnejšie

Konverziu nakreslených objektov vie najlepšie iPad

Ak potrebujete z času na čas vytvoriť prehľadný diagram, dávajte pozor. reMarkable 2 bohužiaľ nezvláda rozpoznávanie jednotlivých tvarov a ich prevod do digitálnej podoby.

Na druhej strane, ONYX BOOX dokáže rozpoznať, že sa snažíte nakresliť napríklad štvorec a automaticky ho prevedie do presnej podoby, čím uľahčí tvorbu diagramov. Prípadne je k dispozícii ponuka konkrétnych tvarov, z ktorej si môžete vybrať. Niektoré aplikácie umožňujú to isté aj iPadu. V rámci našej recenzie sme túto funkciu vyskúšali s aplikáciou Nebo, ale musíme upozorniť, že ak si pri vytváraní diagramu nedáte pozor, môžu sa objaviť určité odchýlky. Na to však existuje množstvo aplikácií.

Ak niekto potrebuje často konvertovať nakreslené objekty na diagramy, za najúspešnejšie zariadenie považujeme iPad.

Iba iPad dokáže konvertovať napísané matematické rovnice do digitálnej podoby

Ďalšou funkciou, ktorú reMarkable 2 a ONYX BOOX bohužiaľ neponúkajú, je rozpoznávanie písaných matematických rovníc a ich prevod do digitálnej podoby. Ide o praktickú funkciu najmä pre študentov, učiteľov a ľudí, ktorí si potrebujú často a prehľadne zapisovať príklady.

Aplikácia Nebo umožňuje nielen zapísať a previesť rovnicu do digitálnej podoby, ale do určitej úrovne náročnosti ju aj sama vyrieši!

V zariadení iPad túto funkciu podporuje napríklad bezplatná verzia aplikácie Nebo. Aplikácia Notability by si s týmto problémom mala tiež poradiť, ale dostupnosť tejto funkcie je podmienená zakúpením predplatného.

Zdieľanie poznámok

Dokončili ste svoju poznámku a teraz ju chcete zdieľať s inou osobou. Umožňujú to vaše zariadenia? A ako to urobiť?

reMarkable 2 a ONYX BOOX sú porovnateľné

Digitálny zápisník reMarkable 2 umožňuje odoslať hotovú poznámku e-mailom. Poznámka sa vloží do e-mailu buď ako text alebo ako príloha (do tejto prílohy môžete napísať ľubovoľný text pomocou softwarovej klávesnice). Škoda len, že v súčasnosti nepodporuje slovenskú klávesnicu. Výhodou je aj synchronizácia medzi zariadeniami. Dokumenty z aplikácie reMarkable sú viditeľné v mobilnej aj počítačovej aplikácii a máte k nim prístup odkiaľkoľvek. S platenou verziou ich môžete upravovať aj z mobilného telefónu alebo počítača.

Synchronizáciu medzi zariadeniami ponúka aj ONYX BOOX. K dispozícii je mobilná aplikácia a tiež verzia pre prehliadač. Prostredníctvom nich však môžete dokumenty len otvárať, nemôžete ich nijako upravovať. Hotovú poznámku možno zdieľať aj cez bluetooth, poslať priamo na tlačiareň alebo použiť v aplikácii tretej strany (typicky napríklad v e-maile alebo inom komunikačnom nástroji). Poznámku môžete zdieľať aj so zariadením so systémom Android pomocou funkcie Nearby Share.

iPad je najintuitívnejší

V prípade iPadu sa táto funkcia opäť líši v závislosti od aplikácie, ktorú používate. Konkrétne aplikácia Poznámky umožňuje pohodlné zdieľanie prostredníctvom mnohých rôznych aplikácií (napr. iMessage, Messenger, Slack, Gmail, LinkedIn a ďalšie). Samozrejmosťou je potom skvelá synchronizácia medzi zariadeniami a pohodlné úpravy.

V aplikácii Nebo je možné hotovú poznámku exportovať do rôznych formátov. Textový formát je k dispozícii v bezplatnej aplikácii, export do dokumentu PDF alebo .docx je možný len v platenej verzii. Po vyexportovaní dokumentu ho môžete opäť odoslať pomocou rôznych aplikácií. Prípadne môžete vytvoriť odkaz na dokument a poslať ho svojim blízkym. Táto funkcia je však dostupná len pre platiacich používateľov. Vytvorené poznámky si môžete prezerať aj v aplikácii pre iPhone.

Nakoniec sa dostávame k aplikácii Notability, kde môžete dokument opäť exportovať do jedného z formátov (PDF, Note, Image alebo RTF). Poznámku potom môžete opäť zdieľať pomocou aplikácií tretích strán. Okrem toho je aplikácia k dispozícii aj v počítačoch Macbook a iPhone, takže svoje poznámky môžete mať neustále pri sebe.

Zdieľanie obrazovky sa najlepšie vykonáva na iPade

Výhodou aplikácie reMarkable 2 je jednoduché zdieľanie obrazovky (napríklad na porade), ktoré sa realizuje pomocou aplikácie pre počítače. V prípade iPadu budete musieť na tento účel použiť niektorú z aplikácií tretích strán. Nami testované aplikácie na tvorbu poznámok túto funkciu nemajú. Ide však v podstate o najuniverzálnejšie riešenie. V prípade aplikácie ONYX BOOX NOTE AIR 3 C možno obrazovku zdieľať len s počítačom so systémom Windows. V ostatných prípadoch je potrebné použiť aplikácie tretích strán (počas nášho testu sa nám to však nepodarilo).

Výhodou iPadu je aj možnosť posielať súbory prostredníctvom služby AirDrop. Ak teda máte iPhone alebo Macbook, stačí, aby ste mali obe zariadenia blízko seba a jedným kliknutím medzi nimi môžete poslať poznámku. Výhodou je aj takmer okamžitá synchronizácia cez iCloud medzi zariadeniami.

Kreslenie

Ak chcete svoje zariadenie používať aj na kreslenie, zbystrite pozornosť.

reMarkable 2 si poradí len s čiernobielym kreslením

V zariadení reMarkable 2 ste obmedzení na kreslenie čiernou, sivou a bielou farbou. Môžete však aspoň pracovať s jednotlivými vrstvami. Hotové dielo môžete exportovať do formátov PDF, PNG a SVG.

ONYX BOOX ponúka 16 odtieňov

ONYX BOOX NOTE AIR 3 C ponúka o niečo širšiu paletu farieb, ale stále len 16 odtieňov v základe. Riešením môžu byť aplikácie tretích strán, ale narazíte na problémy s latenciou. Aj s týmto zariadením môžete pracovať s jednotlivými vrstvami.

iPad vás nebude obmedzovať

Naproti tomu iPad ponúka oveľa širšie možnosti, pokiaľ ide o kreslenie a grafický dizajn. V jednotlivých aplikáciách môžete začať kresliť profesionálnymi farbami. Ak po tom túžite, môžeme vám len odporučiť aplikáciu Procreate na digitálne maľovanie, ktorá je určená špeciálne pre iOS a iPad OS. Okrem ilustrácií sa môžete pustiť aj do tvorby zaujímavých animácií.

Pre grafikov a umelcov je iPad najlepším zo všetkých 3 zariadení.

Ďalšie funkcie zariadení reMarkable 2, ONYX BOOX NOTE AIR 3 C a iPad Air 5

Funkciu digitálneho zápisníka pre obe zariadenia sme vysvetlili pomerne podrobne. A aké ďalšie funkcie môžete očakávať?

reMarkable 2 podporuje len niekoľko ďalších funkcií

Na tomto mieste treba zdôrazniť, že reMarkable 2 je navrhnuté predovšetkým ako digitálny zápisník, ktorý túto funkciu plní (veľmi vydarene). Okrem písania poznámok a kreslenia ho možno používať aj ako čítačku elektronických kníh. Na poradách oceníte aj funkciu zdieľania obrazovky zápisníka, ktorá uľahčuje vysvetľovanie kolegom.

ONYX BOOX ponúka o niečo viac

ONYX BOOX NOTE AIR 3 C ponúka o niečo širšiu škálu funkcií. Ďalšie funkcie si môžete stiahnuť prostredníctvom služby Google Play. K dispozícii je aj prehliadač na vyhľadávanie informácií. ONYX BOOX podporuje aj funkciu zdieľania obrazovky zápisníka, avšak len pre systém Windows. Ostatní používatelia musia hľadať riešenie tretej strany.

iPad je v tomto ohľade najvýkonnejší

Naproti tomu iPad je viac multifunkčné zariadenie a funkcia digitálneho zápisníka je len jednou z mnohých. Okrem toho, sa tento tablet dá používať aj ako čítačka kníh (hoci e-ink displej v zariadeniach reMarkable 2 a ONYX BOOX je na tento účel určite vhodnejší).

Na iPade môžete sledovať svoje obľúbené filmy a televízne programy, hrať hry, počúvať hudbu alebo prehľadávať web. Môžete ho používať aj na komunikáciu a bežnú kancelársku prácu. Obrazovku môžete tiež jednoducho zdieľať s kolegami (napríklad pri videohovore). K iPadu môžete pridať myš a klávesnicu, aby ste ho mohli používať ako počítač.

Vyzdvihnúť musíme aj prítomnosť fotoaparátu, a to nielen na skenovanie a prácu s dokumentami. V obchode App Store si môžete stiahnuť aj množstvo zaujímavých aplikácií určených na skrátenie dlhých chvíľ, manažment času, prácu, úpravu fotografií a videa a mnoho ďalšieho.

Ako zariadenie vychádza cenovo

Pri výbere vhodného zariadenia pre vás bude nepochybne hrať úlohu aj cena. Preto sme sa bližšie pozreli na porovnanie cien nielen samotného zariadenia, ale aj doplnkového vybavenia, ktoré si môžete dokúpiť. Tieto informácie sú platné od januára 2024.

Cena iPadu

iPad Air 5. generácie je predbežne k dispozícii za 700 EUR. Verzia s 256GB úložiskom vás potom vyjde na viac ako 900 EUR.

K tomu si pripočítajte cenu stylusu. Apple Pencil 2. generácie sa dá zohnať za približne 150 eur, neoriginálne stylusy sú často lacnejšie (ale nemusia ponúkať rovnakú ergonómiu a funkcie). Ak chcete iPad používať na písanie poznámok, môžete si kúpiť aj paperlike fóliu. Tá je k dispozícii od rôznych výrobcov a cena sa opäť môže líšiť.

Ak sa rozhodnete pre plnú verziu rôznych aplikácií (napríklad len na písanie poznámok), môžu vám vzniknúť ďalšie finančné náklady. Ak vám zvolené úložisko nestačí (alebo chcete mať svoje údaje zálohované), môžete si zaplatiť aj službu iCloud.

Cena reMarkable 2

Pokiaľ ide o digitálny zápisník reMarkable 2, obstarávacia cena samotného zariadenia je výrazne nižšia a pohybuje sa okolo 350 €. Môžete si kúpiť buď stylus Marker za 80 € alebo Marker Plus za 120 €. K dispozícii je aj voliteľné puzdro, pre ktoré si môžete vybrať z rôznych variantov. Ten najlacnejší atakuje hranicu 80 €.

Hoci sa cena môže zdať na prvý pohľad vysoká, je určite opodstatnená. Hoci zariadenie slúži prakticky len na jeden účel, reMarkable ho plní tak dobre, že mu vyššiu cenovku ľahko odpustíte.

Potom sa môžete rozhodnúť, či si zakúpite predplatné alebo budete zariadenie používať bez neho. S predplatným Connect (ktoré od mája 2023 stojí 2,99 € mesačne) získate aj neobmedzené cloudové úložisko, možnosť vytvárať a upravovať poznámky v mobilnej a počítačovej aplikácii a 3-ročnú záruku reMarkable 2 Protection Plan.

Cena ONYX BOOX NOTE AIR 3 C

Cena digitálneho zápisníka ONYX BOOX NOTE AIR 3 C sa pohybuje okolo 600 €. Súčasťou balenia je aj stylus. Dodatočne si môžete dokúpiť puzdro alebo ďalšie príslušenstvo (napríklad bluetooth klávesnicu). Samozrejme, cena puzdra závisí od zvolených materiálov. Za najlacnejší model zaplatíte približne 40 €.

Na rozdiel od reMarkable 2, neponúka ONYX žiadne členstvo, ktoré by vám umožnilo prístup k širšej škále funkcií. Môžete si však zaplatiť prípadné predplatné aplikácií, ktoré sa rozhodnete do zariadenia nainštalovať. Tieto náklady sú teda úplne na vás.

iPad Air 5. generáciereMarkable 2ONYX BOOX NOTE AIR 3 C
Približná cena zariadenia700 €350 €600 €
Originálny stylus150 €80 € (Marker), 120 €(Marker Plus)Súčasť balenia (ONYX BOOX Pen 2 PRO 75 €)
Paperlike fólia 40 €Nie je potrebnáNie je potrebné
Puzdro20 - 40 €80 €40 €
PredplatnéMožnosť platiť predplatné v aplikáciáchZadarmo alebo 2,99 USD/mesiacMožnosť platby predplatného v aplikáciách

Servis a záruka

V tejto kategórii všeobecne zaostáva reMarkable 2. Ostatné dve zariadenia sú v skutočnosti dostupné v mnohých obchodoch, a to online na internete aj v kamenných predajniach, vďaka silnej distribučnej a servisnej sieti. iPad zoženiete ešte lepšie ako ONYX BOOX, a to vďaka veľkej popularite Apple produktov.

Spoločnosť ReMarkable 2 bohužiaľ nemá žiadne domáce zastúpenie ani distribútorov. Nedá sa kúpiť v žiadnom z bežných internetových ani kamenných obchodov. Musíte sa spoľahnúť na nákup v oficiálnom e-shope, ktorý vám zariadenie doručí zo svojho skladu vo Švédsku alebo Hongkongu.

Na druhej strane treba povedať, že po objednaní nám reMarkable 2 dorazil približne za 2-3 dni. V redakcii sme mali skúsenosti aj so záručným servisom, kde výrobca celkom spoľahlivo vracia peniaze. Značka je veľmi orientovaná na zákazníka. Prekvapilo nás napríklad, keď nám zariadenie našou vinou spadlo a celé sa rozbilo. V takom prípade si ho vyzdvihli a ponúkli nám repasovanú verziu so zľavou. Konštatujeme, že v tomto smere ide pravdepodobne o lepší servis, než by zákazník dostal od bežného predajcu v Slovenskej republike.

Komu bude reMarkable 2 vyhovovať viac?

Elektronický zápisník reMarkable 2 je naozaj striktne určený pre ľudí, ktorí hľadajú nástroj výlučne na písanie poznámok. Táto funkcia je veľmi prepracovaná a mnohí používatelia tiež zistia, že ich pri písaní poznámok nerušia žiadne prichádzajúce notifikácie (ako to môže byť v prípade iPadu). Zážitok z písania je veľmi podobný písaniu na tradičný papier.

reMarkable 2 dokáže spoľahlivo rozpoznať písaný text a previesť ho do digitálnej podoby. Je tiež skvelým pomocníkom, keď ide o kreslenie, ale tu ste obmedzení len dostupnosťou čiernej, sivej a bielej farby.

Jednotlivé poznámky možno jednoducho odosielať do e-mailu alebo zdieľať na obrazovke prostredníctvom desktopovej aplikácie. Skvele funguje aj anotovanie už hotových dokumentov, vďaka čomu je zápisník určený napríklad pre študentov. V dokumentoch môžete jednoducho zvýrazniť dôležité pasáže alebo k nim pridať vlastné poznámky.

Ak ste fanúšikmi elektronických kníh, určite oceníte, že svoje obľúbené tituly môžete pohodlne čítať v reMarkable 2. Kvôli absencii podsvietenia však nemôžete čítať v tme. Na druhej strane, použitý e-ink displej toľko neunavuje oči a najmä dlhé čítanie je na takomto displeji oveľa príjemnejšie ako na iPade.

Ďalšou výhodou zariadenia reMarkable 2 je dlhá výdrž batérie (až 14 dní), vďaka čomu je toto zariadenie vhodné pre ľudí na cestách a ľudí, ktorí sa nechcú zaoberať každodenným nabíjaním.

Toto zariadenie nie je určené pre kreslenie. Respektíve, ak už začnete kresliť, ťažko to budete exportovať do akéhokoľvek použiteľného formátu. A často budete musieť výsledok prekresľovať alebo prepisovať do počítača.

Pre koho by bol vhodnejší ONYX BOOX?

Digitálny zápisník ONYX BOOX je určený ľuďom, ktorí hľadajú funkcie zápisníka a čítačky kníh a ktorým reMarkable 2 nestačí. Na rozdiel od nich ponúka zariadenie niekoľko funkcií navyše.

V prvom rade je to podsvietenie, ktoré vám umožní pracovať so zápisníkom aj za sťažených svetelných podmienok. Okrem toho sa dá prispôsobiť aj farba svetla a môžete si napríklad čítať pred spaním s podsvietením bez modrej zložky farby svetla.

Ďalším rozdielom je prítomnosť operačného systému Android. S ONYX BOOX tak môžete priamo v zariadení využívať aj funkciu internetového prehliadača, pomocou ktorej si môžete napríklad vyhľadať určité informácie alebo prečítať ranné správy.

Na rozdiel od zariadenia reMarkable 2, má zariadenie aj farebný displej a umožňuje farebne kódovať vaše poznámky. Môžete k nim pridávať aj obrázky, ktoré si zachovávajú svoju farbu a na rozdiel od zariadenia reMarkable 2 sa neprevádzajú na digitálne.

Má to však, samozrejme, niekoľko nevýhod. Napríklad vstavaná funkcia zdieľania obrazovky funguje len s operačným systémom Windows. Ak pracujete s notebookom MacBook, musíte použiť službu tretej strany (hoci aj tá bola počas nášho testu problematická).

V porovnaní s modelom reMarkable 2 musíte počítať aj s nižšou výdržou batérie, čo vo všeobecnosti súvisí s prítomnosťou podsvietenia a širšou ponukou funkcií. Zariadenie je možné používať spolu s mobilnou aplikáciou a verziou pre prehliadač. Prostredníctvom nej si môžete prezerať hotové poznámky alebo si možno rýchlo a jednoducho preniesť do zariadenia novú elektronickú knihu na čítanie.

Komu bude iPad vyhovovať viac?

V porovnaní s digitálnym zápisníkom reMarkable, je iPad oveľa multifunkčnejším zariadením. Zapisovanie poznámok je len jednou z funkcií, ktoré tento tablet podporuje. Okrem toho ho môžete používať aj na sledovanie filmov a televíznych relácií, úpravu fotografií a videí, bežnú kancelársku prácu, komunikáciu alebo surfovanie po internete.

Do iPadu si môžete stiahnuť širokú škálu aplikácií určených na písanie poznámok a kreslenie. Nie ste teda obmedzení len na jednu, ako je to v prípade aplikácie reMarkable 2. Môžete si tak vybrať verziu s funkciami, ktoré vám najviac vyhovujú. Ak sa venujete technickému kresleniu, iPad bude pre vás určite vhodnejšie zariadenie.

Niektoré praktické funkcie nie sú v zariadení reMarkable 2 k dispozícii a iPad ich ponúka vo vybraných aplikáciách. Ide najmä o anotovanie širšieho spektra formátov. iPad ponúka aj možnosť konverzie diagramov a matematických rovníc do digitálnej podoby v aplikáciách. Ak ste majiteľom zariadenia Apple, môžete sa tešiť aj na dokonalú synchronizáciu a podporu prenosu súborov Airdrop.

Okrem iného možno iPad používať aj na čítanie elektronických kníh. Má podsvietenie, takže nie ste obmedzení na čítanie v blízkosti zdroja svetla. Na druhej strane, čítanie dlhých kníh na iPade môže priniesť väčšiu únavu vašim očiam.

Ďalšou výhodou iPadu je, že nie ste viazaní na platenie mesačného predplatného. Niektoré funkcie v aplikáciách sú však dostupné len v platených verziách, takže je na vás, či sa ich rozhodnete využívať.

Autor: Hana Smětáková
Autor: Hana Smětáková
Šport a zdravý životný štýl ma sprevádzajú prakticky celý život. Keďže som fanúšikom moderných technológií, na ITmixe často recenzujem fitness náramky a inteligentné hodinky, ktoré sú pre mňa nepostrádateľným nástrojom v aktívnom živote. Okrem športu je mojím veľkým koníčkom aj cestovanie a spoznávanie nových miest.
Ako sa vám páčil tento článok?
4.3/5 - (32 hlasovanie)
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

reMarkable 2
Tip redakcie
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram