ITmix.cz logo

Ako si vybrať digitálny zápisník: iPad Air 5 2022 s Apple pencil vs. reMarkable 2

Ako si vybrať digitálny zápisník: iPad Air 5 2022 s Apple pencil vs. reMarkable 2

Chcete si zaobstarať zariadenie na písanie poznámok a premýšľate, či je pre vás lepší iPad alebo digitálny zápisník reMarkable 2? V tejto recenzii tieto zariadenia podrobne porovnáme, aby sme vám priblížili nielen samotné parametre a funkcie, ale hlavne pocity, ktoré vo vás jednotlivé riešenia "digitálnych zápisníkov" zanechávajú. Zistite, v čom sa zariadenia líšia a ako si vybrať to, ktoré vyhovuje vašim potrebám.

Recenzie vybraných produktov

reMarkable 2 sa môže pochváliť kvalitnejším spracovaním

Zamerajme sa teraz na celkové spracovanie oboch variantov a použité materiály. reMarkable 2 na prvý pohľad zaujme kvalitným spracovaním. Zariadenie využíva kovový rám okolo displeja, ktorý je zodpovedný za potrebnú pevnosť. Predná a zadná strana zariadenia potom na prvý pohľad vyzerá prakticky rovnako, hoci zadná strana je vyrobená z plastu. Na zadnej strane sa navyše nachádzajú praktické protišmykové nožičky.

Naopak, spracovanie Apple iPad Air 5 2022 už tak vynachváliť nemôžeme. Mnohí používatelia kritizovali zakomponovanie tenších hliníkových zadných častí, vďaka čomu tablet nie je taký robustný ako jeho starší súrodenci. Konkrétne nami testovaný model dokonca trochu vŕzgal pri držaní oboma dlaňami, s čím majú vo všeobecnosti problém viacerí používatelia.

Displej alebo je pre vás dôležité podsvietenie?

IPad Air 5. generácie je vybavený 10,9" displejom Liquid Retina s technológiou True Tone. Ak chcete mať pri písaní poznámok čo najlepší pocit, môžete si kúpiť Paperlike fóliu, ktorá sa nalepí priamo na displej tabletu.

Vďaka nej sa Apple Pencil nebude "kĺzať" po displeji. Textúra fólie približuje používateľský zážitok k pocitu z ceruzky a papiera, takže písanie poznámok je celkovo príjemnejšie. Ďalšou funkciou je ochrana samotného displeja. Pri používaní Paperlike fólie musíte počítať s tým, že jej textúra negatívne ovplyvňuje podanie farieb a pozorovacie uhly.

Model ReMarkable 2 využíva e-ink displej, ktorý má pri písaní skvelú odozvu. Na rozdiel od iPadu ho však nemožno používať bez externého zdroja svetla, pretože mu chýba podsvietenie. Na druhej strane, napríklad pri čítaní elektronických kníh môžu byť oči unavené kvôli modrému svetlu, ktoré iPad produkuje. Čítanie na reMarkable 2 je príjemné, ale mali by ste počítať s tým, že čiernobiele vykresľovanie je v porovnaní s bežným papierom menej kontrastné.

iPad má podsvietenie, reMarkable 2 nie
iPad má podsvietenie, reMarkable 2 nie

Ergonómia

Ovládanie oboch zariadení je jednoduché a intuitívne

Pokiaľ ide o ovládanie, s oboma zariadeniami si ho osvojíte veľmi rýchlo. Môžete používať prsty aj stylus. V iPade a reMarkable 2 môžete používať aj rôzne gestá, ktoré vám urýchlia prácu.

V zariadení iPad môžete gestá používať aj v jednotlivých aplikáciách. V tomto smere je skvelá najmä aplikácia Nebo na písanie poznámok. V nej môžete na vymazanie slova použiť gesto prečiarknutia. Vodorovnými čiarami môžete slová rozdeliť alebo spojiť a podobne.

Výhodou reMarkable 2 je naozaj tenký dizajn, vďaka ktorému sa zápisník ľahko drží v ruke. iPad je predsa len o niečo hrubší.

Píše sa lepšie s Apple Pencil, perom Marker alebo Marker Plus?

Popísane zaraidenia sa okrem iného líšia aj perami, ktoré budete používať na písanie poznámok. Poďme si ich teda porovnať.

Apple Pencil

iPad Air 5. generácie je kompatibilný s Apple Pencil 2. generácie s bezdrôtovým nabíjaním. Stylus je dostatočne pevný a robustný a jeho hrot pôsobí o niečo pevnejšie a tvrdšie ako hrot pera pre zápisník reMarkable. Doba odozvy pri písaní je pomerne krátka, na druhej strane, doba odozvy pera reMarkable 2 sa nám zdala oveľa kratšia. Šikovnou funkciou je rozpoznávanie dvojitého dotyku na dotykovej ploche pera, ktoré uľahčuje výmenu písacieho nástroja. Hrot Apple Pencil je o niečo väčší (menej presný) ako pri Marker a Marker Plus a môže vás nútiť písať väčším písmom, ako ste zvyknutí pri tradičnom pere, čo pre vás môže byť neprirodzené.

iPad Air môžete používať buď s originálnym stylusom od spoločnosti Apple, alebo so stylusom od iného výrobcu. Musíte len skontrolovať, či je stylus kompatibilný s vaším tabletom.

Nasledujúce video sa vám pokúsi priblížiť zvuk, respektíve pocit pri písaní Apple Pencil na displeji s fóliou Paperlike.

Zvuk pri písaní Apple Pencil na displej iPadu Air 5 s fóliou Paperlike

Marker a Marker Plus

Tablet na písanie reMarkable 2 môžete používať s perom Marker alebo Marker Plus. Hoci obe perá ponúkajú rovnaké spracovanie, pero Marker Plus má naviac na konci pera zabudovanú gumu. V zápisníku však môžete používať aj softvérovú gumu, ktorá je často rýchlejšia.

Plastový hrot pera Marker (alebo Marker Plus) pôsobí jemnejším dojmom a písanie sa tak ešte viac podobá písaniu klasickým perom. Na druhej strane sa môže hrot časom zlomiť. Našťastie sa však stylus dodáva s 9 náhradnými hrotmi a podľa potreby si môžete dokúpiť ďalšie.

Podobne ako v prípade Apple iPad Air 5 sa vám nasledujúce video pokúsi priblížiť zvuk, resp. pocit pri písaní s Marker Plus na reMarkable 2.

Zvuk písania s Marker Plus na displej reMarkable 2

Ktorý stylus je ten správny? Opäť to závisí od vašich preferencií. Apple Pencil je skvelý univerzálny stylus, ktorý vás nesklame v žiadnom ohľade. Na dlhé vypisovanie by sme však určite odporúčali Marker Plus, ktorý sa vďaka svojmu hrotu približuje bežnému peru.

Apple Pencil 2. generácie je potrebné dobíjať. Pero Marker a Marker Plus nie je potrebné dobíjať. Rozmery oboch stylusov sú prakticky identické.

Rozmery a hmotnosť oboch zariadení

V prípade, ak sa chystáte s digitálnym zápisníkom cestovať, oceníte jeho kompaktné rozmery, ako aj čo najnižšiu hmotnosť. Zariadenie iPad Air 5 aj reMarkable 2 sú ideálne na časté prenášanie.

iPad ponúka rozmery 178,5 × 247,6 × 6,1 mm a celkovú hmotnosť 461 gramov. Digitálny zápisník reMarkable 2 je na druhej strane o niečo väčší a zároveň tenší (187 × 246 × 4,7 mm) a váži len 403 gramov.

K zariadeniu si zvyčajne dokúpite aj puzdro. V tomto ohľade ponúka iPad jednoznačne viac možností, pretože umožňuje kúpiť si napríklad puzdro s integrovanou klávesnicou. V prípade reMarkable 2 si potom môžete vybrať z niekoľkých variantov oficiálnej značky, ako aj puzdier od iných výrobcov.

Výdrž batérie je v prípade modelu reMarkable 2 vyššia

Vzhľadom na vlastnosti tabletu reMarkable 2 sa môžete tešiť na dlhšiu výdrž batérie, ktorá dosahuje až 14 dní. Tento digitálny zápisnik teda rozhodne nebudete musieť nabíjať každý deň.

Výdrž batérie iPadu je potom, samozrejme, ovplyvnená tým, na čo tablet používate. Apple uvádza, že pri prehliadaní webu cez Wi-Fi vydrží iPad na jedno nabitie až 10 hodín. Ak iPad používate výhradne na písanie poznámok, výdrž batérie je približne 8 hodín, niekedy aj menej (v závislosti od používanej aplikácie a zložitosti dokumentu).

Porovnanie tvorby poznámok na reMarkable 2 a iPad Air 5

Ak si chcete zaobstarať digitálny zápisník, kľúčové budú informácie o samotnom písaní poznámok. Treba poznamenať, že reMarkable 2 aj iPad Air 5 majú v tomto smere svoje výhody aj nevýhody. V prípade iPadu záleží aj na tom, akú aplikáciu si vyberiete. Pozrime sa na to podrobnejšie

Pocit pri písaní a porovnanie odozvy displeja

Ak sa zameriame na celkový dojem pri písaní poznámok, podľa našej redakcie vedie reMarkable 2. Toto zariadenie spolu so stylusom vytvára pocit, akoby ste písali na papier. Stylus pri písaní dokonca šuští (podobne ako pero na papieri). Reakcie sú naozaj skvelé a rýchlosť písania je bezkonkurenčná.

Písanie na iPade Air 5 s Paperlike fóliou je tiež príjemné a rozhodne nie je negatívnym zážitkom. Pravdou však je, že doba odozvy pri písaní je o niečo väčšia. Pri bežnom používaní si to pravdepodobne ani nevšimnete, ale pri rýchlom písaní alebo kreslení asi áno.

Odozva obrazovky pri písaní s Apple Pencil na iPade Air 5
Odozva displeja pri písaní s Marker Plus na zariadení reMarkable 2

Koniec koncov, táto fólia je tu na to, aby poskytla správnu mieru odolnosti voči ťahu a zabezpečila väčšiu presnosť pri písaní a kreslení. Pri použití s fóliou sa stylus zbytočne neposúva po displeji. Fólia tiež chráni displej a znižuje odrazy svetla.

Ak vás zaujíma, či pocit pri písaní na iPade ovplyvňuje aj zvolená aplikácia, v našej recenzii sme sa s ničím takým nestretli. Zážitok z písania bol teda pri všetkých aplikáciách rovnaký.

Nástroje na písanie

V reMarkable 2 máte k dispozícii 8 rôznych nástrojov na písanie vrátane klasického pera, ceruzky a zvýrazňovača. V zariadení iPad môžete v aplikácii Poznámky používať 3 nástroje na písanie. Aplikácia Or ponúka pero, plniace pero, štetec a zvýrazňovač. A v aplikácii Notability ste obmedzení len na pero a zvýrazňovač. Stručne povedané, rozsah písacích nástrojov závisí od aplikácie, ktorú si vyberiete, takže zariadenia sú v tomto ohľade porovnateľné.

V prípade zariadenia reMarkable 2 musíte počítať s tým, že písacie nástroje sú k dispozícii len v čiernej, sivej a bielej farbe. V zariadení iPad potom môžete pokojne používať celú paletu farieb. Samozrejme, vo všetkých prípadoch si potom môžete vybrať medzi rôznymi hrúbkami nástrojov. U reMarkable 2 si môžete vybrať farbu, ktorú dostane ťah po exporte (napríklad do PDF) aspoň pre niektoré nástroje (napr. zvýrazňovače).

Mazanie textu

Mazanie textu je možné v iPade aj v reMarkable 2 pomocou softvérovej gumy. Ak si k digitálnemu poznámkovému bloku reMarkable 2 zakúpite stylus Marker Plus, môžete na vymazanie svojej práce použiť aj druhý koniec stylusu. Apple Pencil nepodporuje mazanie druhou stranou stylusu; na gumu môžete prepnúť ťuknutím na Apple Pencil. Ostatné funkcie môžete v prípade potreby nastaviť na ťukanie.

Pri našom testovaní sa funkcia softvérovej gumy ukázala ako užitočná, najmä pri vymazávaní menších častí textu. Ak potrebujete vymazať niekoľko riadkov, bude pre vás oveľa rýchlejšie použiť laso na označenie danej oblasti. V aplikácii Nebo potom môžete pracovať s praktickým gestom prečiarknutia a vymazať príslušné slovo alebo vetu.

V reMarkable 2 môžete pracovať aj s jednotlivými vrstvami a odstraňovať ich podľa potreby. Na iPade Air 5 túto funkciu nájdete len v niektorých aplikáciách.

Šablóny na tvorbu poznámok

Ak sa chcete pustiť do sofistikovanejšieho písania poznámok, často oceníte rôzne šablóny. Tie sú navrhnuté tak, aby vám uľahčili napríklad vytváranie zoznamov alebo organizáciu dňa či mesiaca.

Šablóny sú k dispozícii v reMarkable 2 aj v aplikáciách pre iPad. Často sa však ich ponuka líši. Napríklad v základnej aplikácii Poznámky je oveľa menej šablón ako v aplikáciách Or alebo Notability.

Prevod písaného textu do digitálneho

Napísať si text rukou a potom ho nechať previesť do digitálnej podoby. Ide o veľmi praktickú funkciu pri písaní poznámok, ktorú reMarkable 2 zvláda takmer dokonale. Určite nie je potrebné písať krasopisne. Tento digitálny zápisník dokonale rozpozná text napísaný kurzívou aj paličkovým písmom. Dokáže rozpoznať aj veľké a malé písmená.

V prípade iPadu a nami testovaných aplikácií nie je funkcia dotiahnutá do takej dokonalosti. Aplikácia Notability v súčasnosti nepodporuje slovenčinu. Aplikácia Nebo je na tom oveľa lepšie. Aplikácia Poznámky od Apple túto funkciu podporuje, ale kvalita rozpoznávania slov je len priemerná.

Ak pri práci používate viac ako jeden jazyk, mali by ste vždy zmeniť jazyk v nastaveniach reMarkable 2. Aplikácia Or umožňuje pohodlnú zmenu jazyka priamo pri vytváraní nového súboru. Funkcia je však viditeľná len vtedy, ak máte iPad orientovaný na šírku. Výhodou aplikácie je aj podpora veľkého počtu svetových jazykov a ich rozpoznávanie.

Technické kreslenie

Ak sa potrebujete venovať technickému kresleniu (napríklad CAD), iPad je pre vás vďaka množstvu užitočných aplikácií určite lepšou voľbou. ReMarkable 2 vám v tomto smere príliš nepomôže a jednoducho nie je na tento účel určený.

Vyhľadávanie v poznámkach

Ďalšou užitočnou funkciou pri digitálnych zápisníkoch je možnosť pohodlného vyhľadávania v poznámkach. V programe reMarkable 2 môžete vyhľadávať jednotlivé kľúčové slová v dokumentoch PDF a epub. Vyhľadávanie v rukou písanom texte bohužiaľ nie je možné.

V zariadení iPad je situácia iná, pretože tablet podporuje vyhľadávanie v poznámkach. Aplikácia Poznámky bez problémov rozpozná digitálny aj ručne písaný text. Aplikácia Or umožňuje vyhľadávanie v dokumentoch len vtedy, keď si zaplatíte predplatné. A aplikácia Notability dokáže v základnej verzii vyhľadávať len digitálny text; vyhľadávanie ručne písaného textu si vyžaduje predplatné.

Limit na písanie poznámok

V prípade reMarkable 2 ste pri písaní obmedzení hranou definovanou veľkosťou stránky. Na konci zobrazenia teda nemôžete posunúť plátno a pokračovať v tvorbe, musíte sa presunúť na ďalšiu stranu.

V zariadení iPad je situácia opäť trochu iná, respektíve lepšia. V prípade aplikácie Poznámky a aplikácie Notability je možné pokračovať v poznámke neobmedzene smerom nadol (nie však do strán). Aplikácia Or potom ponúka neobmedzené možnosti.

Anotácie dokumentov na iPade vyhrávajú

Anotovanie dokumentov je v digitálnom zápisníku reMarkable 2 pomerne vydarené. Do dokumentov PDF a epub môžete vkladať vlastné poznámky. Do takéhoto dokumentu si môžete napísať poznámku alebo označiť dôležité pasáže. Zvýrazňovač je v zápisníku sivý, ale ak dokument uložíte a exportujete späť do počítača, pasáž dostane odtieň podľa vášho výberu (žltý, zelený alebo modrý).

Dôležité pasáže v dokumente môžete zvýrazniť
Dôležité pasáže v dokumente môžete zvýrazniť

A ako funguje poznámkovanie dokumentov v zariadení iPad? Napríklad základná aplikácia Poznámky nepodporuje vloženie dokumentu PDF a jeho úpravu. Môžete importovať súbory s príponami .txt, .rtf, .rtfd a .html. Prípadne môžete importovať poznámky aj z aplikácie Evernote. V aplikácii Poznámky však môžete dokument aspoň naskenovať a upraviť (t. j. odfotiť).

Ak sa rozhodnete pre aplikáciu Or, musíte si zaplatiť plnú verziu aplikácie, aby ste túto funkciu odomkli. Anotovanie dokumentov je podporované v základnej verzii aplikácie Notability. Aplikácia zároveň podporuje import dokumentov vo formáte PDF, RTF, textových súborov, dokumentov Word, prezentácií PowerPoint a tabuliek Excel.

Ďalšou výhodou iPadu vo všeobecnosti je, že ihneď vidíte, akou farbou čo robíte. Lepšie na ňom fungujú aj jednotlivé gestá, pretože displej ponúka lepšiu odozvu. Ak teda potrebujete zariadenie primárne na anotovanie dokumentov, iPad v tomto smere vyhráva. Navyše podporuje viac formátov ako reMarkable 2.

Anotovanie dokumentov PDF je na iPade lepšie
Anotovanie dokumentov PDF je na iPade lepšie

Prevod kreslených objektov na diagramy

Ak z času na čas potrebujete vytvoriť prehľadný diagram, zbystrite pozornosť. reMarkable 2 si bohužiaľ neporadí s rozpoznávaním jednotlivých tvarov a ich konverziou do digitálnej podoby.

Na druhej strane, iPad to vďaka niektorým aplikáciám dokáže. V rámci našej recenzie sme túto funkciu vyskúšali s aplikáciou Nebo, ale musíme upozorniť, že ak si pri vytváraní diagramu nedáte veľký pozor, môže dôjsť k určitým odchýlkam.

Prevod písaných matematických rovníc do digitálnej podoby

Ďalšou funkciou, ktorú reMarkable 2, žiaľ, neponúka, je rozpoznávanie písaných matematických rovníc a ich prevod do digitálnej podoby. Ide o praktickú funkciu najmä pre študentov, učiteľov a všeobecne ľudí, ktorí si potrebujú často a prehľadne zapisovať príklady.

Aplikácia Nebo umožňuje nielen zapísať a previesť rovnicu do digitálnej podoby, ale do určitej úrovne náročnosti ju aj sama vyrieši!

V zariadení iPad túto funkciu podporuje napríklad bezplatná verzia aplikácie Nebo. Aplikácia Notability by si s týmto problémom mala tiež poradiť, ale dostupnosť tejto funkcie je podmienená zakúpením predplatného.

Zdieľanie poznámok

Dokončili ste svoju poznámku a teraz ju chcete zdieľať s inou osobou. Umožňujú to vaše zariadenia? A ako to urobiť?

Digitálny zápisník reMarkable 2 umožňuje odoslať hotovú poznámku e-mailom (ak sa rozhodnete pre platenú verziu). Poznámka sa vloží do e-mailu ako príloha a do tejto prílohy môžete napísať akýkoľvek text pomocou štandardnej klávesnice. Škoda len, že v súčasnosti nepodporuje slovenskú klávesnicu. Výhodou je aj synchronizácia medzi zariadeniami. Dokumenty z reMarkable sú viditeľné v mobilnej aj počítačovej aplikácii a máte k nim prístup odkiaľkoľvek.

V prípade iPadu sa táto funkcia opäť líši v závislosti od použitej aplikácie. Konkrétne aplikácia Poznámky umožňuje pohodlné zdieľanie v mnohých rôznych aplikáciách (napr. iMessage, Messenger, Slack, Gmail, LinkedIn a ďalšie). Samozrejmosťou je potom skvelá synchronizácia medzi zariadeniami a pohodlné úpravy.

V aplikácii Nebo je možné hotovú poznámku exportovať do rôznych formátov. Textový formát je k dispozícii v bezplatnej aplikácii, export do dokumentu PDF alebo .docx je možný len v platenej verzii. Po vyexportovaní dokumentu ho môžete opäť odoslať pomocou rôznych aplikácií. Prípadne môžete vytvoriť odkaz na dokument a poslať ho svojim blízkym. Táto funkcia je však dostupná len pre platiacich používateľov. Vytvorené poznámky si môžete prezerať aj v aplikácii pre iPhone.

Nakoniec sa dostávame k aplikácii Notability, kde môžete dokument opäť exportovať do jedného z formátov (PDF, Note, Image alebo RTF). Poznámku potom môžete opäť zdieľať pomocou aplikácií tretích strán. Okrem toho je aplikácia k dispozícii aj v počítačoch Macbook a iPhone, takže svoje poznámky môžete mať neustále pri sebe.

Výhodou reMarkable 2 je jednoduché zdieľanie obrazovky (napríklad na stretnutiach), ktoré je realizované pomocou aplikácie pre PC. V prípade iPadu budete musieť na tento účel použiť niektorú z aplikácií tretích strán. Nami testované aplikácie na písanie poznámok túto funkciu nemajú.

Výhodou iPadu je aj možnosť posielať súbory prostredníctvom služby AirDrop. Ak teda máte iPhone alebo Macbook, môžete jedným kliknutím poslať poznámku medzi oboma zariadeniami.

Túžite po čiernobielom alebo farebnom kreslení?

Ak chcete svoje zariadenie používať aj na kreslenie, zbystrite pozornosť. V reMarkable 2 ste obmedzení na kreslenie čiernou, sivou a bielou farbou. Môžete však aspoň pracovať s jednotlivými vrstvami. Hotové dielo môžete exportovať do formátov PDF, PNG a SVG.

Naproti tomu iPad ponúka oveľa širšie možnosti kreslenia a grafického dizajnu. V jednotlivých aplikáciách môžete začať kresliť v profesionálnych farbách. Ak práve po tom túžite, môžeme vám len odporučiť aplikáciu Procreate na digitálne kreslenie, ktorá je určená špeciálne pre iOS a iPad OS. Okrem ilustrácií sa môžete pustiť aj do tvorby zaujímavých animácií.

Na iPad môžete kresliť farebne, na reMarkable len čiernobielo
Na iPad môžete kresliť farebne, na reMarkable len čiernobielo

Ďalšie funkcie reMarkable 2 a iPadu Air 5

Funkciu digitálneho poznámkového bloku sme vysvetlili pomerne podrobne pre obe zariadenia. A aké ďalšie funkcie môžete očakávať?

V tejto súvislosti treba zdôrazniť, že reMarkable 2 je navrhnutý predovšetkým ako digitálny zápisník, ktorý túto funkciu plní (veľmi dobre). Okrem písania poznámok a kreslenia ho možno používať aj ako čítačku elektronických kníh. Ak sa rozhodnete zaplatiť si predplatné, môžete zdieľať obrazovku zápisníka, čo oceníte napríklad počas stretnutí. Uľahčí to vysvetľovanie preberanej témy kolegom.

Naopak iPad je viac multifunkčné zariadenie a funkcia digitálneho zápisníka je len jednou z mnohých. Okrem toho sa tento tablet dá používať aj ako čítačka kníh (hoci e-ink displej reMarkable 2 je na tento účel určite vhodnejší).

Na iPade môžete sledovať svoje obľúbené filmy a televízne programy, hrať hry, počúvať hudbu alebo prehľadávať web. Môžete ho používať aj na komunikáciu a bežnú kancelársku prácu. Obrazovku môžete tiež jednoducho zdieľať s kolegami (napríklad pri videohovore). K iPadu môžete pridať myš a klávesnicu, aby ste ho mohli používať ako počítač.

Vyzdvihnúť musíme aj prítomnosť fotoaparátu, a to nielen na skenovanie a prácu s dokumentmi. V obchode App Store si môžete stiahnuť aj množstvo zaujímavých aplikácií určených na skrátenie dlhých chvíľ, manažment času, prácu, úpravu fotografií a videa a mnoho ďalšieho.

Ako vydhádzajú zariadenia cenovo

Pri výbere toho správneho zariadenia pre vás bude nepochybne hrať úlohu aj cena. Preto sme sa bližšie pozreli na porovnanie cien nielen samotného zariadenia, ale aj doplnkového vybavenia, ktoré si môžete dokúpiť.

Cena iPadu

iPad Air 5. generácie je k dispozícii za orientačnú cenu 700 eur. Verzia s 256GB úložiskom potom vyjde na približne 800 eur.

K tomu si pripočítajte cenu za stylus. Apple Pencil 2. generácie sa dá zohnať za približne 130 eur, neoriginálne stylusy sú často lacnejšie (nemusia však ponúkať rovnakú ergonómiu a funkcie). Ak chcete iPad používať na písanie poznámok, môžete si kúpiť aj Paperlike fóliu. Tá je k dispozícii od rôznych výrobcov a cena sa opäť môže líšiť.

Ak sa rozhodnete pre plnú verziu rôznych aplikácií (napríklad len na písanie poznámok), môžu vám vzniknúť ďalšie finančné náklady. Ak vám zvolené úložisko nestačí (alebo chcete mať svoje údaje zálohované), môžete si zaplatiť aj službu iCloud.

Cena reMarkable 2

Pokiaľ ide o digitálny zápisník reMarkable 2, obstarávacia cena samotného zariadenia je výrazne nižšia a pohybuje sa okolo 350 eur. Môžete si kúpiť buď stylus Marker za 79 eur, alebo Marker Plus za 129 eur. K dispozícii je aj voliteľné puzdro, na výber je viacero možností a ponuka začína na cene 79 eur.

Hoci sa cena môže zdať na prvý pohľad vysoká, je určite opodstatnená. Hoci zariadenie slúži prakticky len na jeden účel, reMarkable ho plní tak dobre, že mu vyššiu cenovku ľahko odpustíte.

Najväčším rozdielom je teda nutnosť zaplatiť predplatné, ak chcete zariadenie využívať naozaj naplno.

V prípade bezplatnej verzie získate iba funkciu písania poznámok. V prípade mesačného predplatného Connect získate aj neobmedzené cloudové úložisko, funkciu prevodu textu na digitálny formát, zdieľanie obrazovky, odosielanie poznámok do e-mailu a integráciu služieb Disk Google, Dropbox a OneDrive. Získate aj predĺženú záruku na 36 mesiacov.

iPad Air 5. generáciereMarkable 2
Približná cena zariadenia700 eur350 eur
Originálny stylus130 eur79 eur (Marker), 129 eur (Marker Plus)
Paperlike fólia40 eurNie je potrebná
Puzdro30 až 50 eur69 až 159 eur
PredplatnéMožnosť platiť predplatné v aplikáciáchZadarmo, 2,99 USD/mesiac

Servis a záruka

Apple iPad je jasným víťazom v tejto kategórii vďaka silnej distribučnej a servisnej sieti a na rozdiel od ReMarkeble 2 je dostupný v mnohých obchodoch, a to online na internete aj v kamenných predajniach v každom väčšom meste.

ReMarkable 2 bohužiaľ nemá žiadne domáce zastúpenie ani distribútorov. Nemožno ho teda zakúpiť v žiadnom z bežných internetových ani kamenných obchodov.

Budete sa musieť spoľahnúť na nákup v oficiálnom e-shope, ktorý vám zariadenie doručí zo svojho skladu v Hongkongu. Na druhej strane treba povedať, že po objednaní nám zariadenie reMarkable 2 prišlo približne do týždňa. Záručný servis sme, žiaľ, nemohli otestovať, keďže s testovaným zariadením neboli žiadne problémy. Ak si však urobíte malý prieskum na internete, zistíte, že referencie na záručný servis alebo zákaznícku podporu sú vo všeobecnosti pomerne pozitívne.

Komu bude viac vyhovovať reMarkable 2?

Elektronický zápisník reMarkable 2 sa naozaj striktne zameriava na ľudí, ktorí hľadajú nástroj výlučne na písanie poznámok. Táto funkcia je pri ňom veľmi prepracovaná a mnohí používatelia tiež zistia, že ich pri písaní poznámok nebudú rušiť žiadne prichádzajúce oznámenia (ako by to mohlo byť v prípade iPadu). Zážitok z písania je veľmi podobný písaniu na tradičný papier.

reMarkable 2 dokáže bez problémov rozpoznať text a previesť ho do digitálnej podoby. Je tiež skvelým pomocníkom, pokiaľ ide o kreslenie, ale tu ste obmedzení len dostupnosťou čiernej, sivej a bielej farby.

Jednotlivé poznámky môžete jednoducho odosielať e-mailom alebo môžete zdieľať obrazovku aj prostredníctvom aplikácie pre počítače. Skvele funguje aj anotovanie už hotových dokumentov, vďaka čomu je zápisník určený napríklad pre študentov. V dokumentoch môžete jednoducho zvýrazniť dôležité pasáže alebo k nim pridať vlastné poznámky.

Ak ste fanúšikom elektronických kníh, určite oceníte, že si svoje obľúbené tituly môžete pohodlne prečítať v reMarkable 2. Kvôli absencii podsvietenia však nemôžete čítať v tme. Na druhej strane, použitý e-ink displej toľko neunavuje oči a najmä dlhé čítanie je na takomto displeji oveľa príjemnejšie ako na iPade.

Ďalšou výhodou zariadenia reMarkable 2 je dlhá výdrž batérie (až 14 dní), vďaka čomu je toto zariadenie vhodné pre ľudí na cestách a ľudí, ktorí sa nechcú zaoberať každodenným nabíjaním.

Toto zariadenie nie je špeciálne určené pre plnohodnotné kreslenie. Respektíve, ak už začnete kresliť, ťažko ho budete exportovať do akéhokoľvek použiteľného formátu. A často budete musieť výsledok prekresľovať alebo prepisovať do počítača.

Komu bude viac vyhovovať iPad?

IPad je oveľa multifunkčnejšie zariadenie ako digitálny zápisník reMarkable. Zapisovanie poznámok je len jednou z funkcií, ktorú tento tablet podporuje. Okrem toho ho môžete používať aj na sledovanie filmov a televíznych relácií, úpravu fotografií a videí, bežnú kancelársku prácu, komunikáciu alebo surfovanie po internete.

Do iPadu si môžete stiahnuť širokú škálu aplikácií určených na písanie poznámok a kreslenie. Nie ste teda obmedzení len na jednu, ako je to v prípade reMarkable 2. Môžete si tak vybrať variant s funkciami, ktoré vám najviac vyhovujú. Ak sa venujete technickému kresleniu, iPad bude pre vás určite vhodnejšie zariadenie.

Niektoré praktické funkcie nie sú v zariadení reMarkable 2 k dispozícii a iPad ich ponúka vo vybraných aplikáciách. Ide najmä o vyhľadávanie textu v dokumentoch, neobmedzené plátno na písanie poznámok a možnosť vytvárať poznámky v širšom rozsahu formátov. iPad tiež ponúka možnosť konvertovať diagramy a matematické rovnice do digitálnej podoby v aplikáciách. Ak ste majiteľom zariadenia Apple, môžete sa tešiť aj na dokonalú synchronizáciu a podporu prenosu súborov Airdrop.

Okrem iného môžete iPad používať aj na čítanie elektronických kníh. Má podsvietenie, takže nie ste obmedzení na čítanie v blízkosti zdroja svetla. Na druhej strane, dlhé čítanie kníh na iPade môže priniesť väčšiu únavu očí.

Ďalšou výhodou iPadu je, že nie ste viazaní na platenie mesačného predplatného. Niektoré funkcie v aplikáciách sú však dostupné len v platených verziách, takže je na vás, či sa ich rozhodnete využívať.

Autor: Hana Smětáková
Autor: Hana Smětáková
Šport a zdravý životný štýl ma sprevádzajú prakticky celý život. Keďže som fanúšikom moderných technológií, na ITmixe často recenzujem fitness náramky a inteligentné hodinky, ktoré sú pre mňa nepostrádateľným nástrojom v aktívnom živote. Okrem športu je mojím veľkým koníčkom aj cestovanie a spoznávanie nových miest.
Ako sa vám páčil tento článok?
4.4/5 - (20 hlasovanie)
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

reMarkable 2
Tip redakcie
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram