Fitness náramky: ako si vybrať ten najlepší?

Fitness náramky: ako si vybrať ten najlepší?

Fitness náramok je v súčasnosti veľmi obľúbený pomocník, ktorý stále získava na popularite. Svoje miesto si nachádza na zápästiach profesionálnych aj amatérskych športovcov, ktorí chcú mať prehľad o svojom každodennom pohybe alebo spánku.

Uvažujete o tom, že si zaobstaráte fitness náramok? Čítajte ďalej a dozviete sa, akým vlastnostiam a funkciám treba venovať pozornosť a ako si vybrať náramok, s ktorým budete naozaj spokojní.

Súvisiace články

Čo je fitness náramok

Ako už názov napovedá, ide o malé zariadenie (náramok), ktoré slúži na monitorovanie vašej fyzickej aktivity. Fitness náramok môže napríklad fungovať ako krokomer, počítať spálené kalórie počas športovania a mnohé modely môžu dokonca kontrolovať váš spánok alebo merať srdcovú frekvenciu.

Fitness náramok, športové hodinky a smart hodinky alebo čo je čo

Veľmi podobné názvy týchto troch zariadení často nabádajú mnohých ľudí k ich vzájomnej zámene. Poďme si v tom urobiť jasno a zistiť, čo od každého z nich očakávať.

  • Fitness náramok: základný a skôr lacnejší výrobok, ktorý umožňuje využívať základné funkcie. Umožňuje vám napríklad zistiť, koľko krokov ste za deň prešli, koľko kalórií ste spálili alebo ako dlho ste spali. Jeho výsledky možno nie sú najpresnejšie, ale pre priemerného amatérskeho športovca je to dostačujúca voľba. Spravidla ho možno pohodlne pripojiť k mobilnému telefónu a sledovať v ňom najrôznejšie štatistiky.
  • Športové hodinky (športtestery): v porovnaní s fitness náramkom ponúkajú pokročilejšie funkcie. Ide v podstate o inteligentné hodinky, ktoré sú viac zamerané na zaznamenávanie fyzickej aktivity. Často sú vybavené snímačom GPS, vďaka čomu je meranie ešte presnejšie (napr. pri behu alebo jazde na bicykli). V porovnaní s fitness náramkami sú športové hodinky drahšie.
  • Smart hodinky: sú príbuzné športovým hodinkám. Nezameriavajú sa však ani tak na športové funkcie (hoci sú ich súčasťou), ako na uľahčenie každodenného života. Dokážu vás informovať o prichádzajúcich hovoroch alebo dokonca o správach, na ktoré môžete odpovedať. V podstate by sa dalo povedať, že ide o akúsi predĺženú ruku mobilného telefónu.

Ako si vybrať najlepší fitness náramok

Ak ste v procese výberu fitness náramku, je potrebné zvážiť niekoľko dôležitých faktorov. V nasledujúcich riadkoch vám ich preto predstavíme, aby ste presne vedeli, na čo si dať pozor.

Dámsky fitness náramok verzus pánsky fitness náramok: aký je medzi nimi rozdiel?

Možno ste si nemysleli, že existujú špeciálne fitness náramky pre mužov a pre ženy, ale je to tak. Ich hlavný rozdiel spočíva predovšetkým v dizajne, pričom dámske náramky sú zvyčajne farebnejšie a výraznejšie a často sa spoliehajú na odtiene, ktoré majú rady práve ženy (napríklad ružová).

Druhý dôvod potom súvisí s praktickosťou, teda dĺžkou remienka. Ak vyberáte náramok pre úzke ženské zápästie, bude dôležité, aby na ruke naozaj dobre sedel a nebol príliš voľný. Pánske fitness náramky potom často pracujú s dlhšími remienkami. Veľkosť sa môže týkať aj samotného výrobku, pričom niektoré ženy si môžu želať skôr menší displej.

Vnútorná výbava takýchto náramkov je teda vo všeobecnosti totožná a nelíši sa pre mužov a ženy. Rozdiel spočíva predovšetkým v konkrétnom dizajne a type náramku, s ktorým si ho kúpite. Vo väčšine prípadov však možno náramok jednoducho vymeniť (ak vám nevyhovuje alebo by ste ho chceli zmeniť).

Premyslite si, na čo ho budete používať

V súčasnosti sú na trhu desiatky rôznych fitness náramkov s rôznymi vlastnosťami, technológiami a funkciami. Pri výbere tejto elektroniky by ste mali okrem iného venovať pozornosť tomu, na čo ich chcete primárne používať a čo od nich očakávate.

Aké športy sa dajú merať na fitness náramku?

To samozrejme závisí od konkrétneho výrobku. Lacnejšie náramky podporujú len naozaj základné športy (napr. beh, cyklistiku, fitness, chôdzu a plávanie). Tie drahšie potom dokážu monitorovať aj nie tak bežné športy, ako je veslovanie, horolezectvo a mnohé ďalšie.

Náramok bude merať počet prejdených krokov alebo počet spálených kalórií v závislosti od konkrétneho športu. V prehľadných štatistikách budete môcť vidieť, či sa vaša kondícia zlepšuje. Fitness náramok, niekedy nazývaný aj smart náramok, sa v podstate stane vaším malým osobným trénerom.

Aký typ remienka si vybrať s ohľadom na športy?

  • Plastový, gumový alebo silikónový - môžu sa pochváliť nízkou hmotnosťou, ktorá nebude zbytočne zaťažovať vaše zápästie. Tieto materiály ocenia aj ľudia, ktorí sú alergickí na kovy a hľadajú šetrné prevedenie, ktoré nebude dráždiť ich pokožku. Zároveň je na trhu k dispozícii veľa farebných variantov.
  • Kovový - vyzerá skôr ako remienok z klasických hodiniek. Musíte počítať s vyššou obstarávacou cenou aj hmotnosťou.

U väčšiny fitness náramkov sa dá remienok ľahko oddeliť od tela a vymeniť za nový. Vďaka tomu môžete zmeniť farbu a štýl remienka podľa svojho vkusu.

Odolnosť fitness náramku voči vode a prachu

Keďže fitness náramok je primárne určený na šport, výrobcovia dnes ponúkajú modely s rôznymi stupňami odolnosti. Či už voči vode alebo voči prachu a iným pevným časticiam. Tomuto faktoru by ste mali venovať ešte väčšiu pozornosť, ak sa s náramkom chystáte ísť do vody (či už plávať alebo splavovať rieku).

Táto odolnosť sa označuje parametrom IP. Prvé číslo za týmto parametrom označuje ochranu smart náramku proti pevným časticiam, druhé číslo označuje ochranu proti vode.

V praxi sa môžete stretnúť s IPX(číslo) alebo IP(číslo)X. Ak sa stretnete s takýmto označením, znamená to, že výrobca náramok netestoval na daný parameter X.

Odolnosť voči vode

V nasledujúcej tabuľke nájdete rôzne triedy vodotesnosti a to, čo takýto náramok vydrží.

StupeňOchrana proti vniknutiu vody
IPX0Žiadna ochrana
IPX1Ochrana proti vertikálne padajúcim kvapkám vody
IPX2Ochrana proti vertikálne padajúcim kvapkám vody pri naklonení do 15°
IPX3Ochrana proti vertikálne padajúcim kvapkám vody pri naklonení do 60° s rýchlosťou do 10 l/min počas 5 minút (ochrana proti dažďu)
IPX4Ochrana proti striekajúcej vode zo všetkých smerov do 10 l/min po dobu 5 minút
IPX5Ochrana proti striekajúcej vode zo všetkých smerov z trysky s priemerom 6,3 mm s prietokom do 12,5 l/min po dobu 3 minút zo vzdialenosti 3 metrov
IPX6Ochrana pred intenzívnym vodným prúdom/vlnou zo všetkých smerov z trysky s priemerom 12,5 mm s prietokom do 100 l/min počas 3 minút zo vzdialenosti 3 metrov
IPX7Ochrana proti dočasnému ponoreniu pod vodu v hĺbke do 1 metra po dobu 3 minút
IPX8Ochrana proti trvalému ponoreniu pod vodu za podmienok stanovených výrobcom

Odolnosť voči pevným časticiam

Nasledujúca tabuľka uvádza rôzne triedy ochrany proti pevným časticiam a to, čo takýto náramok vydrží.

StupeňOchrana proti vniknutiu cudzích predmetov
IP0XŽiadna ochrana
IP1XOchrana proti vniknutiu telies s priemerom väčším ako 50 mm
IP2XOchrana proti vniknutiu telies s priemerom nad 12 mm
IP3XOchrana proti vniknutiu telies s priemerom nad 2,5 mm
IP4XOchrana proti vniknutiu telies s priemerom nad 1 mm
IP5XČiastočná ochrana proti vniknutiu prachu
IP6XÚplná prachotesnosť

Displeje na fitness náramkoch bývajú pomerne malé

V najlacnejších fitness náramkoch je displej zvyčajne nahradený len LED diódami. Ak chcete sledovať namerané hodnoty, musíte potom náramok spárovať s mobilným telefónom a pozrieť si tieto štatistiky na tomto zariadení.

Zlatou strednou cestou sú inteligentné náramky s menším (najčastejšie OLED) displejom. Vďaka nemu môžete hneď skontrolovať všetky namerané hodnoty a využívať aj funkcie v podobe upozornení na prichádzajúce správy a podobne. Tieto menšie displeje majú zvyčajne uhlopriečku, ktorá sa pohybuje od 0,6 do 1 palca.

Väčšie displeje potom so sebou prinášajú výhodu lepšej viditeľnosti, ale na druhej strane sú spojené s vyššou spotrebou energie. Zároveň môže byť väčší displej náchylnejší na poškodenie pri športe a už teraz sa oplatí uvažovať o aplikácii tvrdeného skla na takéto náramky.

Displeje na fitness náramkoch bývajú dotykové. Niekedy sa na nich (alebo na boku) nachádza tlačidlo, ktoré slúži na jednoduchšiu orientáciu v ponuke jednotlivých funkcií, prípadne na potvrdenie danej voľby. Displej je zvyčajne vyrobený zo skla, ale drahšie modely majú displej chránený zafírovým sklom, ktoré je odolnejšie voči poškriabaniu.

Ak vám displej napriek drobným rozmerom na zápästí prekáža, môžete na sledovanie svojho zdravia a regenerácie použiť chytrý prsteň.

Fitness náramky vydržia na jedno nabitie niekoľko dní

Výdrž batérie a rýchlosť nabíjania je samozrejme jedným z najdôležitejších parametrov každého fitness náramku. V praxi bude jeho výdrž ovplyvnená tým, ako intenzívne a na aký účel budete fitness náramok používať, ale aj displejom, s ktorým náramok pracuje. Náramok s LED diódami určite vydrží dlhšie ako sofistikovaný náramok s dotykovým LED displejom a množstvom vibračných upozornení.

Niektoré modely vydržia na jedno nabitie sotva jeden deň, zatiaľ čo iné vydržia bez problémov fungovať týždne alebo dokonca mesiace na jedno nabitie. V tejto elektronike sú zvyčajne umiestnené dobíjacie akumulátory. Na nabíjanie zvyčajne stačí kábel USB a čas nabíjania sa samozrejme líši od modelu k modelu. V niektorých náramkoch (zvyčajne v tých drahších) nájdete aj bezdrôtové nabíjanie.

Kompatibilita a párovanie so smartfónom

Veľmi užitočnou funkciou smart náramkov je možnosť ich spárovania s mobilným telefónom (alebo tabletom). Táto technológia funguje oboma smermi. To znamená, že náramok vás môže upozorniť na prichádzajúce správy a telefón zase môže spracovať jednotlivé údaje poskytnuté náramkom. Zároveň môžete všetky údaje od začiatku používania náramku uchovávať v mobilnom telefóne a sledovať svoj pokrok.

Na komunikáciu medzi oboma zariadeniami sa používa technológia Bluetooth. Mnohé náramky sú vybavené aj technológiou NFC, ktorá umožňuje bezkontaktné platby a rýchle spárovanie so smartfónom vybaveným čipom NFC.

Pri výbere fitness náramku sa uistite, že model je kompatibilný s operačným systémom vášho smartfónu. V drvivej väčšine prípadov však náramky nemajú problémy s prepojením s operačným systémom Android alebo iOS. Niekedy môže byť rozhodujúca minimálna verzia operačného systému, s ktorou náramok dokáže komunikovať a úlohu môže zohrávať aj konkrétna verzia bluetooth.

Ak vás zaujíma, čo jednotlivé verzie bluetooth znamenajú, pripravili sme tento prehľad:

  • Bluetooth 1.0 - ide o úplne prvú verziu, ktorá bola predstavená v roku 1999. Z tohto dôvodu ju vo fitness náramkoch nenájdete.
  • Bluetooth 2.0 - vylepšuje prvú verziu, pokiaľ ide o zjednodušené párovanie.
  • Bluetooth 3.0 - táto verzia už dokáže spolupracovať so sieťami Wi-Fi a podporuje aj 128bitové šifrovanie.
  • Bluetooth 4.0 - vyznačuje sa nízkou spotrebou energie. Zariadenie môže zostať spárované, aj keď sa spojenie na dlhší čas stratí.
  • Bluetooth 4.2 - táto verzia pracuje s protokolom 6LoWPAN, ktorý používajú na komunikáciu napríklad inteligentné žiarovky.
  • Bluetooth 5.0 - dosahuje ešte nižšiu spotrebu energie. Dokáže lepšie komunikovať v rušnom prostredí a má optimalizovanú odozvu.
  • Bluetooth 5.1 - poskytuje ešte nižšiu spotrebu energie. Vylepšená bola aj navigácia.
  • Bluetooth 5.2 - ponúka lepší prenos zvuku a opäť nižšiu spotrebu energie.
  • Bluetooth 5.3 – u tejto verzie sa objavujú vylepšenia pre stabilnejšie pripojenie a dlhšiu výdrž.

Fitness náramok už nemusíte mať neustále v blízkosti mobilného telefónu. Môžete si pokojne ísť zabehať bez telefónu a po návrate sa údaje načítajú do mobilného telefónu. Musíte len počítať s tým, že oznámenia bez mobilného telefónu v blízkosti nebudú fungovať .

Funkcie fitness náramkov

Samozrejme, každý fitness náramok ponúka trochu iné funkcie, ktoré sa navyše neustále vyvíjajú. V nasledujúcom prehľade sme vybrali tie, s ktorými sa budete stretávať najčastejšie:

  • Krokomer – ako už názov napovedá, budete sledovať, koľko krokov ste za deň prešli.
  • Meranie srdcovej frekvencie – v tomto ohľade by ste mali brať do úvahy, že fitness náramky zvyčajne nie sú také presné ako napríklad prepracované hrudné pásy, ktoré používajú profesionálni športovci. Pre amatérskych športovcov je však táto funkcia plne postačujúca.
  • Výpočet spálených kalórií – aj táto hodnota je skôr orientačná a nie úplne presná. Závisí od konkrétnej fyzickej aktivity a jej trvania.
  • Meranie tlaku – disponujú ním vybrané fitness náramky. Treba tiež počítať s tým, že nameraná hodnota nebude taká presná ako v prípade merania tlakomerom.
  • Monitorovanie spánkovej aktivity – vďaka tejto funkcii môžete mať monitorované jednotlivé fázy spánku. Zároveň si často môžete nastaviť budenie prostredníctvom malých vibrácií, ktoré budú k vášmu telu šetrné.
  • Meranie rýchlosti – túto funkciu oceníte najmä pri behu alebo jazde na bicykli, pretože budete môcť vidieť, aká bola vaša priemerná rýchlosť. Na podporu tejto funkcie musí náramok disponovať snímačom GPS. Prípadne sa niektoré náramky, ktoré nemajú snímač GPS, môžu pripojiť k spárovanému smartfónu a merať vašu trasu týmto spôsobom.
  • Zaznamenávanie trasy – pre túto funkciu musia mať hodinky snímač GPS (alebo sa musia pripojiť k telefónu ako v predchádzajúcom prípade). Potom môžu uložiť konkrétnu trasu, ktorú ste prebehli alebo prešli.
  • Notifikácie – fitness náramok vás môže upozorniť napríklad na prijaté správy alebo naplánovanú udalosť.
  • Stopky – asi netreba dlho vysvetľovať. Túto funkciu ocenia všetci športovci.
  • Pohybový senzor – vďaka tejto technológii budete môcť hodinky aktivovať jednoduchým zdvihnutím ruky (nebudete teda musieť stláčať žiadne tlačidlá).
  • Platenie – funkcia podporovaná novšími náramkami vybavenými čipom NFC. Vďaka nemu umožňujú pohodlné bezkontaktné platby prostredníctvom špeciálnej služby od spoločností Google, Apple, Fitbit alebo Garmin.
  • Automatické rozpoznávanie športu – zvyčajne to dokážu drahšie náramky. Dokážu odhadnúť, čomu sa práve venujete a podľa toho zmerať a vyhodnotiť šport.
  • Nastavenie denných cieľov – nastavte si napríklad, koľko krokov chcete za deň prejsť alebo ako dlho chcete športovať. Náramok vás potom upozorní, keď splníte svoj cieľ.

Mobilné aplikácie sa líšia podľa značky fitness náramku

Aby ste mohli využívať všetky výhody, ktoré fitness náramky ponúkajú, musíte si do mobilného telefónu stiahnuť príslušnú mobilnú aplikáciu. V aplikácii si môžete prezerať rôzne štatistiky, sledovať plnenie stanovených cieľov a podobne.

Každý výrobca zvyčajne používa vlastnú aplikáciu, napr.:

  • náramky Xiaomi sú spojené s aplikáciou Zepp Life (pre Android aj iOS),
  • náramky Huawei a Honor sú spojené s aplikáciou Huawei Health (pre Android a iOS),
  • náramky Samsung sú prepojené s aplikáciou Galaxy Wearable (pre Android a iOS),
  • náramky Fitbit sú prepojené s aplikáciou Fitbit (pre Android a iOS)
  • a náramky Garmin sú prepojené s aplikáciou Garmin Connect (pre Android a iOS).

Okrem oficiálnych aplikácií od samotných výrobcov existujú aj aplikácie tretích strán. Tie by mali zvládnuť aj komunikáciu s náramkom, na druhej strane nemusia fungovať tak dobre.

Môžem si do fitness náramku nainštalovať aj nejaké aplikácie?

Pri fitness náramkoch to nie je možné. To je skôr doménou smart hodiniek, ako sú napríklad Apple Watch.

Najznámejší výrobcovia fitness náramkov

V súčasnosti existuje viacero výrobcov fitness náramkov. Pozrime sa teraz na tie, s ktorými sa možno stretnúť pomerne často.

Xiaomi

Spoločnosť Xiaomi je veľmi známym hráčom v oblasti fitness náramkov. Zameriava sa skôr na lacnejšie produkty, ktoré sú však pomerne vydarené a oslovujú široké spektrum zákazníkov, medzi ktorých často patria aj amatérski športovci. Značka Xiaomi sa zameriava aj na výrobu inej elektroniky, ako sú mobilné telefóny alebo elektrické kolobežky.

Huawei

Ďalším výrobcom fitness náramkov je značka Huawei, ktorá tiež pochádza z Číny. V roku 2015 táto značka predala viac ako 100 miliónov smartfónov, čo jej vynieslo prvé miesto v Číne. Celosvetovo sa potom v roku 2018 umiestnila na druhom mieste za značkou Samsung. V ponuke sú lacnejšie náramky aj modely strednej triedy, ktoré už majú väčší displej a širšiu škálu funkcií.

Honor

Značka Honor donedávna fungovala ako súčasť skupiny Huawei, ale v roku 2021 sa osamostatnila. Okrem fitness náramkov pôsobí aj v oblasti mobilných telefónov, tabletov, ako aj bezdrôtových slúchadiel. Vzhľadom na svoju históriu je veľká časť náramkov veľmi podobná značke Huawei.

Samsung

Samsung je značka, ktorú pravdepodobne netreba predstavovať. V jej portfóliu nájdete napríklad vydarené mobilné telefóny, fitness náramky, slúchadlá, ale aj chladničky, práčky, televízory a mnoho ďalšieho. Ide pravdepodobne o najznámejšiu juhokórejskú značku na celom svete. Fitness náramky Samsung spravidla ponúkajú základné funkcie a pýšia sa pomerne jednoduchým dizajnom za nízku cenu

Fitbit

Fitbit je americká značka, ktorá sa zameriava na výrobu spotrebnej elektroniky a fitness zariadení. Do jej portfólia patria rôzne druhy elektroniky na sledovanie aktivity, inteligentné hodinky a fitness náramky. Od roku 2021 vlastní značku Fitbit spoločnosť Google. Jej výrobky sú určené skôr pre náročných zákazníkov. Navyše ide často o veľmi dobre prepracované modely a ich luxusnejšiemu dizajnu zodpovedá aj vyššia cena.

Garmin

Značka Garmin je neodmysliteľne spojená s výrobou civilných GPS snímačov. Okrem turistických navigácií vyrába aj zariadenia pre lode a lietadlá. V poslednom čase sa zameriava na športovú elektroniku, ktorá zahŕňa fitness náramky, cyklistické počítače alebo hodinky a meracie zariadenia pre golfistov. Sortiment zahŕňa najmä fitness náramky zo strednej a vyššej cenovej kategórie. Drahšie náramky napríklad dokážu nastaviť jas displeja a ponúkajú výber z veľkého množstva športových aktivít. Výhodou je aj moderný dizajn.

Cena – koľko stoja fitness náramky?

Pri každom nákupe treba, samozrejme, zohľadniť aj cenu. Fitness náramky možno vo všeobecnosti rozdeliť do nasledujúcich štyroch kategórií. Spravidla s rastúcou cenou rastie ich kvalita, pribúdajú modernejšie technológie a viac funkcií.

Fitness náramky do 40 eur

Najlacnejšie fitness náramky sa zvyčajne pýšia jednoduchým dizajnom. Často dokážu monitorovať len niekoľko aktivít a kľúčový je krokomer. Snímač srdcového tepu nemusí byť taký presný a zvyčajne je k dispozícii na drahších modeloch. Tešiť sa môžete buď na LED diódy alebo na základný OLED displej.

Fitness náramky do 80 eur

Tieto smart náramky sa už môžu pochváliť robustnejšou konštrukciou a často sa spoliehajú na kvalitnejšie materiály. Často tiež ponúknu viac funkcií a bohatší výber športových aktivít. Často sú k dispozícii aj výpočty spálených kalórií a rôzne upozornenia.

Fitness náramky do 120 eur

S týmito fitness náramkami sa môžete tešiť na presnejšie údaje. Sú tiež vybavené batériou s dlhšou výdržou a často sa môžu pochváliť vyššou odolnosťou. Často tu nájdete aj kvalitnejší displej s vyšším rozlíšením a zobrazené informácie sú dobre čitateľné aj na priamom slnku.

Fitness náramky nad 120 eur

Tu sa už nachádzame medzi pomyselnou špičkou, pričom niektoré fitness náramky sa už blížia k inteligentným hodinkám. Majú tiež tendenciu mať vydarenejší dizajn, ktorý môže napríklad pripomínať klasické hodinky. Kľúčovou vlastnosťou je zvyčajne dostatočne veľký dotykový displej a množstvo užitočných funkcií, ktoré vám spríjemnia každodenné športovanie.

Najčastejšie otázky týkajúce sa fitness náramkov

Funguje fitness náramok bez spárovania s mobilným telefónom?

Funguje, ale v tomto prípade nevyužijete inteligentný náramok naplno. Ak ho nespárujete s mobilným telefónom, bude podporovať len základné funkcie, ako je zobrazenie aktuálneho času a krokomer. Vždy však záleží na konkrétnom modeli.

Aké športy možno na fitness náramku merať?

Konkrétne športy budú závisieť od modelu, ktorý si vyberiete. Lacnejšie fitness náramky zvyčajne podporujú niekoľko základných športov, ako je beh, posilňovanie, bicyklovanie a plávanie. Drahšie modely potom ponúkajú výber z desiatok rôznych športov.

Musím si zaobstarať fitness náramok od rovnakej značky ako je môj telefón?

Nie je to potrebné. Rozhodujúca je mobilná aplikácia, ktorú výrobcovia zvyčajne vyvíjajú pre systémy Android aj iOS.

Musím si náramok dávať dole v sprche alebo počas noci?

Je to na vás. Väčšina náramkov je však prispôsobená tak, aby boli do určitej miery vodotesné. Mnohé z nich zároveň ponúkajú zaujímavé funkcie monitorovania spánku.

Najlepší fitness náramok z porovnávacieho testu

Otestovali sme niekoľko zaujímavých fitness náramkov a pripravili sme pre vás ich recenzie. Zároveň vám prinášame stručný prehľad jednotlivých modelov a predstavujeme ich silné a slabé stránky.

Víťaz testu

Absolútnym víťazom testu fitness náramkov sa stal Xiaomi Smart Band 8 PRO. Ten sa môže pochváliť pomerne nízkou obstarávacou cenou a skvelými funkciami. A navyše aj podporou GPS pripojenia.

Xiaomi Smart Band 8 PRO

Najlepší z nášho testu
Silné stránky
  • Podpora GPS
  • Skvelo čitateľný displej
  • Veľký výber športových aktivít
  • Bežecké tréningy
  • Dlhá výdrž batérie
Slabé stránky
  • Absencia platieb NFC
  • Neponúka režim na nosenie na nohe počas behu

Sledujte svoj zdravotný stav, pohyb, spánok, ako aj upozornenia na prichádzajúce hovory a oznámenia. To všetko ponúka cenovo dostupný fitness náramok Xiaomi Smart Band 8 PRO. Jeho veľkou výhodou je integrované GPS. Vďaka nemu nemusíte počas outdoorových aktivít nosiť so sebou mobilný telefón, pričom po návrate na vás bude čakať záznam trasy vášho behu, prechádzky alebo jazdy na bicykli. Okrem toho zariadenie poteší aj slušnou výdržou batérie, svižným prostredím a podporou slovenčiny.

Celkové hodnotenie
4.4/5

Strieborná medaila

Druhú priečku si z nášho testu odniesol fitness náramok Xiaomi Mi Band 8, ktorý ponúka napríklad režim na nosenia na nohe alebo pokročilé bežecké metriky.

Xiaomi Mi Band 8

Skvelý pomer cena/výkon
Silné stránky
  • Pohodlný pri dlhom používaní
  • Čitateľnosť na priamom slnku
  • Režim umiestnenia na obuv
  • Dobrá výdrž batérie
  • Pokročilé bežecké metriky
Slabé stránky
  • Nižšia presnosť merania spánku
  • Chýbajúca podpora platieb v SR
  • Prehnaný čas na zotavenie
  • Chýba GPS

Na prvý pohľad fitness náramok Xiaomi Mi Band 8 možno neprináša veľa medzigeneračných zmien, ale po chvíli používania sú rozdiely viac než zrejmé. Model 8 dostal jasnejší displej s vyššou obnovovacou frekvenciou, výkonnejší procesor, nové športové funkcie a batériu s vyššou kapacitou. Náramok sme v redakcii podrobili náročným testom, aby sme zistili, aké sú jeho možnosti a výkon pri každodennom používaní.

Celkové hodnotenie
4.3/5

Tretia priečka

Aktívni ľudia ocenia pri Xiaomi Smart Band 7 viac ako 110 športových režimov. Pozitívne je možné hodnotiť aj dostatočne veľký AMOLED displej s podporou funkcie Always-On.

Xiaomi Mi Band 7

Za málo peňazí veľa muziky
Silné stránky
  • Nízka cena
  • Viac ako 110 športových režimov
  • Meranie srdcovej frekvencie a okysličenia krvi
  • Prehľadná aplikácia
  • Veľký AMOLED displej
  • Funkcia Always-On
Slabé stránky
  • Nemožnosť odpovedať na správy
  • Chýbajúce GPS
  • Chýbajúca podpora slovenčiny
  • Absencia automatického ovládania jasu

Fitness náramok Xiaomi Mi Band 7 je určený pre tých, ktorí hľadajú cenovo výhodné zariadenie na sledovanie zdravia a pohybu. Športovci si môžu vybrať z viac ako 110 športových aktivít a poteší ich aj prehľadná aplikácia.

Podobne ako pri mnohých konkurenčných modeloch je potrebné počítať s absenciou GPS a nemožnosťou odosielať odpovede na prichádzajúce správy. Vzhľadom na nízku cenu sa však tieto nedostatky dajú ľahko odpustiť.

Celkové hodnotenie
4.2/5

Štvrté miesto

Štvrté miesto patrí fitness náramku Huawei Band 7, ktorý disponuje skvelým AMOLED displejom s podporou funkcie Always-On. V porovnaní so svojím predchodcom sa mierne znížila jeho váha a objavili sa inovatívne funkcie v podobe možnosti využívať prednastavené odpovede na prichádzajúce správy. Táto funkcia je však k dispozícii iba pre užívateľov Android telefónov. Poteší tiež prítomnosť pokročilých športových ukazovateľov, ako je index bežeckého výkonu, efektivita tréningu a odhadovaný čas na regeneráciu.

Piate miesto

Piatu priečku nášho porovnania si odniesol fitness náramok Xiaomi Mi Band 6. Za rozumnú cenu získate zariadenie s dostatočne veľkým displejom a množstvom moderných funkcií, ktoré vám zjednodušia život. Poteší až 14-denná výdrž batérie a podpora množstva rôznych športov. Vzhľadom na to, že ide o zariadenie pre amatérskych športovcov, môže dochádzať k nesprávnemu výpočtu niektorých dát (podobne ako pri ostatných modeloch). A rovnako ako u iných fitness náramkov treba počítať s absenciou GPS.

Šieste miesto

Na šiestom mieste sa umiestnil Huawei Band 6, ktorý vás na prvý pohľad zaujme predovšetkým svojim veľkým displejom, vďaka ktorému sa ľahko obsluhuje. Pri jeho testovaní sme zároveň ocenili výber z 96 rôznych športových aktivít a až 14-dennú výdrž batérie. Nevýhodou je skutočnosť, že pri pozastavení športovej aktivity nemožno s fitness náramkom robiť nič iné.

Siedme miesto

Siedme miesto patrí Xiaomi Smart Band 7 PRO. Tento fitness náramok zaujme elegantným dizajnom a kompaktnými rozmermi. Navyše ponúka GPS pripojenie pre ľahké sledovanie záznamu trasy. Prehľadnosť podporuje vysoký jas displeja a široká ponuka športov. Na druhú stranu je nutné počítať s absenciou podpory NFC a menej plynulými animáciami.

Ôsme miesto

Ôsmou priečkou sa môže pochváliť Xiaomi Smart Band 8 Active, ktorý si získa vaše srdce najmä svojou veľmi nízkou cenou. Tomu však pochopiteľne zodpovedá aj ponuka funkcií. Náramok poslúži skôr na základné sledovanie zdravia a pohybu. Má zastaraný LCD displej a neponúka GPS. Na druhú stranu poteší podporou slovenčiny aj skvelou výdržou batérie.

Deviate miesto

Na deviatom mieste sa umiestnil fitness náramok Honor Band 6, ktorý je v mnohých ohľadoch totožný ako Huawei Band 6 (pochádza totiž od rovnakého výrobcu). Na rozdiel od Huawei Band 6 však nepodporuje také množstvo športov.

Desiate miesto

Na desiatom mieste sa umiestnil Xiaomi Mi Band 5, ktorý sa môže pochváliť skvelou výdržou batérie (až 20 dní). Jeho prednosťou je zároveň odolné prevedenie, jednoduché ovládanie a prívetivá Xiaomi mobilná aplikácia. Na druhú stranu je treba počítať s o niečo menším displejom.

Jedenáste miesto

Jedenástu priečku obsadil fitness náramok Samsung Galaxy Fit 2. Zo všetkých testovaných zariadení sa môže pochváliť najdlhšou výdržou batérie (až 25 dní). Jeho prednosťou je aj prívetivé ovládanie a moderné funkcie. Na druhú stranu by sme mu vytkli nutnosť pracovať s dvoma mobilnými aplikáciami (jedna slúži na spárovanie fitness náramku a mobilného telefónu, druhá potom na sledovanie jednotlivých štatistík). Rovnako výber športov je v porovnaní s konkurenciou žalostne malý.

Druhý od konca

Na predposlednom mieste je Honor Band 5, ktorý sa môže pochváliť dobre čitateľným displejom aj moderným dizajnom. Skvelá je aj jeho batéria, vďaka ktorej zariadenie vydrží na jedno nabitie až 14 dní. Jeho nevýhodou je však skôr menší displej a absencia GPS.

Posledná priečka

Posledné miesto v našom teste patrí fitness náramku Fitbit Luxe, od ktorého sme, aj vzhľadom na vyššiu obstarávaciu cenu, očakávali oveľa viac. Môže sa pochváliť odolnou konštrukciou, ktorej dominuje špičkové sklo Gorilla Glass. Celkový dizajn je elegantný a poteší vás aj pomerne bohatá ponuka športov. Na druhej strane však náramok vydrží na jedno nabitie iba 5 dní. Nevýhodou je aj absencia GPS, nepresné meranie a spomínaná vyššia obstarávacia cena, ktorej však bohužiaľ nezodpovedajú dostupné funkcie.

Fitness náramokSilné stránkySlabé stránky
Xiaomi Mi Band 8 PROPodpora GPS
Výborne čitateľný displej
Veľký výber športových aktivít
Bežecké tréningy
Dlhá výdrž batérie
Absencia NFC platieb
Neponúka režim pre nosenie na nohe
Xiaomi Mi Band 8Pohodlný
Čitateľnosť na priamom slnku
Režim umiestnenia na obuv
Dobrá výdrž na batériu
Pokročilé bežecké metriky
Nižšia presnosť merania spánku
Chýba podpora platieb v SR
Prehnaný zotavovací čas
Absencia GPS
Xiaomi Mi Band 7Viac ako 110 športových režimov
Dobrý pomer cena/výkon
Funkcia Always-On
Podpora slovenčiny
Veľký displej
Chýbajúce GPS
Chýba automatická regulácia jasu
Nemožnosť odpovedať na správy
Huawei Band 7AMOLED displej
Funkcia Always-On
Prednastavené odpovede na správy
Pokročilé športové indikátory
Nízka cena
Chýbajúce GPS
Obmedzené funkcie pre iPhone
Xiaomi Mi Band 6Výdrž batérie až 14 dní
Veľký displej
Moderné funkcie
Jednoduché používanie
Chýbajúce GPS
Nesprávny výpočet niektorých údajov
Huawei Band 6Veľký displej
Moderné funkcie
Výdrž batérie až 14 dní
Podpora 96 športov
Chýbajúce GPS
Nezobrazuje čas pri pozastavení aktivity
Xiaomi Smart Band 7 PROVysoký jas displeja
Komfort počas nosenia
Vstavané GPS
Väčší displej
Široká ponuka športov
Bez podpory NFC
Menej presné sledovanie spánku
Menej plynulé animácie
Xiaomi Smart Band 8 ActivePriaznivá cena
Pestrá ponuka funkcií
Podpora slovenčiny
Výdrž batérie
Kompaktné rozmery, nízka váha
Zastaraný LCD displej
Absencia GPS
Nezobrazuje emoji
Honor Band 6Veľký displej
Výdrž batérie až 14 dní
Podpora väčšiny bežných športov
Chýbajúce GPS
Nezobrazuje čas pri pozastavení aktivity
Xiaomi Mi Band 5Výdrž batérie až 20 dní
Odolný dizajn
Podpora väčšiny bežných športov
Chýbajúce GPS
Skôr menší displej
Samsung Galaxy Fit 2Výdrž batérie až 25 dní
Veľký displej
Jednoduché používanie
Chýbajúce GPS
Dve samostatné aplikácie na párovanie a štatistiky
Menší výber športov
Honor Band 5Výdrž batérie až 14 dní
Jednoduché ovládanie
Ľahko čitateľný displej
Chýbajúce GPS
Skôr menší displej
Fitbit LuxeKvalitný dizajn
Gorilla Glass
Podpora emoji
Bohatý výber športov
Elegantný dizajn
Chýbajúce GPS
Vysoká cena
Menšia výdrž batérie
Nepresné meranie

Záver

Ako vidíte, pri výbere je potrebné zvážiť viacero faktorov. Ak by sme to však mali zjednodušiť, vždy si vyberte fitness náramok, ktorý bude zodpovedať vašim požiadavkám a ktorý bude schopný plniť všetky funkcie, ktoré od neho očakávate. Zároveň sa rozhodujte aj na základe kvality jeho vyhotovenia a výdrže batérie. Kľúčový je aj displej, ktorý by mal byť dostatočne veľký a čitateľný aj na priamom slnku. A v neposlednom rade zvážte cenu, ktorú ste ochotní za fitness náramok zo svojej peňaženky minúť.

Autor: Hana Smětáková
Autor: Hana Smětáková
Šport a zdravý životný štýl ma sprevádzajú prakticky celý život. Keďže som fanúšikom moderných technológií, na ITmixe často recenzujem fitness náramky a inteligentné hodinky, ktoré sú pre mňa nepostrádateľným nástrojom v aktívnom živote. Okrem športu je mojím veľkým koníčkom aj cestovanie a spoznávanie nových miest.
Ako sa vám páčil tento článok?
4.5/5 - (8 hlasovanie)
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Xiaomi Smart Band 8 PRO
Tip redakcie
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram