ITmix.cz logo

Najlepšie smart hodinky na plávanie

Najlepšie smart hodinky na plávanie

Smart plavecké hodinky ponúkajú funkcie, ktoré umožňujú sledovať váš plavecký výkon alebo analyzovať plavecký tréning. V čom sa inteligentné plavecké hodinky líšia od tradičných inteligentných hodiniek? Hľadáte najlepšie smart hodinky na plávanie a neviete, ktoré parametre zohľadniť?

Často kladené otázky a odpovede

Ktoré sú najlepšie smart hodinky na plávanie?

Medzi najlepšie plavecké hodinky patria Apple Watch Ultra, Garmin Forerunner 955 či Samsung Galaxy 5 Pro. Tieto modely ponúkajú meranie rôznych plaveckých ukazovateľov a rôzne funkcie pre plavcov a plavkyne.

Je možné používať smart hodinky na plávanie v slanej vode?

Pravdepodobne nie. Väčšina smart hodiniek na plávanie sa testuje v sladkej vode. Ak výrobca neuvádza inak, neodporúčame používať inteligentné hodinky v slanej vode.

Ako sa líšia smart hodinky na plávanie od bežných smart hodiniek?

Sú to predovšetkým ich funkcie. Smart plavecké hodinky dokážu automaticky rozpoznať štýl plávania, počet záberov za minútu alebo merať srdcovú frekvenciu pod vodou. Podstatnou funkciou týchto hodiniek je aj odolnosť voči vode.

Aké funkcie by mali mať inteligentné hodinky na plávanie?

Kľúčové funkcie smart hodiniek na plávanie súvisia s nameranými údajmi. Hlavnými údajmi sú preplávaná vzdialenosť a čas plávania. Niektoré modely ponúkajú aj monitorovanie spálených kalórií, počtu záberov alebo automatickú detekciu plaveckého štýlu.

Pre koho sú vhodné smart hodinky na plávanie?

Smart plavecké hodinky sú vhodné pre rôzne vodné disciplíny. To, na ktorý vodný šport sú hodinky ideálne, určuje ich rozsah funkcií. V nasledujúcej časti sme preto zhrnuli základné skupiny používateľov, pre ktorých sú plavecké inteligentné hodinky dôležitým vybavením.

Rekreační plavci a plavkyne

Patrí plávanie medzi vaše obľúbené športové aktivity a chceli by ste sa v ňom zlepšiť? Potom pre vás môžu byť správnou voľbou plavecké smart hodinky. Ak ešte nemáte skúsenosti s plaveckými inteligentnými hodinkami alebo máte obmedzený rozpočet, môžete si vybrať cenovo dostupnejšie modely s menšou ponukou funkcií. Príkladom je model Garmin Forerunner 55, ktorý ponúka funkcie, ako napr:

 • monitorovanie plaveckého bazéna,
 • automatické rozpoznávanie záberov,
 • zvukové upozornenia
 • alebo monitorovanie srdcovej frekvencie pod vodou.

Ak vás zaujíma predovšetkým plávanie v bazéne, potom by smart hodinky mali mať funkciu počítania dĺžky bazéna. Hodinkám na plávanie vo voľnej vode by nemala chýbať lokalizácia GPS.

Zameranie na výkon

Ak je vaším hlavným cieľom plavecký výkon a trénujete napríklad na súťaž, nemali by vo vašej výbave chytré hodinky na plávanie chýbať. Okrem monitorovania výkonu samotné hodinky ponúkajú rôzne odporúčania, ktoré vám umožnia neustále sa zlepšovať. Hodinky pre športovcov orientovaných na výkon sú zvyčajne drahšie. Príkladom sú hodinky Apple Watch Ultra, ktoré ponúkajú exkluzívne funkcie na plávanie, ako napr:

 • SWOLF odhad plaveckej výkonnosti
 • alebo VO2 max.

Triatlonisti a triatlonistky

Triatlon pozostáva z troch disciplín –⁠ plávania, behu a cyklistiky. Mnohé smart hodinky na plávanie patria do kategórie multisportovných modelov, ale len niektoré ponúkajú aj monitorovanie triatlonu. Príkladom sú hodinky Garmin Forerunner 955 alebo Fénix 7. Pri oboch týchto modeloch nájdete aj možnosť vytvoriť si vlastnú multišportovú disciplínu.

Nadšenci vodných športov

S niektorými vodotesnými hodinkami sa nemusíte obmedzovať len na plavecké disciplíny. Mnohé modely totiž v ponuke sledovaných aktivít ponúkajú aj iné vodné športy. Napríklad hodinky Garmin Instinct 2 alebo spomínané Apple Watch Ultra podporujú sledovanie športov, ako napr:

 • paddleboarding,
 • kajak
 • alebo surfovanie.
Základnou vlastnosťou všetkých plaveckých hodiniek je vodotesnosť
Základnou vlastnosťou všetkých plaveckých hodiniek je vodotesnosť

Funkcie smart hodiniek na plávanie

Klasické smart hodinky sa od modelov určených na plávanie líšia predovšetkým rozsahom funkcií. Inteligentné hodinky na plávanie ponúkajú rôzne merania plaveckých údajov, ktoré vám môžu pomôcť zlepšiť vytrvalosť alebo techniku plávania. Niektoré funkcie sú špecifické pre plavecké hodinky, zatiaľ čo iné nájdete aj v klasických modeloch.

Plavecké parametre

Plavecké smart hodinky sú navrhnuté tak, aby vám ponúkli čo najviac údajov na zlepšenie alebo monitorovanie vášho plaveckého výkonu. Na tento účel sú vybavené senzormi, ako je akcelerometer alebo gyroskop, ktoré poskytujú vstupné údaje na rôzne výpočty. Medzi hlavné parametre, ktoré hodinky monitorujú a odhadujú, patria nasledujúce.

 • Automatická detekcia typu záberu –⁠ zabudované senzory umožňujú smart hodinkám, ako sú Apple Watch Ultra, automaticky rozpoznať váš plavecký štýl. Okrem typu záberu dokážu hodinky sledovať aj prestávky a intervaly plávania. Mnohé modely tiež umožňujú zaznamenávať údaje o meraní pre každý plavecký štýl zvlášť. Väčšina modelov dokáže rozpoznať voľný štýl, prsia, znak alebo motýlik.
 • Plavecké metriky –⁠ medzi základné metriky merané počas plávania patria preplávaná vzdialenosť, počet záberov za minútu alebo rýchlosť plávania. Pomocou týchto údajov môžete na mnohých modeloch nastaviť aj personalizovaný plavecký tréning.
 • SWOLF –⁠ skratka vychádza z anglických slov swimming (plávanie) a golf (golf). Ide o súčet času a počtu záberov, ktoré ste v danom čase vykonali. Čím nižšia je hodnota SWOLF pre danú vzdialenosť, tým efektívnejšie je vaše plávanie. Príkladom hodiniek, ktoré túto hodnotu merajú, sú hodinky Garmin Fénix 7, ktoré sme pre vás testovali.
 • Ďalšie funkcie –⁠ Ďalšie funkcie, ktoré mnohé modely ponúkajú, sa týkajú športových aktivít vo všeobecnosti. Patrí medzi ne monitorovanie spotrebovaných kalórií, meranie VO2 max alebo srdcovej frekvencie.

Cvičebný plán

Ak chcete naplno využívať potenciál svojich smart hodiniek, je dôležité ich najprv spárovať so smartfónom. Na ovládanie, nastavenie a zobrazenie meraní sa zvyčajne používa aplikácia výrobcu. V prípade mnohých plaveckých inteligentných hodiniek aplikácia umožňuje aj nastavenie tréningu alebo cvičebného plánu. Plán je možné prispôsobiť vašim preferenciám a výkonu.

VO2 max
Mnohé plavecké smart hodinky merajú aj bežné športové ukazovatele

Vodotesnosť plaveckých hodiniek

Inteligentné hodinky sú zvyčajne certifikované na tlak, ktorý vydržia. Na mnohých plaveckých hodinkách často uvidíte označenie 5 ATM. To znamená, že sú vodotesné do hĺbky 50 metrov. Príkladom môžu byť hodinky Garmin Forerunner 955 alebo OnePlus Watch 2.

Hodinky sú certifikované v špecifických laboratórnych podmienkach pri statickom tlaku. Počas potápania a plávania pod vodou pôsobí na hodinky dynamický tlak. Preto by mal byť pri potápaní nižší ako maximálny tlak hodiniek.

Odolnejšie smart hodinky na plávanie, ako napríklad Apple Watch Ultra, sú certifikované na maximálny tlak 10 ATM, čo predstavuje ponor do hĺbky 100 metrov. V prípade tohto modelu výrobca odporúča potápanie do maximálnej hĺbky 40 metrov. Na niektorých modeloch, ako napríklad na hodinkách Samsung Galaxy Watch 5 Pro, je odolnosť vyjadrená ochranou IP.

Medzi hodinky certifikované pre maximálny tlak 10 ATM patrí aj Garmin Instinct 2X Solar
Medzi hodinky certifikované pre maximálny tlak 10 ATM patrí aj Garmin Instinct 2X Solar

Spôsoby, akými výrobcovia testujú vodotesnosť hodiniek, sa líšia. Preto odporúčame, aby ste si pred kúpou hodiniek overili, ako boli testované a na aké vodné aktivity sú vhodné. Okrem iného aj preto, že na poškodenie vodou sa nevzťahuje záruka.

Potápanie so smart hodinkami

Nie všetky smart hodinky na plávanie sú vhodné na potápanie. Dôvodom je už spomínaná vodotesnosť. Hodinky sú certifikované podľa toho, aký tlak vydržia pod vodou. Na rôzne podvodné aktivity sú potrebné rôzne certifikácie. Pre lepšie pochopenie sme pripravili stručný prehľad certifikácií a ich použitia.

CertifikátyStupeň vodotesnostiPoužitie
1 ATM10 metrovDážď a striekajúca voda
3 ATM30 metrovOkrem vyššie uvedeného, neúmyselné ponorenie a sprchovanie
5 ATM50 metrovOkrem vyššie uvedeného, plávanie na hladine a plytké šnorchlovanie
10 ATM100 metrovOkrem vyššie uvedeného, hlbšie plávanie a šnorchlovanie
20 ATM200 metrovOkrem vyššie uvedeného, povrchové potápanie a vodné športy
zdroj: https://www.trustedreviews.com/explainer/what-is-atm-water-resistance-4262765

GPS lokalizácia

Lokalizáciu GPS dnes ponúka väčšina hodiniek. Inteligentné hodinky na plávanie s GPS sú určené predovšetkým na plávanie vo voľnej vode. Senzor dokáže pomerne presne určiť preplávanú vzdialenosť. Hodinky tiež vypočítajú vašu priemernú rýchlosť z prekonanej vzdialenosti a času.

Odstránenie zvyškovej vody

Plavecké hodinky, ktoré sú vybavené reproduktorom, či už za účelom telefonovania alebo len prehrávania systémových zvukov, ponúkajú väčšinou funkciu pre odstránenie zvyškovej vody. Tá sa udržiava predovšetkým v záhyboch a štrbinách, medzi ktoré patria práve reproduktory. Funkcia spustí krátku sekvenciu zvukov, ktoré sú tvorené vibrovaním membrány reproduktora. Vibrácie postupne vytlačia všetku vodu, čo zabráni poškodeniu a umožní používanie reproduktora.

Ktoré funkcie smart hodiniek potrebujem na plávanie?

Inteligentné hodinky na plávanie sa vďaka ponuke funkcií líšia v cieľovej skupine používateľov a používateliek, pre ktorých sú vhodné. Ak si nie ste istí, ktoré funkcie by mali mať vaše hodinky na plávanie, pomôže vám naša tabuľka nižšie.

ParameterBazénOtvorená vodná plochaZameranie na výkon
Vodotesnosť (aspoň 5 ATM)ÁnoÁnoÁno
Senzor GPSNieÁnoÁno
Meranie rýchlostiÁnoÁnoÁno
Meranie vzdialenostiÁnoÁnoÁno
Nastavenie a počítanie dĺžok bazénaÁnoNieÁno
Detekcia typu záberu a SWOLFNieNieÁno
Meranie srdcovej frekvencie a VO2 maxNieNieÁno
Zdroj: https://www.coolblue.nl/en/advice/sports-watch-swimming.html

Najlepšie smart hodinky na plávanie

V našej redakcii pravidelne obmieňame množstvo modelov smart hodiniek. Niektoré modely sú univerzálne ako švajčiarske armádne nože, iné sú určené prednostne na špecifické účely. Aby boli smart hodinky vhodné na plávanie, musia ponúkať špecifické funkcie a merať údaje špecifické pre plávanie. Viete, ktoré inteligentné hodinky sú najlepšie na plávanie?

Najlepšie smart hodinky pre plavcov

Inteligentné hodinky Apple Watch Ultra patria medzi špičku všestranných zariadení. Počas plávania merajú váš SWOLF a zisťujú váš plavecký štýl. Hodinky umožňujú spustiť rôzne typy tréningov v bazéne alebo vo voľnej vode. Vďaka vodotesnému telu a systému na uvoľňovanie vody sa s hodinkami môžete potápať až do hĺbky 40 metrov. Apple Watch sa dajú spárovať len so smartfónmi so systémom iOS.

Apple Watch Ultra

Silné stránky
 • Vysoká odolnosť
 • Aj na potápanie
 • Funkcia sirény
 • Detekcia nehody
 • Pokročilé monitorovanie zdravia žien
 • Prémiové materiály
 • Nastaviteľné tlačidlo
Slabé stránky
 • Vysoká cena
 • Iba pre iPhone
 • Príliš rozmerné pre ženy

Apple Watch Ultra sú prémiové smart hodinky určené pre outdoorových nadšencov. Zvládnu extrémne teploty, zapamätajú si trasu, dovedú ťa na miesto štartu a dokonca sa s nimi môžete potápať až do hĺbky 40 metrov. Okrem toho dokážu rozpoznať nehodu a automaticky privolať pomoc. Hodinky sú vybavené teplomerom, ktorý meria teplotu vášho tela počas spánku. Ženy ho môžu využiť na odhadnutie dátumu očakávanej ovulácie a začiatku menštruačného cyklu.

Okrem toho hodinky zaujmú robustným spracovaním, ktoré kombinuje titán a zafírové sklíčko. Vybrať si môžete z troch základných remienkov. Vzhľadom na svoju veľkosť sú hodinky určené predovšetkým pre mužov, pretože na ženskom zápästí vyzerajú naozaj masívne. Prečítajte si, ako zariadenie obstálo v našom teste.

Celkové hodnotenie
4.4/5
Kde kúpiť

Testované hodinky s vynikajúcim pomerom cena/výkon

Garmin Forerunner 955 sú všestranné hodinky vhodné na takmer akúkoľvek športovú aktivitu. Výnimkou nie je ani plávanie, počas ktorého dokážu merať vzdialenosť podľa GPS polohy, tempo, počet záberov alebo spálené kalórie. Inteligentné hodinky sú vhodné na plávanie v bazénoch, ale aj vo voľnej vode. Hodinky sa spárujú nielen so zariadeniami so systémom Android, ale aj so systémom iOS.

Garmin Forerunner 955

Silné stránky
 • Solárne nabíjanie
 • Pokročilé športové funkcie
 • Dotykový displej
 • Jednoduché používanie
 • Podpora Garmin Pay
 • Skvelá čitateľnosť na slnku
 • Dlhá výdrž batérie
 • Podrobné štatistiky
Slabé stránky
 • Vyššia cena
 • Obmedzené možnosti komunikácie

Špičkové hodinky pre profesionálnych aj amatérskych bežcov. Takto by sme zhrnuli hodinky Garmin Forerunner 955, ktoré ponúkajú skutočne pokročilé funkcie pre vaše bežecké tréningy. Po každom behu si budete môcť prezerať podrobné štatistiky, využívať mapy, navigáciu a mnoho ďalšieho.

Celkové hodnotenie
4.2/5
Kde kúpiť

Elegantné hodinky nielen pre plavcov

Hodinky Samsung Galaxy Watch 5 Pro ponúkajú okrem širokej škály plaveckých parametrov aj funkciu vodného zámku, ktorá zabraňuje poškodeniu hodiniek vodou. Hodinky navyše disponujú certifikáciou IP68. Vďaka lokalizácii GPS je tento model vhodný nielen na plávanie v bazéne, ale aj vo voľnej vode. Inteligentné hodinky Galaxy Watch 5 Pro podporujú iba spárovanie so zariadeniami so systémom Android.

Samsung Galaxy Watch 5 Pro

Silné stránky
 • Titánové telo
 • Zafírové sklíčko
 • Možnosť importovať trasy do hodiniek
 • Možnosť telefonovania a posielania správ
 • Meranie krvného tlaku a EKG
Slabé stránky
 • Nemožno spárovať s iPhonom
 • Vyžaduje inštaláciu 3 rôznych aplikácií
 • Niektoré funkcie sú určené len pre používateľov telefónov Samsung

Smart hodinky Samsung Galaxy Watch 5 Pro sú určené výhradne pre používateľov mobilných telefónov so systémom Android. Fanúšikom telefónov Samsung ponúka aj funkciu merania krvného tlaku a EKG. Okrem toho sa môžu pochváliť titánovým telom so zafírovým sklom a dostatočne veľkým Super AMOLED displejom.

Z hľadiska funkcií je pre vás pripravených viac ako 90 športových režimov. Hodinky dokážu analyzovať zloženie vášho tela, merať srdcovú frekvenciu a okysličenie krvi. Okrem toho z nich môžete plnohodnotne telefonovať a posielať správy. A poteší aj prítomnosť máp.

Celkové hodnotenie
4.2/5

Najlepšie smart hodinky na plávanie –⁠ porovnanie parametrov

Po krátkom predstavení najlepších modelov sa teraz pozrime na porovnanie ich funkcií a vlastností, ktoré sú dôležité pri plávaní. To, čo modely najviac odlišuje, je ich kompatibilita s operačnými systémami smartfónov, cena a, samozrejme, vzhľad.

ParameterApple Watch UltraGarmin Forerunner 955Samsung Galaxy Watch 5 Pro
Vodotesnosť10 ATM5 ATM5 ATM
Senzor GPSÁnoÁnoÁno
HĺbkomerÁnoNieNie
Meranie rýchlostiÁnoÁnoÁno
Meranie vzdialenostiÁnoÁnoÁno
Nastavenie a počítanie dĺžok bazénaÁnoÁnoÁno
Detekcia typu záberuÁnoÁnoÁno
SWOLFÁnoÁnoÁno
Meranie srdcovej frekvencieÁnoÁnoÁno
Meranie VO2 mxÁnoÁnoÁno
Personalizovaný tréningÁnoÁnoÁno

Ďalšie modely vhodné na vodné športy

Okrem nami testovaných smart hodiniek sú na trhu aj ďalšie modely vhodné na plávanie. Príkladom sú hodinky Garmin Swim 2, ktoré pre vás plánujeme otestovať. Ide o model určený predovšetkým pre plavcov a plávanie.

Dôvodom je zastúpenie veľkého množstva plaveckých funkcií –⁠ od merania SWOLF cez lokalizáciu GPS až po automatickú detekciu typu záberu. Hodinky sú tiež kompatibilné s hrudným pásom a ponúkajú množstvo funkcií, ktoré vám uľahčia každodenný život.

Autor: Martin Dajča
Autor: Martin Dajča
Som študent, ktorý rád pretvára svoje skúsenosti a zložité myšlienky do zrozumiteľného jazyka pre spotrebiteľov. Vo voľnom čase rád behám, bicyklujem a chodím na túry po okolí. V mojom portfóliu sa preto nachádzajú recenzie inteligentných hodiniek, kamier do auta a mnohých ďalších pomôcok pre každodenný život.
Ako sa vám páčil tento článok?
5/5 - (4 hlasovanie)
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Apple Watch Ultra
Tip redakcie
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram