ITmix.cz logo

Recenzia: smart hodinky Garmin Vivoactive 4

Silné stránky
 • Dotykové ovládanie
 • Desiatky športových režimov
 • Solídna výdrž batérie
 • Mnoho zdravotných funkcií
 • Vodotesnosť 5 ATM (50 m)
 • Interná 3,6 GB pamäť na hudbu
Slabé stránky
 • Prednastavené odpovede len pre Android
 • Vyššia cena
 • Absencia plnohodnotného ovládania tlačidlami
Tento produkt má nástupcu

Hodinky Garmin Vivoactive 4 sú na prvý pohľad nenápadné. Vo vnútri sa však skrýva viac, než by ste čakali a sú to jedny z najlepšie vybavených hodiniek vo svojej cenovej kategórii. Svojimi funkciami sú hodinky určené pre všestranných športovcov, aktívnych ľudí a tých, ktorí chcú podrobne sledovať svoje telo. Môžete ich bez obáv nosiť celý deň, pretože sa pýšia príjemne čistým a elegantným dizajnom.

Často kladené otázky

Sú hodinky vodotesné?

Hodinky Vivoactive 4 sú vodotesné podľa parametra 5 ATM, nie sú vhodné na potápanie.

Môžete prijímať hovory a odpovedať na správy pomocou hodiniek?

Hodinky vás upozornia na prichádzajúce správy a hovory. Hovor môžete prijať alebo odmietnuť, ale na prijatie hovoru budete potrebovať smartfón alebo slúchadlá pripojené k telefónu, pretože hodinky nemajú reproduktor. Používatelia telefónov so systémom Android môžu odpovedať na správy a hovory pomocou prednastavených textových odpovedí. Táto funkcia nie je k dispozícii pre používateľov iPhonu.

Aký je rozdiel medzi Vivoactive 4 a Venu 2?

Rad Venu od spoločnosti Garmin je popredným radom inteligentných hodiniek s detailnejším a pokročilejším AMOLED displejom. Rad Vivoactive používa obrazovku MIP. Nebledne, je všeobecne lepšie viditeľný na priamom slnečnom svetle a má nižšie nároky na batériu. Napriek tomu má Garmin Venu 2 v porovnaní s modelom Vivoactive 4 dlhšiu výdrž batérie (8 vs. 12 dní).

V čom sa líšia hodinky Garmin Vivoactive 4 a 4S?

Model S (small) sa líši veľkosťou puzdra hodiniek a displeja, ktorý má uhlopriečku 1,1" v porovnaní so štandardným 1,3" modelom. Model Garmin Vivoactive 4S je určený skôr pre dámy a recenzovali sme ho samostatne.

Balenie hodiniek Garmin Vivoactive 4

Hodinky dostanete v škatuľke so sivým dizajnom. V balení nájdete okrem hodiniek aj napájací kábel s klasickým USB-A konektorom a návod v papierovej podobe. Nič nechýba a nič nie je vynechané.

Technické parametre Garmin Vivoactive 4

Garmin Vivoactive 4 sú hodinky nižšej triedy v ponuke spoločnosti Garmin, ale majú mnoho funkcií a vlastností, ktoré nájdete vo vyšších modeloch, ako je napríklad Garmin Forerunner 265. Transreflexný MIP displej, ktorý poznáte aj z vlajkového modelu Garmin Fenix 7, funguje spoľahlivo najmä na priamom slnečnom svetle a napríklad čierne údaje sú na bielom pozadí v režime aktivity viditeľné veľmi dobre zo všetkých uhlov. A čo viac, s hodinkami si môžete ísť aj zaplávať vďaka ich vodotesnosti 5 ATM.

Názov parametraHodnota
Typ remienkaSilikónový
OdolnosťVodotesnosť 5 ATM (vhodné na plávanie)
Displej1,3" MIP (1,1" vo Vivoactive 4S)
Výdrž batérieAž 8 dní (až 18 hodín s GPS)
Spôsob nabíjaniaNapájací kábel
KonektivitaBluetooth, Wi-Fi, GPS, NFC, ANT+
Operačný systémGarmin OS
Rozmery bez remienka45,1 × 45,1 × 12,8 mm
Hmotnosť bez remienka50,5 g

Spracovanie

Testovali sme hodinky Vivoactive 4 vo veľkosti 45 mm v čiernej farbe. Hodinky vás na prvý pohľad neohromia svojím vzhľadom, ale na zápästí pôsobia elegantne a pomerne nenápadne. Vďaka minimalistickému dizajnu sa hodia aj k akémukoľvek oblečeniu a môžete ich bez obáv nosiť každý deň aj do práce. Hodinky sú podobné modelom Vivoactive 3 a Forerunner 645 a ich veľkosť je vhodná pre zápästia s obvodom 135 mm - 200 mm.

Pre dámy je vhodnejší 40 mm variant Vivoactive 4S.

Telo hodiniek je vyrobené z tvrdeného plastu a priložený silikónový remienok pôsobí tuhším dojmom. Vďaka vrúbkovanému povrchu je aj veľmi pohodlný na ruke. Na pravej strane ciferníka, ktorý je chránený sklom Corning Gorilla Glass 3, nájdete dve tlačidlá, ktoré dopĺňajú dotykové ovládanie displeja Garmin Chroma Display s rozlíšením 260 × 260 px.

Kde kúpiť Garmin Vivoactive 4
Garmin Vivoactive 4
Hodnotenie
4.1/5

Tlačidlá však neumožňujú plnohodnotné ovládanie a je potrebné ho doplniť dotykovým ovládaním, čo môže byť pri pohybe v teréne (alebo so špinavými rukami) niekedy problém. Hodinkám by možno prospeli ďalšie tlačidlá, ktoré využíva napríklad Garmin Forerunner 265. Inak však dotykové ovládanie funguje svižne a pohodlne.

Príjemná je aj hmotnosť 50 gramov, vďaka ktorej o hodinkách na zápästí prakticky neviete.

Výdrž batérie a nabíjanie

Výdrž batérie v režime smart hodiniek je 8 dní. Podľa nášho testu táto hodnota zodpovedá. Samozrejme, výdrž batérie sa rapídne znižuje pri používaní hodiniek v režime používania GPS (max. 18 hodín) a GPS s prehrávaním hudby - napríklad pri behu (max. 6 hodín).

Pri jednej aktivite denne v trvaní 1-2 hodiny klesne výdrž batérie na približne 4-5 dní.

Keďže hodinky nie sú určené na extrémne používanie v teréne, výdrž batérie je úplne postačujúca aj pre aktívnych športovcov. Aj s prihliadnutím na to, že nabíjanie hodiniek je pomerne rýchle a za hodinu ich môžete dobiť z vybitého stavu na približne 50 % kapacity batérie.

Výdrž batérie hodiniek môžete predĺžiť napríklad znížením jasu alebo dĺžky trvania podsvietenia, vypnutím niektorých senzorov alebo napríklad používaním vzhľadu hodiniek bez zobrazenia sekúnd (neaktualizuje sa každú sekundu).

Na nabíjanie slúži klasický proprietárny kábel Garmin , ktorý sa pripája k zadnej strane hodiniek. Na druhom konci nájdete klasický USB-A konektor.

Bohužiaľ, ani tento skôr lifestylový model od Garminu nedostal podporu bezdrôtového nabíjania.

Párovanie je rýchle

Na prepojenie hodiniek s telefónom potrebujete aplikáciu Garmin Connect, ktorú si môžete stiahnuť z obchodu Google Play aj App Store. Vyberiete možnosť pridať nové zariadenie, zo zoznamu zvolíte typ hodiniek a pomocou kódu ich spárujete. Pripojenie je okamžité, chvíľu trvá, kým sa zaregistrujete v aplikácii a nastavíte svoje osobné údaje, ako je vek, výška, hmotnosť alebo ciele (kroky, kalórie, atď.). Ak ste už predtým používali hodinky Garmin, máte všetko pripravené a stačí sa len prihlásiť.

Pri testovaní sme mali menší problém s opätovným pripojením po predchádzajúcom odpárovaní. Stačilo však ručne odpojiť hodinky od bluetooth, reštartovať aplikáciu a všetko opäť fungovalo, ako malo.

Kde kúpiť Garmin Vivoactive 4
Garmin Vivoactive 4
Hodnotenie
4.1/5

Aplikácia Garmin Connect na vyhodnotenie vašich bežeckých tréningov

Pomocou aplikácie Garmin Connect môžete sledovať všetky štatistiky, športové výkony a zdravotné merania, ktoré hodinky Garmin Vivoactive 4 ponúkajú. Môžete napríklad analyzovať svoj výkon, prezerať rôzne grafy alebo plánovať tréningy. K tomu vám priamo pomôže funkcia Garmin Coach, v ktorej nájdete tréningové plány pre beh, kde si môžete nastaviť požadovaný cieľ (napríklad dátum pretekov a dĺžku trasy) a riadiť sa tréningovými odporúčaniami trénera (ktoré si vopred zvolíte).

Okrem toho v aplikácii nájdete prehľad svojich aktivít, môžete analyzovať vývoj srdcovej frekvencie, sledovať svoju tréningovú pripravenosť a odporúčanú regeneráciu alebo analyzovať svoj spánok.

Môžete sa tiež zúčastňovať na rôznych výzvach, či už s priateľmi alebo globálnych a získavať rôzne odznaky. O vašu motiváciu športovať je s hodinkami Garmin Vivoactive 4 postarané.

Odolnosť voči vode

Hodinky sa môžu pochváliť vodotesnosťou 5 ATM (50 metrov), takže si môžete ísť zaplávať bez toho, aby ste si ich museli dať dole v sprche.

Aktivity zahŕňajú plávanie (len v bazéne, nie v otvorenej vode), ale aj iné aktivity, napríklad pádlovanie.

Funkcie pre aktívny život

Hodinky Vivoactive 4 sa dodávajú s celkovo 23 športovými režimami a pomocou aplikácie Garmin Connect IQ ich môžete pridať ešte viac. Sledovanie aktivity a ďalších ukazovateľov, ako sú spálené kalórie, počet krokov, vystúpené poschodia, spánok a stres, umožňujú spoľahlivé senzory kvality Garmin, vrátane:

 • akcelerometer,
 • gyroskop,
 • optický senzor srdcového tepu,
 • meranie okysličenia krvi,
 • kompas,
 • barometer
 • a výškomer.

Pri výletoch oceníte aj bezpečnostné funkcie:

 • Hodinky dokážu vyhodnotiť nebezpečnú situáciu (nehodu) a odoslať správu s vašou aktuálnou polohou na vopred definované kontakty.
 • Funkcia LiveTrack vám potom umožňuje priamo zdieľať svoju polohu a prednastavenú trasu so svojimi blízkymi v reálnom čase v rámci aktivity. Obe tieto funkcie je potrebné nastaviť.
Na hodinkách môžete prehľadne vidieť svoju dennú aktivitu
Na hodinkách môžete prehľadne vidieť svoju dennú aktivitu

Hodinky Vivoactive nie sú vybavené kompletnými mapami (ako modely vyššej triedy - napríklad Garmin Fenix 7X, Garmin Instinct 2 Solar alebo Garmin Forerunner 955), ale sú samozrejme vybavené GPS navigáciou, takže umožňujú sledovať trasu počas aktivity alebo jednoducho navigovať šípkou na vopred uloženú pozíciu. Na základnú orientáciu to stačí, ale so zložitejšou navigáciou nepočítajte. Na sledovanie polohy môžete nastaviť používanie satelitov GPS, GPS + GLONASS alebo GPS + GALILEO.

Meranie srdcovej frekvencie

Hodinky samozrejme neustále monitorujú vašu aktuálnu tepovú frekvenciu a môžete si tiež zobraziť graf vašej tepovej frekvencie za posledné štyri hodiny, pričom zvýrazní najvyššie a najnižšie namerané hodnoty.

Môžete si tiež zobraziť zdravotné funkcie
Môžete si tiež zobraziť zdravotné funkcie

Okysličenie krvi

Pulzný oxymeter meria aktuálne okysličenie krvi, a to buď aktuálnu hodnotu alebo môžete nastaviť nepretržité meranie (v takom prípade si dajte pozor na nižšiu výdrž batérie). Hodnota z pulzného oxymetra sa zobrazuje ako percento nasýtenia kyslíkom. V aplikácii Garmin Connect si potom môžete zobraziť ďalšie podrobnosti, napríklad trendy za niekoľko dní.

Kde kúpiť Garmin Vivoactive 4
Garmin Vivoactive 4
Hodnotenie
4.1/5

Monitorovanie spánku

Ak nosíte hodinky v noci, môžete využiť aj podrobnú analýzu spánku a prispôsobiť svoje denné aktivity tomu, ako ste sa počas noci zotavili. Hodinky sledujú, ako dlho ste spali, kedy ste sa zobudili, ľahký a hlboký spánok a fázy REM.

Hodinky nemajú inteligentný budík, takže vám nezostáva nič iné, ako si nastaviť klasický budík.

Meranie VO2 max

Hodinky Garmin Vivoactive dokážu zmerať alebo odhadnúť vašu maximálnu hodnotu VO2.

VO2 max vyjadruje maximálny objem kyslíka, ktorý je človek schopný využiť, a tým hodnotí fyzickú výkonnosť. Čím je hodnota vyššia, tým lepšie pre vašu fyzickú kondíciu.

Monitorovanie telesnej záťaže a Body Battery

Hodinky monitorujú aj tzv. záťažové skóre, t. j. skôr záťaž tela počas celého dňa (ak máte hodinky nasadené), keď je telo v pokoji (hodinky nemerajú záťažové skóre počas tréningu alebo inej fyzickej aktivity).

V reálnom čase sa skóre pohybuje od 1 do 100, pričom 100 zodpovedá najvyššej záťaži. Skóre dosahuje najvyššie hodnoty práve po náročnom tréningu, ale zvýši sa napríklad aj pri blížiacej sa viróze, prepracovanosti, nedostatku spánku, nadmernej konzumácii alkoholu alebo jedla. Sledovaním záťaže môžete monitorovať reakcie svojho tela a podľa toho prispôsobiť intenzitu tréningu.

Keď ste oddýchnutí, cítite sa dobre a ste v pokojovej polohe, hodnoty sú nízke (v rozsahu Odpočinok), takže potom môžete ľahko sledovať odchýlky a vplyv rôznych vplyvov na váš organizmus. Napríklad pitie alkoholu veľmi rýchlo zvyšuje úroveň zaťaženia organizmu.

Zjednodušené sledovanie a vyhodnocovanie tohto ukazovateľa umožňuje funkcia Body Battery, ktorá prevádza zaťaženie organizmu na index, ktorý vyjadruje "nabitie vašich batérií" počas dňa. Po dobrom spánku sa môžete dostať na úroveň 100 (zvyčajne skôr menej) a postupne sa táto hodnota vybíja podľa vašich aktivít počas dňa. Na základe hodnoty Body Battery môžete lepšie plánovať svoje aktivity (športové aj iné).

Podľa našich testovacích skúseností funkcia Body Battery dobre zodpovedá skutočnému stavu. Po zlom spánku sa dostatočne nedobijete a po dlhom dni, napríklad keď večer zavriete oči, je hodnota takmer na nule.

Môžete sledovať vývoj svojej Body Battery
Môžete sledovať vývoj svojej Body Battery

Desiatky športových režimov

Aj na hodinkách Garmin Vivoactive 4 si môžete vybrať z desiatok športových aktivít, ktoré chcete na hodinkách merať. Už sme spomínali plávanie, ale samozrejme tu nájdete aj rôzne druhy behu (vrátane toho na páse), cyklistické režimy, lyžovanie, veslovanie alebo aj kardio tréning. Hodinky ponúkajú aj možnosť stiahnuť si hotové tréningy pre HIIT, silový tréning, kardio, jogu alebo pilates.

Kde kúpiť Garmin Vivoactive 4
Garmin Vivoactive 4
Hodnotenie
4.1/5

Hodinky majú aj golfový režim, ktorý inak nájdete len v hodinkách vyššej triedy (napríklad Fenix 7 alebo Epix 2).

Funkcie pre lifestyle

Po spárovaní so systémom iOS vám hodinky neumožňujú uskutočňovať hovory ani odpovedať na správy. Ale pre tých, ktorí chcú mať neustále prehľad o tom, čo sa deje, hodinky umožňujú zobraziť všetky notifikácie z telefónu.

V prípade systému Android vás hodinky upozornia na prichádzajúce správy a hovory a môžete na ne odpovedať prednastavenými textovými odpoveďami.

Skvelou funkciou pri behu a výletoch do mesta je hudobný prehrávač s 3,6 GB vnútornej pamäte, takže aj keď nemáte pri sebe telefón, môžete počúvať stiahnuté zoznamy skladieb, napríklad zo služby Spotify.

Garmin Vivoactive 4 sú tiež jedny z hodiniek vybavených technológiou NFC potrebnou na bezkontaktné platby, takže si nemusíte brať peňaženku ani na nejaké občerstvenie.

V aplikácii Garmin Connect pridáte platobnú kartu, vyplníte jej číslo, dátum platnosti a ďalšie potrebné údaje a nastavíte PIN, ktorý zadáte pri platení.

Skôr ako začnete nastavovať službu Garmin Pay, uistite sa, že ju vaša banka podporuje. Zoznam bánk nájdete tu.

Funkcie pre ženy

Pomocou aplikácie Garmin Connect môžete sledovať aj svoj menštruačný cyklus alebo priebeh tehotenstva. Umožňujú vám sledovať príznaky, prezentovať tipy na cvičenie a stravovanie a ďalšie. Všetko máte vďaka hodinkám vždy so sebou.

Záver – pre koho sú hodinky Garmin Vivoactive 4 určené?

Garmin Vivoactive 4 sú hodinky pre tých, ktorí chcú čo najviac funkcií, ale nemajú vysoký rozpočet (alebo nechcú do hodiniek investovať veľkú sumu). Za nízku cenu poskytuje viac ako 20 športových režimov, pokročilé merania na sledovanie spánku alebo telesnej záťaže, kvalitné senzory na zdravotné funkcie alebo takmer 4 GB pamäte na ukladanie hudby.

To všetko na MIP displeji, ktorý síce v dobe AMOLED displejov vyzerá trochu zastaralo, ale svoj účel plní a napríklad na priamom slnku doslova exceluje. Tí, ktorí chcú AMOLED displej, siahnu skôr po Venu 2, zatiaľ čo tí, ktorí potrebujú viac funkcií alebo dlhšiu výdrž batérie, si vyberú Fenix 7.

Kde kúpiť Garmin Vivoactive 4
Garmin Vivoactive 4
Hodnotenie
4.1/5

Garmin Vivoactive 4 si však nájde veľa zákazníkov aj medzi menej náročnými, ale aktívnymi používateľmi, ktorí sa nechcú obávať príliš drahého zariadenia.

Recenzia: smart hodinky Vivoactive 4
 • Kvalita spracovania
 • Batéria
 • Operačný systém
 • Kompatibilita
 • Pomer cena/výkon
4.1

Svetový šampión v pomere cena/výkon

Hodinky Garmin Vivoactive 4 sú na prvý pohľad nenápadné. Vo vnútri sa však skrýva viac, než by ste čakali a sú to jedny z najlepšie vybavených hodiniek vo svojej cenovej kategórii. Svojimi funkciami sú hodinky určené pre všestranných športovcov, aktívnych ľudí a tých, ktorí chcú podrobne sledovať svoje telo. Môžete ich bez obáv nosiť celý deň, pretože sa pýšia príjemne čistým a elegantným dizajnom.

Pros

 • Dotykové ovládanie
 • Desiatky športových režimov
 • Solídna výdrž batérie
 • Mnoho zdravotných funkcií
 • Vodotesnosť 5 ATM (50 m)
 • Interná 3,6 GB pamäť na hudbu

Cons

 • Prednastavené odpovede len pre Android
 • Vyššia cena
 • Absencia plnohodnotného ovládania tlačidlami
Tento článok pripravil autor na základe skutočných skúseností s produktom. Hodnotenie môže byť ovplyvnené subjektívnymi dojmami autora.
Autor: Martin Knížátko
Autor: Martin Knížátko
Rád skúšam nové veci a technologické hračky zo všetkého najradšej. Keď o nich navyše môžem písať a pomôcť ľuďom urobiť správne rozhodnutie, teší ma to. Preto píšem pre ITmix a testujem rôzne vybavenie v teréne na juhomoravskej Pálave, kde aj jazdím na bicykli, behám, chodím... žijem.
Ako sa vám páčil tento článok?
5/5 - (2 hlasovanie)
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Súvisiace recenzie

Recenzia: smart hodinky Garmin Vivoactive 4
Garmin Vivoactive 4
Hodnotenie: 4.1/5
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram