Často kladené otázky a odpovede
Bezdrôtové slúchadlá fungujú na princípe bezdrôtového pripojenia. Zvyčajne sa pripájajú k zariadeniu (telefónu, tabletu, počítaču alebo televízoru) prostredníctvom technológie Bluetooth. Výhodou týchto slúchadiel je absencia akéhokoľvek kábla, ktorý by mohol prekážať pri používaní slúchadiel.
Konkrétny postup sa môže líšiť v závislosti od výrobcu televízora. Vo všeobecnosti však musíte prejsť do sekcie nastavena televízora. Potom vyberte položku Výstup zvuku a vyhľadajte položku Zoznam slúchadiel. Zo zoznamu vyberte slúchadlá a aktivujte párovanie. Upozorňujeme, že na spárovanie musia byť slúchadlá zapnuté a v blízkosti televízora.
ANC (Active Noise Cancelling) je funkcia na potlačenie zvukov okolia. Slúchadlá s touto funkciou umožňujú ešte lepší zážitok z hudby. Je to tiež vítaná funkcia, ak často telefonujete v rušnom prostredí.
True Wireless slúchadlá sú typom Bluetooth bezdrôtových slúchadiel, ktoré nemajú žiadne káble (dokonca ani v hlavovom moste). Zvyčajne sa dodávajú s praktickým dobíjacím puzdrom, vďaka čomu sú ideálne na cesty.
To sa u jednotlivých produktov môže mierne líšiť. Základom je však nájsť tlačidlo, ktoré sa používa na spustenie párovania slúchadiel. Môže sa nachádzať buď na nabíjacom puzdre alebo priamo na slúchadlách. V niektorých prípadoch sa režim párovania spustí aj v okamihu, keď slúchadlá vyberiete z puzdra. Potom ich položte vedľa seba a nechajte ich spárovať. Úspešné spárovanie zvyčajne zistíte podľa zmeny blikania kontrolky LED alebo zvukového signálu.
Ako si vybrať bezdrôtové slúchadlá – základné tipy
- Premyslite si, či sú pre vás vhodnejšie slúchadlá do uší, cez uši alebo na uši. S každou konštrukciou sú spojené výhody a nevýhody.
- Ak chcete slúchadlá používať vonku alebo pri športe, vyberte si také, ktoré majú stupeň krytia aspoň IPX4.
- Pri výbere zohľadnite, s akým mobilným telefónom alebo počítačom budete bezdrôtové slúchadlá spájať. Napríklad populárne bezdrôtové slúchadlá AirPods od spoločnosti Apple síce možno spárovať s telefónmi so systémom Android, ale mnohé funkcie nebudú dostupné.
- Ak budete bezdrôtové slúchadlá často používať v hlučnom prostredí (napríklad v hlučných mestských uliciach), môže sa vám veľmi hodiť funkcia aktívneho potlačenia okolitého zvuku.
- Ak plánujete so slúchadlami často cestovať, siahnite po modeli s dlhšou výdržou batérie. Takto nebudete limitovaní prítomnosťou elektrickej zásuvky.
Typy bezdrôtových slúchadiel
Bezdrôtové slúchadlá možno rozdeliť do niekoľkých kategórií na základe ich konštrukcie:
Bezdrôtové slúchadlá do uší (alebo intraaurálne)
Majú podobu kolíkov alebo štupľov, ktoré sa vkladajú priamo do uší. Zvyčajne majú kompaktné rozmery a nízku hmotnosť. Vo všeobecnosti však ponúkajú nižšiu kvalitu zvuku, a preto sú vhodnejšie na kratšie počúvanie. Tomu zodpovedá aj nižšia výdrž batérie ako pri slúchadlách cez uši. Niektorým ľuďom môžu bezdrôtové slúchadlá do uší pripadať vyslovene nepohodlné. Ak chcete bezdrôtové slúchadlá používať pri behu alebo iných športoch, musíte pamätať na riziko ich vypadnutia pri dynamickom pohybe. To je problém napríklad aj pri rozprávaní alebo jedení, keď sa čeľusť prirodzene pohybuje a slúchadlá sa môžu uvoľniť z uší.
Bezdrôtové slúchadlá na uši (alebo supraaurálne)
Umiestňujú sa na ušný lalôčik. V porovnaní so slúchadlami do uší bývajú väčšie a drahšie. Na druhej strane často dosahujú vyššiu kvalitu zvuku. Podľa konštrukcie sa ďalej delia na:
- slúchadlá cez uši
- a dve samostatné (t. j. oddelené) slúchadlá.
Bezdrôtové slúchadlá cez uši (alebo circumaurálne slúchadlá)
V tomto prípade sú slúchadlá vždy spojené hlavovým mostom, ktorý spája náušníky. Keďže slúchadlá zakrývajú celé ucho, eliminujú nežiaduce zvuky z okolia, a tým zabezpečujú kvalitný zážitok z počúvania. Na druhej strane sú objemnejšie.
True Wireless slúchadlá
Ide o typ bezdrôtových slúchadiel. Skladajú sa z dvoch samostatných modulov, ktoré nie sú navzájom prepojené a nemajú žiadne káble (na rozdiel od bezdrôtových slúchadiel cez uši, kde sa kábel nachádza v hlavovom moste). Slúchadlá sa vzájomne aj k mobilnému telefónu pripájajú pomocou technológie Bluetooth. Môžete sa stretnúť s bezdrôtovými slúchadlami True Wireless do uší a cez uši (táto možnosť je však menej rozšírená). Verzia do uší sa zvyčajne nabíja pomocou praktického dobíjacieho puzdra, čo z nej robí skvelú voľbu na cesty.
Premyslite si, na čo chcete bezdrôtové slúchadlá používať
Pri výbere bezdrôtových slúchadiel zvážte, na čo ich budete zvyčajne používate a čo od nich v tejto súvislosti očakávate. Pozrime sa na najčastejšie dôvody, prečo si ľudia zaobstarávajú tento typ elektroniky, a na čo si v tejto súvislosti dávať pozor.
Bezdrôtové slúchadlá na šport
Pokiaľ ide o športové bezdrôtové slúchadlá, musíte si vybrať z takých modelov, ktoré budú pevne držať na mieste a nebudete sa obávať, že ich pri pohybe stratíte. Okrem toho je potrebné zvážiť aj ich údržbu. Napríklad slúchadlá cez hlavu s textilnými náušníkmi môžu byť náchylné na absorbovanie potu.
Bezdrôtové slúchadlá na telefonovanie
V tomto prípade bude pre vás rozhodujúca nielen kvalita zvuku, ale aj prítomnosť kvalitného mikrofónu, aby vám druhá strana bez problémov rozumela. Vítanou funkciou môže byť aktívne potláčanie okolitého hluku, aby ste mohli pohodlne telefonovať aj na preplnenej ulici a neodkladali hovor, kým sa dostanete do tichšieho prostredia.
Bezdrôtové slúchadlá na bežné počúvanie hudby a podcastov
Na príležitostné počúvanie hudby a podcastov, napríklad cestou do práce alebo počas prechádzky, sú obľúbené bezdrôtové slúchadlá True Wireless s praktickým nabíjacím puzdrom. Ľahko sa vám zmestia do vrecka.
Bezdrôtové slúchadlá na sledovanie filmov
Na kvalitný zvukový zážitok pri sledovaní filmov sú pre vás najvhodnejšie bezdrôtové slúchadlá cez hlavu, pretože zvyčajne poskytujú lepší zvuk a dokážu tiež veľmi dobre izolovať hluk.
Bezdrôtové slúchadlá pre hráčov
Pre hráčov počítačových hier je často rozhodujúca nielen vynikajúca kvalita zvuku, ale aj prítomnosť kvalitného mikrofónu na komunikáciu so spoluhráčmi. V tomto ohľade preto môžeme odporučiť herné slúchadlá cez hlavu.
Materiál slúchadiel
Náušníky sú tou časťou slúchadiel, ktorá prichádza do priameho kontaktu s uchom. Zvyčajne sú preto vyrobené z mäkkého materiálu, aby boli slúchadlá pohodlné aj pri niekoľkohodinovom nasadení. Náušníky sa používajú v slúchadlách cez hlavu. Môžu byť vyrobené z plastu, kože, koženky, látky alebo semišu. S každým materiálom sú spojené výhody a nevýhody.
- Plastové náušníky sú cenovo dostupné. Vynikajú aj z hľadiska odolnosti a jednoduchej údržby. Na druhej strane pokožka pod nimi nedýcha a potí sa, čo výrazne znižuje pohodlie pri ich nosení.
- Textilné náušníky sú príjemne mäkké, priedušné a veľmi pohodlné. Dokážu veľmi dobre tlmiť okolité zvuky, majú dlhú životnosť a môžete si vybrať zo širokej škály vzorov. Na druhej strane musíte počítať s náročnejšou údržbou. Textil má tendenciu absorbovať akýkoľvek pot a nečistoty.
- Gumové alebo silikónové náušníky sú pohodlné a ľahko sa udržiavajú. Pri dlhodobom používaní však môže tento materiál popraskať a byť náchylný na poškodenie.
- Kožené náušníky pôsobia luxusným a elegantným dojmom, vďaka kvalite materiálu dosahujú aj dlhú životnosť. Ich nevýhodou je však nepochybne vyššia obstarávacia cena.
- Koženkové náušníky sú cenovo dostupnejšou alternatívou kožených náušníkov, ktoré tiež vyzerajú luxusne. Nedosahujú však rovnakú životnosť a majú tendenciu časom popraskať a odlupovať sa.
Pri slúchadlách do uší sa používajú typické štuple. Práve tie prichádzajú do tesného kontaktu s ušami. Zvyčajne sú vyrobené zo silikónu alebo plastu.
Odolnosť slúchadiel voči vode a prachu
Odolnosť bezdrôtových slúchadiel môže byť pre vás rozhodujúca, najmä ak chcete toto zariadenie používať na počúvanie v exteriéri (s rizikom dažďa) a pri športe (keď sa naša pokožka prirodzene potí). Pri väčšine slúchadiel sa môžete informovať o ich odolnosti voči vode a prachu prostredníctvom parametra ochrany IP.
Prvé číslo za parametrom IP označuje odolnosť voči pevným časticiam, druhé číslo označuje ochranu proti vode.
Odolnosť voči vode
V nasledujúcej tabuľke nájdete jednotlivé triedy odolnosti voči vode a ich význam.
Stupeň | Ochrana proti vniknutiu vody |
---|---|
IPX0 | Žiadna ochrana |
IPX1 | Ochrana proti vertikálne padajúcim kvapkám vody |
IPX2 | Ochrana proti vertikálne padajúcim kvapkám vody pri naklonení do 15° |
IPX3 | Ochrana proti vertikálne padajúcim kvapkám vody pri naklonení do 60° s rýchlosťou do 10 min počas 5 minút (ochrana proti dažďu) |
IPX4 | Ochrana proti striekajúcej vode zo všetkých smerov do 10 l/min po dobu 5 minút |
IPX5 | Ochrana proti striekajúcej vode zo všetkých smerov z trysky s priemerom 6,3 mm s prietokom do 12,5 l/min po dobu 3 minút zo vzdialenosti 3 metrov |
IPX6 | Ochrana pred intenzívnym vodným prúdom/vlnou zo všetkých smerov z trysky s priemerom 12,5 mm s prietokom do 100 l/min počas 3 minút zo vzdialenosti 3 metrov |
IPX7 | Ochrana proti dočasnému ponoreniu pod vodu v hĺbke do 1 metra po dobu 3 minút |
IPX8 | Ochrana proti trvalému ponoreniu pod vodu za podmienok stanovených výrobcom |
Odolnosť voči prachu
V tejto tabuľky zistíte, čo znamenajú rôzne triedy ochrany pred pevnými časticami.
Stupeň | Ochrana proti vniknutiu cudzích predmetov |
---|---|
IP0X | Žiadna ochrana |
IP1X | Ochrana proti vniknutiu telies s priemerom väčším ako 50 mm |
IP2X | Ochrana proti vniknutiu telies s priemerom nad 12 mm |
IP3X | Ochrana proti vniknutiu telies s priemerom nad 2,5 mm |
IP4X | Ochrana proti vniknutiu telies s priemerom nad 1 mm |
IP5X | Čiastočná ochrana proti vniknutiu prachu |
IP6X | Úplná prachotesnosť |
Kvalita zvuku a čo ju ovplyvňuje
Jedným z najdôležitejších faktorov pri výbere bezdrôtových slúchadiel je kvalita zvuku. Pozrime sa bližšie na to, čo všetko ju ovplyvňuje. Kvalitu zvuku produktov, ktoré hodnotíme v našom teste bezdrôtových slúchadiel, posudzujeme na základe kritérií uvedených nižšie.
Konštrukcia/veľkosť
Samotný dizajn slúchadiel má veľký vplyv na kvalitu zvuku. Malé slúchadlá do uší dosahujú spravidla nižšiu kvalitu zvuku ako veľké slúchadlá cez uši. V rámci rovnakého rozpočtu je zvyčajne jednoduchšie vyrobiť väčší menič, ktorý dosiahne lepšiu kvalitu zvuku, ako miniatúrny menič pre malé slúchadlá.
Kodeky
Kodeky zabezpečujú prenos digitálneho zvukového signálu zo zdroja zvuku (napr. mobilného telefónu) do slúchadiel a obsahujú algoritmy na kompresiu a dekompresiu údajov. V rôznych zariadeniach môžu byť k dispozícii rôzne kodeky, pričom s každým variantom sú spojené výhody a nevýhody.
- Kodek SBC - je základný a výpočtovo nenáročný kodek na prenos zvuku. Tento kodek postačuje na príležitostné počúvanie hudby alebo telefonické hovory, ale nezískate skutočne kvalitný zvukový zážitok.
- Kodek AAC - je jedinečné riešenie od spoločnosti Apple. Pod jedným názvom spája viacero kodekov. Niektoré z nich sú úsporné, iné podporujú vysokú kvalitu hudby. Pri prehrávaní hudby z iPhonu nedochádza k prekladu (t. j. prekódovaniu), takže kvalita zostáva zachovaná. Šetrí sa tým aj batéria.
- Kodek aptX - často sa nachádza v mobilných telefónoch so systémom Android. Ide o pokročilé kodeky, ktoré prekonávajú staršie SBC a ponúkajú vyššiu kvalitu zvuku. Okrem základného kodeku aptX môžete nájsť aj kodek aptX LL (Low Latency), ktorý je prispôsobený na hranie hier. Kodek aptX HD potom poskytuje zvuk s vysokým rozlíšením.
- LDAC - je vlastné riešenie spoločnosti Sony. Kodek ponúka tri kvality prehrávania zvuku. Kodek podporujú najmä slúchadlá Sony, ale nájdete ho aj v iných špičkových značkách.
Na dosiahnutie najlepšej možnej kvality zvuku a prenosovej rýchlosti je nevyhnutné, aby pripojené zariadenie podporovalo rovnaký kodek ako bezdrôtové slúchadlá. Ak slúchadlá podporujú viacero rôznych kodekov, je dôležité, aby pripojené zariadenia mohli komunikovať s každým z týchto kodekov. Väčšina moderných smartfónov však podporuje niekoľko rôznych kodekov, aby boli kompatibilné s rôznymi bezdrôtovými slúchadlami. Napriek tomu je dobré sa pred kúpou uistiť, či vaše zariadenie podporuje konkrétne kodeky.
Čo ak napríklad váš mobilný telefón nemá niektorý z kodekov? V takom prípade sa slúchadlá prepnú na ďalší najlepší kodek, ktorý obe zariadenia podporujú. Nebudete ich však využívať naplno.
Citlivosť
Citlivosť sa vzťahuje na akustický výkon slúchadiel a uvádza sa v dB/mW. Slúchadlá s vyššou citlivosťou dokážu prehrávať hudbu hlasnejšie a sú menej náročné na energiu. Zvyčajne sa tento parameter pohybuje okolo 100 dB/mW.
Impedancia
Impedancia sa vzťahuje na elektrický odpor meničov v slúchadlách a označuje sa v ohmoch (Ω). Vyššia impedancia sa spája s lepšou a presnejšou kvalitou zvuku. Spolu s citlivosťou ovplyvňuje aj hlasitosť slúchadiel.
Frekvenčný rozsah
Frekvenčný rozsah označuje hranice toho, aké vysoké a nízke tóny dokážu slúchadlá reprodukovať. Vyjadruje sa v Hz. Ľudské ucho dokáže vnímať zvuky s frekvenčným rozsahom 20 až 20 000 Hz. Hoci výrobcovia často uvádzajú ešte väčšie frekvenčné rozsahy, ide len o marketingový ťah. A hodnoty mimo tohto rozsahu preto pre vás nemajú žiadnu výpovednú hodnotu.
Výdrž batérie a nabíjanie
Pri výbere bezdrôtových slúchadiel nezabudnite zvážiť ako dlho vydržia na jedno nabitie. True Wireless slúchadlá sa zvyčajne nabíjajú prostredníctvom nabíjacieho puzdra (ktoré sa nabíja káblom alebo bezdrôtovo). Väčšie slúchadlá cez hlavu sa zvyčajne nabíjajú cez napájací kábel.
Niektoré bezdrôtové slúchadlá podporujú funkciu rýchleho nabíjania, pri ktorej budete mať slúchadlá k dispozícii za veľmi krátky čas. S bezdrôtovými slúchadlami True Wireless si môžete ďalej pomôcť tým, že budete používať len jedno slúchadlo. Tak v podstate zdvojnásobíte celkovú výdrž batérie, zatiaľ čo budete druhé slúchadlo nabíjať.
Vo všeobecnosti platí, že výdrž batérie býva dlhšia pri slúchadlách cez hlavu ako pri slúchadlách do uší. Výdrž batérie pri slúchadlách do uší je približne 5 hodín, zatiaľ čo pri slúchadlách cez uši to môže byť 30 až 40 hodín. Všetko však samozrejme závisí od konkrétneho modelu. Výdrž batérie ovplyvňuje aj to, na čo slúchadlá najčastejšie používate. Napríklad pri tichom počúvaní hudby bude spotreba energie nižšia, ako keď chcete zo slúchadiel vyťažiť maximum. Aj časté telefonovanie (a prípadná aktivácia funkcie ANC) bude slúchadlá prirodzene vybíjať rýchlejšie.
Čas potrebný na dobitie slúchadiel sa opäť líši od modelu k modelu. Môže to byť len 20 minút alebo aj niekoľko hodín.
Ovládacie prvky
Pri bezdrôtových slúchadlách sa rozhodne nemusíte starať o žiadne zložité ovládanie a nastavenia. Zvyčajne ich môžete spárovať s mobilným telefónom, tabletom, počítačom alebo dokonca smart hodinkami v priebehu niekoľkých sekúnd.
V závislosti od modelu potom môžete na ovládanie a používanie jednotlivých funkcií používať rôzne gestá. Zvyčajne ide o niekoľkonásobné ťuknutie na pravé alebo ľavé slúchadlo na pozastavenie prehrávania, opätovné spustenie hudby, prijatie alebo odmietnutie hovoru a podobne. Niektoré modely slúchadiel sú na tento účel vybavené tlačidlami. Stretnete sa aj s tým, že na ich ovládanie je možné použiť použiť mobilnú aplikáciu.
Vybrané bezdrôtové slúchadlá podporujú aj hlasových asistentov, pomocou ktorých môžete jednoducho a pohodlne zadávať jednotlivé pokyny (napríklad u AirPods od spoločnosti Apple nájdete hlasovú asistentku Siri).
Užitočné funkcie
Ak by sme mali zhrnúť užitočné funkcie, s ktorými sa môžete stretnúť u dobrých bezdrôtových slúchadiel, boli by nasledovné:
- ANC (Active Noise Cancelling), t. j. aktívne potláčanie hluku. Pri počúvaní alebo telefonovaní vás nebude nič rušiť.
- Pozastavenie prehrávania, keď si slúchadlá zložíte z uší bez toho, aby ste museli vypínať prehrávanie na mobilnom telefóne.
- Handsfree s možnosťou prijať hovor priamo na slúchadlách.
- Ovládanie priamo na slúchadlách je veľmi praktická funkcia, ktorá môže výrazne uľahčiť každodenné používanie.
- Vymeniteľné nadstavce - vďaka nim sa slúchadlá dobre prispôsobia prakticky každému používateľovi.
- Zvýšenú odolnosť slúchadiel oceníte, ak ich chcete používať vo vonkajšom prostredí alebo pri športe.
Obľúbené značky bezdrôtových slúchadiel
Medzi obľúbené produkty patria už spomínané bezdrôtové slúchadlá AirPods od spoločnosti Apple, bezdrôtové slúchadlá Beats alebo bezdrôtové slúchadlá Niceboy. Široký sortiment produktov ponúkajú aj značky Sony, Xiaomi, JBL a ďalšie. JBL a ďalší výrobcovia sa zameriavajú aj na výrobu bezdrôtových reproduktorov.
Bezdrôtové slúchadlá a zdravie
Príliš časté a príliš hlasné počúvanie hudby môže nenávratne poškodiť váš sluch. Platí to tak pri používaní bežných reproduktorov, ako aj pri počúvaní prostredníctvom slúchadiel. Uvádza sa, že bezpečná hranica hluku pre náš sluch je 85 dB, čo zodpovedá hluku osobného alebo nákladného auta v mestskej premávke. Keď sú uši vystavené väčšiemu hluku, prah sluchu sa môže dočasne posunúť a následné zotavenie môže trvať niekoľko hodín až dní. Takýto stav ste určite zažili, ak ste niekedy navštívili hlučnú diskotéku.
Pri používaní bezdrôtových slúchadiel je preto dôležité pamätať na primeranú hlasitosť.
V súvislosti so zdravím sa niekedy diskutuje aj o riziku používania bezdrôtových slúchadiel do uší. Tieto slúchadlá sa vkladajú priamo do okraja zvukovodu a vyvíjajú pomerne veľký akustický tlak priamo na ušný bubienok a ďalšie orgány. Na slúchadlách sa tiež môže hromadiť ušný maz a nečistoty, ktoré môžu byť živnou pôdou pre baktérie. Riešením môže byť zvolenie nižšej hlasitosti a pravidelné čistenie.
Ako udržiavať a čistiť bezdrôtové slúchadlá
Pri všetkých typoch slúchadiel platí, že by ste ich mali vždy čistiť vypnuté. Pri čistení slúchadiel do uší by ste mali najprv vybrať silikónové štuple a tie umyť teplou vodou a mydlom. Pri slúchadlách na uši alebo cez uši je potrebné vybrať náušníky a tie očistiť od nečistôt v závislosti od použitého materiálu.
Na čistenie bezdrôtových slúchadiel si vezmite na pomoc vatovú tyčinku (alebo špáradlo zabalené v bavlnke). Pomocou nej môžete jemne vyčistiť mriežku zvukovodu, kde sa môže hromadiť ušný maz a množiť baktérie. Slúchadlá pri čistení vždy držte tak, aby ste nečistoty nevtlačili do slúchadiel.
Na odstránenie nečistôt nabíjacieho puzdra, ktoré je neoddeliteľnou súčasťou bezdrôtových slúchadiel True Wireless, môžete taktiež použiť vatovú tyčinku.
Ak suché čistenie nie je dostatočne účinné, môžete si vziať na pomoc izopropylalkohol. Jemne do neho namočte vatovú tyčinku a vyčistite mriežku. Dávajte pozor, aby tekutina nevnikla dovnútra. Po dokončení procesu nechajte slúchadlá pred ďalším použitím dôkladne vyschnúť.
Záver – na čo nezabudnúť pri výbere bezdrôtových slúchadiel?
Pri výbere bezdrôtových slúchadiel sa najprv zamyslite nad tým, na čo ich budete najviac používať. Na základe toho si vyberte, aká konštrukcia slúchadiel je pre vás najlepšia. Zároveň tak získate jasnú predstavu o tom, aké parametre sú pre vás rozhodujúce. Nadšení cestovatelia napríklad ocenia dlhú výdrž batérie a podobne.
Pri výbere konkrétneho výrobku sledujte jednotlivé parametre. Svoju úlohu zohráva napríklad ich odolnosť voči vode a prachu, parametre ovplyvňujúce kvalitu zvuku alebo jednoduchosť a používateľská prívetivosť ich ovládania. V neposlednom rade bude pre vás rozhodujúca aj cena a značka, prípadne kompatibilita s vaším zariadením.