Recenzia: smart hodinky Garmin Instinct 2 Solar

Často kladené otázky a odpovede

Pre koho sú smart hodinky Garmin Instinct 2 Solar určené?

Inteligentné hodinky sú určené pre milovníkov outdoorových aktivít a dobrodružných výprav. Majú solárne nabíjanie, dokážu vás navigovať na určené miesto a tiež si zapamätajú, kde napríklad parkujete alebo máte stan. Vzhľadom na ich väčšie rozmery by sme ich vo všeobecnosti odporúčali skôr mužom.

Ako dlho vydrží na jedno nabitie?

Ak hodinky vystavíte slnečnému žiareniu aspoň na 3 hodiny denne, môžete ich používať v režime smart hodiniek neobmedzene dlho. Bez solárneho napájania je životnosť batérie v režime smart hodiniek až 28 dní.

Ktorú mobilnú aplikáciu si mám stiahnuť?

Pre spárovanie svojich smart hodiniek a mobilného telefónu použite aplikáciu Garmin Connect, ktorá je k dispozícii pre mobilné telefóny so systémom Android aj iOS.

S akým telefónom sú kompatibilné?

Garmin Instinct 2 Solar možno spárovať s mobilnými telefónmi so systémom Android od verzie 7.0 a iOS od verzie 9.

Čo sa nachádza v balení?

Inteligentné hodinky Garmin Instinct 2 Solar nám do redakcie prišli v malej škatuľke, ktorá mala rovnaký dizajn ako ostatné hodinky Garmin. Celkové rozmery balenia sú 10,5 × 10,5 × 5,5 cm a hmotnosť dosahuje 180 gramov.

Po rozbalení krabičky sa môžete tešiť na samotné smart hodinky s remienkom, napájacím káblom a návodom na použitie. Už na prvý pohľad pôsobia hodinky pomerne robustným dojmom. Vzhľadom na rozmery by sme ich odporúčali skôr mužom, aj keď hodinky sú vhodné pre zápästie s obvodom 13,5 až 23 cm. Rozsah je teda pomerne široký.

Technické parametre Garmin Instinct 2 Solar Graphite

Smart hodinky zaujmú prítomnosťou transflexného MIP displeja, ktorý vyniká výbornou čitateľnosťou na jasnom slnečnom svetle. Treba brať do úvahy, že displej je skôr menší, jeho uhlopriečka dosahuje len 0,9". Výhodou je veľká odolnosť, vodotesnosť má hodnotu 100 metrov.

Názov parametraHodnota
Typ remienkaSilikónový
OdolnosťVodotesnosť 100 metrov
DisplejTransflexný MIP s uhlopriečkou 0,9"
Výdrž batérie28 dní - so solárnym napájaním až neobmedzene
Spôsob nabíjaniaNapájací kábel
KonektivitaBluetooth 5.0, GPS, NFC, ANT+
Operačný systémGarmin OS
Rozmery bez remienka45 × 45 × 14,5 mm
Hmotnosť bez remienka53 g

Hodinkám dominuje kvalitné spracovanie

Pri pohľade na hodinky Garmin Instinct 2 Solar je okamžite jasné, že ide o odolné outdoorové hodinky určené do náročných podmienok. Skutočnosť, že puzdro je vyrobené z vysokopevnostného polyméru, vypovedá o kvalite jeho spracovania. Displej hodiniek je chránený odolným sklom Corning Gorilla Glass.

Pokiaľ ide o remienok, v tomto ohľade sa hodinky spoliehajú na klasický silikón, ktorý je ideálnou voľbou pre športovcov. Vďaka tomu sa hodinky pohodlne nosia na zápästí a sú vhodné aj pre ľudí, ktorí trpia alergiou na kov. Remienok je vymeniteľný, takže si môžete ľahko zakúpiť viacero verzií. K hodinkám možno pripojiť remienky QuickFit so šírkou 22 mm.

Kde kúpiť Garmin Instinct 2 Solar
Garmin Instinct 2 Solar
Hodnotenie
4.2/5

S hmotnosťou 53 gramov (bez remienka) patria tieto smart hodinky skôr k ťažším modelom smart hodiniek, v oblasti outdoorových smart hodiniek je to však úplne normálne. Hmotnosť zariadenia vás teda pravdepodobne neprekvapí.

Vodotesnosť 100 metrov

Garmin Instinct 2 Solar sú smart hodinky určené do extrémnych podmienok. Z hľadiska odolnosti spĺňajú vojenskú normu MIL-STD-810. Sú testované v podmienkach, ako sú veľmi vysoké a veľmi nízke teploty, nárazy, balistické otrasy a ďalšie faktory. Hodnota vodotesnosti je 100 metrov, možno ich používať na plávanie v bazéne alebo vo voľnej vode. Nie sú však určené na potápanie a v tomto smere vám lepšie poslúžia napríklad hodinky Apple Watch Ultra.

Kvalitné vybavenie senzormi

Pokiaľ ide o senzori, tieto hodinky nezaostávajú:

Veľká výdrž batérie podporovaná solárnym nabíjaním

V čom smart hodinky Garmin Instinct 2 Solar rozhodne vynikajú, je bezpochyby výdrž batérie. V režime inteligentných hodiniek vydržia vďaka solárnemu napájaniu teoreticky nekonečne dlho. Podmienkou však je, aby bolo zariadenie vystavené svetlu s intenzitou 50 000 luxov aspoň 3 hodiny denne (za slnečného dňa bez mrakov), s čím môžete mať problém najmä v zimných mesiacoch. Vplyv môže mať aj poloha vášho zápästia, ktoré nie je vždy otočené k slnku. Bez použitia solárneho nabíjania je životnosť batérie maximálne 28 dní.

Ako funguje solárne nabíjanie?

V rámci nášho testu sme hodinky podrobili niekoľkým testom, aby sme overili, aké efektívne je solárne nabíjanie.

Pri nepretržitej prevádzke navigácie GPS môžu hodinky vydržať maximálne 30 hodín alebo 48 hodín pri použití solárneho nabíjania. V režime GPS s maximálnou výdržou batérie sa výdrž batérie vyšplhá na 70 hodín, resp. 370 hodín pri solárnom nabíjaní. V tejto súvislosti je však potrebné hodinky používať v identických svetelných podmienkach, ako je uvedené vyššie.

Hodinky je možné používať aj v režime šetrenia batérie. V tomto prípade môže výdrž batérie dosiahnuť až 65 dní. Ako sme už spomenuli, pri používaní solárneho napájania nie je horný limit stanovený. V prípade obľúbeného modelu Garmin Fénix 7 bez solárneho nabíjania je maximálna výdrž batérie 57 dní.

Na nabíjanie zariadenia môžete použiť aj napájací kábel s proprietárnym konektorom Garmin, ktorý je súčasťou balenia.

Transflexný displej MIP

Zaujímavou vlastnosťou týchto smart hodiniek je nepochybne použitý transflexný displej MIP, ktorý je dokonale čitateľný aj na jasnom slnečnom svetle, a preto je ideálny do exteriéru. Skratka MIP znamená Memory In Pixel a jej prítomnosť pocítite aj z hľadiska výdrže batérie. Vďaka tejto technológii totiž pixely zostávajú "zmrazené" a vždy sa menia len tie, ktoré je potrebné vymeniť. Týmto spôsobom sa šetrí energia. Transflektívny displej sa objavuje aj na outdoorových hodinkách Garmin Fénix 7, ktoré majú uhlopriečku 1,3".

Kde kúpiť Garmin Instinct 2 Solar
Garmin Instinct 2 Solar
Hodnotenie
4.2/5

Hodinky majú podsvietenie, ktoré sa dá voliteľne zapnúť. Robí sa to pomocou horného tlačidla na ľavej strane s názvom Light (Svetlo). Prípadne môžete nastaviť, aby sa podsvietenie zaplo gestom pri zdvihnutí ruky. Uhlopriečka displeja je pomerne malá, len 0,9". V prípade dámskej verzie Garmin Instinct 2S sa dočkáte uhlopriečky 0,79".

Treba poznamenať, že displej nie je dotykový, a preto budete na ovládanie hodiniek používať päť tlačidiel (tri tlačidlá sú na ľavej strane, dve na pravej).

Ako spárovať hodinky Garmin Instinct 2 Solar s mobilným telefónom

Spárovanie inteligentných hodiniek a mobilného telefónu je pomerne intuitívne. V prípade potreby najprv nabite hodinky a medzitým si do telefónu stiahnite aplikáciu Garmin Connect. V nej vyberte, že ste si zakúpili nové zariadenie, a spustite proces párovania, rovnako ako na hodinkách. V tomto procese budete vyzvaní na zadanie jedinečného kódu, ktorý sa zobrazí na hodinkách. Potom sa ešte vykonajú všetky potrebné nastavenia a stiahnu sa všetky aktualizácie.

Hodinky Garmin Instinct 2 Solar možno spárovať s mobilnými telefónmi so systémom Android od verzie 7.0 a s iOS od verzie 9.

Mobilná aplikácia Garmin Connect

Ako sme už spomenuli, na spárovanie hodiniek a mobilného telefónu a následné sledovanie štatistík slúži aplikácia Garmin Connect, ktorá je k dispozícii zadarmo pre systémy Android aj iOS. Aplikácii ako takej nie je čo vytknúť. Podporuje slovenčinu, je intuitívna a prehľadná.

Prostredníctvom aplikácie Garmin Connect IQ si môžete stiahnuť ďalšie aplikácie alebo nové ciferníky hodiniek.

Funkcie zariadenia Garmin Instinct 2 Solar

Garmin Instinct 2 Solar sú hodinky určené pre outdoorových nadšencov. Využijete ich nielen na monitorovanie svojho zdravia, ale aj na navigáciu. Môžete sa tešiť na pokročilé športové metriky, ktoré vám uľahčia plánovanie tréningov a pomôžu dosiahnuť pokrok.

Hodinkám chýba funkcie sledovania zdravia žien, ale v tomto smere môžete využiť aplikáciu Garmin Connect v telefóne. Vzhľadom na to, že zariadenie je zamerané skôr na mužov, nie je to veľká prekážka.

Hodinky majú širokú škálu funkcií
Hodinky majú širokú škálu funkcií

Základné funkcie na monitorovanie zdravia

Podobne ako konkurenčné inteligentné hodinky, aj toto zariadenie zvládne základné monitorovanie vášho zdravia. To znamená, že si môžete kedykoľvek počas dňa zobraziť počet krokov, ktoré ste prešli, aktuálnu tepovú frekvenciu alebo množstvo kilokalórií, ktoré ste spálili.

K dispozícii je aj funkcia na zobrazenie dĺžky trvania vašej intenzívnej fyzickej aktivity. Hodinky zvládnu aj meranie okysličenia vašej krvi. Využiť môžete aj komplexnú funkciu Health Snapshot, ktorá spustí dvojminútové meranie, aby ste sa dozvedeli základné informácie o svojom zdraví (konkrétne priemerný srdcový tep, okysličenie krvi, počet nádychov, priemernú úroveň stresu a variabilitu srdcovej frekvencie). Tieto informácie si potom môžete jednoducho porovnať medzi sebou. K dispozícii je aj meranie stresovej záťaže.

Kde kúpiť Garmin Instinct 2 Solar
Garmin Instinct 2 Solar
Hodnotenie
4.2/5

Monitorovanie spánku

Ak nosíte smart hodinky cez noc, po prebudení sa môžete tešiť na podrobné informácie o svojom spánku. Zariadenie vám ukáže, ako dlho trvali vaše fázy ľahkého, hlbokého a REM spánku. Samozrejme, môžete si nastaviť funkciu Nerušiť, aby vám na zápästí nevibrovali prichádzajúce notifikácie. K dispozícii je aj funkcia budíka, ale nejde o inteligentný budík, ktorý by vás zobudil v ľahkej fáze spánku. Takúto funkciu nájdete napríklad na zariadení Amazfit GTR 4.

Nastavenia budíka
Nastavenia budíka

Meranie VO2 Max s Garmin Instinct 2 a odporúčania na denný tréning

Zariadenie Garmin Instinct 2 Solar zvládne aj meranie VO2 Max, teda maximálnej spotreby kyslíka počas športovej aktivity. Zaujímavou funkciou sú aj denné tréningové odporúčania, ktoré sa týkajú behu alebo cyklistiky. Vďaka tejto funkcii vám hodinky poradia, do ako intenzívneho tréningu sa v daný deň pustiť.

Zariadenie tiež dokáže odhadnúť, aké výsledky by ste dosiahli pri behu na 5 km, 10 km, polmaratóne a maratóne na základe vašej kondície určenej športovým monitoringom.

Určené pre outdoorových nadšencov

Hodinky môžete používať na monitorovanie vašich obľúbených športových aktivít, pričom na výber ich máte viac ako 25 (napríklad chôdza, beh, cyklistika a turistika). Po výbere aktivity vám zariadenie zobrazí uplynulý čas od začiatku cvičenia, vašu srdcovú frekvenciu vrátane zóny a množstvo spálených kilokalórií. Po dokončení aktivity si potom môžete zobraziť podrobné štatistiky o svojom výkone. K dispozícii sú aj informácie o tom, ako dlho bude trvať vaša regenerácia.

Hodinky však pravdepodobne nájdu najväčšie využitie pri outdoorových aktivitách. Pomocou funkcie Referenčný bod môžete napríklad nastaviť konkrétny bod na mape, ku ktorému chcete nájsť cestu späť (napríklad polohu auta alebo kempu).

Hodinky možno použiť aj na navigáciu po naplánovanej alebo už prejdenej trase. Trasy je možné naplánovať napríklad prostredníctvom služby Mapy.cz a potom ich preniesť do hodiniek vo formáte GPX pomocou mobilnej aplikácie Garmin Connect. Navigáciu v teréne uľahčuje aj výškomer na meranie nadmorskej výšky, barometer na sledovanie zmien počasia a trojosový kompas.

Samozrejme, treba počítať s tým, že hodinky majú pomerne malý displej a navigácia nie je taká príjemná ako napríklad pri používaní veľkého smartfónu. Svoj účel však plní pekne.

Hodinky sú vhodné aj pre nadšencov cyklistiky. Dokážu totiž merať detaily vašej jazdy a zobrazovať náročnosť a plynulosť jazdy, aby ste sa mohli neustále zlepšovať.

Detekcia nehody

Smart hodinky pamätajú aj na vašu bezpečnosť. Dokáže rozpoznať nehodu a v prípade spárovania s mobilným telefónom automaticky upozorní vaše vybrané kontakty.

Zadanie kontaktov pre prípad núdze
Zadanie kontaktov pre prípad núdze

Teplomer

Podobne ako Garmin Fénix 7 sú hodinky vybavené teplomerom na meranie okolitej teploty. Výsledky merania však budú pravdepodobne skreslené umiestnením teplomera, a teda teplotou vášho tela. Kým vnútorný teplomer nám ukazoval 20 °C, hodinky v rovnakom čase zobrazovali 25 °C.

Kde kúpiť Garmin Instinct 2 Solar
Garmin Instinct 2 Solar
Hodnotenie
4.2/5
Meranie okolitej teploty
Meranie okolitej teploty

Upozornia vás na prichádzajúce notifikácie

Hodinky vás bez problémov upozornia na všetky prichádzajúce notifikácie a hovory z mobilného telefónu, ktoré môžete prijať alebo odmietnuť. Ak hovor prijmete, budete musieť na komunikáciu použiť pripojený telefón. Táto funkcia je pripravená pre používateľov mobilných telefónov so systémom Android aj iOS.

Na prichádzajúce správy môžete odpovedať pomocou prednastavených odpovedí, ktoré nastavíte v mobilnej aplikácii. Táto funkcia je však k dispozícii len vtedy, ak hodinky spárujete s mobilným telefónom so systémom Android. Používatelia systému iOS majú bohužiaľ smolu, a ak chcú komunikovať aj z vonkajších hodiniek, pravdepodobne ich budú viac zaujímať hodinky Apple Watch Ultra.

Používanie prednastavených odpovedí
Používanie prednastavených odpovedí

Bezkontaktné platby Garmin Pay

Rovnako ako s ostatnými hodinkami Garmin, aj s týmito hodinkami môžete pohodlne platiť vďaka službe Garmin Pay (nezabudnite si pozrieť zoznam bánk, ktoré Garmin Pay podporujú). A pozor, služba Garmin Pay je k dispozícii len v solárnej verzii hodiniek.

Ďalšie funkcie

Medzi ďalšie funkcie patrí zobrazenie kalendára z telefónu, predpoveď počasia, čas východu a západu slnka a vyhľadávač telefónu. Pomocou hodiniek môžete tiež ovládať hudbu prehrávanú v telefóne, ale skladby nemôžete sťahovať priamo do zariadenia.

Predpoveď počasia
Predpoveď počasia

Záver – komu by sme smart hodinky Garmin Instinct 2 Solar odporučili?

Hodinky Garmin Instinct 2 Solar podriaďujú výdrž batérie a odolnosť mnohým funkciám, ako aj určitému používateľskému komfortu (napríklad v podobe tlačidlového ovládania). Preto sa naozaj zameriavajú na outdoorových nadšencov, v meste ich príliš neoceníte. Hodinky umožňujú monitorovať zdravie aj šport. Ponúknu vám podrobné štatistiky týkajúce sa vášho výkonu, vypočítajú hodnotu VO2 Max a poskytnú vám aj denné tréningové odporúčania.

Okrem toho sa môžete tešiť na navigáciu vrátane možnosti zaznamenávať dôležité body na mape. Výhodou je aj solárne nabíjanie, ktoré zvyšuje už aj tak nadpriemernú výdrž batérie. Poteší vás aj ich vysoká odolnosť voči teplote, nárazom a vode.

Malou výčitkou hodinkám je obmedzená komunikácia a menší displej. Používatelia iPhonu nemôžu odpovedať na prichádzajúce správy, zatiaľ čo používatelia systému Android môžu využívať aspoň prednastavené odpovede.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *