Najlepšia kamera pre náročných používateľov
Produkty GoPro patria dlhodobo medzi trend udávajúce. Akčné kamery GoPro HERO nie sú výnimkou. Dvanásta generácia priniesla niekoľko významných noviniek, ktoré uľahčia používanie kamery začiatočníkom a rozšíria možnosti úpravy záznamov pokročilých používateľov.
Kamera umožňuje nahrávať videá s pomerom strán 8:7, ponúka režim Horizon Lock, HDR vo videu a efektívnu stabilizáciu HyperSmooth 6.0. Telo kamery ponúka otvor na závitové príslušenstvo a nová generácie tiež podporuje pripojenie Bluetooth audio príslušenstva.
GoPro HERO12 Black
GoPro HERO12 Black je ďalším prírastkom do rodiny akčných kamier, ktoré dlhodobo dominujú v segmente kompaktných a odolných športových kamier. 12. generácia prináša niekoľko inovácií, napríklad podporu zvuku cez bluetooth, vylepšenú stabilizáciu HyperSmooth, predĺženú výdrž batérie a podporu nahrávania videa HDR. Sú však generačné rozdiely dostatočne významné na to, aby sa oplatilo prejsť z GoPro HERO11?
Cenovo dostupná kamera so solídnym výkonom
Radi by ste na kúpe akčnej kamery ušetrili, no aj tak hľadáte výkonný model s praktickými funkciami? Potom pre vás môže byť Lamax W10.1 správnou voľbou. Ponúka totiž pomerne kvalitné 4K záznamy s dobrou stabilizáciou. V porovnaní s konkurenciou má zároveň veľmi dobrú výdržou batérie, čo ocení väčšina používateľov.
Lamax W10.1
Akčná kamera Lamax W10.1 ponúka solídne zábery v rozlíšení 4K pri 60 FPS. Jej balenie obsahuje nadštandardné príslušenstvo vrátane diaľkového ovládania a statívu. Medzi funkcie kamery patrí slow motion, timelapsee a účinná stabilizácia. Kamera je vybavená dvojicou displejov, z ktorých zadný je dotykový. Vďaka vodotesnému telu sa s ním môžete potápať až do hĺbky 12 metrov a s puzdrom až do 40 metrov.
Ak s kamerou neplánujete nahrávať pravidelne
Hľadáte kameru na príležitostné nahrávanie a neradi by ste investovali do drahších akčných kamier ako GoPro? Vyskúšajte kameru Lamax 9.2 so solídnou kvalitou spracovania, elektronickou stabilizáciou a širokou ponukou príslušenstva v balení.
Lamax X9.2
Lamax X9.2 ponúka v balení širokú škálu príslušenstva a solídnu kvalitu obrazu za rozumnú cenu. V rozlíšení 4K pri 60 FPS sú záznamy detailné, plynulé a dobre vám poslúžia pri nahrávaní športových aktivít alebo dovolenky. Vďaka priloženému puzdru sa s kamerou môžete potápať až do hĺbky 40 metrov. Medzi jej funkcie patrí aj spomalené nahrávanie alebo časozberné video.
Často kladené otázky a odpovede
Výber rozlíšenia akčnej kamery závisí od jej konkrétneho použitia. V súčasnosti je zlatým štandardom rozlíšenie 4K, ale menej nároční používatelia si vystačia aj s nižšími rozlíšeniami, napríklad 1440p alebo FullHD.
Elektronická stabilizácia je dnes súčasťou takmer každej akčnej kamery. Niektoré modely sú vybavené aj externou viacosovou stabilizáciou, ktorá je v porovnaní s elektronickou stabilizáciou účinnejšia, ale tieto kamery sú menej kompaktné. Na trhu nájdete aj kamery s optickou stabilizáciou. Jej výsledky sú síce pôsobivé, ale tieto jemné mechaniky v kamere môžu byť náchylnejšie na poškodenie.
Akčné kamery vyššej triedy sú vodeodolné bez použitia dodatočného puzdra. V prípade nižšej triedy kamier nájdete zvyčajne v balení púzdra, ktoré ich v prípade potreby ochránia vašu kameru pred vodou a prachom.
Čo je to akčná kamera a na čo ju môžem použiť?
Akčné kamery sú primárne určené na nahrávanie videí za akýchkoľvek podmienok priamo počas rôznych dynamických aktivít. Majú veľmi kompaktné rozmery a často sa dodávajú s množstvom príslušenstva, ktoré umožňuje ich pripevnenie napríklad na prilbu, riadidlá motocykla alebo hrudný pás.
Ako si vybrať najlepšiu akčnú kameru?
Trh s akčnými kamerami je veľmi rozmanitý, a to nielen z hľadiska cien, ale aj z hľadiska toho, čo tieto kamery ponúkajú. Keďže však neplatí jednoduché pravidlo "drahšie = lepšie", dovolili sme si pripraviť stručného sprievodcu výberom akčných kamier. Spoločne si prejdeme nielen základné technické parametre, ale aj vlastnosti, ktoré môžu rozhodnúť o možnostiach využitia daného modelu.
Kvalita záznamu by vás nemala obmedzovať
Rozlíšenie a kvalita záznamu sú základom pre výber akčnej kamery. Dnes je štandardom rozlíšenie 4K v kombinácii so snímkovacou frekvenciou 30 alebo 60 fps. Na každodenné používanie je to ideálna kombinácia. Majte však na pamäti, že záznamy s vyšším rozlíšením a obnovovacou frekvenciou zaberajú väčšiu kapacitu pamäťovej karty.
Dynamické aktivity sa nezaobídu bez stabilizácie
V závislosti od dynamiky činností, ktoré plánujete nahrávať, odporúčame zamerať sa aj na stabilizáciu. Neostré zábery jazdy cez nerovnosti len ťažko nájdu uplatnenie. Kamery dnes ponúkajú optickú, elektronickú a externú viacosovú stabilizáciu. Každá z nich sa líši svojou účinnosťou a tiež cenou kamier, ktoré sú stabilizáciou vybavené.
Ponuka príslušenstva a odolnosť kamery
Aby ste mohli akčnú kameru umiestniť na zvolený povrch, musíte mať správne príslušenstvo. Niektorí výrobcovia, ako napríklad Lamax alebo Niceboy, ponúkajú v balení pomerne širokú škálu príslušenstva, ktoré vám s týmto problémom pomôže. Ku kamerám, ktoré nie sú samy o sebe vodotesné, sa zvyčajne dodáva priehľadné puzdro, ktoré zabezpečí aj túto funkciu.
Ak hľadáte akčnú kameru na špecifické použitie, napríklad na nahrávanie potápania alebo iných vodných aktivít, uistite sa, že je vodotesná alebo sa dodáva so spomínaným puzdrom. Ak plánujete s kamerou nahrávať dlhšie, odporúčame modely s vymeniteľnou batériou, ktorú možno v prípade potreby nahradiť za nabitú.
Hľadáte podrobnejšieho sprievodcu výberom a popisom rôznych funkcií a parametrov akčných kamier? V nasledujúcej časti sa na kamery pozrieme spoločne trochu podrobnejšie a popíšeme, na čo sa pri výbere zamerať.
Odolnosť akčných kamier voči vode a prachu
Outdoorové kamery majú byť vo svojej podstate kompaktné, odolné a všestranné. Preto výrobcovia kladú veľký dôraz na použité materiály a utesnenie konštrukcie. Prevládajúcim materiálom tela je plast, ale niektoré modely majú do určitej miery aj telo z kovu. Pre väčšiu odolnosť v náročných podmienkach nájdete v balení zvyčajne hrubšie priehľadné puzdro. To, do akej miery je akčná kamera odolná voči vode a pevným časticiam alebo prachu, určuje jej stupeň krytia IP.
Niektoré lacnejšie modely, ako napríklad Lamax X7.2, nie sú vodotesné, ale po vložení do vodotesného puzdra sa s nimi môžete potápať do hĺbky niekoľkých desiatok metrov.
Kvalita obrazu
Ak chcete z akčnej kamery vyťažiť maximum, musí ponúkať dostatočne kvalitný obraz. Požiadavky na kvalitu sa však u jednotlivých používateľov líšia. Začiatočníci, ktorí nemajú veľa skúseností s nahrávaním akčnou kamerou, si môžu vystačiť s nižšou kvalitou. Skúsenejší používatelia, ktorí videá aj upravujú a strihajú, môžu vyžadovať vyššiu kvalitu. Medzi hlavné určujúce faktory kvality patria:
S podporou Bluetooth audio zariadení pre záznam zvuku behom nahrávania sme sa stretli napríklad u GoPro HERO12.
Rozlíšenie
Väčšina akčných kamier dnes dokáže nahrávať v rozlíšení 4K. V lacnejších modeloch je maximálne rozlíšenie interpolované a v drahších modeloch je toto rozlíšenie natívne. Vyššie rozlíšenie zvyčajne znamená väčšie možnosti úprav alebo vyššiu kvalitu záznamu (nie je to pravidlo), ale ak ste začiatočník, vystačíte si s rozlíšením FullHD alebo 1440p.
Vyššie modely ponúkajú aj rozlíšenia ako 6K alebo 8K. Mnohé kamery však majú toto rozlíšenie interpolované a nemusia priniesť očakávané zlepšenie detailov.
Snímkovacia frekvencia
Tento parameter udáva plynulosť záznamu a meria sa v snímkach za sekundu (FPS). V súčasnosti je zlatým štandardom snímkovacia frekvencia 30 alebo 60 FPS. Niektoré modely ponúkajú frekvenciu až 240 FPS. Ľudské oko dokáže najlepšie rozpoznať rozdiely vo frekvenciách od 15 do 60 FPS. Vyššie frekvencie sú určené predovšetkým na spomalené zábery a rôzne postprodukcie.
Zorné pole
Akčné kamery zvyčajne umožňujú meniť uhol záberu v závislosti od toho, čo práve snímate. Táto zmena nastavenia je možná vďaka digitálnej úprave obrazu alebo orezaniu. Maximálny zorný uhol kamier sa pohybuje od 150° do 170°. Čím je uhol väčší, tým viac pripomína efekt "rybieho oka".
Priblíženie a stabilizácia
Digitálny zoom je v akčných kamerách štandardom. Spočíva v "orezaní" zorného poľa, čo môže spôsobiť viditeľné zníženie kvality záznamu. V niektorých modeloch sa stretnete aj s optickým zoomom, ktorý spočíva vo fyzickom posúvaní optickej sústavy kamery tak, aby nedošlo k strate kvality.
Elektronická stabilizácia je v súčasnosti štandardom väčšiny kamier strednej a vyššej triedy. Niektorí zástupcovia, ako napríklad DJI Pocket 2, sú vybavení externým viacosovým stabilizátorom, ktorý ponúka stabilnejší obraz ako elektronický variant.
Niektoré akčné kamery sa dodávajú s optickou stabilizáciou, ktorá patrí medzi účinnejšie spôsoby stabilizácie. Zvyčajne funguje na podobnom princípe ako gyroskop, pričom sa do kamery pridávajú malé mechanické časti. Tie sú v porovnaní s externou alebo elektronickou stabilizáciou náchylnejšie na mechanické poškodenie.
Kvalita zvuku
Záznam zvuku vo všeobecnosti nie je silnou stránkou akčných kamier. Je to preto, že sú zvyčajne umiestnené v odolných puzdrách, ktoré prekrývajú mikrofóny, takže výrobcovia nepovažujú zvuk za prioritu. Pre tých, ktorí chcú akčnou kamerou nahrávať videá s dobrou kvalitou zvuku, sú k dispozícii externé mikrofóny. Ich pripojenie ku kamere sa u jednotlivých výrobcov líši. Najbežnejšie dostupné možnosti sú tieto:
- pripojenie káblom priamo ku kamere,
- pripojenie cez adaptér/redukciu
- alebo bezdrôtové pripojenie (vhodné aj pre kameru v puzdre).
Batéria a nabíjanie
Väčšina moderných akčných kamier je vybavená vymeniteľnými batériami s kapacitou, ktorá je zvyčajne vyššia ako 900 mAh. To znamená, že ak plánujete nahrávať dlhší čas, v prípade potreby môžete batériu ľahko vymeniť. Pokiaľ ide o nabíjanie, pri väčšine modelov sa stretnete so samostatným napájacím káblom a vstupom na nabíjanie priamo na kamere. K dispozícii sú však aj prídavné nabíjačky s viacerými slotmi na dobíjanie batérií.
V našom teste vydržala akčná kamera Lamax X7.2 s 1050mAh batériou 1 hodinu a 40 minút nahrávania v rozlíšení 4K pri snímkovej frekvencii 30 FPS.
Displej a ovládacie prvky
Akčné kamery sú štandardne vybavené displejom na zadnej strane, ktorý slúži na ich ovládanie alebo prezeranie záznamov. Pri vyšších modeloch je tento displej dotykový a podporuje rôzne ovládacie gestá. Pri týchto kamerách môžete vidieť aj ďalší displej na prednej strane vedľa objektívu. Je to kompenzácia za výklopný zadný displej, ktorý sa nachádza napríklad na niektorých digitálnych zrkadlovkách. Predný displej sa hodí napríklad pri nahrávaní vlogov alebo fotografovaní selfie.
Akčné kamery s dotykovým displejom sa zvyčajne dodávajú len s ochranným rámom v balení, ktorý nebráni prístupu k displeju, ale nie je to pravidlom. Väčšina kamier s dotykovým displejom ponúka možnosť uzamknutia displeja, aby ste zabránili náhodnému zastaveniu nahrávania alebo zmene nastavení. Puzdrá pre tlačidlové kamery bývajú vybavené tlačidlami, ktoré dosahujú na tlačidlá na samotnej kamere.
Konektivita
Pripojenie akčnej kamery k smartfónu prostredníctvom Wi-Fi (Ad-Hoc) je dnes zlatým štandardom. Mobilné aplikácie potom umožňujú meniť nastavenia kamery alebo presúvať zábery medzi zariadeniami. Ďalšia možnosť pripojenia je prostredníctvom USB kábla. Lacnejšie modely sú na tento prenos vybavené starším výstupom micro-USB, zatiaľ čo novšie modely majú rýchlejší USB-C výstup. Tieto výstupy sa na niektorých kamerách okrem prenosu médií používajú aj na pripojenie externého mikrofónu.
Kompatibilita
Akčné kamery zvyčajne podporujú štandardné kompresné kodeky H.264 a H.265. Kamery zvyčajne ukladajú zaznamenané videá vo formáte MP4, ktorý sa dnes dá prehrať takmer na každom zariadení. Snímky sa zvyčajne ukladajú vo formáte JPEG, ale niektoré kamery umožňujú aj ukladanie vo formáte RAW.
Formát RAW je digitálny obrazový formát, v ktorom sa ukladajú nespracované údaje z obrazového snímača. To znamená, že súbory vo formáte RAW nie sú digitálne spracované a pripravené na použitie, ako je to napríklad v prípade formátu JPEG.
Formát RAW umožňuje tvorcom oveľa väčšiu kontrolu nad spracovaním snímok, pretože obsahuje viac informácií o scéne ako komprimované formáty, napríklad JPEG. To umožňuje upravovať vlastnosti, ako je expozícia, kontrast, vyváženie bielej a ďalšie, bez straty kvality obrazu.
Funkcie
Rozsah funkcií, ktoré ponúkajú outdoorové kamery, je navrhnutý tak, aby rozšíril možnosti ich použitia a zabezpečil čo najlepšie záznamy alebo fotografie. Medzi funkciami nájdete predovšetkým rôzne režimy záznamu, medzi ktoré patria napr:
- timelapse video,
- slow motion,
- krátke video,
- režim voda
- alebo automatický režim.
Rôzne režimy sú k dispozícii aj v súvislosti s fotografovaním. Väčšinou si môžete vybrať z režimov, ako je dlhá expozícia, snímanie do RAW, sériové snímanie alebo časovač. Ďalšou, pomerne bežnou funkciou je WDR (wide dynamic range), respektíve široký dynamický rozsah). Táto funkcia je určená na kompenzáciu rýchlych zmien osvetlenia snímača, napríklad pri prechode z tieňa do slnečného svetla. Medzi ďalšie pokročilé funkcie patrí napr.:
- vyváženie bielej,
- korekcia rybieho oka,
- efekty snímania
- alebo šetrič obrazovky.
Príslušenstvo
Príslušenstvo pre akčné kamery má zvyčajne montážny účel. Umožňuje pripevniť kamery napríklad na riadidlá, rovné povrchy vozidiel, prilby, zápästia alebo hrudník. Jednotlivé príslušenstvo sa často dá kombinovať a jeho výhodou je kompatibilita so širokou škálou ďalšieho príslušenstva. Okrem držiakov nájdete v ponuke aj odolné puzdrá, rámy a utierky z mikrovlákna.
Záver – komu by sme akčnú kameru odporučili?
Akčné kamery sú ideálnym príslušenstvom pre každého, kto plánuje zaznamenávať športové aktivity počas ich diania. Ak sa venujete potápaniu, jazde na horskom bicykli alebo trailovému behu, tieto kamery vám umožnia zaznamenať celý priebeh týchto aktivít. Mnohé modely sú vhodné aj pre "content creators", takže ich môžete použiť na tvorbu vlogov alebo zvečnenie svojich zážitkov z dovolenky.
Outdoorové kamery sú buď samostatne vodotesné alebo túto vlastnosť získajú po vložení do dodávaných puzdier. Príslušenstvo, ktoré je súčasťou balenia, je primárne určené na umiestnenie kamery na požadované miesto a zvyčajne je kompatibilné s množstvom ďalšieho príslušenstva.
Na druhej strane akčné kamery by sme neodporúčali ľuďom, ktorí plánujú aktivity fotografovať. Akčné kamery síce túto možnosť ponúkajú, ale výsledky zvyčajne nie sú v požadovanej kvalite.