Recenzia: smart hodinky Apple Watch Series 9
Apple po roku prichádza s novou generáciou smart hodiniek. V porovnaní s hodinkami Apple Watch 8 však nové hodinky Apple Watch 9 ponúknu len niekoľko nových zmien a funkcií. Konkrétne sú napríklad vybavené novým čipom, zväčšila sa ich vnútorná pamäť a môžete používať gesto Double Tap. Ako sa smart hodinkám darilo, sa dozviete v našej recenzii.
Často kladené otázky a odpovede
Celkovo ide len o drobné vylepšenia. S každým ďalším modelom prichádza prirodzené zlepšenie výkonu. Preto Apple Watch 9 dostali nový čip S9, vďaka ktorému je reakčný čas každého procesu ešte o niečo rýchlejší (hoci bežný používateľ si to nevšimne). Ďalším rozdielom je zväčšenie internej pamäte z 32 na 64 GB. Displej hodiniek Apple Watch 9 je teraz dvakrát jasnejší. Medzigeneračnou novinkou je podpora nového gesta, tzv. dvojitého poklepania, ktoré však príde až s aktualizáciou watchOS na verziu 10.1.
Prechod z Apple Watch 8 na novší model nemá pre väčšinu používateľov zmysel, pretože zmeny sú naozaj drobné. Ak však používate niektorý zo starších modelov hodiniek Apple, aktualizácia na najnovšie Apple Watch 9 pre vás môže mať význam.
Apple Watch 9 vydržia na jedno nabitie 18 hodín a s úsporným režimom sa môžete dostať až na 36 hodín. Pri bežnom používaní to však znamená potrebu naozaj každodenného nabíjania. Medzigeneračne je preto veľká škoda, že sa výdrž nijako nezlepšila.
Apple Watch 9 sa párujú výlučne s mobilnými telefónmi Apple. Musí ísť o iPhone XS alebo novší so systémom iOS 17 alebo novším.
Obsah balenia a špecifikácie
Ako je pri smart hodinkách od Apple zvykom, predávajú sa v dizajnovo čistom balení. Jeho súčasťou sú samotné hodinky s jednou veľkosťou remienka, napájací kábel a používateľská príručka. Jedna veľkosť remienka je novinkou, staršie generácie vždy obsahovali variant S/M a M/L.
Pokiaľ ide o technické špecifikácie, tie sa v mnohom nelíšia od predchádzajúcich hodiniek Apple Watch 8.
Názov parametra | Hodnota |
---|---|
Typ remienka | Silikónový |
Odolnosť | Vodotesnosť podľa parametra 50 metrov, odolnosť proti prachu IP6X |
Displej | OLED Retina s uhlopriečkou 1,69" (pre 41mm verziu), 1,9" (pre 45mm verziu) |
Výdrž batérie | Až 18 hodín (36 hodín v režime nízkej spotreby) |
Spôsob nabíjania | Magnetický napájací kábel |
Konektivita | Bluetooth 5.3, Wi-Fi, GPS, NFC |
Operačný systém | watchOS |
Rozmery bez remienka (45 mm variant) | 41 × 35 × 10,7 mm (45 × 38 × 10,7 mm) |
Hmotnosť bez remienka (45 mm variant) | 31,9 g (38,7 g) |
Dve veľkosti, dva rôzne materiály
Rovnako ako v prípade Apple Watch Series 8 si môžete vybrať hodinky z hliníka alebo nehrdzavejúcej ocele. Druhá možnosť je, samozrejme, výrazne drahšia. Okrem toho je zariadenie opäť dostupné v dvoch veľkostiach - 41mm variant je určený ženám, 45mm verzia mužom. Vybrať si môžete aj variant s funkciou Cellular, ktorý podporuje eSIM.
V redakcii sme mali na testovanie k dispozícii hodinky Apple Watch Series 9 so 41 mm hliníkovým puzdrom bez funkcie Cellular.
Čo sa týka dizajnu, ani ten sa nedočkal žiadnych zmien. Displej opäť siaha až po okraje a kopíruje krivky puzdra. Na pravej strane nájdete tlačidlo Digital Crown a otočnú korunku. Rozmery sa medzi generáciami vôbec nezmenili.
Hmotnosť je prakticky porovnateľná s predchádzajúcou verziou hodiniek. Menšia verzia hodiniek s hliníkovým puzdrom váži 31,9 g, zatiaľ čo väčšia verzia váži 38,7 g. Hodinky sa teda opäť pohodlne nosia na zápästí a nemajú tendenciu prekážať pri bežných činnostiach počas dňa. Nosili sme ich aj pri práci na počítači a ani v tomto ohľade nám ich prítomnosť nevadila.
Apple postupne pracuje na tom, aby boli jeho produkty uhlíkovo neutrálne (t. j. s nulovou uhlíkovou stopou). Prvým produktom, kde sa mu to podarilo, sú hliníkové hodinky Apple Watch 9 s naťahovacím športovým remienkom. Ak teda pri nákupe dbáte na životné prostredie a iné smart hodinky vás svojou uhlíkovou stopou odradili, možno siahnete po Apple Watch 9.
Hodinky dostali výkonnejší čip
Hodinky Apple Watch Series 9 dostali výkonnejší čip. Konkrétne Apple tvrdí, že vďaka nemu sú procesy o 30 % rýchlejšie. Prostredie je príjemne svižné, hoci to bol náš prípad aj pri predchádzajúcej generácii. Nejde teda o zásadný rozdiel, ktorý by ste pocítili na prvý pohľad.
Okrem toho majú teraz inteligentné hodinky čip U2, ktorý slúži na presnú lokalizáciu v priestore. V kombinácii s iPhonom 15 s rovnakým čipom môžete lokalizovať telefón s presnosťou na desiatky centimetrov (nielen zvonením, ale aj grafickým zobrazením vzdialenosti, ako je to v prípade AirTags).
Za zmienku stojí aj to, že Apple Watch Series 9 majú 64 GB internej pamäte (predchádzajúca generácia mala 32 GB). Ak si teda chcete do hodiniek ukladať hudbu na počúvanie offline alebo ste nároční z hľadiska veľkého počtu aplikácií, môže to byť pre vás zaujímavá novinka.
Senzory na monitorovanie zdravia a pohybu
Samozrejmosťou je niekoľko senzorov na monitorovanie zdravia a pohybu. Patrí medzi ne senzor srdcovej frekvencie, elektrický senzor srdcovej frekvencie (na meranie EKG), senzor hladiny kyslíka v krvi, GPS, barometer a akcelerometer. Po vzore predchádzajúcej generácie je k dispozícii aj teplomer.
Dvakrát jasnejší displej
Čo sa týka displeja, opäť sa stretnete s OLED Retina displejom, ktorý má v menšom modeli uhlopriečku 1,69", vo väčšej verzii potom 1,9". V tomto ohľade sa medzi generáciami nič nezmenilo.
Rozdiel je však v tom, že displej je v hodinkách Watch 9 dvakrát jasnejší, s maximálnym jasom 2 000 nitov. Vďaka tomu by mal byť vonku na jasnom slnku o niečo čitateľnejší, ale výrazný rozdiel v pocite sme nezaznamenali. Displej sa môže stlmiť len na 1 nit, čo oceníte pri používaní v noci. Ešte jasnejší displej s jasom 3 000 nitov ponúkajú najnovšie hodinky Apple Watch Ultra 2, vďaka čomu sú vonku ešte lepšie čitateľné.
Celkovo hodnotíme displej ako dostatočne veľký na bežné úlohy a gestá. Vďaka nemu je používanie hodiniek jednoduché a pohodlné.
Batéria opäť nezaznamenala krok vpred
Apple do svojich hodiniek neustále implementuje nové funkcie a posúva vpred aj hardvér. Bohužiaľ sa však jeho inovácie neodrážajú na výdrži batérie, ktorá je neustálou slabinou hodiniek tohto výrobcu. V bežnom režime tak Apple Watch 9 vydržia maximálne 18 hodín, s úsporným režimom sa dostanete na 36 hodín. Tieto čísla sú identické s predchádzajúcou generáciou. V praxi to znamená, že ich budete nabíjať naozaj každý deň.
Výdrž batérie pri prehrávaní hudby je až 11 hodín. Ak hodinky používate na monitorovanie outdoorového tréningu so zapnutým GPS, výdrž batérie je 7 hodín. Takže napríklad pri meraní naozaj celodennej túry v horách môžete mať problém.
Na nabíjanie hodiniek sa používa magnetický kábel s rýchlym nabíjaním. Na 80 % kapacity ich nabijete približne za 45 minút a na plné nabitie sa dostanú za 75 minút. Samozrejme, nemusíte používať len priložený magnetický kábel. Pre produkty Apple sú k dispozícii rôzne dizajnové stojany alebo podložky.
Môžete s nimi plávať
Smart hodinky majú stupeň krytia IPX6, čo znamená, že sú plne odolné voči prachu. Zariadenie si so sebou môžete vziať aj do sprchy alebo do bazéna, pretože ho môžete používať na vodné športy až do hĺbky 1 metra. Nie sú však určené na potápanie, v tomto smere sú vhodnejšie hodinky Apple Watch Ultra a Ultra 2.
Počas plávania dokážu hodinky merať množstvo spálených kalórií, počet bazénov a celkový počet preplávaných metrov. V štatistikách po plávaní nájdete aj odhad, aký plavecký štýl ste zvolili (znak, prsia, voľný štýl, atď.).
Funkcie Apple Watch 9 – veľa sa toho nezmenilo
Apple Watch 9 ponúkajú množstvo športových a lifestylových funkcií. Ak si vyberiete model s funkciou Cellular, získate možnosť posielať správy a telefonovať, aj keď pri sebe nemáte iPhone (za predpokladu, že váš operátor túto funkciu podporuje).
Poklepanie
Z hľadiska funkcií nie sú medzi generáciami žiadne zásadné novinky. Apple však prichádza s novým gestom, ktoré zahŕňa dvojitú kombináciu ukazováka a palca. V závislosti od situácie môžete týmto gestom ovládať aktuálne udalosti na displeji hodiniek. S jeho pomocou môžete napríklad prijať hovor, otvoriť oznámenia, spustiť alebo pozastaviť hudbu a mnoho ďalšieho. Dvojité klepnutie v podstate ovláda hlavné tlačidlo v aplikáciách a oceníte ho, keď máte plné ruky a potrebujete hodinky ovládať jednou rukou.
Funkcia nájde využitie napríklad vtedy, keď nesiete ťažký nákup, máte pripojené bezdrôtové slúchadlá a niekto vám v tej chvíli volá. Vykonanie gesta je jednoduchšie a rýchlejšie ako odloženie nákupu a ovládanie hodiniek. Funkcia Double Tap bude na hodinkách dostupná až s aktualizáciou softvéru 10.1 (bohužiaľ, v čase nášho testovania sme ešte nemali možnosť funkciu vyskúšať).
Apple implementoval funkciu poklepania nielen do hodiniek Watch 9, ale aj do hodiniek Watch Ultra 2. Údajne je na podporu tejto funkcie potrebný pokročilejší procesor a v starších modeloch ju nenájdete (ani s aktualizáciou).
Siri sa dočkala vylepšenia
Spomínaný nový procesor má rýchlejšie rozpoznávanie hlasu. Hodinky sa navyše pri komunikácii s hlasovou asistentkou Siri nemusia nevyhnutne pripájať na internet. Tým, že je Siri priamo "na zariadení", môže teraz pristupovať k informáciám o vašom zdraví na hodinkách. Takto sa jej môžete opýtať, ako ste sa vyspali alebo aké lieky si máte vziať, keď sa zobudíte.
Presnejšia lokalizácia iPhonu
Hodinky majú čip 2. generácie (pre UWB prenos), takže dokážu presnejšie lokalizovať iné zariadenia v okolí. V kombinácii s iPhonom 15 s rovnakým čipom môžete lokalizovať telefón s presnosťou na desiatky centimetrov. Hodinky zobrazujú nielen vzdialenosť, ale aj smer (ako pri AirTag).
Ostatné uvedené funkcie sa nelíšia od tých, ktoré sa nachádzajú v predchádzajúcej generácii hodiniek.
Krokomer, srdcový tep, okysličenie krvi a mnoho ďalšieho
Apple Watch 9 ponúkajú podrobné sledovanie vášho zdravia, podobne ako konkurenčné inteligentné hodinky. Dokážu merať počet krokov, ktoré počas dňa urobíte, váš srdcový tep a okysličenie krvi. Samozrejme, môžete si nechať zmerať aj EKG. Pomocou aplikácie Mindfulness sa môžete zamerať na svoje duševné zdravie a venovať sa napríklad vybranému dychovému cvičeniu.
S hodinkami Apple Watch môžete sledovať krúžky pohybu, ktoré monitorujú váš pohyb, cvičenie a státie počas dňa. Môžete si prispôsobiť svoje ciele a potom sa motivovať k ich plneniu.
Podrobné sledovanie spánku
Ak budete mať Apple Watch 9 na zápästí aj v noci, budú vám merať spánok. Súhrn obsahuje informácie nielen o celkovej dĺžke vášho spánku, ale aj o jednotlivých fázach. Samozrejmosťou je aj režim Nerušiť, takže vás počas noci nebudú rušiť prichádzajúce notifikácie. Môžete si tiež nastaviť klasický budík (nie inteligentný, ktorý vás zobudí vo fáze ľahkého spánku). Oproti Apple Watch Ultra hodinky nepodporujú nočný režim, ktorý aktivuje celočervený displej pre nenarušenie cirkadiánneho rytmu.
Pri našom testovaní čas zaspávania viac-menej zodpovedal tomu, kedy tento moment mohol skutočne nastať. Hodinky tiež spoľahlivo zobrazovali, kedy sme sa počas noci zobudili. V porovnaní s hodinkami Garmin Venu 3 však nezvládajú monitorovanie krátkych zdriemnutí počas dňa. Apple má v tomto smere čo zlepšovať
Ak chcete mať ešte detailnejší a presnejší pohľad na svoju regeneráciu, odporúčame vám chytrý prsteň Ultrahuman Ring Air s celý spektrom zdravotných funkcií.
Pokročilé monitorovanie ženského zdravia
Hlavnou novinkou hodiniek Apple Watch 8 bola prítomnosť teplomera na presnejšie monitorovanie zdravia žien. Táto funkcia sa prirodzene dostala aj do novšieho modelu hodiniek. Zariadenie meria teplotu pokožky zápästia počas spánku a údaje využíva na určenie očakávaného dátumu ovulácie. Ak sa teda snažíte otehotnieť, hodinky vám môžu byť skvelým pomocníkom (aj keď samozrejme údaje nemožno brať ako stopercentné).
Údaje o teplote sa v mobilnej aplikácii zobrazia až po približne 5 nociach spánku s hodinkami. Vedenie záznamov o teplote môže byť užitočné nielen pre ženy, ale aj pre mužov, ktorí môžu odhaliť napríklad blížiacu sa chorobu. Hodinky však nefungujú ako teplomer a nezmerajú vám teplotu na požiadanie.
Detekcia autonehody a privolanie pomoci
Hodinky Apple Watch 9 sú po vzore predchádzajúceho modelu vybavené funkciou detekcie pádu a autonehody. Ak k tomu dôjde, spustí sa výrazný alarm a na displeji sa zobrazí posuvník s núdzovým volaním, ktoré možno aktivovať alebo zrušiť. Privolanie pomoci je však podmienené prítomnosťou pripojeného iPhonu (za predpokladu, že nemáte hodinky s podporou Cellular). Ak si uložíte kontakty pre prípad núdze, hodinky im pošlú správu, v ktorej im oznámia, že sa vám stala nehoda.
Sledovanie tréningov
Hodinky Apple Watch 9 samozrejme nájdu využitie aj na sledovanie vašich tréningov. Na výber je množstvo aktivít, ktoré zahŕňajú klasické aj menej tradičné športy. Údaje, ktoré sa na hodinkách počas tréningu zobrazujú, sa líšia podľa toho, akú aktivitu si vyberiete. Napríklad pri chôdzi môžete sledovať uplynulý čas, spálené kalórie, srdcový tep, priemerné tempo a prejdenú vzdialenosť. Zobrazuje aj aktuálny stav vašich pohybových krúžkov.
Meranie aktivity môžete kedykoľvek pozastaviť. Prípadne môžete minimalizovať sledovanie do pozadia a používať hodinky na čokoľvek iné. Napríklad v posilňovni môžete pohodlne odoslať správu bez toho, aby ste prišli o meranie. Po tréningu na vás v mobilnej aplikácii čakajú podrobné štatistiky.
S hodinkami Apple Watch si môžete tréning čiastočne prispôsobiť. Môžete si napríklad nastaviť, ako dlho chcete bežať alebo aký cieľ chcete počas tréningu dosiahnuť (napr. z hľadiska uplynulého času alebo počtu spálených kilokalórií). Môžete tiež určiť, kedy chcete, aby vás hodinky upozornili (napríklad keď prekročíte určitú tepovú frekvenciu alebo keď prejdete 1 km a podobne). Pri niektorých aktivitách oceníte možnosť nastavenia jednotlivých intervalov cvičenia a odpočinku priamo na hodinkách (ideálne napríklad pri HIIT tréningu alebo intervalovom behu).
Spoločnosť Garmin ponúka ako základnú funkciu možnosť pohodlného vytvárania vlastných tréningov v mobilnej aplikácii. Tu si môžete jednoducho vybrať z tisícov rôznych cvičení a zostaviť si tréning presne tak, ako potrebujete. Potom ho importujte do hodiniek.
Ak ste vášnivým bežcom, skôr si vyberiete smart hodinky Garmin Forerunner. Vyššie modely si poradia aj s možnosťou vytvoriť si vopred trasu behu alebo jazdy na bicykli, po ktorej vás hodinky budú navigovať. Čo sa týka pokročilého sledovania športov, hodinky Garmin nemajú konkurenciu a uplatnenie nájdu aj medzi profesionálnymi športovcami. Na druhej strane hodinky Apple Watch dokonale spĺňajú predstavu inteligentných hodiniek pre rekreačných športovcov.
Smart hodinky so systémom watchOS 10 teraz ponúknu aj rozšírené funkcie pre cyklistov. Keď začnete cyklistický tréning, tréning sa automaticky zobrazí ako aktivita na iPhone. Vďaka tomu sa jednotlivé údaje ľahšie čítajú, keď je telefón v držiaku na riadidlách. Počas jazdy tak nemusíte dávať ruky z riadidiel a môžete si informácie pohodlne prečítať na telefóne.
Ak inteligentné hodinky zistia wattmeter, dokážu automaticky odhadnúť funkčný prah výkonu (t. j. najvyššiu úroveň intenzity, ktorú dokážete udržať počas hodiny). Pri pešej turistike napríklad oceníte upozornenie, keď prekročíte určitú nadmorskú výšku.
Správy a telefonovanie sú na jednotku
Ako to už pri hodinkách Apple Watch býva zvykom, možnosti posielania správ a telefonovania sú dokonalé. Priamo z hodiniek tak môžete uskutočňovať plnohodnotné hovory, ktorých kvalita je slušná a druhá strana ani my sme nemali problém porozumieť.
Čo sa týka správ, môžete si vybrať z prednastavených odpovedí alebo správu nadiktovať. Opäť to funguje skvele aj v slovenčine a dokonca môžete hodinkám nadiktovať, kam majú umiestniť interpunkčné znamienka (napríklad kam umiestniť otáznik). Do správy môžete pridať aj emoji a ponuka je rovnaká ako na iPhone.
Rovnako ako v prípade Apple Watch 8 nie je k dispozícii slovenská klávesnica. Jediný spôsob, ako klávesnicu získať, je prepnúť celý telefón (a teda aj hodinky) do angličtiny. Ak sa rozhodnete používať túto klávesnicu, musíte samozrejme počítať s absenciou diakritiky.
Vďaka systému watchOS 10 si hodinky poradia s prehrávaním nahraných videospráv v službe FaceTime a podporujú aj skupinové videohovory.
Nechýba podpora Apple Pay
Rovnako ako pri ostatných hodinkách Apple Watch nechýba podpora Apple Pay pre bezkontaktné platby v obchodoch. Ak chcete platiť, musíte po zložení hodiniek zo zápästia a ich opätovnom nasadení zadať kód. Týmto spôsobom vás Apple chráni pred prípadným zneužitím vašich platobných údajov.
Mapy a navigácia
Priamo na hodinkách nájdete aplikáciu Mapy, ktorú môžete používať na navigáciu. Môžete jednoducho zadať požadovanú polohu a nechať sa hodinkami navigovať. Hodinky zobrazujú na displeji celú mapu, takže nie je problém navigovať, ako je to pri niektorých konkurenčných smart hodinkách, ktoré zobrazujú len šípku a smer.
Ďalšie funkcie
Hodinky ponúkajú aj množstvo ďalších funkcií, prípadne si môžete stiahnuť ďalšie aplikácie v obchode AppStore. Spomenúť môžeme aplikácie na počúvanie hudby, predpoveď počasia, stopky, časovač, mapy, kalkulačku a ďalšie.
Záver – komu by sme hodinky Apple Watch Series 9 odporučili?
Apple Watch Series 9 sú vo všeobecnosti dobré zariadenie, ale oproti predchádzajúcemu modelu neponúkajú žiadne zásadné inovácie. V skratke ide o výkonnejší čip, väčšiu vnútornú pamäť, nové gesto Double Tap a presnejšiu lokalizáciu iPhonu. Niektorí ľudia sa zhodujú, že väčšie zmeny prídu s ďalšou generáciou Apple Watch, ale to sú zatiaľ len špekulácie.
Ak ste v súčasnosti majiteľom hodiniek Apple Watch 8, prechod na najnovšiu verziu pre vás pravdepodobne nebude mať zmysel. Ak však používate Apple Watch Series 7 alebo Series 6 a túžite po modernejšom zariadení, možno sa rozhodnete pre Apple Watch 9. V takom prípade na vás čaká oveľa viac nových funkcií a technológií.
Apple Watch Series 9 sú určené výhradne pre majiteľov zariadení Apple. Pre istotu upozorňujeme, že sa nespájajú s mobilnými telefónmi so systémom Android. Ide o skvelé hodinky, ktoré v sebe spájajú športové, zdravotné a lifestylové funkcie. Medzi nevýhody by sme zaradili vyššiu cenu, ktorá sa všeobecne spája s produktmi Apple. Nevýhodou je aj nižšia výdrž batérie, a preto budete musieť hodinky nabíjať takmer každý deň.
Recenzia: smart hodinky Apple Watch Series 9
-
Kvalita spracovania
-
Batéria
-
Operačný systém
-
Kompatibilita
-
Pomer cena/výkon
Dokonalá kombinácia športových a lifestylových funkcií
Apple po roku prichádza s novou generáciou smart hodiniek. V porovnaní s hodinkami Apple Watch 8 však nové hodinky Apple Watch 9 ponúknu len niekoľko nových zmien a funkcií. Konkrétne sú napríklad vybavené novým čipom, zväčšila sa ich vnútorná pamäť a môžete používať gesto Double Tap. Ako sa smart hodinkám darilo, sa dozviete v našej recenzii.
Klady
- Novší čip S9
- Gesto Double Tap
- Väčšia vnútorná pamäť
- Presnejšia lokalizácia iPhonu (od verzie 15)
- K dispozícii je aj uhlíkovo neutrálny model
Zápory
- Nepatrné zmeny v porovnaní s AW8
- Vyššia cena
- Kompatibilita len s iPhonmi
- Absencia slovenskej klávesnice
- Výdrž batérie
Ahoj Hanka, pekný článok. 🙂
Našiel som malú chybičku:
“Na nabíjanie hodiniek sa používa magnetický kábel s rýchlym nabíjaním. Na 80 % kapacity ich nabijete približne za 45 minút a na plné nabitie sa dostanú za 75 hodín.”
Myslím, že 75h to asi nebude 😊
Pekné sviatky 😉
Ďakujeme, chybu sme opravili.