ITmix.cz logo

Recenzia: smart hodinky Suunto 5 Peak

Silné stránky
 • Navigácia
 • Výdrž batérie
 • Ľahké prevedenie
 • Možnosť sledovať aktuálne nastúpané/zostúpané metre
Slabé stránky
 • Pohyb v menu nie je plynulý
 • Príliš malý displej
 • Príliš tmavý displej
 • Nepodporuje zobrazenie emoji

Cenovo dostupné hodinky Suunto 5 Peak sú vhodné pre ľudí, ktorí chcú sledovať šport bez toho, aby museli za smart hodinky minúť stovky eur. Zariadenie sa môže pochváliť elegantným dizajnom a transflexným displejom so skvelou čitateľnosťou vo vonkajšom prostredí.

Zaujmu pokročilým sledovaním športových aktivít so zobrazením času regenerácie alebo napríklad odhadom spálených sacharidov a tukov. Niektoré funkcie (napríklad monitorovanie spánku) však majú svoje nevýhody. Prečítajte si, čo nás na týchto smart hodinkách zaujalo a čo by sa dalo zlepšiť.

Často kladené otázky a odpovede

S ktorými mobilnými telefónmi možno spárovať smart hodinky?

Hodinky Suunto 5 Peak možno spárovať s mobilnými telefónmi s operačným systémom Android vo verzii 6.0 a vyššej a iOS vo verzii 10 a vyššej.

Môžem hodinky Suunto 5 Peak používať na komunikáciu?

Inteligentné hodinky vás upozornia na prichádzajúce správy a hovory. Nemôžete však na ne nijako reagovať. Hodinky majú bohužiaľ problém so správnym zobrazovaním emoji. Prichádzajúce správy možno odmietnuť s odoslaním automatickej odpovede, táto funkcia je však pripravená len pre používateľov telefónov so systémom Android.

Aké sú rozdiely medzi hodinkami Suunto 5 Peak a Suunto 5?

Prvý rozdiel spočíva v dizajne. Hodinky Suunto 5 Peak sú oveľa kompaktnejšie a elegantnejšie ako Suunto 5. Suunto 5 ponúka až 12-dňovú výdrž batérie, zatiaľ čo Suunto 5 Peak ponúka 7 dní. Ďalší rozdiel spočíva v ochrannom skle displeja. Suunto 5 pracuje s minerálnym sklom, Suunto 5 Peak má bežnejšiu možnosť polyamidu. Odlišná je aj odolnosť. Suunto 5 sú vodotesné podľa parametra 50 metrov, Suunto 5 Peak len 30 metrov. Pokiaľ ide o funkcie, tie sú u oboch modelov prakticky totožné.

Obsah balenia a technické parametre

Smart hodinky sa predávajú v škatuli, ktorá obsahuje napájací kábel a používateľskú príručku.

Balení chytrých hodinek

Tešiť sa môžete len na jeden remienok, ktorý je priamo pripojený k hodinkám. Vďaka svojej veľkosti je vhodný pre zápästia s obvodom 12 až 20 cm, čo bude vyhovovať väčšine žien a mužov. V prípade potreby ho však možno ľahko odopnúť a vymeniť za iný.

Názov parametraHodnota
Typ remienkaSilikónový
OdolnosťVodotesnosť 30 metrov
Displej1,1" transflexný
Výdrž batérieAž 7 dní
Spôsob nabíjaniaMagnetický napájací kábel s klipom
KonektivitaBluetooth, GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS, BEIDOU
Operačný systémvlastný systém Suunto
Rozmery bez remienka43 × 43 × 12,9 mm
Hmotnosť bez remienka39 g

Vhodné do mesta a do prírody

Smart hodinky Suunto 5 Peak nás na prvý pohľad zaujali svojím dizajnom, ktorý je rovnako vhodný do mesta ako do prírody. Vďaka tomu ich môžete nosiť pri mnohých rôznych príležitostiach. Kľúčovým prvkom je minimalisticky vyzerajúce plastové puzdro doplnené oceľovou lunetou.

Hodinky Suunto 5 Peak vážia príjemných 39 gramov, vďaka čomu sa na vašom zápästí prakticky "stratia" a o ich prítomnosti nebudete takmer vedieť. Vďaka kompaktným rozmerom sa hodinky nezasekávali pri každodenných činnostiach ani počas spánku. Trochu opačná situácia je napríklad pri hodinkách Suunto 9 s hmotnosťou 81 gramov.

Hodinky majú silikónový remienok, ktorý je pri nosení na zápästí príjemný aj pri celodennom nosení. Remienok má tiež dvojitý systém zapínania, a preto bezpečne drží na svojom mieste (okrem klasickej pracky môžete koniec remienka zapnúť aj do jedného z otvorov, čo znamená, že zvyšná časť remienka sa nikde nezasekne). Zátku možno vytiahnuť a umiestniť do ľubovoľného otvoru, ktorý potrebujete.

Systém by mohol byť svižnejší

Pri reálnej práci s hodinkami vám môže chvíľu trvať, kým sa zorientujete v tom, na čo slúžia jednotlivé tlačidlá. Aspoň tak to bolo počas nášho testovania. Po niekoľkých dňoch sme však zistili, že ovládanie zariadenia je intuitívne. Tlačidlá sú vyvýšené a ľahko ich nahmatáte aj v rukaviciach. Tlačidlá na ľavej strane sme nemali problém ovládať ani pravou rukou.

Bohužiaľ, samotný operačný systém má tendenciu sa miestami zasekávať. Stalo sa nám to najmä vtedy, keď sme niekoľkokrát za sebou stlačili tlačidlo späť, aby sme sa dostali na domovskú obrazovku. Hodinky skrátka nereagujú na stlačenie tlačidla úplne okamžite, a to je ich slabina. Podobne aj pri stlačení tlačidla, ktorým sa dostanete z domovskej obrazovky do hlavnej ponuky, trvá prechod maximálne 1-2 sekundy.

Na spárovanie inteligentných hodiniek a mobilného telefónu použite aplikáciu Suunto, ktorá je k dispozícii na Google Play a App Store. Jej rozhranie je pomerne prehľadné a intuitívne a aplikácia ponúka množstvo praktických funkcií.

U drahšieho a robustnejšieho modelu Suunto 7 Titanium sme sa stretli so svižnejším operačným systémom Wear OS. Avšak s týmto systémom je spojená hlavne horšia optimalizácia a omnoho väčšie nároky na batériu.

Ponuka senzorov

Smart hodinky majú niekoľko senzorov na monitorovanie vášho zdravia a pohybu. Konkrétne ide o snímač srdcového tepu, výškomer a GPS. Práve senzor GPS pritom umožňuje vybrať 3 satelitné systémy naraz pre presnejšie merania. Môžete si vybrať medzi BeiDou, QZSS, GPS, Galileo a GLONASS (alebo použiť prednastavenú možnosť a nerobiť nič). Suunto 5 má aj gyroskop.

Veľkou výhodou hodiniek je výškomer, ktorý dokáže zobraziť skutočne nastúpané a zostúpané metre v reálnom čase (nie po vyhodnotení aktivity na telefóne). Vďaka tomu môžete napríklad počas túry v horách alebo cyklistického tréningu ľahko zistiť, ako ste na tom aktuálne a čo ste už urobili. Pre outdoorových nadšencov a cyklistov je to určite vítaná funkcia.

Príliš malý displej, bohužiaľ bez dotyku

Smart hodinky majú 1,1" transflektívny displej (rovnako ako Suunto 5), ktorý má síce skvelú čitateľnosť na slnku, ale tým sa jeho výhody končia. Na hodinkách je pomerne malý a okolo neho je rámik, ktorý je podľa nášho názoru príliš veľký. Ak teda máte problémy s videním, informácie na displeji sa vám môžu zdať ťažko čitateľné.

V miestnosti je displej tiež príliš tmavý a pomerne nízke rozlíšenie 218 x 218 pixelov čitateľnosti nepomáha. Podobne kvalitný displej nájdete napríklad na hodinkách Garmin Forerunner 55 v podobnej cenovej kategórii.

Kde kúpiť Suunto 5 Peak
Suunto 5 Peak
Hodnotenie
3.8/5

Ďalšou nevýhodou je materiál použitý na ochranné sklo. Tu uvidíte obyčajný polyamid, ktorým síce výrobca udržal výrobné náklady na uzde, na druhej strane môže byť tento materiál náchylnejší na poškriabanie. Počas nášho testu sme žiadne škrabance nezaznamenali, ale treba podotknúť, že sme boli na hodinky prirodzene opatrní. Na štandardnom modeli Suunto 5 (t. j. bez označenia Peak) sa stretnete s kvalitnejším minerálnym sklom a na modeli Suunto 9 je to dokonca zafírové sklo.

A ešte jedno upozornenie. Displej nie je dotykový, takže hodinky sa ovládajú len pomocou 5 tlačidiel umiestnených po stranách. Tie sa pohodlne stláčajú a ich odozva je dobrá.

Výdrž batérie je 7 dní

Maximálna výdrž batérie na jedno nabitie je 7 dní (v prípade modelu Suunto 5 je to 12 dní). Počas nášho testovania sa ukázalo, že táto hodnota viac-menej zodpovedá realite. Pri každodennom monitorovaní spánku, zhruba po 3 hodinách aktivity za týždeň a prijímaní niekoľkých desiatok oznámení denne sme hodinky nabili na šiesty deň používania. V prípade konkurenčného modelu Forerunner 55 je to 14 dní, avšak pri nepretržitom snímaní GPS klesne výdrž batérie len na 20 hodín. Pri hodinkách Suunto 5 Peak závisí výdrž v režime GPS od toho, pre ktorý režim sa rozhodnete:

 • S režimom Performance (zelený) sa dostanete na maximálnu výdrž batérie 20 hodín. Pri tomto režime je záznam trasy najpresnejší, a preto je vhodný na behanie.
 • Režim Endurance (žltý) ponúka 40 hodín. Poloha hodiniek sa aktualizuje približne každých 20 až 30 sekúnd. Skvelé na pešiu turistiku alebo prípadne na celodenný výlet na bicykli.
 • A s režimom Tour (červený) získate až 100 hodín používania. Ide o ideálnu voľbu pre turistov, ktorí chcú merať aj viacdňovú túru. Kvôli úspore batérie displej stmavne a parametre sa zobrazia len po stlačení ľubovoľného tlačidla. Zároveň je možné aj v tomto režime pozastaviť monitorovanie aktivity (napríklad počas spánku v stane), čím sa teoreticky môže prevádzkový čas ešte predĺžiť.

Ak hľadáte hodinky s ešte dlhšou výdržou batérie, mohli by vás zaujímať drahšie hodinky Suunto 7. Pri nich celková výdrž batérie v úspornom režime dosahuje až 40 dní.

Na nabíjanie hodiniek sa používa priložený kábel s (možno už trochu zastaranou) sponou. Plné nabitie sa dosiahne približne za 2 hodiny.

Vhodné aj do bazéna

Výrobca uvádza, že hodinky Suunto 5 Peak sú vodotesné podľa parametra 30 metrov (Suunto 5 potom 50 metrov). Z tohto dôvodu si ich môžete vziať so sebou do bazéna. Počas plávania hodinky zobrazujú uplynulý čas a preplávanú vzdialenosť. Odolnosť voči prachu výrobca neuvádza. Vyššiu odolnosť ponúkajú napríklad hodinky Suunto 9, ktoré sú vodotesné podľa parametra 100 metrov.

Funkcie hodiniek Suunto 5 Peak

Inteligentné hodinky Suunto 5 Peak sú určené predovšetkým pre športovcov. Funkcie životného štýlu sú preto zanedbané, preto v tomto zozname nájdete len upozornenia na prichádzajúce notifikácie a možnosť ovládania hudby. Úplne chýba napríklad prepojenie s kalendárom alebo funkcia sledovania menštruačného cyklu pre ženy (tú nájdete napríklad v hodinkách Garmin Forerunner 55). S hodinkami Suunto 7 získate aj možnosť bezkontaktných platieb, ktorá však v hodinkách Suunto 5 Peak chýba.

Hodinky tiež trochu prekvapivo nezvládajú meranie okysličenia krvi, ktoré sa objavuje vo väčšine konkurenčných modelov (vrátane prakticky cenovo porovnateľného Forerunner 55). Na druhej strane poteší skutočnosť, že hodinky možno spárovať s ďalšími snímačmi, napríklad s hrudným pásom alebo cyklistickým senzorom.

Denná aktivita a srdcová frekvencia

Medzi základné funkcie smart hodiniek nepochybne patrí monitorovanie dennej aktivity. Suunto 5 Peak preto zmerajú počet prejdených krokov a množstvo spálených kilokalórií. Ciele, ktoré chcete dosiahnuť, si môžete nastaviť sami.

Hodinky tiež priebežne merajú vašu srdcovú frekvenciu počas celého dňa. Môžete si zobraziť aktuálne údaje alebo sa pozrieť na trend srdcovej frekvencie za posledných 12 hodín. Získate tak informácie napríklad o tom, ako sa vaše telo zotavuje po náročnom tréningu.

Sledovanie spánku

Hodinky Suunto 5 Peak možno použiť aj na monitorovanie spánku. Prekvapilo nás, že táto funkcia nebola povolená v továrenských nastaveniach a bolo ju potrebné najprv spustiť (takže pri prvom spánku sme nemali žiadne výsledky). Hodinky umožňujú aj automatické nastavenie režimu Nerušiť (v určitých časoch dňa), aby vás počas odpočinku nebudili prichádzajúce oznámenia.

Samotné meranie má však svoje vychytávky. Hodinky vás najprv vyzvú, aby ste nastavili svoj obvyklý čas spánku (napríklad od 22:00 do 6:30). Ak sa však stane, že idete spať o 21:00, hodinky vám túto hodinu navyše nezapočítajú do celkového času spánku (ani ak sa zobudíte po 6:30). S ohľadom na to je potrebné nastaviť tento rozsah čo najširší, aby pokryl neštandardné situácie, keď idete spať neskôr alebo keď si možno cez víkend zdriemnete.

Po prebudení na vás budú čakať informácie týkajúce sa kvality vášho spánku alebo možno odhady, kedy ste boli počas noci hore. Hodnotenie kvality spánku je dosť zvláštne - po vyše 8,5 hodinách spánku ho hodinky ohodnotili na 54 %, hoci sa redaktor po prebudení cítil úplne oddýchnutý. Nesedelo ani zobrazenie času, kedy sa zobudil - počas noci sa niekoľkokrát zobudil, ale hodinky túto skutočnosť vôbec nezaregistrovali.

Monitorovanie športových aktivít

Suunto 5 Peak sú inteligentné hodinky, ktoré prirodzene nájdu uplatnenie pri monitorovaní športových aktivít. Môžete si vybrať z desiatok rôznych športov vrátane populárnych možností, ako je beh, cyklistika, silový tréning a mnoho ďalších.

Bohužiaľ, smart hodinky nedokážu automaticky rozpoznať aktivitu. Meranie musíte vždy zapnúť manuálne.

Samozrejme, informácie počas cvičenia sa líšia v závislosti od toho, akú aktivitu si vyberiete (napríklad pri chôdzi nechýbajú informácie týkajúce sa aktuálneho tempa alebo vzdialenosti). Pri vybraných aktivitách môžete pred začatím nastaviť aj cieľovú dĺžku trvania (tá sa môže týkať času alebo vzdialenosti).

Môžete tiež nastaviť intervaly, kde môžete určiť, po akom čase chcete, aby vám hodinky pripomenuli čas cvičenia a odpočinku. Okrem toho môžete nastaviť aj počet opakovaní sérií cvičenia a zotavenia. To je ideálne, keď sa rozhodnete pre intervalový tréning a nechcete sa starať o meranie času.

Pri vybraných športových režimoch môžete tiež nastaviť funkciu automatického prerušenia záznamu cvičenia, ak je vaša rýchlosť nižšia ako 2 km/h. Takto sa napríklad nebude zbytočne merať čas, ktorý strávite zastavovaním a občerstvovaním sa počas túry v horách.

Na hodinky môžete pridať aj obrazovku, ktorá vám pri každej aktivite zobrazí odhad gramov spálených sacharidov a tukov. To sa môže hodiť, ak si formujete postavu.

Informácie o tréningu, regenerácii a záťaži

Hodinky Suunto 5 Peak umožňujú jednoducho zobraziť históriu tréningov a získať informácie o trvaní vašich športových aktivít za posledné 3 týždne. K dispozícii je aj zobrazenie času regenerácie, takže môžete ľahko zistiť, či je čas zaradiť viac tréningu alebo sa viac zamerať na odpočinok.

Kde kúpiť Suunto 5 Peak
Suunto 5 Peak
Hodnotenie
3.8/5

Môžete si tiež zobraziť percentuálny odhad svojej aktuálnej úrovne fyzických zdrojov. Ťažko však povedať, nakoľko možno túto hodnotu brať vážne. Napríklad hodinky už o 14:00 ukazovali 18 % úroveň fyzických zdrojov, hoci redaktor počas dňa sedel pri počítači a potom chodil asi 30 minút. Fyzicky sa však cítil plný energie.

Adaptívne vedenie počas tréningu

Už pri spárovaní smart hodiniek s mobilným telefónom nám hodinky ponúkli vytvorenie 7-dňového tréningového plánu. Hodinky teda za vás naplánujú, ktorý deň čo robiť. K dispozícii sú 3 rôzne tréningové plány s rôznou záťažou a intenzitou. My sme si vybrali strednú možnosť a hodinky nám najprv naplánovali tri 20-minútové tréningy týždenne. V závislosti od úrovne kondície sa však odporúčania postupne upravujú (v našom prípade sme pridali tréningy v dňoch, keď sme mali pôvodne naplánované voľno).

Odporúčania v daný tréningový deň sa týkajú len trvania a intenzity tréningu (podľa nastavených zón srdcovej frekvencie). Takže napríklad počas behu vám hodinky poradia, či je vhodné zrýchliť tempo alebo spomaliť. Nemusí však ísť len o beh. Hodinky vám nepovedia, akej konkrétnej aktivite sa máte venovať, a je to na vás (hoci práve pri behu majú tieto odporúčania asi najväčší zmysel).

Fyzická zdatnosť

Hodinky určia úroveň vašej fyzickej kondície na základe parametra VO2 Max. Vďaka tomu môžete vidieť, ako vaše tréningy ovplyvňujú túto hodnotu v priebehu času a ako sa zlepšuje vaša fyzická kondícia. Na základe tejto hodnoty hodinky zobrazia úroveň vašej fyzickej kondície a odhad veku na základe úrovne vašej fyzickej kondície.

Veľkou výhodou hodiniek Suunto 5 Peak je, že ich možno použiť aj na navigáciu po krivke (napríklad hodinky Forerunner 55 to nedokážu). Trasu výletu si môžete napríklad vopred naplánovať v mobilnej aplikácii a potom už len používať hodinky na navigáciu (bez toho, aby ste museli neustále siahať po telefóne). Trasu si nastavíte v aplikácii Suunto (jednoducho zakreslením bodov trasy na mape). Potom všetko uložíte a trasa sa importuje do hodiniek. Samotné pokyny sú však pomerne zjednodušené a nie je práve najjednoduchšie správne navigovať.

Počas nášho testovania sa tiež niekoľkokrát stalo, že hodinky ukázali, že sme z trasy zišli (hoci sme stále išli po tej istej ulici, ktorú sme mali zakreslenú v mapových podkladoch). Ak sa teda nachádzate na mieste, ktoré nepoznáte, môže to byť mätúce.

Notifikácie

Inteligentné hodinky vás počas dňa upozornia na všetky prichádzajúce oznámenia z mobilného telefónu. Bohužiaľ si neporadia so zobrazením emoji a nie je tu možnosť reagovať na prichádzajúce správy. Smart hodinky tiež nepodporujú telefonovanie. Komunikačné funkcie sú jednoducho zanedbané.

Ovládanie hudby

Prostredníctvom smart hodiniek môžete ovládať hudbu, ktorá sa práve prehráva v telefóne. Môžete ju pozastaviť, znovu spustiť alebo prepnúť na inú skladbu. Môžete tiež upravovať hlasitosť. To je užitočné najmä vtedy, ak športujete, máte slúchadlá a chcete jednoducho spravovať prehrávanie hudby. Hodinky Suunto 7 majú aj vlastné úložisko.

Keď však spustíte prehrávanie hudby na mobilnom telefóne, možnosť ovládania hudby na hodinkách sa nezobrazí automaticky (ako je to často u konkurencie). K tejto funkcii sa musíte najprv prekliknúť, čo je používateľsky trochu menej prívetivé.

Ďalšie funkcie

Medzi ďalšie funkcie inteligentných hodiniek môžeme zaradiť časovač, stopky alebo odpočítavanie nastaveného času.

Časovač
Časovač

Záver – komu by sme smart hodinky Suunto 5 Peak odporučili?

Hoci ide o multišportové hodinky, najširšiu škálu funkcií ponúkajú bežcom. Práve im by sme hodinky Suunto 5 Peak odporučili, ak nechcú investovať do konkurenčného modelu Forerunner 55 alebo iných drahších hodiniek z radu Garmin Forerunner. Pri tomto type aktivity oceníte funkciu na navrhovanie tréningov alebo prípadne virtuálneho pretekára, ktorý vás bude motivovať k lepším výkonom.

Z hľadiska ďalších funkcií treba vyzdvihnúť prítomnosť navigácie, ktorá nájde uplatnenie napríklad pre turistov plánujúcich výlet v horách (hoci zobrazenie pokynov je pomerne zjednodušené). Vďaka výškomeru je možné v reálnom čase sledovať aktuálne nastúpané alebo zostúpané metre. Samozrejmosťou je aj meranie tepovej frekvencie či monitorovanie spánku, ktoré však podľa nášho názoru nie celkom odrážalo realitu.

Ak by sme mali vymenovať nejaké nevýhody, bola by to nižšia plynulosť systému. Hodinkám by sme tiež vytkli príliš malý a tmavý displej, ktorý je najmä vo vnútornom prostredí ťažko čitateľný. Menším nedostatkom je potom nepodpora zobrazovania emoji.

Recenzia: smart hodinky Suunto 5 Peak
 • Kvalita spracovania
 • Batéria
 • Operačný systém
 • Kompatibilita
 • Pomer cena/výkon
3.8

Skvelé hodinky za dobrú cenu

Cenovo dostupné hodinky Suunto 5 Peak sú vhodné pre ľudí, ktorí chcú sledovať šport bez toho, aby museli za smart hodinky minúť stovky eur. Zariadenie sa môže pochváliť elegantným dizajnom a transflexným displejom so skvelou čitateľnosťou vo vonkajšom prostredí.

Zaujmu pokročilým sledovaním športových aktivít so zobrazením času regenerácie alebo napríklad odhadom spálených sacharidov a tukov. Niektoré funkcie (napríklad monitorovanie spánku) však majú svoje nevýhody. Prečítajte si, čo nás na týchto smart hodinkách zaujalo a čo by sa dalo zlepšiť.

Klady

 • Navigácia
 • Výdrž batérie
 • Ľahké prevedenie
 • Možnosť sledovať aktuálne nastúpané/zostúpané metre

Zápory

 • Pohyb v menu nie je plynulý
 • Príliš malý displej
 • Príliš tmavý displej
 • Nepodporuje zobrazenie emoji
Tento článok pripravil autor na základe skutočných skúseností s produktom. Hodnotenie môže byť ovplyvnené subjektívnymi dojmami autora.
Autor: Hana Smětáková
Autor: Hana Smětáková
Šport a zdravý životný štýl ma sprevádzajú prakticky celý život. Keďže som fanúšikom moderných technológií, na ITmixe často recenzujem fitness náramky a inteligentné hodinky, ktoré sú pre mňa nepostrádateľným nástrojom v aktívnom živote. Okrem športu je mojím veľkým koníčkom aj cestovanie a spoznávanie nových miest.
Ako sa vám páčil tento článok?
Vaše hodnotenie
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Súvisiace recenzie

Recenzia: smart hodinky Suunto 5 Peak
Suunto 5 Peak
Hodnotenie: 3.8/5
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram