ITmix.cz logo

Smart prstene: čo ponúkajú a sú pre vás vhodné?

Smart prstene: čo ponúkajú a sú pre vás vhodné?

Smart prstene majú na trhu nositeľnej elektroniky čoraz silnejšie meno. Dokážu monitorovať kvalitu spánku, regeneráciu, celodennú fyzickú aktivitu a mnohé ďalšie užitočné ukazovatele. V našom článku vám popíšeme funkcie inteligentných prsteňov, možnosti ich využitia a poradíme vám, či sú pre vás tou správnou voľbou.

Často kladené otázky a odpovede

Ako funguje inteligentný prsteň?

Väčšina smart prsteňov sa skladá z vonkajšej kovovej časti a vnútornej plastovej časti. Vnútorná časť obsahuje okrem batérie aj snímače, ktoré prstene používajú na zhromažďovanie údajov o stave vášho tela. Získané údaje sa zdieľajú do spárovanej aplikácie smartfónu a následne sa vyhodnocujú. Na základe analýzy aplikácia ponúka odporúčania a komentáre.

Aké funkcie ponúkajú smart prstene?

Rozsah funkcií, ktoré prstene ponúkajú, je veľmi rozmanitý. Lacnejšie prstene merajú srdcovú frekvenciu, okysličenie krvi a spánok. Drahšie prstene ponúkajú v podstate rovnaké merania, ale s vyššou presnosťou, lepšími odporúčaniami a širším kontextom. Niektoré sú vybavené aj bezkontaktným teplomerom.

Koľko stojí inteligentný prsteň?

Cena inteligentných prsteňov závisí od kvality ich spracovania a množstva ponúkaných funkcií. Najlacnejšie prstene sú k dispozícii za ceny okolo 40 EUR, zatiaľ čo cena prémiovejších prsteňov sa pohybuje medzi 250 až 400 EUR. Pri niektorých prsteňoch sú navyše potrebné pravidelné platby, aby boli k dispozícii všetky funkcie.

Ako sa smart ring používa?

Inteligentný prsteň si jednoducho nasadíte na prst, vykonáte úvodné nastavenie, venujete sa svojim bežným činnostiam a o všetko ostatné sa postará aplikácia v smartfóne. Prsteň sa používa takmer výlučne na zber údajov. Niektoré modely však môžu vibráciami signalizovať príchod oznámenia alebo spustiť alarm.

Na ktorý prst nasadiť smart prsteň?

Väčšina výrobcov odporúča nosiť inteligentný prsteň na ukazováku, prostredníku alebo prstenníku nedominantnej ruky.

Aké sú výhody oproti smart hodinkám?

Najväčšou výhodou inteligentného prsteňa je jeho veľkosť. V porovnaní s hodinkami prsteň nevyžaduje žiadnu interakciu s nositeľom, jeho meranie je automatické a neprekáža takmer pri žiadnej činnosti. Ak si vyberiete správnu veľkosť, väčšina prsteňov ponúkne presnejšie merania ako inteligentné hodinky (najmä pokiaľ ide o spánok a srdcovú frekvenciu).

Pre koho sú smart prstene vhodné?

Ak vás zaujíma prehľad o vašom zdraví a smart hodinky alebo fitnes náramky vám z akéhokoľvek dôvodu nevyhovujú, prsteň môže byť pre vás tým najlepším riešením. Pre ktorých používateľov sú inteligentné prstene ideálnou voľbou?

  • Pre tých, ktorí chcú mať neustály prehľad o svojom zdraví: Smart prstene sú ideálnou voľbou pre každého, kto má záujem o podrobný prehľad o svojom zdraví. V mnohých ohľadoch dokážu nahradiť inteligentné hodinky a ponúkajú metriky, ako je regenerácia, skóre spánku alebo stresová záťaž.
  • Pre fanúšikov klasických analógových hodiniek: Ak nie ste fanúšikom inteligentných hodiniek a napriek tomu by ste chceli sledovať svoje zdravotné metriky, môže byť pre vás veľkým prínosom nenápadný inteligentný prsteň.
  • Pre ľudí s horšou kvalitou spánku a v strese: Prstene sú prospešné pre pracujúcich alebo študujúcich ľudí, ktorí zápasia s výraznou dennou únavou a horšou kvalitou spánku. Hoci často nedokážu predĺžiť ich spánok, vďaka presným meraniam a výstižným odporúčaniam môžu zlepšiť kvalitu iným spôsobom (napr. znížením množstva stimulantov pred spaním).
  • Pre ľudí, ktorým nevyhovujú inteligentné hodinky: Výhodou prsteňov je ich spoľahlivosť kontaktu snímača s pokožkou. Tá je v skutočnosti vyššia v porovnaní so smart hodinkami, ktoré máme tendenciu skôr menej napínať, aby sme si zachovali pohodlie.
  • Pre ľudí, ktorým smart hodinky z akéhokoľvek dôvodu nevyhovujú: Napríklad nosenie prsteňa môže byť pre starších ľudí prirodzenejšie ako nosenie moderných inteligentných hodiniek. Prstene s aplikáciou na intuitívne ovládanie tak môžu byť vhodné aj pre starších alebo technicky menej zdatných užívateľov, ktorí by chceli mať prehľad o svojich zdravotných ukazovateľoch.

Vďaka širokej škále dizajnových spracovaní, ako aj veľkostí sú prstene vhodné pre mužov aj ženy. Pre dámy alebo chronicky chorých môžu byť obzvlášť vhodné prstene, ktoré obsahujú funkciu SOS tlačidla. Ženské zameranie potom podčiarkuje dostupnosť funkcií sledovania menštruačného cyklu a v prípade prémiových prsteňov aj teplomer.

Pre koho nie sú smart prstene vhodné?

Inteligentné prstene nie sú ideálnou voľbou pre ľudí, ktorí vykonávajú prevažne manuálne úkony. Pri fyzickej práci môže prsteň prekážať, zachytávať nečistoty a vystavovať sa riziku poškodenia. V tomto ohľade môžu byť praktickejšie inteligentné hodinky, ktoré sa umiestňujú na zápästie, a teda sú menej náchylné na mechanické poškodenie.

Inteligentné prstene v porovnaní s inteligentnými hodinkami

Inteligentné prstene patria do kategórie nositeľnej elektroniky spolu s inteligentnými hodinkami a fitnes náramkami. V mnohých ohľadoch sa funkcie týchto zariadení prekrývajú, keďže veľká časť ich metrík je založená na snímaní srdcovej frekvencie. Napriek podobnosti vo výbave snímačov však majú inteligentné hodinky v niektorých funkciách výraznú výhodu.

V porovnaní s prsteňmi ponúkajú hodinky oveľa podrobnejšie monitorovanie športových aktivít. Väčšina z nich je vybavená modulmi GPS, takže zaznamenávajú aj trasu aktivít. Keďže sú hodinky vybavené displejom, majú celú plejádu funkcií životného štýlu, medzi ktoré môže patriť kontrola hovorov alebo písanie odpovedí na správy.

Na druhej strane sú inteligentné prstene veľmi nenápadné a ak si pri ich kúpe vyberiete správnu veľkosť, ich zdravotné ukazovatele môžu svojou presnosťou prekonať inteligentné hodinky. Samozrejme, prstene málokedy ponúkajú funkcie životného štýlu a všetky ich analýzy s odporúčaniami sú závislé od spárovaného smartfónu.

Predtým, ako si objednáte inteligentný prsteň

Hoci smart ring môže na prvý pohľad vyzerať ako bežný prsteň z klenotníctva, pozor na výber správnej veľkosti. Rovnako ako pri inteligentných hodinkách alebo fitnes náramkoch, je pre presné meranie dôležitý kontakt s pokožkou.

Väčšina výrobcov ponúka takzvanú súpravu na určenie veľkosti pre správny odhad veľkosti prsteňa. Niektoré spoločnosti túto súpravu predávajú samostatne, iné ju dodávajú bezplatne pred objednaním prsteňa. Súprava obsahuje makety prsteňov vo všetkých dostupných veľkostiach vybraného prsteňa. My sme vyskúšali súpravu od spoločnosti Ultrahuman, ktorá pozostávala z 10 veľkostí od 05 do 14.

Ak si chcete byť stopercentne istí svojou veľkosťou, odporúčame nosiť maketu prsteňa celý deň. Venujte sa bežným činnostiam a majte na pamäti, že objem vášho prsta sa môže počas dňa meniť. Prsteň by sa nemal na vašom prste voľne otáčať.

Ak výrobca prsteňa, o ktorý máte záujem, neponúka vyššie uvedenú súpravu, vyhľadajte aspoň tabuľku veľkostí na webovej stránke výrobku. Prst, na ktorom budete prsteň nosiť, si presne zmerajte pomocou krajčírskeho metra, kalibra, nitky alebo iného dostupného nástroja. Zaznamenajte si obvod aj priemer. Väčšina výrobcov však vo svojich veľkostných tabuľkách uvádza obe tieto miery.

Ak si kúpite nesprávnu veľkosť, nemôžete očakávať pohodlné nosenie alebo presné merania. V takom prípade je najlepšie prsteň vrátiť v lehote určenej predajcom a vybrať si vhodnú veľkosť.

Aj keď si vyberiete veľkosť, ktorá vám bude sedieť počas dňa, počítajte s tým, že hmotnosť prsteňa môže pri niektorých činnostiach prekážať viac ako inteligentné hodinky. Inteligentné prstene sú hrubšie ako bežné a ľahko zachytia napríklad tuhé mydlo pri umývaní rúk.

Ani po dlhšom čase by prsteň nemal prekážať pri šoférovaní, ale už nemusí byť pohodlné nosiť ho počas rôznych manuálnych činností. Zároveň sa zvyšuje riziko poškodenia jeho povrchu.

Možnosti dizajnu a prispôsobenia

Väčšina inteligentných prsteňov sa dizajnom podobá klasickým prsteňom. Prstene ako Oura Ring a Ultrahuman Ring Air majú okrúhly tvar, zatiaľ čo model RingConn pripomína štvorec so zaoblenými hranami. Šírka prsteňov je zvyčajne okolo 8 mm, takže sú vhodné aj pre štíhlejšie prsty.

Prstene sú vhodné aj pre štíhle prsty
Prstene sú vhodné aj pre štíhle prsty

Iné typy nositeľnej elektroniky, ako sú inteligentné hodinky alebo fitnes náramky, zvyčajne umožňujú výmenu remienkov za ľubovoľnú alternatívu. Na druhej strane, inteligentné prstene neponúkajú takmer žiadne funkcie, ktoré by ste si mohli po zakúpení prispôsobiť. Výnimkou sú prstene, pri ktorých výrobca umožňuje pridať dodatočné gravírovanie pred objednaním.

Mnohí výrobcovia vám však dajú na výber z niekoľkých farieb. Najčastejšie sa stretnete so striebornou, matnou čiernou alebo lesklou zlatou povrchovou úpravou. Niektorí výrobcovia ponúkajú aj medené alebo ružové zlato.

Odolnosť a materiály

Hoci sú smart prstene dostupné v rôznych povrchových úpravách, titán je dominantným materiálom na vonkajšej strane. Vnútro väčšiny prsteňov je vyrobené z priehľadného plastu, pod ktorým sa nachádza matricová doska, snímače a batéria. Väčšina prsteňov je certifikovaná na ponorenie do hĺbky 100 metrov a bežné každodenné činnosti by ich materiálom nemali uškodiť.

Napriek dobrej odolnosti voči vode vám odporúčame byť v blízkosti mora opatrní. Mali by ste sa vopred informovať u výrobcu, či prsteň odolá slanej vode, prípadne si prsteň na čas plávania z prsta odložiť. V prípade potreby môžete prsteň ihneď po vynorení opatrne umyť sladkou vodou.

Životnosť batérie a nabíjanie prsteňov

Výdrž batérie smart prsteňov závisí predovšetkým od vášho životného štýlu, kapacity ich batérie a množstva sledovaných metrík. Čím je používateľ aktívnejší a čím viac údajov prsteň získava, tým kratšia môže byť životnosť batérie.

Väčšina prémiových inteligentných prsteňov ponúka pri bežnom používaní výdrž batérie päť až sedem dní. Na druhej strane, lacnejšie prstene sú zvyčajne vybavené batériami s menšou kapacitou, takže na jedno nabitie vydržia zvyčajne tri dni.

Nabíjačka je pre každú veľkosť jedinečná

Lacnejšie inteligentné prstene sú vybavené magnetickými konektormi, ktoré sa používajú na nabíjanie pomocou proprietárnych napájacích káblov. Na prémiovejších prsteňoch sa so žiadnymi konektormi nestretnete. O ich nabíjanie sa starajú dokovacie základne v tvare nízkeho valca. Tieto podstavce majú zvyčajne USB-C konektory, takže si na cestách vystačíte s jedným káblom pre prsteň, smartfón a ďalšie zariadenia.

Doba nabíjania je u jednotlivých prsteňov rôzna a pohybuje sa od jednej do troch hodín.

Pri väčšine krúžkov je nabíjačka viazaná na konkrétnu veľkosť
Pri väčšine prsteňov je nabíjačka viazaná na konkrétnu veľkosť

Výnimkou z hľadiska výdrže je do istej miery prsteň RingConn 1. generácie, ktorý sa dodáva s nabíjacím puzdrom. V puzdre je zabudovaná batéria, ktorá poskytne prsteňu ďalších 150 dní výdrže. Samozrejme, prsteň budete musieť pravidelne nabíjať, ale na kábel budete môcť zabudnúť. Napájacie stojany sa inak nedodávajú s batériami, takže sa nabíjajú len po pripojení kábla.

Základné funkcie smart prsteňov

Ponuka funkcií inteligentných prsteňov je rozmanitá. Niektoré majú funkcie zamerané najmä na spánok a regeneráciu, zatiaľ čo iné majú komplexnejší prístup a kladú rovnaký dôraz na odpočinok a aktivitu. Medzi funkcie, ktoré sú spoločné pre väčšinu prsteňov, patria tieto.

Monitorovanie a vyhodnocovanie spánku

Hodnotenie spánku a regenerácie je hlavnou súčasťou analýzy takmer každého smart prsteňa. Základom je zaznamenávanie času zaspávania a prebúdzania, t. j. času spánku. Z týchto hodnôt prstene vypočítajú dĺžku jednotlivých fáz spánku (REM, hlboký spánok, bdelosť).

Prémiové prstene ponúkajú aj pokročilé metriky, ako je napríklad variabilita srdcovej frekvencie počas spánku (HRV) alebo čas poklesu srdcovej frekvencie. Obe tieto hodnoty ovplyvňujú kvalitu spánku a schopnosť nášho tela regenerovať sa počas noci.

Počas testovania prsteňa Ultrahuman Ring Air si náš redaktor jeden deň išiel zabehať o druhej popoludní a druhý deň až o ôsmej večer. Po skoršom behu sa pokles srdcovej frekvencie súvisiaci so spánkom objavil už okolo tretej hodiny ráno, zatiaľ čo po neskoršom behu to bolo až o šiestej ráno. V prípade neskoršieho poklesu sa náš redaktor ráno a počas dňa cítil viac unavený a výsledné skóre spánku bolo tiež nižšie.

Monitorovanie stresovej záťaže

V súčasnosti čoraz viac ľudí bojuje s fyzickou alebo psychickou záťažou (alebo stresom). Preto je monitorovanie stresu jednou zo základných metrík inteligentných prsteňov. Okrem aktuálnej stresovej záťaže ponúkajú prstene aj dlhodobé štatistiky.

Pokročilé monitorovanie stresu v prémiových prsteňov je spojené aj so strojovým učením. Pomocou tejto technológie sa prstene postupne učia, aké sú denné návyky používateľa a aká je jeho bežná stresová záťaž počas 24 hodín. Podľa toho potom prstene určujú ideálne časti dňa, kedy ste schopní najlepšie odolávať stresu.

Aktívne monitorovanie času

Monitorovaním aktívneho času sa inteligentné prstene snažia motivovať používateľov, aby boli počas dňa neustále aktívni. Preto monitorovanie zahŕňa najmä počet krokov a pasívne spálené kalórie.

Sledovanie športovej aktivity

Smart rings môžu využívať zabudované snímače aj na monitorovanie športových aktivít. Množstvo týchto aktivít sa v jednotlivých prsteňoch líši. Pri prémiovejších modeloch môžete vidieť aj viac ako 100 podporovaných športov.

Napriek dostupnosti tejto funkcie však nemusí byť pre väčšinu používateľov veľmi užitočná. Dôvodom je obmedzený rozsah ponúkaných meraní. Samozrejme, väčšina prsteňov zaznamenáva srdcovú frekvenciu, počet spálených kalórií a čas cvičenia. Prstene však zatiaľ nemajú snímače GPS, takže údaje ako tempo a trasa nečakajte. Chýbajú aj pokročilé športové metriky, ako je bežecký výkon, kadencia, efektivita plávania SWOLF a ďalšie.

V prípade, ak prsteň nepodporuje sledovanie vášho preferovaného športu, niektoré ovládacie aplikácie môžete spárovať so službami ako Strava, Google Fit, Apple Health a ďalšie.

Ďalšie menej pokročilé funkcie

Senzory niektorých prsteňov obsahujú teplomer. V takom prípade sa analyzuje aj vývoj telesnej teploty, resp. jej odchýlka od používateľom zaznamenanej normy. Keďže teplota sa meria na prste, jej absolútna hodnota nemá veľký význam. Preto je jej odchýlka oveľa praktickejšia v kontexte prichádzajúcej choroby.

Prémiové smart prstene ponúkajú aj monitorovanie menštruačného cyklu s predpovedaním jeho priebehu. Do aplikácií možno zadávať rôzne sprievodné javy.

Autor: Martin Dajča
Autor: Martin Dajča
Som študent, ktorý rád pretvára svoje skúsenosti a zložité myšlienky do zrozumiteľného jazyka pre spotrebiteľov. Vo voľnom čase rád behám, bicyklujem a chodím na túry po okolí. V mojom portfóliu sa preto nachádzajú recenzie inteligentných hodiniek, kamier do auta a mnohých ďalších pomôcok pre každodenný život.
Ako sa vám páčil tento článok?
5/5 - (1 hlasovanie)
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram