Recenzia: smart hodinky Garmin Venu 3 & Venu 3S
Garmin predstavil ďalší model z radu mestských smart hodiniek Venu. Venu 3 a Venu 3S sú si v mnohom podobné, ale líšia sa niekoľkými vlastnoťami. Na tieto rozdiely podrobne poukážeme v recenzii. V medzigeneračnom období sa dočkáme noviniek v podobe väčšieho displeja, dlhšej výdrže batérie, možnosti telefonovať priamo zo zápästia alebo dokonca funkcií pre vozíčkarov. Poďme sa na oba modely pozrieť bližšie.
Často kladené otázky a odpovede
Zmeny medzi generáciami zahŕňajú nový senzor srdcovej frekvencie a vylepšené používateľské prostredie. K dispozícii je aj funkcia na uskutočňovanie hovorov priamo z hodiniek a nové funkcie vhodné pre vozíčkarov. Okrem toho hodinky Venu 3 dokážu monitorovať spánok a v porovnaní s predchádzajúcou verziou ponúkajú dlhšiu výdrž batérie. Ak sú teda tieto funkcie pre vás kľúčové, medzigeneračný prechod sa oplatí.
Na prvý pohľad ide o veľkosť. Venu 3S sa so svojím 41 mm puzdrom zameriava na ženy, Venu 3 má 45 mm puzdro určené skôr pre mužov. S tým súvisí aj veľkosť displeja, ktorý má v prípade Venu 3S uhlopriečku 1,2" a v prípade Venu 3 1,4". Ďalší rozdiel spočíva vo výdrži batérie. V režime inteligentných hodiniek vydrží Venu 3S na jedno nabitie až 10 dní, zatiaľ čo Venu 3 potom ponúkne až 14-dňovú výdrž batérie. Funkcie oboch hodiniek sú identické.
Garmin Venu 3 a Venu 3S sú smart hodinky, ktoré dokonale kombinujú funkcie životného štýlu a športu. Vďaka tomu sú vhodné pre ľudí, ktorí chcú elegantný model hodiniek na každodenné používanie s presným monitorovaním zdravia, športu a spánku. Najširší rozsah funkcií majú k dispozícii ľudia, ktorí používajú mobilný telefón so systémom Android.
Obsah balenia a technické parametre
Obsah balenia je v prípade týchto smart hodiniek takmer rovnaký ako v prípade iných modelov. Okrem hodiniek s jedným remienkom dostanete návod na použitie a napájací kábel s proprietárnou zástrčkou.
Po vzore predchádzajúcej generácie Venu 3 sú hodinky určené skôr pre mužov, Venu 3S potom vďaka kompaktným rozmerom lepšie padnú na ženské zápästie.
Názov parametra | Hodnota |
---|---|
Typ remienka | Silikónový alebo kožený |
Odolnosť | Odolnosť voči vode podľa parametra 50 metrov |
Displej | AMOLED s uhlopriečkou 1,2" (Venu 3S) alebo 1,4" (Venu 3) |
Bežná výdrž batérie | Až 10 dní (Venu 3S), až 14 dní (Venu 3) |
Spôsob nabíjania | Napájací kábel |
Konektivita | Bluetooth, Wi-Fi, GPS, NFC, ANT+ |
Operačný systém | Garmin OS |
Rozmery bez remienka | 41 × 41 × 12 mm (Venu 3S), 45 × 45 × 12 mm (Venu 3) |
Hmotnosť so silikónovým remienkom | 40 g (Venu 3S), 46 g (Venu 3) |
Nerezová oceľ a nové 3 tlačidlá
Z hľadiska spracovania a materiálov sú spomínané hodinky prakticky rovnaké ako predchádzajúca generácia. Opäť teda vidíme polymérové puzdro s rámikom z nehrdzavejúcej ocele. Displej je chránený pred poškriabaním Corning® Gorilla® Glass 3. Hmotnosť hodiniek sa zvýšila len nepatrne. So silikónovým remienkom váži Venu 3S 40 gramov, zatiaľ čo Venu 3 váži 46 gramov.
Hodinky veľmi príjemne sedia na zápästí a po niekoľkých dňoch používania pri bežných činnostiach na ne skôr zabudnete (aspoň my sme to tak mali). Spočiatku sa vám môže zdať, že zapínanie na sponu v spodnej časti je napríklad pri práci na počítači trochu neohrabané, ale všetko je to o zvyku. Problém nám nerobilo ani spanie s hodinkami.
Silikónový remienok s technológiou Quick Release sa dá jednoducho odňať a vymeniť za iný, ktorý si môžete dokúpiť. Po novom Garmin zaradil silikónový remienok s úplne čistým dizajnom (t. j. bez vrúbkovania). Výsledok možno pôsobí o niečo menej prémiovým dojmom, ale nie je to nič, čo by nám vadilo.
Dizajn hodiniek je veľmi elegantný. Pri modeli Venu 3 si môžete vybrať z neutrálnej čiernej a bielej farby, zatiaľ čo Venu 3S ponúka o niečo viac farebných možností práve pre dámy. V rámci nášho testu sme mali k dispozícii hodinky s puzdrom Dust Rose a lunetou z nehrdzavejúcej ocele Soft Gold.
Skvelý partner aj do bazéna
Hodinky používajte nielen v bazéne. Medzi aktivitami nájdete aj nový režim plávania v otvorenej vode. Nie sú však určené na potápanie, ich vodotesnosť je len 5 ATM. Počas plávania sa vám zobrazia informácie týkajúce sa prekonanej vzdialenosti a uplynulého času. Keďže je tu len jedna obrazovka s údajmi, nebudete vôbec potrebovať dotykové ovládanie. Po skončení aktivity si potom môžete zobraziť podrobné štatistiky. Pri plávaní v bazéne dokážu hodinky dokonca rozpoznať váš typ plávania, ale táto funkcia nie je k dispozícii pri plávaní vo voľnej vode.
Mokrý displej sa používa trochu ťažšie, ale s tým sa stretnete prakticky pri všetkých smart hodinkách a nie je to nič nezvyčajné.
Vylepšená senzorová výbava
Zo senzorovej výbavy môžeme vyzdvihnúť najnovší a najpresnejší senzor srdcového tepu od spoločnosti Garmin. Pri bežnom používaní využíva dve diódy, pri športovaní dokonca šesť. Vďaka tomu dosahujú hodinky pri meraní ešte presnejšie výsledky. Senzor na spodnej strane má kovové časti, čo môže naznačovať, že v budúcnosti sa možno dočkáme funkcie EKG.
Okrem toho je tu GPS + Galileo + GLONASS na navigáciu, pulzný oxymeter, výškomer, kompas, gyroskop a akcelerometer.
Výdrž batérie je skvelá
Smart hodinky si zaslúžia plusové body za veľmi slušnú výdrž batérie. V režime inteligentných hodiniek sa bežne dostanete na 10 dní v prípade modelu Venu 3S alebo na 14 dní v prípade modelu Venu 3. Ak zapnete úsporný režim, celková výdrž batérie sa vyšplhá na 20, resp. 26 dní.
- V režime GNSS s použitím GPS je výdrž batérie Venu 3S až 21 hodín (26 hodín u Venu 3).
- Pri použití GNSS so všetkými systémami je to 15, resp. 20 hodín. To znamená, že bez problémov zvládnete zmerať celodennú túru v horách alebo dlhú jazdu na bicykli.
- Ak počas monitorovania so spusteným systémom GPS ešte počúvate hudbu, výdrž batérie bude maximálne 8, resp. 11 hodín v prípade väčšej verzie. Opäť teda ide o generačný posun vpred.
Pri našom testovaní sa ukázalo, že hodnoty udávané výrobcom viac-menej zodpovedajú realite. Nabíjanie prebieha pomocou dodávaného kábla s proprietárnym konektorom a plné nabitie sa dosiahne približne za 2 hodiny.
Dobre čitateľný AMOLED displej
Rovnako ako pri ostatných smart hodinkách z radu Garmin Venu, aj tu dostanete AMOLED displej s celkom dostatočným rozlíšením. Jeho čitateľnosť je dobrá, snáď len vo vonkajšom prostredí budete občas riešiť nepríjemné odlesky. To je však všeobecne spôsobené vlastnosťami AMOLED displeja a lesklého krycieho skla, s lepšou čitateľnosťou sa stretnete skôr pri transflexných displejoch.
Medzi generáciami došlo k nárastu veľkosti displeja. Venu 3S má teraz 1,2" (Venu 2S má 1,1") a v prípade Venu 3 môžete počítať s uhlopriečkou 1,4" (staršia generácia má 1,3"). Zároveň však došlo k miernemu zmenšeniu celkovej veľkosti hodiniek. Rámček sa teda zúžil a hodinky v tomto zmysle pokročili.
Ako sme už spomenuli, displej je chránený sklom Corning® Gorilla® Glass 3 s (pravdepodobne) oleofóbnou vrstvou. Vďaka tomu na ňom nemajú tendenciu ostávať odtlačky prstov, takže hodinky nemusíte neustále utierať.
Používateľské rozhranie prešlo menšími zmenami
Nečakajte žiadne zásadné rozdiely v používateľskom prostredí, ale uvidíte niekoľko nových funkcií. Napríklad skratky po podržaní horného tlačidla už nemajú podobu rolovacieho kolieska ako sme boli zvyknutí, ale ide o klasický zoznam.
Už sme spomínali, že na boku hodiniek nájdete tri tlačidlá. Nové stredné tlačidlo je možné konfigurovať. Nastavenie od výrobcu vás po stlačení presunie do poslednej otvorenej aplikácie a dlhým podržaním zapnete hlasového asistenta. Po stlačení horného tlačidla sa teraz zobrazí časť s dvoma kartami (aktivity a aplikácie), čo opäť o niečo uľahčuje orientáciu v rozhraní.
Starší ľudia alebo ľudia so zrakovým postihnutím ocenia aj funkciu zväčšenia písma.
Funkcie pre sledovania zdravia a športu
Inteligentné hodinky ponúknu mnoho klasických funkcií, na ktoré ste si už pri tejto nositeľnej elektronike zvykli a pravdepodobne ich netreba podrobne predstavovať. Patrí medzi ne sledovanie počtu krokov prejdených počas dňa, monitorovanie srdcového tepu, úrovne stresu alebo okysličenia krvi. Pomocou funkcie Body Battery môžete sledovať rovnováhu medzi odpočinkom a výdajom batérie. Na hodinkách môžete sledovať svoje namerané hodnoty aj spätne. Krivku totiž môžete posúvať až do polnoci toho istého dňa a mobilná aplikácia vás zavedie ďalej do histórie.
Ak chcete získať komplexný prehľad o svojom zdravotnom stave, môžete spustiť funkciu Snímok zdravia. Meranie priemernej srdcovej frekvencie, okysličenia krvi, počtu nádychov, variability srdcovej frekvencie a priemernej telesnej záťaže trvá približne 2 minúty. V priebehu dňa vám hodinky pripomenú, že je čas vstať a hýbať sa. Ak vám táto motivácia nevyhovuje, môžete ju vypnúť.
Za zmienku stojí aj skutočnosť, že mestské modely hodiniek Garmin vôbec po prvýkrát obsahujú funkciu na meranie variability srdcovej frekvencie. Vďaka nej môžete sledovať, ako vaše telo dokáže reagovať na zmeny vnútorného prostredia organizmu (napríklad stres, prípadnú prichádzajúcu chorobu atď.). Zároveň môžete vyhodnotiť svoju aktuálnu pripravenosť na tréning. Jednoducho povedané, nízka variabilita srdcovej frekvencie znamená vyššie skóre stresu.
Novinka pre vozíčkárov
Garmin Venu 3 a 3S prichádzajú s novinkou, ktorá poteší tých, ktorí sú odkázaní na používanie invalidného vozíka. Dokáže totiž sledovať zábery počas celého dňa (t. j. namiesto počtu prejdených krokov) a môže využívať aj tréningy určené špeciálne pre používateľov invalidných vozíkov (špeciálne navrhnuté tréningy, ktoré zohľadňujú obmedzenú pohyblivosť, nájdete v sekciách HIIT, silový tréning, joga alebo pilates).
Vie monitorovať krátke zdriemnutia
Tretia séria Garmin Venu dokáže nielen automaticky zisťovať váš nočný spánok, ale dokáže monitorovať aj zdriemnutia. Ak si teda sem-tam po obede zdriemnete, budete mať nový prehľad. V našom teste sa nám počas dňa podarilo zaspať asi na 15 minút pri sledovaní filmu, ale hodinky tento krátky spánok vôbec nezaregistrovali. Váš spánok teda pravdepodobne musí byť dlhší.
Po prebudení môžete skontrolovať skóre spánku a jeho kvalitu. Samozrejme, môžete si pozrieť, ako dlho trvali jednotlivé fázy spánku. Nemáme možnosť overiť si pravdivosť týchto údajov, ale veríme, že čas spánku verne odráža skutočnosť. Kvalitu spánku v našom teste napríklad výrazne ovplyvnil alkohol skonzumovaný pred zaspaním. Zároveň nás hodinky v tom momente upozornili, že úroveň stresu v organizme je vysoká, čo môže tiež súvisieť s konzumáciou alkoholu. V tomto ohľade teda hodinky skutočne odrážajú realitu.
Pred zaspaním vám hodinky ponúknu denný prehľad, ktorý vyhodnotí vašu aktivitu počas dňa a povie vám, čo máte urobiť pred spaním, aby ste si oddýchli a lepšie sa pripravili na nasledujúci deň.
Zaujímavou novinkou je spánkový poradca, ktorý vám poradí, koľko hodín by ste mali spať nasledujúcu noc. Výslednú hodnotu, ktorú vidíte priamo na hodinkách, môže ovplyvniť nielen história vášho spánku, ale aj vaša fyzická aktivita, variabilita srdcovej frekvencie alebo denné zdriemnutie. V našom prípade hodinky ukazovali stabilné odporúčanie spánku 8 hodín, ale nezaznamenali sme žiadne výkyvy (v podobe výrazne krátkej doby spánku alebo naopak veľmi zvýšenej fyzickej aktivity), ktoré by mohli spôsobiť zmeny v odporúčaní).
Podľa niektorých zdrojov by tieto smart hodinky mali mať aj teplomer. Ten však v súčasnosti nemá reálne využitie a namerané hodnoty nie sú nikde k dispozícii. Možno sa však v budúcnosti dočkáme zmeny, podobne ako v prípade merania EKG.
Meranie VO2 Max a zobrazenie veku podľa kondície
Po predchádzajúcej generácii hodinky zvládajú aj meranie VO2 Max. Výsledky sú však k dispozícii len vtedy, ak sa vydáte na súvislý beh vonku a dosiahnete hranicu srdcovej frekvencie nad 135 úderov za minútu. Toto meranie si totiž vyžaduje GPS.
Môžete si tiež zobraziť svoj vek podľa úrovne kondície. Okrem toho mobilná aplikácia poskytuje jasné odporúčania, ako môžete znížiť svoj vek podľa úrovne kondície.
Použitie pri športových aktivitách
Ako je u značky Garmin zvykom, funkcie na monitorovanie športových aktivít sú špičkové. Môžete si vybrať zo širokej ponuky športov, ktorá zahŕňa aj niektoré netradičné aktivity (napríklad discgolf alebo videohry). Novinkou je aj čoraz populárnejší elektrobicykel.
Na hodinkách môžete zapnúť funkciu automatického spustenia aktivity pre chôdzu a beh. Vďaka tomu nemusíte myslieť na zapnutie merania zakaždým, keď sa vyberiete na prechádzku. Za nás to funguje skvele.
Údaje zobrazené v rámci tréningu vždy vychádzajú z toho, akú aktivitu ste si vybrali. Napríklad počas behu sú zahrnuté údaje týkajúce sa rýchlosti alebo tempa, zatiaľ čo počas cvičenia jogy môžete okrem iného sledovať rýchlosť dýchania a aktuálnu úroveň stresu. Silový tréning umožňuje zadať počet opakovaní a hmotnosť závažia, s ktorým ste trénovali. Po tréningu na vás čakajú podrobné štatistiky, a to nielen na hodinkách, ale aj v mobilnej aplikácii. Inteligentné hodinky dokážu počítať počet opakovaní, ale v praxi využitie tejto funkcie trochu chýba. V našom prípade sme napríklad mali urobiť 20 drepov, ale hodinky ukázali, že sme urobili len 11.
Priamo na hodinkách si môžete nastaviť aj intervaly tréningu bez toho, aby ste museli používať mobilný telefón.
Podobne ako predchádzajúci rad hodiniek, aj Venu 3 a Venu 3S sú vybavené animovanými tréningami. Vďaka tomu môžete priamo na displeji hodiniek vidieť, ako sa daný cvik vykonáva správne. Túto funkciu ocenia najmä začiatočníci.
Medzi praktické funkcie patrí zobrazenie času potrebného na zotavenie pred ďalším cvičením.
Vytváranie vlastných tréningov
Rovnako ako v prípade iných hodiniek Garmin, aj v aplikácii Garmin Connect je k dispozícii možnosť vytvárania vlastných tréningov. Vďaka tomu si môžete premyslieť, aké cvičenia budete vykonávať doma, a potom sa nechať hodinkami viesť v posilňovni. V tomto prípade však bohužiaľ nie je k dispozícii žiadna ukážka animovaných cvičení, čo je trochu škoda.
Pri jednotlivých cvikoch môžete v mobilnej aplikácii jednoducho nastaviť, kedy chcete prejsť na ďalší (napr. po určitom čase alebo určitom počte opakovaní). Takto si môžete tréning skutočne prispôsobiť. Hodinky vás na zmenu cvičenia upozornia vibráciami na zápästí, prípadne aj zvukovým upozornením (to v modeli Venu 2S chýbalo, pretože tieto smart hodinky nemali reproduktor).
Rovnako ako pri iných hodinkách Garmin, môžu bežci využívať virtuálneho trénera Garmin Coach, ktorý vás postupne pripraví na beh na 5 km, 10 km alebo polmaratón. Tréningový plán je prispôsobený vašej aktuálnej kondičnej úrovni.
Navigácia na uloženú pozíciu
Smart hodinky bohužiaľ nie sú vybavené klasickou navigáciou, pri ktorej by ste zadali požadovanú polohu a zariadenie by vám ukázalo cestu k nej. Takúto funkciu ponúkajú napríklad konkurenčné Huawei Watch 4.
Môžete však využiť aspoň navigáciu na uloženú polohu, ktorú zadáte napríklad počas výletu do prírody. Môže to byť napríklad poloha zaparkovaného auta. Na toto miesto sa potom môžete nechať navigovať. Jednotlivé pokyny sú však veľmi zjednodušené a hodinky vám v podstate ukazujú len smer a zostávajúcu vzdialenosť.
Funkcie pre ženy
Hodinky vám vždy ukážu, v akej fáze cyklu sa nachádzate (alebo v ktorom týždni ste tehotná). Pri výpočte však berú do úvahy len jednoduché údaje, ktoré im poskytnete. Bohužiaľ, nedokážu pracovať s údajmi o teplote z vášho zápästia (napríklad z hodiniek Samsung Galaxy Watch 6 alebo Apple Watch 8). Mobilná aplikácia vám však zobrazí konkrétne odporúčania na cvičenie podľa toho, v akej fáze cyklu sa práve nachádzate.
Lifestylové funkcie hodiniek na čele s podporou telefonovania
Významnou medzigeneračnou zmenou je podpora telefonovania priamo z hodiniek. Hodinky Garmin Venu 2 a Venu 2S túto funkciu nemajú a stretnete sa s ňou len v hodinkách Garmin Venu 2 Plus. Kvalita hovoru je slušná a druhá strana (rovnako ako my) nemala problém s porozumením. Funkciu využijú nielen používatelia mobilných telefónov so systémom Android, ale aj používatelia iOS.
Hodinky vám budú počas dňa zobrazovať aj prichádzajúce notifikácie z mobilného telefónu. Používatelia iPhonu na ne nemôžu nijako reagovať. Používatelia mobilných telefónov so systémom Android však teraz majú možnosť používať prednastavené reakcie a aj vlastné reakcie ťuknutím na klávesnicu. Hoci nejde o klávesnicu QWERTZ, jej používanie je celkom príjemné a nemali sme problémy s preklepmi.
Hodinky podporujú aj zobrazovanie obrázkov, ktoré vám prídu prostredníctvom komunikačných aplikácií. V našom prípade však pri použití s iPhonom a aplikáciou iMessage hodinky obrázok nezobrazovali. Oznámenie obsahovalo len informáciu, že súčasťou správy je príloha. Aj táto funkcia je teda pripravená len pre systém Android.
Ďalšie smart funkcie hodiniek
Medzi ďalšie lifestylové funkcie hodiniek patrí podpora bezkontaktných platieb Garmin Pay, zobrazenie kalendára z mobilného telefónu, prípadne možnosť využívať hlasového asistenta Siri alebo Google Assistant.
Môžete tiež počúvať hudbu, a to buď prostredníctvom služieb tretích strán (Amazon Music, Deezer alebo Spotify) alebo priamo z hodiniek. Kapacita internej pamäte hodiniek Venu 3 aj Venu 3S je 8 GB. K dispozícii je aj budík, stopky, časovač a predpoveď počasia. Ďalšie aplikácie si môžete stiahnuť prostredníctvom služby Garmin Connect IQ.
Ak teda chcete hodinky využívať naplno, budete potrebovať dve mobilné aplikácie - Garmin Connect na spárovanie a Garmin Connect IQ na prípadné ďalšie sťahovanie aplikácií.
Záver – komu by sme hodinky Garmin Venu 3/Venu 3S odporučili?
Smart hodinky Garmin Venu 3 a Venu 3S sú vhodné pre ľudí, ktorí chcú mestský model hodiniek, ktorý kombinuje funkcie na cvičenie aj životný štýl. Hodinky sa postarajú nielen o monitorovanie vášho zdravia a športu, ale budú aj vaším asistentom pri telefonovaní alebo posielaní správ. Bohužiaľ, funkcia odosielania správ je v hodinkách dostupná len pre používateľov telefónov so systémom Android. Používatelia systému iOS navyše musia počítať aj s absenciou funkcie zobrazovania správ obsahujúcich fotografie.
V medzigeneračnom období sa zväčšil displej, ako aj príjemne predĺžila výdrž batérie. Nové hodinky ponúkajú aj niekoľko funkcií pre používateľov invalidných vozíkov. Ďalšou výhodou je možnosť monitorovať spánok počas dňa. Vylepšené bolo aj používateľské rozhranie, ktoré je teraz o niečo prehľadnejšie.
Recenzia: smart hodinky Garmin Venu 3 & Venu 3S
-
Kvalita spracovania
-
Batéria
-
Operačný systém
-
Kompatibilita
-
Pomer cena/výkon
Elegantné a zároveň športové smart hodinky
Garmin predstavil ďalší model z radu mestských smart hodiniek Venu. Venu 3 a Venu 3S sú si v mnohom podobné, ale líšia sa niekoľkými vlastnoťami. Na tieto rozdiely podrobne poukážeme v recenzii. V medzigeneračnom období sa dočkáme noviniek v podobe väčšieho displeja, dlhšej výdrže batérie, možnosti telefonovať priamo zo zápästia alebo dokonca funkcií pre vozíčkarov. Poďme sa na oba modely pozrieť bližšie.
Klady
- Funkcia telefonovania
- Sofistikované tréningové funkcie
- Funkcie pre vozíčkarov
- Dlhá výdrž batérie
- Monitorovanie zdriemnutia
Zápory
- Je nutné nainštalovať dve aplikácie
- Možnosť zasielania správ len pre Android
Ahoj pekný článok len by som sa chcel spýtať či v športových funkciách je sport triatlon. Ďakujem
Dobrý den, děkujeme. Triatlon bohužel Venu 3 nenabízí, pouze individuální sportovní aktivity, nikoli kombinovanou. Tuto funkci naleznete například u Recenzia: smart hodinky Garmin Forerunner 265, které jsou dostupné za podobnou cenu.
Dobrý deň, meraju Venu 3 srdcovy tep aj pri plavani?
Dakujem.
Dobrý den, ano, při plavání vám hodinky tepovku zaznamenají.
Typ cvicenia eliptikal? Vivoactive 4s ho maju
Dobrý deň prajem , nakoniec som si kúpil Venu 3 aj po prečítaní Vašej recenzie. A chcel by som sa spýtať či mi neviete poradiť ako by sa dalo s hodinkami telefonovať počas aktivity bicykel. Ďakujem Peter