ITmix.cz logo

Prenosné bluetooth reproduktory: ako si vybrať ten najlepší?

Prenosné bluetooth reproduktory: ako si vybrať ten najlepší?

Prenosný bluetooth reproduktor oceníte pri domácom počúvaní, ale aj na cestách. Aké všetky parametre treba pri jeho výbere zohľadniť? S akými funkciami môžete počítať? V našom podrobnom sprievodcovi výberom sa dozviete všetko dôležité, čo treba mať na pamäti pri kúpe prenosného reproduktora.

Súvisiace články

Premyslite si, kde a ako budete reproduktor používať

Výber ideálneho prenosného reproduktora bluetooth závisí predovšetkým od toho, kde a ako budete najčastejšie počúvať hudbu (prípadne podcasty a audioknihy). Ak si ho chcete vziať so sebou na cesty, pravdepodobne oceníte najmä jeho nízku hmotnosť a kompaktné rozmery. Ak však hľadáte domáci reproduktor, nebude to až taký dôležitý faktor.

V prvom rade si teda ujasnite, či hľadáte reproduktor na cesty, domov alebo na nejaké akcie.

Reproduktory na cesty

Bluetooth reproduktory sa dnes vyrábajú aj v naozaj kompaktných rozmeroch, vďaka ktorým ich môžete pohodlne vložiť do cestovnej tašky alebo kabelky. Takéto modely sú ideálne na prenášanie. Napríklad na výlet, do práce alebo do školy.

Pri týchto zariadeniach sa zvyčajne môžete spoľahnúť na malé rozmery a nízku hmotnosť, čo je však zvyčajne kompenzované nižším výkonom a kvalitou zvuku. Koniec koncov, musíte počítať s tým, že takýto kúsok nedokáže ozvučiť veľký priestor.

Reproduktory na domáce použitie

Takéto reproduktory sú už väčšie a ťažšie v porovnaní s cestovnými reproduktormi, pričom výrobcovia často kladú dôraz na premyslený dizajn. Je to preto, že ide o domáce príslušenstvo, a preto je pre mnohých používateľov dôležité, aby aj pekne vyzeralo.

Reproduktory na domáce použitie spravidla ponúkajú vyššiu kvalitu zvuku ako malé cestovné reproduktory. Zvuk býva čistejší a v prípade potreby ich stále môžete ľahko prenášať z jednej miestnosti do druhej. Dobrým príkladom reproduktorov, ktoré si zakladajú na vysokej kvalite zvuku a dizajne, sú soundbary.

Veľké bluetooth reproduktory

Veľké bluetooth reproduktory (označované aj ako párty reproduktory) tvoria v tejto oblasti samostatnú kategóriu. Zvyčajne sú stĺpové, naozaj veľké a ťažké, a preto neponúkajú veľa možností na jednoduché prenášanie. V skutočnosti kombinujú celú sadu reproduktorov v jednom tele, vďaka čomu dokážu ozvučiť veľkú miestnosť.

Do kategórie prenosných bluetooth reproduktorov ich zaraďujeme z dvoch dôvodov. Ide o jednu vežu s rukoväťou, čím sa líšia od mnohých počítačových reproduktorov a Hi-Fi systémov. Niektoré modely majú zároveň nabíjateľnú batériu. Tie najväčšie a najvýkonnejšie však už zvyčajne vyžadujú bežné pripojenie do elektrickej zásuvky.

Niektoré párty reproduktory (napr. JBL PartyBox Encore) sa dodávajú s mikrofónom. To vám umožní usporiadať karaoke párty alebo použiť reproduktor na organizovanie podujatia

Rozmery a hmotnosť: najmenšie sa zmestia do dlane

Jednotlivé bezdrôtové bluetooth reproduktory sa líšia rozmermi a cenou. Tie naozaj malé (t. j. cestovné reproduktory) môžu na najdlhšej strane merať menej ako 10 cm a vážiť niekoľko desiatok gramov. Takéto modely sú zvyčajne naozaj vreckové a často sa dodávajú s karabínou na zavesenie (napríklad na batoh).

V prípade domácich reproduktorov meria najdlhšia strana zvyčajne okolo 20-30 cm. Ich hmotnosť sa samozrejme líši od modelu k modelu, ale vo všeobecnosti sa pohybuje od 0,5 do 2 kg. Neberte to však ako dogmu - na trhu sú aj ťažšie modely. Z hľadiska veľkosti a hmotnosti sú domáce reproduktory najrozmanitejšou kategóriou a ponúkajú naozaj veľké množstvo rôznych variant.

Pri veľkých reproduktoroch musíte počítať s mnohonásobne väčšími rozmermi a vyššou hmotnosťou. Takzvaný párty reproduktor môže merať na výšku až jeden meter a vážiť okolo 20 a viac kilogramov.

Čo všetko ovplyvňuje veľkosť a hmotnosť reproduktora?

Celkovú veľkosť a hmotnosť reproduktora ovplyvňuje, samozrejme, niekoľko faktorov. Hlavným z nich je však veľkosť použitej batérie. Čím väčšia batéria, tým väčšie rozmery a hmotnosť.

Okrem toho však ku kompaktnosti výrobku prispieva aj prítomnosť displeja a ovládacích prvkov alebo napríklad počet reproduktorov. S tým, samozrejme, súvisí aj kvalita zvuku - viac reproduktorov alebo väčšia zvuková skrinka budú mať za následok väčšie rozmery a hmotnosť.

Bluetooth technológia a konektivita

S bezdrôtovými reproduktormi veľmi úzko súvisí technológia samotného prenosu medzi reproduktorom a iným zariadením (napríklad mobilným telefónom, tabletom alebo počítačom). Môžete sa stretnúť s pripojením prostredníctvom:

  • bluetooth,
  • Wi-Fi
  • a iné menej bežné metódy (káblové pripojenie alebo čip NFC).

Pripojenie reproduktora cez bluetooth

V tomto prípade reproduktor a iné zariadenie komunikujú prostredníctvom rozhrania bluetooth. Spárovanie je zvyčajne veľmi jednoduché a rýchle. Na druhej strane ste čiastočne obmedzení dosahom bluetooth (približne 10 metrov), a preto sa niekedy môže vyskytnúť nižšia kvalita zvuku.

Zároveň musíte počítať s tým, že počas počúvania hudby musí byť v telefóne (alebo tablete) neustále spustená funkcia bluetooth, a to spôsobí rýchlejšie vybitie zariadenia. Množstvo energie spotrebovanej touto technológiou sa líši v závislosti od jej verzie. Bluetooth reproduktory sú tiež spravidla lacnejšie ako tie, ktoré sa pripájajú prostredníctvom Wi-Fi.

Existuje niekoľko verzií bluetooth. Vývoj technológie bluetooth z pohľadu používateľa sa týka najmä zvyšovania dosahu, rýchlosti a znižovania spotreby energie. Tu je niekoľko ďalších zaujímavých faktov o jednotlivých verziách:

  • Bluetooth 1.0 - historicky prvá verzia, v reproduktoroch ju nenájdete. Bola predstavená v roku 1999.
  • Bluetooth 2.0 - zjednodušené párovanie v porovnaní s prvou verziou.
  • Bluetooth 3.0 - dokáže spolupracovať so sieťami Wi-Fi a podporuje 128-bitové šifrovanie.
  • Bluetooth 4.0 - vyznačuje sa nízkou spotrebou energie a zariadenia môžu zostať spárované aj v prípade, že sa spojenie stratí na dlhší čas.
  • Bluetooth 4.2 - obsahuje protokol 6LoWPAN, ktorý používajú na komunikáciu napríklad inteligentné žiarovky.
  • Bluetooth 5.0 - sľubuje ešte nižšiu spotrebu energie. Má spoľahlivejšiu komunikáciu na rušných miestach a optimalizovanú odozvu.
  • Bluetooth 5.1 - poskytuje ešte nižšiu spotrebu energie. Zmeny prichádzajú v oblasti spresnenia navigácie.
  • Bluetooth 5.2 - má vylepšený prenos zvuku cez bluetooth a opäť nižšiu spotrebu energie.

Pripojenie reproduktora cez Wi-Fi

Ako sme načrtli v predchádzajúcom odstavci, tento spôsob pripojenia má o niečo vyššiu cenu. Na druhej strane nebudete musieť riešiť obmedzený dosah a k reproduktoru sa pohodlne pripojíte aj zo vzdialenejšej miestnosti v byte alebo v dome.

Výhodou býva aj vyššia kvalita zvuku v porovnaní s reproduktormi bluetooth a možnosť pohodlne využívať rôzne internetové rádiá alebo iné hudobné služby.

V tejto kategórii nájdete aj reproduktory, ktoré si v podstate samy vytvoria sieť Wi-Fi (nie je potrebný internet) a vy sa k nim môžete jednoducho pripojiť pomocou mobilného telefónu alebo iného zariadenia.

K týmto reproduktorom neodmysliteľne patria aj niektoré funkcie, ktoré umožňujú streamovať hudbu do reproduktorov. Medzi ne patria napr:

  • Chromecast
  • a AirPlay.

Ak vsadíte na takzvané multiroom systémy, budete môcť reproduktory rozmiestniť po celej domácnosti a hudbu potom ovládať z jedného miesta (zvyčajne z mobilného telefónu).

Menej bežné spôsoby pripojenia

Okrem týchto dvoch najbežnejších možností nájdete aj klasické káblové pripojenie. Niektoré reproduktory podporujú technológiu NFC, pri ktorej sa mobilný telefón spáruje s reproduktorom jednoduchým priblížením zariadenia. Prehrávanie hudby sa potom realizuje prostredníctvom inej bezdrôtovej technológie, napríklad bluetooth.

Káblové pripojenie

Niektoré reproduktory možno k zariadeniu pripojiť aj prostredníctvom kábla. Medzi najbežnejšie možnosti patrí napr:

  • 3,5 mm jack (na prenos zvuku),
  • cinch (na prenos zvuku),
  • optický kábel (na prenos zvuku),
  • HDMI (na prenos zvuku),
  • AUX (na prenos zvuku)
  • a USB (na nabíjanie).

Batérie a nabíjanie: aké batérie sa používajú v reproduktoroch?

V prenosných reproduktoroch je napájanie zvyčajne zabezpečené integrovanou nabíjateľnou batériou. Ideálna je kombinácia batérie a sieťového napájania, pri ktorej môžete reproduktor pohodlne zapojiť do elektrickej zásuvky pre dlhšiu výdrž batérie alebo ho vziať na cesty a využívať jeho funkcie bez prítomnosti elektrickej zásuvky.

Pri výbere zohľadnite maximálnu výdrž batérie aj čas nabíjania. Na nabíjanie sa zvyčajne používa micro USB konektor, ale často nájdete aj USB-C konektor.

Niektoré modely sú vybavené aj funkciou powerbanky, vďaka ktorej môžete dobíjať svoje zariadenie. Stretnete sa s ňou najmä v domácich reproduktoroch a niektorých párty reproduktoroch. V cestovných modeloch sa s ňou skôr nestretnete.

Výdrž batérie závisí od jej veľkosti. Väčšia batéria zároveň zvýši celkovú veľkosť a hmotnosť bluetooth reproduktora.

  • V prípade cestovných reproduktorov sa zvyčajne stretnete s batériami s kapacitou od 400 do 1 500 mAh.
  • V prípade domácich reproduktorov je bežná batéria s kapacitou okolo 7 500 mAh. Stretnete sa však aj s batériou s kapacitou 20 000 mAh.
  • Veľké párty reproduktory často vyžadujú na svoju prevádzku pripojenie k elektrickej sieti.

Doba nabíjania sa líši od modelu k modelu. Najčastejšie sa však pohybuje od 1,5 hodiny do 4 hodín.

Odolnosť - stupeň krytia

Tento faktor bude rozhodujúci najmä pre tých z vás, ktorí plánujú používať reproduktor na cestách. Zariadenie totiž môže v exteriéri (a najmä v blízkosti vody) dostať poriadne zabrať a v takom prípade budete musieť prihladnuť na jeho celkovú konštrukciu a odolnosť voči vode.

Odolnosť voči vode (nielen v prípade reproduktorov) sa označuje parametrom IP. V závislosti od toho, do ktorej triedy reproduktor spadá, poskytuje ochranu proti rôznym stupňom vody a pevným časticiam.

Prvé číslo za parametrom IP označuje ochranu proti pevným časticiam, druhé proti vode. Ak vidíte IPX(číslo) alebo IP(číslo)X, znamená to, že výrobca výrobok netestoval na daný parameter X.

V tabuľkách nižšie môžete získať lepší prehľad o tejto problematike, informácie sme pre lepšie pochopenie zjednodušili. Prvá z nich je venovaná triedam odolnosti voči vode.

StupeňOchrana proti vniknutiu vody
IPX0Žiadna ochrana
IPX1Ochrana proti vertikálne padajúcim kvapkám vody
IPX2Ochrana proti vertikálne padajúcim kvapkám vody pri naklonení do 15°
IPX3Ochrana proti vertikálne padajúcim kvapkám vody pri naklonení do 60° s rýchlosťou do 10 l/min počas 5 minút (ochrana proti dažďu)
IPX4Ochrana proti striekajúcej vode zo všetkých smerov do 10 l/min po dobu 5 minút
IPX5Ochrana proti striekajúcej vode zo všetkých smerov z trysky s priemerom 6,3 mm s prietokom do 12,5 l/min po dobu 3 minút zo vzdialenosti 3 metrov
IPX6Ochrana pred intenzívnym vodným prúdom/vlnou zo všetkých smerov z trysky s priemerom 12,5 mm s prietokom do 100 l/min počas 3 minút zo vzdialenosti 3 metrov
IPX7Ochrana proti dočasnému ponoreniu pod vodu v hĺbke do 1 metra po dobu 3 minút
IPX8Ochrana proti trvalému ponoreniu pod vodu za podmienok stanovených výrobcom
IPx9KOchrana proti trvalému ponoreniu, zvýšenému tlaku a zvýšenej teplote (možnosť čistenia parou)

V druhej tabuľke nájdete rozdelenie jednotlivých tried podľa toho, akým pevným látkam dokáže odolať.

StupeňOchrana proti vniknutiu cudzích predmetov
IP0XŽiadna ochrana
IP1XOchrana proti vniknutiu telies s priemerom väčším ako 50 mm
IP2XOchrana proti vniknutiu telies s priemerom nad 12 mm
IP3XOchrana proti vniknutiu telies s priemerom nad 2,5 mm
IP4XOchrana proti vniknutiu telies s priemerom nad 1 mm
IP5XČiastočná ochrana proti vniknutiu prachu
IP6XÚplná prachotesnosť

Ďalšie technické parametre

Zistite, aké ďalšie technické parametre je dôležité zohľadniť pri výbere reproduktora bluetooth.

Počet reproduktorov je často prepojený s veľkosťou zariadenia

Pri prenosných bluetooth reproduktoroch sa najčastejšie stretnete s jedným alebo dvoma reproduktormi v jednom zariadení. Pri niektorých modeloch však môžete nájsť aj woofer (basový reproduktor) a pasívne ozvučnice, ktoré pomáhajú pri šírení zvuku.

Niektoré zariadenia ponúkajú aj stereo funkciu, ktorá umožňuje poslucháčom vychutnať si priestorový zvuk.

Výkon ovplyvňuje hlasitosť a kvalitu zvuku

Pokiaľ ide o výkon, platí jednoduché pravidlo. Čím vyšší výkon reproduktor ponúka, tým je hlasnejší a zvyčajne aj kvalitnejší. Z hľadiska reproduktorov sa výkon vzťahuje na nominálny výkon reproduktora pri dlhodobom používaní, bez toho aby došlo k jeho poškodeniu. Výrobcovia často vyjadrujú výkon rôznymi spôsobmi. Buď prostredníctvom výkonu v špičke, alebo RMS výkonu (je potrebné si uvedomiť, že výkon v špičke je zvyčajne dvojnásobok RMS výkonu a reproduktor ho nemôže dosahovať dlhodobo - iba nárazovo).

Ako merná jednotka sa používajú watty (skratka W). Ako si však lepšie predstaviť takéto číslo označujúce výkon konkrétneho výrobku?

  • Výkon do 10 W - je obvykle súčasťou malých cestovných reproduktorov, kde vzhľadom na veľmi malé rozmery ani nie je fyzicky možné dosiahnuť väčší výkon.
  • Výkon od 11 do 50 W - zvyčajne nájdeme v klasických stredne veľkých domácich reproduktoroch. Dá sa povedať, že okolo úrovne výkonu 20 W a vyššie získate plný zvuk v pestrom frekvenčnom rozsahu.
  • Výkon nad 50 W - takýto výkon zvyčajne nájdete vo väčších párty reproduktoroch, ktoré sú zamerané na naozaj náročných zákazníkov. Vynikajúci zvuk sa však prirodzene spája s vyššou obstarávacou cenou, veľkosťou a celkovou hmotnosťou.

Doba prehrávania

Tento parameter bude pre vás rozhodujúci, ak sa rozhodnete pre reproduktor napájaný z batérie a plánujete si ho vziať so sebou napríklad na cesty. Doba prehrávania znamená, ako dlho dokáže reproduktor prehrávať zvuk bez nutnosti pripojenia k elektrickej sieti. Tento parameter závisí najmä od použitej batérie a jej kapacity.

Najbežnejšia doba prehrávania je približne 10 hodín. Väčšie modely s batériou s vyššou kapacitou však dokážu dosiahnuť aj dvojnásobok.

Citlivosť

Tento pojem označuje hladinu akustického tlaku zvuku, keď je reproduktor budený výkonom 1 W vo vzdialenosti 1 metra v osi reproduktora. Zjednodušene. Môžete si zapamätať, že čím vyššia je citlivosť mikrofónu, tým väčšiu maximálnu hlasitosť je schopný dosiahnuť.

Citlivosť sa udáva v decibeloch a v prípade bezdrôtových mikrofónov sa najčastejšie pohybuje v rozmedzí 80 až 100 dB.

Frekvenčný rozsah

Frekvenčný rozsah udáva rozsah frekvencií, ktoré zariadenie dokáže reprodukovať. Čím väčší frekvenčný rozsah reproduktor pokrýva, tým jasnejšie budete vnímať zvuk vrátane vykresľovania hlbokých (alebo vysokých) tónov.

Impedancia

Tento parameter udáva, koľko elektrickej energie musí prúdiť do reproduktora, aby poskytoval plný výkon. Udáva sa v ohmoch (Ω). Jednoduché pravidlo hovorí, že nižšia impedancia sa spája s vyššou kvalitou zvuku.

Funkcie bluetooth reproduktora

Pri bluetooth reproduktoroch sa môžete stretnúť aj s niektorými zaujímavými funkciami, ktoré môžete využiť pri každodennom počúvaní. Aké to sú?

  • Displej - zvyčajne je súčasťou drahších modelov, niektoré majú dokonca podsvietený displej. Zvyčajne sa na ňom zobrazujú informácie o práve prehrávanej skladbe.
  • Rádio - niektoré modely umožňujú spustenie rádia, ktoré funguje bez nutnosti pripojenia ďalšieho zariadenia k reproduktoru.
  • Mikrofón - niektoré reproduktory možno použiť aj na komunikáciu pri telefonovaní. Vstavaný mikrofón niekedy nájdete pod názvom hands-free.
  • Podsvietenie - reproduktor s podsvietením pôsobí veľmi dobrým dojmom, pretože je vizuálnym doplnkom k práve prehrávanej hudbe. Na druhej strane musíte počítať s vyššou spotrebou energie.
  • Ovládanie - niektoré modely majú klasické tlačidlá, iné môžu mať dotykový displej. Vďaka nim môžete jednoducho prepínať skladby, ovládať hlasitosť a mnoho ďalšieho.
  • Indikátor batérie - informuje vás o tom, kedy je potrebné reproduktor opäť nabiť.
  • Rozpoznávanie hlasu - niektoré reproduktory možno ovládať aj moderným spôsobom pomocou hlasu.
  • Power banka - niekedy možno zabudovanú batériu použiť aj na nabíjanie zariadení.
  • Duálne párovanie - takýto reproduktor možno spárovať s dvoma zdrojmi zvuku súčasne a môžete medzi nimi okamžite prepínať.
  • Ekvalizér - táto funkcia sa používa na zvýraznenie basov, stredov a výšok v reprodukovanom zvuku.

Najznámejší výrobcovia bluetooth reproduktorov

Bluetooth reproduktory sú čoraz populárnejšie a výrobcovia elektroniky na to prirodzene reagujú. Nižšie si môžete prečítať, ktorí výrobcovia bluetooth reproduktorov sú najznámejší.

JBL

Pravdepodobne najznámejšou značkou prenosných bluetooth reproduktorov je JBL. Ide o americkú spoločnosť, ktorá bola založená už v roku 1946. Spočiatku sa zameriavala len na výrobu reproduktorov, ale v súčasnosti pôsobí aj v oblasti profesionálnych zvukových systémov. A odkiaľ pochádza názov tejto značky? Je to kombinácia začiatočných písmen zakladateľa Jamesa Bullougha Lansinga.

V súčasnosti sú reproduktory JBL k dispozícii v niekoľkých modelových radoch:

  • Charge - jednotlivé modely sa zvyčajne pýšia dlhou dobou prehrávania. Má podobu typickej plechovky JBL.
  • Flip - má podobný dizajn ako Charge, je tiež vodotesný a ľahko prenosný.
  • Xtreme - vyniká precíznym dizajnom, vodotesnosťou a dosahuje pomerne dlhý čas prehrávania.
  • Go - kompaktné reproduktory, najčastejšie v štvorcovom vyhotovení.
  • Clip - modely tohto radu sú veľmi malé a majú praktickú karabínku na zavesenie.
  • PartyBox - tieto reproduktory dosahujú vysoký výkon, na druhej strane sú pomerne rozmerné.

Niceboy

Značka Niceboy vstúpila na trh v roku 2016. Zameriava sa najmä na spotrebnú elektroniku. Okrem reproduktorov ponúka aj slúchadlá, kamery do auta a fitnes náramky. Za úspechom značky stojí kvalita jednotlivých výrobkov a prijateľné ceny.

LAMAX

Ďalším zástupcom je čisto česká značka LAMAX. Jej portfólio zahŕňa najmä spotrebnú a mobilnú elektroniku z kategórie audio, video a smart elektronika. Zvyčajne ide o výrobky so skvelým pomerom cena/výkon. Značka sa neustále vyvíja a uvádza na trh nové produkty.

Sencor

Sencor symbolizuje pomyselnú klasiku v oblasti spotrebnej elektroniky, ktorú asi netreba dlho predstavovať. Značka bola založená v roku 1969 v Japonsku. Jednotlivé kúsky vynikajú predovšetkým nízkou cenou, vďaka ktorej sú dostupné širokému okruhu ľudí. Okrem reproduktorov sa zameriava napríklad aj na domáce spotrebiče.

Sony

Druhou japonskou značkou je Sony, ktorá sídli v Tokiu. Zameriava sa najmä na výrobu elektroniky a produktov z oblasti informačných technológií. Spoločnosť sa v súčasnosti považuje za jedného z najlepších výrobcov elektroniky na trhu.

GoGEN

Ďalším zástupcom českých značiek na trhu je GoGEN. Jeho cieľom je ponúkať vysokú kvalitu za rozumnú cenu a prinášať širokej verejnosti najnovšie technológie. Na trhu pôsobí od roku 2007 a odvtedy jej popularita neustále rastie. Okrem reproduktorov v nej nájdete aj ďalšie produkty spotrebnej elektroniky.

Bose

Značka Bose sa špecializuje na domáce audio systémy, reproduktory a slúchadlá s funkciou potlačenia okolitého hluku. Výrobky sú navrhnuté nielen s ohľadom na kvalitu, ale aj na dizajn.

Cena - koľko stojí bluetooth reproduktor?

Cena závisí od použitých komponentov, značky a celkovej kvality reproduktora. Vo všeobecnosti však možno tieto zariadenia podľa ceny rozdeliť do nasledujúcich troch kategórií.

Prenosné reproduktory do 50 eur

V tejto cenovej kategórii nájdete základné prenosné bluetooth reproduktory. Zvyčajne ide o naozaj malé cestovné modely, pri ktorých musíte počítať s nižšou kvalitou zvuku. Zároveň tu nie vždy nájdete odolnosť voči vode a prachu. Niektoré modely môžu mať aj nižšiu výdrž batérie.

Prenosné reproduktory od 50 do 200 eur

V tejto kategórii už môžete počítať s pomerne slušným reproduktorom, ktorý sa skvele hodí na každodenné domáce použitie. Reproduktory už majú trochu väčšie rozmery, na druhej strane sú stále ľahké a ľahko prenosné. Počítať môžete aj s väčšou kapacitou batérie a väčším výkonom. Často tu nájdete zaujímavé funkcie, ako je napríklad funkcia powerbanky.

Prenosné reproduktory od 200 do 400 eur

Prenosné reproduktory v cenovej kategórii od 200 do 400 eur už symbolizujú solídnu kvalitu a sú určené pre náročných zákazníkov. Ich vyšší výkon je však kompenzovaný väčšími rozmermi a vyššou hmotnosťou. Často majú viac reproduktorov a podporujú zaujímavé funkcie, napríklad podsvietenie.

Prenosné reproduktory od 400 eur

Poslednou kategóriou sú prenosné reproduktory, ktorých obstarávacia cena začína na 400 eur. Zvyčajne ide o výkonné alebo prémiové reproduktory, ktoré vsádzajú na moderný dizajn. Často sú vybavené špičkovými materiálmi, viacerými reproduktormi a zaujímavými funkciami, pričom ich kvalita zvuku je veľmi vysoká. Na druhej strane musíte počítať s tým, že vám doma alebo v rozpočte zaberú viac miesta ako ostatné kategórie.

Najčastejšie otázky týkajúce sa bluetooth reproduktorov

K akému zariadeniu môžem pripojiť bezdrôtový reproduktor?

Reproduktor možno pripojiť prakticky k akémukoľvek zariadeniu, ktoré má potrebnú technológiu (bluetooth alebo Wi-Fi). Zvyčajne to môže byť mobilný telefón, počítač alebo tablet.

Ako dlho vydrží na jedno nabitie?

Vo väčšine prípadov sa možno stretnúť s minimálnou výdržou 6 hodín. Pri drahších modeloch je bežných 10 hodín a tie naozaj kvalitné môžu hrať aj 20 hodín v kuse.

Aký veľký je približne prenosný reproduktor?

Veľkosť reproduktora vždy závisí od konkrétneho modelu. Malé cestovné reproduktory môžu mať na výšku len niekoľko centimetrov, zatiaľ čo párty reproduktory na druhej strane môžu merať až jeden meter.

Ako sa ovláda bluetooth reproduktor?

Ovládanie reproduktorov závisí od konkrétneho modelu. Zvyčajne však môžete spúšťať a meniť skladby pomocou mobilného telefónu alebo iného pripojeného zariadenia. Niektoré modely majú aj tlačidlá priamo na tele reproduktora, ktoré tiež slúžia na ovládanie (zapnutie/vypnutie, zmena hlasitosti atď.).

Záver – na čo nezabudnúť pri výbere reproduktora bluetooth?

Skôr ako začnete vyberať najlepší prenosný reproduktor, ujasnite si, ako ho budete najčastejšie používať. A potom tomu prispôsobte dôležitosť jednotlivých parametrov.

Vo všeobecnosti sa zamerajte na to, aký výkon dokáže reproduktor poskytnúť, aký má frekvenčný rozsah a akú má batériu. Dôležité je aj to, ako sa pripája k iným zariadeniam (cez bluetooth alebo Wi-Fi). Mali by ste zvážiť aj rôzne ďalšie funkcie, ktoré vám môžu uľahčiť život a ktoré oceníte pri používaní reproduktora. V neposlednom rade zohráva úlohu aj značka a približná cenová kategória, do ktorej sa chcete zmestiť.

Autor: Hana Smětáková
Autor: Hana Smětáková
Šport a zdravý životný štýl ma sprevádzajú prakticky celý život. Keďže som fanúšikom moderných technológií, na ITmixe často recenzujem fitness náramky a inteligentné hodinky, ktoré sú pre mňa nepostrádateľným nástrojom v aktívnom živote. Okrem športu je mojím veľkým koníčkom aj cestovanie a spoznávanie nových miest.
Ako sa vám páčil tento článok?
5/5 - (8 hlasovanie)
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

JBL PartyBox Ultimate
Tip redakcie
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram