Elektrokolobežky: ako vybrať tú najlepšiu?

Elektrokolobežky: ako vybrať tú najlepšiu?

Elektrická kolobežka symbolizuje dopravný prostriedok, ktorý sa stáva čoraz populárnejším. Mestská elektrokolobežka je vhodná na každodenné dochádzanie do práce, s terénnym modelom si môžete užiť veľa zábavy v prírode. V tomto článku sa dozviete, aké ďalšie typy elektrických kolobežiek existujú, na aké parametre sa zamerať pri ich výbere a na čo si dať najmä pozor.

5 základných typov elektrických kolobežiek

Existuje niekoľko typov elektrických kolobežiek, ktoré si môžete kúpiť. Vzhľadom na ich rozdielne vlastnosti je každý variant vhodný na inú príležitosť a typ jazdy. Poďme sa na ne pozrieť bližšie.

Mestská elektrokolobežka

Mestské elektrické kolobežky sú zvyčajne vybavené menšími kolesami, ktoré umožňujú rýchlejšie manévrovanie v hustej mestskej premávke. Výhodou tohto typu je často aj nižšia hmotnosť a ľahká prenosnosť, čo oceníte pri čiastočnom cestovaní verejnou dopravou.

Zároveň pri týchto kolobežkách nepotrebujete vysokú kapacitu batérie - zvyčajne ju budete potrebovať len na malé cesty po meste alebo dochádzanie do školy či práce. Keďže v mestách nie sú vhodné vysoké rýchlosti, sú zvyčajne menej výkonné ako terénne modely.

Terénna elektrokolobežka

Ak chcete na elektrickej kolobežke vyraziť na výlety, oplatí sa siahnuť po tzv. terénnom modeli. Takáto kolobežka je vybavená väčšími kolieskami, ktoré uľahčujú prekonávanie prípadných prekážok (kamene, korene stromov, atď.). Takáto elektrická kolobežka má zvyčajne výkonnejší motor (nad 500 W) a vyššiu kapacitu batérie. Takže nielenže jazdí rýchlejšie, ale ponúka aj lepší dojazd.

Ideálne sú aj elektrické kolobežky s robustnejšou konštrukciou a odpružením, vďaka čomu je pre vás jazda pohodlnejšia. Nezabudnite, že nie každá kolobežka zvládne strmý kopec. Preto sa pri výbere pozrite na uhol, pod ktorým je schopná stúpať.

Elektrokolobežka so sedadlom

Elektrická kolobežka so sedadlom je ideálnou voľbou pre tých, ktorí od tohto dopravného prostriedku očakávajú maximálne pohodlie. Sedadlo sa zvyčajne nachádza skôr na terénnych elektrických kolobežkách a na niektorých modeloch sa dá ľahko odstrániť. Pred jazdou sa tak môžete sami rozhodnúť, či si sedadlo ponecháte alebo nie.

Pri výbere elektrickej kolobežky so sedadlom nezabudnite zohľadniť jej nosnosť na základe vašej aktuálnej hmotnosti.

Elektrokolobežka pre deti

Zvláštnosťou tejto elektrickej kolobežky je, že je určená pre deti. Z tohto dôvodu má zvyčajne menšie rozmery a nižšie riadidlá. Zároveň sa vyznačuje nižšou hmotnosťou a nosnosťou, ako aj nižším výkonom.

Detské elektrické kolobežky však nie sú určené pre všetky deti. Väčšina výrobcov uvádza minimálnu vekovú hranicu 8 rokov. Tento typ elektrických kolobežiek môže byť v niektorých prípadoch vybavený aj sedadlom.

Elektrokolobežka Harley

Názov tohto typu elektrickej kolobežky je odvodený od motocyklov Harley. Práve z nich elektrické kolobežky vychádzajú a na prvý pohľad sú si veľmi podobné.

Opísané stroje sú vybavené nízko posadeným sedadlom a vyššie posadenými riadidlami. Zvyčajne majú masívne kolesá, ktoré umožňujú pohodlnú jazdu aj v náročnejšom teréne. Zároveň môžete očakávať veľmi slušný výkon a vysokú maximálnu rýchlosť. Vďaka svojej konštrukcii sú vhodné aj na dlhšie výlety.

Najznámejší výrobcovia elektrických kolobežiek

Elektrické kolobežky sú v súčasnosti na vzostupe. Vzhľadom na to čoraz viac výrobcov zaraďuje tieto stroje do svojho portfólia výrobkov. A podobný trend možno očakávať aj v budúcnosti. Aké sú v súčasnosti najrozšírenejšie značky elektrických kolobežiek?

Elektrické kolobežky Xiaomi

Značka Xiaomi je synonymom výrobcov rôznych moderných technológií. Niet preto divu, že sa zameriava aj na dizajn elektrických kolobežiek. Existuje množstvo modelov, ktoré sa líšia výbavou (a teda aj cenou). Ich výhodou je, že sú veľmi rozšírené a možno ich pripojiť k smartfónu.

Xiaomi Mi Electric Scooter Pro 2

Ide o kvalitnú elektrickú kolobežku určenú na cestovanie po meste. Má rekuperačný systém, vďaka ktorému sa batéria dobíja počas brzdenia. Jej maximálna rýchlosť dosahuje 25 km/h a po úplnom nabití batérie dokáže zabezpečiť dojazd až 45 km.

Xiaomi Mi Electric Scooter 2 M365

Podobne ako predchádzajúci model, aj táto elektrická kolobežka je ideálna na dochádzanie do školy alebo do práce. Na plné nabitie vydrží až 30 km a v prípade potreby sa dá ľahko zložiť a prenášať - váži len 12,2 kg.

Xiaomi Mi Electric Scooter Pro

Táto elektrická kolobežka vyniká dlhým dojazdom až 45 km na jedno nabitie. Má kvalitné brzdy, ako aj výkonné osvetlenie, ktoré sa postará o vašu bezpečnosť. Vybrať si môžete aj z 3 rýchlostných režimov.

Elektrokolobežky City Boss

Elektrické kolobežky City Boss sú tiež veľmi obľúbené. Ich dizajn je navrhnutý tak, aby zodpovedal vízii dnešného ekologického sveta. Jednotlivé modely majú kvalitný rám, výkonný motor a k dispozícii sú náhradné diely.

Elektrokolobežky Segway

Značka Segway sa zameriava na elektrické kolobežky do mesta. Z tohto dôvodu sa vyznačujú predovšetkým ľahkou a kompaktnou konštrukciou. Kolobežky si dobre poradia aj s nerovným terénom.

Elektrokolobežky Razor

Obľúbené sú aj elektrické kolobežky Razor. Táto značka má vo svojom repertoári aj niekoľko modelov pre deti. Niektoré kolobežky sú vybavené aj praktickým sedadlom. Celkovo ide o kvalitné a výkonné stroje.

Kolieska – dajte si pozor na veľkosť a materiál

Na rôznych kolobežkách môžete vidieť rôzne typy koliesok. Líšia sa veľkosťou a materiálom, z ktorého sú vyrobené.

Veľkosť kolies - sú lepšie väčšie alebo menšie?

  • Väčšie kolieska umožnia rýchlejšiu jazdu, ale zároveň sa kolobežka bude ťažšie ovládať. Z tohto dôvodu sú vhodnejšie pre skúsených jazdcov, ktorí sa aj s väčšími kolesami dokážu bezpečne vyhnúť iným chodcom (napríklad na cyklotrasách). Ich bežný priemer je približne 10 ".
  • Menšie kolesá spôsobujú pomalšiu jazdu. Takáto kolobežka sa ľahšie ovláda a je vhodná pre začiatočníkov. Ich bežný priemer je približne 7 ".

Väčšie kolieska sa zvyknú používať na terénnych elektrických kolobežkách, zatiaľ čo menšie kolieska sa používajú na mestských elektrických kolobežkách.

Materiál a tvrdosť koliesok

Pokiaľ ide o materiál koliesok, môžete si vybrať:

  • Pevné kolieska, ktoré poznáte z kolieskových korčúľ. Tieto kolieska sú zvyčajne vyrobené z polyuretánu a ich najväčšou výhodou je, že sa nemusia nafukovať (a nedajú sa prepichnúť). Keď ich opotrebujete, je potrebné vymeniť celé koliesko. Zároveň s nimi cítite terén do najmenších detailov, preto sú vhodnejšie na mestské cesty.
  • Gumené kolieska možno poznáte z klasických bicyklov, ale na kolobežkách sú samozrejme menšie. Ich výhodou je pohodlnejšia jazda a skutočnosť, že akékoľvek nerovnosti sú prakticky nepostrehnuteľné - z tohto dôvodu sú vhodné aj do nerovného terénu. Na druhej strane je potrebné tieto kolieska pravidelne dofukovať a pri jazde hrozí riziko prepichnutia. Ak sú príliš opotrebované, stačí vymeniť plášť (nie celé koliesko).

Ako často by som mal vykonávať servis kolies?

Kolieska je potrebné servisovať hneď, ako dôjde k ich nadmernému opotrebovaniu (alebo keď prepichnete gumené koliesko). Interval servisu sa líši podľa toho, ako často na elektrickej kolobežke jazdíte. V priemere by sa kolieska mali kontrolovať aspoň raz ročne (po sezóne).

Kolieska si môžete nechať vymeniť sami alebo kolobežku zaniesť do najbližšieho servisného strediska.

Ak si vyberiete gumené kolieska, nezabudnite pred každou jazdou skontrolovať, či sú dostatočne nafúkané.

Výkon motora zvoľte s ohľadom na terén

Výkon motora ovplyvňuje jeho zrýchlenie a schopnosť udržať rýchlosť aj pri stúpaní. Čím vyšší výkon motora zvolíte, tým lepšie si poradíte s nerovným terénom.

Aj ťažší jazdci by si mali vyberať výkonnejšie modely, pretože hmotnosť jazdca (okrem iného) ovplyvňuje celkový dojazd elektrickej kolobežky.

Na rovnej asfaltovej ceste si vystačíte s motorom s výkonom do 350 W. Väčšina elektrických kolobežiek má výkon motora od 200 do 500 W, ktorý je vhodný do stredne náročného terénu.

Terénne kolobežky sú vybavené výkonnejším motorom, ktorý si lepšie poradí s členitým prírodným terénom. V tomto prípade môže byť výkon motora až 1000 - 3000 W.

Ak chcete na elektrickej kolobežke dochádzať na dlhšie vzdialenosti a kombinovať asfalt a prírodný terén s rôznou nerovnosťou, zvážte výkonnejší motor (od 1 000 do 3 000 W). Tieto modely majú aj vyššiu maximálnu rýchlosť a väčšiu kapacitu batérie, čo umožňuje dojazd až 80 km.

Typ jazdyMinimálny výkon motoraTyp terénu
Príležitostné jazdy a zábava100 WRovinatý
Jazda v mesteDo 350 WRovinatý, asfaltový
Jazda v meste350-450 WČlenitý, asfaltový
Výlety do prírody500-800 WČlenitý, prírodný
Dochádzanie na dlhé vzdialenosti2 000 W a viacCesty aj offroad

Výkon motora okrem iného ovplyvňuje aj to, ako dobre dokáže elektrokolobežka jazdiť do kopca. Ak sa teda budete často pohybovať v náročnom teréne, vyberajte si z kolobežiek s výkonnejším motorom.

Dojazd (výdrž batérie)

Dojazd každej elektrickej kolobežky závisí predovšetkým od kapacity batérie, ktorú používa. Vo väčšine prípadov sa dojazd udáva v kilometroch a predstavuje 10 až 30 km. Výnimočne sa možno stretnúť s dojazdom 45 km a najlepšie (a najdrahšie stroje) majú dojazd ešte väčší.

V tomto ohľade si elektrickú kolobežku vyberajte podľa toho, či s ňou plánujete prejsť dlhšiu vzdialenosť alebo či slúži najmä na zábavu.

Čo všetko ovplyvňuje dojazd?

  • Rýchlosť jazdy - čím opatrnejšie a pomalšie jazdíte, tým dlhšie vám batéria vydrží.
  • Typ terénu - rovinatý terén spotrebuje menej energie ako kopcovitý terén.
  • Náklad - čím viac nákladu veziete, tým je váš dojazd nižší.
  • Správne nafúknutie kolies - dostatočné nafúknutie kolies zvýši dojazd elektrickej kolobežky.

Ako môžete predĺžiť dojazd?

Ak dojazd kolobežky nestačí, môžete ho predĺžiť pomocou nasledujúcich možností:

  • Prídavná batéria - môžete so sebou nosiť ďalšiu batériu a v prípade potreby ju jednoducho vymeniť. Prídavná batéria sa ľahko zmestí do batohu.
  • Systém rekuperácie - ak to batéria podporuje, pri jazde sa obnoví určité množstvo energie. Tie však zvyčajne nemajú žiadnu významnú hodnotu.
  • Prestávka na dobíjanie - ak chcete napríklad jazdiť na elektrickej kolobežke do práce a z práce, môžete ju jednoducho dobiť počas pracovnej doby.

So starnutím batérie sa môže znížiť dojazd elektrickej kolobežky. V takom prípade je riešením úplná výmena batérie, ktorej životnosť sa pravdepodobne skončila.

Materiál a konštrukcia elektrických kolobežiek

Pri výbere by sa mal zohľadniť aj materiál, z ktorého je kolobežka vyrobená. Dôležité je aj to, aby konštrukcia samotného stroja spĺňala to, čo od neho očakávate.

Z akých materiálov sú kolobežky vyrobené?

  • Hliník - je ľahký, ale zvyčajne menej odolný.
  • Oceľ - je ťažšia, ale odolnejšia.
  • Dural - je ľahší a odolnejší. Tieto vlastnosti sa však odrážajú vo vyššej cene.

Ak budete kolobežku často prenášať, vyberte si ľahší materiál. Uvidíte, že to oceníte.

Parametre konštrukcie, ktoré treba brať do úvahy

  • Dĺžka a šírka nášľapu - tento parameter si vyberte podľa veľkosti svojho chodidla.
  • Skladnosť - niektoré (najmä mestské) elektrické kolobežky sa dajú ľahko zložiť a prenášať.
  • Dostupnosť náhradných dielov - uistite sa, že je k dispozícii dostatok náhradných dielov pre váš konkrétny model a že v prípade poruchy nebudete musieť vymeniť celú kolobežku.

Brzdy – každý variant má svoje (ne)výhody

Brzdy na elektrických kolobežkách symbolizujú dôležitý bezpečnostný prvok. Koniec koncov, v porovnaní s bežnou kolobežkou sa elektrická kolobežka môže rozbehnúť pomerne rýchlo a v takejto situácii je dôležité vedieť rýchlo a účinne zabrzdiť.

Brzdový systém sa delí na tri základné varianty:

  • Mechanické brzdy - majú podobu nožnej brzdy umiestnenej v zadnom blatníku (ako na bežnom skútri). V prípade daždivého počasia je však ich účinnosť nižšia.
  • Kotúčové brzdy - fungujú ako na bicykli. Na brzdenie sa používajú páčky, ktoré sa ťahajú smerom k riadidlám. Vďaka tomuto systému ide o najúčinnejšie riešenie.
  • Elektromagnetické brzdy - fungujú len vtedy, keď je batéria nabitá. Tieto brzdy bývajú nastavené aj na dlhšiu zotrvačnosť, čo výrazne predlžuje brzdnú dráhu.

Väčšina výrobcov kombinuje výhody kotúčových a elektromagnetických bŕzd. Vďaka tomu môžete zastaviť elektromagnetickými brzdami, ale ak je batéria už vybitá, pomôžu vám kotúčové brzdy.

Vlastnosti elektrickej kolobežky

Elektrické kolobežky ponúkajú v porovnaní s bežnými kolobežkami niekoľko zaujímavých funkcií. Poďme sa s nimi bližšie zoznámiť.

Pripojenie k smartfónu

Elektrické kolobežky symbolizujú pohodlie posledných rokov. Niet divu, že sa dajú jednoducho pripojiť k smartfónu prostredníctvom technológie bluetooth. V aplikácii od samotného výrobcu potom môžete získať prehľad o jednotlivých jazdách a zobraziť rôzne štatistiky (napr. prejdenú vzdialenosť, maximálnu rýchlosť, priemernú rýchlosť, zostávajúcu kapacitu batérie, atď.)

Tempomat na automatické udržiavanie rýchlosti

Funkciu tempomatu asi netreba zložito predstavovať, pretože väčšina ľudí ju pozná z klasických automobilov. Na elektrickom skútri s tempomatom jednoducho nastavíte požadovanú rýchlosť, ktorú bude stroj následne automaticky udržiavať. Nemusíte sa teda obávať, že by ste išli príliš rýchlo.

Rekuperácia zabezpečuje dobíjanie batérie

Táto funkcia umožňuje dobíjať elektrickú kolobežku počas brzdenia. Vďaka tomu môžete aspoň čiastočne predĺžiť dojazd kolobežky. Je preto vhodná najmä pre tých, ktorí plánujú jazdiť skôr na dlhšie vzdialenosti.

Osvetlenie pre vašu bezpečnosť

Elektrická kolobežka je dopravný prostriedok ako každý iný. Z tohto dôvodu je nevyhnutné, aby nechýbalo osvetlenie. Ideálnou kombináciou je predné biele LED svetlo a zadná červená blikačka, ktorá na vás ostatných jednoducho upozorní.

Zadné spätné zrkadlá

V hustej mestskej premávke sa môžu hodiť aj spätné zrkadlá, vďaka ktorým môžete kontrolovať, čo sa deje za vami. Ak ich vaša elektrokolobežka nemá, dajú sa ľahko dokúpiť a namontovať.

Blatníky sú užitočné v zlom počasí

Blatníky oceníte na mestských aj terénnych kolobežkách. V nepriaznivom počasí dokážu ochrániť vaše oblečenie pred všadeprítomným blatom. Rovnako ako spätné zrkadlá, aj blatníky sa zvyčajne dajú dodatočne namontovať.

Stojan vám pomôže zaparkovať kolobežku kdekoľvek

Ak nechcete svoju elektrickú kolobežku postaviť na bok, oceníte prítomnosť stojana. Ten sa zvyčajne nachádza na jednej strane kolobežky a dá sa jednoducho sklopiť nohou. Práve ten vám umožní zaparkovať kolobežku kdekoľvek vám to vyhovuje.

Hmotnosť, nosnosť a výška riadidiel

Hmotnosť kolobežky symbolizuje dôležitý parameter najmä pre tých ľudí, ktorí ju budú často prenášať. Klasické mestské elektrické kolobežky zvyčajne vážia okolo 8 kg, zatiaľ čo terénne modely môžu vážiť až trikrát viac.

Zároveň by sa mala zohľadniť jej nosnosť, teda maximálne zaťaženie kolobežky. To zahŕňa aj zaťaženie pri skokoch pri dopade, keď sa čiastočne zvýši hmotnosť osoby pôsobiacej na elektrickú kolobežku. Preto sa oplatí nepodceňovať nosnosť a počítať so svojou vyššou hmotnosťou. Takto sa nebudete musieť obávať o kolobežku, ak si na chrbát naložíte 5 kg batoh.

Ako vybrať výšku riadidiel?

Výšku riadidiel nastavte podľa toho, akú máte výšku. Dospelí zvyčajne nastavujú výšku riadidiel raz, deti musia tento parameter pravidelne kontrolovať.

Výška jazdca100-110 cm111-120 cm121-130 cm 131-140 cm141-150 cm151-160 cm161-170 cm171-180 cm 181-190 cm 191 cm a viac
Výška riadidiel50 cm55 cm60 cm65 cm70 cm75 cm80 cm85 cm90 cm95 cm a viac

Príslušenstvo a servis bývajú pomerne dobre dostupné

Tak, ako ku všetkým ostatným dopravným prostriedkom, aj k elektrickým kolobežkám si môžete kúpiť rôzne príslušenstvo. V prípade niektorých modelov môžu byť niektoré položky súčasťou balenia.

Zároveň by ste mali mať na pamäti, že sa nezaobídete bez pravidelného servisu. Ten si môžete zabezpečiť buď sami alebo kolobežku zveriť do starostlivosti odborníkov (veľmi často vám ju opravia aj v servisoch bicyklov).

Aké príslušenstvo si môžem kúpiť?

Môžete si kúpiť rôzne príslušenstvo na vylepšenie svojej elektrickej kolobežky. Môžete si vybrať univerzálny zvonček, svetlá a zámok. Náhradnú batériu však vždy vyberajte s ohľadom na konkrétny model elektrickej kolobežky.

Zvonček

Zvonček symbolizuje dôležité príslušenstvo na bicykli, a preto je vhodný aj pre elektrickú kolobežku. Pomocou neho na seba môžete ľahko upozorniť na ceste a na cyklotrase.

Svetlá

Niektoré e-kolobežky sú vybavené svetlami, zatiaľ čo pri niektorých si ich musíte dokúpiť. Ideálna je kombinácia predného bieleho svetla a zadného červeného svetla.

Zámok

Aby ste mohli nechať kolobežku bez dozoru, oplatí sa kúpiť zámok. Ten vám umožní zaparkovať stroj a pripevniť ho napríklad k stojanu na bicykle.

Náhradné batérie

Náhradné batérie sú užitočné pre ľudí, ktorí chcú na kolobežke jazdiť na dlhšie vzdialenosti. Pomocou nej môžete vymeniť vybitú batériu za náhradnú a prejsť dvakrát väčšiu vzdialenosť. Dodatočná alebo vymeniteľná batéria však nie je samozrejmosťou pri každom modeli.

Čo všetko je potrebné servisovať?

Odporúčame pravidelne kontrolovať stav vášho elektrického skútra. Aspoň raz za sezónu by ste mali dať svoj stroj kompletne servisovať a opraviť alebo vymeniť všetko, čo je potrebné

Výmena koliesok

Pevné kolieska je potrebné vymeniť, ak sú opotrebované. Kolieska sa opotrebúvajú priebežne, najmä pri brzdení. Gumené kolesá je tiež potrebné vymeniť, ak sú už opotrebované (alebo ak sú ich pneumatiky prepichnuté).

Výmena brzdových doštičiek a nastavenie bŕzd

Brzdové doštičky sa musia vymeniť, ak majú hrúbku menšiu ako 1 mm. Zároveň sa odporúča nastaviť aj brzdy, aby sa zabezpečilo, že tento dôležitý bezpečnostný prvok funguje tak, ako má.

Výmena nefunkčného dielu

Ak prestane fungovať dôležitý komponent, napríklad motor, displej alebo dokonca riadiaca jednotka, budete ho musieť opraviť alebo vymeniť. Môžete využiť záručný aj pozáručný servis.

Cena – koľko stojí elektrokolobežka?

Cena elektrokolobežky závisí od konkrétneho typu a jej konštrukcie. Vo všeobecnosti sa však tieto produkty môžu pohybovať v cenách od 250 do 2 000 EUR. Aké sú špecifiká jednotlivých cenových relácií?

Lacné elektrické kolobežky (do 400 EUR)

Pre najmenej náročných používateľov je kategória lacných elektrických kolobežiek ideálna. Ide o skvelú voľbu aj pre začiatočníkov a skôr rekreačných jazdcov.

Lacné elektrické kolobežky do 400 EUR sa vyznačujú základnou konštrukciou, napríklad na občasné dochádzanie do práce. Zvyčajne sú vybavené menej výkonným motorom a batériou s menším dojazdom. Zároveň v tejto kategórii nájdete špeciálnu skupinu detských elektrických kolobežiek, ktoré sa tiež vyznačujú jednoduchou konštrukciou.

Zlatá stredná cesta (do 800 EUR)

Kolobežky od 400 do 800 EUR symbolizujú pomyselnú zlatú strednú cestu. Nájdete tu modely ideálne na každodenné dochádzanie do práce a zábavné výlety. Tieto kolobežky sú už vybavené pomerne výkonným motorom a batériou a možno ich pripojiť k smartfónu. Výrobcovia zároveň používajú kvalitnejšie materiály.

Prémiové produkty (nad 800 EUR)

Tieto produkty sú určené pre najnáročnejších jazdcov. Kolobežky v tejto kategórii sú vyrobené z vysokokvalitných materiálov na čele s duralom. Môžu sa pochváliť výkonným motorom a vysokokapacitnou batériou, ktorá dokáže prejsť až 100 km. Ak teda hľadáte naozaj výkonnú kolobežku vyrobenú z prvotriednych materiálov na dlhé cesty, budete sa pohybovať práve v tejto cenovej kategórii.

Chápeme, že pre každého je vhodná iná elektrická kolobežka. Ak stále váhate, podľa akých parametrov si vybrať tú správnu, odporúčame vám podrobnejšie vyhľadávanie na internete. Koniec koncov, obstarávacia cena kolobežiek nie je zanedbateľným nákladom.

Často kladené otázky

Sú lepšie pevné alebo nafukovacie kolieska?

Vždy sa riaďte terénom, v ktorom budete na elektrickej kolobežke jazdiť najviac. Pevné kolesá sú ideálne do mesta, zatiaľ čo nafukovacie kolesá sú vhodné do náročnejšieho terénu.

Potrebujem na jazdu vodičský preukaz?

Zákon stanovuje, že ak kolobežka jazdí rýchlosťou vyššou ako 25 km/h, musí mať evidenčné číslo a osvedčenie o technickej spôsobilosti. Zároveň musíte mať aj príslušné vodičské oprávnenie pre takýto model. Väčšina elektrických kolobežiek má túto maximálnu rýchlosť.

Koľko váži elektrokolobežka?

To vždy závisí od typu elektrokolobežky. Mestské modely vážia v priemere 10 kg, ale terénne modely môžu vážiť až trojnásobok.

Ako dlho trvá nabíjanie elektrickej kolobežky?

Plné nabitie trvá v priemere približne 5 hodín. Existujú však aj modely s rýchlonabíjaním.

Autor: Hana Smětáková
Autor: Hana Smětáková
Šport a zdravý životný štýl ma sprevádzajú prakticky celý život. Keďže som fanúšikom moderných technológií, na ITmixe často recenzujem fitness náramky a inteligentné hodinky, ktoré sú pre mňa nepostrádateľným nástrojom v aktívnom živote. Okrem športu je mojím veľkým koníčkom aj cestovanie a spoznávanie nových miest.
Ako sa vám páčil tento článok?
5/5 - (10 hlasovanie)
1 komentář – Elektrokolobežky: ako vybrať tú najlepšiu?
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ninebot MAX G30
Tip redakcie
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram