ITmix.cz logo

Smart hodinky – športtestery: Garmin Forerunner

Smart hodinky – športtestery: Garmin Forerunner

Smart hodinky Garmin Forerunner sú jedným z najobľúbenejších modelov v portfóliu výrobcu. Pôsobia športovým dojmom a ich široká škála sledovaných ukazovateľov je určená predovšetkým pre aktívnych športovcov. Ak vás zaujíma, ako si vybrať hodinky Garmin Forerunner, popíšeme vám ich základné špecifiká a funkcie, ktoré sú pre tento modelový rad typické.

Často kladené otázky a odpovede

Ako sa starám o hodinky Garmin Forerunner?

Starostlivosť o smart hodinky spočíva v prevencii poškodenia. Hoci je väčšina modelov vybavená odolnými minerálnymi sklami a kovovými alebo plastovými telami, v ponuke ďalšieho príslušenstva nájdete aj ochranné fólie alebo silikónové puzdrá.

Ako spárovať zariadenie Garmin Forerunner so smartfónom?

Ak chcete zariadenie Forerunner využívať naplno, musíte ho spárovať so službou Garmin Connect. Tú nájdete v službe Google Play a v App Store. Spárovanie je jednoduché a smartfón aj samotné hodinky vás prevedú jednotlivými krokmi.

Ako vybrať hodinky Garmin Forerunner?

Hodinky Forerunner si vyberte podľa požadovaných funkcií a svojho rozpočtu. Pri týchto modeloch platí pravidlo, že s vyššou cenou prichádzajú aj vyššie funkcie. Ďalšie rady a tipy týkajúce sa nákupu hodiniek nájdete v našom článku o tom, ako si vybrať inteligentné hodinky.

Ako dlho vydrží batéria zariadenia Garmin Forerunner?

Výdrž batérie zariadenia Forerunner závisí od spôsobu jeho používania. Čím viac funkcií je na hodinkách aktívnych, tým kratšia je životnosť batérie. Podľa výrobcu ponúkajú nižšie modely približne 14-dňovú výdrž batérie v režime smart hodiniek. Vyššie modely so solárnym nabíjaním môžu vydržať až 20 dní.

Čo očakávať od hodiniek Garmin Forerunner?

Modelový rad Forerunner ponúka širokú škálu multišportovných hodiniek, označovaných aj ako športtestery. Hodinky ako také sú do veľkej miery zamerané na aktívnych športovcov, či už na amatérskej alebo profesionálnej úrovni. Základom každého modelu je vodotesnosť (zvyčajne do 5 ATM), GPS, monitorovanie fyziologických funkcií a široká škála sledovaných aktivít.

Typickým znakom týchto hodiniek je pomerne vysoká presnosť zabudovaných senzorov. Vďaka nim máte k dispozícii širokú škálu štatistík a analýz po každej športovej aktivite. Remienok hodiniek je typický pre portfólio značky Garmin - modely Forerunner sú vybavené rôzne širokými remienkami Quick Release a QuickFit, vďaka ktorým je ich výmena rýchla a jednoduchá. Jednou z výhod modelov Forerunner sú široké možnosti prispôsobenia vďaka prídavným remienkom.

Hodinky Garmin Forerunner nie sú určené len pre bežcov

Inteligentné hodinky Forerunner sú primárne zamerané na bežecké aktivity. Merania a následná analýza týchto športov sú najpodrobnejšie a najlepšie spracované. Pri behu oceníte aj kompaktné rozmery väčšiny modelov alebo pohodlné remienky s množstvom otvorov na pracky.

Napriek tomuto zameraniu modelov vám nič nebráni sledovať širokú škálu ďalších športov. Aj v týchto prípadoch oceníte fyzikálne vlastnosti modelov alebo ich pomerne presné senzory. Ak sa venujete plávaniu a vodným športom, triatlonu, kondičnému tréningu alebo dokonca joge, s hodinkami Forerunner môžete mať tieto aktivity vždy pod kontrolou.

Hlavné vlastnosti hodiniek Garmin Forerunner

Hoci je ponuka hodiniek Forerunner rozmanitá, základné funkcie sú pre väčšinu modelov spoločné. Vyššie modely potom tento sortiment rozširujú o funkcie, ktoré môžu byť užitočné pre profesionálnych športovcov. V tejto časti stručne popíšeme základné funkcie hodiniek Forerunner.

Meranie základných športových údajov (vzdialenosť, čas, tempo)

Keďže hodinky Forerunner sú určené predovšetkým pre aktívnych športovcov, aj najnižšie modely ponúkajú dôležité športové merania. Väčšina modelov je vybavená modulmi GPS, takže dokážu merať prejdenú vzdialenosť alebo vaše aktuálne tempo. K dispozícii je aj merania času, počtu okruhov a krokov.

Meranie športových aktivít je jednou z najsilnejších stránok modelov Garmin Forerunner.

Možno merať rôzne aktivity
Možno merať rôzne aktivity

Meranie srdcovej frekvencie

Monitor srdcového tepu sa nachádza na spodnej strane tela hodiniek a presnosť jeho merania závisí od toho, ako pevne je remienok hodiniek utiahnutý. Frekvencia merania je nastaviteľná a k dispozícii máte možnosti, ako je nepretržité meranie alebo meranie na požiadanie. Počas športovej aktivity je k dispozícii analýza zón srdcovej frekvencie (ST). Medzi zónami nájdete aj zónu VO2 max a hodinky dokážu odhadnúť aj samostatnú hodnotu tohto parametra.

Monitorovanie spánku

Ak ste zvyknutí nosiť hodinky počas spánku, modely Forerunner ponúkajú pomerne podrobnú analýzu vášho spánku. Na základe pohybov vášho zápästia a srdcovej frekvencie dokážu odhadnúť čas spánku alebo dĺžku jednotlivých spánkových fáz.

Zabudované GPS

Hodinky Forerunner využívajú na sledovanie vašej polohy nielen GPS, ale aj GLONASS a GALILEO. Sledovanie športových aktivít patrí medzi najpresnejšie v porovnaní s konkurenčnými výrobcami. Modely nižšej triedy, ako napríklad Forerunner 55, len zaznamenávajú vašu trasu. Modely strednej triedy (Forerunner 255) síce ponúkajú navigáciu, ale len vo forme smerových šípok a trasy na monochromatickom pozadí. Vyššie modely, ako napríklad Forerunner 955 , vás môžu navigovať aj po trase a zároveň ponúkajú podrobné mapy s názvami ulíc.

Garmin Coach

Pomocou aplikácie Garmin Connect vyhľadajte vytvorený tréningový plán a potom ho odošlite do hodiniek Forerunner. Hodinky budú zaznamenávať váš pokrok a v prípade potreby upravia vaše tréningové ciele. Tréning môžete kedykoľvek prerušiť a venovať sa iným športovým aktivitám.

Vlastné tréningové plány

Vzhľadom na športové zameranie hodiniek Forerunner nesmie v ponuke funkcií chýbať možnosť plánovania vlastných tréningov. Tréningové nastavenia sa v jednotlivých modelových triedach líšia. V nižších modeloch môžete nastaviť najmä tréningové fázy (tempo, čas, vzdialenosť). Vyššie modely naopak umožňujú vytvoriť trasu, po ktorej vás hodinky budú navigovať, alebo stiahnuť a používať trasy vo formáte gpx.

Notifikácie a upozornenia

Inteligentné oznámenia sú k dispozícii v oboch kompatibilných operačných systémoch (Android, iOS). Oznámenie sa skladá z ikony aplikácie a jej textu. Všetky modely Forerunner podporujú aj možnosť reagovať na oznámenia. Môžete si vybrať z prednastavenej ponuky odpovedí alebo si definovať vlastné.

Hodinky vás môžu upozorniť aj na prekročenie rôznych metrík pri športovaní. Môžete si nastaviť buď rozsah, alebo samotnú hodnotu. Toto nastavenie je k dispozícii napríklad vo vzťahu k tempu, rýchlosti, spáleným kalóriám alebo prejdenej vzdialenosti. Hodinky vás na to upozornia vibráciami a zvukom.

Ovládanie hudby

Sortiment hodiniek Forerunner zahŕňa štandardné modely, ako aj modely s funkciou "Hudba". Možnosť ovládať hudbu zo smartfónu je však spoločná pre všetky modely Forerunner. Hodinky umožňujú preskočiť skladby, vrátiť sa k nim alebo ich pozastaviť. Hudobné modely, ako napríklad Forerunner 255S Music, ponúkajú aj úložisko na ukladanie vlastných skladieb. Ak teda počas športových aktivít radi počúvate hudbu z bezdrôtových slúchadiel, smartfón môžete nechať doma.

Na počúvanie hudby môžete používať Spotify alebo iné služby
Na počúvanie hudby môžete používať Spotify alebo iné služby

Podpora externých senzorov pomocou ANT+

Technológia ANT+ sa používa na komunikáciu medzi rôznymi športovými senzormi. Túto technológiu podporujú zástupcovia modelového radu Garmin Forerunner. Ak teda používate hrudný pás, senzor kadencie alebo iné zariadenie s podporou ANT+, hodinky budú s týmto zariadením bez problémov komunikovať.

Hodinky Garmin Forerunner – ako sa v nich vyznať?

Hodinky a športtestery Forerunner patria medzi najstaršie produkty v portfóliu spoločnosti Garmin. Názov každého modelu obsahuje dvoj až trojmiestne číslo, ktoré model zaraďuje do nižšej, strednej a vyššej triedy. Jednotlivé triedy si teraz stručne popíšeme.

Modely Forerunner 5x a 4x – nižšia modelová rada

Tieto modely patria do nižšej triedy a ich najsilnejšími stránkami sú kompaktné rozmery a cenová dostupnosť. Rozsah funkcií je len základný, ale napriek nižšej cene sú ich senzory a merania pomerne presné a spoľahlivé. V ich výbave funkcií nenájdete napríklad navigáciu alebo pripravenosť na tréning.

Ciferník hodiniek je dobre viditeľný aj na priamom slnečnom svetle
Ciferník hodiniek je dobre viditeľný aj na priamom slnečnom svetle

Forerunner 2xx až 7xx – modely strednej triedy

Modely strednej triedy ponúkajú viac funkcií, väčšie rozmery a dlhšiu výdrž batérie. Niektorí zástupcovia sú k dispozícii vo viacerých konfiguráciách, napríklad Music (s úložiskom na hudbu) alebo S (kompaktnejšia verzia). Modely majú štandardné tlačidlové ovládanie a väčšina podporuje navigáciu v podobe smerových šípok.

Subjektívne považujeme hodinky za športové, ale stále pomerne elegantné
Subjektívne považujeme hodinky za športové, ale stále pomerne elegantné

Modely 9xx – vyššia modelová rada

Vyššie modely sa vyznačujú dotykovým ovládaním a najširšou ponukou funkcií. Väčšie rozmery umožňujú výrobcom zabudovať do týchto modelov väčšie batérie. Preto môže ich životnosť batérie presiahnuť 20 dní. Základnú verziu týchto hodiniek zvyčajne dopĺňa verzia Solar, ktorá ponúka aj solárne nabíjanie. Tieto modely spájajú to najlepšie zo športtesterov a lifestylových inteligentných hodiniek.

Vyššie modely vyzerajú pomerne robustne
Vyššie modely vyzerajú pomerne robustne

Remienky Garmin Forerunner

Väčšina hodiniek sa dodáva s rýchloupínacími remienkami s teleskopickými koncovkami na pripevnenie k telu hodiniek. Na každom modeli v ponuke nájdete remienky s rôznou šírkou, takže kompatibilita nie je vždy zaručená. Na druhej strane je ponuka ďalších remienkov v daných veľkostiach pomerne široká. To je detail, ktorý ocení väčšina používateľov.

Šírka popruhov sa môže u rôznych modelov líšiť. Napríklad zatiaľ čo Forerunner 255S sa dodáva s 18 mm remienkom, vyšší model 955 má 22 mm remienok. Ak teda zvažujete prechod na vyšší modelový rad a chcete naďalej používať svoj prídavný remienok, uistite sa, že nový model je kompatibilný s jeho šírkou.

Remienok je pohodlný a dá sa rýchlo vymeniť
Remienok je pohodlný a dá sa rýchlo vymeniť

Garmin Forerunner – recenzie a naše testované modely

V našej redakcii sme už otestovali niekoľko modelov z radu Forerunner. Dbáme na to, aby sme vám ponúkli autentický a objektívny pohľad na modely v jednotlivých triedach. V nasledujúcej časti vám prinášame stručný popis nami testovaných modelov Garmin Forerunner.

Dámske hodinky Garmin Forerunner

Dámske modely nájdete takmer v každej cenovej kategórii. Ich hlavnou výhodou je menšia veľkosť ciferníka. Z hľadiska rozsahu funkcií sa pánske a dámske modely výrazne nelíšia. Dostupnosť funkcie sledovania menštruačného cyklu závisí od pohlavia, ktoré ste zadali vo svojom účte Garmin Connect. Hodinky môžu sledovať fázy cyklu alebo dokonca priebeh tehotenstva v súvislosti s cyklom.

Pánske hodinky Garmin Forerunner

Pánske modely sú zvyčajne väčšie, a preto majú širšie remienky. Tieto modely tiež pohodlne sedia na širších zápästiach. V prípade, že si nepotrpíte na mohutné modely a radi by ste siahli po modeli strednej triedy, odporúčame aj modely Forerunner z radu 7xx alebo 6xx.

Pre koho je Garmin Forerunner určený

Ako sme spomenuli v úvode, hodinky sú vhodné najmä pre aktívnych športovcov. Či už športujete rekreačne alebo profesionálne, v ponuke Forerunner si nájde svojho favorita takmer každý. Športové metriky sú najpodrobnejšie pri sledovaní bežeckých podujatí, ale to neznamená, že hodinky nie sú vhodné aj na iné športy.

Mnohí zástupcovia tohto radu patria medzi najlepšie smart hodinky na plávanie alebo dokonca triatlon. Modely podporujú integráciu s fitnes aplikáciami, ako sú Strava alebo Zwift, a vo výbave väčšiny hodiniek nájdete aj GPS na sledovanie trasy alebo NFC na bezkontaktné platby. Hodinky odporúčame aj ľuďom, ktorí potrebujú mať neustále prehľad o svojom zdraví. Meranie a odhad fyziologických funkcií patria v porovnaní s konkurenciou k najpresnejším.

Komu hodinky Garmin Forerunner neodporúčame

Na druhej strane hodinky neodporúčame ľuďom, ktorí hľadajú minimalistické a elegantné hodinky ako náhradu smartfónu. V čase písania tohto článku modely Forerunner nepodporujú vkladanie SIM kariet ani uskutočňovanie hovorov. Môžete však prijímať, odmietať alebo odpovedať na hovory pomocou preddefinovaných správ.

Hodinky Garmin Forerunner nepatria medzi najlacnejšie. Hoci mnohé z nich ponúkajú vynikajúci pomer ceny a kvality, neodporúčame ich ľuďom, ktorí chcú na hodinkách výrazne ušetriť. Okrem toho rôznorodé funkcie a bohaté používateľské prostredie nemusia byť ideálne pre starších ľudí alebo deti. Ak hľadáte hodinky pre deti, pozrite si náš článok o najlepších modeloch pre túto vekovú skupinu.

Autor: Martin Dajča
Autor: Martin Dajča
Som študent, ktorý rád pretvára svoje skúsenosti a zložité myšlienky do zrozumiteľného jazyka pre spotrebiteľov. Vo voľnom čase rád behám, bicyklujem a chodím na túry po okolí. V mojom portfóliu sa preto nachádzajú recenzie inteligentných hodiniek, kamier do auta a mnohých ďalších pomôcok pre každodenný život.
Ako sa vám páčil tento článok?
Vaše hodnotenie
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Garmin Forerunner 965
Tip redakcie
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram