ITmix.cz logo

Recenzia: fitness náramok Xiaomi Mi Band 8

Silné stránky
 • Pohodlný pri dlhom používaní
 • Čitateľnosť na priamom slnku
 • Režim umiestnenia na obuv
 • Dobrá výdrž batérie
 • Pokročilé bežecké metriky
Slabé stránky
 • Nižšia presnosť merania spánku
 • Chýbajúca podpora platieb v SR
 • Prehnaný čas na zotavenie
 • Chýba GPS
Celkové hodnotenie
4.3/5

Na prvý pohľad fitness náramok Xiaomi Mi Band 8 možno neprináša veľa medzigeneračných zmien, ale po chvíli používania sú rozdiely viac než zrejmé. Model 8 dostal jasnejší displej s vyššou obnovovacou frekvenciou, výkonnejší procesor, nové športové funkcie a batériu s vyššou kapacitou. Náramok sme v redakcii podrobili náročným testom, aby sme zistili, aké sú jeho možnosti a výkon pri každodennom používaní.

Náramok sme testovali v angličtine, pretože slovenská lokalizácia nebola v tom čase k dispozícii.

Často kladené otázky a odpovede

Aká je výdrž batérie Xiaomi Mi Band 8?

Počas nášho testovania sme náramok používali bez obmedzení a dosiahli sme výdrž batérie 12 dní na jedno nabitie. V prípade aktivácie funkcie Always-on displej klesla výdrž batérie na 4 dni.

Môžem s náramkom Xiaomi Mi Band 8 platiť?

Nie, v SR nie je možné s náramkom v základnej verzii platiť. Jeho NFC čip je použiteľný len v Číne. Na globálne bezkontaktné platby je potrebné zvoliť NFC verziu Mi Band 8 alebo staršie náramky Mi Band 7 a Mi Band 6.

Ponúka Xiaomi Mi Band 8 GPS?

Nie, pripojenie GPS je zatiaľ doménou iba náramku Xiaomi Smart Band 7 Pro. Náramok síce dokáže pridať vašu trasu do záznamu aktivít, ale iba ak športujete so smartfónom, ktorý je k náramku pripojený cez bluetooth a má aktívne určovanie polohy.

Súčasťou balenia je okrem samotného náramku aj nabíjací USB kábel s proprietárnym konektorom a používateľská dokumentácia.

Technické parametre Xiaomi Mi Band 8

V nasledujúcej časti sme stručne zhrnuli technické špecifikácie náramku Mi Band 8. Nie sú to však jediné vlastnosti, ktoré by pre vás mali byť pri kúpe fitness náramku rozhodujúce. Ak máte záujem dozvedieť sa o fit náramkoch viac, prečítajte si náš článok o tom, ako vybrať fitness náramok alebo si pozrite naše recenzie iných smart náramkov.

Názov parametraHodnota
Typ remienkaSilikónový
OdolnosťVodotesnosť 50 m
DisplejAMOLED dotykový, 1,62"
Maximálny jas displeja600 nitov
Kapacita batérie190 mAh
Výdrž batérieAž 16 dní
Spôsob nabíjaniaMagnetická nabíjacia koncovka
KompatibilitaBluetooth 5.1
Rozmery bez remienka4,8 x 2,3 x 1,1 cm
Hmotnosť s remienkom27 g

Displej náramku je jasnejší a plynulejší

Uhlopriečka displeja sa medzi generáciami nezväčšila, ale vzhľadom na športové zameranie náramku to ani nie je potrebné. 1,62"AMOLED displej je však o niečo jasnejší ako jeho predchodcovia. Nová generácia náramku ponúka maximálny jas 600 nitov, zatiaľ čo Band 7 a Band 7 Pro ponúkali len 500 nitov. Vďaka tomu je displej ešte lepšie viditeľný na priamom slnečnom svetle.

Na základe testovania v rôznych svetelných podmienkach môžeme potvrdiť, že čitateľnosť displeja je uspokojivá. Problém sme nezaznamenali v interiéri, vonku pod zatiahnutou oblohou ani na priamom slnku.

Displej je vybavený aj senzorom okolitého osvetlenia, takže dokáže prispôsobiť jas aktuálnym podmienkam. Ďalším výrazným rozdielom je obnovovacia frekvencia, ktorá sa zvýšila z 30 na 60 Hz. Pohyb v používateľskom prostredí je oveľa plynulejší ako kedykoľvek predtým.

Kde kúpiť Xiaomi Mi Band 8
Xiaomi Mi Band 8
Hodnotenie
4.3/5

Náramok vám na zápästí nebude prekážať

Jednou z hlavných výhod fit náramkov oproti inteligentným hodinkám sú ich kompaktnejšie rozmery, nižšia hmotnosť a pre mnohých používateľov vyššia úroveň pohodlia pri ich nosení. Náramok sme testovali nielen pri bežnom používaní, ale aj pri športových a iných aktivitách. Napriek tesnému priliehaniu nám náramok poskytoval vysokú úroveň pohodlia bez ohľadu na aktivity, ktoré sme s ním vykonávali.

Xiaomi Mi Band 8 prináša medzi základné verzie náramkov nový spôsob uchytenia k puzdru, ktorý sa osvedčil pri Xiaomi Smart Band 7 Pro. Nejde teda o silikónový "unibody" remienok, z ktorého odlepíte puzdro, ale o remienok, ktorý sa skladá z dvoch samostatných častí. Tie sú k puzdru pripevnené pomocou patentiek, ktoré môžete uvoľniť pomocou tlačidiel.

Mechanizmus zapínania je rovnaký ako pri Mi Band 7.

Výdrž batérie sa medzi generáciami mierne zvýšila

Nová generácia Mi Band dostala batériu s kapacitou 190 mAh, čo je generačný nárast o 10 mAh. Tento rozdiel podľa výrobcu zabezpečí až o 2 dni dlhšiu výdrž batérie, ktorá by pri bežnom používaní mala dosiahnuť 16 dní namiesto 14 dní. Keďže pod pojmom "typické používanie" si každý z nás môže predstaviť niečo iné, rozhodli sme sa náramok podrobiť vlastnému testu výdrže v týchto podmienkach:

 • vždy zapnutý displej je deaktivovaný a je nastavený automatický jas,
 • nepretržité meranie srdcovej frekvencie,
 • sledovanie spánku vrátane pokročilých meraní,
 • 40 minút monitorovaných aktivít denne,
 • približne 20 prijatých oznámení z telefónu denne,
 • štyri merania okysličenia krvi a päť meraní stresu denne
 • a pravidelné sledovanie času.

Za týchto podmienok dosiahol remienok výdrž batérie 12 dní, čo hodnotíme veľmi pozitívne. Ak by sme náramok používali šetrnejšie a obmedzili napríklad športové aktivity, ľahko by sme dosiahli hodnotu udávanú výrobcom.

Výdrž s aktivovaným Always-on displejom

Funkcia Always-on je dostupná od Mi Band 7 a zvyčajne prináša výrazný pokles výdrže batérie. Výrobca uvádza, že náramok pri tomto nastavení vydrží na jedno nabitie 6 dní, zatiaľ čo pri predchádzajúcej generácii to boli 3 dni.

V nami uvedených podmienkach bola výdrž batérie ôsmej generácie náramku 4 dni. V tomto prípade je 60 Hz obnovovacia frekvencia miernou slabinou. Kvôli nej má náramok vyššiu spotrebu energie ako náramky s 30 Hz displejmi.

Nabíjanie z 0 na 100 % trvalo približne hodinu.

Športová funkcia

Pre športovcov ponúka fitness náramok viac ako 150 sledovaných aktivít. Hoci je to pôsobivé číslo, väčšina režimov pozostáva len zo sledovania tepovej frekvencie, kalórií a času regenerácie. Najpodrobnejšie metriky potom nájdete pri aktivitách, ako je beh, bicyklovanie alebo plávanie.

Nový akcelerometer analyzuje váš došľap

Mi Band 8 dostal nový, presnejší akcelerometer, ktorý zaznamenáva počet krokov, ich priemernú dĺžku, vaše tempo a kadenciu (počet krokov za minútu). Ak náramok umiestnite do puzdra na obuv (nie je súčasťou balenia), získate prístup k podrobnejšej analýze vašich bežeckých a cyklistických pohybov. Ak sa rozhodnete používať tento režim počas behu (či už na ľavej alebo pravej nohe), získate prístup k metrikám, ako napr:

Kde kúpiť Xiaomi Mi Band 8
Xiaomi Mi Band 8
Hodnotenie
4.3/5
 • vzor došľapu - ktorá časť chodidla dopadá na povrch ako prvá,
 • doba kontaktu s povrchom,
 • doba mimo kontaktu s povrchom - tzv. flight time,
 • nárazová sila došľapu,
 • a miera pronácie/supinácie - ako veľmi sa chodidlo vychyluje z roviny.

Režim nosenia na topánkach je veľkou výhodou Mi Band 8 nielen oproti konkurenčným náramkom, ale aj smart hodinkám vo vyšších cenových kategóriách, ktoré tieto metriky ponúkajú len po pripojení ďalšieho príslušenstva.

Akcelerometer umožňuje vykonávať interaktívny aerobik. Po stiahnutí špeciálnej aplikácie získate prístup k jedinečným cvičeniam, pri ktorých náramok zaznamenáva pohyby vašej ruky počas boxovania. Aplikácia je však zatiaľ dostupná len v čínštine, takže ak neovládate tento jazyk, je u nás prakticky nepoužiteľná.

Športové metriky v rôznych režimoch

Ako sme spomenuli na začiatku kapitoly, mnohé športové režimy zaznamenávajú len základné metriky. S podrobnými meraniami sa stretnete len pri behu, cyklistike a plávaní.

Nečakajte však, že náramok bude zaznamenávať aj samotnú trasu. Stále ide o funkciu, ktorá je charakteristická len pre Xiaomi Smart Band 7 Pro a očakávaný Mi Band 8 Pro. Základná verzia náramku Mi Band 8 teda dopĺňa záznam trasy GPS zo spárovaného smartfónu.

Bežecké metriky

V prípade behu náramok okrem tempa, kalórií, krokov a času zaznamenáva aj trasu. Po tréningu nájdete v aplikácii vyhodnotenie Training effect, ktoré vám poskytne prehľad o zameraní vašej aktivity (kondičný tréning, spaľovanie tukov atď.). Na základe výstupu tohto merania môžete upraviť záťaž v ďalšom tréningu, aby bol pre vás prospešnejší.

Ďalšou užitočnou metrikou je VO2 max, ktorej významu a prínosu sa venujeme v samostatnom článku. Náramok pre nášho testera odhadol rovnaké hodnoty ako Xiaomi Smart Band 7 Pro. Okrem samotnej hodnoty je však dôležitý aj jej vývoj v čase. Zvyšovanie VO2 max je zvyčajne znakom zlepšovania kondície.

Hodnotu VO2 max a jej zmenu v čase na náramku oceňujeme
Hodnotu VO2 max a jej zmenu v čase na náramku oceňujeme

Ak vyberiete režim "running pod" na nosenie na topánkach, môžete získať prístup k metrikám uvedeným v predchádzajúcej kapitole.

Hoci športové schopnosti náramku hodnotíme celkovo pozitívne, za menší nedostatok považujeme čas zotavenia. Pri testovaní športových metrík vyberáme vždy takmer rovnaký tréning. Väčšinou po ňom náš tester vyžaduje minimálne 20 hodín regenerácie. Náramok mu však odporučil až 43 hodín, čo je neúmerne dlhý čas a potenciál vynechania dôležitého tréningového dňa.

Čas regenerácie vám má pomôcť lepšie odhadnúť, kedy je čas na ďalší tréning
Čas regenerácie vám má pomôcť lepšie odhadnúť, kedy je čas na ďalší tréning

V súvislosti s behom máte k dispozícii jednorazové tréningy, ktoré sa líšia svojou náročnosťou, zameraním a, samozrejme, dĺžkou. Môžete si vybrať z kondičných tréningov alebo tréningov na spaľovanie tukov alebo intenzívnych intervalových tréningov rôznej úrovne (MIIT, HIIT). Vlastné tréningy ani navigáciu po trase náramok nepodporuje.

Plavecké metriky

V prípade plávania v bazéne náramok ponúka metriky ako počet dĺžok, plavecký štýl, počet záberov, priemerné tempo, SWOLF (efektivita plávania) a samozrejme čas. Náramok nezaznamenáva srdcovú frekvenciu počas plávania, čo môže byť pre niektorých používateľov negatívom.

Kde kúpiť Xiaomi Mi Band 8
Xiaomi Mi Band 8
Hodnotenie
4.3/5

Zdravotné funkcie

Pokiaľ ide o monitorovanie zdravia, Mi Band 8 vám poskytne základné funkcie v podobe monitorovania srdcového tepu, priebehu spánku, stresovej záťaže alebo okysličenia krvi. Aj napriek malým rozmerom náramku tak budete mať vždy prehľad o svojom zdravotnom stave.

Meranie stresovej záťaže

Stres sa v prípade Mi Band 8 považuje za reakciu na náročnú situáciu alebo výzvu. Meranie prebieha mimo športových aktivít, trvá približne 45 sekúnd a závisí od utiahnutia náramku. Náramok hodnotí váš stres číslom a slovným komentárom. Počas testovania sa táto funkcia ukázala ako pomerne spoľahlivá. Napríklad 30 minút po vypití dvoch silných káv sa údaje zmenili z relaxačných na mierne stresové.

Stresové zaťaženie je hodnotené slovne a číselne
Stresové zaťaženie je hodnotené slovne a číselne

Monitorovanie spánku

Ak budete náramok nosiť počas spánku, budete mať prístup ku krátkemu vyhodnoteniu. Náramok zaznamenáva čas zaspania a prebudenia, ako dlho trval samotný spánok a jednotlivé fázy spánku. Môžete tiež nastaviť monitorovanie spánku pre srdcovú frekvenciu a dýchanie.

Analýza spánku je stručná, ale výstižná a ponúka takmer všetko, čo môže používateľ požadovať. Náramok dokáže pomerne presne zaznamenať začiatok a koniec spánku. Narazili sme však na problém v súvislosti s prerušovaním spánku. Ak sa náš tester zobudil a neaktivoval náramok ťuknutím na displej, systém toto prerušenie spánku vôbec nezaregistroval.

Meranie okysličenia krvi (SpO2)

Sýtosť sme merali niekoľkokrát počas testovania a meranie trvalo vždy približne 20 sekúnd. Rozdiely v nameraných hodnotách boli minimálne, z čoho usudzujeme, že presnosť je pomerne vysoká. Meranie môže byť buď "na požiadanie", alebo kontinuálne počas celého dňa.

Nepretržité meranie okysličenia krvi je potrebné len pri závažných stavoch u hospitalizovaných pacientov. V prípade Mi Band 8 toto meranie len zbytočne zvyšuje spotrebu. Preto odporúčame spustiť meranie saturácie manuálne.

Praktické lifestylové funkcie

Napriek malým rozmerom vám náramok môže uľahčiť každodenné fungovanie v rôznych situáciách. V prvom rade ponúka ovládanie hudby a hlasitosti pre prehrávanie zo smartfónu. Samotný náramok nie je možné používať ako zdroj hudby.

V základnej verzii je náramok síce vybavený čipom NFC, ale ten umožňuje len bezkontaktné platenie v Číne. Na globálne platby budete musieť siahnuť po náramku Xiaomi Mi Band 8 NFC.

K dispozícii je ponuka počasia, ktorá pozostáva z aktuálnych informácií o počasí a stručnej predpovede na najbližšie dni. K dispozícii máte aj stopky, časovač alebo budík s možnosťou inteligentného budenia (náramok vypočíta optimálny čas budenia do 10 minút pred plánovaným časom).

Príjemne nás prekvapila funkcia sústredenia, ktorá využíva techniku "pomodoro" na zlepšenie vašej produktivity. Náramok tiež zobrazuje oznámenia zo smartfónu a umožňuje prijať alebo odmietnuť prichádzajúci hovor. Na záver kapitoly spomenieme praktickú diaľkovú spúšť fotoaparátu na smartfóne, baterku (maximálny jas s bielym pozadím) a funkciu lokalizácie strateného telefónu.

Kde kúpiť Xiaomi Mi Band 8
Xiaomi Mi Band 8
Hodnotenie
4.3/5

Záver – pre koho je Xiaomi Mi Band 8 vhodný?

Fitness náramok Xiaomi Mi Band 8 je praktický a kompaktný spoločník pre všetkých športovcov, ktorí hľadajú alternatívu k športovaniu so smartfónom. Náramok ponúka bohaté zastúpenie merania pri behu, plávaní a jazde na bicykli, ktoré vám pomôžu neustále zlepšovať svoju kondíciu.

Pre bežcov sú k dispozícii pokročilé merania, ak si náramok umiestnite na topánky. Medzi metriky patrí vzor došľapu, jeho sila nárazu alebo čas kontaktu s povrchom. Náramok tak ponúka funkcie, s ktorými sa stretnete v prémiových smart hodinkách. Hoci presnosť týchto odhadov a meraní nie je na takej vysokej úrovni, stále ide o veľmi praktické a cenovo výhodné riešenie.

Okrem športu nás na náramku zaujali aj zdravotné funkcie vrátane monitorovania spánku, okysličovania krvi a monitorovania stresu. Praktické funkcie pozostávajú z časovača, budíka, predpovede počasia, diaľkovej spúšte fotoaparátu alebo ovládania prehrávania hudby na telefóne. Čo sa týka pohodlia, náramok vám nebude prekážať pri športovaní, spánku ani pri celodennom nosení. Pri menej namáhavom používaní by mala výdrž batérie dosiahnuť úctyhodných 16 dní.

Recenzia: fitness náramok Xiaomi Mi Band 8
 • Kvalita spracovania
 • Výdrž batérie
 • Ovládanie a funkcie
 • Displej
 • Pomer cena/výkon
4.3

Cenovo dostupný fitness náramok s pokročilými metrikami

Na prvý pohľad fitness náramok Xiaomi Mi Band 8 možno neprináša veľa medzigeneračných zmien, ale po chvíli používania sú rozdiely viac než zrejmé. Model 8 dostal jasnejší displej s vyššou obnovovacou frekvenciou, výkonnejší procesor, nové športové funkcie a batériu s vyššou kapacitou. Náramok sme v redakcii podrobili náročným testom, aby sme zistili, aké sú jeho možnosti a výkon pri každodennom používaní.

Pros

 • Pohodlný pri dlhom používaní
 • Čitateľnosť na priamom slnku
 • Režim umiestnenia na obuv
 • Dobrá výdrž batérie
 • Pokročilé bežecké metriky

Cons

 • Nižšia presnosť merania spánku
 • Chýbajúca podpora platieb v SR
 • Prehnaný čas na zotavenie
 • Chýba GPS
Tento článok pripravil autor na základe skutočných skúseností s produktom. Hodnotenie môže byť ovplyvnené subjektívnymi dojmami autora.
Autor: Martin Dajča
Autor: Martin Dajča
Som študent, ktorý rád pretvára svoje skúsenosti a zložité myšlienky do zrozumiteľného jazyka pre spotrebiteľov. Vo voľnom čase rád behám, bicyklujem a chodím na túry po okolí. V mojom portfóliu sa preto nachádzajú recenzie inteligentných hodiniek, kamier do auta a mnohých ďalších pomôcok pre každodenný život.
Ako sa vám páčil tento článok?
4.6/5 - (5 hlasovanie)
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Súvisiace recenzie

Recenzia: fitness náramok Xiaomi Mi Band 8
Xiaomi Mi Band 8
Hodnotenie: 4.3/5
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram