Recenzia: bezdrôtové slúchadlá LAMAX NoiseComfort2 ANC
Bezdrôtové slúchadlá LAMAX NoiseComfort2 ANC si ma získali svojou výbornou kvalitou zvuku. Za výhodnú cenu získate pohodlné slúchadlá so solídnou výdržou batérie a šikovne navrhnutou konštrukciou. Náušníky pekne sedia okolo uší a vďaka aktívnemu potlačeniu hluku vás hudba ľahko vtiahne do deja. Sú teda ideálne aj na cesty, pri práci alebo štúdiu.
Často kladené otázky a odpovede
Slúchadlá sú navrhnuté tak, aby vydržali až 55 hodín pri počúvaní na 50 % hlasitosti, 30 hodín s aktívnym potlačením hluku. Pri mojom testovaní sa tieto hodnoty len potvrdili.
Slúchadlá LAMAX sa ovládajú úplne jednoducho pomocou multifunkčných tlačidiel. Nachádzajú sa výlučne na pravom hlavovom moste, prakticky vyčnievajú a čoskoro sa ich naučíte ovládať po hmate. Môžete ich použiť aj na zapnutie mobilného asistenta a ovládanie slúchadiel hlasom.
Slúchadlá sú vybavené funkciou aktívneho potlačenia hluku. Zároveň môžete nechať slúchadlá pripojené k dvom zariadeniam súčasne - napríklad pri sledovaní filmu na počítači slúchadlá automaticky pozastavia zvuk a prepnú na telefón pre prichádzajúci hovor. LAMAX však nespolupracujú so žiadnymi aplikáciami, takže tu nenájdete ďalší ekvalizér ani iné doplnkové funkcie. K dispozícii nie je ani rýchle párovanie cez NFC, ako majú niektoré prémiovejšie slúchadlá.
Výrobca, bohužiaľ, neuvádza stupeň krytia IP ani žiadnu inú špecifikáciu ich odolnosti. Preto by som neodporúčala počúvanie v daždi.
Súčasťou balenia je praktické cestovné puzdro
Bezdrôtové slúchadlá LAMAX NoiseComfort2 ANC vám prídu v o niečo bohatšom balení, než je obvyklé. Okrem samotných slúchadiel a pomerne krátkeho napájacieho USB-C kábla nájdete v balení aj 3,5 mm AUX kábel. Ten vás zachráni v prípade, že sa vám slúchadlá vybijú (ale len ak má vaše zariadenie výstup na slúchadlá). Nezabudnite tiež, že pri pripojení cez kábel sú tlačidlá nefunkčné (vrátane ANC).
Plusové body si slúchadlá nepochybne zaslúžia za pridané odolné cestovné puzdro. Vo vnútri je všité mimoriadne užitočné sieťované vrecko, do ktorého môžete vložiť napr. napájací kábel a nikde vám nevypadne. Puzdro nie je súčasťou balenia napríklad konkurenčného modelu Sony WH-CH720N.
Technické parametre LAMAX NoiseComfort2 ANC
40 mm meniče, ktoré sa podieľajú na výslednej plnosti zvuku, sa samozrejme odrážajú aj na hmotnosti slúchadiel. V porovnaní so slúchadlami Sony WH-CH720N alebo JBL Tune 520BT, sú Lamax o niečo ťažšie. V oblasti bezdrôtových slúchadiel cez uši sú však skôr priemerné.
Parameter | Hodnota |
---|---|
Typ slúchadiel | Slúchadlá cez uši |
Spôsob nabíjania | USB-C Kábel |
Celková hmotnosť slúchadiel | 263 g |
Konektivita | Bluetooth 5.3 |
Výdrž batérie (pri 50 % hlasitosti) | Až 55 h (bez ANC), 30 h (s ANC) |
Výdrž batérie (pri 80 % hlasitosti) | Až 46 h (bez ANC), 26 h (s ANC) |
Výdrž | Výrobca neuvádza |
Podporované kodeky | AAC, SBC |
Frekvenčný rozsah | 20 - 20 000 Hz |
Citlivosť | 99 dB/mW |
Veľkosť meniča | 40 mm |
Impedancia | 32 Ω |
Mikrofón | Áno |
Jednoduché a okamžité párovanie bez aplikácie
Nefungujú so žiadnou aplikáciou Lamax. Stačí ich teda zapnúť tlačidlom zapnutia/vypnutia, v telefóne vybrať párovanie cez bluetooth a slúchadlá sa samé objavia v ponuke. Potom je pripojenie vždy automatické.
So spárovaním s iPhonom alebo MacBookom som nemala najmenší problém. Ak však pripojenie zlyhá, odstráňte slúchadlá Lamax zo zoznamu zariadení bluetooth. Súčasným podržaním tlačidiel + a - na 10 sekúnd reštartujte slúchadlá a spustite režim párovania.
Prenos založený na technológii bluetooth 5.3 funguje skvele až do vzdialenosti 15 metrov. V praxi som mohla prebehnúť z prvého poschodia na tretie poschodie a signál nebol prerušený, fungoval aj po celej dĺžke poschodia. To sa môže hodiť pri upratovaní alebo cvičení.
Slúchadlá môžete nechať pripojené aj k dvom zariadeniam súčasne. Pripojenie k dvom zariadeniam si nevyžaduje veľa práce, opäť stačí nájsť slúchadlá v nastaveniach a je to. V reálnom živote, napríklad pri sledovaní filmu na počítači, slúchadlá automaticky pozastavia zvuk a prepnú na telefón pre prichádzajúci hovor. Krátkym stlačením tlačidla zapnutia/vypnutia ho prijmete, dlhým podržaním ho odmietnete. Podobne, ak spustíte video na počítači, skladby z pripojeného mobilného telefónu sa po krátkej chvíli vypnú.
NoiseComfort2 zodpovedá svojmu názvu
Náušníky na rozdiel od lacnejších slúchadiel krásne objímajú vaše uši. JBL Tune 520 s menšími, okrúhlymi náušníkmi, ktoré nie sú také pohodlné. Navyše vďaka mäkkému polstrovaniu na hlavovom moste, sú slúchadlá pohodlné a netlačia ani pri dlhom nosení. Ich nosenie neprekáža ani ľudďom s malými náušnicami alebo okuliarmi.
Veľkosť slúchadiel je ľahko nastaviteľná, a to aj priamo na hlave. Kovový predlžovací remienok je navyše doplnený praktickou stupnicou, vďaka ktorej si môžete zapamätať svoju ideálnu veľkosť a mať ju vždy pripravenú pred ich nasadením.
Spoločnosť Lamax vsádza na kombináciu plastu a syntetickej kože. Na povrchu slúchadlá vyzerajú pevne a robustne, ale materiál mušlí by mohol byť náchylný na odlupovanie. Podľa mojich skúseností sa aj pri oveľa drahších slúchadlách Beats (Studio3 Wireless) materiál časom poškodí a začne sa odlupovať. V každom prípade som počas testovania nič nepozorovala a v najhoršom prípade si môžete zaobstarať nové náušníky.
Vzhľadovo sú slúchadlá veľmi dobré. Jednoduchý dizajn s nenápadným logom pôsobí elegantne. Náušníky sa nielen otáčajú, ale môžete ich aj jednoducho sklopiť a slúchadlá majú kompaktné rozmery, čo je veľká pomoc pri cestovaní. Naopak, konkurenčný model Sony WH-CH720N tu opäť stráca body.
Bezdrôtové slúchadlá ideálne na cestovanie
Vďaka pridanému cestovnému puzdru a možnosti kompaktného zloženia sú slúchadlá LAMAX skvelým kandidátom na spoločníka na cesty. Všetkému napomáha aj solídna výdrž batérie a režim aktívneho rušenia režim potlačenia hluku, ktorý oceníte vo vlaku alebo v lietadle (k tomu sa dostanem neskôr). V neposlednom rade je záchranou aj priložený AUX kábel .
Okrem bežného počúvania hudby, podcastov a filmov doma môžete so slúchadlami vyraziť aj na prechádzku do prírody alebo do posilňovne. Koženkové polstrovanie je odolné voči potu a vlhkosti. Nezabúdajte však, že podobne ako pri iných slúchadlách cez hlavu, daň za ich plnohodnotný zvuk sa platí teplom. Preto by som s nimi neodporúčala plánovať dlhé túry v lete. Navyše, kvôli väčším náušníkom majú slúchadlá tendenciu skĺzavať pri prudkých pohyboch, takže pri behu mi neboli úplne pohodlné. Predsa len, na šport sa niektorým z vás hodia skôr slúchadlá do uší (od samotného výrobcu LAMAX Dots3 ANC alebo nami odporúčané JBL Tour Pro 2).
Solídna výdrž batérie
S kapacitou batérie 500 mAh sa Lamax NoiseComfort2 ANC svojou výdržou radí medzi slušný nadštandard bezdrôtových slúchadiel. Pri polovičnej hlasitosti (čo je bežne viac než dosť) slúchadlá podľa výrobcu fungujú až 55 hodín. So zapnutou funkciou ANC 30 hodín. To je oproti predchodcovi slušné zlepšenie.
Počas môjho testovania takéto hodnoty splnili svoje sľuby. Aby som vám priblížila využitie v praxi, chodila som so slúchadlami von v transparentnom režime, ale väčšinu času som skončila pri zapnutom režime tlmenia. Slúchadlá vo výsledku vydržali približne 40 hodín.
Pri bežnom používaní na cesty do práce a zo školy plus na večerné prechádzky alebo počúvanie filmov vydržia slúchadlá nabité až tri týždne. Rovnako dlho vydržia aj na dlhších cestách.
O nabíjanie sa nemusíte starať. Vykoná sa pomocou priloženého USB-C kábla, hoci, ako to už býva, je pomerne krátky. Našťastie však čas nabíjania aj tak netrvá dlho. Z 0 na 100 % trvá približne dve hodiny. Plné nabitie spoznáte podľa toho, že sa červená kontrolka zmení na bielu.
O presnom stave batérie sa jednoducho nedozviete. Na spárovanom zariadení uvidíte percentá, ale tie sa zaokrúhľujú na najbližších desať.
Ovládanie pomocou tlačidiel
Slúchadlá Lamax sa spoliehajú na mechanické tlačidlá umiestnené výlučne na pravom hlavovom moste. Osobne by mi ako pravákovi asi prišlo prirodzenejšie manipulovať s tlačidlami na ľavej strane, aby som mohla súčasne bez prerušenia pracovať pravou rukou. Ide však skôr o osobné preferencie.
V každom prípade, perforácia plastových tlačidiel je výrazná a čoskoro sa ich celkom ľahko naučíte používať po hmate. Multifunkčné tlačidlá nepískajú a pre mňa sa s nimi pracuje ľahko. Môžete si zapnúť aj mobilného asistenta (Siri, Bixby) a ovládať slúchadlá hlasom.
Kvalita zvuku LAMAX NoiseComfort2 ANC
Už pri prvom nasadení som bola takmer zaskočený tým, ako krásne ma hudba objala a zaujala.
Slúchadlá NoiseComfort 2 ANC ma previedli divokým spektrom rôznych hudobných žánrov, podcastov a filmov. Zvuk sa mi počas celého testovania zdal plný. Stredy boli vykreslené dobre, ale výšky boli trochu zatienené a v skladbách vynikla basová zložka. Napriek tomu by som vyváženosť nehodnotila ako čisto negatívnu; počúvanie mi bolo príjemné.
Pri sledovaní filmov som si úprimne nevšimla žiadnu príliš výraznú basovú zložku. Hovorenému slovu je dobre rozumieť a celkový zvuk je celkom prirodzený.
Ani pri odpojení a použití AUX kábla som nezaznamenala žiadne ťažkosti na kvalite zvuku.
Potlačenie šumu a adaptívne potlačenie šumu
Bezdrôtové slúchadlá sa obtáčajú okolo uší, takže časť okolitého hluku je už utlmená. Okrem toho spoločnosť Lamax podporuje aktívne potláčanie hluku, inak známe ako ANC (Active Noise Cancelling), ktoré stlmí okolitý hluk. Tento režim je ideálny najmä na rušných miestach (ako je verejná doprava, mesto alebo lietadlo), kde chcete byť sami alebo si len naplno vychutnať hudbu. Aj keď útlm nie je 100 %, rozdiel medzi transparentným režimom a ANC je stále naozaj badateľný.
Kontrast medzi týmito dvoma režimami som si najviac všimla na rotujúcom ventilátore v miestnosti, ktorý úplne blokoval režim ANC. Na druhej strane v transparentnom režime je pomerne ľahko počuť okolitý hlas alebo praskanie konárov pod nohami. Je preto ideálny, keď chcete byť v strehu a hodí sa napríklad na pobyt vonku.
Bonusom je adaptívne potlačenie hluku. V tichšom prostredí teda tlmenie zníži, zatiaľ čo v rušnejšom automaticky pridá viac. Dlhé a intenzívne tlmenie by vám po dlhšom čase mohlo spôsobiť závraty, takže adaptívny režim môže byť oveľa príjemnejším spôsobom.
Medzi jednotlivými režimami sa prepína pomocou tlačidla ANC. Ak chcete zapnúť adaptívny režim, dvakrát stlačte tlačidlo v režime aktívneho potlačenia. Hlas v slúchadlách zakaždým oznámi zmenu a adaptívny režim dokonca sprevádza zvuk na rozdiel od iných slúchadiel, kde zmeny oznamuje len neurčitý zvukový signál.
Mikrofón zaberá priemernú polohu
Slúchadlá LAMAX majú integrovaný mikrofón, ktorý je celkom slušný. Ak človek hovorí dostatočne nahlas, zreteľne a v tichom prostredí, hlas sa prenáša bez problémov. V porovnaní s priamym konkurentom Sony WH-CH270N a vzhľadom na jeho cenu ide rozhodne o slušný výkon. Napriek tomu počas dlhých pracovných alebo herných hovorov môžu slúchadlá spôsobovať problémy.
V každom prípade majú slúchadlá aj špeciálny herný režim (zapnete ho dvojitým stlačením tlačidla zapnutia/vypnutia). Ten podporuje synchronizáciu zvuku s obrazom a zvýrazňuje zvukové efekty, aby hráč získal čo najlepší zážitok a zároveň mal hru pod kontrolou.
Výrobca túto aplikáciu neponúka
Kvôli absencii aplikácie chýba v systéme LAMAX napríklad užitočná možnosť Nájsť slúchadlá, ako sú NiceBoy HIVE Aura 4 ANC. Bez aplikácie ani nevidíte presný stav batérie slúchadiel. V podobnej cenovej kategórii potom Sony WH-CH270N disponuje ďalšími podrobnejšími funkciami, ako je napr. priradenie činností (ktoré slúchadlá detekujú) k jednotlivým typom režimov priepustnosti (ktoré potom spúšťajú). Nečakajte ani detekciu zloženia slúchadiel.
V prípade absencie aplikácie výrobca priamo neposkytne funkcie ekvalizéra, ako napr. Sony WH CH720N alebo NiceBoy HIVE Aura 4 ANC. Ekvalizérmi v aplikácii zvýšite alebo potlačíte intenzitu rôznych frekvencií, pracovať môžete aj priamo s basmi.
Záver – komu by som slúchadlá LAMAX NoiseComfort2 ANC odporučila?
Slúchadlá LAMAX NoiseComfort2 ANC vás pravdepodobne zaujmú prijateľnou cenou a solídnou kvalitou zvuku. Bezdrôtové slúchadlá sľubujú pohodlie už v názve a to aj spĺňajú. Ľahko vám sadnú na uši a obklopia vás plnohodnotnou hudbou s miernym basovým akcentom.
Okrem iného vás poteší aj slušná výdrž batérie a funkcia aktívneho potlačenia hluku s adaptívnym režimom. Spolu s dodávaným odolným puzdrom, AUX káblom a možnosťou kompaktného zloženia sú slúchadlá ideálne na dlhé cesty.
Nedostatkom môže byť absencia aplikácie, s čím súvisia aj ďalšie chýbajúce funkcie (napríklad Nájsť slúchadlá alebo vyváženie zvuku pomocou ekvalizéra). Aj mikrofón by si zaslúžil vylepšenie, hoci na svoju cenu vykazuje slušný výkon. Poslednú výtku mám k hmotnosti slúchadiel, hoci nie je drastická. Pri dlhšom nosení som mala pocit, že slúchadlá sú pre mňa predsa len trochu ťažké.
Recenzia: bezdrôtové slúchadlá LAMAX NoiseComfort2 ANC
-
Kvalita zvuku
-
Kvalita spracovania
-
Batéria
-
Ovládanie a funkcie
-
Pomer cena/výkon
-
Využitie na cestách
-
Využitie na šport
-
Využitie v kancelárii/na telefonovanie
-
Využitie na hranie hier
-
Univerzálne každodenné využitie
Veľa hudby za málo peňazí
Bezdrôtové slúchadlá LAMAX NoiseComfort2 ANC si ma získali svojou výbornou kvalitou zvuku. Za výhodnú cenu získate pohodlné slúchadlá so solídnou výdržou batérie a šikovne navrhnutou konštrukciou. Náušníky pekne sedia okolo uší a vďaka aktívnemu potlačeniu hluku vás hudba ľahko vtiahne do deja. Sú teda ideálne aj na cesty, pri práci alebo štúdiu.
Klady
- Slušná kvalita zvuku
- Cestovné balenie
- Aktívne (adaptívne) potlačenie hluku
- Skvelý pomer cena/výkon
- Dlhá výdrž batérie
Zápory
- Vyššia hmotnosť
- Chýbajúce aplikácie
- Príliš výrazná basová zložka