Recenzia: bezdrôtové slúchadlá JBL Wave Flex
Slúchadlá JBL Wave Flex vás presvedčia svojím ľahkým, pohodlným a kompaktným dizajnom. Za veľmi prijateľnú cenu sa slúchadlá dodávajú s vyladenou aplikáciou, pomocou ktorej môžete pomocou ekvalizérov vyvážiť zvuk podľa svojich predstáv. A nesklame vás ani výdrž batérie. Ako sa v mojom teste osvedčil mikrofón a sprievodný režim pass-through?
Často kladené otázky a odpovede
Podľa výrobcu slúchadlá vydržia až 8 hodín. Puzdro potom slúchadlám dodáva ďalších 24 hodín výdrže.
Každé slúchadlo má dotykový panel, pomocou ktorého môžete ovládať skladby, ich hlasitosť alebo zapínať režim okolia. V aplikácii JBL Headphones vyberiete a priradíte dve funkcie ku každému slúchadlu. Dotykové gestá môžete tiež využiť na ovládanie prichádzajúcich hovorov.
Aplikácia JBL Headphones ponúka pokročilé možnosti. Medzi nimi sú predpripravené ekvalizéry spolu s možnosťou vytvoriť si vlastné, funkcia Nájsť, VoiceAware a ďalšie, ktoré podrobnejšie popíšem v článku. Aplikácia nepodporuje češtinu, slovenčinu, poľštinu ani maďarčinu.
V krabici JBL Wave Flex nájdete okrem bezdrôtových slúchadiel aj nabíjacie puzdro, krátky napájací USB-C kábel a používateľskú dokumentáciu vrátane prehľadného manuálu.
Ak vás béžové vyhotovenie nezaujme, spoločnosť JBL ponúka aj modré, biele a čierne varianty.
Technické parametre JBL Wave Flex
Za zmienku určite stojí bezkonkurenčne nízka hmotnosť puzdra (35,1 g) aj slúchadiel (každé 3,8 g). Spolu s tým nezabudnem na slušnú výdrž batérie.
Parametre | Hodnota |
---|---|
Typ slúchadiel | True Wireless |
Rozmery nabíjacieho puzdra | 2,59 × 4,94 × 5,49 cm |
Celková hmotnosť puzdra so slúchadlami | 42,7 g |
Pripojenie | Bluetooth 5.2 |
Výdrž batérie | 8 hodín (slúchadlá), 24 hodín (puzdro) |
Odolnosť - stupeň krytia | IP54 |
Podporované kodeky | AAC, SBC |
Frekvenčný rozsah | 20 - 20 000 Hz |
Citlivosť | 105 dB |
Impedancia | 16 ohmov |
Mikrofón | Áno |
Ľahké slúchadlá i puzdro
Slúchadlám JBL Wave Flex a ich puzdru dominuje plast. V dôsledku toho môžu slúchadlá pôsobiť trochu lacným dojmom, ale práve jemu vďačia za svoju miernu ľahkosť a príjemné nosenie. Nabíjacie puzdro navyše nezaberá príliš veľa miesta a nikdy vás nebude rušiť.
Samotné slúchadlá Wave Flex mi po dlhšom nosení sedeli naozaj pohodlne a netlačili ma. To, či vám slúchadlá sadnú, je dosť individuálne, avšak osobne som s nimi bol spokojnejšia ako napríklad s oveľa drahšími Galaxy Buds3 alebo JBL Live Flex.
Otváranie puzdra mi neprišlo také prirodzené ako pri slúchadlách so "stojatým" puzdrom, pretože ho nemožno otvoriť jednou rukou. Avšak vďaka tejto konštrukcii, kde slúchadlá ležia "na plocho" v puzdre, je ich vloženie veľmi jednoduché a bezproblémové.
Dotykové ovládanie slúchadiel JBL Wave Flex
Bluetooth slúchadlá sú vybavené dotykovými plochami na každej nožičke. Jednoduchým ťuknutím alebo dlhším podržaním môžete ovládať zvuk. V aplikácii (ku ktorej sa dostanem za chvíľu) priradíte každému slúchadlu jednu funkciu. Môžete si vybrať medzi ovládaním hlasitosti, spustením skladby a režimom okolia (spolu s režimom TalkThru). Dotykové gestá môžete tiež úplne vypnúť (s výnimkou ovládania hovorov).
Povrchy nahmatáte bez problémov a reakcia na gestá bola podľa mojej skúsenosti okamžitá. Celkovo nemám k ovládaniu príliš veľa výčitiek. Slúchadlá môžete ovládať aj hlasom. Dlhým podržaním ktoréhokoľvek z nich zapnete hlasového asistenta vo svojom telefóne.
Napokon, každý headset môže používať dotykové gestá na uskutočňovanie prichádzajúcich hovorov (dotykové ovládanie tu nie je možné vypnúť). Dvojitým stlačením hovor prijmete alebo odmietnete, stlačením a dlhším podržaním hovor odmietnete.
Gestá sú sprevádzané zvukovým tónom - v prípade ambientného režimu je tón doprevádzaný hlasom. Hlas môžete síce v aplikácii vypnúť, ale v slúchadlách zostane rezonovať dosť otravný piskľavý tón, ktorého sa nedá zbaviť.
Aplikácia JBL Headphones
Doplnková aplikácia je zvyčajne obohacujúcim prvkom zariadení JBL. V prípade slúchadiel Wave Flex je to aplikácia JBL Headphones, ktorú si môžete stiahnuť z App Store aj Google Play.
Najviac som ocenila možnosť vytvoriť si vlastné ekvalizéry (upravujú úrovne hlasitosti rôznych frekvenčných pásiem). Stačí zapnúť skladbu a vyskúšať si to. Okrem toho môžete nájsť aj vopred pripravené ekvalizéry. Môžete si ich prelistovať a vybrať si, ktorý sa najlepšie hodí k vášmu preferovanému žánru alebo typu zvuku.
Medzi ďalšie zaujímavé funkcie patrí funkcia Smart Audio (zameraná na dosiahnutie čo najlepšieho zvukového zážitku) a Smart Video (ktorý sa snaží obmedziť oneskorenie obrazu a zvuku - ideálne pre filmy alebo hry). Ak stratíte slúchadlá, pomôže vám funkcia Nájsť, ktorá slúchadlá jednotlivo rozozvoní.
Slúchadlá nedisponujú automatickou detekciou uší. V aplikácii však nájdete funkciu na automatické vypnutie slúchadiel pri nečinnosti, pre prípad, že by ste náhodou zabudli slúchadlá vložiť do puzdra.
Čo mi však nefungovalo, bola funkcia VoiceAware. Táto funkcia umožňuje nastaviť, do akej miery budete počas hovorov počuť vlastný hlas (aby bola vaša reč čo najzrozumiteľnejšia). Keď som ju zapla na maximálnu úroveň, v slúchadlách sa ozývalo nepríjemné bzučanie. Preto som funkciu ponechala konštatne vypnutú.
Pripojenie bez najmenších zádrheľov
Prvé spárovanie je okamžité a bezproblémové. Len sa uistite, že máte slúchadlá vytiahnuté z puzdra, keď hľadáte svoje zariadenie. Potom je pripojenie vždy automatické a bleskové, a to pre zariadenia so systémom Android aj iOS. Pripojenie nie je problém ani vtedy, keď idete k poštovej schránke vyzdvihnúť poštu alebo možno cvičíte v telocvični s mobilným telefónom na vzdialenom mieste.
K slúchadlám nemôžete pripojiť dve zariadenia súčasne, pretože nepodporujú funkciu bluetooth multipoint. Na druhej strane, a to ma veľmi príjemne prekvapilo, slúchadlá si zachovávajú nastavenia z aplikácie. Keď ich potom pripojíte k inému mobilu alebo k notebooku, kde aplikáciu nemáte, naposledy zvolený ekvalizér sa nezmení. Takže aj na počítači zostane zvuk nastavený podľa vašich predstáv. Len ho nemôžete zmeniť v tom istom momente, ako je to možné pri prémiovejších modeloch radu Live 3 (Beam, Buds a Flex). Tie majú na puzdre dotykový displej s ponukou nastavení.
Slúchadlá podporujú rýchle nabíjanie
So slúchadlami JBL Wave Flex sa môžete tešiť na celkovo až 32 hodín počúvania. Z toho samotné slúchadlá zaručujú 8 hodín, pričom 24 hodín dopĺňa nabíjacie puzdro. Špičkové slúchadlá AirPods Pro 2 pritom pre porovnanie ponúkajú 6 hodín (24 hodín navyše s puzdrom).
Presný stav batérie slúchadiel nájdete v aplikácii, nie však v puzdre. Vďaka LED dióde však môžete približne odhadnúť, či je potrebné puzdro dobiť (zelená farba signalizuje plné nabitie, oranžová dostatočné a červená varuje pred vybitím).
Počas testovania sa podarilo potvrdiť sľubované hodnoty. Slúchadlá spolu s nabíjacím puzdrom mi ponúkli necelých 32 hodín počúvania hudby, videí a podcastov pri zhruba 50 % hlasitosti.
Puzdro dobijete pomocou priloženého napájacieho USB-C kábla . Už za 10 minút nabíjania sú slúchadlá okamžite pripravené na zhruba 2 hodiny počúvania.
Vyváženie zvuku doháňa ekvalizér
Vďaka 8 mm dynamickým meničom a podporovaným kodekom AAC a SBC vás čaká poriadny zvuk. Výškam však v predvoľbách chýba ostrosť a stredy nie sú také výrazné, ako by si zaslúžili. Celkovo je zvuk tlmený a monotónny.
Ekvalizér zohráva kľúčovú úlohu v tom, aby bol výsledný zvuk vhodný pre punkrockerov, metalistov, poslucháčov jazzu aj fanúšikov popu. Skrátka pre každého. Hudba vás vtiahne bez mihnutia oka. Navyše, ako som spomínala, naposledy zvolený ekvalizér zostáva v slúchadlách aj pri počúvaní zo zariadenia, ktoré nemá aplikáciu. Nemusíte teda dávať veľký pozor na továrenské vyváženie zvuku.
Keď si vytvoríte ekvalizér na mieru, budete so slúchadlami nepochybne spokojní.
Nájdete tu efekt priestorového zvuku, ktorý slúchadlá zasadí o poriadny kus vyššie do rebríčka drahších modelov bezdrôtových slúchadiel, ako sú JBL Live Beam 3 alebo Samsung Galaxy Buds3.
Slúchadlám chýba potlačenie šumu
Slúchadlá nemajú režim ANC (aktívne potláčanie hluku). Všeobecne však platí, že režim potlačenia okolitého hluku prostredníctvom tvarovania náušníkov nie je pri tomto type slúchadiel veľmi účinný. Namiesto toho na vás čakajú režimy Ambient Awareness a TalkThru.
V podobnej cenovej kategórii prinášajú režim ANC napríklad slúchadlá Niceboy HIVE Pins 3 ANC.
Režim Ambient je určený na dosiahnutie maximálneho vnímania okolia. Aby som však bola úprimná, po jeho zapnutí som si nevšimla veľký rozdiel. Inak zabodoval režim TalkThru, ktorý spoľahlivo stlmí, ale nevypne prehrávaný zvuk pri dvojitom poklepaní. Môžete tak rýchlo odpovedať okoloidúcemu alebo kolegovi a potom nerušene pokračovať v počúvaní.
Rozpoznávanie vášho hlasu a automatické stlmenie zvuku môžete vykonať pomocou drahších slúchadiel AirPods Pro 2 alebo JBL Live Beam 3.
Mikrofón bol príjemným prekvapením
Vzhľadom na cenu slúchadiel som od mikrofónu nečakala žiadne zázraky. Keď som si teda prvýkrát prehrala nahraný zvuk, bola som ohromená. Hlas znel čisto a zrozumiteľne. Dokonca, aj keď som telefonovala s ostatnými, nikto sa na kvalitu hovoru nesťažoval. Predvídateľne, v hlučnejšom prostredí je čistota hlasu horšia. V tichom prostredí by však pracovné hovory alebo len telefonáty s priateľmi nemali byť problémom.
Spoločník Wave Flex na šport
Slúchadlá True Wireless Wave Flex majú stupeň krytia IP54. Neberte ich však do vody a puzdro s krytím IPX2 vôbec nedávajte do kontaktu s vodou.
Napriek všetkým neočakávaniam mi slúchadlá krásne sadli do uší a ani sa nepohli po celý čas, aj keď som zívala, jedla, cvičila alebo tancovala. Pokojne som si šla zacvičiť jogu alebo zabehať, Wave Flex mi za celý čas nevypadli a ani ma netlačili. Samozrejme, nemusí to platiť pre každého, slúchadlá treba dôkladne otestovať.
Na rozdiel od štupľových slúchadiel do uší, ku ktorým zvyčajne dostanete niekoľko veľkostí náušníkov, kôstky zostávajú v jednej podobe. Medzi zaujímavé alternatívy tak patrí napríklad JBL Tune Flex, ktoré fungujú ako štuple do uší a kôstky v jednom.
Vzhľadom na ich nízku hmotnosť a kompaktné puzdro sa slúchadlá javia ako ideálne aj na cestovanie. Puzdro si dáte do vrecka a ani nebudete vedieť, že slúchadlá máte v ušiach. Bohužiaľ však chýba režim ANC a ten ruch preplneného autobusu alebo lietadla sa vám aj tak bude tlačiť do uší. V každom prípade sú slúchadlá Wave Flex skvelé na prechádzky alebo do práce.
Záver – komu by som slúchadlá JBL Wave Flex odporúčila?
Bezdrôtové slúchadlá JBL Wave Flex by som označila za veľmi príjemné prekvapenie. Náušníky mi v ušiach sedeli, netlačili ani nevypadávali. Okrem toho si môžete vybrať z niekoľkých farebných variantov. Ďalej je tu slušná výdrž batérie vrátane podpory rýchleho nabíjania a praktická aplikácia JBL Headphones. Aplikácia vám umožní vyvážiť zvuk podľa vášho vkusu, najmä pomocou ekvalizéra, ktorý je zachovaný - aj keď počúvate zvuk z počítača bez aplikácie.
Medzi plusové body patrí vydarený mikrofón a okamžité pripojenie. Na druhej strane ma sklamala funkcia VoiceAware a slúchadlá sa napríklad nedajú pripojiť k dvom zariadeniam súčasne. Taktiež nemajú režim ANC, čo je škoda.
V každom prípade, sa mi slúchadlá Wave osvedčili pri športe aj pri bežnom každodennom nosení. V ušiach ich ani necítite.
Recenzia: bezdrôtové slúchadlá JBL Wave Flex
-
Kvalita zvuku
-
Kvalita spracovania
-
Batéria
-
Ovládanie a funkcie
-
Pomer cena/výkon
-
Využitie na cestách
-
Využitie na šport
-
Využitie v kancelárii/na telefonovanie
-
Využitie na hranie hier
-
Univerzálne každodenné využitie
Ľahké slúchadlá do uší aj do vrecka
Slúchadlá JBL Wave Flex vás presvedčia svojím ľahkým, pohodlným a kompaktným dizajnom. Za veľmi prijateľnú cenu sa slúchadlá dodávajú s vyladenou aplikáciou, pomocou ktorej môžete pomocou ekvalizérov vyvážiť zvuk podľa svojich predstáv. A nesklame vás ani výdrž batérie. Ako sa v mojom teste osvedčil mikrofón a sprievodný režim pass-through?
Klady
- Ľahkosť slúchadiel
- Kompaktné puzdro
- Praktická aplikácia
- Ekvalizér
- Podpora rýchleho nabíjania
- Nízka cena
Zápory
- Absencia režimu ANC a pokročilých funkcií
- Tvarovanie nemusí vyhovovať každému