Recenzia: bezdrôtové slúchadlá JBL Tune Buds 2
JBL Tune Buds 2 sú vydarené bezdrôtové slúchadlá, ktoré oceníte pri počúvaní hudby aj podcastov, skvele sa hodia aj na telefonovanie. Prednosťou je mobilná aplikácia JBL Headphones, ktorá ponúka množstvo doplnkových funkcií. Pozitívne možno hodnotiť aj pomerne slušnú výdrž na jedno nabitie alebo odolnosť slúchadiel voči vode a prachu.
Najčastejšie otázky a odpovede
Bezdrôtové slúchadlá JBL Tune Buds 2 vydržia až 12 hodín na jedno nabitie, puzdro im potom dodá ďalších 36 hodín. Pri mojom teste hodnoty zodpovedali skutočnosti.
JBL Tune Beam 2 spolupracujú s mobilnou aplikáciou JBL Headphones, kde si môžete okrem iného upraviť ekvalizér, vyladiť zvuk podľa svojho sluchu pomocou funkcie Personi-Fi 3.0, nastaviť ovládanie pomocou gest a využiť aj ďalšie užitočné možnosti prispôsobenia.
Slúchadlá JBL Tune Buds 2 sú ideálnou voľbou pre tých, ktorí hľadajú kvalitný zvuk za rozumnú cenu. Kompaktné rozmery oceníte, či už nosíte slúchadlá každý deň do práce, cestujete alebo športujete. Potešia pomerne dlhou výdržou batérie a mobilnou aplikáciou s pestrou ponukou funkcií.
Obsah balenia a technické parametre
Obsah balenia bezdrôtových slúchadiel JBL Tune Buds 2 nijako nevybočuje od štandardu JBL slúchadiel. Súčasťou sú samotné slúchadlá s nabíjacím puzdrom, napájací kábel s USB-C konektorom, dokumentácia a tri rôzne veľkosti špuntov do uší.
Ja som mala na test k dispozícii JBL Tune Buds 2 v elegantnej čiernej farbe, okrem toho sú dostupné aj v bielej a modrozelenej. Prítomnosť rôznych veľkostí nástavcov do uší oceňujem, pretože si tak prakticky každý používateľ príde na svoje.
Parameter | Hodnota |
---|---|
Typ slúchadiel | True Wireless |
Rozmery nabíjacieho puzdra | 6,2 × 2,9 × 4,8 cm |
Celková hmotnosť puzdra so slúchadlami | 51 g |
Konektivita | Bluetooth 5.3 |
Výdrž batérie | 12 hod (slúchadlá), 36 hod (puzdro) |
Odolnosť - stupeň krytia | IP54 |
Podporované kodeky | AAC, SBC |
Frekvenčný rozsah | 20–20 000 Hz |
Citlivosť | 100 dB |
Impedancia | 16 ohm |
Mikrofón | Áno |
Plastové slúchadlá sú v ušiach naozaj ľahké
Slúchadlá JBL Tune Buds 2 sú vyrobené z plastu a rovnaký materiál dominuje aj ich nabíjaciemu puzdru. Vďaka tomu je celok naozaj veľmi ľahký, na druhej strane pôsobí na prvý pohľad trochu lacným dojmom. Nízku hmotnosť slúchadiel však pri ich nosení určite oceníte.
Rozmery puzdra umožňujú jeho jednoduché umiestnenie do batohu, kabelky aj vrecka bundy. Samotné puzdro pôsobí kvalitným dojmom, pánt veka nevŕzga a nestalo sa mi ani to, že by sa vo vrecku samovoľne otvorilo a slúchadlá by vypadli.
Na prednej strane puzdra nájdete charakteristické JBL logo a nechýba ani praktická trojica LED diód informujúcich o jeho orientačnej úrovni nabitia. V spodnej časti sa nachádza napájací USB-C konektor, bezdrôtové nabíjanie slúchadlá bohužiaľ nepodporujú.
Ako som už spomenula, samotné slúchadlá sú naozaj veľmi ľahké. Ich tvar pripomína fazuľu a od mnohých konkurenčných modelov sa líšia tým, že nemajú typickú nožičku. Mne osobne viac vyhovovali slúchadlá JBL Tune Beam 2 alebo Tune Flex 2, táto preferencia však môže byť individuálna. Práve tvar slúchadiel je hlavným rozdielom medzi všetkými tromi modelmi. Okrem toho JBL Tune Flex 2 umožňujú voľbu medzi špuntami a peckami, čo u Buds 2 ani Beam 2 nenájdete.
Rýchle párovanie a jednoduchá obsluha
Ako som u JBL produktov zvyknutá, uvedenie slúchadiel do prevádzky bolo otázkou chvíľky. Ak ich budete párovať s mobilným telefónom s operačným systémom Android, s funkciou Fast Pair ich prepojíte jedným kliknutím. Rovnako tak model podporuje funkciu Microsoft Swift Pair pre jednoduché spárovanie s počítačom.
Ja som JBL Tune Buds 2 párovala s iPhonom, v takom prípade stačí slúchadlá jednoducho vybrať zo zoznamu dostupných zariadení v nastaveniach Bluetooth.
Stabilita pripojenia bola vo väčšine prípadov veľmi dobrá, avšak závisí od spôsobu použitia. S výpadkom som sa stretla až v momente, keď obe zariadenia delilo poschodie a niekoľko dverí. Na druhej strane pri Zoom hovore stačilo odísť len 5 až 6 metrov do vedľajšej miestnosti.
Na rozdiel od drahších JBL Tour Pro 3 tieto slúchadlá nepodporujú funkciu Auracast. Tour Pro 3 dokážu fungovať ako vysielač aj prijímač, čo umožňuje zdieľanie zvuku medzi viacerými zariadeniami.
Bluetooth multipoint
Rovnako ako JBL Tune Beam 2 a Tune Flex 2, aj Tune Buds 2 možno pripojiť až k dvom zariadeniam naraz, a to vďaka podpore Bluetooth multipoint. Ja som otestovala spomínaný iPhone a MacBook a medzi zdrojmi prehrávania sa dalo pohodlne prepínať. Počas sledovania seriálu na počítači som napríklad začala prechádzať sociálnymi sieťami na telefóne a zdroj prehrávania sa automaticky zmenil s pozastavením seriálu.
Jednoduché ovládanie
Ovládanie slúchadiel budete riešiť prostredníctvom dotykových plôšok, ktoré sa na nich nachádzajú. Rovnako ako pri Tune Beam 2 a Tune Flex 2 musím vytknúť ich pomerne vysokú citlivosť, kedy sa mi často stalo, že som zmenila nastavenie, ani som nechcela (slúchadlá na zmenu nastavenia našťastie reagujú komentárom, takže som vždy vedela, aké nastavenie mám aktívne). Problém mi robil aj trojklik, na ktorý sa musíte sústrediť. Ak som ho urobila príliš rýchlo, k požadovanému prepnutiu na predchádzajúcu skladbu nedošlo.
Ak budete mať rovnako ako ja problémy si všetky gestá zapamätať, odporúčam nazrieť do mobilnej aplikácie, kde sú prehľadne popísané. Po pár dňoch používania som si ich však už osvojila.
Funkcie rozširuje mobilná aplikácia JBL Headphones
Bezdrôtové slúchadlá JBL Tune Buds 2 možno samozrejme používať aj bez mobilnej aplikácie. Napriek tomu vrelo odporúčam si ju stiahnuť. Iba tak totiž z tohto zariadenia vyťažíte maximum. Aplikácia nesie označenie JBL Headphones a je bezplatne dostupná v App Store aj Google Play.
Slúchadlá si zapamätajú nastavenie, ktoré si určíte v mobilnej aplikácii a ak ich budete používať s počítačom (kde samozrejme mobilná aplikácia nie je), nastavenie zostane rovnaké.
Ambient Sound Control
V sekcii General nájdete možnosť pre nastavenie požadovaného režimu počúvania. V ponuke nájdete:
- Noise Cancelling: pre obmedzenie prenikania okolitého hluku.
- Ambient Aware: zvuky okolia zosilňuje, ide o opak predchádzajúcej funkcie.
- Talk Thru: v tomto režime sa hlasitosť prehrávanej hudby automaticky zníži na minimum a zároveň sa zosilnia okolité zvuky. Vďaka tomu môžete aj počas počúvania ľahšie s niekým hovoriť (napríklad s predavačkou v obchode).
Funkcia Noise Cancelling má aj pri nastavení na maximálnu úroveň svoje medzery. Ja som napríklad aj v tomto režime počula zvuk ťukania na klávesnicu, aj keď bol trochu tlmený. So zapnutou hudbou je prirodzene odhlučnenie okolia lepšie. Funkciu Ambient Aware oceníte napríklad počas behania v prírode, keď lepšie počujete, že za vami niekto je. Funkcia Talk Thru nájde uplatnenie v momente, keď počúvate hudbu a zrazu na vás niekto začne hovoriť.
Funkcia ANC v JBL Tune Buds 2 rozhodne nedosahuje kvalitu drahších modelov. Na výsledok u mňa určite vplývalo aj to, že mi JBL Tune Buds 2 subjektívne v ušiach nesedeli príliš dobre. Oveľa viac mi v tomto smere vyhovovali slúchadlá JBL Tune Beam 2 s tyčinkou, prípadne JBL Tune Flex 2. U nich je funkcia ANC prirodzene najspoľahlivejšia, ak sa rozhodnete pre ich špuntové prevedenie.
Smart Audio & Video
Ďalej si môžete vybrať medzi režimom na počúvanie audia a režimom určeným na sledovanie videa. Oba som vyskúšala pri sledovaní časti filmu a musím povedať, že Video Mode ma svojím zvukovým podaním viac vtiahol do deja a napríklad zvukové efekty boli dynamickejšie. Ak teda plánujete sledovať film, určite odporúčam tento režim vyskúšať.
Gesta
V mobilnej aplikácii sa môžete nielen informovať o vybraných gestách, ale zároveň si ich do istej miery prispôsobiť. Nastavenie gest nie je úplne ľubovoľné a vyberať možno len z prednastavených volieb.
Ekvalizér
Sekcia Audio ponúka možnosť výberu z prednastavených ekvalizérov alebo nastavenie vlastného. Všetko je navyše veľmi intuitívne – jednotlivé frekvencie si môžete upraviť pomocou posuvníkov a okamžite počuť rozdiel v reálnom čase. Či už preferujete výrazné basy, jasné výšky alebo vyvážený zvuk, nastavenie si ľahko doladíte podľa seba. Táto funkcia je užitočná najmä vtedy, ak počúvate rôzne žánre hudby a chcete si zvukový profil prispôsobiť konkrétnemu štýlu.
Slúchadlá si zvolený ekvalizér pamätajú aj pri následnom alebo striedavom používaní s počítačom.
Spatial Sound
Spatial Sound ponúka režimy optimalizované pre rôzne typy zážitkov – filmový režim zdôrazňuje priestorovosť a efekty, hudobný ponúka väčšiu hĺbku a herný zase zvyšuje orientáciu v priestore, čo oceníte napríklad pri akčných scénach alebo multiplayerových hrách. Ak chcete z počúvania vyťažiť maximum a nechať sa zvukom obklopiť, rozhodne odporúčam si s týmto nastavením pohrať a vyskúšať, ktorý režim vám sedí najlepšie.
Personi-Fi
Ak chcete zo svojich slúchadiel vyťažiť maximum, Personi-Fi rozhodne stojí za vyskúšanie. Najprv je potrebné absolvovať krátky test vášho sluchu, ktorým vás mobilná aplikácia prevedie. Ak napríklad máte problémy počuť určité frekvencie zvuku, slúchadlá vám vďaka tejto funkcii dokážu ponúknuť kvalitnejší zážitok z počúvania na mieru vašim potrebám.
Prekvapilo ma, ako aj drobné úpravy vnímania jednotlivých frekvencií dokážu ovplyvniť celkový dojem z hudby alebo hovoreného slova. Rozdiel bol naozaj okamžite znateľný.
Ďalšie funkcie
Medzi doplnkové funkcie dostupné v mobilnej aplikácii patrí napríklad možnosť nastaviť si maximálnu hlasitosť na 85 dB, aby ste chránili svoj sluch. V aplikácii nájdete tiež relaxačné zvuky prírody, ktoré môžu byť perfektné na meditáciu či odpočinok. Hodí sa aj funkcia Find My Buds alebo režim úspory batérie.
V aplikácii ďalej nechýba niekoľko funkcií na zlepšenie vašich hovorov. Funkcia Sound Level Optimizer sa postará o automatické vyrovnanie hlasitosti počas hovoru – upravuje úroveň zvuku tak, aby druhá strana neznela ani príliš potichu, ani zbytočne nahlas.
Sekcia Sound a Voice Setting umožňuje určiť, či má hlas vás a druhej strany počas hovoru znieť prirodzene, alebo či majú byť podporené výšky, alebo naopak hĺbky. Mne sa najviac páčil prirodzený režim, zmena hlasu mi v praxi nedávala zmysel.
Vďaka funkcii Voice Aware si môžete nastaviť, ako silno budete počas hovoru počuť svoj vlastný hlas. Pomáha to lepšie kontrolovať hlasitosť reči, aby ste sa vyhli zbytočnému kričaniu alebo príliš tichému rozprávaniu. Mne osobne však funkcia príliš nevyhovovala, a tak ju mám radšej vypnutú.
V porovnaní s drahšími JBL slúchadlami tu nenájdete funkciu Private Call Mode. Ide o špeciálny režim, pri ktorom možno jedno slúchadlo využiť ako mikrofón na telefonovanie. Rovnako tak počítajte s absenciou funkcie Head Tracking (funkcia sledovania pohybu hlavy pri priestorovom zvuku).
Aká je kvalita zvuku slúchadiel JBL Tune Buds 2
Kvalita zvuku je u slúchadiel JBL Tune Buds 2 na veľmi dobrej úrovni, a to obzvlášť v prípade, keď prihliadneme na ich pomerne priaznivú cenovku. Slúchadlá sa pýšia 10mm meničmi, rovnako ako ich predchádzajúca generácia. Čo sa zvukového prejavu týka, JBL Tune Buds 2 ponúknu pomerne výrazné basy, pevné stredy a čisté výšky. Slúchadlá sa mi osvedčili ako pri počúvaní hudby, tak aj podcastov a sledovaní filmov, kde bolo hovorenému slovu dobre rozumieť a basy neprehlušovali jednotlivé dialógy.
Najlepší výsledok som dosiahla v momente, keď som v mobilnej aplikácii aktivovala spomínanú funkciu Personi-Fi a vybrala si ekvalizér podľa toho, aký štýl hudby som práve počúvala.
Tip pre náročných: Lepšiu kvalitu zvuku dosiahnete s drahšími JBL Tour Pro 3. Tieto slúchadlá majú v každom slúchadle dva meniče (10mm dynamický menič + menič s vyváženou armaturou) a zároveň podporujú Hi-Res Audio a kodek LDAC. Ak nie ste obmedzená rozpočtom, odporúčam zvážiť práve tento drahší model.
Funkcia aktívneho potlačenia hluku je u JBL Tune Buds 2 (rovnako ako u Tune Flex 2 a Tune Beam 2) trochu slabou stránkou tohto zariadenia. Funkcia síce niečo odfiltruje, ale výsledok rozhodne nie je stopercentný. S pasívnou izoláciou hluku pomôže správne utesnenie slúchadiel v ušiach, preto odporúčam vybrať si vhodnú veľkosť špuntov.
Čo sa týka kvality zvuku, medzi JBL Tune Buds 2, Tune Flex 2 a Tune Beam 2 som nezaznamenala žiadne výrazné rozdiely. Na moju výslednú spokojnosť preto mal najväčší vplyv práve tvar slúchadla. Subjektívne mi v ušiach najviac sedeli JBL Tune Beam 2, prípadne Flex 2 v špuntovom prevedení. Avšak každý človek môže mať samozrejme odlišné preferencie. Fazolový tvar sa môže hodiť napríklad pre tých, ktorí sú zvyknutí so slúchadlami zaspávať. Majú diskrétnejší vzhľad, nevyčnievajú a lepšie sa hodia napríklad pod pokrývkou hlavy.
Telefonovanie s JBL Tune Buds 2
Pre úplnosť tejto recenzie som samozrejme JBL Tune Buds 2 vyskúšala počas telefonovania. Rovnako ako JBL Tune Beam 2 a Tune Flex 2 majú slúchadlá šesť mikrofónov a zachytávajú váš hlas čo najjasnejšie. S druhou stranou som sa bez problémov dohovorila aj počas telefonovania v rušnejšom vonkajšom prostredí. Hoci JBL Tune Buds 2 nemajú certifikáciu pre Zoom hovory (ako napríklad JBL Tour Pro 3), fungovali v tomto ohľade prakticky totožne ako drahší model.
Vychutnajte si až 48 hodín prehrávania
JBL Tune Buds 2, rovnako ako JBL Tune Beam 2 a Tune Flex 2, ponúkajú celkovo 48 hodín prehrávania na jedno nabitie. V tomto ohľade sa jednotlivé modely nelíšia. Samotné slúchadlá garantujú 12 hodín, s nabíjacím puzdrom potom dosiahnete ďalších 36 hodín. V praxi sa potom výdrž batérie samozrejme odvíja od vami zvoleného nastavenia a spôsobu používania.
Pri počúvaní so zapnutou funkciou ANC sa napríklad bude jednať o maximálne 10 hodín, ešte rýchlejšie vybíjanie spôsobí telefonovanie so zapnutou funkciou ANC. V takom prípade sa dostanete maximálne na 5 hodín. Uvedené hodnoty podľa môjho testovania zodpovedajú skutočnosti.
Na nabíjanie puzdra využijete priložený napájací kábel s USB-C konektorom. Plné nabitie trvá približne 2 hodiny. Len 10 minút nabíjania slúchadiel vám však poskytne až tri hodiny počúvania. Ak si teda pred tréningom všimnete, že sú slúchadlá vybité, stačí len pár minút počkať. Pre úplnosť dodám, že bezdrôtové nabíjanie JBL Tune Buds 2 nepodporujú, túto funkciu nájdete napríklad u JBL Tour Pro 3.
Odolnosť slúchadiel JBL Tune Buds 2
Bezdrôtové slúchadlá JBL Tune Buds 2 sú odolné voči vode a prachu podľa parametra IP54. Vďaka tomu im neublíži vonkajšie prašné prostredie, dážď ani váš pot počas športovania. Drahšie JBL Tour Pro 3 sú odolné podľa parametra IP55 a môžu byť teda ešte o niečo vhodnejšou voľbou pre vonkajšie použitie.
Záver – komu by som slúchadlá JBL Tune Buds 2 odporučila?
Bluetooth slúchadlá JBL Tune Buds 2 sú skvelou voľbou pre tých, ktorí hľadajú kvalitný zvuk za prijateľnú cenu. Páči sa mi ich ľahká konštrukcia, ktorá zaisťuje pohodlie pri nosení v ušiach (aj keď ja osobne dávam prednosť inému tvaru slúchadiel). Ďalšou výhodou je solídna výdrž batérie. Slúchadlá sa vyznačujú kompaktnými rozmermi, ktoré sú ideálne na prenosnosť. K tomu ponúka mobilná aplikácia JBL Headphones množstvo užitočných funkcií, ktoré ešte vylepšia posluchový zážitok.
Čo sa týka nevýhod, počítajte s tým, že funkcia aktívneho potlačenia hluku nie je dotiahnutá k dokonalosti. Zvuky okolia do uší často prenikajú, aj keď trochu tlmenejšie. V tomto smere sa teda slúchadlá nevyrovnajú drahším modelom. Musím spomenúť aj pomerne citlivé dotykové plochy, ktoré som často stláčala omylom a týmto spôsobom napríklad nechtiac prepínala skladby.
Recenzia: bezdrôtové slúchadlá JBL Tune Buds 2
-
Kvalita zvuku
-
Kvalita spracovania
-
Batéria
-
Ovládanie a funkcie
-
Pomer cena/výkon
-
Využitie na cesty
-
Využitie na sport
-
Využitie do kancelárie/na telefonovanie
-
Využitie na gaming
-
Univerzálne každodenné použitie
Cenovo dostupné slúchadlá
JBL Tune Buds 2 sú vydarené bezdrôtové slúchadlá, ktoré oceníte pri počúvaní hudby aj podcastov, skvele sa hodia aj na telefonovanie. Prednosťou je mobilná aplikácia JBL Headphones, ktorá ponúka množstvo doplnkových funkcií. Pozitívne možno hodnotiť aj pomerne slušnú výdrž na jedno nabitie alebo odolnosť slúchadiel voči vode a prachu.
Klady
- Slušná kvalita zvuku
- Mobilná aplikácia s množstvom funkcií
- Personi-Fi pre personalizáciu zvukového zážitku
- Skvelý pomer cena/výkon
- Kompaktné rozmery
Zápory
- Aktívne potlačenie hluku nie je úplne dokonalé
- Dotykové plochy sa dajú ľahko stlačiť neúmyselne