Recenzia: bezdrôtové slúchadlá LAMAX Dots3 ANC

Často kladené otázky a odpovede

Ako dlho vydržia slúchadlá LAMAX Dots3 ANC na jedno nabitie?

Počas nášho testovania slúchadlá vydržali na jedno nabitie 9,5 hodiny pri 50 % hlasitosti a deaktivovanom ANC. Pri 80 % hlasitosti a aktivovanom ANC klesla výdrž batérie na 6 hodín.

Majú slúchadlá funkciu aktívneho potlačenia hluku?

Áno, ako naznačuje názov, slúchadlá túto funkciu ponúkajú. Okrem aktívneho potlačenia hluku máte k dispozícii aj režim Transparency, ktorý zabezpečuje, že nestratíte kontakt s okolím.

Aké funkcie ponúkajú LAMAX Dots3 ANC?

Ponuka funkcií je mierne obmedzená kvôli absencii ovládacej aplikácie. Okrem spomínaného ANC a režimu Transparency ponúkajú slúchadlá iba herný a hudobný režim.

Podobne ako konkurenčné bezdrôtové slúchadlá, aj balík LAMAX Dots3 ANC ponúka len to najnutnejšie. Nájdete v ňom samotné slúchadlá, nabíjacie puzdro, štuple vo veľkostiach S, M a L, nabíjací kábel a používateľskú dokumentáciu.

Technické parametre slúchadiel LAMAX Dots3 ANC

Vzhľadom na cenové zaradenie slúchadiel LAMAX Dots3 ANC nemáme k technickým špecifikáciám žiadne výhrady. Nie sú to však jediné vlastnosti True Wireless slúchadiel, ktoré by vás mali pred ich kúpou zaujímať. Ak máte záujem dozvedieť sa o bezdrôtových slúchadlách viac, pozrite si náš článok o tom, ako si vybrať bezdrôtové slúchadlá alebo si prečítajte naše recenzie konkrétnych slúchadiel.

Názov parametraHodnota
Typ slúchadielTrue Wireless
Rozmery nabíjacieho puzdra6 x 2,5 x 4,1 cm
Celková hmotnosť puzdra so slúchadlami35 g
KonektivitaBluetooth 5.3
Výdrž batérie10 hodín
Odolnosť - stupeň krytiaVýrobca neuvádza
Podporované kodekyAAC, SBC
Frekvenčný rozsah20 Hz - 20 kHz
CitlivosťVýrobca nešpecifikuje
ImpedanciaVýrobca neuvádza
MikrofónÁno

Z hľadiska dizajnu máme výhrady

Na prvý pohľad sú slúchadlá Dots3 ANC tradičné bezdrôtové slúchadlá v matnom vyhotovení. Po nasadení slúchadiel do uší však zistíte, že ich tvar nie je ideálny. Dotyková plocha s logom výrobcu, ktorá je mierne orientovaná smerom k hornej a dolnej časti ucha, je zároveň dotykovou plochou na ovládanie.

V kancelárskom alebo domácom prostredí sú ovládacie prvky stále celkom prístupné. Akonáhle sme však slúchadlá vytiahli na šport, málokedy sa nám podarilo trafiť na ich povrch tak, aby sme zaregistrovali náš príkaz. Pri lacnejších slúchadlách Dots3 bez ANC sme sa s podobným problémom nestretli. Je to spôsobené tým, že sú menšie a dotyková plocha je orientovaná rovnobežne s uchom.

Na druhej strane oceňujeme, že na dotykových plochách sa udrží minimum odtlačkov prstov, čo je výhoda oproti lesklým povrchom na slúchadlách Dots3, ktoré sú doslova magnetom na odtlačky prstov.

Napriek uvedeným nedostatkom oceňujeme pohodlie, ktoré so sebou používanie LAMAX Dots3 ANC prináša. Ani pri dlhodobom používaní nebolo potrebné slúchadlá z uší vybrať a na chvíľu si od počúvania oddýchnuť. Musíme však dodať, že náš tester vo všeobecnosti nepovažoval slúchadlá za rušivé, takže iní používatelia môžu pocit z používania hodnotiť inak.

Kde kúpiť LAMAX Dots3 ANC
LAMAX Dots3 ANC
Hodnotenie
3.9/5

Kvalita vyhotovenia slúchadiel a ich krytu je však na dobrej úrovni. Hoci puzdro pôsobí skôr praktickým než luxusným dojmom, jeho pánty nevŕzgajú a veko sa hladko nasadzuje. Puzdro je doplnené indikátorom LED, ktorý počas nabíjania bliká a po dosiahnutí 100 % sa úplne prestane rozsvecovať.

Vkladanie slúchadiel do puzdra je ergonomicky pohodlné. Pri vkladaní sa nám nešmýkali v prstoch, ale keďže sú si slúchadlá tvarovo veľmi podobné, veľakrát sa nám stalo, že sme vložili nesprávne slúchadlá do nesprávneho otvoru.

Výdrž batérie nás príjemne prekvapila

Výrobca uvádza niekoľko údajov v súvislosti s výdržou batérie. Pri 50 % hlasitosti majú slúchadlá vydržať na jedno nabitie 10 hodín a pri 80 % 7,5 hodiny. Po našom testovaní môžeme potvrdiť, že tieto údaje nie sú ďaleko od reality.

V redakcii nám slúchadlá vydržali približne 9,5 hodiny pri 50 % hlasitosti bez ANC a necelých 7 hodín pri 80 %. Zapnutie ANC potom znížilo výdrž batérie na 8,5 hodiny pri 50 % a 6 hodín pri 80 % hlasitosti. Vo výsledku hodnotíme výdrž batérie na jedno nabitie veľmi pozitívne. Vďaka kombinácii s účinným ANC prídu slúchadlá vhod aj počas kratších kontinentálnych letov alebo cestovania vlakom.

Za hranicu hlasitosti slúchadiel LAMAX Dots3 ANC považujeme úroveň 80 %, po ktorej je už zvuk pomerne nepríjemný. Pri tejto hraničnej hlasitosti sme slúchadlá vydržali používať len niekoľko minút.

Vďaka puzdru s 350 mAh batériou sa výdrž slúchadiel môže zvýšiť až na 42 hodín, čo hodnotíme pozitívne. Nabíjanie slúchadiel z 0 na 100 % vám zaberie približne 2 hodiny. Nabitie puzdra na 100 % trvá približne 1,5 hodiny a nepodporuje rýchle nabíjanie.

Funkcie slúchadiel LAMAX Dots3 ANC

Na používanie slúchadiel Dots3 ANC s akýmkoľvek zdrojovým zariadením potrebujete iba pripojenie bluetooth. Nečakajte žiadnu aplikáciu na ovládanie alebo nastavenie zvuku. Na jednej strane je vďaka tomu používanie slúchadiel veľmi jednoduché, ale zároveň nie sú k dispozícii žiadne pokročilé funkcie. Medzi funkciami slúchadiel tak nájdete len ANC a rôzne režimy prehrávania.

ANC – aktívne potláčanie hluku

Funkciu potlačenia hluku sme sa rozhodli otestovať v lietadle, ktoré ponúka zmes nepretržitého hluku a občasných nečakaných hlásení alebo iných rušivých zvukov. S aktívnym ANC bolo počúvanie hudby pohodlné a v podstate nerušené. Počas nášho dvojhodinového letu nám to umožnilo pokojne pracovať napriek okolitému hluku. V menej predvídateľnom prostredí (rušná ulica) bola účinnosť ANC nižšia, napriek tomu sme boli vzhľadom na cenu príjemne prekvapení.

ANC môžete, samozrejme, úplne deaktivovať alebo si môžete vybrať režim Transparency. Druhý režim ponecháva zvolenú hlasitosť médií a pridáva k nej okolité zvuky. Hoci názov režimu naznačuje, že ho môžete využiť na konverzáciu s ľuďmi okolo vás, v praxi by sme ho prirovnali skôr k režimu Ambient Aware v slúchadlách JBL. Síce budete mať prehľad o svojom okolí, ale na konverzáciu si aj tak radšej pozastavíte médiá alebo jednoducho vyberiete slúchadlá.

Režim hry a hudby

Režimy prehrávania sa líšia svojou odozvou. Herný režim ponúka kratší čas odozvy medzi slúchadlami a zdrojovým zariadením, aby bol váš reakčný čas čo najkratší. Kratší čas odozvy je zabezpečený miernym sploštením predvolenej krivky ekvalizéra. Inými slovami, režim mierne znižuje basy a výšky a odozva je v dôsledku toho skutočne kratšia. Režim je vhodný nielen na hranie hier, ale aj na sledovanie filmov, kde oceníte lepšiu synchronizáciu zvuku s obrazom. Režim hudby sa vyznačuje kvalitou zvuku, ktorú si popíšeme v nasledujúcej kapitole.

Kde kúpiť LAMAX Dots3 ANC
LAMAX Dots3 ANC
Hodnotenie
3.9/5

Ovládanie slúchadiel je dotykové

Ovládanie slúchadiel LAMAX Dots3 ANC je riešené iba pomocou dotykových podložiek s logom výrobcu. Pomocou gest môžete spúšťať a pozastavovať prehrávanie, meniť hlasitosť, preskakovať skladby alebo vypínať a zapínať slúchadlá. Tri dotyky na pravom slúchadle umožňujú meniť režimy potlačenia hluku a na ľavom slúchadle môžete meniť herné a hudobné režimy. Ako sme spomínali v kapitole o dizajne slúchadiel, na ovládanie si budete musieť chvíľu zvykať, najmä počas športových aktivít.

Slúchadlá neponúkajú funkciu Autostop, ktorá by automaticky pozastavila prehrávanie, keď si slúchadlá vyberiete z uší. Zároveň sa nám niekoľkokrát stalo, že sme pri vložení slúchadiel do puzdra znova spustili prehrávanie. Na druhej strane oceňujeme, že sa slúchadlá po vybratí z puzdra automaticky spustia.

Zvuk sa vyznačuje výraznou basovou zložkou

10 mm meniče slúchadiel ponúkajú kvalitný zvuk, ktorý ocenia najmä poslucháči elektronickej hudby a hudby bohatej na basy. Zvýraznené basové frekvencie mierne prekrývajú stredy a výšky. Tieto frekvencie sú najjasnejšie až do hlasitosti 70 %. Pri vyššej hlasitosti je zvuk sprevádzaný výraznejším šumom a aj vyššie frekvencie sa viac prelínajú.

Aktivácia alebo deaktivácia funkcie ANC nemá výrazný vplyv na kvalitu zvuku. V podstate len upravuje zvuky, ktoré počujete okrem prehrávaných médií.

So slúchadlami si môžete vychutnať väčšinu moderných hudobných žánrov, najmä pop a elektro. Pri nižšej hlasitosti si môžete vychutnať inštrumentálne žánre s vokálmi, ako je rock, punk, new wave, country alebo reggae. Slúchadlá vás môžu prekvapiť svojím zvukom pri sledovaní filmov s pohlcujúcim soundtrackom. Opäť však musíme spomenúť, že pri vyšších hlasitostiach sa postupne vytráca čistota výšok a stredov.

Zvuk si najviac vychutnáte v hudobnom režime, ktorý je založený na dynamickejšom ekvalizéri. V prípade herného režimu je síce odozva kratšia, ale ekvalizér je viac vyhladený, takže zvuk trochu stráca na dynamike. Nie sú k dispozícii žiadne iné režimy ani možnosť deaktivácie niektorého režimu.

Počas testovania sme hodnotili aj kvalitu nahrávaného zvuku. Na tento účel je každé slúchadlo vybavené trojicou mikrofónov. Ich kvalita je na vysokej úrovni. Dobre izolovali okolitý hluk, napríklad rušnú premávku alebo vietor. Telefonovanie tak nebude pre slúchadlá najmenším problémom.

Záver – komu by sme bezdrôtové slúchadlá LAMAX Dots3 ANC odporučili?

Výraznejšie basy, veľmi slušná výdrž, účinné ANC a kompaktné puzdro - to sú vlastnosti bezdrôtových slúchadiel LAMAX Dots3 ANC, ktoré predurčujú ich úspech na trhu. Slúchadlá by sme odporučili predovšetkým športovcom, ktorí výkon spájajú s dynamickou elektronickou hudbou. Počas športovania oceníte aj pohodlie slúchadiel a fakt, že vám napriek svojej veľkosti nevypadávajú z uší. Na druhej strane, orientácia dotykových plôch môže byť obmedzujúca. Budete si musieť ich nasadzovanie na uši vopred "natrénovať".

Vďaka dlhej výdrži a aktívnemu potlačeniu hluku odporúčame slúchadlá aj kontinentálnym cestovateľom. Tieto funkcie oceníte aj na ceste do práce alebo do školy v rušnom meste. Čo sa týka zvuku, môžete očakávať silné basy, ktoré mierne zatienia výšky a stredy. Pri strednej hlasitosti to nie je výrazný problém, ale ak sa rozhodnete "odviazať" a hlasitosť prekročí 70 %, stredy a výšky sa začnú prelínať a pridajú mierny šum.

1 odpoveď na “Recenzia: bezdrôtové slúchadlá LAMAX Dots3 ANC”

  1. Juraj píše:

    stručná, jasná recenzia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *