Recenzia: bezdrôtové slúchadlá JBL Live 770NC

Silné stránky
  • Vynikajúca kvalita zvuku
  • Aktívne potláčanie hluku a dva režimy priepustnosti
  • Bezkonkurenčná výdrž batérie
  • Cestovná taška
  • AUX kábel
  • Aplikácia s equalizérmi
  • Podpora pre iOS aj Android
Slabé stránky
  • Vyššia hmotnosť
  • Hlavový most priťahuje nečistoty

Bezdrôtové slúchadlá JBL Live 770NC sa môžu pochváliť masívnymi mäkkými náušníkmi, ktoré poskytujú dychberúci zvuk. Ekvalizéry a test kvality sluchu Personi-Fi, ktorý nájdete v praktickej spárovanej aplikácii, vám pomôžu dosiahnuť správnu rovnováhu. Slúchadlá poskytujú solídne potlačenie hluku spolu s dvoma režimami priepustnosti. Ponúknu však za danú cenu dostatok?

Často kladené otázky a odpovede

Ako dlho vydržia JBL Live 770NC na jedno nabitie?

Podľa výrobcu môžu slúchadlá dosiahnuť až 65 hodín počúvania, s aktívnym potlačením hluku 50 hodín. Pri hovore zvládnu JBL 33 hodín, s režimom ANC 28 hodín.

Aké sú funkcie slúchadiel Live 770NC?

Slúchadlá disponujú aktívnym potlačením hluku, okolitého hluku a tiež režimom TalkThru. Slúchadlá môžete tiež nechať pripojené k dvom zariadeniam súčasne. Aplikácia JBL Headphones pridáva nespočetné množstvo užitočných funkcií, ako napríklad VoiceAware, Spatial Sound alebo obmedzovač maximálnej hlasitosti.

Sú slúchadlá vodotesné?

Výrobca bohužiaľ neuvádza stupeň krytia IP ani žiadne iné špecifikácie ich odolnosti. Preto by som neodporúčala počúvanie v daždi.

Akú lokalizáciu ponúkajú slúchadlá a aplikácia?

Aplikácia nepodporuje češtinu, slovenčinu, poľštinu ani maďarčinu. Čo sa týka slúchadiel, všetky upozornenia sú konfigurovateľné v aplikácii v časti hlasových výziev. Slovenčinu tu nenájdete - namiesto nej sa môžete spoľahnúť na angličtinu alebo prípadne nemčinu - ale vzhľadom na jednoduchosť hlasových výziev slovenčina ani nie je potrebná.

Obsah balenia

V krabici JBL Live 770NC nájdete okrem samotných bezdrôtových slúchadiel aj:

  • krátky napájací USB-A/USB-C kábel,
  • praktický AUX kábel (pre prípad, že sa slúchadlá vybijú a vaše zariadenie má výstup na slúchadlá),
  • látkovú tašku na cesty
  • používateľskú dokumentáciu vrátane prehľadného manuálu (ktorý vám pomôže rýchlo sa zorientovať).

Kábel s USB-C/USB-C konektormi by bol určite univerzálnejší (v prípade potreby na nabíjanie z telefónu), ale aj tak pokojne použite vlastný kábel.

Oveľa lacnejší konkurenčný model LAMAX NoiseComfort2 ANC má v balení ešte odolnejšie pevné puzdro so zipsom.

Prehľadný návod v krabici
Prehľadný návod v krabici

Slúchadlá si môžete zaobstarať v čiernej, bielej, modrej alebo pieskovej farbe.

Technické parametre JBL Live 770NC

Z mnohých solídnych hodnôt stojí za zmienku výdrž batérie, ktorá dosahuje až 65 hodín bez zapnutého režimu ANC (potláčania hluku). To isté platí aj pre predchádzajúci model JBL Live 670NC, inak ide v oblasti bezdrôtových slúchadiel skôr o raritu.

ParametreHodnota
Typ slúchadielCez uši
Spôsob nabíjaniaUSB-C kábel
Celková hmotnosť slúchadiel256 g
PripojenieBluetooth 5.3
Výdrž batérieAž 65 h (bez ANC), 50 h (s ANC)
OdolnosťVýrobca neuvádza
Podporované kodekyAAC, SBC, LC3
Frekvenčný rozsah20 - 20 000 Hz (20 - 40 000 Hz káblovo)
Citlivosť100 dB/mW
Veľkosť meniča40 mm
Impedancia32 Ω
MikrofónÁno
Ak sa chcete dozvedieť viac o bezdrôtových slúchadlách, prečítajte si náš článok o tom, ako si vybrať bezdrôtové slúchadlá, alebo si pozrite naše recenzie konkrétnych modelov.

Veľké mäkké náušníky pre pohodlné nosenie

Aby boli slúchadlá čo najpohodlnejšie, a to aj pri dlhodobom nosení, JBL vzal na vedomie veľké koženkové náušníky. Náušníky obklopujú celé vaše uši a nehrozí, že by vás tlačili ako slúchadlá s menšími náušníkmi. Na druhej strane, sú vďaka tomu slúchadlá Live 770NC o niečo ťažšie ako napríklad slúchadlá JBL Live 670NC (ktoré som kvôli tomu nosila radšej). Zatiaľ čo Sony WH-CH720N sa podarilo skombinovať väčšie náušníky s nízkou hmotnosťou.

Vďaka nastaviteľnému hlavovému mostu potiahnutému textúrou vyzerajú slúchadlá štýlovo - ale na úkor vlasov alebo žmolkov, ktoré sa ľahko zachytia. Náušníky ukrývajú vyšívané písmená R a L, ktoré vám pomôžu čo najrýchlejšie identifikovať strany, zatiaľ čo vonkajšiu stranu a most zdobí logo JBL.

Okrem výšky kovového mosta môžete manipulovať aj s mušľami, ktoré sa ľahko otáčajú a skladajú do kompaktnej veľkosti. Nie všetky slúchadlá to dokážu. Keďže slúchadlá JBL sú pomerne robustné a objemné, ich zloženie môže ušetriť trochu miesta.

Slúchadlá Live 770NC sedia celkom pevne a na hlave sa vám nepohnú, napríklad keď idete na prechádzku. Keď však idete behať alebo chcete so slúchadlami cvičiť, veľké náušníky môžu spôsobiť, že majú tendenciu skĺznuť a zavadzať. Preto by som ich na šport neodporúčala. Nezabúdajte tiež, že podobne ako pri iných slúchadlách cez hlavu, daň za ich plný zvuk je zaplatená teplom. Športovcom preto budú pravdepodobne viac vyhovovať inteligentné slúchadlá do uší JBL Live Beam 3.

Kde kúpiť JBL Live 770NC
JBL Live 770NC
Hodnotenie
4.1/5
Pohodlné, ideálne na cestovanie
JBL Live 770NC - pohodlné, ideálne na cestovanie

Aplôikácia ako pokladnica funkcií

So slúchadlami spolupracuje aplikácia JBL Headphones. Môžete si ju stiahnuť z obchodu App Store aj Google Play. Aplikácia je prehľadná a veľmi intuitívna, pričom ponúka množstvo funkcií. Medzi ne patria napríklad:

  • nastavenie ekvalizéra (možnosť vytvoriť si vlastný okrem predpripravených režimov),
  • efekt priestorového zvuku (simuluje priestorový zvuk, konkrétne pre hudbu, video a hry),
  • inteligentný zvuk a video,
  • obmedzovač maximálnej hlasitosti (zabraňuje poškodeniu sluchu, ak náhodou zapnete hudbu naplno),
  • alebo VoiceAware (aby ste počas hovoru počuli svoj hlas).

Jednoduché nastavenie režimov zvuku a šírky pásma

V aplikácii môžete podrobne nastaviť zvuk, t. j. vyvážiť pravé a ľavé slúchadlo alebo zapnúť funkciu Smart Video, aby ste zabránili oneskoreniu pri hraní hier. Dôležité je aj vytváranie ekvalizérov, ktoré upravujú úrovne hlasitosti rôznych frekvenčných pásiem. Pomocou nich môžete vyvážiť zvuk presne tak, ako sa vám páči, potlačiť basy alebo zvýrazniť stredy - skrátka, aby váš obľúbený žáner znel tak, ako má.

Slúchadlá JBL majú pod palcom aj režimy šírky pásma a ich výkon. V prípade režimov ANC (aktívne potlačenie hluku) aj Ambient Awareness (priepustnosť) si môžete vybrať ich stupeň. Režim ANC navyše dokáže adaptívne potláčať okolitý hluk, takže sa riadi podľa toho, kde sa práve nachádzate.

Funkcia Leakage compensation by potom mala zabrániť tomu, aby hudba unikala zo slúchadiel a počuli ju ľudia okolo vás. Keď som to však vyskúšala, rozdiel som nepostrehla.

Páčila sa mi funkcia automatického vypnutia slúchadiel po určitej dobe nečinnosti. Ak teda zabudnete slúchadlá vypnúť a vyčistiť, stihnú sa vypnúť samé. Ak zabudnete slúchadlá úplne, pomôže vám Google Finder. Funkcia Find My nie je podporovaná.

V ponuke je aj funkcia automatického play/pause na základe detekcie uší, hoci pri modeli JBL Live 670NC reagovala rýchlejšie. Model 770NC mal mierne oneskorenie, asi sekundu alebo dve, takže som občas zmeškala začiatok skladby alebo videa.

Personi-Fi vylepšuje slabiny

Na základe vyhodnotenia kvality vášho sluchu Personi-Fi upravuje vyváženie zvuku pre vaše uši. Vyzdvihne frekvenciu alebo stranu tak, aby sa zvuk v slúchadlách rovnomerne rozložil - čo môže byť v konečnom dôsledku dosť podstatný rozdiel.

Tlačidlá dopĺňajú dotykové ovládanie

Ovládanie slúchadiel bude mať na starosti vaša pravá ruka, pretože všetky multifunkčné tlačidlá a dotykové ovládacie prvky sa nachádzajú len na pravom náušníku. Tlačidlá sú prakticky vyčnievajúce, ale pomerne blízko seba, takže nájsť ich po hmate nemusí byť spočiatku najjednoduchšie. Postupom času sa používanie stáva čoraz prirodzenejším, napriek tomu sa radšej spolieham na dotykové ovládanie. Dotykom loga JBL na pravej mušli slcúhadiel prepínate skladby, spúšťate hlasového asistenta alebo kontrolujete prichádzajúce hovory.

Dvojitým dotykom na dotykový panel prijmete a ukončíte hovor, ale neodmietnete. Dlhým podržaním stlmíte mikrofón.

V každom prípade je dotykový bod veľmi citlivý a ak máte tendenciu dotýkať sa ho zakaždým, môžete ho v aplikácii deaktivovať (okrem ovládania hovorov, ktoré zostáva). Skladby potom môžete prepínať pomocou tlačidiel + a –, na ktoré sa spoliehate aj pri zmene hlasitosti.

Okrem toho, na slúchadlách nájdete aj tlačidlo bluetooth. Vďaka tomu sa slúchadlá môžu pripojiť k dvom zariadeniam nepretržite. Úplne krajným tlačidlom potom volíte medzi režimami priepustnosti - jedným klepnutím prepínate medzi režimom okolia a ANC a dvojitým klepnutím zapnete režim TalkThru.

Na zmenu režimu priepustnosti, režimu párovania a zapnutia/vypnutia slúchadiel vás upozorní hlas, takže ste vždy v obraze. Hlasové upozornenia sa však dajú vypnúť.

Hlasový asistent vášho zariadenia spúšťaný dotykom reaguje spoľahlivo. Slúchadlá podporujú štandardné služby Siry, Bixby, ale aj Google Assistant alebo Alexa (možnosť stiahnutia len na zariadeniach so systémom Android). Okrem toho môžete slúchadlá JBL ovládať pomocou handsfree, kedy stačí na slúchadlá prehovoriť (napríklad ,,Hey Google" alebo ,,Alexa") a ony vám odpovedia.

Podľa mojich skúseností hlasové ovládanie hands-free zvládli kôstkové slúchadlá Galaxy Buds3 výborne. Ak vlastníte zariadenie Samsung, určite sa oplatí vyskúšať.

Hladké pripojenie JBL Live 770NC

Bezdrôtové slúchadlá JBL ma nesklamali ani z hľadiska konektivity. Pri prvom zapnutí slúchadiel stačí slúchadlá zapnúť a Live 770NC sa samé objavia v nastaveniach. Potom je pripojenie vždy automatické a bezproblémové, a to na zariadeniach so systémom Android aj iOS.

Ak by vám napríklad zlyhalo pripojenie, podržaním tlačidiel a - súčasne po dobu 5 sekúnd sa slúchadlá reštartujú.

Viacbodové pripojenie, teda pripojenie k dvom zariadeniam súčasne, má JBL tiež v malíčku. Stačí stlačiť tlačidlo bluetooth na slúchadlách, aby ste ich uviedli do režimu párovania. Potom sa slúchadlá zakaždým bez akýchkoľvek zmätkov pripoja k obom zariadeniam. Ak sledujete videá na počítači a telefón ste nechali vo vedľajšej miestnosti, po prichádzajúcom hovore sa slúchadlá spárujú a začnú zvoniť. Vďaka tomu môžete plynule prechádzať z jedného zariadenia do druhého. Na zariadeniach Apple však môže spojenie trvať o niečo dlhšie - niekedy budete musieť pozastaviť video na prvom zariadení, počkať niekoľko sekúnd a potom spustiť video na druhom zariadení.

Zvuk z počítača môžete dokonca ovládať a upravovať z aplikácie JBL Headphones, ktorá je stiahnutá len v mobilnom telefóne. Stačí nechať slúchadlá pripojené k obom zariadeniam. Ak potom mobilný telefón odpojíte, zachová sa posledné zvolené rozhranie - posledný ekvalizér, obmedzovač maximálnej hlasitosti atď. Teda až do chvíle, kým slúchadlá nevypnete.

Dostatočná výdrž batérie na hodiny hudby

Slúchadlá si môžete vziať na dlhé cesty bez obáv, že sa vybijú. Slúchadlá JBL Live 770NC vynikajú svojou 850 mAh batériou, ktorá zaručuje nadpriemernú výdrž. Sľubovaných 65 hodín prehrávania hudby (a 50 hodín so zapnutým ANC) sa mi zdalo byť dosiahnuteľných. Pri počúvaní zhruba na polovičnú hlasitosť a len občasnom používaní ANC mi slúchadlá vydržali úctyhodných 60 hodín.

Bonusom je rýchle nabíjanie - už za päť minút získate dostatok energie na ďalšie štyri hodiny počúvania. Z 0 na 100 % to trvá len približne dve a pol hodiny.

Kde kúpiť JBL Live 770NC
JBL Live 770NC
Hodnotenie
4.1/5

Keď sa batéria vybije, AUX kábel vám umožní pokračovať v počúvaní. Musíte však počítať s tým, že prídete o mikrofón a ovládacie prvky, pričom funkčné zostáva len to na zmenu režimu priechodu.

Presný stav batérie sa jednoducho nedozviete. Na spárovanom zariadení uvidíte percentá, ale zaokrúhlené na desiatky.

Plnohodnotný zvuk a potlačenie šumu JBL Live 770NC

Bluetooth slúchadlá Live 770NC sľubujú výkonný zvuk, ktorý dosahujú vďaka 40mm meničom. Medzi podporované kodeky patria štandardné SBC a AAC, ako aj LC3, ktorý je však kompatibilný len s niektorými zariadeniami so systémom Android. Samotným počúvaním si veľký rozdiel nevšimnete, no zvuk je v každom prípade jeden z najlepších, aké sme doteraz testovali.

Čo sa týka celkového zážitku, basy sú síce výrazné, ale pekne zasadené do pozadia, zatiaľ čo výšky sa výrazne presadzujú v popredí. Výsledkom je čistý, pohlcujúci zvuk. Navyše pri použití pridaného AUX kábla zážitok graduje - vyššie tóny sú oddelené ešte precíznejšie. Hoci nižšie stredy by mohli byť o niečo lepšie oddelené od basov, kvalita zvuku týchto slúchadiel jednoznačne prekonáva konkurenciu vo svojej cenovej kategórii a dokonca aj staršie modely vyššej triedy, ako napríklad SONY WH-1000XM4.

Ak sa vám napriek tomu zdajú basy príliš silné a nie ste napríklad fanúšikom D'n'B alebo dubstepu, pomôžu vám ekvalizéry v aplikácii. Pomocou nich si môžete zvuk upraviť podľa svojho vkusu. Okrem toho na výsledný zvuk bude mať vplyv aj efekt Spatial Sound alebo ladenie Personi-Fi. Napriek tomu by som očakávala, že slúchadlá v tejto cenovej kategórii budú z výroby čo najuniverzálnejšie vyladené. Na druhej strane, nie všetky bezdrôtové slúchadlá (aj tie drahšie) ponúkajú ekvalizéry.

Naposledy zvolené ekvalizéry a ďalšie nastavenia si slúchadlá ponechávajú. Vyváženiu z výroby teda nemusíte venovať veľkú pozornosť. Prístup k ekvalizérom stratíte len vtedy, keď slúchadlá vypnete alebo ak sa vybijú.

V porovnaní s modelom JBL Live 670NC s oveľa menšími náušníkmi, sú tieto slúchadlá - už vďaka svojej konštrukcii - schopné lepšie prenášať hudbu a úplne vás do nej zahaliť.

Potlačenie šumu a aj adaptívne

Samotné bezdrôtové slúchadlá obopínajú uši, takže časť okolitého hluku je už pasívne tlmená. JBL majú aj veľmi slušné aktívne potláčanie hluku, ANC (Active Noise Cancelling). Keď si ich vezmete do hlučného lietadla alebo preplnenej MHD, režim ANC oceníte rovnako ako ja. Navyše si jeho silu určíte v aplikácii.

Adaptívne potlačenie hluku je potom bonusom. Takže v tichšom prostredí tlmenie zníži, zatiaľ čo v rušnejšom ho automaticky pridá. Dlhé a intenzívne potláčanie hluku by vám po dlhšom čase mohlo spôsobiť závraty, takže adaptívny režim by mohol byť príjemnejšou cestou.

Na druhej strane, režim Ambient Aware (priepustný režim) je vhodný do exteriéru alebo len na nosenie doma. Aj v tomto prípade môžete v aplikácii znížiť a zvýšiť intenzitu podľa nálady alebo potreby. Ak by ste potom chceli počuť svoje okolie úplne bez toho, aby ste si museli dať dole slúchadlá, dvojitým stlačením tlačidla zapnite režim TalkThru. Zvuk sa stíši a vy môžete v pokoji komunikovať s okolím. Ďalším dvojitým stlačením sa potom vrátite do pôvodne aktívneho režimu.

Priemer mikrofónu

Integrovaný mikrofón slúchadiel JBL Live 770NC považujem za priechodný. Ak človek hovorí dostatočne nahlas, zreteľne a v tichom prostredí, hlas sa nesie bez problémov. V hlučnejšom prostredí síce funguje solídne potlačenie šumu, ale zvuk tak trochu bojuje s prostredím. To je však pochopiteľné. Pozitívom je, že počas telefonovania môžete prepínať medzi režimom ANC a priepustným režimom.

Keď porovnám výkon s inými slúchadlami cez uši, LAMAX NoiseComfort ANC alebo Sony WH-CH720N, mikrofón funguje výborne.

Pri telefonovaní som veľmi ocenila funkciu VoiceAware. Vďaka izolácii slúchadiel nielenže menej počujete svoje okolie, ale aj seba, čo nie je vždy úplne šťastné. S funkciou VoiceAware sa k vám však dostane váš vlastný hlas a komunikácia je hneď príjemnejšia.

Na pracovné hovory alebo hranie hier nebudú slúchadlá zlou voľbou, ale potrebujete tiché prostredie. Špeciálny herný režim ponúkajú slúchadlá v podobe funkcie Spatial Sound pre hry, ktorá podporuje synchronizáciu zvuku a obrazu a dynamické zvukové efekty.

Zvuk prekonáva všetky ostatné slúchadlá
JBL Live 770NC: Kvalita zvuku, ktorá prekonáva všetky ostatné slúchadlá

Záver – komu by som odporučila slúchadlá JBL Live 770NC?

Bezdrôtové slúchadlá JBL Live 770NC vás ohromia svojou kvalitou zvuku, ktorú sme v našej redakcii vyhodnotili ako jednu z najlepších. Zvukové vyváženie si môžete jednoducho prispôsobiť podľa svojich predstáv pomocou ekvalizéra a rôznych ďalších efektov v aplikácii JBL Headphones.

JBL si určite zaslúži plusové body aj za vynikajúcu výdrž batérie, vďaka ktorej sa nemusíte príliš starať o nabíjanie. V kombinácii s textilným puzdrom, kvalitným potlačením hluku a priloženým AUX káblom sa slúchadlá stávajú verným spoločníkom na cesty. Na športovanie však nie sú až také ideálne. Na hlave môžu pôsobiť pre niekoho príliš mohutne a na úkor skvelého režimu ANC vyvolávať uzavretejší a ťažší pocit.

Kde kúpiť JBL Live 770NC
JBL Live 770NC
Hodnotenie
4.1/5

Musím však oceniť príjemné dotykové ovládanie a spoľahlivú konektivitu so zariadeniami so systémom Android aj iOS.

Recenzia: bezdrôtové slúchadlá JBL Live 770NC
  • Kvalita zvuku
  • Kvalita spracovania
  • Batéria
  • Ovládanie a funkcie
  • Pomer cena/výkon
  • Využitie na cestách
  • Využitie na šport
  • Využitie v kancelárii/na telefonovanie
  • Využitie na hranie hier
  • Univerzálne každodenné využitie
4.1

Zvuková elita slúchadiel

Bezdrôtové slúchadlá JBL Live 770NC sa môžu pochváliť masívnymi mäkkými náušníkmi, ktoré poskytujú dychberúci zvuk. Ekvalizéry a test kvality sluchu Personi-Fi, ktorý nájdete v praktickej spárovanej aplikácii, vám pomôžu dosiahnuť správnu rovnováhu. Slúchadlá poskytujú solídne potlačenie hluku spolu s dvoma režimami priepustnosti. Ponúknu však za danú cenu dostatok?

Klady

  • Vynikajúca kvalita zvuku
  • Aktívne potláčanie hluku a dva režimy priepustnosti
  • Bezkonkurenčná výdrž batérie
  • Cestovná taška
  • AUX kábel
  • Aplikácia s equalizérmi
  • Podpora pre iOS aj Android

Zápory

  • Vyššia hmotnosť
  • Hlavový most priťahuje nečistoty
Tento článok pripravil autor na základe skutočných skúseností s produktom. Hodnotenie môže byť ovplyvnené subjektívnymi dojmami autora.
Autor: Ilona Dočekalová
Autor: Ilona Dočekalová
Písanie a skúšanie nových vecí ma napĺňa, najmä keď môžem svoje skúsenosti odovzdávať ďalej. Mojou veľkou vášňou je hudba a tanec. Rada chodím do fitka alebo na dlhé prechádzky do prírody. Slúchadlá, inteligentné hodinky, športové hodinky alebo fitnes náramok sú preto mojimi vernými spoločníkmi.
Ako sa vám páčil tento článok?
Vaše hodnotenie
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Súvisiace recenzie

Recenzia: bezdrôtové slúchadlá JBL Live 770NC
JBL Live 770NC
Hodnotenie: 4.1/5
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram