Recenzia: bezdrôtové slúchadlá JBL Tune Flex
Bezdrôtové slúchadlá JBL Tune Flex majú revolučnú konštrukciu, ktorá umožňuje kedykoľvek vymeniť kôstky za štuple. Slúchadlá sú dôkazom toho, že aj na bohatom trhu so slúchadlami TWS je stále priestor pre inovácie. Kvalita zvuku sa opiera o prenikavejšie stredné frekvencie. Tie však môžete zmierniť pomocou ekvalizéra a prípadne dostať do popredia basy. Na čo sú teda slúchadlá vhodné a aké funkcie ponúkajú?
Často kladené otázky a odpovede
Výrobca uvádza, že slúchadlá vydržia na jedno nabitie 6 hodín s aktivovaným ANC a 8 hodín s deaktivovaným ANC. Plne nabité puzdro nabije slúchadlá trikrát z 0 na 100 %.
Základné pokyny na obsluhu sú k dispozícii priamo na slúchadlách. Funkcie jednotlivých gest môžete meniť v aplikácii, ktorá obsahuje aj ostatné nastavenia.
Slúchadlá ponúkajú pomerne kvalitný ANC a ekvalizér s bohatými možnosťami nastavenia. Môžete používať režimy ako TalkThru alebo Ambient Awareness, aby ste zostali v kontakte s okolím. K dispozícii je aj funkcia Find my Buds na lokalizáciu stratených slúchadiel.
Okrem základného príslušenstva obsahuje balenie aj samostatné puzdro, v ktorom nájdete náhradné štuple vo veľkostiach S, M a L. V balení sme našli aj samotné slúchadlá, nabíjacie puzdro a používateľskú dokumentáciu.
Technické parametre JBL Tune Flex
Technickými parametrami sa slúchadlá výrazne nelíšia od konkurencie rovnakej cenovej kategórie, ako sú Samsung Buds2 Pro, Apple AirPods 2019 alebo Sony WF-C700N. Oceňujeme ich relatívne nízku hmotnosť, odolnosť IPX4 a dobrú výdrž batérie. Technické parametre však nie sú jedinou vlastnosťou, ktorú by ste mali pred kúpou zvážiť. Ak vás zaujíma viac informácií o bluetooth slúchadlách, pozrite si náš článok o tom, ako si vybrať bezdrôtové slúchadlá alebo recenzie ďalších slúchadiel, ktoré sme testovali.
Názov parametra | Hodnota |
---|---|
Typ slúchadiel | True Wireless |
Rozmery nabíjacieho puzdra | 4,7 x 5,2 x 2,9 cm |
Celková hmotnosť puzdra so slúchadlami | 48,2 g |
Konektivita | Bluetooth 5.2 |
Výdrž batérie (bez ANC) | 8 hodín (slúchadlá), 24 hodín (puzdro) |
Odolnosť - stupeň krytia | IPX4 |
Podporované kodeky | Výrobca nešpecifikuje |
Frekvenčný rozsah | 20 - 20 000 Hz |
Citlivosť | 110 dB |
Impedancia | 32 Ω |
Mikrofón | Áno |
Dizajn a kvalita spracovania
Slúchadlá JBL Tune Flex ponúkajú možnosť výmeny kôstkových koncoviek za tesniace štuple. Tie sú k dispozícii v troch veľkostiach, vďaka čomu sú slúchadlá vhodné pre širší okruh používateľov. Dodávané štuple ponúkajú solídnu pasívnu izoláciu, ale nevyrovnajú sa "plnokrvným" štupľovým slúchadlám, ako sú JBL Tour Pro 2.
Puzdro slúchadiel má praktické rozmery a je doplnené trojicou LED diód, ktoré indikujú úroveň ich nabitia. V redakcii sme testovali bielu matnú verziu, ktorá nám pripadala viac praktická ako prémiová. Za malý príplatok sa môžete rozhodnúť pre tzv. Ghost verziu, ktorá nahrádza matné plasty na puzdre a slúchadlách priehľadnými. Ak takto hľadáte výstrednejšie slúchadlá, môžu byť lepšou voľbou.
Ovládacie prvky slúchadiel Tune Flex
Nastavenie slúchadiel a ich funkcií je riešené pomocou aplikácie JBL Headphones, ktorú nájdete na Google Play a AppStore. Slúchadlá sú teda kompatibilné so systémami Android a iOS. Nastavenia, ktoré sa nachádzajú v aplikácii, sú podobné nastaveniam, ktoré sa nachádzajú v slúchadlách JBL Tour Pro 2. Chýbajú však pokročilé možnosti, ako napríklad PersoniFi alebo ovládanie tesnenia. Stále však máte k dispozícii ekvalizér, funkciu Find my Buds alebo možnosti šetrenia batérie.
Slúchadlá sa dodávajú s dotykovými panelmi s funkciami, ktoré môžete nastaviť v aplikácii. V tomto ohľade sú možnosti ovládania totožné s JBL Tour Pro 2 alebo Wave Beam. V prípade Tune Flex si teda môžete vybrať len z prednastavených šablón ovládania a nie nastavovať vlastné funkcie pre jednotlivé gestá.
Výdrž batérie
Výdrž batérie slúchadiel JBL Tune Flex závisí od aktivácie alebo deaktivácie funkcie aktívneho potlačenia hluku (ANC). V prípade aktívneho ANC sme v redakcii dosiahli výdrž batérie približne 5,5 hodiny. V prípade deaktivovaného ANC dosiahli samotné slúchadlá výdrž batérie približne 8,5 hodiny.
Vo výsledku tak môžeme informácie výrobcu o výdrži označiť za spoľahlivé.
Puzdro je vybavené konektorom USB-C na nabíjanie a podporuje rýchle nabíjanie, vďaka ktorému získate po 10 minútach nabíjania približne 2 hodiny počúvania. Pomocou puzdra môžete slúchadlá nabiť z úplného vybitia na 100 % trikrát. Čo sa týka nabíjania puzdra, to vám zaberie približne 1,5 hodiny. Aktuálnu kapacitu nabitia puzdra zistíte buď v aplikácii JBL Headphones alebo ju môžete odhadnúť podľa troch LED diód, ktoré informujú o stave nabitia.
Na rozdiel od drahších slúchadiel JBL Tour Pro 2 puzdro Tune Flex nepodporuje bezdrôtové nabíjanie.
Slúchadlá JBL Tune Flex ponúkajú pokročilé funkcie
Funkcie, ktoré slúchadlá ponúkajú, sú vzhľadom na ich cenovku viac než primerané. Ponuka tak predstavuje strednú cestu medzi modelmi JBL Tour Pro 2 (vyššia trieda) a JBL Wave Beam (nižšia trieda). V nasledujúcej časti sa bližšie pozrieme na funkcie slúchadiel Tune Flex.
Ekvalizér
Možnosti, ktoré ponúka ekvalizér v aplikácii JBL Headphones, patria k silným stránkam väčšiny bezdrôtových slúchadiel JBL. Funkcia na jednej strane ponúka základné režimy nastavenia (jazz, vokál, basy atď.), ale umožňuje aj vytvorenie ďalších režimov podľa vašich preferencií. Nové režimy môžete vytvárať buď úpravou predvolieb alebo začať "od nuly".
Aktívne potlačenie šumu (ANC)
Potláčanie hluku v bezdrôtových slúchadlách závisí od toho, ako vám sedia v ušiach. Tým, že slúchadlá Tune Flex môžete používať ako kôstky aj štuple do uší, ich schopnosti potláčania hluku sa líšia. Pasívne potláčanie hluku kôstkovej formy slúchadiel je minimálne, takže aktívne potláčanie hluku (ANC) je v dôsledku toho pomerne slabé.
V aplikácii JBL Headphones si môžete vybrať zo šiestich úrovní aktívneho potlačenia hluku.
Keďže štuple ponúkajú násobne vyššiu pasívnu izoláciu, účinnosť ANC rastie spolu s ňou. Ak by sme však ANC porovnali s potlačením zvuku v slúchadlách JBL Tour Pro 2, lacnejšie slúchadlá Tune Flex by boli v nevýhode.
Dôvodom je tvarovanie štupľov. Zatiaľ čo Tour Pro 2 má "väčšiu voľnosť" v tom, ako sa prispôsobí vášmu zvukovodu, tvar štupľov v Tune FLex je do veľkej miery určený tvarom slúchadiel. Rozdiel v štupľoch je znázornený na nasledujúcom obrázku.
Nakoniec však musíme uznať, že za svoju cenu ponúkajú slúchadlá JBL Tune Flex solídnu úroveň potlačenia hluku. Hoci potlačenie nie je na úrovni drahších slúchadiel JBL, pri počúvaní alebo rozprávaní budete minimálne rušení okolím. Vo vnútorných priestoroch, ako je kancelária alebo domácnosť, je účinnosť ANC viac než dostatočná.
Ďalšie funkcie, ktoré slúchadlá ponúkajú
- VoiceAware - kontrola ozveny vlastného hlasu počas hovoru
- Find My Buds - funkcia na lokalizáciu stratených slúchadiel
- Obmedzovač maximálnej hlasitosti
- Bluetooth Multipoint - pripojenie dvoch zdrojových zariadení súčasne (funkciu sme podrobnejšie opísali v našej recenzii JBL Tour Pro 2)
Kvalita zvuku
Slúchadlá sú vybavené 12 mm meničmi, ktoré vo svojej kategórii ponúkajú prenikavejšie stredy, ale vďaka ekvalizéru majú potenciál aj na dunivé basy. Slúchadlá sme testovali v spojení s notebookom a smartfónom. Výsledky sme zhrnuli v nasledujúcej časti.
Kvalita zvuku s notebookom
Predvolené nastavenia slúchadiel sa zameriavajú predovšetkým na stredné frekvencie, ktoré sú pomerne výrazné. Nižšie frekvencie, ktoré dodávajú skladbám alebo filmom úderný sprievod, mierne zaostávajú. Slúchadlá JBL sa vyznačujú dominanciou basov a výšok, ale Tune Flex bez ekvalizéra má hlavne výrazné stredy. Zvuk teda zrejme nie je taký vyvážený ako v prípade drahších slúchadiel JBL Tour Pro 2 alebo Apple AirPods Pro 2, ale aj tak môže mnohých používateľov príjemne prekvapiť.
Keďže spoločnosť JBL neponúka ekvalizér pre počítače, môžete na tento účel použiť programy tretích strán.
Kvalita zvuku smartfónu
Ekvalizér ponúka možnosť zmeny intenzity viacerých zvukových frekvencií. Vďaka nemu sme dokázali so slúchadlami dostať o niečo viac z hudby bohatej na basy (EDM, drum and bass). Pomerne čisté výšky si nevyžadovali úpravy pri počúvaní inštrumentálnych žánrov (rock, country alebo klasika). Ak sme však zvýšili hlasitosť nad 75 %, rockové a punkové skladby trochu stratili na čistote a odlíšení jednotlivých nástrojov. Napriek snahe zmierniť tieto frekvencie v ekvalizéri sa nám nepodarilo dostať zvuk na úroveň, ktorú ponúkajú drahší konkurenti. V ostatných ohľadoch sa však práve vďaka ekvalizéru JBL Tune Flex vyrovnajú niektorým drahším slúchadlám.
Kvalita mikrofónu
Na hovory alebo nahrávanie hlasu je každé slúchadlo vybavené štvoricou mikrofónov, čo hodnotíme veľmi pozitívne. Účinne a "inteligentne" izolujú okolité zvuky. Ak sa na chvíľu odmlčíte a okolo vás hrá napríklad hudba, slúchadlá ju budú naďalej izolovať a "čakať" na vaše ďalšie slová.
Záverečné hodnotenie kvality a rozdiel v kvalite medzi kôstkami a štupľami
V predvolenom nastavení bez ekvalizéra si so slúchadlami najviac užijete podcasty, hovory, seriály a filmy. Zvuk v tomto nastavení má pomerne prenikavé stredné pásmo, ktoré je ideálne najmä pre hovorené slovo.
Ak sa rozhodnete použiť ekvalizér, získate možnosť trochu stlmiť stredy a dostať do popredia basy, prípadne do určitej miery aj výšky. Slúchadlá tak môžete prispôsobiť takmer akémukoľvek hudobnému žánru. Vychutnáte si aj filmy, ktorých atmosféra je založená na úchvatných zvukových stopách a zvukových efektoch.
Kvalitu zvuku určujú predovšetkým parametre slúchadiel. Na druhej strane to, ako kvalitu vnímame, ovplyvňuje tesnenie slúchadiel v našich ušiach. Tým, že slúchadlá ponúkajú lepšiu pasívnu a aktívnu izoláciu, ponúkajú subjektívne lepšiu kvalitu zvuku. V kôstkovej variante očakávajte hlavne slabšie basy, ktoré prechádzajú netesnosťami. Stredy a výšky sú v oboch variantoch porovnateľné.
V aplikácii JBL Headphones nájdete nastavenia režimov pre kôstky a štuple. Režimy do určitej miery menia charakter zvuku, aby bol zážitok z danej formy slúchadiel čo najlepší.
Pohodlie a zážitok z používania
Celkovo máme s používaním slúchadiel pozitívne skúsenosti. Po výbere správnej veľkosti štupľov slúchadlá spoľahlivo držali v ušiach aj napriek dynamickým pohybom a poteniu pri športe. Počas behu vonku bol okolitý vietor pomerne prenikavý, čo mierne zhoršovalo zážitok z počúvania. Vďaka tomu sú slúchadlá vhodnejšie na športovanie v telocvični alebo inde v interiéri.
Slúchadlá boli pohodlné aj počas niekoľkohodinového používania, takže vám dobre poslúžia nielen doma, ale aj v kancelárii. Čo sa týka hrania, slúchadlá sú vhodné skôr na hranie singleplayerových alebo multiplayerových hier bez hovorov. Výdrž batérie s ANC počas hovorov totiž môže klesnúť pod 4 hodiny, čo je pomerne málo.
Záver – komu by sme bezdrôtové slúchadlá JBL Tune Flex odporučili?
Slúchadlá JBL Tune Flex nie sú kompromisom medzi štupľami a kôstkami - sú oboma. Ich konštrukcia vám totiž umožňuje meniť koncovky podľa vašich aktuálnych preferencií. Kvalita zvuku je najvyššia, keď si vyberiete štuple. V predvolenom nastavení tak slúchadlá ponúknu pomerne zvýraznené stredy s menej výraznými nižšími basovými frekvenciami.
V základnom nastavení sú slúchadlá vhodné najmä na počúvanie hovoreného slova (podcasty, hovory) alebo sledovanie filmov a seriálov. Je to spôsobené prenikavejšími strednými frekvenciami a menej výraznými basmi. Ak sa rozhodnete upraviť ekvalizér, budete môcť z väčšiny hudobných žánrov vyťažiť oveľa viac. Do popredia môžete dostať basy, čím žánre ako pop, EDM a drum and bass získajú potrebnú dynamiku. Ak zvýrazníte aj vyššie frekvencie, prekvapia vás žánre ako rock, punk a iné inštrumentálne žánre.
Vďaka technológii ANC dokážu slúchadlá v režime štupľov aspoň do určitej miery redukovať okolitý hluk, čo zlepšuje zážitok z počúvania, hoci by sme ocenili, keby bol efekt ANC výraznejší. S kôstkami je ANC ešte menej účinné (rozdiel takmer nepoznáte).
Pozitívne hodnotíme výdrž slúchadiel JBL Tune Flex a oceňujeme rýchle nabíjanie, ktoré vám po 10 minútach nabíjania poskytne 2 hodiny počúvania. Slúchadlá ponúkajú stupeň krytia IPX4, takže im neublíži ani postriekanie vodou či potenie pri športe. Vo forme štupľov sedia slúchadlá pevne v ušiach, a to aj pri konzumácii jedla alebo pri dynamických pohyboch hlavy.
Recenzia: bezdrôtové slúchadlá JBL Tune Flex
-
Kvalita zvuku
-
Kvalita spracovania
-
Batéria
-
Ovládanie a funkcie
-
Pomer cena/výkon
-
Využitie na cestách
-
Využitie na šport
-
Využitie v kancelárii/na telefonovanie
-
Využitie na hranie hier
-
Univerzálne každodenné využitie
Štuple aj kôstky v jednom s kvalitným stredovým prejavom a ekvalizérom
Bezdrôtové slúchadlá JBL Tune Flex majú revolučnú konštrukciu, ktorá umožňuje kedykoľvek vymeniť kôstky za štuple. Slúchadlá sú dôkazom toho, že aj na bohatom trhu so slúchadlami TWS je stále priestor pre inovácie. Kvalita zvuku sa opiera o prenikavejšie stredné frekvencie. Tie však môžete zmierniť pomocou ekvalizéra a prípadne dostať do popredia basy. Na čo sú teda slúchadlá vhodné a aké funkcie ponúkajú?
Klady
- Kôstky a štuple do uší v jednom
- Ekvalizér
- Multipoint bluetooth
- Solídna kvalita zvuku
- Vhodné na interiérové športy
- Úroveň krytia IPX4
Zápory
- Horšie izolovanie vetra
- Menšia poddajnosť štupľov