ITmix.cz logo

Recenzia: bezdrôtové slúchadlá JBL Tune 520BT

Silné stránky
 • Mobilná aplikácia
 • Skvelý pomer ceny a kvality
 • Podpora viacbodového pripojenia
 • Dlhá výdrž batérie
 • Skvelá kvalita mikrofónu
Slabé stránky
 • Pri dlhšom počúvaní môžu slúchadlá tlačiť do uší
 • Tlačidlá je ťažšie nahmatať naslepo

Bezdrôtové slúchadlá JBL Tune 520BT sa môžu pochváliť veľmi dobrým pomerom ceny a kvality zvuku. Stavajú na plastovú konštrukciu a oceníte ich nielen pri počúvaní hudby alebo sledovaní filmov, ale aj pri telefonovaní. Vďaka aplikácii JBL Headphones získate prístup k mnohým ďalším funkciám. Poteší vás aj ich mimoriadne dlhá výdrž batérie, ktorá na jedno nabitie dosahuje až 57 hodín.

Často kladené otázky a odpovede

Ako dlho vydržia na jedno nabitie?

Maximálna výdrž batérie je 57 hodín. Pri našom testovaní sa ukázalo, že hodnota uvádzaná výrobcom viac-menej zodpovedá skutočnosti.

Ako sa slúchadlá ovládajú?

Na ovládanie slúchadiel slúžia štyri tlačidlá, ktoré sú umiestnené výlučne na pravom slúchadle.

Aké sú funkcie slúchadiel?

Slúchadlá možno používať na bežné počúvanie hudby a vďaka zabudovanému mikrofónu z nich môžete aj telefonovať. V mobilnej aplikácii môžete používať ekvalizéry, využívať hudobný alebo filmový režim, prípadne nastaviť, či chcete v slúchadlách počuť svoj hlas (a v akom rozsahu) pri telefonovaní. Funkcia ANC nie je k dispozícii.

Pre koho sú slúchadlá vhodné?

Vzhľadom na konštrukciu slúchadiel by sme ich odporúčali napríklad na krátke dochádzanie do práce, občasné sledovanie filmov alebo počúvanie podcastov. Pri dlhšom počúvaní, vzhľadom na vyšší prítlak, ktorý je pre tento typ slúchadiel typický, mierne tlačia do uší a pre niektorých poslucháčov môžu byť nepohodlné. Vďaka výbornej kvalite mikrofónu sú vhodné aj na telefonovanie alebo hranie hier.

Obsah balenia neprekvapí

Bezdrôtové slúchadlá JBL Tune 520BT sa predávajú v elegantnej škatuli, ktorej obsah neprekvapí. Okrem samotných slúchadiel v textilnom vrecku nájdete návod na použitie a pomerne krátky napájací kábel s USB-C konektorom. Počas nabíjania musia slúchadlá ležať v tesnej blízkosti elektrickej zásuvky. Ak máte zásuvku pri zemi a chcete slúchadlá položiť napríklad na obyčajný stôl, kábel tam nedosiahne.

Technické parametre JBL Tune 520BT

Slúchadlá sa bez problémov spárujú so zariadeniami so systémom Android aj iOS. Za vyzdvihnutie stojí veľmi slušná výdrž batérie dosahujúca 57 hodín.

Názov parametraHodnota
Typ slúchadielCez uši
Spôsob nabíjaniaKábel USB-C
Celková hmotnosť slúchadiel157 g
KonektivitaBluetooth 5.3
Výdrž batérie57 hodín
Odolnosť - stupeň krytiaVýrobca neuvádza
Podporované kodekyVýrobca nešpecifikuje
Frekvenčný rozsah20 - 20 000 Hz
Citlivosť102 dB/mW
Veľkosť meniča33 mm
Impedancia30 Ω
MikrofónÁno

Slúchadlá sú ľahké, ale dlhodobému noseniu nenahrávajú

Slúchadlá JBL Tune 520BT sa spoliehajú na konštrukciu z plastového materiálu, ktorá môže byť na jednej strane náchylná na poškodenie pri páde, ale na druhej strane vyniká nízkou hmotnosťou. Slúchadlá vážia príjemných 157 gramov, čo znamená, že pri dlhodobom nosení nemajú v tomto smere tendenciu byť nepohodlné.

Pohodlie pri počúvaní zvýrazňuje prítomnosť mäkkého polstrovania na náušníkoch, ktoré sú zrejme potiahnuté koženkou. Mimochodom, mäkké polstrovanie nájdete aj na hlavovej spone, ktorá spája obe klapky.

Čo sa týka veľkosti náušníkov, musíte počítať s tým, že neobopínajú celé uši, a preto na ne trochu tlačia. Pri Niceboy Prodigy 3 Max nebol tlak taký veľký ako pri týchto JBL, čo na jednej strane uberalo na izolácii, ale na druhej strane pridávalo na pohodlí pri dlhodobom nosení.

Z tohto dôvodu by sme ich neodporúčali na naozaj dlhé cesty autobusom alebo lietadlom - slúchadlá cez uši, ako napríklad Niceboy HIVE Aura 4 ANC, sú z tohto hľadiska lepšie. Pri kratších každodenných cestách do práce si však s nimi vystačíte.

Oba náušníky sa dajú otočiť, čím dosiahnete kompaktnejšie rozmery, čo oceníte najmä pri ich ukladaní, napríklad do batožiny. Ochranné puzdro však nie je súčasťou balenia.

Pripojenie k telefónu je hotové raz dva

Stabilný a bezproblémový prenos je vďaka technológii Bluetooth vo verzii 5.3. Samotné pripojenie slúchadiel k zariadeniu je veľmi rýchle a intuitívne. Stačí ho zapnúť a potom ich vybrať zo zoznamu dostupných zariadení. Ďalšie pripojenie sa už uskutoční automaticky.

Dosah pripojenia je viac než slušný. Počas bežného pohybu v našom menšom byte sme nezaznamenali žiadne výpadky, a to ani vtedy, keď sme mali slúchadlá zapnuté v jednej miestnosti a mobilný telefón v druhej. Problémy nastali len vtedy, keď boli obe zariadenia od seba vzdialené viac ako 10 metrov a oddelené dvoma dverami.

Kde kúpiť JBL Tune 520BT
JBL Tune 520BT
Hodnotenie
3.7/5

Slúchadlá podporujú viacbodové pripojenie a možno ich spárovať až s dvoma zariadeniami naraz. Spárovali sme ich s mobilným telefónom a notebookom (obidva od spoločnosti Apple). Keď sme počúvali hudbu z počítača a zároveň sa pokúšali vytočiť hovor z telefónu, hudba sa automaticky pozastavila a slúchadlá prehrávali hovor. Funkcia našla svoje využitie aj vtedy, keď sme na notebooku sledovali film, na chvíľu sme ho pozastavili a na telefóne sme začali prechádzať sociálne siete. Zdroj zvuku sa automaticky prepol na mobilný telefón.

Dlhá výdrž batérie a podpora rýchleho nabíjania

Čo si pri týchto bezdrôtových slúchadlách rozhodne zaslúži pochvalu, je výdrž batérie. Tá dosahuje úctyhodných 57 hodín, čo sa opäť hodí na používanie slúchadiel pri cestovaní, keď nechcete alebo nemôžete neustále vyhľadávať prítomnosť elektrickej zásuvky. Napríklad pri modeli JBL Tune 500BT je to len 16 hodín, pri modeli JBL Tune 510BT je to 40 hodín. V tomto ohľade sa teda spoločnosť JBL s každou generáciou slúchadiel posúva vpred.

Samozrejme, celková výdrž batérie závisí od zvolenej hlasitosti. My sme si pri bežnom počúvaní vystačili s hlasitosťou okolo 40-50 %. V tomto prípade sa slúchadlá vybili približne za 55 hodín. Pri občasnom počúvaní 2 hodiny denne vám teda bez problémov vydržia takmer mesiac na jedno nabitie, čo je naozaj slušné.

Na nabíjanie slúži priložený kábel s USB-C konektorom. Poteší vás podpora rýchleho nabíjania, kedy už za 5 minút získate dostatok energie na približne 3 hodiny počúvania. Na nízky stav batérie vás slúchadlá upozornia blikajúcou LED diódou.

Umiestnenie napájacieho kábla
Umiestnenie napájacieho kábla

Kvalita zvuku je vzhľadom na cenu viac než slušná

O hudobný zážitok sa postarajú 33 mm meniče. Frekvenčný rozsah slúchadiel je dostatočných 20 až 20 000 Hz a vďaka citlivosti 102 dB/mW dosahujú veľmi slušnú maximálnu hlasitosť. Pri bežnom domácom počúvaní sme zvolili štandardné nastavenie 40 % a hudbu sme počuli veľmi dobre.

Slúchadlá pracujú s technológiou JBL Pure Bass. Ako je pri slúchadlách tejto značky zvykom, basová zložka je pomerne výrazná. Vzhľadom na to si s touto zostavou najviac užijete hudobné žánre ako je pop, R&B alebo latino. Skvele vykresľujú aj stredné pásmo, snáď len výšky sú trochu utlmené. Zarytí milovníci napríklad rockovej hudby, v ktorej sa objavujú vysoké tóny, môžu byť týmito slúchadlami trochu sklamaní.

V redakcii máme starší model slúchadiel JBL Tune 500BT, ktorý sme použili na porovnanie. Aj pri nich môžete v porovnaní s modelom 520BT očakávať výraznú basovú zložku, avšak o niečo slabšiu. Samozrejme, kvalita zvuku sa oproti o dve generácie staršiemu modelu posunula. Dalo by sa však povedať, že evolučne, nie revolučne.

Ak porovnáme JBL Tune 520 BT s drahšími konkurenčnými slúchadlami Sony WH-CH710N, tie ponúkajú univerzálnejší koncept zvuku v rôznych žánroch. Basová zložka tu nie je taká výrazná a výsledok pôsobí v tomto smere vyváženejším dojmom. Pri priamom porovnaní však budú hrať hlavnú úlohu individuálne preferencie.

Ak je pre vás basová zložka príliš výrazná, môžete ju pomocou mobilnej aplikácie upraviť. Získate tak veľmi slušné univerzálne riešenie pre všetky žánre a tiež schopné slúchadlá na sledovanie filmov alebo počúvanie podcastov, kde basová zložka nie je taká žiaduca pre porozumenie hovoreného slova. Vďaka tejto funkcii ide teda o multifunkčný model, ktorý nájde využitie pri počúvaní hudby, sledovaní filmov aj počúvaní podcastov.

Treba zdôrazniť, že mobilnú aplikáciu možno používať len po pripojení k mobilnému telefónu. Ak chcete využívať nastavenia ekvalizéra, môžete využiť viacbodové pripojenie, pri ktorom nastavíte ekvalizér z mobilného telefónu, zatiaľ čo druhé zariadenie sa postará o prehrávanie. Prípadne môžete použiť akýkoľvek ekvalizér v počítači.

Slúchadlá sme testovali aj pri telefonovaní, kde sme nezaznamenali problém s výraznými basmi. Volajúci nemal problém nám rozumieť a ani druhá strana nás dobre a zreteľne počula. Pri telefonovaní na rušnejšej ulici bolo, samozrejme, potrebné zvýšiť hlasitosť, slúchadlá nie sú vybavené funkciou ANC (na rozdiel od Niceboy HIVE Aura 4 ANC, kde však kvalita mikrofónu za týmto modelom výrazne zaostáva).

Slúchadlá JBL Tune 520BT by sme odporučili aj náruživým hráčom, a to aj v prípade, že počas hrania potrebujú komunikovať so spoluhráčmi.

Slúchadlá podporujú hlasových asistentov Siri a Google Assistant. Ak ich chcete aktivovať, stačí podržať multifunkčné tlačidlo. Bohužiaľ, slúchadlá nereagujú na jednoduché zakričanie.

Odolnosť voči vode a prachu

Dôležitým parametrom slúchadiel všeobecne je aj odolnosť voči vode a prachu. Koniec koncov, zvyčajne ich chcete používať v nepriaznivom počasí alebo aj počas športovania, keď sa potíte. Bohužiaľ, v prípade slúchadiel JBL tune 520BT výrobca odolnosť voči vode a prachu neuvádza. Kvôli tlaku by sme ich odporúčali skôr do posilňovne, pri behu (teda dynamickom pohybe) nám boli skôr nepohodlné. Nie sú zamerané na športovcov, takže absenciu stupňa krytia IP im môžeme odpustiť.

Ovládanie zabezpečuje niekoľko tlačidiel

Na ovládanie slúchadiel slúžia štyri tlačidlá, ktoré sú umiestnené len na pravom náušníku. Tri z nich sú umiestnené blízko seba, tlačidlo zapnutia/vypnutia je od nich mierne vzdialené. Prostredné tlačidlo z trojice nie je také vystúpené ako okolité dve tlačidlá, vďaka čomu ho trochu ľahšie nahmatáte naslepo. Napriek tomu je pre nás tento spôsob ovládania dosť nešťastný, pretože sa nám z času na čas stalo, že sme omylom stlačili iné tlačidlo, ako sme zamýšľali.

Ak napríklad potrebujete rýchlo pozastaviť prehrávanie, keď na vás niekto hovorí, často je rýchlejšie dať si slúchadlá z uší, ako sa snažiť nahmatať príslušné tlačidlo. Určite by dávalo väčší zmysel aspoň rozdelenie ovládacích prvkov na pravé a ľavé slúchadlo.

Mobilná aplikácia JBL Headphones

K ešte širšiemu spektru funkcií máte prístup pomocou mobilnej aplikácie JBL Headphones, ktorú si môžete bezplatne stiahnuť z Google Play a App Store. Na rozdiel od slúchadiel Niceboy tu na vás čaká niekoľko ďalších možností. Poďme sa na ne pozrieť.

Môžete napríklad jednoducho skontrolovať aktuálny stav nabitia svojich slúchadiel. K dispozícii je aj niekoľko ekvalizérov, vďaka ktorým si môžete hudobný výstup prispôsobiť svojim preferenciám. K dispozícii je aj možnosť vytvoriť si vlastný ekvalizér. Môžete si nastaviť maximálny limit hlasitosti , aby ste si chránili sluch, prípadne nastaviť automatické vypnutie zariadenia po určitom čase.

K dispozícii je aj funkcia Smart Audio & Video. Po spustení režimu Audio by ste mali získať čo najlepší zážitok z počúvania hudby, s režimom Video by ste potom mali získať čo najviac zo sledovania videí, napríklad filmov. Úprimne povedané, po spustení týchto režimov sme však nezaznamenali žiadny výrazný rozdiel.

V aplikácii sa nachádza aj funkcia VoiceAware, ktorá vám umožňuje kontrolovať, koľko vlastného hlasu budete počuť počas telefonického hovoru. To znamená, koľko vstupu z mikrofónu bude smerovať späť do vašich slúchadiel. Nastavenia samozrejme závisia od vašich preferencií, nás osobne počúvanie vlastného hlasu v slúchadlách počas hovoru skôr ruší, preto sme funkciu vypli. Môže sa však hodiť tým, ktorí sa nepočujú a majú tendenciu počas hovoru príliš kričať.

Kde kúpiť JBL Tune 520BT
JBL Tune 520BT
Hodnotenie
3.7/5

Pomocou funkcie Voice Prompts môžete slúchadlá nastaviť tak, aby vám hlasom poskytovali určité informácie (napríklad upozornenie na vybitú batériu atď.).

Záver – komu by sme slúchadlá JBL Tune 520BT odporučili?

Slúchadlá JBL Tune 520BT sa môžu pochváliť rozumnou cenou a napriek tomu veľmi slušnou kvalitou zvuku. Skvele sa hodia na počúvanie hudby, sledovanie filmov aj telefonovanie. Hoci nie sú vybavené funkciou ANC, izolácia je dostatočná a druhej strane ani nám nebol problém rozumieť.

Slúchadlá vsádzajú na plastovú konštrukciu, čo je vzhľadom na cenu pochopiteľné. Stále však pôsobia pomerne dobrým dojmom. Menšiu výhradu máme k náušníkom, ktoré môžu počas niekoľkých hodín počúvania začať nepríjemne tlačiť. To je však vo všeobecnosti daň, ktorá je spojená s týmto typom slúchadiel.

Mobilná aplikácia JBL Headphones ponúka širokú škálu ďalších funkcií. Silnou stránkou je aj podpora viacbodového pripojenia s automatickým prepínaním medzi zdrojmi hudby. Na ovládanie slúži niekoľko tlačidiel, ktoré sú umiestnené len na pravom slúchadle a ťažšie sa nahmatávajú naslepo.

Recenzia: bezdrôtové slúchadlá JBL Tune 520BT
 • Kvalita zvuku
 • Kvalita spracovania
 • Batéria
 • Ovládanie a funkcie
 • Pomer cena/výkon
 • Využitie na cestách
 • Využitie na šport
 • Využitie v kancelárii/na telefonovanie
 • Využitie na hranie hier
 • Univerzálne každodenné využitie
3.7

Šikovné slúchadlá s pútavým dizajnom

Bezdrôtové slúchadlá JBL Tune 520BT sa môžu pochváliť veľmi dobrým pomerom ceny a kvality zvuku. Stavajú na plastovú konštrukciu a oceníte ich nielen pri počúvaní hudby alebo sledovaní filmov, ale aj pri telefonovaní. Vďaka aplikácii JBL Headphones získate prístup k mnohým ďalším funkciám. Poteší vás aj ich mimoriadne dlhá výdrž batérie, ktorá na jedno nabitie dosahuje až 57 hodín.

Klady

 • Mobilná aplikácia
 • Skvelý pomer ceny a kvality
 • Podpora viacbodového pripojenia
 • Dlhá výdrž batérie
 • Skvelá kvalita mikrofónu

Zápory

 • Pri dlhšom počúvaní môžu slúchadlá tlačiť do uší
 • Tlačidlá je ťažšie nahmatať naslepo
Tento článok pripravil autor na základe skutočných skúseností s produktom. Hodnotenie môže byť ovplyvnené subjektívnymi dojmami autora.
Autor: Hana Smětáková
Autor: Hana Smětáková
Šport a zdravý životný štýl ma sprevádzajú prakticky celý život. Keďže som fanúšikom moderných technológií, na ITmixe často recenzujem fitness náramky a inteligentné hodinky, ktoré sú pre mňa nepostrádateľným nástrojom v aktívnom živote. Okrem športu je mojím veľkým koníčkom aj cestovanie a spoznávanie nových miest.
Ako sa vám páčil tento článok?
5/5 - (3 hlasovanie)
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Súvisiace recenzie

Recenzia: bezdrôtové slúchadlá JBL Tune 520BT
JBL Tune 520BT
Hodnotenie: 3.7/5
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram