ITmix.cz logo

Recenzia: bezdrôtové slúchadlá LAMAX Base2

Silné stránky
 • Jednoduché pripojenie
 • Výdrž batérie
 • Skladacia konštrukcia
 • Priaznivá cena
 • Dobrá pasívna izolácia
Slabé stránky
 • Menšia veľkosť slúchadiel
 • Slabá kvalita mikrofónu
 • Tlačidlá sú ťažšie nahmatateľné

Cenovo dostupné bezdrôtové slúchadlá LAMAX Base2 ponúkajú kodeky AAC a SBC na bezproblémový prenos v zariadeniach so systémami Android a iOS. Užite si dlhú výdrž batérie až 48 hodín. Kvalita zvuku má vzhľadom na nízku cenu svoje nedostatky, ale osloví nenáročných používateľov. Čo všetko sa nám na týchto slúchadlách (ne)páčilo?

Často kladené otázky a odpovede

Ako dlho vydržia na jedno nabitie?

Výdrž batérie týchto bezdrôtových slúchadiel je maximálne 48 hodín. Pri našom testovaní sme sa dostali na 45 hodín.

Ako sa slúchadlá ovládajú?

Na ovládanie slúchadiel slúžia tri tlačidlá a jeden posuvník na ich zapnutie a vypnutie. Všetky tieto prvky sa nachádzajú na pravom slúchadle.

Čím sa LAMAX Base2 líši od modelu Base1?

Medzigeneračne sa zvýšila výdrž batérie (z 20 na 48 hodín). Novší model tiež využíva bluetooth vo verzii 5.3 namiesto pôvodnej verzie 5.0. Starší model má slot na kartu microSD, ktorý v Base2 chýba.

Obsah balenia a technické parametre

Bezdrôtové slúchadlá LAMAX Base2 obsahom balenia príliš neprekvapia. Okrem samotných slúchadiel dostanete len napájací kábel s konektorom USB-C, kábel s 3,5 mm jack konektorom na klasické káblové počúvanie a manuál.

Osobne by sme privítali o niečo dlhší napájací kábel. Pri bežnom nabíjaní zo zásuvky umiestnenej pri zemi budú slúchadlá visieť. Na druhej strane, audio kábel je dlhý tak akurát, aby umožnil pripojenie k palubnému počítaču napríklad v autobuse alebo lietadle.

Názov parametraHodnota
Typ slúchadielCez uši
Spôsob nabíjaniaKábel USB-C
Celková hmotnosť slúchadiel220 g
KonektivitaBluetooth 5.3
Výdrž batérie48 hodín
Odolnosť - úroveň krytiaVýrobca nešpecifikuje
Podporované kodekyAAC, SBC
Frekvenčný rozsah20 - 20 000 Hz
Citlivosť105 dB/mW
Veľkosť meniča40 mm
Impedancia32 Ω
MikrofónÁno

Mäkká výplň a dobré tesnenie

LAMAX Base2 sú slúchadlá cez hlavu, ktoré sa vyznačujú mäkkou výplňou na náušníkoch a tiež na hlavovom moste. Ide o takzvané over-ear slúchadlá, ktoré by preto mali obopínať celé ucho. Konštrukcia náušníkov je však o niečo menšia a náušníky nemôžu skutočne obopínať celé ucho (problém môžu mať nielen muži, ale aj ženy). Z tohto dôvodu majú pri dlhom počúvaní tendenciu nepríjemne tlačiť a napríklad ich používanie na dlhých cestách nemusí byť až také pohodlné.

Osobne by sme ocenili trochu viac priestoru na uši, na ktorý sa používatelia sťažovali pri modeli Base1. Prípadne by sme tieto slúchadlá odporučili deťom, tínedžerom alebo ľuďom, ktorí majú určite menšie uši.

Náušníky sa dajú otáčať a obe klapky sa dajú aj sklopiť. Vďaka tomu majú kompaktnejšie rozmery, čo sa hodí napríklad na uloženie do cestovného kufríka.

Čo sa týka materiálu, prítomnosť plastu nie je prekvapujúca, a to aj vzhľadom na obstarávaciu cenu. Celkovo však konštrukcia pôsobí pomerne robustne, hoci sa dá očakávať, že v prípade pádu by vás mohla nepríjemne prekvapiť prasklina. Aj z tohto dôvodu vám odporúčame zvážiť zaobstaranie vyššie uvedeného cestovného puzdra. Napriek tomu slúchadlá nevŕzgajú v žiadnom kĺbe a na dotyk pôsobia celkom dobre. Ak ich porovnáme s drahším modelom Niceboy HIVE Prodigy 3 MAX, LAMAX má v tomto smere rozhodne navrch. S plastovou konštrukciou vo viac-menej rovnakej kvalite sa stretnete aj v drahšom modeli JBL Tune 520BT.

Na druhej strane, vďaka plastovému materiálu môžete počítať s príjemnou hmotnosťou 220 gramov.

Slúchadlá sedia na hlave pomerne dobre a nemajú tendenciu sa posúvať ani pri dynamických pohyboch. Aj keď sa predkloníte, zostanú na svojom mieste. Chôdza alebo dokonca beh s nimi je preto zvládnuteľný.

Pripojenie k telefónu je bezproblémové

So slúchadlami LAMAX Base2 získate veľmi rýchle a pohodlné pripojenie k mobilnému telefónu vďaka technológii Bluetooth vo verzii 5.3. Stačí slúchadlá zapnúť a vybrať ich zo zoznamu dostupných zariadení v mobilnom telefóne (alebo tablete či počítači). Úspešné pripojenie sprevádza zvukový signál Connected. Ďalšie pripojenie sa uskutoční automaticky.

LAMAX uvádza, že dosah medzi pripojenými zariadeniami môže byť až 15 metrov, čo z nášho testovania zodpovedá skutočnosti. My sme napríklad pri upratovaní menšieho bytu umiestnili mobilný telefón do jednej miestnosti a nemuseli sme ho nikam presúvať a nerušene sme trávili čas počúvaním.

Výdrž batérie? Skvelých 48 hodín

LAMAX Base2 vydrží na jedno nabitie až 48 hodín. V praxi má však na výslednú výdrž vplyv zvolená hlasitosť. Čím vyššiu hlasitosť nastavíte, tým viac sa to prirodzene prejaví na spotrebe energie. Pri našom testovaní sme mali hlasitosť slúchadiel nastavenú na približne 50 % a nabíjali sme ich po 45 hodinách počúvania. Medzi generáciami sa slúchadlá výrazne zlepšili. V skutočnosti mala LAMAX Base1 výdrž batérie len 20 hodín.

Na nabíjanie týchto bezdrôtových slúchadiel LAMAX slúži priložený kábel USB-C. Plné nabitie sa dosiahne približne za 2,5 hodiny. Počas nabíjania bliká LED dióda červeno, po úplnom nabití sa vypne.

Kde kúpiť LAMAX Base2
LAMAX Base2
Hodnotenie
3.5/5

V našom teste sme slúchadlá používali s notebookom Apple, kde sa v sekcii bluetooth zobrazuje zostávajúca kapacita, ktorá bude pre väčšinu používateľov úplne postačujúca.

Zbývající kapacita baterie

Kvalita zvuku: veľa muziky za málo peňazí

O zvukovú reprodukciu slúchadiel LAMAX Base2 sa starajú 40 mm meniče. Frekvenčný rozsah je úplne dostačujúcich 20 až 20 000 Hz a citlivosť 105 dB/mW. Pri bežnom počúvaní sme si vystačili s hlasitosťou okolo 50 %, pri hlasitosti okolo 75 % a viac už bude vaše okolie hudbu vnímať.

Na hodnotenie kvality zvuku sme použili predvolené nastavenia slúchadiel. Ako používateľovi vám však nič nebráni použiť riešenie ekvalizéra tretej strany.

Samozrejme, zvuk slúchadiel LAMAX Base2 nie je taký vyvážený ako u drahších slúchadiel, čo je vzhľadom na priateľnú cenovku pochopiteľné. Vykreslenie výšok má svoje medzery a napríklad pri počúvaní rockovej hudby, kde sa často používajú vysoké tóny sláčikových nástrojov a činelov, môžete byť v tomto smere trochu sklamaní.

Na druhej strane, v žánroch bohatých na basy (napr. D&B alebo techno) sa silnejšia basová zložka prejavila celkom dobre. Zistili sme, že zariadenie je rovnako účinné aj pri počúvaní popovej hudby. Táto skupina poslucháčov teda bude celkom nadšená a najviac ponúknu slúchadlá práve im.

Kvalita zvuku tak bude dostatočná pre nenáročných používateľov, ktorí hľadajú cenovo dostupné zariadenie. Lepšiu kvalitu zvuku s pestrým vykreslením vysokých, stredných a nízkych tónov potom ponúknu zhruba dvakrát drahšie Niceboy HIVE Aura 4 ANC, ktoré podľa nás aj lepšie sadnú na uši. Zaplatíte za ne však viac.

Slúchadlá sme testovali aj pri počúvaní podcastov, kde sme hovorenému slovu rozumeli bez problémov (predsa len sú väčšinou nahrávané v štúdiu). Na druhej strane, pri sledovaní filmov by sme pri niektorých akčných scénach (s výraznejšou basovou zložkou) ocenili možnosť regulácie basov. Žiadne oneskorenie medzi obrazom a zvukom sme však nezaznamenali.

K skresleniu zvuku v nižších stredných frekvenciách dochádza pri 80 % hlasitosti. Potom sa prirodzene zhoršuje so zvyšovaním hlasitosti. V teste sme si to všimli najmä pri rocku alebo pop-rocku. Pri veľmi nízkych frekvenciách sa skreslenie objavuje až pri maximálnej hlasitosti, ktorá je skutočne veľmi vysoká, takže drvivá väčšina bežných poslucháčov by si ho za normálnych okolností nevšimla.

LAMAX Base2 majú aj mikrofón, ktorý by mal zaznamenať ich používanie pri telefonovaní. Pre nás je však kvalita mikrofónu skôr sklamaním a na časté telefonovanie by sme ich neodporúčali. Zatiaľ čo druhej strane sme rozumeli bez problémov, pri hovorení do mikrofónu nás bolo počuť akoby z diaľky, tlmene a volajúci nedokázal úplne správne zachytiť každé slovo. Aj keď sa s nimi dá zvládnuť príležitostný hovor, na každodenné používanie tohto modelu to v tomto smere nie je.

Treba podotknúť, že na rozdiel od slúchadiel Niceboy alebo JBL, LAMAX Base2 bohužiaľ neponúkajú mobilnú aplikáciu na pohodlné nastavenie ekvalizérov, a teda zmenu zvukových vlastností. To je samozrejme vzhľadom na cenu slúchadiel celkom logické. Spomínané značky síce aplikáciu ponúkajú, ale často sú niekoľkonásobne drahšie ako LAMAX Base2. Pri hodnotení kvality zvuku používame predvolené nastavenia slúchadiel. Ako používateľovi vám však nič nebráni v tom, aby ste použili riešenie ekvalizéra tretej strany.

Odolnosť voči prachu a vode

Pri bezdrôtových slúchadlách všeobecne je odolnosť voči vode a prachu dôležitým parametrom pre bezproblémové používanie vo vonkajšom prostredí alebo napríklad pri športovaní. Bohužiaľ, spoločnosť LAMAX tieto informácie na webovej stránke pre tieto slúchadlá neuvádza.

Ovládanie by stálo za zlepšenie

Na ovládanie slúchadiel slúžia tri tlačidlá a jeden posuvník (na zapnutie a vypnutie). Všetky tieto prvky sa nachádzajú výlučne na pravom slúchadle. Bohužiaľ, keď už máte slúchadlá na ušiach, nájsť správne tlačidlo je pomerne ťažké. K zlej orientácii prispieva aj fakt, že vedľa tlačidiel sa nachádza konektor USB-C a jack, čo vás môže naslepo zmiasť. Bohužiaľ, takto sa ovládacie prvky používajú vo väčšine (aj v prípade podstatne drahších) slúchadiel.

Kde kúpiť LAMAX Base2
LAMAX Base2
Hodnotenie
3.5/5

Často sa nám stalo, že sme omylom stlačili inú možnosť, než sme pôvodne zamýšľali. Po niekoľkých takýchto neúspešných pokusoch sme na ovládanie radšej použili mobilný telefón.

Oveľa zmysluplnejšie by bolo rozdeliť tlačidlá na pravé a ľavé slúchadlo, čím by bolo ovládanie oveľa prehľadnejšie.

Slúchadlá podporujú hlasových asistentov Siri a Google Assistant. Na ich aktiváciu je potrebné dvakrát stlačiť multifunkčné tlačidlo. Na obyčajné zakričanie, žiaľ, nereagujú.

Mobilnú aplikáciu nehľadajte

Na rozdiel od slúchadiel Niceboy alebo JBL tu nenájdete žiadnu ďalšiu mobilnú aplikáciu, ktorá by rozšírila funkcie LAMAX Base2. Tu sa však vraciame k cene, kde Niceboy ani JBL neponúkajú bezdrôtové slúchadlá cez uši za takú nízku cenu.

Záver – komu by sme slúchadlá LAMAX Base2 odporučili?

LAMAX Base2 sú skvelé bezdrôtové slúchadlá pre nenáročných používateľov, ktorí hľadajú cenovo dostupnú možnosť. Ide o najlacnejšie slúchadlá, ktoré sme doteraz recenzovali, takže ich v podobnej cenovej kategórii nie je s čím porovnávať. Napriek tomu ďaleko predčili naše očakávania, najmä čo sa týka kvality zvuku.

Hoci výrobca uvádza, že konštrukcia slúchadiel je cez uši, slúchadlá úplne neobklopujú ucho dospelého človeka, v takom prípade pôsobia skôr ako kríženec medzi slúchadlami cez uši a na uši. Z tohto dôvodu môžu pri dlhšom počúvaní nepríjemne tlačiť (ale to je samozrejme individuálne a nemusíte s tým mať problémy).

Slúchadlá majú mikrofón, ale jeho kvalita má určite svoje chyby a na časté telefonovanie (napríklad pri práci alebo hraní hier) by sme ich neodporúčali. Na príležitostné hovory však určite postačia.

Samozrejme, spomínané negatíva vyvažuje viac než priaznivá obstarávacia cena, za ktorú dostanete pomerne veľa muziky. Slúchadlá najviac ocenia poslucháči popovej hudby a žánrov bohatých na basy. Hoci slúchadlá celkom pochopiteľne nemajú funkciu ANC vzhľadom na nízku cenu, pasívna izolácia okolitého hluku je na skvelej úrovni a za nás dosahuje dokonca vyššiu kvalitu ako drahšie Niceboy HIVE Prodigy 3 MAX.

Veľkou výhodou slúchadiel je skvelá výdrž batérie dosahujúca až 48 hodín. Navyše vďaka 3,5 mm jack konektoru možno slúchadlá po vybití používať ako bežné káblové slúchadlá. Hoci sú slúchadlá vyrobené z plastu, konštrukcia pôsobí pomerne robustným dojmom a nemá tendenciu vŕzgať. Skrátka - ak hľadáte cenovo dostupný model s fajn zvukom a dlhou výdržou batérie, LAMAX Base2 sú pre vás ako stvorené.

Recenzia: bezdrôtové slúchadlá LAMAX Base2
 • Kvalita zvuku
 • Kvalita spracovania
 • Batéria
 • Ovládanie a funkcie
 • Pomer cena/výkon
 • Využitie na cestách
 • Využitie na šport
 • Využitie v kancelárii/na telefonovanie
 • Využitie na hranie hier
 • Univerzálne každodenné využitie
3.5

Lacné slúchadlá s dlhou výdržou batérie

Cenovo dostupné bezdrôtové slúchadlá LAMAX Base2 ponúkajú kodeky AAC a SBC na bezproblémový prenos v zariadeniach so systémami Android a iOS. Užite si dlhú výdrž batérie až 48 hodín. Kvalita zvuku má vzhľadom na nízku cenu svoje nedostatky, ale osloví nenáročných používateľov. Čo všetko sa nám na týchto slúchadlách (ne)páčilo?

Klady

 • Jednoduché pripojenie
 • Výdrž batérie
 • Skladacia konštrukcia
 • Priaznivá cena
 • Dobrá pasívna izolácia

Zápory

 • Menšia veľkosť slúchadiel
 • Slabá kvalita mikrofónu
 • Tlačidlá sú ťažšie nahmatateľné
Tento článok pripravil autor na základe skutočných skúseností s produktom. Hodnotenie môže byť ovplyvnené subjektívnymi dojmami autora.
Autor: Hana Smětáková
Autor: Hana Smětáková
Šport a zdravý životný štýl ma sprevádzajú prakticky celý život. Keďže som fanúšikom moderných technológií, na ITmixe často recenzujem fitness náramky a inteligentné hodinky, ktoré sú pre mňa nepostrádateľným nástrojom v aktívnom živote. Okrem športu je mojím veľkým koníčkom aj cestovanie a spoznávanie nových miest.
Ako sa vám páčil tento článok?
5/5 - (1 hlasovanie)
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Súvisiace recenzie

Recenzia: bezdrôtové slúchadlá LAMAX Base2
LAMAX Base2
Hodnotenie: 3.5/5
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram