Recenzia: bezdrôtové slúchadlá JBL Tune Beam 2
JBL Tune Beam 2 sú vydarené bezdrôtové slúchadlá so skvelým pomerom medzi cenou a kvalitou. Potešia svojím kompaktným a ľahkým prevedením, perfektnou kvalitou zvuku v danej cenovej kategórii a dlhou výdržou batérie. S mobilnou aplikáciou JBL Headphones dosiahnete na pestrú škálu doplnkových funkcií, ktoré zlepšujú celkový zážitok z počúvania.
Najčastejšie otázky a odpovede
Maximálna výdrž slúchadiel JBL Tune Beam 2 je 12 hodín, puzdro im potom dodá ďalších 36 hodín počúvania. Počas môjho testu uvedené hodnoty zodpovedali realite.
Funkcie JBL Tune Beam 2 rozširuje mobilná aplikácia JBL Headphones, v ktorej si môžete napríklad nastaviť ekvalizér, prispôsobiť si zvukový zážitok s funkciou Personi-Fi 3.0, nastaviť si ovládacie gestá a mnoho ďalšieho.
Slúchadlá JBL Tune Beam 2 sú vhodné pre každého, kto hľadá kvalitné a cenovo dostupné bezdrôtové slúchadlá s veľmi dobrým zvukom a pohodlným nosením. Vďaka ich kompaktnej konštrukcii a pohodlným silikónovým špuntom sú ideálne pre aktívnych používateľov, ktorí ich používajú pri športe, cestovaní alebo každodennom počúvaní hudby. Potešia aj dlhou výdržou batérie a doplnkovými funkciami v mobilnej aplikácii.
Obsah balenia a technické parametre
Obsah balenia bezdrôtových slúchadiel JBL Tune Beam 2 nijako nevybočuje z portfólia slúchadiel JBL. Okrem samotných slúchadiel v nabíjacom puzdre tu nájdete napájací kábel s USB-C konektorom, nevyhnutnú dokumentáciu a tri rôzne veľkosti špuntov do uší.
JBL Tune Beam 2 som mala počas testu k dispozícii v elegantnej čiernej farbe. Okrem toho sú však dostupné aj v bielej a modrozelenej.
Parameter | Hodnota |
---|---|
Typ slúchadiel | True Wireless |
Rozmery nabíjacieho puzdra | 6,1 × 2,9 × 4,7 cm |
Celková hmotnosť puzdra so slúchadlami | 52,4 g |
Konektivita | Bluetooth 5.3 |
Výdrž batérie | 12 hod (slúchadlá), 36 hod (puzdro) |
Odolnosť - stupeň krytia | IP54 |
Podporované kodeky | AAC, SBC |
Frekvenčný rozsah | 20–20 000 Hz |
Citlivosť | 100 dB |
Impedancia | 16 ohm |
Mikrofón | Áno |
Ľahké slúchadlá, skladné puzdro
Slúchadlám a nabíjaciemu puzdru dominuje plast, ktorý na prvý pohľad môže pôsobiť trochu obyčajne a lacno. Na druhej strane je však celok príjemne ľahký, čo počas nosenia slúchadiel bezpochyby oceníte.
Puzdro zaujme kompaktnými rozmermi, vďaka ktorým sa pohodlne zmestí nielen do batohu či kabelky, ale aj do vrecka. Povrch puzdra je matný, vďaka čomu na ňom nie sú zreteľné odtlačky prstov. Na prednej strane nájdete logo JBL a trojicu LED diód indikujúcich zostávajúcu kapacitu batérie puzdra. Na spodnej časti nechýba USB-C konektor.
Kvalita spracovania puzdra je na veľmi dobrej úrovni. Nemá tendenciu sa v kabelke otvárať, rovnako tak u mnou testovaného produktu nedochádzalo k viklaniu veka.
Samotné slúchadlá sú príjemne ľahké a v ušiach pohodlné. Netlačili ma ani pri dlhšom počúvaní, za čo u mňa dostávajú palec hore. Pozitívne hodnotím aj tri rôzne veľkosti špuntov v balení, takže si takmer každý vyberie variantu vhodnú práve pre seba (ja som zvolila tú najmenšiu).
JBL Tune Beam 2 majú typickú nožičku, rovnako ako JBL Tune Flex 2 (s možnosťou voľby medzi špuntmi a peckami). Naopak JBL Tune Pods 2 stavia na fazuľový tvar, ktorý mne osobne toľko nevyhovuje a v ušiach mi veľmi nesedel. To je hlavný rozdiel medzi týmito slúchadlami, ich ďalšie parametre sú potom prakticky totožné. Pre lepšiu predstavu vizuálnych rozdielov si môžete prezrieť galériu nižšie.
Párovanie je hotové raz-dva
Uvedenie slúchadiel do prevádzky je veľmi jednoduché a otázkou okamihu. Ak ich budete spájať s mobilným telefónom s Androidom, vďaka funkcii Fast Pair ich pripojíte jedným kliknutím. JBL Tune Beam 2 podporujú aj funkciu Microsoft Swift Pair pre jednoduché spárovanie s počítačom so systémom Windows 10+.
V ostatných prípadoch (napríklad pri párovaní s iPhonom) stačí len slúchadlá vybrať zo zoznamu dostupných zariadení v sekcii Bluetooth.
Ako sa ukázalo z môjho testu, stabilita pripojenia závisí od spôsobu použitia. Pri počúvaní hudby je bezproblémová. Ja som sa so slúchadlami voľne pohybovala po dome naprieč rôznymi miestnosťami a poschodiami a upratovala, bez toho aby pripojenie vypadlo. Na druhej strane pri Zoom hovore stačilo odísť približne 5 až 6 metrov od počítača do vedľajšej miestnosti a pripojenie vypadlo.
Z hľadiska konektivity u JBL Tune Beam 2 nenájdete funkciu Auracast, kedy slúchadlá fungujú ako vysielač aj prijímač a umožňujú zdieľanie zvuku medzi viacerými zariadeniami. Túto funkciu ponúkajú napríklad drahšie JBL Tour Pro 3.
Jednoduché ovládanie
Na ovládanie slúchadiel využijete dotykové plochy priamo na slúchadlách. Pomocou rôznych gest môžete priamo na slúchadlách prepínať skladby, prijímať hovory alebo meniť nastavenie režimu počúvania. Ak budete mať problém si všetky gestá zapamätať (ako ja), bude vám vodítkom mobilná aplikácia.
Dotykové plochy sú pomerne citlivé a počas testu sa mi niekoľkokrát stalo, že som ich stlačila omylom, zatiaľ čo som si len upravovala pozíciu slúchadla v uchu. Osobne mi tiež robil problém trojklik, ktorým sa dá vrátiť na predchádzajúcu skladbu. Musela som sa veľmi sústrediť a nie vždy som bola úspešná. V niektorých prípadoch som dokonca trikrát počula signalizáciu slúchadiel o dotyku, ale pravdepodobne bolo gesto vykonané príliš rýchlo a skladba sa nevrátila. S tým som, bohužiaľ, bojovala aj u JBL Flex 2 a Buds 2.
Funkcie rozširuje mobilná aplikácia JBL Headphones
Aby ste zo slúchadiel vyťažili maximum, odporúčam si do mobilného telefónu stiahnuť aplikáciu JBL Headphones, ktorá je zdarma dostupná na App Store aj Google Play. Aplikácia je sama o sebe veľmi prehľadná, takže sa v nej pomerne jednoducho zorientujete.
Ak budete slúchadlá používať s počítačom, aplikáciu tu samozrejme nenájdete. JBL Tune Beam 2 si však zapamätajú nastavenia z mobilnej aplikácie a tie používajú aj pri použití s počítačom.
Ambient Sound Control
V sekcii General nájdete možnosť pre nastavenie požadovaného režimu počúvania. Môžete si zvoliť:
- Noise Cancelling: obmedzuje prenikanie okolitého hluku.
- Ambient Aware: opak predchádzajúcej funkcie, zvuky okolia zosilňuje.
- Talk Thru: hlasitosť prehrávanej hudby sa automaticky zníži na minimum a zosilnia sa okolité zvuky, čím uľahčuje rozhovor bez vyrušenia.
Funkciu Noise Cancelling odporúčam nastaviť na čo najvyššiu úroveň. Aj v takom prípade však výsledok nie je stopercentný a ja napríklad zvuk ťukania do klávesnice bez problémov počula (len trochu tlmene). Funkcia Ambient Aware mi prišla vhod počas prechádzky, keď som vďaka nej lepšie počula cyklistu za sebou. Funkcia Talk Thru sa potom môže hodiť napríklad v okamihu, keď počúvate hudbu a zrazu na vás niekto začne hovoriť.
Aj keď funkcia ANC nedosahuje takých kvalít ako u drahších modelov, subjektívne mi prišla práve u JBL Tune Beam 2 najvydarenejšia. U JBL Tune Flex 2 je potrebné pre dosiahnutie najlepšieho efektu voliť špuntové prevedenie slúchadiel (nie peckové), JBL Tune Buds 2 mi vzhľadom na svoj tvar v ušiach tak veľmi nesedeli, čo má samozrejme na kvalitu ANC zásadný vplyv.
Bluetooth multipoint
JBL Tune Beam 2 možno pripojiť až k dvom zariadeniam naraz (ja som vyskúšala MacBook a iPhone). Medzi zdrojmi prehrávania môžete jednoducho prepínať, oneskorenie činí maximálne pár sekúnd. Na počítači som napríklad sledovala film a medzitým vybavila hovor na telefóne. Po skončení telefonovania sa zdroj prehrávania opäť prepne na počítač.
Smart Audio & Video
Ďalej môžete prepínať medzi režimom pre počúvanie audia alebo videa. Ja som si s oboma režimami skúsila pustiť časť filmu a je pravda, že Video Mode ma tak nejako viac vtiahol do deja a efekty boli dynamickejšie. Ak si teda púšťate film, odporúčam mód vyskúšať.
Gestá
V ďalšej sekcii si môžete do istej miery prispôsobiť gestá na oboch slúchadlách. Nastavenie gest nie je úplne voľné, preto môžete vyberať len z prednastavených možností.
Ekvalizér
V sekcii Audio nájdete možnosť výberu ekvalizéra. Okrem prednastavených možností si môžete nastaviť vlastný ekvalizér a zážitok z počúvania tak maximálne prispôsobiť svojim potrebám.
Spatial Sound
Odporúčam tiež preskúmať nastavenie režimu Spatial Sound, ktorý simuluje zvuk v 3D priestore. S touto voľbou zvuk pocitovo prichádza z viacerých rôznych smerov a ešte viac ma vtiahol do deja. Môžete si vybrať režim pre sledovanie filmov, počúvanie hudby a hranie hier.
Personi-Fi
Skvelou funkciou je aj Personi-Fi, s ktorou sa zvuk upraví tak, aby zodpovedal vášmu osobnému posluchovému profilu. Test vášho sluchu zaberie len pár minút a celým procesom vás aplikácia prevedie. Ak máte problémy počuť určité tóny alebo napríklad na jedno ucho počujete horšie, slúchadlá vám potom dokážu ponúknuť kvalitnejší zážitok z počúvania na mieru vašim potrebám.
Aj keď sa nepovažujem za človeka, ktorý má problémy so sluchom, rozdiel som skutočne zaznamenala. Odporúčam si preto testom prejsť, výsledok je poznať.
Ďalšie funkcie
Mobilná aplikácia ponúka aj množstvo doplnkových funkcií. Poďme sa na ne stručne pozrieť.
- Z doplnkových funkcií si môžete napríklad nastaviť maximálnu hlasitosť, ktorá nepresiahne 85 dB, aby bol chránený váš sluch.
- Aplikácia tiež ponúka relaxačné zvuky prírody, ktoré môžu prísť vhod napríklad počas meditácie.
- Nechýba ani funkcia Find My Buds alebo režim úspory batérie.
- Nechýba ani niekoľko funkcií na zlepšenie vašich hovorov. Sound Level Optimizer automaticky koriguje hlasitosť druhej strany počas hovoru, aby nebol zvuk príliš hlasný alebo tichý a v praxi funguje spoľahlivo.
- V sekcii Sound a Voice Setting si môžete určiť, či má hlas vás a druhej strany počas hovoru znieť prirodzene, alebo či majú byť podporené výšky či hĺbky. Mne sa najviac osvedčil práve prirodzený režim, voľba je však na vás.
- Funkcia Voice Aware vám umožní prispôsobiť si, ako veľmi počas hovoru budete počuť svoj vlastný hlas. Môžete tak ľahšie korigovať, aby ste na druhú stranu nekričali alebo naopak nehovorili príliš potichu. Pre mňa osobne je funkcia rušivá, preto som sa rozhodla ponechať ju vypnutú.
V porovnaní s drahšími JBL slúchadlami tu chýba napríklad funkcia Private Call Mode, pri ktorej možno jedno slúchadlo využiť ako mikrofón počas telefonovania. Počítajte aj s absenciou funkcie Head Tracking (funkcia sledovania pohybu hlavy pri priestorovom zvuku).
Ako hodnotím kvalitu zvuku
Veľkou prednosťou bezdrôtových slúchadiel JBL Tune Beam 2 je bezpochyby ich zvukový prejav. Vo svojej cenovej kategórii totiž podľa mňa hrajú nadpriemerne. Prítomné 10mm dynamické meniče sa postarajú o veľmi silné basy, plné stredy aj jasné výšky. Predchádzajúca generácia disponovala 6mm meničmi a v tomto smere sme sa teda dočkali vylepšenia. Najlepších výsledkov som pritom dosiahla v momente, keď som aktivovala spomínanú funkciu Personi-Fi a trochu si pohrala s ekvalizérom. Slúchadlá sa mi osvedčili aj pri počúvaní podcastov a sledovaní filmov.
Tip pre náročnejších používateľov: JBL Tour Pro 3 disponujú v každom slúchadle dvoma meničmi (10mm dynamickým meničom a meničom s vyváženou armaturou). Taktiež podporujú Hi-Res Audio a kodek LDAC, čo je rozhodne poznať na kvalite zvuku. JBL Tour Pro 3 sú síce drahšie, avšak ak nie ste obmedzení rozpočtom, v kontexte kvality zvuku ich možno jednoznačne odporučiť.
JBL Tune Beam 2 sú samozrejme určené aj na pohodlné telefonovanie, na čo slúži kombinácia šiestich mikrofónov. Majú za úlohu zachytávať hlas a prenášať ho jasne a zrozumiteľne, bez akýchkoľvek ozvien. Treba povedať, že s druhou stranou som sa bez problémov dohovorila aj v prípade, že som práve bola vonku počas veterného počasia. Medzigeneračne v tomto ohľade slúchadlá prešli zmenou, u JBL Tune Beam sa jedná o štyri mikrofóny.
Hoci JBL Tune Beam 2 nemajú certifikáciu pre Zoom hovory (na rozdiel od JBL Tour Pro 3), počas môjho testu fungovali pri telefonovaní prakticky totožne a majú odo mňa palec hore.
ANC má svoje medzery
Aktívne potlačenie hluku funguje dobre skôr v tichšom prostredí. Funkcia určite niečo odfiltruje, avšak nie je to stopercentné. V hlasnejšom prostredí (napríklad vedľa rušnej cesty) do slúchadiel prirodzene nejaký hluk preniká. Pomôcť však môže aj správne utesnenie slúchadla v uchu, správne zvolená veľkosť špuntov a dostatočná hlasitosť. S týmto problémom ste sa mohli stretnúť už u predchádzajúcej generácie a je teda škoda, že na ňom výrobca viac nezapracoval.
Kvalita zvuku mi u JBL Beam 2, Flex 2 a Buds 2 prišla prakticky rovnaká a na výsledný zážitok mal najväčší vplyv práve tvar slúchadla (a tým pádom aj to, ako model sedel v mojich ušiach). Osobne mi totiž najviac vyhovovali práve slúchadlá JBL Tune Beam 2, prípadne Flex 2 v špuntovom prevedení. U Buds 2 som s ich tvarom bojovala. Tieto preferencie sú však veľmi subjektívne.
Užijete si až 48 hodín prehrávania
S JBL Tune Beam 2 dosiahnete rovnako ako u predchádzajúcej generácie až 48 hodín počúvania. Výdrž batérie je tým pádom rozhodne silnou stránkou tohto zariadenia. Samotné slúchadlá garantujú 12 hodín na jedno nabitie, ďalších 36 hodín potom nabíjacie puzdro. Vždy ale samozrejme záleží na tom, aké funkcie sa rozhodnete využívať.
Pri počúvaní so zapnutou funkciou ANC sa bude jednať maximálne o 10 hodín, telefonovanie s funkciou ANC spôsobí ešte rýchlejšie vybíjanie a slúchadlá vydržia maximálne 5 hodín. Treba podotknúť, že uvedené hodnoty podľa môjho testovania zodpovedajú skutočnosti.
Na nabíjanie dobíjacieho puzdra slúži priložený kábel s USB-C konektorom. Plné nabitie dosiahnete za dve hodiny. Slúchadlá sa v puzdre počas 10 minút nabijú na ďalšie 3 hodiny počúvania. Vďaka tomu si stačí urobiť len krátku prestávku a môžete v počúvaní pokračovať pomerne dlhú dobu. Bezdrôtové nabíjanie však slúchadlá nepodporujú, túto funkciu nájdete napríklad u JBL Tour Pro 3.
Odolnosť slúchadiel JBL Tune Beam 2
JBL Tune Beam 2 sú odolné podľa parametra IP54. To znamená, že sú slúchadlá chránené pred obmedzeným množstvom prachu a striekajúcou vodou. Vzhľadom na to ich môžete bez problémov používať vonku aj počas nepriaznivého počasia či športu, keď sa potíte. Drahšie JBL Tour Pro 3 ponúkajú odolnosť podľa parametra IP55, vďaka čomu môžu byť ešte vhodnejšou voľbou pre fyzicky aktívnych jedincov.
Záver – komu by som slúchadlá JBL Tune Beam 2 odporučila?
Bluetooth slúchadlá JBL Tune Beam 2 by som odporučila tým, ktorí hľadajú slúchadlá s priaznivou cenou a veľmi dobrou kvalitou zvuku. Oceňujem ich ľahké prevedenie, ktoré je príjemné pri nosení v ušiach. Výhodou je tiež pomerné dlhá výdrž batérie. Slúchadlá potešia kompaktnými rozmermi. Prednosťou je mobilná aplikácia JBL Headphones, ktorá ponúka množstvo doplnkových funkcií pre ešte lepší zážitok z počúvania.
Zo nevýhod môžem spomenúť, že dotykové plôšky som párkrát stlačila omylom a týmto spôsobom menila nastavenie slúchadiel. Hoci slúchadlá podporujú aktívne potlačenie hluku, funkcia rozhodne nie je stopercentná a zvuky okolia do uší napriek tomu prenikajú (aj keď tlmene). V tejto cenovej kategórii sa však jedná o nevýhodu, ktorú som ochotná zariadeniu odpustiť.
Recenzia: bezdrôtové slúchadlá JBL Tune Beam 2
-
Kvalita zvuku
-
Kvalita spracovania
-
Batéria
-
Ovládanie a funkcie
-
Pomer cena/výkon
-
Využitie na cesty
-
Využitie na šport
-
Využitie do kanceláre/na telefonovanie
-
Využitie na gaming
-
Univerzálne každodenné použitie
Slúchadlá za prijateľnú cenu
JBL Tune Beam 2 sú vydarené bezdrôtové slúchadlá so skvelým pomerom medzi cenou a kvalitou. Potešia svojím kompaktným a ľahkým prevedením, perfektnou kvalitou zvuku v danej cenovej kategórii a dlhou výdržou batérie. S mobilnou aplikáciou JBL Headphones dosiahnete na pestrú škálu doplnkových funkcií, ktoré zlepšujú celkový zážitok z počúvania.
Klady
- Kvalita zvuku
- Funkcia Personi-Fi
- Dlhá výdrž batérie
- Kompaktné rozmery
- Pohodlné nosenie
- Výhodný pomer cena/výkon
Zápory
- Aktívne potlačenie hluku nie je úplne účinné
- Dotykové plochy sa dajú ľahko stlačiť omylom