Recenzia: bezdrôtové slúchadlá JBL Tune Flex 2

Silné stránky
  • Štuple a pecky v jednom
  • Skvelý zvuk a silné basy
  • Kvalita hovorov
  • Kompaktné rozmery
  • Mobilná aplikácia s množstvom funkcií
Slabé stránky
  • Funkcia ANC nie je stopercentná
  • Dotykové plošky sa dajú ľahko stlačiť omylom

Bezdrôtové slúchadlá JBL Tune Flex 2 ponúkajú možnosť využívať pecky a štuple v jednom produkte. Ak sa teda neviete rozhodnúť medzi oboma typmi slúchadiel, s týmto modelom môžete medzi nimi ľahko striedať. Okrem toho sa pýšia v danej cenovej hladine veľmi dobrou kvalitou zvuku, dlhou výdržou batérie a mobilnou aplikáciou s množstvom doplnkových funkcií.

https://youtu.be/zkoGJne8qc4

Najčastejšie otázky a odpovede

Ako dlho vydržia slúchadlá JBL Tune Flex 2 na jedno nabitie?

Maximálna výdrž batérie slúchadiel dosahuje 12 hodín, nabíjacie puzdro pritom zabezpečí ďalších 36 hodín počúvania. Počas môjho testu sa mi podarilo tieto hodnoty dosiahnuť.

Akú mobilnú aplikáciu budem využívať?

Funkcie slúchadiel JBL Tune Flex 2 rozširuje mobilná aplikácia JBL Headphones. V nej nájdete napríklad možnosť nastavenia ekvalizéra, režimu počúvania alebo si môžete prispôsobiť zvukový zážitok na mieru s funkciou Personi-Fi.

Pre koho sú slúchadlá JBL Tune Flex 2 vhodné?

JBL Tune Flex 2 umožňujú jednoduchý výber medzi peckami a špuntami – čo je výhoda pre tých, ktorí nemajú radi utesnený pocit v uchu (alebo to chcú striedať). Svoje uplatnenie môžu nájsť pri bežnom počúvaní hudby či sledovaní filmov doma aj na cestách a tiež telefonovaní. Hodí sa aj pri športe.

Obsah balenia a technické parametre

V balení JBL Tune Flex 2 nájdete okrem samotných slúchadiel v nabíjacom puzdre aj tri rôzne veľkosti špuntov, napájací kábel s USB-C konektorom, nevyhnutnú dokumentáciu a malú krabičku na jeden pár špuntov.

Prítomnosť tejto malej krabičky ma prekvapila a doteraz som sa s ňou pri žiadnom produkte nestretla. Slúchadlá možno používať aj bez silikónových nástavcov a mať tak lepší prehľad o svojom okolí. Nástavce si môžete vziať so sebou, ak by ste na cestách zatúžili po lepšej izolácii od okolitých hlukov.

Rovnako ako iné JBL slúchadlá, aj Tune Flex 2 sú k dispozícii v rôznych farebných prevedeniach. Okrem mnou testovanej klasickej čiernej si môžete zaobstarať model v bielej, fialovej a modrozelenej farbe. Zaujali ma tiež varianty Ghost White a Ghost Black, ktoré majú polopriehľadné prvky.

ParameterHodnota
Typ slúchadielTrue Wireless
Rozmery nabíjacieho puzdra5,1 × 4,7 × 2,9 cm
Celková hmotnosť puzdra so slúchadlami41,3 g
KonektivitaBluetooth 5.3
Výdrž batérie12 hod (slúchadlá), 36 hod (puzdro)
Odolnosť - stupeň krytiaIP54
Podporované kodekyAAC, SBC
Frekvenčný rozsah20–20 000 Hz
Citlivosť98 dB
Impedancia13 ohm
MikrofónÁno

Puzdro, ktoré jednoducho schováte do vrecka

Keď sa mi bezdrôtové slúchadlá JBL Tune Flex 2 prvýkrát dostali do rúk, všimla som si ich matného prevedenia. V kombinácii s plastom môže celok na jednu stranu pôsobiť trochu lacno, na druhú stranu sú ale slúchadlá aj puzdro príjemne ľahké.

V porovnaní s JBL Tune Beam 2 a Tune Buds 2 je puzdro ešte o niečo menšie. Vďaka kompaktným rozmerom puzdro ľahko schováte do kabelky, batohu aj vrecka nohavíc.

Prednej časti puzdra dominuje typické logo JBL a nechýba ani praktická trojica LED diód informujúcich o zostávajúcej kapacite batérie puzdra. Puzdro sa otvára zhora a slúchadlá sa mi z neho ľahko vyťahujú. V spodnej časti puzdra potom samozrejme nechýba napájací konektor.

Samotné slúchadlá sú tiež vyrobené z plastu a pýšia sa nožičkou, na ktorej sú umiestnené dotykové plochy. Tvar slúchadiel v uchu veľmi dobre sedí a mne osobne boli slúchadlá pohodlné aj pri dlhodobom nosení.

Nožičku ponúkajú aj JBL Tune Beam 2, naopak Tune Buds 2 stavia na fazuľový tvar, ktorý mne osobne toľko nevyhovuje a v ušiach mi veľmi nesedel. To je hlavný rozdiel medzi týmito slúchadlami, ich ďalšie parametre sú potom prakticky totožné.

Sami si pritom môžete vybrať, či sa rozhodnete pre peckové (bez nástavcov), alebo špuntové (s nástavcom) prevedenie slúchadiel. Touto voľbou pritom môžete ovplyvniť mieru utesnenia slúchadiel, respektíve ich pasívne odhlučnenie, čomu sa podrobnejšie budem venovať za chvíľu. Oceňujem, že sú súčasťou balenia tri rôzne veľkosti špuntov a nemusíte preto robiť žiadne kompromisy.

Porovnanie peckového a špuntového prevedenia
Porovnanie peckového a špuntového prevedenia

Rýchle párovanie

JBL Tune Flex 2 jednoducho a rýchlo spárujete s vaším zariadením a môžete sa pustiť do počúvania obľúbených skladieb. Ak ich budete pripájať k mobilnému telefónu s operačným systémom Android, vďaka funkcii Fast Pair ich pripojíte jedným kliknutím. Okrem toho model podporuje aj funkciu Microsoft Swift Pair pre jednoduché spárovanie s počítačom.

JBL Tune Flex 2 som používala s iPhonom. V tomto prípade stačí len vybrať slúchadlá zo zoznamu dostupných zariadení v sekcii Bluetooth.

Ako sa ukázalo, stabilita pripojenia závisí od spôsobu použitia slúchadiel. Pri počúvaní hudby pripojenie vypadlo až vtedy, keď obe zariadenia delilo poschodie a niekoľko dverí. Na druhej strane pri Zoom hovore stačilo odísť len do vedľajšej miestnosti.

Bluetooth multipoint

JBL Tune Flex 2 možno vďaka technológii Bluetooth multipoint pripojiť až k dvom zariadeniam naraz (napríklad k počítaču a telefónu). Medzi zdrojmi prehrávania potom možno jednoducho prepínať. Ja som napríklad počúvala hudbu z počítača, následne som vytočila hovor cez telefón a zdroj sa okamžite prepól. Po skončení hovoru pokračovalo prehrávanie hudby z počítača.

Na rozdiel od drahších JBL Tour Pro 3 slúchadlá nepodporujú funkciu Auracast, pri ktorej slúchadlá fungujú ako vysielač aj prijímač, čo umožňuje zdieľanie zvuku medzi viacerými zariadeniami.

Jednoduché ovládanie

Ovládanie slúchadiel je veľmi jednoduché, ako som u JBL produktov zvyknutá. Na prepínanie skladieb, zmenu nastavení alebo prijatie hovoru možno využívať dotykové plochy priamo na slúchadlách. Spočiatku som mala síce problém zapamätať si všetky gestá, v takom prípade však stačí nahliadnuť do mobilnej aplikácie, kde sú gestá popísané.

Kde kúpiť JBL Tune Flex 2
JBL Tune Flex 2
Hodnotenie
4.0/5

Rovnako ako u JBL Tune Beam 2 a Tune Buds 2 sú dotykové plochy pomerne citlivé. Ak si budete upravovať slúchadlá v ušiach, môže sa vám rovnako ako mne stať, že si omylom prepnete skladbu. Často som bojovala aj s trojklikom. Ak som toto gesto vykonala príliš rýchlo, k požadovanému prepnutiu na predchádzajúcu skladbu nedošlo. Vždy som sa preto musela veľmi sústrediť, aby slúchadlá pochopili, čo od nich chcem.

Odporúčam si stiahnuť doplnkovú aplikáciu JBL Headphones

Slúchadlá samozrejme fungujú aj bez aplikácie, avšak práve tá výrazne rozširuje ich funkcie. Preto odporúčam si ju bezplatne stiahnuť z App Store alebo Google Play a funkciami sa preklikať. Aplikácia je prehľadná a so zorientovaním určite väčšina ľudí nebude mať problémy.

Slúchadlá si zapamätajú nastavenia, ktoré si určíte v mobilnej aplikácii a ak ich budete používať s počítačom (kde samozrejme mobilná aplikácia nie je), nastavenia zostanú rovnaké.

Ear Tip Sound Settings

Ako som už spomenula, môžete si vybrať, či budete slúchadlá používať ako pecky alebo špunty. Svoju preferenciu si zvolíte aj v aplikácii, čo následne ovplyvní hudobný prejav. JBL technológia totiž trochu mení charakteristiky zvuku, aby výsledný prejav znel s danou voľbou čo najviac vyvážene. Túto funkciu u JBL Beam 2 a Tune Buds 2 nenájdete, pretože oba tieto modely neumožňujú výber medzi špuntovým a peckovým prevedením.

Ambient Sound Control

V tejto sekcii si môžete vybrať preferovaný režim počúvania:

  • Noise Cancelling: obmedzuje prenikanie okolitého hluku.
  • Ambient Aware: zvuky okolia naopak zosilňuje.
  • Talk Thru: hlasitosť prehrávanej hudby sa automaticky zníži na minimum a zosilnia sa okolité zvuky, čo vám uľahčí napríklad rozhovor.

Na funkciu ANC má vplyv to, či sa rozhodnete pre pecky alebo špunty. Práve špunty si prirodzene s odizolovaním okolitého hluku poradia lepšie. Napriek tomu však výsledok nie je stopercentný, a to ani v prípade, keď si v mobilnej aplikácii nastavíte Noise Cancelling na najvyššiu úroveň. Bez zapnutej hudby som zvuky okolia stále počula pomerne dobre (a to aj pomerne tiché zvuky ako umývačku riadu spustenú v inom poschodí domu). O niečo lepšie mi subjektívne funkcia ANC pripadala u JBL Beam 2 s trochu iným dizajnom, aj tak sa však nevyrovná niektorým drahším modelom. K priaznivej cenovke je preto potrebné v tomto smere prihliadnuť.

Smart Audio & Video

Môžete si vybrať medzi režimom pre počúvanie audia a sledovanie videa. Osobne odporúčam práve pri sledovaní filmov na režim Video prepnúť, pretože ma výsledok vždy viac vtiahol do deja.

Gesta

V mobilnej aplikácii si môžete kedykoľvek zistiť platné gesta, prípadne si ich aj do istej miery prispôsobiť. Nastavenie gest nie je úplne voľné, vyberať preto môžete iba z prednastavených volieb.

Ekvalizér

JBL Tune Flex 2 umožňujú nastavenie ekvalizéra podľa vašich osobných preferencií. Okrem prednastavených ekvalizérov si môžete nastaviť aj svoj vlastný. Odporúčam si preto túto časť preklikať a nájsť vhodné nastavenie pre váš preferovaný štýl hudby. Ja mám napríklad rada kvalitné basy a prekvapilo ma, ako veľmi silno môžu znieť s ekvalizérom Extreme Bass.

Nastavenie ekvalizéra zostane uložené aj v prípade, že budete následne počúvať hudbu z počítača. Ak budete chcieť voľbu upraviť, je potrebné opäť otvoriť mobilnú aplikáciu (napríklad keď z počúvania hudby na telefóne prejdete na sledovanie filmu na počítači).

Spatial Sound

Režim Spatial Sound simuluje zvuk v 3D priestore. Osobne mi prišlo, že zvuk v tomto režime naozaj znel tak, že znie z viacerých smerov a výsledok sa mi páčil.

Personi-Fi

S funkciou Personi-Fi sa zvuk upraví tak, aby zodpovedal vášmu osobnému posluchovému profilu. Je potrebné absolvovať krátky test sluchu, ktorým vás prevedie mobilná aplikácia. Aj keď som si nemyslela, že mám nejaké problémy so sluchom, aplikácia ma upozornila na to, že mám naozaj problém niektoré tóny počuť.

Upravený profil bol oveľa živší a rozdiel som okamžite spoznala. Odporúčam preto túto funkciu vyskúšať.

Ďalšie funkcie

Medzi skôr doplnkové funkcie v mobilnej aplikácii patria:

  • obmedzenie maximálnej hlasitosti,
  • relaxačné zvuky prírody
  • alebo funkcia Find My Buds.

JBL Tune Flex 2 je samozrejme možné používať aj počas telefonovania. Sound Level Optimizer automaticky koriguje hlasitosť druhej strany počas hovoru, aby zvuk nebol príliš hlasný alebo tichý.

V sekcii Sound a Voice Setting si môžete zvoliť, či má váš hlas a hlas druhej strany počas hovoru znieť prirodzene, alebo či chcete zvýrazniť výšky či hĺbky. Osobne mi najviac vyhovuje prirodzený režim, ale voľba je na vás.

Na záver s funkciou Voice Aware si môžete prispôsobiť, ako veľmi počas telefonovania počujete svoj vlastný hlas. Jednoducho tak môžete korigovať, aby ste príliš nekričali, alebo naopak nehovorili príliš potichu.

V porovnaní s drahšími JBL slúchadlami medzi funkciami nenájdete Private Call Mode (špeciálny režim, kedy je možné jedno slúchadlo využiť ako mikrofón). A ďalej potom Head Tracking pre sledovanie pohybu hlavy pri priestorovom zvuku.

Kde kúpiť JBL Tune Flex 2
JBL Tune Flex 2
Hodnotenie
4.0/5

Ako slúchadlá obstáli alebo kvalita zvuku

JBL Tune Flex 2 disponujú, rovnako ako predchádzajúca generácia, 12mm meničmi a postarajú sa o pomerne dynamický prejav. Obzvlášť ak ich budete používať s mobilnou aplikáciou, dosiahnete slušný zvuk s ohľadom na cenu.

Kvalita zvuku u JBL Tune Flex 2 sa líši podľa toho, v akom režime ich budete používať. Pozrime sa na to podrobnejšie.

Špuntový režim

V špuntovom režime hrajú JBL Tune Flex 2 výborne. Počas testu som mala pocit, že väčšie meniče akoby pridávali slúchadlám dynamický rozsah v priamom porovnaní s ostatnými špuntami. Rozdiel však bolo možné spoznať len v priamom porovnaní a tiež veľmi záležalo na nastavení ekvalizéra.

Peckový režim

V režime pecky sa zmení nastavenie zvuku a slúchadlá hrajú basovejšie, aby kompenzovali netesnosti v porovnaní s režimom špuntov. Pri vyšších hlasitostiach (približne od 70 %) však dochádza k skresleniu hlbokých tónov. Menič je totiž v tomto frekvenčnom pásme preťažený a jednoducho to nezvláda. Peckový režim by som preto odporučila skôr ako doplnkový, keď si potrebujete od špuntov oddýchnuť. Na hovory či podcasty sa ale hodí skvele.

Tip pre náročných: Ak nie ste obmedzení rozpočtom, stojí za odporúčanie drahšie JBL Tour Pro 3. Tie disponujú dvoma meničmi v každom slúchadle, podporujú Hi-Res Audio a kodek LDAC a na výsledku je to naozaj poznať.

Telefonovanie so slúchadlami

JBL Tune Flex 2 teda vďaka svojej multifunkčnosti nájdu uplatnenie nielen pri počúvaní hudby a podcastov, ale aj pri sledovaní filmov. Slúchadlá sa mi osvedčili aj počas telefonovania. Medzigeneračne sa v tomto smere dočkali vylepšenia. Zatiaľ čo JBL Tune Flex pracujú so štvoricou mikrofónov, u JBL Tune Flex 2 ide o šesť mikrofónov. Ich úlohou je efektívne a inteligentne izolovať okolité zvuky, čo funguje veľmi dobre. S druhou stranou som sa bez problémov dohovorila aj v rušnejšom prostredí. Aj keď nemajú certifikáciu pre Zoom hovory (ako napríklad JBL Tour Pro 3), fungujú prakticky porovnateľne a v tomto smere im nemám čo vytknúť.

Kvalitu zvuku jednoznačne ovplyvňuje utesnenie slúchadiel v ušiach. Štuple ponúkajú lepšiu pasívnu aj aktívnu izoláciu okolitého hluku, vďaka čomu som ich používala radšej. Rovnako aj basy boli vďaka lepšiemu utesneniu slúchadiel v ušiach pri tejto variante výraznejšie. Na druhej strane peckové prevedenie môže dávať zmysel v prípade, že po izolácii okolitého hluku netúžite a naopak chcete lepšie počuť, čo sa okolo vás deje.

Zvládnu až 48 hodín prehrávania

JBL Tune Flex 2 rovnako ako Tune Beam 2 a Tune Buds 2 zvládnu až 48 hodín prehrávania na jedno nabitie. Samotné slúchadlá garantujú až 12 hodín počúvania, ďalších 36 hodín im potom zabezpečí nabíjacie puzdro. Medzigeneračne sa teda nič nezmenilo, avšak aj tak ide o veľmi dobré hodnoty.

Celkovú výdrž batérie však samozrejme ovplyvňuje spôsob, akým budete slúchadlá používať. So zapnutou funkciou ANC sa dostanete na 8 hodín. Pri telefonovaní s vypnutým ANC činí výdrž batérie 5 hodín, so zapnutou funkciou ANC potom 4,5 hodiny. Počas môjho testovania pritom údaje zodpovedali realite.

Nabíjanie JBL Tune Flex 2
Nabíjanie JBL Tune Flex 2

K nabíjaniu slúži priložený napájací kábel s USB-C konektorom. Plné nabitie puzdra trvá zhruba dve hodiny. Len 10 minút nabíjania slúchadiel v puzdre pritom zabezpečí ďalšie tri hodiny počúvania. Stačí si preto urobiť len krátku prestávku a po desiatich minútach môžete pokračovať v ďalšom, pomerne dlhom, počúvaní. Bezdrôtové nabíjanie však slúchadlá nepodporujú, túto funkciu nájdete napríklad u spomínaných JBL Tour Pro 3.

Odolnosť slúchadiel JBL Tune Flex 2

JBL Tune Flex 2 sú odolné voči vode a prachu podľa parametra IP54. Znamená to, že ich môžete bez problémov používať nielen doma, ale aj vonku. Nemalo by im ublížiť mierne prašné prostredie, daždivé počasie ani váš pot počas športu. Drahšie JBL Tour Pro 3 ponúkajú zvýšenú odolnosť podľa parametra IP55, vďaka čomu môžu byť na vonkajšie použitie ešte o niečo vhodnejšie.

Čo sa športu týka, odporučila by som vám ich skôr na aktivity v interiéri. Vonku som rovnako ako u predchádzajúcej generácie bojovala s trochu horším izolovaním vetra v prípade veterného počasia. V prípade peckových slúchadiel som počas dynamického pohybu bojovala s ich horším usadením v uchu. Pri športe sa mi preto osvedčilo používať skôr štuple.

Záver –⁠ komu by som slúchadlá JBL Tune Flex 2 odporučila?

JBL Tune Flex 2 prinášajú obrovskú výhodu v tom, že si môžete kedykoľvek meniť ich dizajn z peckových na štuple a naopak. Najvyššiu kvalitu zvuku som osobne dosiahla v prípade štupľového prevedenia, na druhej strane nie každý má takýto tvar slúchadiel v obľube.

V základe slúchadlá ponúkajú slušnú kvalitu zvuku, avšak rozhodne odporúčam stiahnuť si mobilnú aplikáciu JBL Headphones. Práve vďaka nej som z tohto zariadenia vyťažila maximum. Páči sa mi možnosť personalizácie zvukového prejavu s funkciou Personi-Fi, inteligentné režimy pre prehrávanie audia a videa aj možnosť jednoducho meniť ekvalizéry alebo si nastaviť vlastný.

JBL Tune Flex 2 som si obľúbila nielen pri počúvaní hudby, ale aj pri telefonovaní. Kvalite hovorov nemám čo vytknúť. Zo slabých stránok môžem zdôrazniť samotné dotykové plochy, na ktoré som mala tendenciu klikať omylom pri úprave slúchadla v uchu.

Zariadeniu môžem vytknúť aj nie úplne stopercentnú funkciu ANC. Ak práve nepočúvate hudbu, ANC nedokáže izolovať ani pomerne tiché zvuky, ako je ťukanie do klávesnice. Subjektívne sa mi v tomto smere trochu viac osvedčil model JBL Beam 2, ani u nich sa však funkcia ANC nevyrovná drahším modelom. S ohľadom na priaznivú cenu to však možno odpustiť.

Recenzia: bezdrôtové slúchadlá JBL Tune Flex 2
  • Kvalita zvuku
  • Kvalita spracovania
  • Batéria
  • Ovládánie a funkcie
  • Pomer cena/výkon
  • Využitie na cesty
  • Využitie na sport
  • Využitie do kancelárie/na telefonovanie
  • Využitie na gaming
  • Univerzálne každodenné použitie
4

Slúchadlá s flexibilným nosením

Bezdrôtové slúchadlá JBL Tune Flex 2 ponúkajú možnosť využívať pecky a štuple v jednom produkte. Ak sa teda neviete rozhodnúť medzi oboma typmi slúchadiel, s týmto modelom môžete medzi nimi ľahko striedať. Okrem toho sa pýšia v danej cenovej hladine veľmi dobrou kvalitou zvuku, dlhou výdržou batérie a mobilnou aplikáciou s množstvom doplnkových funkcií.

Klady

  • Štuple a pecky v jednom
  • Skvelý zvuk a silné basy
  • Kvalita hovorov
  • Kompaktné rozmery
  • Mobilná aplikácia s množstvom funkcií

Zápory

  • Funkcia ANC nie je stopercentná
  • Dotykové plošky sa dajú ľahko stlačiť omylom
Tento článok pripravil autor na základe skutočných skúseností s produktom. Hodnotenie môže byť ovplyvnené subjektívnymi dojmami autora.
Autor: Hana Smětáková
Autor: Hana Smětáková
Šport a zdravý životný štýl ma sprevádzajú prakticky celý život. Keďže som fanúšikom moderných technológií, na ITmixe často recenzujem fitness náramky a inteligentné hodinky, ktoré sú pre mňa nepostrádateľným nástrojom v aktívnom živote. Okrem športu je mojím veľkým koníčkom aj cestovanie a spoznávanie nových miest.
Ako sa vám páčil tento článok?
5/5 - (1 hlasovanie)
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Súvisiace recenzie

Recenzia: bezdrôtové slúchadlá JBL Tune Flex 2
JBL Tune Flex 2
Hodnotenie: 4.0/5
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram