Recenzia: bezdrôtové slúchadlá JBL Live Flex 3
Jedným z vrcholov série bezdrôtových slúchadiel JBL Live 3 boli aj slúchadlá JBL Live Flex 3. Slúchadlá, ktoré sprevádza bezkonkurenčná výdrž batérie, sa môžu pochváliť šikovným dotykovým displejom na nabíjacom puzdre. Zvuk si tak môžete nastaviť bez použitia telefónu, a to aj pomocou ekvalizéra alebo efektu Spatial Sound. K dispozícii je aj režim aktívneho potlačenia hluku. Ako slúchadlá dopadli pri mojom testovaní?
Často kladené otázky a odpovede
Slúchadlá vydržia až 10 hodín, so zapnutým potlačením hluku (ANC) 7 hodín. Vďaka puzdru potom slúchadlá vydržia na batériu ďalších 40 hodín.
Každé slúchadlo má dotykovú plochu, pomocou ktorého určujete chod skladieb, ich hlasitosť alebo režim potlačenia hluku. V aplikácii JBL Headphones vyberiete a nastavíte tieto dve funkcie na ľubovoľných slúchadlách. Okrem toho môžete z každého z nich ovládať hovory alebo pomocou nich zapnúť hlasového asistenta. Slúchadlá môžete ovládať aj pomocou dotykového displeja na nabíjacom puzdre a najnovšie aj v aplikácii.
Slúchadlá JBL majú funkcie, ako je aktívne potlačenie hluku (ANC) alebo obohacujúci efekt priestorového zvuku, ktorý vytvára pocit priestorového zvuku. Slúchadlá podporujú viacbodové rozhranie bluetooth, takže môžete pripojiť dve zariadenia naraz. Okrem toho disponujú aj automatickou detekciou vloženia slúchadiel do uší. V aplikácii potom nájdete množstvo ďalších doplnkových funkcií, ktoré podrobnejšie popíšem v článku.
Obsah balenia
Okrem bezdrôtových slúchadiel JBL Live Flex 3 nájdete v balení aj nabíjacie puzdro s dotykovým displejom a pútko. Spolu s ním sa dodáva aj krátky napájací USB-C kábel a používateľská dokumentácia.
Veľkým plusom je určite možnosť vybrať si zo štyroch farebných variantov. Slúchadlá sa predávajú v čiernej, striebornej, modrej a fialovej farbe.
Na rozdiel od štupľových JBL Live Buds 3 a Beam 3 sa kôstky samozrejme dodávajú v jednej podobe a veľkosti. Buds a Beam sú preto oveľa flexibilnejšie vďaka štyrom priloženým veľkostiam silikónových štupľov.
Technické parametre JBL Live Flex 3
Bluetooth slúchadlá si jednoznačne zaslúžia pozornosť za výdrž batérie, ktorú neprekonávajú ani Airpods Pro 2 či Galaxy Buds3 Pro.
Parametre | Hodnota |
---|---|
Typ slúchadiel | True Wireless |
Rozmery nabíjacieho puzdra | 6,1 × 5,1 × 3 cm |
Celková hmotnosť puzdra so slúchadlami | 72,2 g |
Konektivita | Bluetooth 5.3 |
Výdrž batérie | 10 hodín (slúchadlá), 40 hodín (puzdro) |
Odolnosť - stupeň ochrany | IP54 |
Podporované kodeky | AAC, SBC, LDAC |
Frekvenčný rozsah | 20-40 000 Hz |
Citlivosť | 100 dB |
Impedancia | 16 ohmov |
Mikrofón | Áno |
JBL je priekopníkom v oblasti dotykových puzdier
JBL Live Flex 3, ako som už spomínala, prichádza v jednej veľkosti. Samotné slúchadlá mi nesedeli v ušiach, ich tvar mierne tlačil a mali tendenciu vypadávať. Z tohto dôvodu sa mi oveľa viac osvedčili slúchadlá Beam 3 a Buds 3.
V každom prípade sú slúchadlá ľahké a aj hmotnosť puzdra, ktorá činí 63,7 g, pôsobí najlepšie z celej série Live 3. Puzdro je síce rozmerovo trochu väčšie, ale vyberanie a vkladanie slúchadiel doň je jednoduché a okamžité. Puzdro navyše zdobí 1,45" dotykový displej, ktorý slúchadlá celkovo posúva na vyššiu úroveň.
Okrem základných funkcií (hlasitosť, prehrávanie, režim priechodu) sa na displeji ovládajú aj podrobnejšie nastavenia (napríklad automatická detekcia uší). Môžete si tiež vybrať ekvalizér alebo typ priestorového zvuku (vyvolanie ozveny). V neposlednom rade môžete zapnúť prijímanie oznámení (tie sa zobrazia len na chvíľu a v obmedzenej dĺžke slova) a ovládať prichádzajúce hovory. Komunikácia funguje aj so zariadeniami so systémom iOS.
Pohyb po displeji je viac-menej plynulý vďaka nekonečnému posúvaniu a ako tapetu si okrem predvolených fotografií môžete vybrať aj vlastnú. Ak opomenieme samovoľné otváranie obrazovky, ku ktorému môže dôjsť pri nosení puzdra vo vrecku (podobne ako pri mobilnom telefóne), displej nesie všetky pozitíva. Telefón nie je potrebné vôbec otvárať. Navyše sa môžete pohrať so zvukovým dizajnom aj na zariadeniach, kde nie je stiahnutá aplikácia (k tomu sa ešte vrátim). Na pripojenom počítači alebo inteligentnom televízore môžete zvuk upraviť napríklad pomocou ekvalizéra.
Ovládanie JBL Live Flex 3
Slúchadlá ukrývajú dotykovú podložku na každej hornej strane nožičiek. Pomocou niekoľkých gest na nich môžete ovládať zvuk. Na odozvu nemusíte čakať príliš dlho, reakcia funguje bez oneskorenia.
Reakcia na gestá je signalizovaná slabým pípnutím alebo hlasom v prípade režimu ANC (potlačenie šumu) - ten sa však dá vypnúť.
Podľa mojich skúseností, keď mi slúchadlá nesadli na uši tak dobre ako Buds 3 a Beam 3, bolo ovládanie problémom. Počas chôdze som totiž slúchadlá neustále upravovala a vždy som nechtiac pozastavila hudbu alebo vypla režim ANC. Najmä vo veternom počasí sa mi slúchadlá uvoľňovali z uší. Je preto nevyhnutné, aby vám slúchadlá padli ako uliate.
V aplikácii môžete upraviť umiestnenie gest (vymeniť funkcie strán slúchadiel, nastaviť rovnaké na oboch, zrušiť dotykové ovládanie) a prispôsobiť slúchadlá svojmu vkusu a prirodzenosti. Každé slúchadlo môže ovládať jednu z funkcií (režim priechodu, hlasitosť alebo prehrávanie). Pre všetky z nich a mnohé ďalšie máte aj tak k dispozícii inteligentné nabíjacie puzdro.
Slúchadlá podporujú aj hlasové ovládanie. Dlhým stlačením ktoréhokoľvek zo slúchadiel zapnete hlasového asistenta z telefónu.
Slúchadlá obohacuje praktická aplikácia
Rozsah funkcií zariadení JBL tradične obohacuje aj aplikácia. V tomto prípade ide o aplikáciu JBL Headphones, ktorá sa dá stiahnuť v App Store aj Google Play a pre mňa je zábavná a prehľadná. Nepodporuje však slovenčinu (rovnako ako puzdro).
V aplikácii si môžete napríklad vytvoriť vlastný ekvalizér. Stačí zapnúť skladbu a skúsiť, ktoré tóny chcete zvýrazniť a ktoré potlačiť. Okrem toho sú v aplikácii k dispozícii aj predpripravené ekvalizéry.
Okrem základných funkcií, ktoré ovládate na puzdre, aplikácia pridáva napr.:
- obmedzovač maximálnej hlasitosti (aby ste si nepoškodili sluch, ak hudbu omylom zvýšite),
- Audio a video mode (ten sa zameriava na správny lip-sync),
- vyváženie slúchadiel,
- funkciu Nájsť (ktorá individuálne zvoní na slúchadlách),
- podrobnejšie nastavenia zvuku pre hovory
- alebo relaxačné zvuky prírody (kombinovateľné, ideálne napríklad na zaspávanie).
Kontrolu utesnenia (Check My Best Fit) v porovnaní so slúchadlami JBL Live Beam 3 a Buds 3 tento model logicky nemá. Nemá na výber žiadne veľkosti a pasívna izolácia je v prípade kôstok samozrejme nižšia. Na rozdiel od Buds 3 však môžete zapnúť režim Smart Talk, ktorý rozpozná váš hlas. Ak ho počuje, hudba sa na dobu rozhovoru stlmí a potom (po chvíli, ktorú si sami nastavíte) sa opäť zapne.
Ak chcete režim Smart Talk uvoľniť, musíte v položke Adaptive EQ vybrať možnosť Low Volume EQ.
V prípade straty sa môžete spoľahnúť na vyhľadávač Google Finder. Funkcia Find My nie je podporovaná.
Personi-Fi
V aplikácii nájdete funkciu s názvom Personi-Fi, ktorá pomocou testu dôkladne zmeria kvalitu vášho sluchu. Prispôsobí a rozloží hlasitosť zvuku podľa toho, ktoré tóny počujete lepšie a ktoré horšie. Sami potom môžete posúdiť, či hudbu vnímate vyváženejšie.
Párovanie a multipoint bluetooth
Po spárovaní slúchadiel je pripojenie bleskové. Už pri prvom použití sa slúchadlá samé objavia v zozname zariadení bluetooth a od tohto momentu sa automaticky pripájajú pri každom zapnutí. Nezáleží na tom, či sa pohybujete napríklad po kancelárii alebo sa stiahnete do inej miestnosti, pripojenie zostane pevné. Vďaka tomu nemusíte telefón neustále nosiť so sebou.
Ak chcete aktivotať funkciu multipoint bluetooth, dvakrát ťuknite na ľubovoľné slúchadlo a potom ho podržte 5 sekúnd. Potom sa slúchadlá JBL zobrazia aj na druhom zariadení v ponuke.
Pomocou funkcie bluetooth multipoint môžete slúchadlá pripojiť k dvom zariadeniam súčasne. Môžete to využiť pri sledovaní filmov, ale môže sa to hodiť aj pri práci. Stačí pozastaviť zvuk na prvom zariadení a zapnúť ho na druhom a príjem zvuku by sa mal automaticky prepnúť. V prípade hovorov slúchadlá sa tiež okamžite prepnú na samotný hovor.
So zariadeniami so systémom Android zvládli slúchadlá viacbodové pripojenie bluetooth. Pri testovaní s produktmi Apple však všetky slúchadlá radu Live 3 narazili práve tu. Ak sa slúchadlá pripojili k notebooku (MacBook, 13", M2), aj napriek tomu, že na ňom nič nehralo, slúchadlá sa nechceli odpojiť a zároveň pripojiť a spustiť zvuk z mobilného telefónu (iPhone 15). Nemôžem povedať, že to tak bolo vždy, ale AirPods Pro 2, pravdepodobne vďaka súhre s Apple, fungovali v tomto smere bezchybne.
Ak niečo upravujete v mobilnej aplikácii a v slúchadlách práve prehrávate zvuk napríklad z počítača (kde nie je stiahnutá aplikácia), slúchadlá stále reagujú okamžite. Keď potom mobilný telefón odpojíte, nastavenia sa zachovajú.
Pôsobivá výdrž batérie Live Flex 3
Zo série JBL Live 3 vyniká model Flex 3 svojou výdržou batérie, rovnako ako aj zvyšok trhu bezdrôtových slúchadiel do uší. Výrobca sľubuje až 50 hodín počúvania a ja som sa o tom chcela presvedčiť na vlastné oči.
Pre predstavu, Galaxy Buds3 Pro aj AirPods Pro 2 majú deklarovanú výdrž batérie maximálne 30 hodín.
Pri počúvaní hudby alebo sledovaní videí a seriálov pri hlasitosti približne 55 % som nemala problém a dosiahla som približne 10 hodín výdrže batérie (bez aktívneho režimu ANC) a 7 hodín (s aktívnym ANC). Tento čas som dokonca mierne prekročila. Čo sa týka dobíjacieho puzdra, potvrdilo sa aj sľubovaných 40 hodín navyše.
Desaťminútové nabíjanie zvyšuje výdrž slúchadiel na 4 hodiny počúvania. Použila som priložený napájací kábel. JBL však podporuje aj bezdrôtové nabíjanie.
Presný stav batérie jednotlivých slúchadiel a puzdra nájdete v hornej časti displeja pri každom zapnutí.
Hudobný zážitok alebo priestor na experimentovanie
Vďaka 12 mm meničom sa slúchadlá za kvalitu zvuku nemusia ani v najmenšom hanbiť. Aj keď mi Flex 3 nedokázali úplne sadnúť do uší, hudba má na pomery kôstkových slúchadiel dokonale obklopila. A to už o niečom svedčí.
Slúchadlá radu JBL Live podporujú kodeky AAC, SBC a LDAC. V praxi to znamená, že v aplikácii na zariadeniach so systémom Android môžete aktivovať funkciu High-Resolution Audio (LDAC). Hoci jej spustenie obmedzí niektoré funkcie (ako napr. Spatial Sound), urobí z vašich slúchadiel - čo sa týka kvality zvuku - ešte lepšie zariadenie. V našej redakcii preto považujeme za užitočné ponechať funkciu LDAC vždy zapnutú. Odmenou vám bude plný, dynamický zvuk, ktorý v kombinácii s ekvalizérmi prekoná aj AirPods Pro 2.
V aplikácii pre iPhone síce LDAC nenájdete, ale podporovaný kodek AAC je dostatočný a pri bežnom počúvaní je zvuk ľahko porovnateľný so zvukom so zapnutým LDAC.
V predvolenom nastavení zvuku slúchadlá mierne zvýrazňujú basy, ale nepovedala by som, že nejako zásadne. Navyše, zo samotného puzdra môžete zvuk vyladiť pomocou niektorého z ekvalizérov, vrátane toho, ktorý ste si sami nakonfigurovali v aplikácii.
Naproti tomu, AirPods Pro 2 nemajú žiadne ekvalizéry ako také - na druhej strane je ich zvuk od začiatku o niečo vyváženejší.
Mne osobne sa páčil najmä efekt Spatial Sound, ktorý simuluje priestorový zvuk a pocit z prehrávanej hudby ešte viac umocňuje. Zvlášť je vhodný priamo na video alebo aj na hranie hier.
Nebojte sa experimentovať s ekvalizérmi a efektmi, ktoré JBL ponúka. Slúchadlá sa vám odmenia plnšou hudbou a bohatším zážitkom. Nezáleží na tom, či počúvate pop alebo metal alebo či so slúchadlami sledujete akčné filmy či cestovateľské videá - jednoducho si ich nastavíte tak, ako chcete.
Režim aktívneho potlačenia hluku
JBL Live Flex 3 nepoľavili a tiež sú vybavené aktívnym potláčaním hluku. Režim ANC (Active Noise Cancelling) je navrhnutý tak, aby vám umožnil plne sa sústrediť aj na hlučnejších miestach - a to tak, že tento hluk tlmí.
Keďže mi slúchadlá dobre nesedeli, nemôžem tlmenie plne zhodnotiť. Nehovoriac o tom, že špičkové slúchadlá majú zvyčajne nižšiu úroveň pasívnej zvukovej izolácie, pretože nezasahujú priamo do zvukovodu. Ak hľadáte slúchadlá na cesty, ktorými by ste eliminovali hluk z autobusu alebo lietadla, siahnite radšej po JBL Live Buds 3 alebo Beam 3.
Na slúchadlách môžete zmeniť režim ANC na priepustný. Na rozdiel od ostatných dvoch modelov si však úroveň tohto priechodu nevyberiete.
Nenájdete tu ani režim Talk Thru ako v prípade Live Buds 3 alebo Beam 3. Funkcia Smart Talk je však postačujúca, pretože okamžite rozpozná hlas (len váš, nie niekoho iného) a stlmí prehrávaný zvuk.
Komunikácia so slúchadlami
Výrobca sľubuje vďaka 6 mikrofónom perfektnú kvalitu hovoru aj v hlučnom prostredí. Podľa mojich skúseností bol síce zvuk čistý a zreteľný, ale pri okolitom hluku kvalita klesala.
V dobe pripojenia sa na puzdre zobrazujú notifikácie a tiež prichádzajúce hovory. Tie môžete prijímať priamo na puzdre, ale aj prostredníctvom slúchadiel. Prijmete ich dvojitým ťuknutím, odmietnete ich ťuknutím a dlhým podržaním.
Nielen v aplikácii, ale aj priamo v puzdre môžete nastaviť, ako veľmi sa počas hovoru počujete - pomocou režimu Voice Aware. Inak sa režim ANC automaticky zapne pri uskutočňovaní hovoru, aby bolo osobe na druhej strane dobre rozumieť a okolie vás príliš nerušilo.
Pri skupinových hovoroch môžete napríklad využiť funkciu Sound Level Optimizer, ktorá sa postará o vyváženú hlasitosť hlasov ostatných účastníkov. V aplikácii nájdete aj ďalšie vymoženosti, ktoré vám aj ostatným čo najviac spríjemnia počúvanie. Patrí sem režim Private call mode, ktorý pomáha zachovať súkromie pri hovoroch.
JBL Flex 3 ponúka aj automatické prijatie hovoru po nasadení slúchadiel.
Live Flex 3 ako jediné kôstky
True Wireless slúchadlá sa vyznačujú odolnosťou IP54. Neublíži im teda prach, zlé počasie ani pot. Do vody však rozhodne nepatria. Ak vám slúchadlá sadnú, sú ideálne na prechádzku, do školy alebo domov.
Hoci chválim najmä slúchadlá do uší Live Buds 3 a Live Beam 3, pre mnohých môžu byť kôstky lepšou voľbou. Sú o niečo "ľahšie" v ušiach, práve preto, že nedosiahnu tak hlboko a netlmia toľko okolitý hluk. To prináša o niečo vzdušnejší pocit, ktorý môže byť príjemnejší pri dlhšom počúvaní. Pre tých z vás, ktorých pravidelne bolia uši zo štupľov do uší, sú kôstky jasnou voľbou.
V prípade, že si slúchadlá Flex 3 vyskúšate a budú vám sedieť, možno ich oceníte na výlete alebo v práci, kde chcete byť zároveň v strehu, viac ako štuple do uší.
Ak však hľadáte slúchadlá skôr na šport a také, ktoré vás budú bezpečne izolovať od okolia, určite by som vám odporučila JBL Live Beam 3 alebo Buds 3.
Záver – komu by som odporučila slúchadlá JBL Live Flex 3?
True Wireless JBL Live Flex 3 sú nesporne slúchadlá s kvalitným zvukom v kategórii kôstiek, ktoré nesú viacero kvalít. Patrí k nim najmä výnimočná výdrž batérie až 50 hodín počúvania (vrátane puzdra) a atraktívny dotykový displej na puzdre slúchadiel. Vďaka nemu môžete pomerne dobre ovládať zvuk, dokonca aj prijať hovor, bez toho, aby ste museli vytiahnuť mobilný telefón.
Súčasťou balenia je aj zábavná aplikácia JBL, ktorá vám umožní vytvoriť si napríklad vlastný ekvalizér alebo nechať Personi-fi prispôsobiť zvuk vášmu sluchu.
V sérii JBL Live 3 sa slúchadlá Flex dodávajú ako jediné. Ich výhodou je preto ľahší a "otvorenejší" pocit pri nosení ako pri ostatných dvoch modeloch. Sú však ochudobnené o niekoľko funkcií a najmä o možnosť prispôsobiť si veľkosť. Je preto veľmi dôležité, aby vám slúchadlá padli ako uliate.
Vyčítať musím aj zadrhávajúcu sa funkciu bluetooth multipoint so zariadeniami Apple. S pripojení k dvom zdrojom si slúchadlá nedokázali celkom hladko poradiť. Celkovo by som preto za vyššiu cenu ako pri Beam 3 alebo Buds 3 nepostavila.
Recenzia: bezdrôtové slúchadlá JBL Live Flex 3
-
Kvalita zvuku
-
Kvalita spracovania
-
Batéria
-
Ovládanie a funkcie
-
Pomer cena/výkon
-
Využitie na cestách
-
Využitie na šport
-
Využitie v kancelárii/na telefonovanie
-
Využitie na hranie hier
-
Univerzálne každodenné využitie
Zvuk v rukách dotykového puzdra
Jedným z vrcholov série bezdrôtových slúchadiel JBL Live 3 boli aj slúchadlá JBL Live Flex 3. Slúchadlá, ktoré sprevádza bezkonkurenčná výdrž batérie, sa môžu pochváliť šikovným dotykovým displejom na nabíjacom puzdre. Zvuk si tak môžete nastaviť bez použitia telefónu, a to aj pomocou ekvalizéra alebo efektu Spatial Sound. K dispozícii je aj režim aktívneho potlačenia hluku. Ako slúchadlá dopadli pri mojom testovaní?
Klady
- Solídna kvalita zvuku
- Funkcia ANC
- Bezkonkurenčná výdrž batérie
- Praktický displej na puzdre
- Ekvalizér
- Funkciami nabitá aplikácia
Zápory
- Vyššia cena
- Aplikácia ani puzdro nepodporujú slovenčinu
- Problém s multipoint pripojením so zariadeniami Apple