Recenzia: bluetooth reproduktor JBL Flip 5

Adaptér nie je súčasťou balenia

JBL Flip 5 sa predáva v klasickej škatuli, ktorá má pomerne kompaktné rozmery (11,4 × 10,5 × 21,2 cm). Okrem samotného reproduktora balenie obsahuje napájací kábel (USB-A/USB-C) a dokumentáciu, t. j. stručnú príručku a bezpečnostné pokyny.

V krabici je reproduktor umiestnený v samostatnom robustnom puzdre, vďaka čomu je pomerne dobre zabezpečený. V balení nám však chýbal napájací adaptér, ktorý nie je súčasťou ani modelu JBL Charge 5.

Adaptér si preto budete musieť kúpiť samostatne alebo použiť zariadenie, ktoré máte doma. Vystačíte si s 5 V adaptérom, ktorý sa používa na nabíjanie väčšiny mobilných telefónov.

Technické parametre JBL Flip 5

Reproduktor JBL Flip 5 má z hľadiska technických vlastností rozhodne čo ponúknuť. Pozrime sa teraz na jednotlivé parametre, ktoré sú jeho súčasťou.

Kedy možno reproduktor používať

Vďaka kompaktným rozmerom a relatívne nízkej hmotnosti ide o ideálny reproduktor na domáce, záhradné posedenie, ale aj na cesty (môžete ho použiť napríklad pri cestovaní pod stanom). Tento modelový rad je navyše bohatý na rôzne farby, takže si na svoje prídu priaznivci minimalizmu, ale aj výrazných farieb.

Kompaktné rozmery a nízka hmotnosť

Ako sme už spomenuli, rozmery reproduktora (18,1 × 6,9 × 7,4 cm) nahrávajú jeho kompaktnosti. Vďaka pomerne nízkej hmotnosti (540 g) si ho môžete pohodlne vziať so sebou na cesty bez toho, aby ste pocítili záťaž. Priamo na svojom tele má reproduktor praktickú šnúrku, pomocou ktorej ho môžete zavesiť.

Spárovanie s mobilným telefónom zabezpečuje bluetooth

JBL Flip 5 je rovnako ako jeho predchodca vybavený rozhraním bluetooth vo verzii 4.2. V tomto ohľade sa líši od modelu JBL Charge 5, ktorý dostal novšiu verziu bluetooth 5.0. Pri našom testovaní sa to však nijako výrazne neprejavilo.

Bezdrôtové pripojenie je totiž pomerne stabilné. Problémy s pripojením sa vyskytli len vtedy, keď sa mobilný telefón a pripojený reproduktor nachádzali každý v inej miestnosti (približne 15 metrov od seba).

Spárovanie s novým zariadením bolo bezproblémové v priebehu okamihu. Pokiaľ ide o pripojenie, tento reproduktor nemá žiadne ďalšie konektory (iba vstup USB-C určený na nabíjanie). Z tohto dôvodu sa JBL Flip 5 nedá použiť ako powerbanka, ako je to napríklad v prípade JBL Charge 5.

Kde kúpiť JBL Flip 5
JBL Flip 5
Hodnotenie
4.1/5
USB-C konektor slúži na nabíjanie
USB-C konektor slúži na nabíjanie

Výdrž až 12 hodín na jedno nabitie

JBL Flip 5 je vybavený kvalitnou batériou s kapacitou 4 800 mAh, ktorá dokáže prehrávať hudbu až 12 hodín. V tomto ohľade je doba prehrávania rovnaká ako v prípade modelu JBL Flip 4, ktorý má však batériu s kapacitou 3 000 mAh.

Na nabíjanie je potrebné použiť dodaný nabíjací kábel. Strana s USB-C konektorom sa pripája k reproduktoru, strana s USB-A konektorom potom k napájaciemu adaptéru. O potrebe nabíjania vás bude informovať zabudovaná LED dióda. Reproduktor sa úplne nabije približne za 2,5 hodiny, čo je približne o hodinu menej ako pri modeli JBL Flip 4.

Ak hľadáte reproduktor s dlhšou výdržou batérie, bude pre vás lepší JBL Charge 5, ktorý dokáže na jedno nabitie prehrávať hudbu až 20 hodín v kuse.

Napájací adaptér sa nachádza na boku
Napájací adaptér sa nachádza na boku

Odolnosť - stupeň krytia

Reproduktor má stupeň krytia IPX7. To znamená, že výrobca ho netestoval na ochranu proti pevným časticiam, ale len proti vode. Hodnota IPX7 znamená, že reproduktor vydrží ponorenie do vody na 30 minút v hĺbke 1 metra. Môžete si ho teda bez obáv vziať do bazéna.

Reproduktor má jeden reproduktor a dvojicu dunivých basových meničov

JBL Flip 5 má iba jeden reproduktor, a preto mierne zaostáva napríklad za JBL Charge 5, ktorý je vybavený dvoma reproduktormi. To si, samozrejme, vyberá svoju daň na kvalite zvuku. Stále však ide o dobrý zvuk na bežné domáce alebo vonkajšie použitie. Nechýbajú ani dunivé basy, ktoré sa postarajú o skvelú zvukovú kulisu.

Po stranách nájdete basové žiariče
Po stranách nájdete basové žiariče

Výkon bluetooth reproduktora JBL Flip 5

Čo sa týka výkonu, ten sa v porovnaní s predchádzajúcim modelom mierne zvýšil (zo 16 W na 20 W). Ak však stále hľadáte reproduktor s vyšším výkonom, odporúčame vám siahnuť po modeli JBL Charge 5, ktorý má výkon 40 W a intenzívnejší zvuk.

Doba prehrávania dosahuje 12 hodín

Na jedno nabitie dokáže reproduktor JBL Flip 5 prehrávať hudbu až 12 hodín. Konečnú hodnotu ovplyvňuje to, ako hlasno si hudbu pustíte. Čas prehrávania sa oproti predchádzajúcemu modelu JBL Flip 4 nezmenil.

Ak však hľadáte reproduktor s výkonnejšou batériou, odporúčame siahnuť po modeli JBL Charge 5, ktorý vydrží až 20 hodín.

Citlivosť

Citlivosť tohto reproduktora je rovnaká ako v prípade modelu JBL Charge 5, teda 80 dB. Táto citlivosť vám bude stačiť aj pri počúvaní hudby vonku.

Frekvenčný rozsah

Frekvenčný rozsah tohto reproduktora je 65 - 20 000 Hz, čo je rovnaký rozsah ako v prípade reproduktora JBL Charge 5. Zároveň je to mierne zlepšenie oproti reproduktoru JBL Flip 4, ktorý má frekvenčný rozsah 70 - 20 000 Hz. Dokáže teda veľmi dobre vykresliť hlboké aj vysoké tóny. Neporadí si však s tzv. subbasmi, pre ktoré je potrebný frekvenčný rozsah pod 40 Hz. Na bežné počúvanie väčšiny hudobných žánrov si však vystačíte úplne v pohode.

Kde kúpiť JBL Flip 5
JBL Flip 5
Hodnotenie
4.1/5

Impedancia

Hodnotu impedancie výrobca neuvádza, a preto ju nemôžeme hodnotiť.

Názov parametraHodnota
PoužitieDomáci reproduktor
Rozmery18,1 × 6,9 × 7,4 cm
Hmotnosť540 g
Bluetooth technológia a konektivitaBluetooth 4.2
BatériaKapacita 4 800 mAh
Odolnosť - stupeň krytiaIPX7
Počet reproduktorov1
Výkon20 W
Doba prehrávania12 hodín
Citlivosť80 dB
Frekvenčný rozsah65 - 20 000 Hz
ImpedanciaVýrobca nešpecifikuje

Ovládanie reproduktora zaisťuje pár tlačidiel

Prvé spustenie reproduktora bolo bez problémov. Na reproduktore JBL Flip 5 je potrebné stlačiť tlačidlo zapnutia/vypnutia, ako aj tlačidlo bluetooth. Rovnako tak musíte mať aktívne bluetooth na zariadení, s ktorým chcete reproduktor spárovať. Potom vyberiete reproduktor zo zoznamu dostupných zariadení a pripojíte ich. Pri našom testovaní prebehlo všetko celkom hladko.

Rovnako ako všetky ostatné reproduktory JBL, je ovládanie reproduktora veľmi jednoduché a intuitívne. V hornej časti sa nachádza tlačidlo zapnutia/vypnutia. Vedľa neho je potom tlačidlo s ikonou bluetooth, ktoré slúži na spárovanie reproduktora so zariadením, z ktorého budete prehrávať hudbu.

Hneď pod týmito tlačidlami sa nachádzajú ďalšie štyri. Medzi nimi sa nachádzajú dve tlačidlá hlasitosti (+ a -), tlačidlo pozastavenia (stlačením tohto tlačidla dvakrát za sebou sa spustí prehrávanie ďalšej skladby) a úplne vpravo na obrázku tlačidlo, ktorým sa spustí režim PartyBoost. Túto funkciu podrobnejšie popíšeme neskôr v článku.

Tlačidlá sa skvele stláčajú
Tlačidlá sa skvele stláčajú

Kvalita zvuku je veľmi slušná

Slúchadlá JBL Flip 5 sú primárne určené na počúvanie hudby, no napriek tomu sme sa rozhodli otestovať ich pri sledovaní filmu. Na zariadeniach so staršou verziou bluetooth sme pozorovali veľmi malé oneskorenie zvuku. Na zariadeniach s novšou verziou bluetooth to však nebolo badateľné a všetko bolo v poriadku.

Čo sa týka počúvania hudby, kvalita je skvelá, najmä ak vezmeme do úvahy, aký je reproduktor malý. Rovnako ako v prípade JBL Charge 5, sme zvuk nahrávali na mikrofón Rode NT-USB pomocou softvéru Audacity. Nastavenia v programe Audacity si môžete pozrieť na snímke obrazovky nižšie.

Nastavenia mikrofónu v programe Audacity
Nastavenia mikrofónu v programe Audacity

Pri nahrávaní boli obe zariadenia od seba vzdialené 50 cm a hlasitosť reproduktora bola opäť nastavená približne na štvrtinu jeho celkového rozsahu.

Na testovanie sme opäť použili skladbu Hoober - Higher (feat. Vanessa Campagna), ktorá dokonale pokrýva basy, stredy a výšky. Výsledok si môžete vypočuť a posúdiť kvalitu reproduktora. Nezabudnite však vziať do úvahy, že nahrávka je čiastočne skreslená mikrofónom a nič sa nevyrovná priamemu počúvaniu.

Ukážka zvuku z reproduktora JBL Flip 5

Z hľadiska kvality zvuku ide rozhodne o pekný výsledok, a to aj vzhľadom na obstarávaciu cenu. Na druhej strane, v porovnaní s modelom JBL Charge 5 nie je kvalita až taká vysoká. Tento model má totiž len jeden reproduktor, zatiaľ čo JBL Charge 5 má dva samostatné reproduktory na správne vykreslenie vysokých a hlbokých tónov. V tomto smere teda reproduktor mierne zaostáva, ale stále ide o skvelé zariadenie pre nie príliš náročného používateľa.

Konštrukcii bluetooth reproduktora nie je čo vytknúť

Z hľadiska kvality konštrukcie sme počas testovania nenašli nič, čo by sme reproduktoru mohli vytknúť. Celá konštrukcia pôsobí veľmi robustne a vďaka stupňu krytia IPX7 sa nemusíte obávať vziať reproduktor k bazénu (alebo dokonca počúvať hudbu v kúpeľni).

Kde kúpiť JBL Flip 5
JBL Flip 5
Hodnotenie
4.1/5

Praktická je aj spomínaná šnúrka, pomocou ktorej môžete reproduktor zavesiť. K dispozícii je aj praktická kontrolka LED, ktorá vás informuje o stave batérie.

Funkcie JBL Flip 5

Podobne ako ostatné modely JBL, aj tento reproduktor ponúka niekoľko zaujímavých funkcií. Poďme sa na ne pozrieť podrobnejšie.

Indikátor stavu batérie

Na spodnej strane reproduktora nájdete praktickú LED diódu, ktorá vás bude informovať o potrebe dobitia zariadenia. Jediné, čo by sme jej mohli vytknúť, je to, že kvôli pohodliu by mohla byť umiestnená niekde na boku, aby ste mali okamžitý prehľad o vybitej batérii. Nejde však o zásadný nedostatok.

PartyBoost využijete s priateľmi

Nakoniec sa dostávame k spomínanej funkcii PartyBoost, ktorú oceníte najmä vtedy, ak plánujete párty s priateľmi. Táto funkcia vám umožní spárovať dva alebo viac reproduktorov, čím dosiahnete oveľa intenzívnejší zvukový zážitok. Ak takto spárujete dva reproduktory, budú hrať stereo. Na aktiváciu tejto funkcie môžete použiť tlačidlo so symbolom prepojenia alebo môžete použiť mobilnú aplikáciu.

Na zariadení JBL Flip 4 uvidíte funkciu JBL Connect+, ktorá umožňuje prepojiť všetky reproduktory s funkciou Connect a Connect+. Flip 5 však môžete pripojiť iba k iným reproduktorom s funkciou PartyBoost.

Mobilná aplikácia je veľmi prehľadná

Komfortné používanie reproduktora podporuje aj mobilná aplikácia, ktorú nájdete pod označením JBL Portable. Za jej stiahnutie nič neplatíte a aplikácia je k dispozícii pre systémy Android aj iOS. Jej výhodou je určite prehľadné rozhranie, v ktorom sa ľahko orientuje.

Po spárovaní reproduktora s mobilným telefónom ho uvidíte v aplikácii v zozname zariadení. Pomocou aplikácie potom môžete sledovať napríklad aktuálny stav batérie reproduktora alebo spustiť funkciu PartyBoost, ktorú sme podrobnejšie opísali v predchádzajúcej časti. Okrem toho aplikácia automaticky vyhľadá všetky dostupné (zapnuté) zariadenia v okolí, ktoré je možné navzájom prepojiť, čo vám v niektorých ohľadoch uľahčí prácu.

V porovnaní s modelom JBL Charge 5 sa pri tomto modeli, žiaľ, nedočkáte funkcie powerbanky. Chýba aj funkcia bezdrôtového streamovania cez bluetooth, ktorá by vám umožnila spárovať s reproduktorom dva telefóny a striedať sa napríklad pri prehrávaní hudby s priateľmi. JBL Flip 5 zároveň nie je vybavený mikrofónom, a preto ho nemožno použiť napríklad na konferenčné hovory.

Porovnanie JBL Flip 5 s JBL Flip 4

V rámci nášho testu sme porovnali všetky možné parametre s predchádzajúcim modelom JBL Flip 4. Ak by ste sa chceli pozrieť na medzigeneračné porovnanie ešte podrobnejšie. Odporúčame vám pozrieť si nasledujúce video.

Často kladené otázky

Ako dlho vydrží reproduktor v prevádzke?

Na jedno nabitie dokáže nepretržite prehrávať hudbu až 12 hodín.

Kde kúpiť JBL Flip 5
JBL Flip 5
Hodnotenie
4.1/5
Môže sa reproduktor používať pri bazéne alebo v kúpeľni?

Áno, reproduktor má stupeň krytia IPX7, čo znamená, že vydrží ponorenie do vody na 30 minút v hĺbke 1 metra.

Je možné nabíjať mobilný telefón cez reproduktor?

Bohužiaľ to nie je možné, pretože tento konkrétny reproduktor nepodporuje funkciu powerbanky.

Ako dlho trvá nabitie reproduktora?

Úplné nabitie reproduktora trvá približne 2,5 hodiny.

Záver – komu by sme reproduktor JBL Flip 5 odporučili?

JBL Flip 5 je určite ďalší vydarený reproduktor od spoločnosti JBL. Poteší vás najmä svojimi kompaktnými rozmermi a kvalitným spracovaním. Na jedno nabitie dokáže nepretržite prehrávať hudbu až 12 hodín a jeho opätovné nabitie trvá len 2,5 hodiny. Výhodou je aj pomerne vysoký stupeň krytia, takže sa nemusíte báť vziať reproduktor k bazénu. Užitočná je aj možnosť stiahnutia mobilnej aplikácie JBL Portable a funkcia PartyBoost.

Zariadeniu by sa dala vytknúť absencia funkcie powerbanky. S tým však treba počítať vzhľadom na výbavu reproduktora a jeho cenu. Zároveň sme si počas testovania všimli, že indikátor stavu batérie sa nachádza na spodnej strane a nie je na prvý pohľad viditeľný. Nejde však o zásadné nedostatky a náš celkový dojem z výrobku je viac ako dobrý.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *