ITmix.cz logo

Recenzia: bluetooth reproduktor JBL Charge 5

Silné stránky
 • Solídne spracovanie
 • Jednoduché pripojenie k zariadeniu
 • Až 20 h počúvania na jedno nabitie
 • Režim PartyBoost
 • Zabudovaná powerbanka
 • Vodotesnosť a prachotesnosť
Slabé stránky
 • Nie je ideálny na sledovanie filmov
 • Nemá integrovaný mikrofón
 • Súčasťou balenia nie je sieťová nabíjačka

JBL Charge 5 je zaujímavý domáci reproduktor, ktorý má rozhodne čo ponúknuť. Jeho kvalita zvuku je viac než skvelá a na jedno nabitie dokáže hrať až 20 hodín. Je tiež odolný voči vode, podporuje režim PartyBoost a môže slúžiť ako praktická powerbanka.

Obsah balenia

Keď sa nám v redakcii prvýkrát dostal do rúk reproduktor JBL Charge 5, na prvý pohľad nás zaujala pevná a dizajnovo vydarená škatuľa, v ktorej sa predával. Okrem samotného reproduktora balenie obsahuje:

 • napájací kábel (USB-A/USB-C)
 • a dokumentáciu (stručný návod na použitie a záručný list).

V krabici bol reproduktor zabalený v ochrannom látkovom vrecku, vďaka čomu bol prvý dojem po vybalení viac ako dobrý. Na druhej strane, samotný sieťový adaptér v krabici nenájdete, takže musíte použiť vlastný (alebo si ho kúpiť samostatne). Na napájanie môžete použiť adaptér s maximálnym napätím 5 V, ktorý je bežnou súčasťou domácnosti, keďže sa cez neho nabíjajú mobilné telefóny.

Technické parametre JBL Charge 5

Pozrime sa teraz bližšie na rôzne technické špecifikácie, ktoré sú neodmysliteľne spojené s reproduktorom JBL Charge 5.

Reproduktor je ideálny na doma aj na cesty

Reproduktor JBL Charge 5 je vďaka svojim rozmerom a hmotnosti ideálny na doma aj na cesty. Navyše je aj dizajnovo vydarený, vďaka čomu v domácnosti vynikne a môžete ho umiestniť na stôl alebo poličku. Vďaka svojej hmotnosti ho však môžete použiť aj na príležitostné cestovanie (napríklad pod stan, do kempu alebo karavanu).

Reproduktor sa dokonale hodí do modernej domácnosti
Reproduktor sa dokonale hodí do modernej domácnosti

Zaujme ľahkým a kompaktným prevedením

Reproduktor má rozmery 22,3 × 9,7 × 9,4 cm a hmotnosť 960 gramov. Rozhodne môžeme potvrdiť, že je ľahký a ľahko sa prenáša po domácnosti. Zároveň nezaberie príliš veľa miesta, takže je ideálnou voľbou pre tých, ktorí nemajú veľa miesta.

Pripojenie reproduktora zabezpečuje bluetooth

Na pripojenie k iným zariadeniam sa používa technológia bluetooth, konkrétne vo verzii 5.1 (starší model JBL Charge 4 bol vybavený technológiou bluetooth vo verzii 4.2).

Bezdrôtové pripojenie je veľmi stabilné a problémy s pripojením sa pri našom testovaní vyskytli len vtedy, keď bol mobilný telefón vzdialený od reproduktora približne 15 metrov , pričom reproduktor a mobilný telefón boli v rôznych miestnostiach oddelených stenami. Pokiaľ ide o párovanie s novým zariadením, celý proces je naozaj rýchly, čo umožňuje používať reproduktor všetkým členom domácnosti. Párovanie prostredníctvom čipu NFC však nie je možné.

Okrem toho možno reproduktor používať ako powerbanku. Na to slúži klasický výstup USB-A, ku ktorému ľahko pripojíte konektor na nabíjanie mobilného telefónu (prípadne tabletu).

Ako dlho vydrží na jedno nabitie

Bluetooth reproduktor JBL Charge 5 dostal do vienka batériu s kapacitou 7 500 mAh, ktorá dokáže nepretržite prehrávať hudbu až 20 hodín v kuse. V tomto ohľade sa oproti svojmu staršiemu predchodcovi nezmenil. Samozrejme, dĺžka prehrávania závisí od zvolenej hlasitosti. Konkurenčný Niceboy RAZE 3 Titan s nižšou obstarávacou cenou podobnej kvality vydrží na jedno nabitie 15 hodín.

Hneď ako sa batéria vybije, informuje vás o tom integrovaná vertikálna LED kontrolka. Na nabíjanie slúži priložený kábel USB-A/USB-C (strana s konektorom USB-C je umiestnená v reproduktore, strana s konektorom USB-A v zdroji napájania). Plné nabitie sa dosiahne približne za 4 hodiny.

Ak je pre vás kľúčová doba prehrávania, tento model je určite lepšou voľbou ako JBL Flip 5, ktorý vydrží hrať len 12 hodín.

Kde kúpiť JBL Charge 5
JBL Charge 5
Hodnotenie
4.4/5

Reproduktor si môžete vziať so sebou k bazénu

Reproduktor získal stupeň krytia IP67 (starší model JBL Charge 4 má len stupeň krytia IPX7). Prvá časť tohto kódu označuje ochranu pred vniknutím cudzích predmetov (zvyčajne prachu), druhá časť pred vniknutím vody. Vzhľadom na túto kombináciu môžete očakávať, že JBL Charge 5 bude odolný voči prachu a dokonca zvládne ponorenie do vody až do hĺbky jedného metra na 30 minút.

A čo to znamená v praxi? Že si tento reproduktor môžete vziať so sebou k bazénu.

Využíva viacero reproduktorov na dosiahnutie vynikajúcej kvality zvuku

Reproduktor JBL Charge 5 je vybavený samostatným výškovým a basovým reproduktorom a dvojicou pasívnych basových žiaričov, ktoré zabezpečujú veľmi vysokú kvalitu zvuku.

Skutočne výkonný bluetooth reproduktor

Celkový výkon reproduktora je 40 W. Rovnako ako pri modeli JBL Charge 4 máte k dispozícii 90 mm wooferový reproduktor s výkonom 30 W. Novinkou oproti predchádzajúcemu modelu je 20 mm výškový reproduktor s výkonom 10 W. Vďaka tomu je zvuk čistejší a bohatší, pretože je rozdelený medzi woofer a tweeter.

Z hľadiska výkonu je to rozhodne výkonnejší model ako napríklad JBL Flip 5, ktorý ponúka iba 20 W výkon. Konkurenčný model Niceboy RAZE 3 Titan s nižšou obstarávacou cenou ponúka výkon 50 W.

Basové žiariče sú umiestnené na boku
Basové žiariče sú umiestnené na boku

Doba prehrávania dosahuje až 20 hodín

Vzhľadom na použitú batériu dokáže reproduktor na jedno nabitie fungovať až 20 hodín, čo je v porovnaní so spomínaným JBL Flip 5 rozhodne skvelé číslo. Samozrejme, čas prehrávania môžete skrátiť, ak sa rozhodnete nabíjať svoj smartfón prostredníctvom zariadenia.

Má úplne dostatočnú citlivosť

Pokiaľ ide o citlivosť, čím vyššia hodnota, tým vyššiu maximálnu hlasitosť je reproduktor schopný dosiahnuť. V tomto prípade je citlivosť 80 dB, čo je pomerne bežná hodnota a postačí na domáce aj vonkajšie počúvanie.

Frekvenčný rozsah reproduktora

Frekvenčný rozsah reproduktora je 65 - 20 000 Hz. To znamená, že dokáže dokonale vykresliť hlboké aj vysoké tóny. Na druhej strane si podľa týchto hodnôt neporadí s tzv. subbasmi, pre ktoré je potrebný frekvenčný rozsah pod 40 Hz. Na bežné počúvanie najrôznejších hudobných štýlov však plne postačuje. Rovnaký frekvenčný rozsah ponúka aj JBL Flip 5 alebo Niceboy RAZE 3 Titan.

Výrobca neuvádza impedanciu

Hodnotu impedancie výrobca neuvádza, a preto ju nemôžeme hodnotiť.

Názov parametraHodnota
PoužitieDomáci reproduktor
Rozmery22,3 × 9,7 × 9,4 cm
Hmotnosť960 g
Bluetooth technológia a konektivitaBluetooth 5.1
BatériaKapacita 7 500 mAh
Odolnosť - stupeň krytiaIP67
Počet reproduktorov2
Výkon40 W
Doba prehrávaniaAž 20 hodín
Citlivosť80 dB
Frekvenčný rozsah65 - 20 000 Hz
ImpedanciaVýrobca nešpecifikuje

Ako sa JBL Charge 5 ovláda

Ovládanie reproduktora je naozaj jednoduché a zvládnete ho za krátky čas. Na spustenie slúži hlavné tlačidlo umiestnené na tele reproduktora. Po jeho stlačení budete počuť zvuk typický pre reproduktory JBL.

Potom musíte stlačiť ďalšie tlačidlo s ikonou bluetooth a zároveň mať spustené bluetooth na zariadení, z ktorého budete prehrávať hudbu. Potom sa môžete jednoducho pripojiť k reproduktoru na mobilnom telefóne (alebo inom zariadení).

Potom stačí na zariadení spustiť hudobnú aplikáciu (napríklad Spotify, YouTube alebo inú) a reproduktor začne automaticky prehrávať. Celý proces je naozaj intuitívny a nezaberie takmer žiadny čas. Na reproduktore sa nachádza aj tlačidlo na pozastavenie a tlačidlo, ktoré spúšťa režim PartyBoost - tejto zaujímavej funkcii sa budeme venovať v článku nižšie. K dispozícii je aj dvojica tlačidiel na ovládanie hlasitosti (plus a mínus). Po dvojitom kliknutí na tlačidlo Play sa reproduktor prepne na ďalšiu skladbu.

Kde kúpiť JBL Charge 5
JBL Charge 5
Hodnotenie
4.4/5

Kvalita zvuku predčila naše očakávania

Z hľadiska kvality zvuku treba povedať, že reproduktor má rozhodne čo ponúknuť a možno budete prekvapení, akú hlasitosť dokáže vyprodukovať z takého malého tela. Vďaka tomu sa skvele hodí na domáce aj vonkajšie použitie, kde prirodzene oceníte vyššiu hlasitosť.

Na otestovanie kvality zvuku sme použili skrátenú verziu skladby Hoober - Higher (feat. Vanessa Campagna), ktorá celkom dobre pokrýva basy, stredy aj výšky. Zároveň sa v nej nachádzajú vokály a pomerne veľa nástrojov. Na snímanie zvuku bol použitý miniatúrny mikrofón Rode NT-USB, ktorý sme v minulosti tiež recenzovali.

Pri snímaní zvuku z mikrofónu boli obe zariadenia od seba vzdialené 50 cm. Zvuk sme zachytávali pomocou softvéru Audacity s nasledujúcimi nastaveniami. Pokiaľ ide o hlasitosť samotného reproduktora, bola nastavená približne na štvrtinu jeho celkového rozsahu.

Nastavenia mikrofónu v programe Audacity
Nastavenia mikrofónu v programe Audacity

Samozrejme, pri počúvaní musíte počítať s tým, že zvuk je trochu skreslený mikrofónom, takže nahrávka nie je úplne rovnaká ako výsledok, ktorý získate, keď ste s reproduktorom v rovnakej miestnosti. V každom prípade treba povedať, že reproduktor veľmi dobre zvláda vysoké aj hlboké tóny (vďaka spomínanej kombinácii dvoch reproduktorov). Zvuk je krásne čistý a zreteľný a pasívne basové žiariče sa postarajú o dokonalý finiš.

Ukážka zvuku z reproduktora JBL Charge 5

Hoci je reproduktor primárne určený na počúvanie hudby, testovali sme ho aj pri sledovaní filmu. V tomto ohľade sme sa však, bohužiaľ, stretli s miernym oneskorením zvuku (pravdepodobne spôsobeným bezdrôtovým pripojením), ktoré celkový zážitok kazilo.

Ak hľadáte o niečo lacnejší bluetooth reproduktor, ktorý dosahuje podobné kvality, môžeme vám odporučiť Niceboy RAZE 3 Titan, ktorý sme pre vás tiež testovali.

Kvalita spracovania JBL Charge 5

Z hľadiska kvality vyhotovenia nie je reproduktoru prakticky čo vytknúť. Celá konštrukcia vyzerá naozaj solídne a máte pocit, že zariadeniu sa nemôže nič stať. Na spodnej strane sa nachádza aj praktická pogumovaná časť, ktorá drží reproduktor pevne na mieste.

Tlačidlá na hornej strane sa stláčajú veľmi ľahko a ich odozva je viac ako výborná, čo len podčiarkuje dobrý pocit z celkovej kvality zariadenia. Netreba zabudnúť ani na vertikálnu LED kontrolku, ktorá informuje o aktuálnom stave batérie.

Na spodnej strane sa nachádza pogumovaná časť
Na spodnej strane sa nachádza pogumovaná časť

Aké funkcie ponúka bluetooth reproduktor JBL Charge 5

Reproduktor JBL Charge 5 má niekoľko funkcií, ktoré stoja za zmienku. Poďme si ich v krátkosti predstaviť. V porovnaní s Niceboy RAZE 3 Titan musíme spomenúť absenciu rádia.

Indikátor stavu batérie

Na prednej strane sa nachádza vertikálny LED indikátor, ktorý vás bude informovať o stave batérie a budete ho mať neustále na očiach. Vďaka nemu nemusíte nič zložito kontrolovať - stačí sa pozrieť na reproduktor a hneď budete vedieť, ako na tom ste.

Kde kúpiť JBL Charge 5
JBL Charge 5
Hodnotenie
4.4/5

Reproduktor môžete používať aj ako powerbanku

Reproduktor môžete používať aj ako powerbanku, čo oceníte najmä vtedy, ak si ho plánujete vziať so sebou na cesty.

S reproduktorom môžete nabíjať svoj mobilný telefón
S reproduktorom môžete nabíjať svoj mobilný telefón

Funkcia PartyBoost nielen na párty

Ide o funkciu, ktorá vám umožní spárovať dva alebo viac reproduktorov, ktoré potom budú pracovať synchronizovane. Ako už názov funkcie napovedá, oceníte ju najmä na stretnutiach s priateľmi, kde chcete ešte intenzívnejší zvukový zážitok alebo v prípade dvoch stereo reproduktorov. Na aktiváciu tejto funkcie slúži tlačidlo so symbolom prepojenia (na obrázku úplne vľavo).

Tlačidlá na ovládanie reproduktora
Tlačidlá na ovládanie reproduktora

Umožňuje bezdrôtové bluetooth streamovanie

Poslednou zaujímavou funkciou je možnosť bezdrôtového streamovania cez bluetooth. Tá umožňuje bezdrôtovo spárovať dva smartfóny (alebo tablety) s reproduktorom a potom striedavo prehrávať zvuk.

Mobilná aplikácia pre JBL Charge 5

Pre ešte lepší zážitok si môžete stiahnuť aplikáciu JBL Portable, ktorá je k dispozícii pre systémy Android aj iOS. Po spárovaní reproduktora s mobilným telefónom ho uvidíte prehľadne v zozname dostupných zariadení. Prostredníctvom aplikácie môžete sledovať napríklad stav batérie a pomocou funkcie PartyBoost nájsť všetky okolité reproduktory, ktoré možno prepojiť.

Z hľadiska funkcií by niektorým mohol chýbať displej, ktorý vás informuje o aktuálne prehrávanej skladbe, alebo zaujímavé farebné podsvietenie na podporu atmosféry párty. Na druhej strane - za takýto reproduktor by ste si pravdepodobne museli priplatiť.

Videorecenzia reproduktora JBL Charge 5

Ak vám náš podrobný test reproduktora JBL Charge 5 nestačil, odporúčame vám pozrieť si nasledujúcu videorecenziu.

Často kladené otázky

Ako dlho vydrží reproduktor v prevádzke?

Reproduktor dokáže nepretržite prehrávať hudbu maximálne 20 hodín, potom ho treba nabiť.

Ako sa reproduktor nabíja?

Na nabíjanie reproduktora sa používa dodaný kábel USB-A/USB-C.

Čo je funkcia PartyBoost?

Táto funkcia umožňuje spárovať dva alebo viac reproduktorov JBL, ktoré podporujú funkciu PartyBoost. Získate tak ešte intenzívnejší stereo zvuk.

Je možné vziať reproduktor do vody (je vodotesný)?

Reproduktor má stupeň krytia IP67, čo znamená, že je odolný voči prachu a vydrží ponorenie do vody až do hĺbky jedného metra na 30 minút. Je preto ideálnym zariadením na počúvanie aj pri bazéne.

Kde kúpiť JBL Charge 5
JBL Charge 5
Hodnotenie
4.4/5

Záver – ako hodnotíme reproduktor JBL Charge 5?

A ako by sme hodnotili JBL Charge 5 na záver? Ak hľadáte kompaktný reproduktor s vysokou kvalitou zvuku na počúvanie hudby, určite budete spokojní. Celkové spracovanie je veľmi robustné a reproduktor môžete bez obáv používať aj pri bazéne (alebo v inom vlhkom prostredí). Na jedno nabitie dokáže fungovať až 20 hodín a pripojenie cez bluetooth je veľmi jednoduché a intuitívne. Jeho výhodou je aj podpora funkcie PartyBoost a zabudovaná powerbanka.

Na druhej strane sa reproduktor príliš neosvedčil pri sledovaní filmov, kde sme sa stretli s miernym oneskorením prenosu zvuku. Nebolo to nič zásadné, ale na sledovanie filmov určite existujú lepšie možnosti. Za nevýhodu považujeme aj absenciu mikrofónu a skutočnosť, že súčasťou balenia nie je sieťová nabíjačka.

Recenzia: bluetooth reproduktor JBL Charge 5
 • Kvalita zvuku
 • Kvalita spracovania
 • Batéria
 • Ovládanie a funkcie
 • Pomer cena/výkon
4.4

Ľahký reproduktor, ktorý si vo vašej domácnosti nájde čestné miesto

JBL Charge 5 je zaujímavý domáci reproduktor, ktorý má rozhodne čo ponúknuť. Jeho kvalita zvuku je viac než skvelá a na jedno nabitie dokáže hrať až 20 hodín. Je tiež odolný voči vode, podporuje režim PartyBoost a môže slúžiť ako praktická powerbanka.

Klady

 • Solídne spracovanie
 • Jednoduché pripojenie k zariadeniu
 • Až 20 h počúvania na jedno nabitie
 • Režim PartyBoost
 • Zabudovaná powerbanka
 • Vodotesnosť a prachotesnosť

Zápory

 • Nie je ideálny na sledovanie filmov
 • Nemá integrovaný mikrofón
 • Súčasťou balenia nie je sieťová nabíjačka
Tento článok pripravil autor na základe skutočných skúseností s produktom. Hodnotenie môže byť ovplyvnené subjektívnymi dojmami autora.
Autor: Hana Smětáková
Autor: Hana Smětáková
Šport a zdravý životný štýl ma sprevádzajú prakticky celý život. Keďže som fanúšikom moderných technológií, na ITmixe často recenzujem fitness náramky a inteligentné hodinky, ktoré sú pre mňa nepostrádateľným nástrojom v aktívnom živote. Okrem športu je mojím veľkým koníčkom aj cestovanie a spoznávanie nových miest.
Ako sa vám páčil tento článok?
5/5 - (2 hlasovanie)
1 komentář – Recenzia: bluetooth reproduktor JBL Charge 5
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Súvisiace recenzie

Recenzia: bluetooth reproduktor JBL Charge 5
JBL Charge 5
Hodnotenie: 4.4/5
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram