ITmix.cz logo

Recenzia: elektrokolobežka City Boss RS500

Silné stránky
 • Slušný dojazd
 • Sklápacia konštrukcia
 • Hmotnosť 16 kg
 • Prehľadná ovládacia aplikácia
 • Tempomat
 • Štyri režimy rýchlosti
Slabé stránky
 • Slabšie predné osvetlenie
 • Kolobežku nemožno po uzamknutí vypnúť
 • Nižšia účinnosť predného blatníka

Elektrická kolobežka City Boss RS500 ponúka elegantný dizajn, dobrú ovládateľnosť a solídny dojazd. Riadidlá kolobežky sa dajú ľahko zložiť a upevniť, takže ju môžete vziať do kufra auta alebo do verejnej dopravy. Vďaka tomu je City Boss RS500 ideálna na dochádzanie do školy, do práce alebo aj  na dlhšie výlety po okolí. Keďže kolobežke chýba odpruženie, neodpustí vám tak ľahko nerovnosti, takže je vhodná skôr na spevnené povrchy a cyklotrasy. Pokiaľ ide o funkcie, kolobežka ponúka štyri rýchlostné režimy, tempomat a pripojenie bluetooth na pripojenie k aplikácii City Boss v smartfóne.

Často kladené otázky a odpovede

Pre koho je elektrokolobežka City Boss RS500 vhodná?

Elektrická kolobežka je vhodná pre používateľov, ktorí hľadajú úsporný spôsob pohybu po mestských spevnených plochách a cyklotrasách v okolí. Kolobežka je ideálna na dochádzanie do práce, do školy alebo na dlhšie cesty vďaka dojazdu až 45 km.

Aký je skutočný dojazd kolobežky?

V našom teste sme s kolobežkou dosiahli maximálny dojazd 42 km. Test však prebiehal pri teplotách okolo 0 °C, takže ak by sme na kolobežke jazdili v teplejšom počasí, pravdepodobne by sme bez problémov dosiahli výrobcom deklarovaných 45 km.

Aké funkcie ponúka City Boss RS500?

Elektrokolobežka ponúka štyri rýchlostné režimy (obmedzovače rýchlosti) a tempomat. Nechýba ani LED osvetlenie či stojan. Kolobežka je tiež kompatibilná s aplikáciou City Boss, v ktorej môžete meniť jej nastavenia alebo si prezerať rôzne štatistiky.

Aká je maximálna rýchlosť kolobežky?

Maximálnu rýchlosť môžete na kolobežke dosiahnuť v režime Sport. V predvolenom nastavení je rýchlosť obmedzená na 25 km/h. Pomocou aplikácie môžete obmedzovač deaktivovať a dosiahnuť v tomto režime rýchlosť až 35 km/h.

Ako môžem odblokovať maximálnu rýchlosť?

Ak chcete deaktivovať obmedzovač rýchlosti, musíte súčasne stlačiť plynovú a brzdovú páčku a potom päťkrát za sebou stlačiť tlačidlo ON/OFF. Rovnaká postupnosť krokov je potrebná aj v prípade, že chcete rýchlosť opäť zablokovať a musí sa vykonať pri zapnutej elektrokolobežke.

Je City Boss RS500 vhodná na používanie v teréne?

Nie, elektrokolobežka je vybavená pneumatikami plnenými vzduchom, ktoré však tlmia len menšie nerovnosti ako je štrk alebo malé konáre. Keďže nápravy nie sú vybavené odpružením, kolobežku budete používať najmä na spevnených povrchoch.

V balení elektrickej kolobežky nájdete len nabíjačku a kľúč na upevnenie riadidiel. Súčasťou balenia je aj používateľská dokumentácia.

Technické parametre sú primerané cene

Z hľadiska technických parametrov ponúka elektrická kolobežka presne to, čo by ste vzhľadom na jej cenu očakávali. Výkon 500 W a maximálny dojazd 45 km nájdete aj v iných konkurenčných modeloch. Čo však jednoznačne oceňujeme, je hmotnosť 16 kg, vďaka ktorej je manipulácia s kolobežkou a jej skladovanie pohodlné.

Názov parametraHodnota
Výkon500 W
Typ batérieLi-ion
Kapacita batérie15 Ah
Prevádzkové napätie36 V
Maximálny dojazd45 km
Čas nabíjania8 hodín
Maximálna rýchlosť25 km/h (možno odblokovať)
Maximálny uhol stúpaniaVýrobca neuvádza (náš test: 20%/11°)
Priemer pneumatiky10"
Nosnosť120 kg
Výška jazdca155-195 cm
Rozmery (zložené)116 x 51 x 117 cm
Hmotnosť16 kg
Mobilná aplikáciaÁno

Technické parametre nie sú jedinými vlastnosťami kolobežiek, ktoré by ste mali pred kúpou zvážiť. Ak máte záujem dozvedieť sa o elektrických kolobežkách viac, prečítajte si náš článok o tom, ako si vybrať elektrickú kolobežku alebo si pozrite recenzie konkrétnych modelov.

Zostavenie elektrickej kolobežky netrvalo ani minútu

Elektrická kolobežka sa štandardne dodáva v rozloženom stave. Jej zostavenie však môže trvať menej ako minútu. Stačí zaistiť riadidlá pomocou zámku, pripevniť samotné riadidlá štyrmi skrutkami a kolobežka bude pripravená na jazdu. Montáž je teda rýchla, pohodlná a jednoduchá aj bez návodu.

Kvalita spracovania a konštrukcie elektrickej kolobežky

Kolobežku City Boss RS500 sme testovali v elegantnom bielom vyhotovení s hnedými doplnkami. Už na prvý pohľad bolo jasné, že výrobca sa s dizajnom pohral. Výsledkom je dobre vyzerajúca, spoľahlivá a predovšetkým praktická elektrická kolobežka. Celkovo hodnotíme veľmi pozitívne kvalitu spracovania, na ktorú sme u výrobcu City Boss v podstate zvyknutí.

Kvalita spracovania kolobežky nás príjemne prekvapila
Kvalita spracovania kolobežky nás príjemne prekvapila

Materiály a pohyblivé kĺby vyzerajú dobre. Záves riadidiel je pevný a jeho vôľa je dostatočná na to, aby udržal riadidlá v akejkoľvek polohe počas skladania alebo rozkladania. Vďaka tomu riadidlá pri uvoľnení poistky nespadnú a nepoškodia zadný blatník alebo neohrozia osobu, ktorá kolobežku rozkladá.

Poistka je pevná, ale umožňuje pohodlné uvoľnenie a zaistenie. Ak by bola vôľa v poistke príliš veľká, môžete ju nastaviť pomocou skrutky na riadidlách. Ostatné materiály kolobežky sa nesú v duchu kvalitného spracovania a dôrazu na atraktívny dizajn. Hnedý gumový povrch nášľapu je však pomerne svetlý, takže väčšina nečistôt je na ňom okamžite viditeľná.

Dizajn, ktorý sa prikláňa skôr k elegancii ako k športovému duchu, jasne naznačuje, že ide skôr o mestský model. Svedčí o tom aj absencia odpruženia či širších riadidiel pre ľahšie manévrovanie v teréne. Kolobežka je ideálna do mestského prostredia a vďaka pneumatikám plneným vzduchom dokáže odpustiť menšie nerovnosti, ako sú kamene alebo konáre.

Hoci 50 cm riadidlá nie sú určené do náročného terénu, sú výhodou oproti konkurenčným elektrickým kolobežkám v podobnej cenovej kategórii. Modely ako Xiaomi Mi Scooter Pro 2 alebo Sencor S70 ponúkajú 43 alebo 44 cm riadidlá. City Boss RS500 tak ponúka stabilnejšiu jazdu, väčšiu bezpečnosť a lepšiu ovládateľnosť pri vyšších rýchlostiach.

Ako sme už naznačili vyššie, elektrická kolobežka City Boss RS500 je výborným dizajnovým spoločníkom na pravidelné dochádzanie do práce alebo do školy a vďaka svojej hmotnosti 16 kg nebude problém s jej prepravou v prostriedkoch verejnej dopravy a vo vlakoch.

Kombinovali sme jazdu na elektrickej kolobežke s električkou. Na nástupišti sme zložili riadidlá, nastúpili zadnými dverami a kolobežku sme uložili do priestoru pre bicykel alebo kočík. Kombinované cestovanie bolo pohodlné a nemáme žiadne sťažnosti.

Kde kúpiť City Boss RS500
City Boss RS500
Hodnotenie
4.4/5

Rovnakú kvalitu vyhotovenia a podobný dizajn ponúkajú aj kolobežky RS250 a RS350. Sú vhodnejšie pre deti a dospievajúcich vzhľadom na nižší výkon a kratší dojazd.

Vďaka jazdným vlastnostiam je kolobežka vhodná na jazdu po spevnených povrchoch

Nasledujúca časť je venovaná vlastnostiam elektrickej kolobežky v rôznych scenároch, komfortu jazdy a funkciám, ktoré jazdcovi ponúka. Pozrieme sa aj na brzdy, použitú technológiu a účinnosť brzdenia.

City Boss RS500 ponúka štyri rýchlostné režimy

Najpomalší režim, Walking, má obmedzenie rýchlosti na 6 km/h a pri jeho aktivácii neustále bliká zadné svetlo. Úsporný režim ECO je obmedzený na 10 km/h a štandardný režim Drive na 15 km/h. Najrýchlejší režim je režim Sport, ktorý je výrobcom obmedzený na 25 km/h. Obmedzenie rýchlosti je možné deaktivovať alebo opätovne aktivovať nasledujúcim spôsobom:

 • stlačte súčasne brzdovú a plynovú páku,
 • päťkrát po sebe stlačte tlačidlo ON/OFF.

Po deaktivácii obmedzenia rýchlosti a odblokovaní obmedzovača rýchlosti môžete v aplikácii zmeniť nastavenia obmedzovača rýchlosti v jednotlivých rýchlostných limitoch.

V praxi sme zistili, že režimy rýchlosti fungujú dobre. Keď kolobežke dochádzalo posledných 20 % batérie, zvolili sme režim ECO, aby sme sa uistili, že sa nevybije cestou späť do redakcie. V situácii, keď kolobežka nezvládala 13° stúpanie, sme použili režim Chôdza, vďaka ktorému bola jazda do kopca so 16 kg kolobežkou v podstate pohodlná.

Aký maximálny dojazd sme s kolobežkou dosiahli?

Elektrickú kolobežku City Boss RS500 sme testovali v chladnom počasí, keď sa teploty pohybovali okolo 0 °C. Počas jazdy v rôznorodom teréne, ktorý zahŕňal strmé stúpania a klesania, sme s kolobežkou dosiahli dojazd 42 km. Malý pokles pripisujeme chladnému počasiu. Ak by sme elektrokolobežku testovali v teplejšom počasí, bez problémov by sme dosiahli výrobcom udávaný maximálny dojazd 45 km.

S jazdou do kopca sme nemali žiadny problém

Vďaka kombinácii 500 W motora a 16 kg konštrukcie ponúka kolobežka dynamickú jazdu nielen na rovinkách, ale aj do kopca. To však platí najmä pre používateľov s nižšou hmotnosťou (napr. 65 kg). V opačnom prípade môže byť obmedzením prevádzkové napätie celého systému, ktoré dosahuje 36 V, čo limituje výkon pri vyšších stúpaniach a zaťažení.

Pri miernom stúpaní (do 7 %/4°) si kolobežka udržiaval konštantnú rýchlosť 30 km/h. Pri väčšom sklone (približne 12 %/7°) rýchlosť klesla na 18 km/h, ale stále bola konštantná. Pri maximálnom testovanom sklone (23 %/13°) mala elektrokolobežka problém udržať rýchlosť, takže sme ju nakoniec museli tlačiť vedľa seba.

Na základe našich skúseností s používaním mapy by sme odhadli maximálny sklon, ktorý kolobežka dokáže prekonať so 65 kg jazdcom, na 20 %/11°. Bohužiaľ, výrobca presnú hodnotu neuvádza.

Účinnosť bŕzd je na správnej úrovni

Elektrokolobežka je vybavená bubnovými brzdami vpredu a elektronickými brzdami vzadu. Obe brzdy sa ovládajú jednou páčkou a ich účinnosť je nastavená veľmi dobre. Na mokrom povrchu sme síce viackrát zažili šmyk zadného kolesa, ale predné koleso sa nikdy nezablokovalo, a to ani pri núdzovom brzdení.

Obe brzdy sa ovládajú jednou pákou
Obe brzdy sa ovládajú jednou pákou

Brzdnú silu síce nebudete môcť aplikovať tak presne ako pri kotúčových brzdách so samostatnými páčkami, ale ovládanie oboch bŕzd jednou páčkou je z hľadiska bezpečnosti lepším riešením, najmä pre menej skúsených jazdcov. V núdzových a neočakávaných situáciách sa menej skúsení jazdci dokážu vyhnúť brzdeniu len jednou brzdou (často nesprávnou).

Výbava a funkcie, ktoré ponúka City Boss RS500

Z hľadiska výbavy nám po rýchlostných režimoch zostáva opísať už len tempomat. Najprv je potrebné aktivovať funkciu v aplikácii City Boss a nastaviť minimálnu rýchlosť, pri ktorej sa tempomat automaticky spustí. V praxi to znamená, že ak túto hranicu prekročíte a udržíte akúkoľvek rýchlosť aspoň päť sekúnd, kolobežka aktivuje tempomat a bude túto rýchlosť udržiavať za vás.

Tempomat však funguje na inom princípe ako v automobiloch, kde elektronika reguluje množstvo výkonu na udržanie zvolenej rýchlosti za všetkých okolností (stúpanie, klesanie, vietor). Kolobežka City Boss RS500 (a väčšina elektrických kolobežiek na trhu) zaznamenáva množstvo výkonu aktuálne potrebného na udržanie zvolenej rýchlosti bez ohľadu na odpor kladený na motor.

V praxi to znamená, že ak stúpate do mierneho kopca a stlačíte plyn až na doraz (maximálny výkon), kolobežka dosiahne napríklad rýchlosť 19 km/h. Po piatich sekundách sa aktivuje tempomat. Po prekonaní stúpania bude motor pokračovať v práci na maximálny výkon a rýchlosť sa opäť zvýši.

Nie sú tu žiadne blatníky ani osvetlenie

Z hľadiska príslušenstva a výbavy ponúka elektrická kolobežka City Boss RS500 všetko, čo by ste od nej očakávali. Na oboch nápravách nájdete plastové blatníky, ktoré sa v praxi ukázali ako veľmi užitočné. Kolobežku sme testovali v nízkych teplotách na mokrom teréne. Pri rýchlej jazde (30 km/h a viac) mokrým terénom blatníky zachytili väčšinu nečistôt, ale trochu vody sa dostalo na predné nášľapy a topánky jazdca.

Riešením by bol dlhší alebo širší predný blatník, ale to by pokazilo elegantný a minimalistický dizajn. Okrem toho by ste si pri bežnej jazde mali vystačiť s blatníkom, ktorý elektrokolobežka ponúka.

Kolobežka je vybavená aj osvetlením, ktoré pozostáva z reflektorov a LED svetiel. Predný reflektor je umiestnený vo výške riadidiel s pevným sklonom. Svetelný kužeľ osvetľuje cestu vo vzdialenosti 2 až 8 metrov od kolobežky. Bezprostredný priestor pred elektrokolobežkou nie je vzhľadom na polohu svetla osvetlený. Hoci je rozsah osvetlenia solídny, intenzita nie je ideálna. V zadnej časti nájdete červený reflektor so zabudovanými LED diódami. Zadné svetlo je výrazné a ľahko viditeľné z diaľky.

Ovládanie kolobežky a aplikácie

Kolobežka je vybavená LED displejom, ktorý zobrazuje aktuálnu rýchlosť a nastavenia. Informuje vás o zapnutých svetlách, zvolenom rýchlostnom režime, aktívnom pripojení k smartfónu. Jeho tvar a umiestnenie nám pripomína modely Xiaomi, ako je Mi Scooter 4 Pro alebo Mi Scooter Pro 2.

Kde kúpiť City Boss RS500
City Boss RS500
Hodnotenie
4.4/5
Displej je dobre čitateľný pri akomkoľvek svetle
Displej je dobre čitateľný pri akomkoľvek svetle

Jediným ovládacím prvkom na kolobežke je tlačidlo ON/OFF pod displejom. Okrem zapnutia a vypnutia kolobežky ním môžete aktivovať svetlá alebo zmeniť rýchlostný režim. Kolobežka ponúka aj pripojenie bluetooth, vďaka ktorému je kompatibilná s aplikáciou City Boss. Nájdete ju na Google Play alebo v App Store.

Pomocou aplikácie môžete meniť nastavenia kolobežky, vyberať režimy rýchlosti, aktivovať tempomat alebo kolobežku uzamknúť. Po uzamknutí sa zadné koleso zablokuje a ak sa v tomto stave pokúsite naštartovať, zaznie alarm a zadné svetlo začne blikať. Hoci ide o pomerne praktickú funkciu, kolobežku nemožno po uzamknutí vypnúť.

Samotný aktívny displej však nespotrebúva veľa energie. Pri krátkom nákupe v obchode alebo napríklad pri vyzdvihnutí balíka z balíkomatu, čo je naša každodenná práca v redakcii, môžete kolobežku takto zabezpečiť. V prípade dlhšieho státia odporúčame použiť zámky s plným kľúčom alebo kódové zámky, ktoré nájdete v ponuke voliteľného vybavenia výrobcu.

Náhradné diely a servis City Boss

Výhodou modelu RS500 a elektrických kolobežiek City Boss všeobecne je dostupnosť náhradných dielov a servisu. Nájdete tu páčky, kryty, blatníky a mnoho ďalšieho. Ak sa do opráv nechcete púšťať sami, výrobca ponúka aj popredajný servis, čo platí aj pre konkurenčné elektrické kolobežky. Ak potrebujete konzultáciu, môžete sa obrátiť priamo na výrobcu.

Záver – pre koho je kolobežka City Boss RS500 vhodná?

Elektrická kolobežka City Boss RS500 je výborným prostriedkom na pravidelné dochádzanie do práce, do školy alebo na tzv. last-mile prepravu, a to aj na dlhšie vzdialenosti vďaka dojazdu 45 km. Vďaka svojej skladacej konštrukcii a hmotnosti 16 kg možno kolobežku prepravovať vlakom, autom alebo verejnou dopravou. Keďže kolobežka nie je vybavená odpružením, jej jediným tlmiacim prvkom sú 10" pneumatiky plnené vzduchom. Vďaka tomu je kolobežka vhodná na jazdu po upravených povrchoch.

Vďaka krytiu IP65 kolobežka zvládne jazdu cez kaluže alebo počas miernej prehánky. Nie je však primárne určená na jazdu v daždi. Pri dlhších jazdách a výletoch po okolí oceníte tempomat, ktorý bude udržiavať rýchlosť za vás. Okrem toho kolobežka ponúka štyri rýchlostné režimy, aby ste mohli jazdu lepšie prispôsobiť rôznym podmienkam. Pri nižšej úrovni nabitia batérie si vyberte režim ECO, zatiaľ čo pre svižnú a dynamickú jazdu je k dispozícii režim Sport.

Samozrejme, City Boss RS500 by sme neodporúčali používateľom, ktorí hľadajú elektrokolobežku na jazdu v horšom teréne (lesné cesty). Kolobežka zároveň nie je ideálna do všetkých poveternostných podmienok. Výrobca v návode uvádza, že nepretržitý dážď by mohol kolobežku poškodiť. Na záver treba spomenúť, že City Boss RS500 neponúka sedlo a jeho podvozok nie je prispôsobený na montáž prídavnej brašne so sedlom. Ak hľadáte kolobežku, ktorá je takto vybavená, odporúčame vám model City Boss Z500.

Recenzia: elektrokolobežka City Boss RS500
 • Jazdné vlastnosti
 • Kvalita spracovania
 • Výbava
 • Pomer cena/výkon
4.4

Elegantná mestská elektrická kolobežka na každodenné dochádzanie

Elektrická kolobežka City Boss RS500 ponúka elegantný dizajn, dobrú ovládateľnosť a solídny dojazd. Riadidlá kolobežky sa dajú ľahko zložiť a upevniť, takže ju môžete vziať do kufra auta alebo do verejnej dopravy. Vďaka tomu je City Boss RS500 ideálna na dochádzanie do školy, do práce alebo aj  na dlhšie výlety po okolí. Keďže kolobežke chýba odpruženie, neodpustí vám tak ľahko nerovnosti, takže je vhodná skôr na spevnené povrchy a cyklotrasy. Pokiaľ ide o funkcie, kolobežka ponúka štyri rýchlostné režimy, tempomat a pripojenie bluetooth na pripojenie k aplikácii City Boss v smartfóne.

Klady

 • Slušný dojazd
 • Sklápacia konštrukcia
 • Hmotnosť 16 kg
 • Prehľadná ovládacia aplikácia
 • Tempomat
 • Štyri režimy rýchlosti

Zápory

 • Slabšie predné osvetlenie
 • Kolobežku nemožno po uzamknutí vypnúť
 • Nižšia účinnosť predného blatníka
Tento článok pripravil autor na základe skutočných skúseností s produktom. Hodnotenie môže byť ovplyvnené subjektívnymi dojmami autora.
Autor: Martin Dajča
Autor: Martin Dajča
Som študent, ktorý rád pretvára svoje skúsenosti a zložité myšlienky do zrozumiteľného jazyka pre spotrebiteľov. Vo voľnom čase rád behám, bicyklujem a chodím na túry po okolí. V mojom portfóliu sa preto nachádzajú recenzie inteligentných hodiniek, kamier do auta a mnohých ďalších pomôcok pre každodenný život.
Ako sa vám páčil tento článok?
5/5 - (1 hlasovanie)
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Súvisiace recenzie

Recenzia: elektrokolobežka City Boss RS500
City Boss RS500
Hodnotenie: 4.4/5
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram