ITmix.cz logo

Recenzia: elektrokolobežka Xiaomi Mi Electric Scooter Essential

Silné stránky
 • Odolná konštrukcia
 • 3 režimy rýchlosti
 • Tempomat
 • Funkcia obnovy batérie
 • Dostatok reflexných prvkov
 • Možnosť pripojenia k mobilnej aplikácii
 • Prehľadný displej
Slabé stránky
 • Maximálna rýchlosť je len 20 km/h
 • Nižší dojazd ako ostatné modely (20 km)
 • Chýbajúce odpruženie
 • Mobilná aplikácia nie je v slovenčine

Xiaomi Mi Electric Scooter Essential je zaujímavá elektrická kolobežka od spoločnosti Xiaomi. Ponúka 3 rôzne režimy rýchlosti, kvalitný dizajn a nízku hmotnosť elektrickej kolobežky. Čím sa ešte môže pochváliť a čo jej naopak chýba v porovnaní s inými modelmi?

Obsah balenia ako pri iných elektrických kolobežkách

Ak si túto kolobežku objednáte z internetového obchodu, príde vám v pomerne veľkej krabici v čiastočne zloženom stave. Samotná kolobežka váži 12 kg, čo je vo svete týchto strojov pomerne dobrá hmotnosť. Kolobežka Xiaomi Mi Essential má v zloženom stave rozmery 49 × 108 cm a v rozloženom stave 114 × 108 cm.

Rozmery kolobežky Xiaomi Mi Scooter Essential
Rozmery kolobežky Xiaomi Mi Scooter Essential

Xiaomi Mi Electric Scooter Pro a Xiaomi Mi Electric Scooter Pro 2 vážia 14,2 kg. V tomto ohľade Xiaomi Mi Electric Scooter Essential suverénne víťazí.

Balenie obsahuje okrem samotnej kolobežky:

 • používateľskú príručku a dokumentáciu vo viacerých jazykoch (nechýba ani slovenčina),
 • napájací adaptér,
 • skrutky na upevnenie riadidiel,
 • šesťhranný kľúč (imbusový kľúč),
 • adaptér na hustenie pneumatík s predĺženou tryskou.

V tejto súvislosti nás čiastočne sklamala absencia dvoch náhradných pneumatík, ktoré nájdete napríklad v Xiaomi Mi Electric Scooter 2 M365 alebo aspoň jednej náhradnej pneumatiky ako v Xiaomi Mi Electric Scooter Pro 2.

Kvalita spracovania je na veľmi dobrej úrovni

Podobne, ako pri iných elektrických kolobežkách Xiaomi, aj tu výrobca stavil na konštrukciu z odolného leteckého hliníka. Maximálna nosnosť je 100 kg a celkové spracovanie podčiarkujú dve kvalitné 8,5" kolieska.

Xiaomi Mi Electric Scooter Essential v celej svojej kráse
Xiaomi Mi Electric Scooter Essential v celej svojej kráse

O bezpečnú prevádzku sa stará kombinácia kotúčových bŕzd a systému E-ABS, vďaka ktorému zastavíte v okamihu.

Výhodou je aj praktická skladacia konštrukcia - stačí uvoľniť riadidlá, sklopiť ich k zadnému kolesu a elektrickú kolobežku môžete jedným ťahom preniesť. V spodnej časti sa nachádza aj praktický stojan, ktorý udrží kolobežku vo vzpriamenej polohe.

Kolobežka je ideálna na kratšie cesty do práce

Xiaomi Mi Electric Scooter Essential najviac oceníte pri každodennom dochádzaní do školy alebo do práce. Jej maximálny dojazd 20 km je na takéto cesty ideálny.

Dojazd až 20 km

Maximálny dojazd tejto elektrickej kolobežky je 20 km. Tento údaj nás však v porovnaní s inými kolobežkami skôr sklamal. Napríklad Xiaomi Mi Electric Scooter 2 M365 má dojazd 30 km a Xiaomi Mi Electric Scooter Pro a Pro 2 majú dojazd 45 km. Na druhej strane, batéria s vyššou kapacitou sa premieta do vyššej ceny.

Zároveň treba povedať, že dojazd v praxi ovplyvňuje viacero faktorov, ako napríklad hmotnosť jazdca, členitosť terénu a štýl jazdy. Napríklad ťažší človek jazdiaci rýchlo v kopcoch zvyčajne dosiahne nižší dojazd.

Túto elektrickú kolobežku sme testovali v redakcii a výsledkom bol maximálny dojazd 18,5 km. Treba poznamenať, že na kolobežke jazdila osoba s hmotnosťou 70 kg, a to v stredne členitom teréne.

Môžete si vybrať z 3 rýchlostných režimov

Kolobežka je vybavená bezkartáčovým jednosmerným motorom s maximálnym výkonom 500 W a jej maximálna rýchlosť je 20 km/h. V tomto ohľade sa líši od väčšiny mestských elektrických kolobežiek, ktoré dosahujú maximálnu rýchlosť 25 km/h. Spoločnosť Xiaomi tak pravdepodobne chce odlíšiť vyššie a nižšie produktové varianty kolobežiek, čo sa odráža na výslednej predajnej cene.

Môžete si vybrať z 3 rýchlostných režimov:

 • režim pre chodcov obmedzuje maximálnu rýchlosť na 5 km/h,
 • so štandardným režimom môžete dosiahnuť rýchlosť 15 km/h,
 • a so športovým režimom si môžete vychutnať maximálnu rýchlosť 20 km/h.

Tri jazdné režimy ponúkajú aj modely Pro a Pro 2, ale na elektrickej kolobežke Xiaomi Mi 2 M365 sú k dispozícii len dva jazdné režimy - normálny a úsporný.

Brzdy sa ovládajú pomocou brzdovej páky

Táto elektrická kolobežka kombinuje bežné kotúčové brzdy a protiblokovací brzdový systém E-ABS. Brzdy sa ovládajú pomocou brzdovej páky, ktorú nájdete na ľavej strane riadidiel.

Počas brzdenia sa zároveň aktivuje funkcia rekuperácie, ktorá čiastočne dobíja integrovaný akumulátor.

Pohodlie so širokou opierkou nôh

Kolobežka sľubuje pohodlnú jazdu, ktorú si môžete naplno užiť. Pohodlie zabezpečuje pomerne široká opierka nôh s protišmykovou úpravou. Pri jazde v noci oceníte predné a zadné osvetlenie a k dispozícii je aj zvonček, ktorý spoľahlivo upozorní ostatných účastníkov cestnej premávky. Riadidlá dosahujú výšku 114 cm a výrobca uvádza, že kolobežka je vhodná pre jazdcov s výškou 120-200 cm.

Zostavenie kolobežky trvá len niekoľko sekúnd a s hmotnosťou iba 12 kg sa ľahko prenáša
Zostavenie kolobežky trvá len niekoľko sekúnd a s hmotnosťou iba 12 kg sa ľahko prenáša

Obratnosť kolobežky

Xiaomi Mi Electric Scooter Essential je kolobežka ideálna do klasickej mestskej premávky. Vzhľadom na svoju konštrukciu nie je príliš vhodná na používanie v teréne. O veľkú obratnosť sa starajú pomerne malé 8,5" kolieska, ktoré sa dobre otáčajú a umožňujú s kolobežkou ľahko kľučkovať. Zároveň si stroj bez problémov poradí aj s 10% sklonom.

Ak jazdíte po nerovnom teréne, počítajte s tým, že budete pociťovať určité otrasy. Kolobežke (podobne ako väčšine mestských modelov) chýba odpruženie.

Kde kúpiť Xiaomi Mi Electric Scooter Essential
Xiaomi Mi Electric Scooter Essential
Hodnotenie
3.5/5

Výbava a funkcie elektrickej kolobežky Xiaomi Mi Electric Scooter Essential

Pozrime sa teraz bližšie na to, akou výbavou a funkciami sa môže pochváliť Xiaomi Mi Scooter Essential.

Výbava elektrickej kolobežky

Veľkou výhodou tejto elektrickej kolobežky je jej konštrukcia vyrobená z kvalitného leteckého hliníka. Vďaka tomu je jej konštrukcia veľmi pevná a zároveň odolná.

Ovládacie prvky sú klasicky na riadidlách

Prakticky všetky ovládacie prvky sú (rovnako ako pri iných modeloch) na riadidlách. Všetko dôležité môžete nastaviť prostredníctvom jediného tlačidla, ktoré slúži na:

 • vypnutie a zapnutie kolobežky,
 • zmenu režimu rýchlosti
 • a zapnutie predného svetla.
Riadidlá sú vybavené bežnými ovládacími prvkami, nič vás tu neprekvapí
Riadidlá sú vybavené bežnými ovládacími prvkami, nič vás tu neprekvapí

V strednej časti sa nachádza displej, ktorý vás bude informovať o:

 • aktuálnej rýchlosti,
 • nastavenom režime rýchlosti,
 • úrovni nabitia batérie,
 • zapnutom bluetooth,
 • zapnutých svetlách
 • a všetky chyby, ktoré kolobežka zistí.

V ľavej časti riadidiel nájdete brzdovú páčku a zvonček, v pravej časti potom plynovú páčku, resp. plynový pedál. Riadidlá majú protišmykové rukoväte, vďaka ktorým sa veľmi pohodlne držia v ruke.

Čo sa týka ovládacích prvkov, sú navrhnuté podobne ako v modeloch Xiaomi Mi Electric Scooter Pro a Pro 2. Naopak, Xiaomi Mi Electric Scooter 2 M365 nemá displej.

Reflexné prvky a svetlá

Vyraziť na jazdu v tme s touto kolobežkou rozhodne nie je problém. Vpredu a vzadu sa nachádzajú praktické LED svetlá, ktoré vám osvetlia cestu.

U nás získala plusové body vďaka dostatočnému množstvu reflexných prvkov, ktoré sa nachádzajú vpredu, vzadu a po stranách. V tomto smere sa líši napríklad od Xiaomi Mi Electric Scooter Pro a Xiaomi Mi Electric Scooter 2 M365, ktoré reflexné prvky nemajú.

Plošina na státie vrátane stojana

Samotné státie na kolobežke je veľmi pohodlné, najmä vďaka dostatočne širokej nášľapnej ploche. Tá je navyše vybavená protišmykovou úpravou, ktorá podporuje vašu bezpečnosť pri jazde. Ďalšou výhodou je užitočný stojan umiestnený na ľavej strane, ktorý možno v okamihu odklopiť. V tomto ohľade sa elektrická kolobežka nijako nelíši od svojich súrodencov od Xiaomi.

Stúpačka má dobrú priľnavosť a je dostatočne široká
Stúpačka má dobrú priľnavosť a je dostatočne široká

Nabíjanie batérie trvá približne 5 hodín

Batéria tejto elektrickej kolobežky je zabudovaná pod nášľapom a jej kapacita je 5 100 mAh. V porovnaní s ostatnými kolobežkami Xiaomi je to však pomerne málo. Xiaomi Mi Electric Scooter 2 M365 má batériu s kapacitou 7 800 mAh a Xiaomi Mi Electric Scooter Pro a Pro 2 sú vybavené batériou s úctyhodnou kapacitou 12 800 mAh.

Nabíjanie batérie je však jednoduché a vykonáva sa pomocou priloženého napájacieho adaptéra. Plné nabitie (t. j. z 0 na 100 %) trvá približne 5 hodín. Užitočnou funkciou je funkcia rekuperácie, ktorá pri brzdení dobíja batériu.

ModelKapacita batériePribližný čas nabíjaniaMaximálny dojazdPribližný dojazd za hodinu nabíjania
Xiaomi Mi Electric Scooter Essential5 100 mAh5 hodín20 km4 km
Xiaomi Mi Electric Scooter 2 M3657 800 mAh5 hodín30 km6 km
Xiaomi Mi Electric Scooter Pro12 800 mAh8 hodín45 km5,6 km
Xiaomi Mi Electric Scooter Pro 212 800 mAh8-9 hodín45 km5,3 km

Funkcie elektrickej kolobežky Xiaomi Mi Electric Scooter Essential

Jednotlivé funkcie elektrickej kolobežky sú veľmi vydarené. Oceňujeme najmä výber z 3 rôznych režimov jazdy. Užitočná je aj funkcia tempomatu a funkcia obnovy batérie. Kolobežku je navyše možné pripojiť k mobilnej aplikácii.

Kde kúpiť Xiaomi Mi Electric Scooter Essential
Xiaomi Mi Electric Scooter Essential
Hodnotenie
3.5/5

Mobilná aplikácia momentálne nepodporuje slovenčinu

Podobne, ako ostatné kolobežky Xiaomi, aj túto môžete pripojiť k mobilnej aplikácii. Nájdete ju pod označením Mi Home a je dostupná pre operačné systémy Android aj iOS. Za jej stiahnutie nič neplatíte. Nevýhodou, žiaľ, je, že aplikácia momentálne nepodporuje slovenčinu.

Po prihlásení do aplikácie a prepojení s elektrickou kolobežkou ju uvidíte tu:

 • aktuálna rýchlosť,
 • priemerná rýchlosť vašej jazdy
 • a stav vašej batérie.

Aplikácia tiež umožňuje pohodlne uzamknúť kolobežku. Užitočná je aj funkcia tempomatu a vždy zapnuté zadné svetlo. V aplikácii môžete nastaviť mieru obnovy batérie, ktorá je z výroby nastavená na najnižšiu možnú hodnotu.

Aplikácia symbolizuje zaujímavú vychytávku. Na druhej strane, zabudovaný displej lepšie slúži na informovanie o aktuálnej rýchlosti.

Ak chcete kolobežku ovládať prostredníctvom aplikácie, musíte byť v jej tesnej blízkosti. Všetko totiž funguje vďaka technológii bluetooth, ktorá nemá veľký dosah.

Náhradné diely sú ľahko dostupné

Keďže značka Xiaomi je čoraz rozšírenejšia, nie je problém nájsť náhradné diely pre túto elektrickú kolobežku. Používatelia najčastejšie nahrádzajú kolesá, brzdové doštičky a brzdové kotúče. Menej často sa potom stretnete s výmenou stojana, brzdovej páky, zvončeka, svetiel a ďalších komponentov.

Výmena jednotlivých dielov určite nie je náročná. Ak máte napríklad základné skúsenosti so servisom bicyklov, zvládnete rovnako dobre aj elektrokolobežku. Prípadne sa môžete obrátiť na niektorý z dostupných servisov.

Často kladené otázky

Je táto elektrokolobežka vhodná pre deti?

Výrobca uvádza, že Xiaomi Mi Electric Scooter Essential je vhodná od 16 rokov.

Dá sa kolobežka pripojiť k mobilnému telefónu?

Áno. Aplikácia Mi Home je k dispozícii pre systémy Android aj iOS. Aplikácia vám potom zobrazí základné informácie a umožní nastaviť niektoré funkcie elektrickej kolobežky.

Aký je dojazd tejto elektrickej kolobežky?

Maximálny dojazd je 20 km. V praxi ho však ovplyvňuje viacero faktorov, napríklad hmotnosť používateľa, štýl jazdy a členitosť terénu.

Ako dlho trvá úplné nabitie kolobežky?

Nabitie batérie z 0 na 100 % trvá približne 5 hodín.

Záver recenzie – pre koho je táto elektrická kolobežka vhodná?

Ak hľadáte základnú elektrickú kolobežku do mesta, s týmto modelom určite neurobíte chybu. V každom prípade však musíte počítať s nižším dojazdom v porovnaní s ostatnými súrodencami Xiaomi (len 20 km). Elektrická kolobežka zároveň dosahuje maximálnu rýchlosť 20 km/h. Tento model je ideálny napríklad pre deti, ktoré sa uspokoja s maximálnou rýchlosťou a nižším výkonom, no napriek tomu si s kolobežkou užijú veľa zábavy. Ak hľadáte výkonnejší model s vyšším dojazdom, bude pre vás pravdepodobne vhodnejší model Xiaomi Mi Electric Scooter Pro 2.

Kde kúpiť Xiaomi Mi Electric Scooter Essential
Xiaomi Mi Electric Scooter Essential
Hodnotenie
3.5/5

Pozitívne hodnotíme najmä jej odolnú konštrukciu z leteckého hliníka. Ako používateľ máte na výber z 3 rýchlostných režimov a z hľadiska funkcií nechýba tempomat a praktická regenerácia batérie. Značka Xiaomi je čoraz populárnejšia, takže nie je problém zohnať náhradné diely. Skvelý je aj prehľadný displej umiestnený na riadidlách a fakt, že elektrickú kolobežku možno pripojiť k mobilnému telefónu. Bezpečnosť je podporená množstvom reflexných prvkov.

Z nevýhod by sme mohli spomenúť absenciu odpruženia, čo je však bežné u väčšiny mestských kolobežiek. Zároveň mobilná aplikácia neponúka slovenčinu, čo môže byť pre niektorých ľudí jazykovou bariérou.

Recenzia: elektrokolobežka Xiaomi Mi Electric Scooter Essential
 • Jazdné vlastnosti
 • Kvalita spracovania
 • Výbava
 • Pomer cena/výkon
3.5

Zaujímavá elektrická kolobežka od spoločnosti Xiaomi

Xiaomi Mi Electric Scooter Essential je zaujímavá elektrická kolobežka od spoločnosti Xiaomi. Ponúka 3 rôzne režimy rýchlosti, kvalitný dizajn a nízku hmotnosť elektrickej kolobežky. Čím sa ešte môže pochváliť a čo jej naopak chýba v porovnaní s inými modelmi?

Klady

 • Odolná konštrukcia
 • 3 režimy rýchlosti
 • Tempomat
 • Funkcia obnovy batérie
 • Dostatok reflexných prvkov
 • Možnosť pripojenia k mobilnej aplikácii
 • Prehľadný displej

Zápory

 • Maximálna rýchlosť je len 20 km/h
 • Nižší dojazd ako ostatné modely (20 km)
 • Chýbajúce odpruženie
 • Mobilná aplikácia nie je v slovenčine
Tento článok pripravil autor na základe skutočných skúseností s produktom. Hodnotenie môže byť ovplyvnené subjektívnymi dojmami autora.
Autor: Hana Smětáková
Autor: Hana Smětáková
Šport a zdravý životný štýl ma sprevádzajú prakticky celý život. Keďže som fanúšikom moderných technológií, na ITmixe často recenzujem fitness náramky a inteligentné hodinky, ktoré sú pre mňa nepostrádateľným nástrojom v aktívnom živote. Okrem športu je mojím veľkým koníčkom aj cestovanie a spoznávanie nových miest.
Ako sa vám páčil tento článok?
3.7/5 - (3 hlasovanie)
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Súvisiace recenzie

Recenzia: elektrokolobežka Xiaomi Mi Electric Scooter Essential
Xiaomi Mi Electric Scooter Essential
Hodnotenie: 3.5/5
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram