ITmix.cz logo

Recenzia: autokamera Sencor SCR 4400

Silné stránky
 • Relatívne nízka cena
 • Kvalitné 4K nahrávky
 • Jednoduché ovládanie
 • Vodoznak ŠPZ v zázname
 • Spoľahlivý parkovací režim
Slabé stránky
 • Bez Wi-Fi pripojenia
 • Bez GPS modulu
 • Bez detekcie radarov
 • Bez puzdra v balení
 • Bez USB kábla

Sencor SCR 4400 je cenovo dostupná autokamera so záznamom v rozlíšení 4K, parkovacím režimom a zabudovanou batériou. Prísavný držiak upevňuje kameru na čelné sklo, čo uľahčuje jej striedavé používanie vo viacerých vozidlách. Ovládanie kamery je intuitívne vďaka niekoľkým tlačidlám a displeju.

Často kladené otázky

Má Sencor SCR 4400 zadnú kameru?

Sencor SCR 4400 sa nedodáva so zadnou kamerou. Medzi výstupmi na jeho tele nájdete len jeden výstup, a to na napájanie alebo USB prenos, nie na pripojenie zadnej kamery.

Aké pamäťové karty podporuje Sencor SCR 4400?

Kamera do auta SCR 4400 podporuje microSD karty s kapacitou do 128 GB. Ak plánujete nahrávať v rozlíšení 4K, rýchlosť zápisu by mala byť dostatočne vysoká. Výrobca odporúča používať kartu s triedou aspoň 10, čo znamená rýchlosť zápisu 10 MB/s.

Má Sencor SCR 4400 batériu?

Kamera Sencor SCR 4400 je napájaná vstavanou batériou s kapacitou 200 mAh. Vďaka nej môžete kameru používať, aj keď nie je napájaná.

Dokáže Sencor SCR 4400 fotografovať?

Okrem režimu nahrávania kamera ponúka aj režim fotografovania. Tento režim ponúka aj samostatné nastavenia a funkcie, napríklad samospúšť alebo sériové snímanie.

Balenie

Obsah balenia je strohý. Škatuľa má tvar takmer kocky a jej rozmery sú tak akurát, aby sa do nej všetko zmestilo. Hneď po otvorení sa nám naskytol pohľad na samotnú autokameru položenú na čiastočnej kartónovej platforme. Pod kamerou sa nachádzalo zvyšné príslušenstvo. Okrem manuálu sme v balení našli nasledujúce položky:

 • autokamera Sencor SCR 4400,
 • držiak na čelné sklo s prísavkou
 • a napájací kábel.

Ako ste si mohli všimnúť, balenie neobsahuje USB kábel na prenos súborov. Výrobca teda očakáva, že budete vlastniť buď tento kábel alebo čítačku kariet microSD. Vzhľadom na absenciu pripojenia Wi-Fi je prenos dát pomocou fyzického pripojenia jediným spôsobom, ako získať prístup k záznamom mimo kamery. Skutočnosť, že USB kábel nie je súčasťou balenia, nás sklamala.

Technické parametre Sencor SCR 4400

Napriek relatívne nízkej cene ponúka kamera Sencor SCR 4400 parametre, ktoré sú porovnateľné s prémiovými konkurentmi. Technické vlastnosti autokamery však nie sú všetko. Ak chcete vedieť, podľa čoho si vyberať autokamery, prečítajte si náš článok o ich kľúčových vlastnostiach.

Názov parametraHodnota
Maximálne rozlíšenie4K (pri 30 FPS)
Max. snímkovacia frekvencia30 FPS
Uhol záberu prednej kamery170°
Veľkost displeja3"
Prevádzková teplotanie je špecifikovaná
Zabudovaná batériaÁno (200 mAh)
KonektivitamicroSD, miniUSB
Mikrofónáno
Max. kapacita microSD karty128 GB
Rozmery (V x Š x H)5,4 x 8,9 x 3,4 cm

Inštalácia

Inštalácia palubnej kamery do vozidla je jednoduchá a intuitívna. Celý proces nám trval menej ako 15 minút. Na rozdiel od modelov TrueCam sa recenzovaná kamera nedodáva so stručnou používateľskou príručkou. V návode teda nájdete len niekoľko slov o inštalácii bez ďalších podrobností. Prinášame preto stručný prehľad krokov, ktoré sme počas inštalácie vykonali.

Prvým krokom je úložisko

Skôr ako umiestnite autokameru na sklo a začnete nahrávať, mali by ste zabezpečiť jej úložisko. Kamera Sencor SCR 4400 podporuje microSD karty s kapacitou až 128 GB. Pri nahrávaní bežných jázd po meste bude kapacita postačovať aj pri nahrávaní v rozlíšení 4K. Výrobca odporúča pamäťové karty minimálne triedy 10, čo znamená prenosovú rýchlosť 10 MB/s. Slot na microSD kartu sa nachádza na ľavej strane kamery.

MicroSD karta nie je súčasťou dodávky.

Pred prvým použitím by ste mali kartu naformátovať. Kamera vás na to sama vyzve po prvom vložení. Možnosť naformátovať pamäťovú kartu je potom kedykoľvek k dispozícii v nastaveniach.

Umiestnenie autokamery na sklo a jej pripojenie

Dodaný držiak s prísavkou je určený na umiestnenie kamery na čelné sklo. Ako ideálne miesto odporúčame priestor medzi čelným sklom a vnútorným spätným zrkadlom. Autokamera by nemala brániť vo výhľade, ale zároveň by mala poskytovať čo najlepší výhľad. Ak sa chcete vyhnúť pokute za zlé umiestnenie kamery, prečítajte si náš článok o legislatíve týkajúcej sa kamier do auta v Slovenskej republike.

Odporúčame hľadať ideálne miesto so zapnutou kamerou do auta. To dosiahnete tak, že dodaný napájací kábel zapojíte do výstupu na kamere a druhý koniec zasuniete do zdroja napájania. Na rozdiel od kamier TrueCam H25 GPS 4K alebo M11 GPS 4K v balení nenájdete adaptér s USB výstupmi, čo nás trochu sklamalo.

Kde kúpiť Sencor SCR 4400
Sencor SCR 4400
Hodnotenie
4.2/5
Kameru možno zapojiť do zapaľovača v aute alebo do 12V zásuvky
Kameru možno zapojiť do zapaľovača v aute alebo do 12V zásuvky

Po zapojení sa autokamera automaticky spustí a začne nahrávať. V tomto okamihu môžete nahrávanie zastaviť a pokračovať v inštalácii. Po nájdení najlepšieho miesta pritlačte prísavný držiak na sklo a zaistite ho páčkou.

Nastavenie funkcií pre jazdu

V poslednom kroku nastavíte funkcie. Na tento účel môžete autokameru odpojiť od zdroja napájania, pretože je vybavená batériou. Nastavenia sa líšia v režime nahrávania a snímania. Ak plánujete používať oba režimy, mali by ste nastaveniam venovať dostatok času. Autokamera ponúka niekoľko funkcií s jednotlivými možnosťami, ktoré opíšeme v časti Funkcie.

Napájanie

Autokamera má zabudovanú štandardnú batériu s kapacitou 200 mAh. Zabudované batérie sa nachádzajú najmä v starších kamerách, čo nemusí nutne uberať na kvalite. V novších modeloch je to skôr výnimka. Napríklad konkurenčný model TrueCam A7s je vybavený nielen batériou, ale aj superkondenzátorom.

Batéria je zodpovedná za automatické zapnutie kamery pri aktivácii parkovacieho režimu, ktorý si popíšeme nižšie. Batéria umožňuje aj snímanie exteriéru vozidla.

Stav batérie je indikovaný jej symbolom v pravom hornom rohu, ktorý zobrazuje tri úrovne nabitia. Autokameru môžete nabíjať pomocou priloženého adaptéra, USB kábla pripojeného k počítaču alebo sieťového adaptéra, ktorý však nie je súčasťou dodávky.

Funkcie

Napriek nižšej cene ponúka kamera Sencor SCR 4400 funkcie, ktoré nájdete v prémiových modeloch. Niektoré z nižšie uvedených funkcií sú na mnohých modeloch dostupné len po pripojení k trvalému zdroju napájania. Výhodou recenzovaného modelu je však zabudovaná batéria, vďaka ktorej nie je externý zdroj napájania potrebný.

Parkovací režim

Parkovací režim využíva zabudovaný G-senzor a senzor pohybu na automatické vytvorenie 15-sekundového záznamu. Nahrávanie sa spustí v prípade kolízie so zaparkovaným vozidlom alebo pri zistení pohybu v zornom poli kamery. Podobnú funkciu má aj konkurenčná kamera TrueCam H25 GPS 4K, ktorá je však mnohonásobne drahšia ako recenzovaný model.

Automatické spustenie nahrávania po kolízii funguje perfektne. Aj pri nastavení G-senzora na strednú citlivosť sa kamera automaticky zapne, nahráva 15 sekúnd a opäť sa vypne. Počas celého procesu sa používala len vstavaná batéria.

S pohybovým senzorom sme však nezaznamenali takú úspešnosť ako s G-senzorom. Nech sme sa snažili akokoľvek, autokamera sa jednoducho vôbec neaktivovala, keď sa v zornom poli vyskytol pohyb.

Citlivosť G-senzora možno nastaviť na štyri úrovne vrátane úplnej deaktivácie. Senzor pohybu sa dá tiež deaktivovať. Oba senzory možno aktivovať súčasne.

Kde kúpiť Sencor SCR 4400
Sencor SCR 4400
Hodnotenie
4.2/5

Cyklické nahrávanie

Cyklické nahrávanie je v súčasnosti štandardným spôsobom pre autokamery, ktorý zabraňuje zastaveniu nahrávania po zaplnení pamäte. Ak sa microSD karta zaplní, autokamera automaticky začne odstraňovať najstaršie záznamy.

Ochrana nahrávania

V prípade, že chcete chrániť záznam pred automatickým vymazaním, môžete ho uzamknúť pomocou jediného tlačidla. Môžete to urobiť buď počas nahrávania alebo neskôr, a to v archíve záznamov. Možnosť uzamknutia a odomknutia záznamov v archíve nás príjemne prekvapila, pretože ani konkurenčné modely TrueCam túto možnosť neponúkajú.

Vytváranie fotografií

Okrem režimu nahrávania ponúka kamera aj režim tvorby fotografií. Na rozdiel od konkurenčných modelov TrueCam je tento režim pomerne rozsiahly, ale praktické využitie tohto nastavenia je skôr nedostatočné. V uvedených nastaveniach snímania sú k dispozícii nasledujúce nastavenia:

 • samospúšť (časovač na 3, 5, 10, 20 sekúnd),
 • rozlíšenie (14, 12, 10, 8 Mpx),
 • sériové snímanie (časovač na 3, 10, 15, 20, 30 sekúnd)
 • a kvalita (vysoká, normálna, úsporná).

Ostatné nastavenia sú spoločné pre režim videa a fotografie. Napriek vysokému rozlíšeniu a možnosti nastavenia vysokej kvality obrazu nás výsledky príliš nenadchli. Snímač nemá automatické zaostrovanie, takže je vždy zaostrený na jeden bod a jednu vzdialenosť. Preto sme museli niektoré snímky zhotoviť viackrát.

Na rozdiel od konkurenčnej kamery TrueCam A7s GPS nemá model Sencor LED prisvietenie. Kvalitné fotografie tak možno zhotoviť len pri ideálnom dennom svetle. Ak odhadnete vzdialenosť od snímaného objektu, fotografie sú pomerne detailné. Ak teda potrebujete rýchlo odfotiť náraz alebo poškodenie vozidla a nemáte po ruke mobilný telefón, táto funkcia sa vám môže hodiť.

Trochu nás však sklamalo, že autokamera nie je vybavená samostatným tlačidlom spúšte. Vďaka tomu by bolo možné kedykoľvek počas nahrávania videa urobiť fotografiu. Takto musíte najprv zmeniť režim a až potom odfotiť situáciu. Funkcia teda nie je vhodná na snímanie neočakávaných situácií počas jazdy.

Záznam zvuku

Vstavaný mikrofón je medzi palubnými kamerami štandardom. Zvukový záznam dodáva záznamom z jazdy autentickosť a v mnohých prípadoch môže pomôcť pri vyšetrovaní kolízie. Zvukový záznam sa dá aj vypnúť. Symbol mikrofónu na obrazovke vás informuje, či je mikrofón aktívny alebo nie.

Šetrič obrazovky

V prípade, že vás obrazovka počas jazdy rozptyľuje, je možné nastaviť jej automatické vypnutie. V nastaveniach môžete vybrať rôzne časy, po ktorých sa šetrič obrazovky aktivuje (30 sekúnd, jedna a dve minúty). K dispozícii je aj možnosť jeho úplnej deaktivácie. Vypnutie obrazovky zároveň šetrí batériu.

Parametre nahrávania

Záznam bez informácie o tom, kedy bol nasnímaný, vám v prípade kolízie príliš nepomôže. Preto je možné túto užitočnú informáciu pridať. Na záznam môžete pridať vodoznak s dátumom, časom a tiež evidenčným číslom aktuálneho vozidla. Posledná možnosť je užitočná, ak budete kameru používať vo viacerých vozidlách.

Trochu sme očakávali možnosť uložiť do pamäte viac poznávacích značiek pre rýchlejšiu zmenu nastavení. Takto musíte pri každej zmene vozidla pracne meniť jednotlivé znaky. Limit znakov pre nastavenie poznávacej značky je osem. V rámci tohto rozsahu môžete zvoliť ľubovoľnú kombináciu písmen a číslic, pričom nesmie chýbať medzera ani pomlčka. Štandardná slovenská poznávacia značka je teda s kamerou plne kompatibilná.

Kde kúpiť Sencor SCR 4400
Sencor SCR 4400
Hodnotenie
4.2/5
Parametre záznamu nájdete v pravom dolnom rohu
Parametre záznamu nájdete v pravom dolnom rohu

Funkcie, ktoré nám na kamere Sencor SCR 4400 chýbali

Keďže autokamera nemá zabudovaný GPS modul, nie sú k dispozícii niektoré praktické funkcie, ktoré ponúka konkurencia. Máme na mysli najmä meranie aktuálnej rýchlosti pomocou GPS. V konkurenčných modeloch sa rýchlosť môže zobrazovať v rámci šetriča obrazovky a tiež priamo v zázname ako vodoznak. Autokamera Sencor SCR 4400 dokonca neponúka ani detekciu radarov, s ktorou sme sa stretli vo viacerých modeloch TrueCam.

Ovládacie prvky

Príjemne nás prekvapilo ovládanie. Zabezpečujú ho tlačidlá umiestnené po stranách kamery. Sú ľahko dostupné aj v nečakaných situáciách a ich funkcie sa dajú rýchlo naučiť. Manuál ponúka stručný prehľad funkcií, ktoré jednotlivé tlačidlá ponúkajú. Pre lepšie pochopenie si teraz priblížime ovládacie prvky.

Hore

Horné tlačidlo na ľavej strane slúži najmä na pohyb v ponukách a nastaveniach. Počas nahrávania slúži na vypnutie alebo zapnutie mikrofónu. V archíve sa tlačidlo opäť používa na navigáciu.

Prostredné tlačidlo na ľavej strane otvára ponuku a slúži aj ako tlačidlo späť.

Dole

Spodné tlačidlo na ľavej strane slúži na navigáciu v menu, nastaveniach a archíve.

OK

Horné tlačidlo na pravej strane slúži predovšetkým na spustenie alebo zastavenie nahrávania. V ponukách a nastaveniach potvrdzuje výber. V archíve tlačidlo spúšťa alebo zastavuje prehrávanie.

Mode

Tlačidlo s označením M slúži na prepínanie medzi režimami, ktoré kamera ponúka (nahrávanie, fotografovanie a prehrávanie).

Zámok

Tlačidlo so symbolom zámku je samozrejme zodpovedné za uzamknutie záznamu pred jeho automatickým vymazaním. Možnosť ochrany záznamu je k dispozícii počas nahrávania a tiež v archíve záznamov.

ON/OFF

Spodné tlačidlo na pravej strane zapína alebo vypína kameru pri dlhšom podržaní.

Reset

Malé tlačidlo na spodnej strane je možné stlačiť len tenkým nástrojom. Tlačidlo kedykoľvek reštartuje kameru.

Kde kúpiť Sencor SCR 4400
Sencor SCR 4400
Hodnotenie
4.2/5

Kvalita záznamu

Kvalita záznamu je silnou stránkou autokamery Sencor SCR 4400. Najvyššie podporované rozlíšenie je 4K pri snímkovej frekvencii 30 FPS, ktorá je spoločná pre všetky ostatné dostupné rozlíšenia. Výrobca tiež uvádza, že snímač pochádza od známej spoločnosti Sony.

Denné zábery sú väčšinou na úrovni prémiovej konkurencie

Záznamy z denných jázd sú ostré, s výbornou sýtosťou farieb a dobrou čitateľnosťou. Menšie nápisy, ako sú poznávacie značky alebo značky, sú väčšinou čitateľné zo vzdialenosti približne 10 metrov. Menší problém nastáva, keď sa objekty pohybujú do strán zorného poľa. Čím rýchlejšie sa objekt v týchto oblastiach pohybuje, tým je menej detailný. Preto v týchto oblastiach často nie je možné prečítať poznávacie značky protiidúcich vozidiel ani pri bežnej rýchlosti v meste.

Pôsobivá bola aj stabilizácia. Aj keď ju má na starosti prísavný držiak, záznamy na nerovnom teréne sú pomerne stabilné. Autokamera si dobre poradí aj s priamym slnečným svetlom.

Sencor SCR 4400 ponúka solídne nočné záznamy

Nočné záznamy možno označiť za solídne. Nezaujali nás síce tak ako denné záznamy, ale vzhľadom na nižšiu cenu kamery si stále zaslúžia pochvalu. Záznamy sú ostré, s minimálnym šumom a pomerne dobrou čitateľnosťou. Pri rozpoznávaní poznávacích značiek je však dôležité nesvietiť na ne priamo svetlami vozidla. Poznávacie značky a iné reflexné povrchy sa na priamom svetle stávajú nečitateľnými.

Záver – pre koho je autokamera Sencor SCR 4400 vhodná?

Autokamera Sencor SCR 4400 je vhodná pre každého, kto hľadá lacnejšiu kameru s vyššou kvalitou záznamu a jednoduchým ovládaním. Jej záznamy v rozlíšení 4K sú najlepšie za denného svetla, ale aj v noci vás môžu záznamy prekvapiť. Vďaka snímkovacej frekvencii 30 FPS sú záznamy plynulé a možno ich pozastaviť na rôznych miestach bez straty úrovne detailov.

Napriek nižšej cene ponúka autokamera niekoľko praktických funkcií. Patrí medzi ne parkovací režim, ktorý využíva G-senzor a senzor pohybu. Okrem toho má používateľ k dispozícii aj cyklické nahrávanie alebo ochranu záznamu. Montáž kamery je jednoduchá a to isté platí aj pre jej ovládanie.

Ak hľadáte kameru do auta s ešte vyššou kvalitou záznamu, odporúčame vám kameru TrueCam H25 GPS 4K. Ak vás počas jazdy rozptyľuje displej, môžete vyskúšať kameru TrueCam H7 GPS, ktorá podporuje aj pripojenie zadnej kamery.

Recenzia: autokamera Sencor SCR 4400
 • Kvalita záznamu
 • Funkcie
 • Ovládanie
 • Inštalácia
4.2

Cenovo dostupná autokamera so solídnou kvalitou záznamu

Sencor SCR 4400 je cenovo dostupná autokamera so záznamom v rozlíšení 4K, parkovacím režimom a zabudovanou batériou. Prísavný držiak upevňuje kameru na čelné sklo, čo uľahčuje jej striedavé používanie vo viacerých vozidlách. Ovládanie kamery je intuitívne vďaka niekoľkým tlačidlám a displeju.

Klady

 • Relatívne nízka cena
 • Kvalitné 4K nahrávky
 • Jednoduché ovládanie
 • Vodoznak ŠPZ v zázname
 • Spoľahlivý parkovací režim

Zápory

 • Bez Wi-Fi pripojenia
 • Bez GPS modulu
 • Bez detekcie radarov
 • Bez puzdra v balení
 • Bez USB kábla
Tento článok pripravil autor na základe skutočných skúseností s produktom. Hodnotenie môže byť ovplyvnené subjektívnymi dojmami autora.
Autor: Martin Dajča
Autor: Martin Dajča
Som študent, ktorý rád pretvára svoje skúsenosti a zložité myšlienky do zrozumiteľného jazyka pre spotrebiteľov. Vo voľnom čase rád behám, bicyklujem a chodím na túry po okolí. V mojom portfóliu sa preto nachádzajú recenzie inteligentných hodiniek, kamier do auta a mnohých ďalších pomôcok pre každodenný život.
Ako sa vám páčil tento článok?
5/5 - (4 hlasovanie)
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Súvisiace recenzie

Recenzia: autokamera Sencor SCR 4400
Sencor SCR 4400
Hodnotenie: 4.2/5
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram