Recenzia: autokamera TrueCam H25 GPS 4K

Balenie autokamery

Autokamera je zabalená v krabici z recyklovaných materiálov. Krabica sa skladá z dvoch častí. Hornú časť sprevádza jednoduchý obrázok kamery a jej názov. V spodnej časti nájdete prehľadný opis funkcií a vlastností modelu.

Po otvorení sa nám ihneď naskytol pohľad na kameru a jej príslušenstvo. Na rozdiel od modelov, ako sú TrueCam M11 GPS 4K alebo H5 WiFi, je v tomto modeli v menšej miere použitá plastová pena. Pri rozbaľovaní sme narazili na nasledujúce položky:

Atypický dizajn

Na prvý pohľad je zrejmé, že spoločnosť TrueCam zvolila pri tomto modeli odlišný prístup v porovnaní s modelmi A7s GPS alebo M11 GPS 4K. Autokamera má pomerne veľký dizajn a na prvý pohľad ani nepripomína kameru. Zaujalo nás však, čo sa skrýva v samotnej kamere.

Väčšina autokamier TrueCam má samostatný GPS modul, ktorý je k autokamere pripojený cez USB. Kamera H25 GPS 4K má tento modul zabudovaný v konštrukcii. To isté platí aj pre držiak. Zatiaľ čo TrueCam A7s GPS ponúka dva typy pomerne veľkých držiakov, držiak recenzovaného modelu je taký nenápadný, že v podstate splýva s dizajnom.

Samolepiaci držiak splýva s telom autokamery
Samolepiaci držiak splýva s telom autokamery

Atypický tvar autokamery však prináša jeden problém, ktorý nie je na prvý pohľad zrejmý. Model je vybavený pomerne veľkým displejom, ktorý výrazne uľahčuje nastavenie a používanie kamery. Jej problém však spočíva v náklone. Keď je kamera umiestnená na skle, displej má veľmi podobný sklon ako čelné sklo, čo znižuje jeho čitateľnosť z pozície vodiča.

Technické parametre

Technické parametre kamery do auta TrueCam H25 GPS 4K zodpovedajú jej cene, ktorá nie je najnižšia. Vyššia cena však nemusí vždy znamenať vyššiu kvalitu a lepší výrobok. Ak vás zaujíma, podľa čoho si vybrať kameru do auta, prečítajte si nášho sprievodcu výberom.

Názov parametraHodnota
Maximálne rozlíšenie4K (pri 30 FPS)
Max. snímkovacia frekvencia60 FPS (pri FullHD)
Uhol záberu prednej kamery160°
Veľkost displeja2,31"
Prevádzková teplota-10 až +50 °C
KonektivitaWi-Fi, microSD, miniUSB
Mikrofónáno
Max. kapacita microSD karty256 GB
Rozmery (V x Š x H)8,1 x 6,5 x 4,3 cm

Inštalácia

Inštalácia tohto modelu je rovnako jednoduchá ako pri iných autokamerách TrueCam. Dokonca aj balenie H25 GPS 4K obsahuje jasné pokyny, ktoré stručne opisujú celý proces. Inštalácia spolu s nastavením kamery na prvú jazdu by vám nemala zabrať viac ako 15 minút.

TrueCam H25 GPS 4K podporuje microSD karty s kapacitou až 256 GB

Prvým krokom inštalácie je vloženie microSD karty. Slot na jej vloženie sa nachádza na ľavej strane spolu s výstupmi na napájanie a pripojenie zadnej kamery, ktorá nie je súčasťou balenia. Autokamera podporuje microSD karty s kapacitou až 256 GB, čo vzhľadom na maximálne dostupné rozlíšenie 4K oceníte.

Napríklad kamera TrueCam M11 GPS 4K, ktorá tiež ponúka toto rozlíšenie, podporuje karty len do veľkosti 128 GB. Veľkosť uložených súborov závisí nielen od rozlíšenia videa, ale aj od snímkovej frekvencie a dátového toku. Preto by vás pri bežnej jazde v meste nemala obmedzovať ani menšia kapacita karty.

Kde kúpiť TrueCam H25 GPS 4K
TrueCam H25 GPS 4K
Hodnotenie
4.4/5

MicroSD karta nie je súčasťou balenia.

Pred prvým použitím vás autokamera vyzve, aby ste microSD kartu naformátovali. Môžete to urobiť priamo v nastaveniach. Majte však na pamäti, že tento proces vymaže všetky údaje.

Výrobca odporúča, aby ste kameru pravidelne formátovali. V nastaveniach môžete dokonca nastaviť interval formátovania. K dispozícii sú nasledujúce intervaly:

Po uplynutí tohto obdobia vás autokamera vyzve na formátovanie microSD karty. Tým sa zabráni automatickému formátovaniu a strate všetkých záznamov.

Káble nesmú prekážať pri jazde

Ďalším krokom je pripojenie palubnej kamery k zdroju elektrickej energie. Na tento účel nájdete v balení 3-metrový napájací kábel. Ten môžete viesť buď pomocou samolepiacich úchytiek po obvode kabíny alebo môžete kábel ukryť pod jej obloženie. My sme pri inštalácii kombinovali oba spôsoby - časť kábla sme pomocou nástroja na ukrytie kábla zasunuli pod čalúnenie a druhú časť kábla sme viedli pozdĺž palubnej dosky pomocou úchytiek v balení.

Pri inštalácii môžete viesť kábel pomocou úchytiek alebo cez obloženie
Pri inštalácii môžete viesť kábel pomocou úchytiek alebo cez obloženie

Umiestnenie palubnej kamery na sklo

Výrobca považuje priestor medzi čelným sklom a vnútorným spätným zrkadlom za ideálne miesto na montáž palubnej kamery. Dôvodom je, že palubná kamera by nemala brániť vo výhľade. Vyžaduje to aj legislatíva na Slovensku, ktorú sme pre vás zhrnuli v našom článku o tom, ako bez problémov umiestniť kameru do auta.

Pri umiestňovaní autokamery myslite aj na sklon objektívu. Máte k dispozícii rozsah približne 30° v opačnom smere, ako keď je snímač úplne naklonený. Pri našom teste v bežnom osobnom aute bol snímač takmer úplne naklonený. V športových modeloch s čelným sklom v ostrejšom uhle nemusí byť maximálny náklon snímača dostatočný. V takom prípade by vaša palubná kamera snímala oblohu.

Ak hľadáte palubnú kameru do športového vozidla, ktorej sa môže týkať vyššie uvedený problém, môžete vyskúšať kameru TrueCam H7 GPS s väčším rozsahom natočenia.

Napájanie autokamery ovplyvňuje dostupnosť niektorých funkcií

Ako sme už spomenuli vyššie, palubnú kameru môžete zapojiť do rôznych elektrických zásuviek vo vozidle. Staršie modely vozidiel sú zvyčajne vybavené nabíjačkami do auta, ktoré ponúkajú nepretržité napájanie. S takýmto typom napájania budete mať k dispozícii aj režim ParkShield, ktorý vyžaduje trvalé napájanie.

Zabudované 12V zásuvky alebo USB zásuvky modernejších vozidiel túto výhodu nemajú. Po vypnutí zapaľovania do nich totiž zvyčajne prestane prúdiť elektrická energia. Ak by ste napriek tomu chceli používať funkcie, ktoré vyžadujú nepretržité napájanie, vyskúšajte"Hardwire kit", ktorý pripojí autokameru priamo k autobatérii.

Kde kúpiť TrueCam H25 GPS 4K
TrueCam H25 GPS 4K
Hodnotenie
4.4/5

V TrueCam H25 GPS 4K nenájdete zabudovanú batériu

Na rozdiel od modelu A7s GPS sa recenzovaná autokamera nedodáva so vstavanou batériou. Medzi novšími modelmi TrueCam je použitie superkondenzátora štandardom. V porovnaní s batériou je superkondenzátor odolnejší voči teplotným a napäťovým výkyvom, ponúka dlhšiu životnosť a jeho používanie je bezpečnejšie.

Model je navrhnutý tak, aby fungoval len s pripojeným napájacím káblom.

Funkcie

Kamera TrueCam H25 GPS 4K ponúka širokú škálu funkcií, ktoré z nej robia dobre vybavený model. Niektoré z nižšie uvedených funkcií sa nachádzajú na väčšine moderných autokamier. Recenzovaný model však ponúka aj niekoľko exkluzívnych funkcií, ktoré v iných modeloch TrueCam nenájdete.

Hlásenie radarov

Na modeli TrueCam M11 GPS 4K sme predstavili aj funkciu detekcie radarov. Ak je funkcia aktívna a autokamera zistí radar vo vašej oblasti, zobrazí vzdialenosť radaru a maximálnu povolenú rýchlosť. Okrem bežného merania rýchlosti vás upozorní aj na:

Všetky štyri možnosti sú k dispozícii v nastaveniach palubnej kamery, takže môžete zmeniť správanie detektora podľa svojich potrieb.

ParkShield

Koncept ParkShield zahŕňa niekoľko praktických doplnkov a funkcií, ktoré vám umožnia mať prehľad o tom, čo sa deje okolo vášho vozidla, aj keď v ňom nie ste. Výrobca považuje ParkShield za pokročilý parkovací režim a pri jeho nastavovaní máte k dispozícii nasledujúce možnosti.

Funkcie, ako je G-senzor alebo detekcia pohybu, ktoré spolu vytvárajú režim ParkShield, možno nájsť aj samostatne na iných modeloch TrueCam.

Režim ParkShield pozostáva z niekoľkých funkcií
Režim ParkShield pozostáva z niekoľkých funkcií

Wi-Fi pripojenie

Pripojenie Wi-Fi je štandardnou súčasťou väčšiny moderných autokamier. Je to praktické príslušenstvo, ktoré slúži ako spojenie medzi kamerou a aplikáciou v smartfóne. Pomocou Wi-Fi môžete autokameru TrueCam H25 GPS 4K pripojiť k aplikácii Roadcam, ktorá je k dispozícii v službe Google Play a App Store. O aplikácii a o spôsobe spárovania kamery do auta s aplikáciou sa zmienime v časti Ovládanie.

Tachometer a šetrič obrazovky

Medzi funkciami palubnej kamery sa nachádza aj šetrič obrazovky. Ide o funkciu, ktorá po uplynutí nastaveného času vypne displej. Pre vodičov, ktorí jazdia hlavne v noci, to môže byť dôležitý doplnok. Šetrič obrazovky môže zobrazovať aj aktuálnu rýchlosť. Tachometer je na čiernom pozadí pomerne presný a ľahko čitateľný. Aby sa tachometer zobrazoval, musí byť v nastaveniach aktivovaný aj šetrič obrazovky.

Šetrič obrazovky môže byť doplnený o aktuálnu rýchlosť
Šetrič obrazovky môže byť doplnený o aktuálnu rýchlosť

Cyklické nahrávanie

Cyklické nahrávanie je medzi autokamerami dobre známa funkcia, ktorá zabraňuje zastaveniu nahrávania, ak sa microSD karta zaplní. Keď sa tak stane, kamera automaticky začne prepisovať najstaršie záznamy.

Kde kúpiť TrueCam H25 GPS 4K
TrueCam H25 GPS 4K
Hodnotenie
4.4/5

Ochrana videa

Ak sa vám podarilo na ceste zachytiť niečo nezvyčajné a chcete záznam ochrániť pred automatickým vymazaním, môžete ho presunúť do chráneného priečinka. Na tento účel je autokamera vybavená samostatným tlačidlom so symbolom žltého trojuholníka. Po jeho stlačení sa aktuálny záznam uzamkne a odstrániť ho možno len manuálne.

Parametre nahrávania

Informácie o okolnostiach nahrávania môžu byť kedykoľvek užitočné. V nastaveniach kamery môžete vybrať niekoľko parametrov, ktoré sa zobrazujú v spodnej časti každého záznamu. Máme na mysli napr:

Ovládacie prvky autokamery TrueCam H25 GPS 4K

Po preskúmaní kamier TrueCam M11 GPS 4K alebo H5 WiFi, ktorých ovládanie je pomerne zložité, sme naozaj ocenili intuitívne ovládanie tohto modelu. Autokamera je vybavená piatimi tlačidlami v rade pod displejom.

Každé tlačidlo je označené symbolom, čo uľahčuje orientáciu. Ako to však býva pri modeloch tohto výrobcu zvykom, každé tlačidlo má niekoľko funkcií, ktoré si teraz popíšeme.

Emergency/Power

Tlačidlo označené žltým trojuholníkom slúži na ochranu aktuálneho záznamu pred automatickým vymazaním pri krátkom stlačení počas nahrávania. Podržaním tohto tlačidla môžete kameru kedykoľvek vypnúť alebo zapnúť.

Hore/Microphone

Tlačidlo so šípkou nahor a symbolom mikrofónu sa používa predovšetkým na pohyb v ponukách a nastaveniach. Krátkym stlačením v hlavnom rozhraní (obrazovka nahrávania) zapnete alebo vypnete nahrávanie zvuku. Dlhším podržaním v hlavnom rozhraní zapnete alebo vypnete Wi-Fi.

OK

Stredné tlačidlo rozhrania. Jeho hlavnou funkciou je manuálne spustenie alebo zastavenie nahrávania po krátkom stlačení. Dlhším podržaním v hlavnom rozhraní sa vypne alebo zapne displej. V ponuke sa toto tlačidlo používa na potvrdenie výberu.

Dole/ParkShield

Tlačidlo so symbolom šípky nadol a písmenom P sa opäť používa predovšetkým na navigáciu v ponukách a nastaveniach. Krátkym stlačením v hlavnom rozhraní sa aktivuje alebo deaktivuje vyššie opísaný režim ParkShield. Dlhším podržaním v hlavnom rozhraní sa prepne zobrazenie na zadnú kameru, ak je pripojená.

Tlačidlo so symbolom zoznamu. Krátkym stlačením v hlavnom rozhraní otvoríte menu. V ponuke sa krátkym stlačením vrátite do predchádzajúcej ponuky. Dlhšie podržanie tlačidla v hlavnom rozhraní potom otvorí galériu. Inak je galéria k dispozícii v aplikácii Roadcam alebo tiež ako posledná možnosť v ponuke kamery.

Ovládacie prvky kamery v aute sú dobre označené
Ovládacie prvky kamery v aute sú dobre označené

Autokameru môžete ovládať aj na diaľku

Kamera TrueCam H25 GPS 4K je kompatibilná s aplikáciou Roadcam. Spárovanie zariadenia prostredníctvom siete Wi-Fi je jednoduché a nezaberie ani minútu. Vykonáva sa v týchto krokoch:

Kde kúpiť TrueCam H25 GPS 4K
TrueCam H25 GPS 4K
Hodnotenie
4.4/5
  1. Stiahnite si aplikáciu Roadcam zo služby Google Play alebo App Store.
  2. Pripojte sa k sieti Wi-Fi kamery do auta prostredníctvom nastavení v telefóne.
  3. Spustenie aplikácie a výber kamery do auta, ku ktorej je telefón pripojený.

Po úspešnom spárovaní zariadenia sa zobrazí hlavné rozhranie, ktoré vám umožní spustiť alebo zastaviť nahrávanie, otvoriť galériu alebo prejsť do nastavení. Galéria záznamov je rozdelená na núdzové a klasické záznamy. Každé video možno priamo v aplikácii upraviť do krátkeho klipu. Editor umožňuje pridať k nahrávke hudobný sprievod. Nakoniec môžete záznam zdieľať prostredníctvom rôznych známych platforiem.

Samotná aplikácia je prehľadná a ľahko sa v nej orientuje. Ako nedostatok hodnotíme čiastočný preklad do slovenčiny, ktorý by mohol niektorým používateľom prekážať. Niekoľkokrát sa nám tiež stalo, že sa aplikácia sama odpojila od kamery v aute. Niektorí používatelia, ktorí zanechali negatívne hodnotenie na Google Play, sa zase stretli so zamrznutím a vypnutím aplikácie.

Kvalita záznamu

Záznamy z kamery TrueCam H25 GPS 4K nás veľmi príjemne prekvapili. Kombinácia rozlíšenia 4K so snímkovou frekvenciou 30 FPS vytvára veľmi kvalitné a plynulé záznamy s množstvom detailov a skvelými farbami. Veľkou výhodou je aj 160° zorné pole, ktoré umožňuje zachytiť záznam v celej šírke čelného skla vozidla.

Denným záberom nie je čo vytknúť

Počas dňa dokáže autokamera zachytiť kvalitné zábery vo väčšine podmienok. Vďaka širokému dynamickému rozsahu sa snímač rýchlo prispôsobí náhlym zmenám svetla. Poznávacie značky alebo nápisy sú zreteľne čitateľné aj na vzdialenosť dlhšiu ako 15 metrov.

Keďže autokamera je v podstate prilepená priamo na sklo a nemá šancu sa triasť pri nárazoch (napríklad na držiaku), stabilizácia je vynikajúca.

Nočné zábery hodnotíme pozitívne

V noci si snímač krásne poradí s pouličným osvetlením a svetlom z protiidúcich svetlometov áut. Záznamy sú opäť veľmi detailné a plynulé. Pri jazde v meste záznamy neobsahujú prakticky žiaden šum. Pri nočnej jazde mimo mesta alebo cez slabo osvetlené oblasti sa síce začne objavovať šum, ale v oveľa menšej miere ako pri lacnejších modeloch TrueCam.

Stabilizácia obrazu na nerovných cestách je skvelá aj pri slabom osvetlení. Zábery sú ostré aj pri jazde cez nerovnosti.

Autokamera TrueCam H25 GPS 4K je vhodná na nahrávanie jazdy v noci aj cez deň. Vďaka rozlíšeniu 4K sú záznamy detailné a snímková frekvencia 30 FPS im dodáva štandardnú čitateľnosť a plynulosť. V porovnaní so 60 FPS vám záznamy ušetria aj veľa miesta. Výsledkom je, že záznamy v rozlíšení 4K pri 30 FPS môžete zastaviť v ktoromkoľvek okamihu prehrávania a zvyčajne získate detailný obraz situácie.

Často kladené otázky a odpovede

Má kamera TrueCam H25 GPS 4K zadnú kameru?

Kamera TrueCam H25 GPS 4K nie je vybavená zadnou kamerou. Rozhranie autokamery však ponúka výstup na jej pripojenie. Na výber máte dve možnosti - klasickú zadnú kameru s rozlíšením FullHD alebo alternatívu s infračerveným prisvietením.

Je možné s TrueCam H25 GPS 4K fotografovať?

Kamera TrueCam H25 GPS 4K nemá samostatné tlačidlo na fotografovanie, ale aplikácia Roadcam túto funkciu ponúka. Snímky sa ukladajú do samostatného priečinka, ktorý je k dispozícii aj v galérii na kamere.

Kde kúpiť TrueCam H25 GPS 4K
TrueCam H25 GPS 4K
Hodnotenie
4.4/5
Má TrueCam H25 GPS 4K batériu?

Autokamera je vybavená superkondenzátorom, ktorý nahrádza batériu. Model je teda navrhnutý tak, aby fungoval len po pripojení k zdroju napájania. Superkondenzátor je bezpečnejší na používanie v aute ako batéria.

Záver – pre koho je kamera TrueCam H25 GPS 4K vhodná?

TrueCam H25 GPS 4K je ideálna autokamera pre každého, kto hľadá vysokú kvalitu bez kompromisov. 4K rozlíšenie v kombinácii s 30 FPS ponúka detailné záznamy aj pri slabom osvetlení. Nápisy a poznávacie značky sú na záznamoch čitateľné zo vzdialenosti viac ako 15 metrov. Autokamera je vhodná na krátke aj dlhšie jazdy v akomkoľvek dennom alebo nočnom čase.

Autokamera má všetky komponenty vrátane displeja zabudované v konštrukcii. Displej je ľahko čitateľný, ale jeho sklon nie je ideálny. Ovládanie je intuitívne. Tlačidlá sú označené symbolmi, čo uľahčuje orientáciu. V balení autokamery nájdete aj ochranné puzdro či rôzne montážne pomôcky.

Ak hľadáte lacnejšiu autokameru s rozlíšením 4K, vyskúšajte TrueCam M11 GPS 4K s detekciou radarov. Ak sa uspokojíte s nižším rozlíšením, ale záleží vám na množstve funkcií, odporúčame vám kameru TrueCam A7s GPS.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *