ITmix.cz logo

Recenzia: autokamera TrueCam A7s GPS

Silné stránky
 • Dobrý pomer cena/výkon
 • Solídny denný záznam
 • LED prisvietenie fotografií
 • Ochranné puzdro
 • Intuitívne ovládanie
 • Praktické funkcie
Slabé stránky
 • Bez Wi-Fi
 • Nižšia kvalita záznamu v noci
 • Väčšie rozmery

TrueCam A7s GPS je praktická kamera do auta s množstvom užitočných funkcií. Autokamera dokáže nahrávať záznamy v rozlíšení FullHD+ s 30 FPS. Medzi jej funkcie patrí vytváranie fotografií, LED prisvietenie, tachometer, G-senzor a detekcia pohybu. Inštalácia autokamery je intuitívna a vďaka prehľadnému návodu by ju mal zvládnuť každý.

Balenie autokamery TrueCam A7s GPS

Kamera sa dodáva v priestrannej krabici, ktorá je doplnená farebnou grafikou. Model nepochybne patrí k starším modelom v produktovej rade, pretože nie je zabalený v krabici z recyklovaných materiálov, ktorou sa vyznačujú súčasné modely autokamier TrueCam.

Hneď po otvorení sa nám naskytol pohľad na samotnú kameru. Kamera je umiestnená na "platforme", pod ktorou sa nachádza všetko ostatné príslušenstvo, ktorého rozhodne nie je málo. Zoznam príslušenstva je o niečo dlhší ako napríklad pri TrueCam H5 WiFi alebo M11 GPS 4K. V balení nájdete nasledujúce položky:

 • autokamera TrueCam A7s GPS,
 • GPS modul,
 • samolepiaci držiak,
 • prísavný držiak,
 • nástavec DVR,
 • adaptér do 12V zásuvky (zapaľovač),
 • päť samolepiacich káblových svoriek,
 • náhradná lepiaca páska na držiak,
 • ochranné puzdro,
 • 3 m napájací kábel
 • a dátový USB kábel.

Technické parametre TrueCam A7s GPS

Hoci je kamera TrueCam A7s GPS na trhu už viac ako 7 rokov, ponúka parametre porovnateľné s modernejšími modelmi. Technické parametre však nie sú to jediné, čo odlišuje kvalitné dashcamy od tých menej kvalitných. Ak si lámete hlavu nad tým, podľa čoho si vybrať dashcam, pomôže vám náš sprievodca výberom.

Názov parametraHodnota
Max. rozlíšenie2560×1080 (pri 30 FPS)
Max. snímkovacia frekvencia60 FPS (720p)
Uhol záberu prednej kamery130°
Veľkost displeja2.7"
Prevádzková teplota-10 až +50 °C
KonektivitamicroSD, miniUSB, miniHDMI
Mikrofónáno
Max. kapacita microSD karty64 GB
Rozmery (V x Š x H)5,1 x 103 x 4 cm

TrueCam A7s GPS nie je najmenšia

Hneď po vybalení z krabice a po pokuse o pripojenie mimo auta nás zarazila veľkosť celej kamery. Kamerou myslíme samotnú kameru, DVR nástavec (spojovaciu časť), GPS modul a držiak. Zatiaľ čo model ako TrueCam H7 GPS má tieto časti elegantne zakomponované do konštrukcie, recenzovaná kamera má všetky časti oddelené samostatne.

Inštalácia TrueCam A7s GPS

Inštalácia kamery TrueCam A7s GPS je jednoduchá. Veľmi pozitívne hodnotíme priloženú stručnú príručku. Je prehľadná, neobsahuje žiadne nadbytočné informácie a je logicky rozdelená. Ak budete postupovať podľa nižšie uvedených krokov, inštaláciu zvládnete za menej ako 10 minút.

Základné nastavenia autokamery

Aby mohla autokamera začať nahrávať, potrebuje úložisko. V prípade kamery TrueCam A7s GPS sú podporované microSD karty s maximálnou kapacitou 64 GB. Pamäťovú kartu je potrebné pred prvým použitím naformátovať. Možnosť formátovania je k dispozícii v nastaveniach kamery.

MicroSD karta nie je súčasťou dodávky.

Slot na microSD kartu sa nachádza na ľavej strane. Novšie modely TrueCam majú vedľa slotu malý symbol SD karty, ktorý ukazuje orientáciu pamäťovej karty pre správne vloženie do slotu. Na starších modeloch tento piktogram nenájdete.

Ďalším krokom je pripojenie kamery k zdroju napájania. Adaptér môžete vložiť buď do 12V zásuvky alebo do nabíjačky do auta. V prípade, že je vaše auto vybavené zabudovanou USB zásuvkou, môžete ju použiť aj na napájanie. Vložte napájací kábel do vstupu na nástavci DVR, autokamera by sa potom mala sama zapnúť.

Nastavenie funkcií

Pred umiestnením autokamery na sklo môžete nastaviť aj funkcie a parametre nahrávania. Keďže je však kamera odnímateľná a má zabudovanú batériu, k nastaveniam sa môžete vrátiť neskôr. Jednotlivé funkcie autokamery a možnosti napájania popíšeme nižšie.

Umiestnenie kamery TrueCam A7s GPS na sklo

Z hľadiska umiestnenia na sklo má kamera TrueCam A7s GPS oproti modernejším modelom jasnú výhodu. Možno to pripísať dvom spôsobom montáže. Okrem samolepiaceho držiaka nájdete v balení aj alternatívu s prísavkou. Ak auto používate len dočasne a nechcete plytvať samolepiacou plochou alebo ak sa chcete vyhnúť zdĺhavému odstraňovaniu a čisteniu skla pri demontáži, oceníte prísavku.

Ak si vyberiete samolepiaci držiak, hľadajte jeho ideálne umiestnenie "na sucho", t. j. s prekrytým samolepiacim povrchom. Výrobca považuje za ideálne umiestnenie oblasť medzi čelným sklom a vnútorným spätným zrkadlom. Je to miesto, kde bude autokamera najmenej brániť vo výhľade.

Podľa slovenskej legislatívy je umiestnenie kamery do auta veľmi dôležité. V prípade nesprávneho miesta montáže môžu byť vodič alebo vodička pokutovaní. Ak sa chcete dozvedieť viac o právne bezproblémovom umiestnení, prečítajte si náš článok o legislatíve spojenej s autokamerami na Slovensku.

Kde kúpiť TrueCam A7s GPS
TrueCam A7s GPS
Hodnotenie
4.1/5

Čelné sklo by malo byť pred montážou čisté a suché. Výrobca považuje za ideálne teplotné rozmedzie na montáž 20 až 40 °C. Po nájdení najlepšej polohy pritlačte lepiaci držiak k oknu a chvíľu ho podržte. V prípade držiaka s prísavkou ho tiež pritlačte k oknu a zaistite páčkou na zadnej strane prísavky. Ďalším krokom je pripevnenie kamery do auta a modulu GPS k držiaku a môžete vyraziť.

Napájanie autokamery

Kamera TrueCam A7s GPS podporuje dve možnosti napájania. Superkondenzátor zabezpečuje prevádzku kamery, keď je pripojená káblom k zdroju napájania. Vďaka nemu kamera lepšie odoláva výkyvom teploty alebo napájania a jej používanie je celkovo bezpečnejšie.

Model sa dodáva aj so zabudovanou batériou, čo nás prekvapilo. Batéria má kapacitu 400 mAh. Vďaka tomuto príslušenstvu môžete kameru do auta odpojiť od zdroja napájania a používať ju napríklad na nahrávanie alebo fotografovanie situácie okolo auta.

Funkcie

Z hľadiska funkcií možno kameru TrueCam A7s GPS označiť za dobre vybavenú kameru do auta. Funkcie sú podobné ako v prípade prémiovejšieho modelu M11 GPS 4K, ale niektoré z nich sú exkluzívne pre recenzovaný model.

Detekcia radarov

Vďaka modulu GPS môžete rozšíriť pamäť autokamery o vyhľadávanie radarových detektorov v 36 krajinách. Autokamera vás upozorní na blížiaci sa radar zvukovým signálom, zobrazí maximálnu povolenú rýchlosť a vzdialenosť radaru. Aktualizácie databázy sú doživotne bezplatné a nájdete ich na webovej stránke výrobcu.

Ak chcete aktualizovať databázu radarov, jednoducho si stiahnite komprimovaný súbor a rozbaľte ho. Medzi súbormi musíte nájsť ten s príponou .exe a potom ho spustiť. Samotný aktualizačný program vás bude sprevádzať ďalšími krokmi.

Detekcia pohybu

Ak chcete mať prehľad o tom, čo sa deje v okolí vášho vozidla, môžete použiť funkciu detekcie pohybu. Ak je vozidlo zaparkované a okoloidúci prejde cez zorné pole autokamery, automaticky sa spustí nahrávanie. Výsledkom by mal byť 20-sekundový záznam z diania pred kamerou.

Táto funkcia je však k dispozícii len vtedy, ak je autokamera pripojená k trvalému napájaniu. Staršie vozidlá s nabíjačkou do auta nebudú mať v tomto ohľade problém. Je to preto, že autokamera nie je závislá od zapaľovania vozidla.

V prípade modernejších 12V alebo USB zásuviek je však situácia iná. Tie sú závislé od zapaľovania. Preto sa po vypnutí zapaľovania tieto zásuvky zvyčajne vypnú buď okamžite alebo s krátkym oneskorením. Ak je to váš prípad, ale napriek tomu by ste chceli túto funkciu využívať, môžete vyskúšať takzvanú "Hardwire kit", ktorá pripojí autokameru priamo k autobatérii.

G-senzor

Zabudovaný G-senzor slúži na zablokovanie záznamu v prípade náhlej zmeny polohy vozidla, napríklad pri náraze. Záznam sa automaticky presunie do chráneného priečinka, z ktorého ho možno odstrániť len manuálne. V nastaveniach sú k dispozícii tri úrovne citlivosti senzora.

Kde kúpiť TrueCam A7s GPS
TrueCam A7s GPS
Hodnotenie
4.1/5

Cyklické nahrávanie

Cyklické nahrávanie je medzi autokamerami dobre známa funkcia. Cyklické nahrávanie zabraňuje zastaveniu nahrávania, keď je kapacita microSD karty plná. Ak sa miesto na karte zaplní, autokamera automaticky začne prepisovať najstaršie záznamy.

Tachometer a šetrič obrazovky

Režim tachometra by sa dal označiť aj ako šetrič obrazovky. Po chvíli jazdy sa na displeji namiesto aktuálneho záznamu začne zobrazovať rýchlosť na čiernom pozadí. V nastaveniach šetriča obrazovky si však môžete vybrať aj iné možnosti:

 • tachometer po jednej, troch a piatich minútach,
 • vypnutie displeja po jednej, troch a piatich minútach
 • a úplné vypnutie šetriča obrazovky.
Tachometer je na displeji dobre čitateľný
Tachometer je na displeji dobre čitateľný

Asistenčný systém LDWS

Asistenčný systém je jedinečný pre A7s GPS. V novších palubných kamerách, ako je TrueCam H5 WiFi alebo M11 GPS 4K, ho neuvidíte. Skratka LDWS znamená "Lane Departure Warning System" (systém varovania pred vybočením z jazdného pruhu), čo znamená, že prístrojová kamera vás upozorní, ak opustíte jazdný pruh. Ak máte mikrospánok alebo ste nepozorní, táto funkcia vám môže pomôcť vyhnúť sa dopravnej nehode.

Túto funkciu sme však nemohli vyskúšať. Napriek vybočeniu z vlastného jazdného pruhu cez plnú aj dvojitú plnú čiaru nás na túto skutočnosť palubná kamera neupozornila.

LED prisvetlenie

Bočné strany objektívu sú vybavené LED diódami. LED diódy fungujú ako blesk pri snímaní pri slabom osvetlení alebo pri dokumentovaní detailov prípadnej udalosti mimo vozidla. Prisvietenie je možné nastaviť buď na trvalé osvetlenie alebo na automatický režim. Samozrejme, možno ho aj vypnúť.

Aktívne LED prisvietenie sa nepoužíva na zlepšenie kvality videozáznamov, keď je kamera namontovaná za oknom. Nikdy ho ako také nepoužívajte. Prisvietenie nie je schválené na prevádzku a spôsobuje aj odrazy, ktoré výrazne znižujú kvalitu záznamu.

Parametre nahrávania

Autokamery TrueCam ponúkajú rôzne príslušenstvo na nahrávanie, ktoré sa môže hodiť pri každodennom používaní. Ide o parametre, ktoré sa zobrazujú v spodnej časti záznamu. Medzi tieto parametre patria:

 • rýchlosť,
 • geografická poloha
 • a meno vodiča.

Snímanie fotografií

Okrem nahrávania videozáznamov môže autokamera snímať aj fotografie. Fotografie môžete snímať počas nahrávania alebo mimo neho. Spúšť má aj vlastné tlačidlo, ktoré sa nachádza na pravej hornej strane. Všetky snímky sa ukladajú do samostatného priečinka na pamäťovej karte.

Veľkou výhodou kamery TrueCam A7s GPS je jej vstavaná batéria. Vďaka nej môžete snímať aj mimo vozidla. V prípade, že potrebujete fotografovať pri slabom osvetlení alebo v tme, máte k dispozícii LED prisvietenie.

Kvalita fotografií však nie je najvyššia. Autokamera nemá automatické zaostrovanie, takže je vždy zaostrená na rovnakú vzdialenosť a rovnaké miesto. Snímky sú síce nasnímané vo vysokom rozlíšení, ale často im chýbajú detaily. Pripravte sa na to, že niektoré fotografie budete musieť zhotoviť viackrát, pretože na prvýkrát nezachytíte správnu vzdialenosť.

V súčasnosti je táto funkcia užitočná najmä pri fotografovaní diania na ceste počas jazdy. Pri fotografovaní exteriéru počas dňa alebo noci budete pravdepodobne používať smartfón, ktorý pri fotografovaní ľahko prekoná autokameru. Ak sa však počas jazdy ocitnete v nečakanej situácii, oceníte ľahkú dostupnosť tlačidla spúšte, ktoré situáciu okamžite zachytí. Táto funkcia vám zároveň umožňuje naďalej sa sústrediť na jazdu, čo je oveľa bezpečnejšie ako manipulácia s telefónom.

Ovládanie TrueCam A7s GPS

Na rozdiel od mnohých novších autokamier TrueCam je ovládanie autokamery A7s GPS celkom intuitívne. Kameru možno ovládať pomocou šiestich gumových tlačidiel, ktoré ponúkajú príjemnú odozvu. Tlačidlá sú umiestnené po oboch stranách displeja a sú mierne vyvýšené. Ak kameru do auta položíte na displej, zabránite jeho poškriabaniu.

Kde kúpiť TrueCam A7s GPS
TrueCam A7s GPS
Hodnotenie
4.1/5

Okrem tlačidiel po stranách displeja nájdete na spodnej strane kamery aj tlačidlo reset, ktoré má na starosti núdzové vypnutie. Na hornej strane sa nachádza tlačidlo napájania na zapnutie alebo vypnutie kamery a tlačidlo Foto na zhotovovanie fotografií. Šesť tlačidiel má nasledujúce funkcie.

 • Hore - navigácia v menu a archíve, zapnutie funkcie tachometra
 • OK - potvrdenie, spustenie nahrávania, spustenie prehrávania
 • Dole - navigácia v menu a archíve, zapnutie mikrofónu
 • Menu - vstup do menu, nastavenie videa alebo autokamery, zapnutie prisvetlenia
 • Protect - uzamknutie/odomknutie živého alebo uloženého záznamu
 • Mode- zmena režimu (nahrávanie a prehrávanie)

To, že tlačidlá majú rôzne funkcie, je spôsobené tromi režimami zabudovanými v kamere. Máme na mysli menu, režim nahrávania a režim prehrávania. Kamery do auta s displejom sú známe tým, že ponúkajú rôzne režimy, ale A7s GPS má spomedzi ostatných modelov TrueCam lepšie navrhnuté ovládanie.

Autokamera ponúka aj modré podsvietenie tlačidiel. Je to praktický doplnok pri nastavovaní a ovládaní kamery v tme. Ďalšou výhodou je, že podsvietenie sa dá úplne vypnúť. Autokamera vás nebude rušiť ani pri vypnutom displeji.

Gumené tlačidlá sú ľahko dosiahnuteľné a ovládanie je intuitívne
Gumené tlačidlá sú ľahko dosiahnuteľné a ovládanie je intuitívne

Kvalita záznamu

Kvalita denných záznamov autokamery je solídna. Vďaka rozlíšeniu 2560 × 1080 pixelov sú záznamy ostré a prehľadné. Poznávacie značky a značky sú najlepšie čitateľné vo vzdialenosti 10 až 15 metrov.

S čím má však kamera TrueCam A7s GPS problém, je stabilizácia. Pri prejazde nerovností sa v záznamoch objavuje šum a chvenie.

Okrem zvuku je v týchto záznamoch aj kvalita obrazu nízka. Pri prejazde cez nerovnosti sa obraz rozmazáva a chvíľu trvá, kým sa opäť stabilizuje. Pri modernejších modeloch autokamier, ako je napríklad TrueCam M11 GPS 4K, sme sa s podobnými problémami nestretli.

V noci nie je situácia so stabilizáciou o nič lepšia, čo je pochopiteľné.

Nočná jazda na kvalitnom povrchu je plynulá a obsahuje relatívne málo šumu. Zábery sú ľahko ovládateľné, aj keď je vozidlo v úplnej tme. Čitateľnosť poznávacích značiek vzdialených (protiidúcich) vozidiel alebo iných reflexných povrchov je nízka. Stacionárne objekty so značkami sú relatívne čitateľné len vtedy, ak sú v strede záznamu alebo blízko neho a vozidlo sa pohybuje nízkou rýchlosťou. Lepšiu kvalitu nočného záznamu a čitateľnosť sme zaznamenali na vzdialenosť 10 až 15 m aj v tme, napríklad pri kamere TrueCam M11 GPS 4K.

Často kladené otázky a odpovede

Má TrueCam A7s GPS zadnú kameru ?

TrueCam A7s GPS nemá zadnú kameru ani slot na jeho pripojenie. Ak hľadáte model, ktorý podporuje zadnú kameru, odporúčame TrueCam H7 GPS alebo M11 GPS 4K.

Má TrueCam A7s GPS batériu?

Kamera je napájaná superkondenzátorom a vstavanou batériou s kapacitou 400 mAh. Vďaka vstavanej batérii môžete snímať aj v exteriéri.

Kde kúpiť TrueCam A7s GPS
TrueCam A7s GPS
Hodnotenie
4.1/5
Je možné snímať fotografie pomocou kamery TrueCam A7s GPS?

Medzi základnými funkciami autokamery nájdete aj možnosť fotografovania. Autokamera má na túto funkciu samostatné tlačidlo. K dispozícii je aj LED prisvietenie na snímanie vonku pri slabom osvetlení.

Záver – pre koho je kamera TrueCam A7s GPS vhodná?

TrueCam A7s GPS je autokamera s pomerne veľkým displejom, ktorý je ľahko čitateľný a prispieva k jednoduchému používaniu. Model A7s je ideálny pre každého, kto hľadá kameru do auta s vysokým rozlíšením, jednoduchým ovládaním a možnosťou použitia mimo vozidla.

Súčasťou balenia kamery je aj GPS modul, ktorý umožňuje pridať do záznamu aktuálnu rýchlosť alebo aktivovať detekciu radarov. V ponuke funkcií nechýba ani G-senzor, detekcia pohybu alebo snímanie fotografií.

Napájanie autokamery zabezpečuje nielen superkondenzátor, ale aj vstavaná batéria. Po odpojení kamery od napájania ju môžete používať aj ako fotoaparát. Po stranách objektívu sa nachádzajú LED diódy, ktoré fungujú ako blesk. Pri montáži oceníte nielen jasný a stručný návod, ale aj dve možnosti upevnenia na sklo - prísavný a samolepiaci držiak.

V prípade, že hľadáte nenápadnú kameru do auta bez displeja, vyskúšajte TrueCam H7 GPS, ktorú sme pre vás recenzovali. Ak chcete svoje cesty zaznamenávať v rozlíšení 4K, odporúčame vám autokameru TrueCam M11 GPS 4K s podporou zadnej kamery.

Recenzia: autokamera TrueCam A7s GPS
 • Kvalita záznamu
 • Funkcie
 • Ovládanie
 • Inštalácia
4.1

Všestranný pomocník s batériou na každodenné jazdy

TrueCam A7s GPS je praktická kamera do auta s množstvom užitočných funkcií. Autokamera dokáže nahrávať záznamy v rozlíšení FullHD+ s 30 FPS. Medzi jej funkcie patrí vytváranie fotografií, LED prisvietenie, tachometer, G-senzor a detekcia pohybu. Inštalácia autokamery je intuitívna a vďaka prehľadnému návodu by ju mal zvládnuť každý.

Klady

 • Dobrý pomer cena/výkon
 • Solídny denný záznam
 • LED prisvietenie fotografií
 • Ochranné puzdro
 • Intuitívne ovládanie
 • Praktické funkcie

Zápory

 • Bez Wi-Fi
 • Nižšia kvalita záznamu v noci
 • Väčšie rozmery
Tento článok pripravil autor na základe skutočných skúseností s produktom. Hodnotenie môže byť ovplyvnené subjektívnymi dojmami autora.
Autor: Martin Dajča
Autor: Martin Dajča
Som študent, ktorý rád pretvára svoje skúsenosti a zložité myšlienky do zrozumiteľného jazyka pre spotrebiteľov. Vo voľnom čase rád behám, bicyklujem a chodím na túry po okolí. V mojom portfóliu sa preto nachádzajú recenzie inteligentných hodiniek, kamier do auta a mnohých ďalších pomôcok pre každodenný život.
Ako sa vám páčil tento článok?
Vaše hodnotenie
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Súvisiace recenzie

Recenzia: autokamera TrueCam A7s GPS
TrueCam A7s GPS
Hodnotenie: 4.1/5
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram