ITmix.cz logo

Recenzia: autokamera TrueCam H7 GPS

Silné stránky
 • Kompaktné rozmery
 • Funkcia Timelapse
 • Ochrana záznamu
 • Podpora zadnej kamery
 • Ochranné puzdro
Slabé stránky
 • Aplikácia Kacam má nedostatky
 • Zle prístupný microSD slot
 • Nižšia kvalita záznamu v noci
 • Závislosť od smartfónu

Kamera do auta TrueCam H7 GPS ponúka pekné záznamy v rozlíšení 1440p. Inštalácia, nastavenie a ovládanie kamery sú jednoduché. Balenie modelu obsahuje niekoľko praktických doplnkov, ktoré zvyšujú komfort používania. Kamera podporuje aj ďalšie príslušenstvo, napríklad CPL filter alebo zadnú kameru. Medzi funkciami nájdete aj sledovanie radarov, G-senzor alebo cyklické nahrávanie. Ak hľadáte kompaktnú a cenovo dostupnú kameru do auta, H7 GPS môže byť pre vás tou správnou voľbou.

Balenie TrueCam H7 GPS obsahuje všetko, čo potrebujete

Nové autokamery TrueCam sa vyznačujú škatuľami vyrobenými z recyklovaných materiálov. Oceňujeme, že H7 GPS nie je výnimkou. Krabička sa skladá z dvoch častí - horná je doplnená obrázkom a názvom modelu a na spodnej nájdete stručný popis balenia a parametre. Krabička pôsobí solídnym a prémiovým dojmom.

Po otvorení sa nám naskytol pohľad na samotnú kameru uloženú v penovom materiáli a druhú menšiu škatuľku obsahujúcu ďalšie príslušenstvo. Na menšej škatuľke nájdete aj QR kód na stiahnutie aplikácie Kacam, ktorá je dostupná na Google Play aj AppStore. Aplikáciu popíšeme v časti Ovládacie prvky. Teraz sa spoločne pozrieme na obsah balenia. Nájdete v ňom nasledujúce položky:

 • autokamera trueCam H7 GPS,
 • náhradný držiak s lepiacou páskou,
 • adaptér s dvoma USB výstupmi,
 • napájací microUSB kábel,
 • dátový kábel na prenos videa,
 • päť samolepiacich úchytov na káble,
 • nástroj na skrytie kábla,
 • dve elektrostatické fólie na jednoduché odstránenie,
 • nálepky a magnet s logom výrobcu
 • a ochranné puzdro.

Príplatkové doplnky, ktoré sme pre vás otestovali

Okrem samotnej autokamery TrueCam H7 GPS sme pre vás otestovali aj niekoľko príplatkových doplnkov. Ide o príslušenstvo, ktoré zjednodušuje používanie kamery, zlepšuje kvalitu jej záznamov alebo rozširuje záznam o pohľad dozadu.

Zadná kamera

Zadná kamera má rovnaký spôsob pripevnenia na sklo ako predná kamera. Samolepiaci povrch je potrebné umiestniť na čisté sklo a jeho polohu doladiť pomocou aplikácie. Okrem samotnej zadnej kamery je súčasťou balenia aj šesťmetrový napájací kábel. Vďaka tomu je napájací kábel dostatočne dlhý na to, aby sa dal viesť pod podlahou, stredovým tunelom alebo okolo plastového obloženia dverí. Kábel by ste nemali viesť cez obloženie stropu. Preto v balení zadnej kamery nenájdete žiadny upevňovací materiál.

Zadná kamera je vhodná napríklad na zaznamenanie nárazu zozadu na križovatke alebo na parkovisku. Záznamy sa zaznamenávajú v rozlíšení 1080p so snímkovacou frekvenciou 30 FPS. Vzhľadom na absenciu prisvetlenia je viditeľnosť na záznamoch závislá od okolitého svetla. Preto sú pre kameru ideálne denné podmienky. Tma v okolí kamery znamená aj tmu na zázname.

Ak uvažujete o kúpe zadnej kamery, uistite sa, že je kompatibilná s vašou palubnou kamerou. Zadná kamera, ktorú recenzujeme, je určená len pre model H7 GPS. Je to kvôli koncovke napájacieho kábla, ktorá je špecifická pre tento model.

Polarizačný filter

Polarizačný filter CPL je veľmi praktické príslušenstvo, ktoré zabraňuje odleskom a odrazom vo videu. Odfiltruje napríklad odlesky svetiel protiidúcich áut alebo odrazy od palubnej dosky. Zmenu kvality záznamu posúďte sami. Filter je k dispozícii za necelých 25 eur a podľa nás s ním video vyzerá oveľa lepšie.

Cez deň je rozdiel výraznejší, v noci je situácia iná. Keďže v noci sa od prístrojovej dosky odráža menej svetla, na záznamoch to nie je veľmi viditeľné. Pri priamom svetle z áut v týchto podmienkach viac pomáha polarizačný filter.

Držiak

Ponuka príplatkových doplnkov zahŕňa náhradný držiak so samolepiacim povrchom. V jeho balení sa nachádza aj antistatická fólia, ktorú môžete najprv aplikovať na sklo. Na fólii je znázornený obdĺžnik, do ktorého by ste mali držiak umiestniť. Fólia slúži na jednoduchšie odlepenie držiaka od čelného skla.

Použitie antistatickej fólie výrazne uľahčuje odstránenie samolepiaceho držiaka
Použitie antistatickej fólie výrazne uľahčuje odstránenie samolepiaceho držiaka

Technické parametre TrueCam H7 GPS - stredná cesta pre menej náročných

Model H7 GPS od spoločnosti TrueCam nepatrí medzi najvybavenejšie v ponuke výrobcu. Z parametrov kamery možno vyčítať, že ide o model vhodný skôr pre menej náročných vodičov. Ak sa chcete dozvedieť viac o parametroch, ktoré sú dôležité pri výbere autokamery, pomôže vám náš sprievodca výberom autokamery.

Názov parametraHodnota
Maximálne rozlíšenie1440p (pri 30 FPS)
Max. snímkovacia frekvencia30 FPS
Uhol záberu prednej kamery140°
Veľkost displeja-
Prevádzková teplota-10 až 50 °C
KonektivitaWi-Fi, microSD, microUSB
MikrofónÁno
Max. kapacita microSD karty128 GB
Rozmery (V x Š x H)4,5 x 9 x 3 cm

Inštalácia autokamery nie je náročná

Inštalácia kamery a počiatočné nastavenie sú jednoduché a intuitívne. Súčasťou balenia je aj prehľadná a stručná príručka s pokynmi krok za krokom a ilustráciami. Montáž vrátane drobných úprav nám trvala približne desať minút. Ak budete postupovať aj podľa krokov v príručke, nemali by ste mať s pripojením kamery žiadny problém.

Kde kúpiť TrueCam H7 GPS
TrueCam H7 GPS
Hodnotenie
3.6/5

Základné nastavenie

Pred umiestnením kamery na čelné sklo ju musíte najprv nastaviť a pripojiť. Prvým krokom je vloženie microSD karty s kapacitou do 128 GB. Kartu by ste mali v kamere naformátovať pri prvom použití a formátovanie opakovať raz za mesiac, aby kamera správne fungovala.

MicroSD karta nie je súčasťou balenia.

Ďalej je potrebné pripojiť adaptér s USB výstupmi do 12 V zásuvky a pomocou kábla ho pripojiť ku kamere. Kamera obsahuje namiesto batérie superkondenzátor, ktorý popíšeme nižšie. Je preto navrhnutá tak, aby fungovala len po pripojení k zdroju napájania. Po pripojení sa kamera automaticky spustí a začne nahrávať. Pri niektorých modeloch automobilov musíte najprv otočiť kľúčikom v zapaľovaní.

Adaptér ponúka dva USB výstupy. Je to teda zároveň USB rozdeľovač. Jeho modrá LED dióda vás informuje o jeho činnosti. V prípade, že je vaše vozidlo vybavené samostatnou USB zásuvkou, môžete ju použiť na napájanie kamery. Je však dôležité, aby mala výstupné napätie 5 V a prúd 1 A.

USB adaptér je zároveň rozdvojkou
USB adaptér je zároveň rozdvojkou

Úpravy a nastavenia funkcií

Keďže kamera nie je vybavená displejom, je dobré si nastaviť jej funkcie pred prvým nahrávaním. Popis jednotlivých funkcií nájdete v nasledujúcej časti. Pred umiestnením kamery na sklo sa uistite, či je napájací kábel dostatočne dlhý pre zamýšľané zapojenie.

Umiestnenie kamery na čelné sklo bez displeja

Pokiaľ ide o ideálne umiestnenie, výrobca odporúča priestor medzi vnútorným spätným zrkadlom a čelným sklom. Takto kamera bráni vo výhľade len minimálne a policajti by ju mali tolerovať. Ak sa chcete dozvedieť viac o legislatíve týkajúcej sa kamier do auta v Slovenskej republike, pripravili sme pre vás stručný prehľad.

Na rozdiel od kamery TrueCam M11 GPS 4K nie je recenzovaný model vybavený displejom. Hľadanie miesta s najlepším výhľadom kamery sa tak môže zdať nemožné. Tu však prichádza na rad už spomínaná aplikácia Kacam. Tú je v tomto momente potrebné spárovať s kamerou prostredníctvom Wi-Fi. Pri párovaní kamery postupujte podľa nasledujúcich krokov:

 • stiahnite si aplikáciu Kacam z obchodu App Store alebo Google Play,
 • zapnite Wi-Fi na autokamere podržaním tlačidla na boku na tri sekundy,
 • zapnite Wi-Fi na smartfóne a pripojte sa k autokamere,
 • spustite aplikáciu Kacam a vyberte kameru.

Po úspešnom spárovaní sa zobrazia aktuálne zábery a vy môžete doladiť ideálne umiestnenie.

Sklo by malo byť v mieste pripevnenia čisté a suché. Ideálna teplota na aplikáciu lepiacej pásky je 20 až 40 °C. Pred nalepením odporúčame vyskúšať umiestnenie "nasucho". Samolepiacu pásku nechajte zakrytú a kameru priložte na sklo, kým nenájdete najlepšiu polohu. Nezabudnite, že je vybavená otočným mechanizmom, ktorý umožňuje naklonenie obrazu smerom nadol približne o 95°.

Autokamera a držiak majú medzi sebou posuvný spoj so zúbkami. Po umiestnení na sklo tak možno kameru odpojiť a uložiť mimo vozidla. Spoj je veľmi pevný, takže na jeho odpojenie je potrebná pomerne veľká sila.

Napájanie autokamery

Napájanie palubnej kamery zabezpečuje microUSB kábel, adaptér do 12 V zásuvky (zapaľovač) a superkondenzátor. Kamera TrueCam H7 GPS nemá zabudovanú batériu. Namiesto batérie je zabudovaný superkondenzátor. Ten lepšie odoláva teplotným výkyvom a výkyvom napájacieho napätia a jeho používanie je tiež na tento účel bezpečnejšie.

Autokamera je preto určená na používanie len po pripojení k zdroju napájania.

128 GB microSD karta – stačí na bežné používanie autokamery?

Kamera TrueCam H7 GPS podporuje pamäťové karty typu microSD s maximálnou kapacitou 128 GB. Veľkosť súborov s náhravkami závisí od zvoleného rozlíšenia. Kamera podporuje rozlíšenie 1080p a 1440p, obe so snímkovacou frekvenciou 30 FPS.

To nie je najvyššia kvalita spomedzi ponúkaných modelov. Chýba jej aj rozlíšenie 4K, ktoré nájdete napríklad v modeli TrueCam H25 GPS 4K. V kontexte maximálnej kapacity 128 GB je však nižšie rozlíšenie vhodnejšie. Ani pri výbere jednej z možností by kapacita nemala byť limitujúcim faktorom.

Kde kúpiť TrueCam H7 GPS
TrueCam H7 GPS
Hodnotenie
3.6/5

Funkcie autokamery TrueCam H7 GPS

Model H7 nepatrí medzi najdrahšie autokamery v ponuke, a preto sa stretnete s menším počtom funkcií. Na druhej strane ide o dobre vybavený model pre menej náročných používateľov.

Široký dynamický rozsah (WDR)

Široký dynamický rozsah (wide dynamic range) umožňuje kamere rýchlo sa prispôsobiť náhlym zmenám osvetlenia. Výsledkom by mal byť dobre viditeľný obraz, napríklad pri rýchlych zmenách svetla a tieňa alebo pri nočnej jazde v meste.

Cyklické nahrávanie

Nahrávanie v slučke je pri autokamerách štandardom. Táto funkcia sa používa na automatické prepísanie najstarších záznamov, keď je pamäť na karte microSD plná. Vďaka tomu sa nemusíte starať o pravidelné ručné mazanie záznamov.

Ochrana nahrávky

Čo ak sa na ceste stane niečo, čo by ste chceli ochrániť pred automatickým vymazaním? Stlačením tlačidla sa aktuálny záznam umiestni do chráneného priečinka. Za všetko, čo je umiestnené v tomto priečinku, nesiete zodpovednosť vy, nie kamera. Súbory zostanú v priečinku, kým ich neodstránite.

G-senzor

G-senzor v kamere sa používa na automatickú ochranu záznamu v prípade nárazu. Ak autokamera zistí náraz, uzamkne aktuálny záznam v chránenom priečinku. Funkcia ponúka tri nastavenia citlivosti. Výrobca upozorňuje, že ak nastavíte najvyššiu citlivosť, môže to spôsobiť samovoľnú ochranu súborov a zaplnenie karty pri jazde po hrboľatých cestách.

Varovanie výrobcu je na mieste. Keď sme nastavili najvyššiu citlivosť a vyrazili sme na hrboľatú cestu, signál uzamknutia záznamu sa ozval každých 20 sekúnd.

Timelapse

Táto funkcia slúži na zachytenie videa snímaním snímok s frekvenciou 0,2, 0,5 alebo 1 s. Ak kamera nahráva v zaparkovanom aute, môžete pomocou tejto funkcie sledovať situáciu okolo neho vo vašej neprítomnosti. Samozrejme, je potrebné, aby kamera do auta mala nepretržité napájanie.

V starších vozidlách je to zapaľovač, ktorý je aktívny aj po vypnutí zapaľovania. Pri väčšine moderných USB zásuviek alebo 12 V zásuviek s touto možnosťou nemôžete počítať. Po vypnutí zapaľovania sa zásuvky vypnú okamžite alebo s krátkym oneskorením a táto funkcia pri nich nebude k dispozícii. Ak by ste ju napriek tomu chceli používať, odporúčame vám tzv."Hardwire kit", ktorý pripojí autokameru priamo k akumulátoru vozidla.

Hlasová asistencia a zvuková signalizácia

Tieto funkcie sú pre H7 GPS tak trochu špecialitou. Modely s displejom nepotrebujú zvukovú signalizáciu, pretože všetky nastavenia sú vizualizované. V recenzovanom modeli bez displeja vás ženský hlas informuje o pripojení zariadenia cez WiFi, úspešnom formátovaní pamäťovej karty alebo jej chybe. Jazyk hlasového asistenta je len anglický, čo môže byť pre niektorých používateľov prekážkou. Zvuky potom sprevádzajú napríklad zapnutie a vypnutie kamery v aute.

Ovládanie by bolo vhodné doladiť

Keďže kamera nemá zabudovaný displej, ovládacích prvkov je minimum. Máme na mysli len tlačidlo resetovania a tlačidlo so symbolom Wi-Fi. Druhé menované tlačidlo má nasledujúce funkcie:

 • Stlačenie tlačidla - ochrana záznamu pred automatickým vymazaním.
 • Podržanie tlačidla na tri sekundy - vypnutie/zapnutie Wi-Fi.
 • Podržanie tlačidla na desať sekúnd - naformátuje pamäťovú kartu.
 • Dvojité stlačenie - prepína medzi 2,4 GHz a 5 GHz Wi-Fi.

Posledná uvedená funkcia (zmena frekvencie Wi-Fi) má pre bežného používateľa malý význam. Keďže prenos videa nie je náročnou operáciou, nie je potrebné prepínať frekvenciu.

V aplikácii sú k dispozícii ďalšie funkcie

Niekoľkokrát spomínaná aplikácia s nešťastným názvom Kacam ponúka ďalšie možnosti nastavenia. Nahrádza tlačidlá a displej na kamere. V aplikácii nájdete predovšetkým všetky záznamy a živý náhľad z prednej a zadnej kamery, ak ju máte zakúpenú. Aj tieto nastavenia nájdete v aplikácii:

Kde kúpiť TrueCam H7 GPS
TrueCam H7 GPS
Hodnotenie
3.6/5
 • rozlíšenie nahrávky,
 • dĺžka slučky,
 • WDR,
 • Timelapse,
 • časová známka a GPS známka vo videu,
 • citlivosť G-senzora,
 • videa kodek a frekvenciu,
 • mikrofón,
 • hlasitosť,
 • detekcia radarov,
 • meno vodiča
 • a ďalšie.

Bez smartfónu je funkčnosť kamery TrueCam H7 GPS obmedzená

Pri nastavovaní autokamery sme sa dostali do bodu, keď bolo používanie smartfónu nevyhnutné. Nešlo len o nastavenie funkcií, ale aj o samotnú inštaláciu. Ako uvádzame v časti Inštalácia, kamera nemá displej a jej aktuálny obraz sa zobrazuje len s odozvou v aplikácii smartfónu.

Okrem inštalácie nebudú k dispozícii ani vyššie uvedené nastavenia. Ak ste teda používateľom tlačidlového telefónu, vyskúšajte radšej TrueCam M11 GPS 4K s displejom.

Aplikácia Kacam má však svoje muchy. Asi najväčšou chybou je neustále zapínanie nahrávania po návrate z nastavení alebo archívu. Ďalším negatívom sú chyby v jej naprogramovaní. Niekoľkokrát sa nám napríklad stalo, že sme museli kameru po odstránení záznamu z archívu reštartovať, aby sa znovu obnovilo pripojenie k Wi-Fi. Aj prvé pripojenie po nastúpení do auta si niekedy vyžiadalo niekoľko pokusov. Niekedy sa používateľské rozhranie úplne zaseklo a bolo potrebné znova reštartovať nielen kameru, ale aj aplikáciu.

Kvalita záznamu TrueCam H7 GPS

Denné zábery sú zaznamenávané v solídnej kvalite. Rozlíšenie QHD umožňuje prečítať poznávaciu značku na vzdialenosť približne 10 metrov. Farby majú dobrú sýtosť, ale bez použitia CPL filtra sa na zázname objavujú odrazy od palubnej dosky.

Problémom je aj priame svetlo do objektívu, ktoré výrazne ovplyvňuje kvalitu obrazu. Funkcia WDR nie je tak dobre vyladená ako na drahších modeloch TrueCam. Druhou možnosťou je použitie už spomínaného filtra CPL, ktorý okrem odrazov zmierni aj priame svetlo.

Príklad situácie, kedy je filter CPL skutočne nepostrádateľným príslušenstvom, je demonštrovaný na obrázku nižšie.

Odlesky znižujú kvalitu záberov napriek funkcii WDR
Odlesky znižujú kvalitu záberov napriek funkcii WDR

Nočné záznamy sú dobré, ale obsahujú veľa šumu. Na vzdialenosť viac ako 5 metrov sotva rozoznáte poznávaciu značku. Reflexné povrchy odrážajú svetlo z reflektorov vozidla, čím sa zhoršuje ich čitateľnosť. Situácia nie je lepšia ani s CPL filtrom. Priame svetlo dopadajúce na autokameru je síce zmiernené, ale každý zdroj je doplnený silným prstencom lúčov, čo pôsobí rušivo.

Často kladené otázky a odpovede

Má TrueCam H7 GPS zabudovanú batériu?

Stručnou odpoveďou je nie. Namiesto zabudovanej batérie je model vybavený superkondenzátorom, ktorý je o niečo bezpečnejší pri teplotných a napäťových výkyvoch. Kamera však musí byť počas nahrávania vždy pripojená k adaptéru.

Má TrueCam H7 GPS zadnú kameru?

Zadná kamera je v tomto modeli doplnkovou výbavou. Za približne 40 eur môžete záznam z kamery rozšíriť o zadný pohľad. Kamera TrueCam H7 GPS má na boku konektor na pripojenie zadnej kamery pomocou kábla.

Aplikácia TrueCam - na čo je dobrá?

Autokamery TrueCam sa môžu pripojiť k aplikácii Kacam alebo Roadcam prostredníctvom Wi-Fi. Pri kamere H7 GPS je používanie aplikácie Kacam nevyhnutné na montáž a následné nastavenie všetkých dôležitých funkcií.

Kde kúpiť TrueCam H7 GPS
TrueCam H7 GPS
Hodnotenie
3.6/5

Záver – Pre koho je kamera TrueCam H7 GPS vhodná?

Kamera TrueCam H7 GPS ponúka solídne zábery s maximálnym rozlíšením 1440p pri 30 FPS. Kamera je určená pre menej náročných používateľov, ktorí sú zvyknutí používať smartfóny. Model ponúka niekoľko praktických funkcií vrátane G-senzora, zvukovej a hlasovej signalizácie, WiFi pripojenia a WDR.

Inštalácia autokamery je jednoduchá a vďaka zrozumiteľnému návodu trvá len niekoľko minút. V balení nájdete aj niekoľko doplnkov, ktoré vám s ňou pomôžu. K dispozícii je aj ochranné puzdro na uloženie kamery, keď ju nepoužívate. Kamera do auta H7 GPS podporuje karty microSD s kapacitou až 128 GB. Vzhľadom na maximálne rozlíšenie je táto kapacita dostatočná na bežné dochádzanie do práce alebo dlhšie medzimestské cesty.

Ak hľadáte kameru do auta s displejom a viacerými funkciami, odporúčame kameru TrueCam M11 GPS 4K. Ak hľadáte čo najmenšiu kameru za rozumnú cenu, vyskúšajte TrueCam H5 WiFi s displejom a zaujímavými funkciami.

Recenzia: autokamera TrueCam H7 GPS
 • Kvalita záznamu
 • Funkcie
 • Ovládanie
 • Inštalácia
3.6

Nenápadná autokamera so zaujímavým príslušenstvom

Kamera do auta TrueCam H7 GPS ponúka pekné záznamy v rozlíšení 1440p. Inštalácia, nastavenie a ovládanie kamery sú jednoduché. Balenie modelu obsahuje niekoľko praktických doplnkov, ktoré zvyšujú komfort používania. Kamera podporuje aj ďalšie príslušenstvo, napríklad CPL filter alebo zadnú kameru. Medzi funkciami nájdete aj sledovanie radarov, G-senzor alebo cyklické nahrávanie. Ak hľadáte kompaktnú a cenovo dostupnú kameru do auta, H7 GPS môže byť pre vás tou správnou voľbou.

Klady

 • Kompaktné rozmery
 • Funkcia Timelapse
 • Ochrana záznamu
 • Podpora zadnej kamery
 • Ochranné puzdro

Zápory

 • Aplikácia Kacam má nedostatky
 • Zle prístupný microSD slot
 • Nižšia kvalita záznamu v noci
 • Závislosť od smartfónu
Tento článok pripravil autor na základe skutočných skúseností s produktom. Hodnotenie môže byť ovplyvnené subjektívnymi dojmami autora.
Autor: Martin Dajča
Autor: Martin Dajča
Som študent, ktorý rád pretvára svoje skúsenosti a zložité myšlienky do zrozumiteľného jazyka pre spotrebiteľov. Vo voľnom čase rád behám, bicyklujem a chodím na túry po okolí. V mojom portfóliu sa preto nachádzajú recenzie inteligentných hodiniek, kamier do auta a mnohých ďalších pomôcok pre každodenný život.
Ako sa vám páčil tento článok?
4.7/5 - (7 hlasovanie)
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Súvisiace recenzie

Recenzia: autokamera TrueCam H7 GPS
TrueCam H7 GPS
Hodnotenie: 3.6/5
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram