ITmix.cz logo

Recenzia: akčná kamera Niceboy Vega X 8K

Silné stránky
 • Široká ponuka režimov
 • Zaujímavé funkcie
 • Dodané príslušenstvo
 • Kvalita denných záznamov
 • Konštrukcia pôsobí solídne
 • Zámok displeja
 • Dobrá výdrž batérie
Slabé stránky
 • Kamera nemá otvor so závitom
 • Vyššia cena
 • Možné prehriatie

Akčná kamera Niceboy Vega X 8K si vás získa svojimi rozmanitými možnosťami záznamu, odolnou konštrukciou a praktickými funkciami. Kamera disponuje aj elektronickou stabilizáciou a funkciou snímania fotografií. Balenie akčnej kamery obsahuje celý rad držiakov a úchytov, takže ju môžete umiestniť prakticky kamkoľvek.

Často kladené otázky a odpovede

Je kamera Niceboy Vega X 8K vodotesná?

Áno, kamera je vodotesná do hĺbky 12 metrov bez použitia puzdra (nie je súčasťou balenia), a preto je vhodná aj na nahrávanie rôznych vodných športov.

Aký typ pamäťovej karty je vhodný pre Niceboy Vega X 8K?

Kamera vyžaduje na nahrávanie pamäťovú microSD kartu s kapacitou až 128 GB. Pri nahrávaní v rozlíšení 4K je dôležitá aj rýchlosť zápisu. Pre toto rozlíšenie by mala pamäťová karta patriť do rýchlostnej triedy U3.

Má Niceboy Vega X 4K stabilizáciu?

Akčná kamera je vybavená elektronickou stabilizáciou X-Smooth 2.0, ktorá kompenzuje izolované nárazy a chvenie kamery.

Obsah balenia

Balenie kamery je rozdelené na dve časti. Jedna obsahuje kameru v pene, druhá obsahuje menšiu krabičku s príslušenstvom. Množstvo príslušenstva v balení nás príjemne prekvapilo, pretože výrazne rozširuje možnosti využitia kamery. Pri rozbaľovaní sme narazili na nasledujúce položky:

 • akčná kamera Niceboy Vega X 8K,
 • montážny rám,
 • J-mount na riadidlá,
 • fast plug-in,
 • adaptér na statív,
 • redukcia na statív,
 • samolepiace držiaky,
 • náhradné samolepiace plochy,
 • zacvakávacie držiaky,
 • montážne popruhy,
 • sťahovacie pásky
 • napájací kábel
 • a utierku z mikrovlákna.

Široká ponuka doplnkového príslušenstva v základnom balení je veľkou výhodou oproti prémiovým akčným kamerám ako GoPro HERO11 a HERO12, ktorej balenie obsahuje len to nevyhnutné. Tá však ponúka za vyššiu cenu kvalitnejšie záznamy a širšiu ponuku praktických funkcií.

Technické parametre

Kamera Niceboy Vega X 8K vás vo svojej cenovej kategórii zaujme najmä natívnym rozlíšením 4K, ktoré možno interpolovať až na 8K. Vega X 8K ponúka množstvo praktických funkcií, ktorým sa budeme venovať nižšie. Teraz sa pozrime na technické špecifikácie tejto kamery, ktoré sú adekvátne jej cene. Ak vás zaujíma, akých funkcií a hodnôt by ste sa mali držať pri jej kúpe, pozrite si náš článok o tom, ako vybrať akčnú kameru.

Názov parametraHodnota
Max. rozlíšenie8K (pri 15 FPS)
Max. snímkovacia frekvencia240 FPS (pri 720p)
Max. rozlíšenie fotografií64 Mpx
Svetelnosť objektívuf/2,5
StabilizáciaElektronická
Typ displejaFarebný, zadný dotykový
Uhlopriečka displeja2" (zadný), 1,3" (predný)
Vodotesné puzdroNie (kamera je vodotesná do 12 m)
MikrofónÁno
KonektivitaWi-Fi, USB-C a microHDMI
Max. kapacita microSD karty128 GB
Kapacita batérie1050 mAh
Výdrž batérie pri nahrávaní v rozlíšení 4K80 minút
Rozmery (V x Š x H)6,4 x 4,1 x 3,2 cm
Hmotnosť bez príslušenstva135 g

Funkcie Niceboy Vega X 8K

Okrem funkcií, ktoré zlepšujú kvalitu vašich záznamov, ponúka kamera Niceboy Vega X 8K množstvo režimov nahrávania a snímania, ktoré rozšíria vaše možnosti pri nahrávaní športových a iných aktivít. V nasledujúcej časti sa na tieto funkcie pozrieme bližšie, aby ste mohli lepšie posúdiť, či ich využijete naplno.

Stabilizácia

Pri zaznamenávaní dynamických aktivít je veľmi dôležitá stabilizácia. Stabilizácia by mala byť schopná do určitej miery eliminovať chvenie a rozmazanie. Kamera je vybavená elektronickou stabilizáciou X-Steady 2.0, ktorá má svoje medzery, ale na bežné používanie by mala stačiť. Pod bežným používaním rozumieme napríklad nahrávanie:

 • jazdy autom po upravených cestách,
 • výstupu po turistickom chodníku,
 • jazdy na bicykli po cyklochodníku,
 • potápania,
 • selfie záberov
 • alebo statických záberov aktivít.

V nastaveniach sú k dispozícii dve ďalšie možnosti, ako stabilizáciu úplne vypnúť alebo zapnúť iný druh stabilizácie ako X-Steady 2.0. Výrobca tento druh neuvádza, čo hodnotíme ako mierny nedostatok. Pri našom testovaní bola účinnosť stabilizácie najvyššia pri možnosti X-Steady 2.0.

Vypnutá stabilizácia
Zapnutá stabilizácia
Zapnutá stabilizácia X-steady 2.0

Široký dynamický rozsah

Čím širší je dynamický rozsah akčnej kamery, tým lepšie dokáže udržať vyvážené osvetlenie v celej scéne. Inými slovami, je to rozsah medzi najsvetlejšími a najtmavšími oblasťami scény, v ktorom kamera dokáže zachovať detaily a kvalitu záberu. Kamera Niceboy Vega X 8K ponúka pomerne dobrý dynamický rozsah, a čo viac, pri rýchlych zmenách scény z neosvetlenej na osvetlenú sa dokáže pomerne rýchlo prispôsobiť novým podmienkam.

Režimy nahrávania a snímania

Jednou zo silných stránok kamery je ponuka režimov záznamu. Orientácia vo výbere režimov je jednoduchá, pretože ponuka na ich výber je kedykoľvek dostupná z obrazovky nahrávania. Nastavenia sú pre každý režim individuálne a sú dostupné aj z hlavného zobrazenia. Ponuka režimov z možností ako napr:

 • Timelapse - umožňuje zaznamenávať zmeny, ktoré sa dejú veľmi pomaly v priebehu času.
 • Slow motion - kamera používa vyššiu snímkovaciu frekvenciu (120 až 240 FPS) na zaznamenávanie spomalených záberov na úkor vyššieho rozlíšenia.
 • Režim voda - pod vodou dokáže kamera automaticky korigovať zmeny farieb.
 • Režim auto - po zapnutí zapaľovania vo vozidle kamera automaticky začne nahrávať. Vypnutie je zatiaľ manuálne, keďže v čase nášho testovania ide len o režim beta.
 • Krátke video - nahráva video s nastaviteľnou dĺžkou od 15 do 30 sekúnd.
 • Video + foto - kamera počas každých dvoch sekúnd záznamu urobí fotografiu vo zvolenom rozlíšení videa.

Rôzne režimy máte k dispozícii aj v súvislosti s fotografovaním. Ponuka pozostáva z možností, ako sú časozberné snímanie, časovač, sériové snímanie, dlhá expozícia alebo snímanie vo formáte RAW.

Webová kamera

Po pripojení akčnej kamery k počítaču prostredníctvom USB kábla máte k dispozícii ďalšiu funkciu, ktorou je webová kamera. Výrobca v návode uvádza, že po pripojení kamery stačí pomocou tlačidla OK (uzávierka) zmeniť režim z režimu ukladania na režim webovej kamery a kamera bude pripravená na prenos. Počas nášho testovania sa to však nestalo. Po zmene režimu nebolo možné kameru používať v aplikáciách, ako sú Skype, Microsoft Teams alebo kamera systému Windows 10.

Príslušenstvo

V balení akčnej kamery nájdete pomerne širokú škálu príslušenstva, ktoré vám umožní umiestniť ju prakticky kamkoľvek. Ponuka príslušenstva sa však výrazne nelíši v porovnaní s konkurenčnými modelmi, ako je napríklad Lamax X7.2. V tejto časti sa stručne pozrieme na príslušenstvo, ktoré nájdete v balení.

Plastový montážny rám

Keďže v balení nenájdete vodotesné puzdro, montážny rám bude pravdepodobne najčastejšie používaným príslušenstvom. Je to preto, že kamera nemá žiadne držiaky ani statívové závity. Vďaka tomu je rám nevyhnutný na kombinovanie príslušenstva. Na rozdiel od vodotesných puzdier rám nijako nezakrýva ovládacie prvky kamery, ale zároveň neponúka vyššiu úroveň ochrany.

Kde kúpiť Niceboy Vega X 8K
Niceboy Vega X 8K
Hodnotenie
4.2/5

Rôzne typy držiakov

 • Držiak na riadítka - používa sa predovšetkým na upevnenie kamery na riadidlá alebo iné valcové predmety. Na zabezpečenie polohy sa používa dvojica závitov a gumový povrch po obvode držiaka.
 • Trojosové držiaky - sú určené na pripojenie rôznych typov ďalšieho príslušenstva. V balení nájdete tri držiaky tohto druhu s rôznymi veľkosťami a orientáciou ich úchytov.
 • Príslušenstvo pre statív - balenie obsahuje rýchly zásuvný držiak so štandardizovaným otvorom pre statívový závit. Okrem toho máte k dispozícii aj držiak so závitom na použitie so statívom s opačnou orientáciou.
 • Samolepiace držiaky - pomocou týchto držiakov môžete kameru pripevniť napríklad na prilbu alebo iný rovnejší povrch.
 • J-mount a fast plug-in - kompatibilné so samolepiacimi držiakmi a remienkami na pripevnenie kamery napríklad na zápästie.

Ďalšie príslušenstvo

V balení nájdete aj sťahovacie pásky, náhradné samolepiace plochy alebo popruhy s prackou či suchým zipsom. K dispozícii je aj malá handrička z mikrovlákna na leštenie displejov. V balení nám trochu chýbalo praktické cestovné puzdro, s ktorým sme sa stretli napríklad pri modeli Lamax X7.2.

Kvalita videa a fotografií

Akčná kamera je z výroby nastavená na nahrávanie v rozlíšení 4K pri snímkovacej frekvencii 60 FPS. To je kombinácia, ktorá ponúka na dnešné pomery plynulý a pomerne detailný obraz. V prípade, že kamera Niceboy Vega X 8K nie je vystavená väčším problémom (horšie svetlo alebo prudké pohyby a nárazy), môže svojho používateľa dokonca príjemne prekvapiť.

Denné svetlo je pre kameru ideálne

Za bežného denného svetla majú farby na záberoch dobrú sýtosť a v rozlíšení 4K vám neunikne väčšina detailov. Stabilizácia dokáže kompenzovať najmä jednotlivé nárazy a ojedinelé otrasy. Počas našej rýchlej jazdy na bicykli bez odpruženia po štrkovom teréne stabilizácia síce fungovala, ale zábery boli trochu sklamaním.

Na stabilnejšie záznamy jazdy na bicykli po nerovnom teréne odporúčame umiestniť kameru napríklad na prilbu alebo hruď.

Záznamy sú výrazne rozmazané a nejasné, čo môžeme do určitej miery pripísať umiestneniu kamery na riadidlách. Pri jazde po bežnejšom asfaltovom teréne sú však zábery stabilné a uspokojivé. K vyššej kvalite záberov prispelo aj spomalenie jazdy, aby stabilizácia "stíhala" kompenzovať väčšie nerovnosti.

Pokiaľ ide o zvuk, jeho kvalita opäť závisí od viacerých premenných. Rýchla jazda v kombinácii s nerovnosťami počas nášho testovania viedla k množstvu zvukových artefaktov. Ich zdrojom bol nielen jazdný povrch, ale aj vietor. V tomto smere sme od kamery očakávali trochu viac, keďže aj v podstate o polovicu lacnejší Lamax X7.2 ponúka funkciu redukcie šumu. Ani od nej nemožno očakávať zázraky, ale v niektorých prípadoch mal záznam s redukciou šumu jednoducho navrch.

Na druhej strane Niceboy Vega X 8K ponúka v porovnaní so zástupcom Lamax výrazne kvalitnejší záznam a širšie možnosti nahrávania.

Fotenie za denného svetla nie je pre kameru problém, no jej výsledky sa bohužiaľ nedajú porovnať ani s výsledkami smartfónov nižšej triedy. Sýtosť farieb síce neurazí, ale kvôli absencii automatického zaostrovania nemôžete očakávať detailné snímky. Príklady fotografií sú priložené nižšie.

Spomalené zábery nás príjemne prekvapili

Režim spomalených záberov sme testovali v rozlíšení 1080p pri 120 FPS a 720p pri 240 FPS. V oboch prípadoch hodnotíme výsledné záznamy veľmi pozitívne. Hoci svetelné podmienky neboli ideálne, spomalené zábery nestratili na kvalite z hľadiska detailov ani osvetlenia. Obe tieto nastavenia ponúkajú plynulé záznamy a široké možnosti využitia.

Nočný záznam – slabina mnohých akčných kamier

V noci, keď bolo jediným zdrojom svetla počas nahrávania pouličné osvetlenie, sú záznamy veľmi málo detailné a obsahujú veľa šumu. Od objektívu so svetelnosťou f/2,5 však v týchto podmienkach nemôžete očakávať to najlepšie. Akčné kamery sú určené predovšetkým na nahrávanie pri dobrom osvetlení, pri ktorom sa zvyčajne odohrávajú športové alebo iné dynamické aktivity.

Na záver a pre úplnosť nášho testu pripájame aj snímku zo série nočných fotografií. Všimnite si, že v porovnaní s videozáznamom zaznamenala kamera počas snímania fotografií oveľa viac svetla. Fotografia však obsahuje viac šumu a úroveň detailov je pomerne nízka.

Nočné snímky obsahujú pomerne veľa šumu a málo detailov
Nočné snímky obsahujú pomerne veľa šumu a málo detailov

Ovládanie kamery

Kamera sa ovláda najmä pomocou zadného dotykového displeja. Je citlivý a podporuje aj gestá, pomocou ktorých môžete napríklad spustiť Wi-Fi, uzamknúť displej alebo prejsť do nastavení. Keď je displej uzamknutý, deaktivuje sa nielen dotykové ovládanie, ale aj ovládanie tlačidlami. Tým sa dostávame k ďalším ovládacím prvkom, ktorými sú dve tlačidlá na hornej strane a jedno na boku. Jedno horné tlačidlo slúži ako zámok, druhé sa používa na zmenu aktívneho displeja. Posledné tlačidlo na boku slúži predovšetkým na zapnutie a vypnutie kamery.

Diaľkové ovládanie prostredníctvom aplikácie

Ďalšou možnosťou ovládania je aplikácia YUTUPro, ktorú nájdete v obchodoch Google Play a App Store. Aplikácia sprístupňuje prakticky všetky nastavenia, ktoré nájdete priamo v kamere. Slúži predovšetkým na diaľkové ovládanie, ale ponúka aj možnosť prezerania, sťahovania a odstraňovania záznamov alebo obrázkov.

Spárovanie kamery so smartfónom je jednoduché a jednotlivé kroky sa zobrazujú na obrazovke kamery po aktivácii WiFi. Hoci aplikácia ponúka množstvo praktických možností, je pomerne nestabilná. Pri našom testovaní sme zaznamenali niekoľko prípadov, keď svojvoľne zastavila alebo spustila nahrávanie, stratila spojenie s kamerou alebo prestala reagovať.

Kde kúpiť Niceboy Vega X 8K
Niceboy Vega X 8K
Hodnotenie
4.2/5

Displej

Kamera je vybavená dvojicou LCD displejov. Zadný 2" displej je hlavný a slúži na ovládanie kamery, prehrávanie záznamov, zmenu nastavení a organizáciu úložiska. Displej je dotykový a je pomerne dobre čitateľný aj na priamom slnku, čo oceňujeme.

Na priamom slnečnom svetle je predný displej celkom dobre čitateľný
Na priamom slnečnom svetle je predný displej celkom dobre čitateľný

Predný displej sa nachádza vedľa objektívu a má uhlopriečku 1,3". Tento displej nie je dotykový a slúži len na sledovanie diania v objektíve, napríklad pri tvorbe selfie alebo vlogov. Aj keď tento displej nie je dotykový, stále zobrazuje používateľské prostredie ako na hlavnom displeji. Na priamom slnečnom svetle je o niečo ťažšie čitateľný ako hlavný displej, ale svoj účel plní.

Zadný displej tiež slúži svojmu účelu
Zadný displej tiež slúži svojmu účelu

Niceboy Vega X 8K ponúka šetrič obrazovky, ktorý môže výrazne predĺžiť výdrž batérie. V nastaveniach máte niekoľko možností času nečinnosti, po ktorom sa displej vypne. Toto nastavenie platí pre predný aj zadný displej, čo hodnotíme pozitívne.

Výdrž batérie

To, ako dlho vydrží Niceboy Vega X 8K na batériu, závisí od spôsobu používania. S rastúcim rozlíšením a počtom snímok za sekundu sa zvyšujú aj nároky na batériu. To isté platí aj pre aktívne funkcie (stabilizácia a pod.) či zvolený režim nahrávania. Výrobca uvádza, že počas nahrávania v rozlíšení 4K pri 30 FPS, aktívnom šetriči obrazovky a aktívnom mikrofóne môže výdrž batérie dosiahnuť 80 minút.

Dodávaná batéria ponúka kapacitu 1050 mAh
Dodávaná batéria ponúka kapacitu 1050 mAh

V našom teste kamera pri tomto nastavení nahrávala 67 minút, čo môže byť spôsobené ďalšími nastaveniami kamery, ktoré výrobca neuvádza alebo opotrebovaním dodávanej 1050 mAh batérie. Nabíjanie z vybitia na 100 % pomocou dodaného USB kábla a štandardného 18 W sieťového adaptéra trvalo približne 3,5 hodiny.

Odolnosť kamery

Kamera Niceboy Vega X 8K je vodotesná do hĺbky 12 metrov bez príslušenstva. Výrobca však neuvádza presné hodnotenie IP, takže odolnosť voči pevným časticiam zostáva neznáma. Balenie kamery obsahuje iba rámček, ktorý umožňuje pripevniť ku kamere ďalšie príslušenstvo a nemá vyslovene ochrannú funkciu.

Záver – pre koho je akčná kamera Niceboy Vega X 8K vhodná?

Ak hľadáte akčnú kameru s vysokým rozlíšením a rôznymi režimami záznamu, Niceboy Vega X 8K môže byť pre vás tou správnou voľbou. Okrem iného ponúka režimy, ako je spomalený záber alebo časozberný záznam. Na nahrávanie pod vodou je kamera vybavená elektronickou korekciou farieb a v prípade potreby ju môžete použiť aj ako autokameru. Medzi ponúkané funkcie patrí aj elektronická stabilizácia a široký dynamický rozsah.

Na druhej strane by sme akčnú kameru neodporúčali na nahrávanie s vyšším rizikom poškodenia kamery, pretože v balení nenájdete ochranné puzdro. Problémom môžu byť aj výrazné a časté otrasy, s ktorými si stabilizácia pravdepodobne neporadí.

Recenzia: akčná kamera Niceboy Vega X 8K
 • Kvalita videa
 • Kvalita fotografie
 • Ovládanie
 • Funkcie
 • Príslušenstvo
4.2

Vodotesná kamera s praktickým príslušenstvom a zaujímavými funkciami

Akčná kamera Niceboy Vega X 8K si vás získa svojimi rozmanitými možnosťami záznamu, odolnou konštrukciou a praktickými funkciami. Kamera disponuje aj elektronickou stabilizáciou a funkciou snímania fotografií. Balenie akčnej kamery obsahuje celý rad držiakov a úchytov, takže ju môžete umiestniť prakticky kamkoľvek.

Klady

 • Široká ponuka režimov
 • Zaujímavé funkcie
 • Dodané príslušenstvo
 • Kvalita denných záznamov
 • Konštrukcia pôsobí solídne
 • Zámok displeja
 • Dobrá výdrž batérie

Zápory

 • Kamera nemá otvor so závitom
 • Vyššia cena
 • Možné prehriatie
Tento článok pripravil autor na základe skutočných skúseností s produktom. Hodnotenie môže byť ovplyvnené subjektívnymi dojmami autora.
Autor: Martin Dajča
Autor: Martin Dajča
Som študent, ktorý rád pretvára svoje skúsenosti a zložité myšlienky do zrozumiteľného jazyka pre spotrebiteľov. Vo voľnom čase rád behám, bicyklujem a chodím na túry po okolí. V mojom portfóliu sa preto nachádzajú recenzie inteligentných hodiniek, kamier do auta a mnohých ďalších pomôcok pre každodenný život.
Ako sa vám páčil tento článok?
5/5 - (1 hlasovanie)
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Súvisiace recenzie

Recenzia: akčná kamera Niceboy Vega X 8K
Niceboy Vega X 8K
Hodnotenie: 4.2/5
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram