ITmix.cz logo

Recenzia: akčná kamera Lamax W10.1

Silné stránky
 • Účinná stabilizácia
 • Čitateľné displeje
 • Jednoduché ovládanie
 • Diaľkové ovládanie je súčasťou balenia
 • Otvor na statív na kamere
 • Solídna výdrž batérie
Slabé stránky
 • Horšia ergonómia držiakov
 • Nepresný indikátor stavu batérie

Akčná kamera Lamax W10.1 ponúka solídne zábery v rozlíšení 4K pri 60 FPS. Jej balenie obsahuje nadštandardné príslušenstvo vrátane diaľkového ovládania a statívu. Medzi funkcie kamery patrí slow motion, timelapsee a účinná stabilizácia. Kamera je vybavená dvojicou displejov, z ktorých zadný je dotykový. Vďaka vodotesnému telu sa s ním môžete potápať až do hĺbky 12 metrov a s puzdrom až do 40 metrov.

Aké má Lamax W10.1 rozlíšenie?

Maximálne rozlíšenie v bežnom režime nahrávania je 6K a pre časozberné video je k dispozícii rozlíšenie 8K. Obe rozlíšenia sú však interpolované. Natívne rozlíšenie je maximálne 4K.

Je kamera Lamax W10.1 vodotesná?

Model Lamax W10.1 je vodotesný do hĺbky 12 metrov bez príslušenstva. Keď je kamera vložená do plastového priehľadného puzdra, ponor môže dosiahnuť 40 metrov.

Aké pameťové karty podporuje Lamax W10.1?

Kamera podporuje pamäťové karty microSD s kapacitou až 256 GB. Okrem dostatočnej kapacity musí mať pamäťová karta rýchlostnú triedu UHS-I U3.

Obsah balenia Lamax W10.1

Množstvo príslušenstva v balení fotoaparátu hodnotíme pozitívne, najmä v porovnaní s konkurenčnými fotoaparátmi vyššej cenovej kategórie. Ako sa môžete dozvedieť z nášho unboxingu, viac ako polovicu balenia tvorí montážne príslušenstvo. Počas rozbaľovania sme teda narazili na nasledujúce položky:

 • akčná kamera Lamax W10.1,
 • vodotesné puzdro do hĺbky 40 metrov,
 • mini statív,
 • držiak na riadidlá,
 • fast plug-in,
 • J-mount,
 • tri trojosové držiaky,
 • statívové redukcie,
 • samolepiace držiaky,
 • náhradné samolepiace plochy,
 • sťahovacie pásky,
 • pásky so suchým zipsom
 • napájací kábel
 • a handričku z mikrovlákna.

Na rozdiel od lacnejších kamier Lamax X9.2 alebo Lamax X7.2 v balení nenájdete montážny rám. Je to najmä kvôli prítomnosti otvoru na statívový závit a väčšej odolnosti recenzovanej kamery. Otvor na závit hodnotíme veľmi pozitívne, pretože sa s ním nestretnete ani u drahších konkurenčných fotoaparátov.

Technické parametre

Výrobcovia akčných kamier sa v dnešnej dobe snažia, aby ich kamery boli čo najuniverzálnejšie. Rozhodujúce sú teda nielen atraktívne technické parametre, ale aj rozsah funkcií, kvalita záznamu či celkové využitie kamery. Ak vás zaujímajú ďalšie informácie o akčných kamerách, ktoré by ste mali vedieť pred ich kúpou, prečítajte si náš článok o tom, ako vybrať akčnú kameru.

Názov parametraHodnota
Maximálne interpolované rozlíšenie6K (30 FPS) / 8K v režime časozberného snímania
Max. natívne rozlíšenie4K (60 FPS)
Max. snímkovacia frekvencia240 FPS (720p)
Max. rozlíšenie fotografií64 Mpx
Svetelnosť objektívuNie je špecifikovaná
StabilizáciaElektronická
Typ displejaTFT LCD, zadný dotykový
Uhlopriečka displeja2" (zadný), 1,4" (predný)
Vodotesné puzdroÁno (do hĺbky 40 m, do 12 m bez krytu)
MikrofónZabudovaný
KonektivitaWi-Fi, micro USB, micro HDMI
Max. kapacita microSD karty256 GB
Kapacita batérie1350 mAh
Výdrž batérie pri nahrávaní vo FullHD120 min (bez stabilizácie)
Rozmery (V x Š x H)4,2 x 6,4 x 3,2 cm
Hmotnosť bez príslušenstva127 g

Funkcie akčnej kamery Lamax W10.1

Z hľadiska rozsahu ponúkaných funkcií je kamera vhodná pre náročnejších používateľov. Ponúka totiž pomerne kvalitnú stabilizáciu, niekoľko kreatívnych režimov záznamu a celý rad praktických nastavení, ktoré zlepšia kvalitu vašich záberov. Najdôležitejšie funkcie kamery si teraz popíšeme podrobnejšie.

Elektronická stabilizácia MAXSmooth 2.0

Počas jazdy na bicykli nás príjemne prekvapila úroveň tlmenia nerovností kamery Lamax W10.1. Musíme uznať, že elektronická stabilizácia MAXSmooth 2.0 odvádza pri jazde cez izolované nerovnosti a lesné cesty pôsobivú prácu.

Spomalené snímanie

Režim spomaleného snímania podporuje rôzne nastavenia rozlíšenia a frekvencie snímok. Vo všeobecnosti platí, že lepšie spomalené zábery získate pri snímaní s vyššou snímkovacou frekvenciou, čo však ide ruka v ruke s nižším rozlíšením. Tento režim sme pre vás otestovali pri rozlíšení 1080p pri 120 FPS a 720p pri 240 FPS. Ukážky spolu s hodnotením ich kvality nájdete v kapitole nižšie.

Ďalšie praktické funkcie

Ďalšie funkcie, ktoré spomenieme, slúžia buď na zlepšenie kvality vašich záznamov alebo na rozšírenie použiteľnosti kamery. Tieto funkcie má väčšina akčných kamier na trhu, preto sa im budeme venovať stručnejšie.

Režimy snímania a fotografie

Okrem vyššie uvedených režimov záznamu máte k dispozícii aj režimy, ako napr:

 • quick stories - krátke videá o dĺžke 15, 20, 25 alebo 30 sekúnd,
 • timelapse - časozberné video,
 • auto - kamera začne nahrávať po zapnutí zapaľovania (vyžaduje sa napájanie zo USB zásuvky vo vozidle),
 • pod vodou - režim s farebnou korekciou na nahrávanie napr. pri potápaní alebo šnorchlovaní
 • a video + foto - po každých dvoch sekundách kamera urobí fotografiu.

V prípade snímania obrazu si môžete vybrať z režimov, ako je časozberné snímanie, samospúšť, sériové snímanie a dlhá expozícia. Každý režim má samostatné nastavenia. V prípade dlhej expozície môžete napríklad nastaviť rýchlosť uzávierky (1, 2, 4 a 8 sekúnd alebo Auto).

Šetrič obrazovky

Vypnutie displejov, keď sa nepoužívajú, je funkcia, ktorá výrazne predlžuje životnosť batérie akčných fotoaparátov. V prípade kamery Lamax W10.1 môžete v nastaveniach vybrať čas, po ktorom sa šetrič obrazovky aktivuje, ale môžete túto funkciu aj úplne deaktivovať. Zvolené nastavenie sa vždy aplikuje na predný aj zadný displej.

Kde kúpiť Lamax W10.1
Lamax W10.1
Hodnotenie
4.3/5

Redukcia šumu a vetra

Keďže na upevnenie fotoaparátu na statív nepotrebujete žiadne príslušenstvo, môžete fotoaparát používať bez puzdra. Aby sa v takomto prípade na záznam prenášalo čo najmenej nežiaducich zvukov (vietor, vibrácie), je mikrofón kamery vybavený funkciou redukcie šumu. Hoci sa tieto zvuky vo väčšine prípadov prenášajú na záznam, ich intenzita je nižšia ako pri vypnutej redukcii.

Pri používaní kamery bez puzdra je redukcia šumu viac než len praktická
Pri používaní kamery bez puzdra je redukcia šumu viac než len praktická

Kvalita videa a fotografií fotoaparátu Lamax W10.1

V nasledujúcej časti popíšeme, aké podmienky sú pre kameru ideálne a v akých podmienkach sa prejavia jej slabiny. Celkovo hodnotíme kvalitu záznamov ako solídnu a primeranú cene. Podobne ako v prípade akčnej kamery Niceboy Vega X 8K je ideálnym prostredím na nahrávanie pre kameru Lamax W10.1 miestnosť s rovnomerným a dostatočne jasným osvetlením. Ak kameru umiestnite priamo na riadidlá bicykla, nečakajte skvelé výsledky. Logicky je záznam lepšie stabilizovaný pri umiestnení na prilbu alebo na telo. S rovnakými stabilizačnými vlastnosťami sa stretnete u väčšiny akčných kamier v tejto cenovej hladine. Kvalitu záznamu môžete posúdiť z našich záberov nižšie.

Kvalita denných záznamov a fotografií

Pri priaznivom svetle majú záznamy v rozlíšení 4K pri 60 FPS kvalitu, ktorú od kamery v tejto cenovej kategórii očakávame. Záznamy majú dobrú sýtosť farieb a sú pomerne detailné. Pri jazde lesom za slnečného počasia sme zaznamenali pokles kvality, čo by sme pripísali horšiemu dynamickému rozsahu. Ide však o nedostatok, ktorý sme v redakcii zaznamenali aj pri iných akčných kamerách.

Slow motion

Podobne ako v prípade Niceboy Vega X 8K, aj spomalené zábery nami testovanej kamery príjemne prekvapili. Nahrávali sme v rozlíšení 1080p pri 120 FPS a 720p pri 240 FPS. V oboch prípadoch hodnotíme záznamy pozitívne a vzhľadom na cenu či zameranie kamery sa v podstate nemáme na čo sťažovať, snáď okrem dynamického rozsahu.

Fotografie

Akčné kamery sú primárne určené na záznam športových alebo iných dynamických aktivít. Preto výrobcovia nekladú najväčší dôraz na obrazovú produkciu. Fotografie sú síce pomerne bohaté a detailné, ale v porovnaní so snímkami z moderných smartfónov majú v kvalite čo doháňať.

Kvalita nočných záberov a fotografií

Nočné záznamy vo všeobecnosti nie sú silnou stránkou akčných kamier. Aj v prípade kamery Lamax W10.1 sa vyskytujú typické nedostatky, ktoré znižujú kvalitu nočných záberov. Ide najmä o horší dynamický rozsah alebo vyššiu svetelnosť objektívu. V dôsledku toho sú nočné záznamy pomerne málo detailné a zaťažené väčším množstvom šumu. To isté platí aj pre fotografie.

Ovládanie kamery

Ovládanie akčnej kamery je riešené predovšetkým pomocou zadného dotykového displeja. Na dotyky reaguje spoľahlivo a okamžite. Dotykové ovládanie je možné čiastočne nahradiť mechanickými tlačidlami, ale nie v 100 % rozsahu ako pri modeli Lamax X9.2. Kameru síce môžete ovládať v puzdre, ale nebudete mať prístup ku všetkým jej nastaveniam.

Na kamere v puzdre môžete vybrať režim nahrávania alebo snímania a zmeniť nastavenia pre tento režim. Ostatné nastavenia fotoaparátu, ako napríklad šetrič obrazovky alebo redukcia šumu, sú dostupné len prostredníctvom dotykových ovládacích prvkov.

Diaľkové ovládanie pomocou ovládača a aplikácie

Ovládanie akčných kamier alebo autokamier prostredníctvom aplikácií pre smartfóny je už štandardom. Hoci aplikácie ponúkajú mnoho praktických funkcií, zvyčajne sú nespoľahlivé a nestabilné. Ovládacia aplikácia YutuPro, ktorú nájdete na Google Play a App Store, bohužiaľ nie je výnimkou.

Spárovanie kamery a smartfónu je jednoduché a intuitívne. Dosah tohto ovládania je približne 40 metrov.

Aplikácia predovšetkým umožňuje na diaľku meniť všetky nastavenia kamery a jej režimy, čo mnohí používatelia oceňujú. Ponúka tiež prístup do galérie, ktorú si môžete buď prezerať alebo organizovať. K dispozícii je aj ovládanie živého vysielania a nahrávania/snímania. Počas nášho testovania však nebol živý prenos dostupný a nahradila ho čierna obrazovka. Nepomohlo ani opätovné spárovanie zariadenia alebo preinštalovanie aplikácie.

Súčasťou balenia je náramkový diaľkový ovládač, ktorý je vodotesný do 3 metrov a vyzerá pomerne odolne. Umožňuje ovládať nahrávanie a robiť fotografie.

Montáž a hodnotenie príslušenstva

Ako sme už spomenuli, súčasťou balenia je široká škála príslušenstva a montážnych doplnkov. Je však toto príslušenstvo použiteľné a spoľahlivé v praxi? Počas nášho testovania sme použili niekoľko držiakov a problém sme zaznamenali len s držiakom na riadidlá. Držiak nezapadol správne do ostatných držiakov ani do puzdra a nepomohlo ani dotiahnutie zaisťovacieho závitu. Počas jazdy na bicykli a umiestnení kamery na riadidlá sa kamera neustále vychyľovala z pôvodnej polohy.

Displeje akčnej kamery Lamax W10.1

Akčná kamera Lamax W10.1 je na zadnej strane vybavená 2" dotykovým LCD displejom, ktorý slúži predovšetkým na ovládanie, nastavovanie alebo organizáciu úložiska kamery. Na prednej strane nájdete ďalší displej s uhlopriečkou 1,4", ktorý slúži na sledovanie udalostí, ktoré kamera práve zaznamenáva. Tento displej nie je dotykový, ale zobrazuje rovnaké rozhranie ako zadný displej. Oba displeje sú dobre viditeľné aj na priamom slnečnom svetle, čo hodnotíme veľmi pozitívne.

Kde kúpiť Lamax W10.1
Lamax W10.1
Hodnotenie
4.3/5

Výdrž batérie

Akčná kamera Lamax W10.1 je vybavená vymeniteľnou batériou s kapacitou 1350 mAh. Z hľadiska technických parametrov má tak výhodu oproti konkurenčnej kamere Niceboy Vega X 8K.

Výrobca uvádza, že batéria vydrží 120 minút počas nahrávania v rozlíšení 1080p s vypnutou stabilizáciou. V našom teste kamera pri tomto nastavení vydržala 126 minút, čo dáva výrobcovi za pravdu.

Nás však viac zaujímala výdrž v rozlíšení 4K pri 60 FPS so zapnutou stabilizáciou a aktívnym mikrofónom. Pri tomto nastavení kamera vydržala nahrávať pôsobivých 93 minút.

Indikátor batérie sa nachádza v pravom hornom rohu displeja. V pomerne krátkom čase začne indikátor signalizovať vybitú batériu napriek tomu, že kamera môže v tomto stave nahrávať ešte 40 minút v závislosti od nastavení.

Výdrž batérie počas nahrávania je dokonca lepšia v porovnaní s prémiovou kamerou GoPro HERO11 a porovnateľná s HERO12. Tá však ponúka vyššiu kvalitu záznamu, širšiu paletu funkcií a je určená pre začiatočníkov a taktiež profesionálov.

Záver – pre koho je akčná kamera Lamax W10.1 určená?

Akčná kamera Lamax W10.1 je vhodná pre stredne pokročilých používateľov, ktorí hľadajú kameru so solídnym záznamom v rozlíšení 4K, režimom spomaleného snímania a účinnou stabilizáciou. Vďaka tomu je kamera vhodná na nahrávanie jázd na bicykli v lesnom teréne, turistiku, vodné športy alebo motoristické športy.

Z hľadiska funkcií kamera okrem dobrej stabilizácie ponúka redukciu šumu, ďalšie režimy nahrávania alebo snímania fotografií, pripojenie Wi-Fi a šetrič obrazovky. Medzi príslušenstvom v balení nájdete okrem montážneho príslušenstva aj diaľkové ovládanie a veľmi praktický statív. Kamera je vybavená dvojicou displejov a otvorom so závitom pre statív.

Recenzia: akčná kamera Lamax W10.1
 • Kvalita videa
 • Kvalita fotografie
 • Ovládanie
 • Funkcie
 • Príslušenstvo
4.3

Odolná kamera s dlhou výdržou, stabilizáciou a radom doplnkov

Akčná kamera Lamax W10.1 ponúka solídne zábery v rozlíšení 4K pri 60 FPS. Jej balenie obsahuje nadštandardné príslušenstvo vrátane diaľkového ovládania a statívu. Medzi funkcie kamery patrí slow motion, timelapsee a účinná stabilizácia. Kamera je vybavená dvojicou displejov, z ktorých zadný je dotykový. Vďaka vodotesnému telu sa s ním môžete potápať až do hĺbky 12 metrov a s puzdrom až do 40 metrov.

Klady

 • Účinná stabilizácia
 • Čitateľné displeje
 • Jednoduché ovládanie
 • Diaľkové ovládanie je súčasťou balenia
 • Otvor na statív na kamere
 • Solídna výdrž batérie

Zápory

 • Horšia ergonómia držiakov
 • Nepresný indikátor stavu batérie
Tento článok pripravil autor na základe skutočných skúseností s produktom. Hodnotenie môže byť ovplyvnené subjektívnymi dojmami autora.
Autor: Martin Dajča
Autor: Martin Dajča
Som študent, ktorý rád pretvára svoje skúsenosti a zložité myšlienky do zrozumiteľného jazyka pre spotrebiteľov. Vo voľnom čase rád behám, bicyklujem a chodím na túry po okolí. V mojom portfóliu sa preto nachádzajú recenzie inteligentných hodiniek, kamier do auta a mnohých ďalších pomôcok pre každodenný život.
Ako sa vám páčil tento článok?
Vaše hodnotenie
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Súvisiace recenzie

Recenzia: akčná kamera Lamax W10.1
Lamax W10.1
Hodnotenie: 4.3/5
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram