ITmix.cz logo

Recenzia: akčná kamera GoPro HERO12 Black

Silné stránky
 • ¼ závit na príslušenstvo
 • Lepšia výdrž batérie
 • Nahrávanie vo Full-frame režime
 • Jedinečné režimy nočného záznamu
 • HDR aj vo videu
 • Timecode sync
 • Dva režimy používateľského rozhrania
 • Ovládanie a živé vysielanie v aplikácii GoPro Quik
Slabé stránky
 • Absencia GPS
 • Mierne presýtenie farby pleti
 • Nižšia kvalita záberov pri slabom osvetlení
 • Žiadna podpora rýchleho nabíjania

GoPro HERO12 Black je ďalším prírastkom do rodiny akčných kamier, ktoré dlhodobo dominujú v segmente kompaktných a odolných športových kamier. 12. generácia prináša niekoľko inovácií, napríklad podporu zvuku cez bluetooth, vylepšenú stabilizáciu HyperSmooth, predĺženú výdrž batérie a podporu nahrávania videa HDR. Sú však generačné rozdiely dostatočne významné na to, aby sa oplatilo prejsť z GoPro HERO11?

Často kladené otázky a odpovede

Aké sú rozdiely medzi GoPro HERO12 Black a HERO11 Black?

Medzi hlavné zmeny, ktoré ponúka 12. generácia, patrí podpora zvukových zariadení bluetooth, nahrávanie HDR, dlhšia výdrž batérie a vylepšená stabilizácia HyperSmooth 6.0. Významným rozdielom môže byť aj absencia GPS pripojenia na HERO12. Z hľadiska špecifikácií sú obe generácie takmer identické.

Je GoPro HERO12 Black vodotesná?

Áno, akčná kamera je vodotesná do hĺbky 10 metrov bez puzdra. Vďaka tomu je vhodná na nahrávanie šnorchlovania alebo vodných športov na hladine. Na potápanie do väčších hĺbok odporúčame používať voliteľné príslušenstvo.

Dá sa kamera GoPro HERO12 ovládať na diaľku?

Áno, a to niekoľkými rôznymi spôsobmi. Prvým je aplikácia, ktorá okrem iného ponúka živý náhľad záznamu. Druhým spôsobom sú hlasové povely, ktoré však nie sú podporované v slovenčine (sú v angličtine).

Balenie ponúka základné príslušenstvo

Kým pri lacnejších akčných kamerách nájdete v balení kompletné príslušenstvo, pri kamerách GoPro sa väčšinou stretnete s opakom. My sme si na testovanie vybrali takzvaný Balík príslušenstva. V balíku sme narazili nielen na kameru a napájací kábel USB-C, ale aj na náhradnú batériu, samolepiaci zakrivený držiak na helmu, popruh na hlavu, rukoväť, ktorá pláva na vode a cestovné puzdro.

Technické špecifikácie nás neprekvapili

Pokiaľ ide o technické špecifikácie, 12. generácia neprináša v porovnaní so svojím predchodcom takmer žiadne zmeny. Jednou z mála zmien, ktorá bude niektorých používateľov zaujímať, je absencia GPS konektivity. V dôsledku toho GoPro HERO12 nemôže zaznamenávať miesto záznamu, rýchlosť, nadmorskú výšku a ďalšie parametre. Namiesto toho ponúka podporu bezdrôtového pripojenia zvukového príslušenstva prostredníctvom bluetooth.

Niektorí výrobcovia, ako napríklad DJI, kompenzujú absenciu GPS priamo v kamere prídavným príslušenstvom so zabudovaným modulom GPS. Spoločnosť GoPro zatiaľ podobné príslušenstvo neponúka, čo môže byť dôvodom, prečo sa viac používateľov rozhodne pre HERO11 s GPS.

Názov parametraHodnota
Max. rozlíšenie videa5.3K (pri 60 FPS)
Max. snímkovacia frekvencia240 FPS (pri 2,7K)
Max. rozlíšenie fotografií27 Mpx
Svetelnosť objektívuf2.5
StabilizáciaElektronická
Typ displejaLED, zadný dotykový
Uhlopriečka displeja (zadná/predná)2,27"/1,4"
Vodotesné puzdroNie (kamera je vodotesná do 10 m)
MikrofónÁno (3)
PripojenieWiFi, Bluetooth
Max. kapacita karty microSD1 TB
Kapacita batérie1720 mAh
Výdrž batérie90 min (5,3K pri 30 FPS)
Rozmery (V x Š x H)5,1 x 7,2 x 3,4 cm
Hmotnosť bez príslušenstva154 g

Medzi dôležité vlastnosti akčných kamier patria okrem technických parametrov aj ich funkcie a kvalita záznamu. V prípade, že vás zaujímajú ďalšie informácie o funkciách akčných kamier, prečítajte si náš článok o tom, ako vybrať akčnú kameru, alebo si pozrite recenzie konkrétnych modelov.

Dizajnové (ne)zmeny 12. generácie si zaslúžia pochvalu

GoPro HERO12 Black ponúka oproti predchádzajúcim generáciám oveľa väčšie pohodlie pri používaní statívov a iného príslušenstva s ¼" závitom. Ponúka totiž zabudovaný otvor so závitom na spodnej strane. Otvor je lemovaný magnetickými výklopnými nožičkami pre ďalšie príslušenstvo. Celý mechanizmus je ku kamere pripevnený štyrmi skrutkami torx. V prípade, že sa mechanizmus akýmkoľvek spôsobom poškodí, môžete ho jednoducho vymeniť za náhradný diel.

Nový otvor so závitom je veľmi praktickým doplnkom
Nový otvor so závitom je veľmi praktickým doplnkom

Vďaka tomu, že sa dizajn kamier GoPro HERO od 9. generácie výrazne nezmenil, môžete kombinovaným nástavcom s nožičkami a otvorom na ¼“ závit vybaviť aj staršie kamery.

Kozmetické zmeny sú tiež výraznou zmenou, ale na používanie nemajú prakticky žiadny vplyv. Niektoré časti tela kamery majú namiesto čisto čiernej farby drobné modré vločky. Hoci táto zmena nie je nijako zvlášť významná, osviežila dizajn radu HERO a vďaka nej je 12. generácia ľahko rozoznateľná od starších generácií, ktoré boli väčšinou čierne alebo mali modré nápisy.

Keďže kamera GoPro HERO12 má rovnaké rozmery a rozloženie tlačidiel ako predchádzajúca generácia, príslušenstvo je kompatibilné naprieč generáciami.

Z hľadiska fyzických vlastností zostáva kompaktnou akčnou kamerou, ktorú ľahko zbalíte prakticky do každej batožiny. V bočných dvierkach sa tradične nachádza vyberateľná batéria Enduro a pod ňou slot na pamäťovú kartu. Rovnako ako v prípade HERO11, sa dvierka v prípade novej generácie dajú otvoriť pri použití rôznych podstavcov.

Výdrž batérie kamery

Na náš prvý test výdrže batérie sme zvolili nastavenie štandardného režimu (4K/30 FPS) v jednoduchom ovládaní s aktívnou stabilizáciou HyperSmooth 6.0, nahrávaním zvuku a bez šetriča obrazovky. Výdrž batérie kamery GoPro HERO12 pri rôznych scenároch nájdete v nasledujúcej tabuľke.

PodmienkyVýdrž batérie
Vonku, bez vetra, v tieni, 20 °C90 min
Vonku, bez vetra, priame slnečné svetlo, 25 °C25 min (núdzové vypnutie z dôvodu prehriatia)
Interiér, 22 °C95 min
Vonku, bezvetrie, tieň, 6 °C100 min

Druhý súbor testov sa vykonal za rovnakých podmienok ako vyššie uvedené. Jediným rozdielom bola aktivácia šetriča obrazovky po jednej minúte záznamu. Výsledky testov boli nasledovné.

PodmienkyVýdrž batérie
Vonku, bezvetrie, tieň, 20 °C110 min
Vonku, bezvetrie, priame slnečné svetlo, 25 °C30 min (núdzové vypnutie z dôvodu prehriatia)
Interiér, 22 °C105 min
Vonku, bezvetrie, tieň, 6 °C120 min

V porovnaní s predchádzajúcimi generáciami, je výdrž o niečo lepšia. Kamera GoPro HERO11 sa v našom teste vybila po 75 minútach. GoPro HERO10 dosahuje pri uvedených nastaveniach výdrž batérie približne 65 minút.

V našom poslednom teste sme kameru umiestnili do interiéru pri teplote približne 22 °C bez vetra. Na kamere bol po jednej minúte aktivovaný šetrič obrazovky, stabilizácia HyperSmooth 6.0 a nahrávanie zvuku. Pri nahrávaní v rozlíšení 5,3 K pri 60 FPS kamera zaznamenala 52 min záznamu (pri 24 % sa kamera vypínala z dôvodu prehriatia). Pri rozlíšení 1080p pri 60 FPS bola výdrž batérie 140 min.

Z posledného testu môžeme potvrdiť výrobcom udávanú maximálnu výdrž batérie pri nastavení 1080p/60 FPS (150 min/2,5 hod.). V prípade 5,3K/60 FPS má kamera potenciál dosiahnuť výrobcom udávaných 90 minút záznamu, nie však v nami testovaných podmienkach. Hlavným faktorom je absencia podmienok slabého vetra, v ktorých kameru testoval výrobca.

Nabíjanie kamery GoPro HERO12

Kamera využíva na nabíjanie USB-C slot umiestnený pod utesneným krytom. Nabíjanie z úplného vybitia na 100 % nám počas testovania trvalo maximálne 2 hodiny a 40 minút. Podobne ako pri výdrži batérie, sa táto hodnota blíži k parametru udávanému výrobcom.

V prípade, že sa kamera HERO12 počas nahrávania náhodne vybije (kritický pokles úrovne nabitia na 2 % alebo prehriatie), pri opätovnom spustení vás bude informovať o dôvode vypnutia.

Kamera vás informuje o dôvode núdzového vypnutia
Kamera vás informuje o dôvode núdzového vypnutia

Ovládacie prvky akčnej kamery

Na ovládanie kamery môžete použiť niekoľko spôsobov. Prvým a najtriviálnejším je samotná akčná kamera. Na jej tele sa nachádzajú dve tlačidlá. Bočné slúžia na zapnutie a vypnutie kamery a na zmenu režimu záznamu (video, fotografie, časozberné snímanie). Horné tlačidlo slúži ako spúšť. Dvanásta generácia je zároveň vybavená zadným dotykovým displejom (štandardná výbava kamier GoPro HERO od 5. generácie). Používanie displeja je rovnako intuitívne ako na smartfóne.

V niektorých situáciách sme zaznamenali menšiu plynulosť niektorých animovaných prechodov. Inokedy displej zaregistroval náš dotyk až na 4-5 pokus. Zhoršenie odozvy displeja nijako nesúviselo s prevádzkovou teplotou alebo prehrievaním. Vzhľadom na to, že akčné kamery GoPro patria medzi najobľúbenejšie na trhu, tento nedostatok nás mierne zaskočil.

Podobne ako HERO11, aj 12. generácia ponúka dve nastavenia používateľského rozhrania - Pro a Easy Controls. Rozhranie Easy Controls ponúka niekoľko prednastavených režimov a obmedzené možnosti prispôsobenia. V tomto prípade je ovládanie kamery veľmi intuitívne. Výsledkom je, že aj menej skúsený používateľ môže ľahko vytvárať úchvatné zábery športových aktivít alebo prírody.

Rozhranie Pro Controls je určené pre pokročilejších používateľov, ktorí by chceli z kamery vyťažiť maximum. Umožňuje nastaviť prakticky všetky parametre záznamu. Ponúka tiež 10-bitový farebný záznam alebo záznam v režime Log color pre ešte širšie možnosti úpravy farieb v postprodukcii.

Farebný profil Log je navrhnutý tak, aby zachoval detaily osvetlených a tmavých oblastí scény. Príkladom použitia je silne osvetlená scéna. Ak by ste túto scénu zaznamenali v režime Flat, pri postprodukcii by ste pri znížení jasu stratili značné množstvo detailov. Zatiaľ čo pri nahrávaní v režime Log môžete zachovať detaily scény vo väčšej miere.

Aplikácia GoPro Quik

Ďalšou možnosťou ovládania je aplikácia GoPro Quik, ktorú nájdete v obchode Google Play a App Store. Hoci vás aplikácia pri spustení vyzve na vytvorenie účtu, ponúka svoje základné funkcie aj v prípade, že budete pokračovať ako hosť. Aj bez registrácie vám aplikácia umožňuje sťahovať zábery a obrázky z kamery cez Wi-Fi, spúšťať a zastavovať nahrávanie alebo sledovať živý prenos z kamery.

Pomocou aplikácie môžete zo záberov a obrázkov vytvoriť video s rôznymi typmi úprav a hudobným sprievodom. O synchronizáciu sa stará aplikácia, takže stačí vybrať zdrojové médium, tému videa, dĺžku a hudbu.

K dispozícii je aj editor videa, ktorý umožňuje vytvárať kompilácie, pridávať filtre, upravovať rýchlosť nahrávania a podobne. Niektoré úpravy záznamu, napríklad zmena rýchlosti, si vyžadujú predplatné GoPro.

Pri prvom spustení aplikácie sa používateľom často zobrazí výzva na aktualizáciu firmvéru kamery, čo sa samozrejme odporúča.

Hlasové ovládanie

Podobne ako predchádzajúce generácie (9 a vyššie), aj HERO12 podporuje hlasové ovládanie. Príkazy sú podporované v 14 jazykoch vrátane angličtiny, ale nie v slovenčine. Pomocou príkazov môžete spustiť nahrávanie, zhotoviť fotografiu, označiť dôležitý bod nahrávania, vypnúť kameru a podobne. Počas testovania kamera zachytávala naše príkazy celkom spoľahlivo. Niekedy sa však stalo, že napriek správnej výslovnosti príkazov a tichému prostrediu kamera zaznamenala príkaz až na tretí pokus.

Hlasové ovládanie funguje najlepšie na kratšie vzdialenosti. Ak ste na vode so surfovacím prknom a čakáte na svoju vlnu a váš GoPro je umiestnený pred surfovacím prknom, nebudete musieť siahať po tlačidle a jednoducho vyzvete kameru, aby spustila a zastavila nahrávanie.

Funkcie, ktoré nás počas testovania zaujali

Akčné kamery GoPro HERO nepatria k najlacnejším na trhu, ale za svoju cenu nepochybne ponúkajú slušný rozsah funkcií. V tejto kapitole sa však budeme venovať len funkciám, ktoré nás počas testovania najviac oslovili. Samozrejme, funkcií je oveľa viac a ich prínos sa môže v praxi u každého používateľa líšiť.

HDR vo videu

Kým GoPro HERO11 ponúkala vysoký dynamický rozsah (HDR) len pri snímaní fotografií, 12. generácia ponúka túto funkciu aj pri nahrávaní videozáznamov. Vďaka tomu by výrazné rozdiely medzi dobre a zle osvetleným prostredím nemali spôsobiť výrazný pokles kvality záznamu.

Kde kúpiť GoPro HERO12 Black
GoPro HERO12 Black
Hodnotenie
4.4/5

Napríklad v situáciách, keď sme zaznamenávali prechod z tienistej časti trasy do časti osvetlenej slnkom, sa obraz kamery s aktívnym HDR prispôsobil novým podmienkam o niečo rýchlejšie. Tmavé objekty na záznamoch strácali o niečo menej detailov. Pri scénach s ostrým osvetlením viedla aktivácia HDR k miernemu zvýšeniu sýtosti farieb.

V súvislosti s testovaním HDR sme si všimli, že GoPro HERO12 Black mierne preexponovala farbu pokožky. Pri štandardnom farebnom zázname je pokožka oranžovejšia ako v skutočnosti. V prípade aktivácie HDR je situácia ešte o niečo horšia.

Stabilizácia HyperSmoth 6.0

Elektronická stabilizácia akčných kamier GoPro patrí medzi najlepšie v segmente. Kým predchádzajúca generácia disponovala piatou generáciou stabilizácie HyperSmooth, HERO12 ponúka verziu 6.0. Kamera ponúka tri nastavenia, pokiaľ ide o stabilizáciu - bez stabilizácie, s aktívnou stabilizáciou a s automatickým zosilnením.

Nahrávanie bez stabilizácie je vhodné len vtedy, ak je kamera umiestnená na pevnom, nepohyblivom povrchu. V opačnom prípade je obraz rozostrený a nekvalitný. Stabilizácia HyperSmooth 6.0 je aktivovaná na zabezpečenie stabilnejšieho obrazu počas dynamických pohybov. Ide o elektronickú stabilizáciu, takže kamera orezáva okraje zorného poľa, aby kompenzoval nežiaduce pohyby.

V prípade aktívnej stabilizácie bez funkcie Autoboost by orezanie obrazu malo byť minimálne. Keď je aktivovaná funkcia Autoboost, kamera automaticky alebo dynamicky upraví veľkosť orezania, aby sa zachovala stabilita. Ak je funkcia Autoboost aktívna a vyskytnú sa výrazné nežiaduce pohyby, kamera spočiatku nebude tieto pohyby kompenzovať, pretože ich spracovanie trvá 1 - 2 sekundy. Následná kompenzácia je však veľmi účinná.

V našom teste sa stabilizácia ukázala ako veľmi účinná. Pri spustení však aktivácia funkcie Autoboost nepriniesla výrazné zlepšenie už aj tak veľmi stabilného obrazu. Rozdiel sme však zaznamenali pri rýchlom otáčaní kamery do strán v pravidelnom rytme (napríklad pri lyžovaní). Vo výslednom zázname bol obraz stabilný, ale na objektoch v zábere bolo mierne skreslenie.

Time lapse režimy

HERO12 UI ponúka tri základné režimy snímania - video, fotografovanie a časozberné snímanie. Pod časozberným snímaním sa však skrývajú ďalšie štyri režimy, ktoré umožňujú zachytiť jedinečné záznamy vašich zážitkov - Star Trails, TimeWeap, Vehicle Lights a Light Painting. Nastavenie režimov je intuitívne a výsledky ich používania nám počas testovania takmer vyrazili dych.

Najväčším prekvapením bol režim Star Trails, ktorý umožňuje zaznamenávať trajektóriu hviezd počas noci. V nastaveniach stačí zvoliť požadovanú dĺžku pohybu hviezd a rámovanie (na šírku alebo na celý záber). Bez akýchkoľvek ďalších pokročilých nastavení kamera vytvára jedinečný záznam nočnej oblohy vo výbornej kvalite.

Okrem záznamu kamera zhotovuje snímky s dlhou expozíciou
Okrem záznamu kamera zhotovuje snímky s dlhou expozíciou

Režim TimeWarp vytvorí z dlhšieho záznamu (napr. z turistického výletu) zrýchlený záznam. Ani tu nás HERO12 nesklamala a vytvorila plynulé zábery bez otrasov so živými farbami. Pomocou režimu Light Painting a baterky sme opäť vytvorili jedinečnú reprodukciu názvu nášho portálu.

Funkcia Light Painting ponúka neobmedzené možnosti
Funkcia Light Painting ponúka neobmedzené možnosti

Možnosť nahrávania s pomerom strán 8:7 a v plnom zábere

GoPro HERO 11. generácie ako prvý ponúkol záznam s pomerom strán 8:7. GoPro HERO12 umožňuje používať tento pomer strán v širšom rozsahu nastavení ako predchádzajúce generácie. V praxi je takmer štvorcový pomer strán v niektorých situáciách neoceniteľný. Napríklad, keď potrebujete vytvoriť video z jedného záznamu na rôznych platformách, ktoré podporujú rôzne pomery strán (4:3, 16:9, 1,91:1 a ďalšie).

Praktická je aj funkcia Horizon Lock, v ktorej kamera zachytáva obraz vo vyššie uvedenom pomere strán, ale neustále ho orezáva tak, aby horizont zostal vodorovný. V tomto režime však kamera dokáže nahrávať videá len v pomere strán 4:3 a 16:9. Ak umiestnite kameru na nerovný povrch (napríklad na kapotu auta), obraz zostane horizontálny.

V praxi funguje nahrávanie s funkciou Horizon Lock veľmi spoľahlivo. Systém dokáže pekne kompenzovať pohyb v celom rozsahu 360°. Len pri slabšom osvetlení a rýchlejších trhavých pohyboch dochádza k miernemu rozmazaniu/skresleniu scény.

Kde kúpiť GoPro HERO12 Black
GoPro HERO12 Black
Hodnotenie
4.4/5

Podpora zvukových zariadení bluetooth

GoPro HERO12 Black umožňuje pripojiť kameru k bezdrôtovým slúchadlám prostredníctvom pripojenia bluetooth. Pomocou slúchadiel môžete počúvať svoje záznamy alebo používať mikrofón slúchadiel na ich vytváranie. Kamera tak môže byť umiestnená mimo dosahu vašich rúk (až do 10 m), a napriek tomu môžete nahrávať napríklad svoj hlas. V opačnom prípade by bol hlas buď príliš tichý alebo by ho kamera vyhodnotila ako šum, takže by ho odfiltrovala.

Spárovanie kamery s príslušenstvom bluetooth je rýchle a intuitívne. Stačí spustiť režim párovania na externom zariadení a vybrať ho z ponuky Pair Device (Spárovať zariadenie) v rýchlych nastaveniach kamery.

GoPro HERO12 podporuje viacbodové pripojenie bluetooth. Ku kamere môžete mať súčasne pripojené až 4 zariadenia bluetooth. Každá stopa alebo zariadenie vrátane samotnej kamery má pri nahrávaní svoj vlastný kanál, takže si môžete vybrať, ktorú stopu chcete použiť pri postprodukcii.

Okrem nahrávania zvuku kamera používa diaľkový mikrofón na hlasové ovládanie. Ak teda kameru umiestnite napríklad na kapotu auta počas jazdy v teréne, nebudete musieť držať telefón ani používať displej kamery, aby ste spustili nahrávanie, urobili snímku alebo vykonali iné jednoduché operácie.

Hoci ide o zaujímavú a praktickú funkciu, kamera nepodporuje všetky telefóny. Zoznam bezdrôtových slúchadiel, ktoré GoPro HERO12 podporuje, nájdete na webovej stránke výrobcu. Jediný spôsob, ako ku kamere pripojiť externý mikrofón, je pomocou voliteľného príslušenstva, ako je adaptér Pro Mic alebo Media Mod. Bluetooth mikrofón zatiaľ nie je možné pripojiť ku kamere HERO12.

Možnosti nastavenia zorného poľa

Podobne ako predchádzajúca generácia, aj HERO12 Black ponúka niekoľko nastavení zorného poľa. Základným je Lineárny režim, pri ktorom sa na záberoch nevytvára efekt rybieho oka a zorné pole je najužšie. Ďalšou možnosťou je režim Wide, v ktorom sa obraz rozšíri. Toto nastavenie sme použili pri väčšine našich testovacích záznamov.

Ďalšou možnosťou je režim SuperView, v ktorom je efekt rybieho oka výraznejší. Športové aktivity sú v tomto režime dynamickejšie a pôsobia energickejšie. Režim HyperView ponúka najširšie zorné pole. V takomto širokom zornom poli sú však objekty na okraji scény výraznejšie skreslené, najmä ľudia alebo stromy. Väčšine používateľov bude vyhovovať režim Wide alebo SuperView.

Kvalita záznamu pri normálnom svetle

Záznamy z kamery pri normálnom osvetlení hodnotíme veľmi pozitívne. Farby majú dobrú sýtosť, aj keď nepoužívate HDR alebo 10-bitový farebný záznam. Využitím vyššie uvedených funkcií však môžete zo záznamu vyťažiť maximum. Vďaka HDR nevedú rýchle zmeny osvetlenia snímača kamery (jazda autom alebo beh v lese) k výraznému zhoršeniu kvality záznamu. Tieňované časti scény sú pomerne detailné aj v prípade priameho osvetlenia snímača.

Kvalita záznamu v tme a v noci

Akčné kamery vo všeobecnosti nie sú vhodné na nahrávanie v podmienkach slabého osvetlenia. GoPro HERO12 Black, bohužiaľ, nie je výnimkou. Napriek podpore HDR sú tmavšie objekty pri slabom osvetlení slabo detailné a záznamy vyzerajú celkovo menej živo - farbám subjektívne chýba sýtosť. V tomto smere má konkurenčná kamera DJI Action 4 miernu výhodu, pretože je vybavená snímačom teploty svetla. Vďaka tomu ponúka vernejšiu reprodukciu farieb aj pri slabšom osvetlení.

V nočných podmienkach je obraz, samozrejme, závislý od okolitého osvetlenia. Farby neónov, lámp alebo pouličného osvetlenia dokáže kamera zaznamenať verne, ale každý zdroj svetla je sprevádzaný výraznejším svetelným prstencom. Každá menej osvetlená oblasť je málo detailná a neprehľadná. Ako je uvedené v kapitole vyššie, HERO12 dokáže v noci zachytiť jedinečné zábery, ale nie bežné zábery.

Kvalita obrazu

Hoci akčné kamery nie sú primárne určené na snímanie fotografií, GoPro HERO12 si v tejto disciplíne pri dobrom osvetlení vedie veľmi dobre. Snímky ponúkajú väčšinou sýte farby, sú pomerne detailné a dajú sa zachytiť aj vo formáte RAW ako pri HERO11.

Kvalita snímok z moderných smartfónov však GoPro HERO12 jednoznačne prevyšuje (najmä z hľadiska detailov, zaostrenia a výkonu pri slabom osvetlení). Takže na fotografovanie budete pravdepodobne naďalej používať telefón.

Akonáhle sa však zhoršia svetelné podmienky, kvalita snímok výrazne klesne. V prípade fotografií dokáže HERO12 použiť maximálne ISO 3200. Čím viac sa k tejto hodnote priblížite, tým menej ostré budú fotografie a tým viac šumu budú obsahovať.

Kvalita záznamu zvuku

Kamera GoPro HERO12 je vybavená trojicou mikrofónov na záznam zvuku. Počas nahrávania automaticky vyberá ten, ktorý zaznamená najmenej nežiaducich zvukov, medzi ktoré najčastejšie patrí vietor. Vo väčšine prípadov je zvuk čistý s dobrým rozsahom frekvencií. Pri silnom vetre však nepostačuje ani aktívna elektronická korekcia (možnosť v nastaveniach).

V prípade, že ste hobby používateľ alebo začiatočník, kvalita mikrofónu vám pravdepodobne bude stačiť. V opačnom prípade môžete využiť voliteľné príslušenstvo.

Záver – pre koho je akčná kamera GoPro HERO12 Black vhodná?

Akčné kamery GoPro HERO patria k špičke vo svojom segmente. Vďaka dvom nastaveniam používateľského rozhrania ponúka HERO12 široké možnosti pre hobby používateľov a aj niektorých profesionálov.

Oproti predchádzajúcej generácii priniesla 12. generácia niekoľko drobných zmien, ktoré väčšine používateľov zásadne nezmenia výsledné zábery.

Jednou z najvýznamnejších noviniek je podpora HDR vo videu, vďaka ktorej sú záznamy v premenlivých svetelných podmienkach o niečo kvalitnejšie a majú vernejšie farby. Záznamy športových alebo iných dynamických aktivít sú vďaka stabilizácii HyperSmooth 6.0 o niečo stabilnejšie a funkcia AutoBoost môže v niektorých náročných situáciách výrazne pomôcť.

Nová generácia podporuje ďalšie nastavenia snímkovacej frekvencie a rozlíšenia pre záznamy v režime Full-frame (pomer strán 8:7). Profesionáli ocenia podporu 10-bitového farebného záznamu alebo farebného režimu Log. Oba tieto doplnky rozširujú možnosti úpravy farieb v postprodukcii. Používatelia viacerých kamier HERO12 môžu oceniť aj funkciu Timecode sync, ktorá v niekoľkých krokoch synchronizuje metadáta z viacerých kamier rovnakého typu. 12. generácia ponúka lepšiu výdrž batérie ako jej predchodcovia v rôznych podmienkach.

Kde kúpiť GoPro HERO12 Black
GoPro HERO12 Black
Hodnotenie
4.4/5

Vo výsledku je GoPro HERO12 Black takmer univerzálna kamera určená pre celé spektrum používateľov. Oproti predchádzajúcej generácii jej však chýba pripojenie GPS, preto pri vyhotovovaní záznamu nezaznamenáva polohu ani rýchlosť. Z hľadiska kvality záznamu nedošlo medzi generáciami k výraznému posunu, takže ak používate HERO11 a nové funkcie/schopnosti vás nelákajú, možno nemá veľký zmysel upgradovať.

Recenzia: akčná kamera GoPro HERO12 Black
 • Kvalita videa
 • Kvalita fotografie
 • Ovládanie
 • Funkcie
 • Príslušenstvo
4.4

Akčná kamera s podporou bezdrôtových slúchadiel, videom HDR a funkciou Horizon Lock

GoPro HERO12 Black je ďalším prírastkom do rodiny akčných kamier, ktoré dlhodobo dominujú v segmente kompaktných a odolných športových kamier. 12. generácia prináša niekoľko inovácií, napríklad podporu zvuku cez bluetooth, vylepšenú stabilizáciu HyperSmooth, predĺženú výdrž batérie a podporu nahrávania videa HDR. Sú však generačné rozdiely dostatočne významné na to, aby sa oplatilo prejsť z GoPro HERO11?

Klady

 • ¼ závit na príslušenstvo
 • Lepšia výdrž batérie
 • Nahrávanie vo Full-frame režime
 • Jedinečné režimy nočného záznamu
 • HDR aj vo videu
 • Timecode sync
 • Dva režimy používateľského rozhrania
 • Ovládanie a živé vysielanie v aplikácii GoPro Quik

Zápory

 • Absencia GPS
 • Mierne presýtenie farby pleti
 • Nižšia kvalita záberov pri slabom osvetlení
 • Žiadna podpora rýchleho nabíjania
Tento článok pripravil autor na základe skutočných skúseností s produktom. Hodnotenie môže byť ovplyvnené subjektívnymi dojmami autora.
Autor: Martin Dajča
Autor: Martin Dajča
Som študent, ktorý rád pretvára svoje skúsenosti a zložité myšlienky do zrozumiteľného jazyka pre spotrebiteľov. Vo voľnom čase rád behám, bicyklujem a chodím na túry po okolí. V mojom portfóliu sa preto nachádzajú recenzie inteligentných hodiniek, kamier do auta a mnohých ďalších pomôcok pre každodenný život.
Ako sa vám páčil tento článok?
4/5 - (4 hlasovanie)
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Súvisiace recenzie

Recenzia: akčná kamera GoPro HERO12 Black
GoPro HERO12 Black
Hodnotenie: 4.4/5
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram