Recenzia: akčná kamera Lamax X7.2

Často kladené otázky

Je kamera Lamax X7.2 vodotesná?

Vodotesnosť zabezpečuje priehľadné plastové puzdro, ktoré je súčasťou balenia. Samotná akčná kamera nie je vodotesná.

Môžem s Lamax X7.2 fotografovať?

Režimy kamery zahŕňajú aj režim fotografovania. Môžete nastaviť efekty, rozlíšenie alebo expozičný čas.

Má Lamax X7.2 stabilizáciu?

Akčná kamera Lamax X7.2 je vybavená elektronickou stabilizáciou MAXsmooth. Eliminuje rozmazanie obrazu pri nahrávaní počas pohybu po nerovnom povrchu.

Obsah balenia akčnej kamery Lamax X7.2

Akčná kamera Lamax X7.2 je zabalená v graficky prepracovanej škatuli. Z balenia sa okrem iného dozviete základné parametre kamery a aké príslušenstvo sa ku kamere dodáva. V tomto smere nás kamera príjemne prekvapila. Množstvo príslušenstva prevyšuje aj výbavu drahších modelov z radu GoPro Hero. Balenie tohto modelu obsahuje nasledujúce položky:

MicroSD karta nie je súčasťou balenia.

Technické parametre kamery Lamax X7.2

Medzi cenovo dostupnými akčnými kamerami je rozlíšenie 4K štandardom. Lamax X7.2 sa svojimi špecifikáciami výrazne nelíši od cenovo dostupných konkurentov. Napriek tomu má v portfóliu výrobcu pevné miesto, za ktoré vďačí nielen svojim parametrom, ale aj funkciám. Medzi parametrami však chýbajú niektoré údaje, ktoré sú pre kamery dôležité (ohnisková vzdialenosť, svetelnosť, veľkosť či typ snímača).

Názov parametraHodnota
Maximálne rozlíšenie4K (pri 30 FPS)
Max. snímkovacia frekvencia120 FPS (pri 720p)
Max. rozlíšenie fotografie16 Mpx
StabilizáciaElektronická
Typ displejaTFT LCD
Uhlopriečka displeja2"
Vodotesné puzdroÁno (do 40 metrov)
MikrofónÁno
KonektivitamicroUSB , microHDMI , microSD
Max. kapacita karty microSD128 GB
Kapacita batérie1 050 mAh (3 885 Wh)
Výdrž batérie pri nahrávaní vo FullHD120 minút
Rozmery (V x Š x H)4,4 x 6,0 x 3,3 cm
Hmotnosť bez príslušenstva65 g

Funkcie, ktoré ponúka Lamax X7.2

Akčná kamera Lamax X7.2 je inteligentným pomocníkom pri nahrávaní alebo fotografovaní športových aktivít. Je to vďaka niekoľkým funkciám, ktoré zvyšujú kvalitu záznamu. Jednotlivé funkcie si teraz stručne predstavíme.

Stabilizácia obrazu MAXsmooth

Na rozdiel od drahších modelov, ako je napríklad Lamax X9.1 s optickou stabilizáciou, je akčná kamera X7.2 vybavená elektronickou alternatívou. Funkcia sa nazýva MAXsmooth a dobre si poradí s nerovným povrchom. Posúďte sami na základe našich záberov.

Nahrávanie zvuku

Medzi akčnými kamerami je zabudovaný mikrofón zvyčajne samozrejmosťou. Pri používaní akčnej kamery vo vodotesnom puzdre je však mikrofón zakrytý. Pri nahrávaní bez puzdra je mikrofón praktickým príslušenstvom, ktoré môže vašim záznamom dodať autentickosť. Športové alebo extrémne aktivity by ste nemali nahrávať bez puzdra kvôli riziku poškodenia kamery. Záznam zvuku možno vypnúť a model podporuje aj pripojenie externého mikrofónu prostredníctvom rozhrania microHDMI.

Kde kúpiť Lamax X7.2
Lamax X7.2
Hodnotenie
4.0/5

Rýchla ponuka kamery Lamax X7.2

Podržaním tlačidla REC/OK v hlavnom zobrazení otvoríte ponuku so šiestimi možnosťami. Ide o praktickú funkciu, ktorá umožňuje rýchlo meniť nastavenia nahrávania alebo fotografovania a vyberať tzv. kreatívne režimy. V oboch režimoch je ponuka odlišná. Ak otvoríte rýchlu ponuku v režime nahrávania, máte k dispozícii nasledujúce možnosti:

Keď je v režime fotografovania zobrazená rýchla ponuka, sú k dispozícii nasledujúce možnosti:

Redukcia šumu a vetra

Ďalšou praktickou funkciou je redukcia šumu a vetra pri nahrávaní zvuku. Funkcia do určitej miery eliminuje nežiaduce zvuky v nahrávke, vďaka čomu je záznam kvalitnejší. Ak plánujete svoje nahrávky upravovať, redukcia šumu vám môže ušetriť veľa práce.

Otáčanie obrazu

Vzhľadom na množstvo príslušenstva v balení je umiestnenie akčnej kamery veľmi variabilné. Práve z tohto dôvodu je k dispozícii otáčanie používateľského rozhrania kamery. Obraz môžete otočiť o 180°, aby sa dal čítať aj pri otočení kamery.

Šetrič obrazovky

Pri nahrávaní dlhších záberov z miesta, ktoré je stále na očiach, môže obraz z akčnej kamery pôsobiť rušivo. Aby ste sa mohli sústrediť na športovú aktivitu, je tu funkcia, ktorá počas nahrávania vypne displej. Šetrič obrazovky možno spustiť po rôzne dlhom čase a funkciu možno dokonca úplne deaktivovať. V nastaveniach sú k dispozícii nasledujúce časy:

Používanie šetriča obrazovky predlžuje životnosť batérie.

Režim fotografovania

Okrem nahrávania záznamov umožňuje akčná kamera aj fotografovanie. Tento režim má tiež samostatné nastavenia. Môžete meniť rozlíšenie obrazu (od 8 do 16 Mpx), kvalitu obrazu, citlivosť ISO (od 100 do 3 200) alebo korekciu expozície (od -2,0 EV do 2,0 EV). Snímky sa ukladajú do samostatného priečinka na pamäťovej karte.

Efekty

Ak plánujete zaznamenať napríklad čiernobiele zábery a chcete si ušetriť prácu s úpravou, akčná kamera ponúka túto možnosť. Vybraný efekt sa použije v režimoch záznamu aj snímania. K dispozícii sú nasledujúce efekty:

Príslušenstvo kamery Lamax X7.2 vás možno prekvapí

Ako sme už spomenuli v úvode, akčná kamera Lamax X7.2 ponúka vo svojom balení niekoľko kusov príslušenstva, ktoré vám umožní umiestniť ju takmer kamkoľvek.

Vodotesné puzdro

Vodotesné puzdro je vyrobené z priesvitného plastu a doplnené penovou výstužou na lepšiu stabilizáciu kamery. Tlačidlá na ovládanie kamery sú umiestnené po obvode puzdra. Súčasťou balenia je aj náhradný klip na uzatváranie. Puzdro je vodotesné do hĺbky 40 metrov.

Kde kúpiť Lamax X7.2
Lamax X7.2
Hodnotenie
4.0/5

Keď je kamera vložená do puzdra, jeho tlačidlá sú zakryté kovovými tlačidlami puzdra, ale chýba na nich označenie. Na používanie kamery v puzdre je preto potrebné zapamätať si funkcie tlačidiel.

Rám na použitie bez puzdra

Tenký rámik chráni len boky kamery, inak slúži len na pripevnenie ďalšieho príslušenstva. V ráme sú otvory na prístup k tlačidlám a výstupom.

Držiak na riadítka

Ide o držiak, ktorý možno pomocou dvoch závitov pripevniť napríklad na riadidlá bicykla, kolobežky alebo iného valcovitého predmetu. Držiak je vybavený aj gumovou vložkou, aby nepoškriabal miesto pripevnenia.

Trojosové držiaky

Súčasťou balenia sú tri trojosové držiaky, ktoré slúžia ako spojky medzi viacerými držiakmi. Držiaky majú rôzne dĺžky a tiež orientáciu na pripevnenie ďalšieho príslušenstva.

Trojosové držiaky majú veľmi variabilné použitie
Trojosové držiaky majú veľmi variabilné použitie

Príslušenstvo pre statív

Rýchly zásuvný držiak je vybavený závitom so štandardným priemerom na rýchle upevnenie kamery na statív s otvorom so závitom. Statívová redukcia má zase otvor so závitom pre prípad, že je orientácia na statíve opačná.

Redukcie na statív podporujú väčšinu dostupných statívov
Redukcie na statív podporujú väčšinu dostupných statívov

Samolepiace príslušenstvo

Držiaky vybavené samolepiacimi plochami možno prilepiť napríklad na prilbu alebo kapotu auta. Jeden z držiakov je dokonca vybavený otvorom so závitom. V balení nájdete aj odnímateľný protikus pre držiaky, ktorý je potrebné pripevniť k akčnej kamere v puzdre.

Nalepovacie držiaky sú vhodné na rovnejšie povrchy
Nalepovacie držiaky sú vhodné na rovnejšie povrchy

Ďalšie príslušenstvo v balení

Súčasťou balenia je aj ochranný sáčok. Má však menšie rozmery, takže v ňom môžete prenášať buď len kameru vo vodotesnom puzdre alebo niekoľko kusov príslušenstva bez kamery. Medzi príslušenstvom sa nachádzajú aj náhradné lepiace plochy, handrička z mikrovlákna alebo napájací kábel.

Výrobca pri tomto modeli myslel takmer na všetko
Výrobca pri tomto modeli myslel takmer na všetko

Ovládanie Lamax X7.2

Akčná kamera Lamax X7.2 má pomerne jednoduché ovládanie. Na jej tele nájdete štyri tlačidlá s viacerými funkciami, ktoré si teraz popíšeme.

Tlačidlo REC/OK

Tlačidlo s červeným kruhom je v hlavnom zobrazení (obrazovka nahrávania) tlačidlom spúšte. Krátkym stlačením sa spustí a zastaví nahrávanie alebo sa nasníma fotografia. Dlhším podržaním sa otvorí rýchla ponuka, ktorú sme popísali v časti Funkcie. V časti Archív a nastavenia sa tlačidlo používa na potvrdenie vybranej možnosti.

Tlačidlo Power/Mode

Tlačidlo s veľkým M sa používa na zapnutie alebo vypnutie kamery pri dlhšom podržaní. Krátke stlačenie umožňuje prepínanie medzi režimami, nastaveniami a archívom.

Kde kúpiť Lamax X7.2
Lamax X7.2
Hodnotenie
4.0/5

Tlačidlo nahor

Tlačidlo so symbolom šípky nahor sa po krátkom stlačení používa na zapnutie alebo vypnutie mikrofónu počas nahrávania. V režime fotografovania nemá žiadnu funkciu. V archíve a nastaveniach sa samozrejme používa na navigáciu.

Tlačidlo nadol

Tlačidlo so symbolom šípky nadol sa po krátkom stlačení používa na zapnutie alebo vypnutie Wi-Fi. V archíve a nastaveniach sa opäť používa na navigáciu.

Kvalita videa a fotografií

Kvalita záznamov akčnej kamery Lamax X7.2 nás príjemne prekvapila. Za pomerne nízku cenu ponúka záznamy v rozlíšení 4K pri 30 FPS, s čím bude väčšina nenáročných používateľov spokojná. K dispozícii sú aj ďalšie možnosti vrátane 60 FPS pri rozlíšení 1080p alebo 120 FPS pri rozlíšení 720p.

Záznamy za bežného denného svetla majú veľmi dobrú sýtosť farieb, sú detailné a plynulé. Dynamické zábery, ako napríklad jazda na bicykli cez nerovnosti, sú tiež solídnej kvality. Elektronická stabilizácia je spoľahlivá, najmä pri jazde cez väčšie nerovnosti alebo na tráve. Menšie nerovnosti, ako sú kamienky alebo štrk, majú tendenciu mierne rozmazávať obraz. Nejde však o zásadnú nedokonalosť. Nižšie nájdete zábery z jazdy na bicykli v rozlíšení 4K (30 FPS).

Čo nás však nepríjemne prekvapilo, boli zvukové artefakty v záberoch. Ochranné puzdro je vybavené len dvoma tenkými penovými výstuhami, ktoré slúžia predovšetkým na stabilizáciu kamery v puzdre. Upevnenie kamery v puzdre na riadidlách malo za následok prenášanie rezonancie z rámu do mikrofónu.

Kvalitu statických záberov v rozlíšení 4K a 1080p môžete porovnať na nasledujúcich záberoch.

Nižšie prikladáme dennú fotografiu. Silnejšou stránkou kamery je jednoznačne nahrávanie videa, než samotné fotografovanie. Najmä v kontexte všadeprítomných smartfónov, ku ktorým si často môžete zaobstarať ochranný kryt na natáčanie pod vodou alebo v iných extrémnych podmienkach.

Denné zábery z kamery sú živé a detailné
Denné zábery z kamery sú živé a detailné

Nočné zábery síce nie sú najlepším kritériom na hodnotenie akčnej kamery, ale aj tak stoja za zmienku. Záznamy sú opäť plynulé a s dobrou sýtosťou farieb. V horšie osvetlených oblastiach je však badateľný výraznejší šum. Úroveň detailov je tiež nižšia, čo môžete posúdiť z našich záznamov.

Pre úplný test nižšie prikladáme aj nočnú fotografiu, zachytenú v najvyššom možnom rozlíšení kamery. Na webe je rozlíšenie samozrejme optimalizované.

Šum sa na snímkach objavuje už za súmraku
Šum sa na snímkach objavuje už za súmraku

Displej

Akčná kamera Lamax X7.2 je vybavená jedným displejom na zadnej strane. TFT LCD displejuhlopriečku 2" a prekvapivo široký pozorovací uhol. Displej je ľahko čitateľný a jasný. Keď je však kamera umiestnená v puzdre, čitateľnosť sa znižuje a na priamom slnečnom svetle sa objavujú odlesky. V nastaveniach možno aktivovať šetrič obrazovky, ktorý vypne displej počas nahrávania.

Kde kúpiť Lamax X7.2
Lamax X7.2
Hodnotenie
4.0/5

Displej je dnes doménou väčšiny akčných kamier. Mnohé drahšie modely, napríklad Lamax X9.2 alebo Niceboy Vega X Pro, ponúkajú aj menší predný displej vedľa objektívu. To uľahčuje fotenie selfie alebo nahrávanie z prednej strany. Zatiaľ čo recenzovaný model sa spolieha na tradičné tlačidlové ovládanie, viaceré drahšie modely ponúkajú aj dotykové obrazovky, ktoré uľahčujú ovládanie.

Akčná kamera je vybavená jedným displejom na zadnej strane
Akčná kamera je vybavená jedným displejom na zadnej strane

Výdrž batérie a napájanie Lamax X7.2

Akčná kamera X7.2 je napájaná vstavanou batériou s kapacitou 1 050 mAh. Výrobca udáva výdrž batérie 120 minút pri nahrávaní FullHD videa. Nie je však jasné, aké má kamera ďalšie nastavenia a dokonca ani snímkovaciu frekvenciu.

V našom teste kamera vydržala 1 hodinu a 40 minút nahrávania v rozlíšení 4K pri 30 FPS so stabilizáciou, redukciou šumu, nahrávaním zvuku a vypnutým displejom. Pri nahrávaní v rozlíšení FullHD pri 60 FPS s vypnutou stabilizáciou, bez redukcie šumu, bez nahrávania zvuku a s vypnutým displejom kamera vydržala približne 1 hodinu a 16 minút.

O nabíjanie sa stará štandardný microUSB kábel, ktorý je súčasťou balenia. O aktuálnom procese nabíjania informuje červená LED dióda, ktorá nepretržite svieti. Po naplnení kapacity batérie prestane LED dióda svietiť.

Nabíjanie pomocou externého sieťového adaptéra s priloženým USB káblom nám trvalo približne 2 hodiny. Čas sa však môže líšiť v závislosti od použitého zdroja napájania. Nabíjanie pomocou počítača môže trvať dlhšie.

Batéria akčnej kamery je vymeniteľná
Batéria akčnej kamery je vymeniteľná

Odolnosť

Akčná kamera Lamax X7.2 je primárne určená na používanie v ochrannom vodotesnom puzdre, ktoré je súčasťou balenia. Bez neho kamera nie je vodotesná ani prachotesná. Vodotesné puzdro vyzerá robustne a je štandardnou výbavou medzi akčnými kamerami.

Po obvode puzdra sa nachádzajú kovové tlačidlá, ktoré zapadajú nad tlačidlá kamery. Na ovládanie tak nemusíte kameru vyberať z puzdra. Výhodou je aj náhradný klip v balení, čo naznačuje, že výrobca predpokladá, že puzdro budete používať často. Puzdro dokáže ochrániť kameru pred vodou až do hĺbky 40 metrov.

Akčné kamery však môžu byť vodotesné a odolné aj bez puzdra. Napríklad spomínanú kameru Niceboy Vega X Pro možno používať pod vodou až do hĺbky 12 metrov.

Záver – pre koho je akčná kamera Lamax X7.2 vhodná?

Akčná kamera Lamax X7.2 ponúka veľa zaujímavých funkcií za málo peňazí. Tou hlavnou je nahrávanie videa v rozlíšení 4K pri 30 FPS. Zábery sú ostré, plynulé a so sýtymi farbami. Kamera však ponúka aj záznamy pri 60 alebo 120 FPS. Okrem nahrávania záznamov kamera podporuje aj tvorbu fotografií v rozlíšení až 16 megapixelov.

Model je vhodný pre každého, kto hľadá cenovo dostupnú kameru so záznamom v rozlíšení 4K a širokou ponukou príslušenstva. Vďaka rôznym držiakom môžete kameru umiestniť na prilbu a tiež na riadidlá bicykla, motocykla alebo skútra. Vďaka vodotesnému puzdru sa kamera môže hodiť aj pri potápaní. Na druhej strane sa kamera neodporúča tým, ktorí plánujú robiť kvalitné zábery športových aktivít alebo vyžadujú vyššiu kvalitu zvuku z kamery pri nahrávaní.

Kde kúpiť Lamax X7.2
Lamax X7.2
Hodnotenie
4.0/5

Medzi ďalšie výhody patrí elektronická stabilizácia, redukcia šumu, pripojenie Wi-Fi, kreatívne režimy alebo šetrič obrazovky. Súčasťou balenia je celý rad príslušenstva, ktoré umožňuje pripevniť kameru na väčšinu povrchov alebo predmetov. Súčasťou balenia je aj ochranné puzdro alebo vodotesné plastové puzdro.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *