ITmix.cz logo

Recenzia: akčná kamera Lamax X5.2

Silné stránky
 • Výhodná cena
 • Jednoduché používanie
 • Kompaktné rozmery
 • Bohaté príslušenstvo v balení
 • Podpora diaľkového ovládania
 • Dlhá výdrž batérie
 • Nahrávanie počas káblového napájania
Slabé stránky
 • Nižšia kvalita obrazu
 • Nižšia účinnosť stabilizácie

Akčná kamera Lamax X5.2 ma zaujala svojou rozumnou cenou, nízkou hmotnosťou a bohatým príslušenstvom. Maximálne rozlíšenie je natívne 4K pri 30 FPS a medzi funkcie patrí elektronická stabilizácia, nahrávanie v slučke, slow-mo, timelapse a korekcia rybieho oka. Keďže kamera dokáže nahrávať aj počas nabíjania, môžete ju použiť ako autokameru alebo pre bezpečnostný kamerový systém..

Často kladené otázky a odpovede

Je akčná kamera vodotesná?

Nie, samotná kamera nie je vodotesná. Dodáva sa však s puzdrom, ktoré je vodotesné do hĺbky 40 metrov. Kameru Lamax X5.2 teda môžete používať na nahrávanie vodných športov vrátane šnorchlovania.

Má kamera Lamax X5.2 stabilizáciu?

Áno, kamera ponúka elektronickú stabilizáciu MAXsmooth. Hoci stabilizácia nie je taká účinná ako v prípade prémiových kamier GoPro HERO11 alebo HERO12, jej výhody sú počas nahrávania viditeľné.

Aká je výdrž batérie kamery Lamax X5.2?

Výrobca uvádza, že kamera vydrží na jedno nabitie 135 minút počas nahrávania vo FullHD rozlíšení. Počas môjho testovania dosiahla výdrž batérie pri tomto nastavení 140 minút. V prípade 4K kamera vydržala 100 minút záznamu.

Obsah balenia je bohatý

Akčné kamery Lamax sú známe tým, že v balení nájdete kompletné príslušenstvo. Okrem samotnej kamery obsahuje:

 • vodotesné puzdro,
 • rámček na použitie bez puzdra,
 • samolepiaci držiak na prilbu/kapotu,
 • náhradná samolepiacia plocha 3M,
 • fast plug-in (štandardný držiak),
 • J-mount (vyvýšený držiak),
 • držiak na riadidlá/tyč,
 • trojosový držiak,
 • adaptér na statív,
 • redukcia na statív,
 • utierka z mikrovlákna,
 • napájací USB-C kábel,
 • používateľská dokumentácia.

Technické parametre sú silnou stránkou kamery

Akčná kamera X5.2 je jednou z cenovo najdostupnejších kamier v portfóliu spoločnosti Lamax. Preto som bol pripravený urobiť kompromisy, ktoré si nižšia cena zvyčajne vyžaduje. Z hľadiska technických parametrov som však na veľa z nich nenarazil. Natívne 4K rozlíšenie, viac ako 2 hodiny výdrže batérie pri FullHD, WiFi konektivita a napájací USB-C konektor našepkávajú, že výrobca musel urobiť ústupky inde.

Názov parametraHodnota
Max. rozlíšenie4K (pri 30 FPS)
Max. snímkovacia frekvencia120 FPS (pri 720p)
Max. rozlíšenie fotografií12 Mpx
Svetelnosť objektívuVýrobca neuvádza
StabilizáciaElektronická
Typ displejaTFT LCD
Uhlopriečka displeja2"
Vodotesné puzdroÁno (do 40 m)
MikrofónÁno
KonektivitaWiFi, USB-C
Max. kapacita microSD karty 128 GB
Kapacita batérie1200 mAh
Výdrž batérie135 min (pri FullHD)
Rozmery (V x Š x H)4,4 x 6 x 3,3 cm
Hmotnosť bez príslušenstva65 g

V prípade, že hľadáte ďalšie informácie týkajúce sa technických parametrov a funkcií tohto druhu kamier, prečítajte si náš článok o tom, ako vybrať akčnú kameru alebo sa pozrite na recenzie konkrétnych modelov.

Funkcie Lamax X5.2 ocenia najmä nenároční

Rozsah funkcií je porovnateľný s inými kamerami v tejto cenovej kategórii. Základom je elektronická stabilizácia MAXsmooth, ktorá má na starosti úpravu otrasov pri nahrávaní. Hoci sa stabilizácia nemôže porovnávať so svojimi alternatívami v drahších kamerách, ako sú GoPro HERO11 alebo HERO12, jej účinnosť je v záznamoch viditeľná.

Medzi funkcie patria aj jednotlivé režimy záznamu, ktoré rozširujú využitie kamery. Mám na mysli najmä spomalené zábery (120 FPS pri rozlíšení 720p), nahrávanie v slučke, časozberný záznam a ďalšie. Ukážky režimov nájdete v našej videorecenzii a krátky komentár ku kvalite záznamu v nasledujúcej časti.

Akčná kamera podporuje aj snímanie fotografií, ale nie je primárne určená na tento účel. Chýba jej automatické zaostrovanie, čo je bežný nedostatok akčných kamier. Lamax X5.2 tiež nepodporuje rôzne efekty snímania, s ktorými som sa stretol napríklad v modeli X7.2.

Kvalita záznamu je vzhľadom na cenu primeraná

Keďže model X5.2 patrí k cenovo najdostupnejším akčným kamerám v portfóliu značky Lamax, bol som pripravený na kompromisy v kvalite záznamu. Na moje prekvapenie je však záznam v rozlíšení 4K pri 30 FPS za dobrých svetelných podmienok pomerne kvalitný. Samozrejme, nedá sa porovnávať s obrazovou kvalitou drahších modelov, napriek tomu môže Lamax X5.2 dobre poslúžiť mnohým používateľom.

Farby sú bohaté, ale scénam chýbajú detaily
Farby sú bohaté, ale scénam chýbajú detaily

Záznamy športových aktivít sú vďaka stabilizácii plynulé a bez výrazných otrasov. Menšou slabinou je strata detailov, ktorá ma vzhľadom na natívne rozlíšenie 4K trochu sklamala. Na druhej strane ma príjemne prekvapilo, ako si kamera dokáže poradiť s rýchlymi zmenami osvetlenia snímača (napr. rýchly prechod lesom). Napriek chýbajúcej podpore HDR zostávajú dobre zachytené aj tmavšie časti scény.

Pokiaľ ide o spomalené zábery, Lamax X5.2 na tento účel podporuje maximálnu snímkovaciu frekvenciu 120 FPS pri rozlíšení 720p. V tomto režime sú síce zábery plynulo spomalené, ale rozlíšenie 720p je už zastarané. Na displejoch a obrazovkách s rozlíšením 1080p a vyšším je nedostatok detailov veľmi citeľný.

Spomalený pohyb je k dispozícii len pri nižších rozlíšeniach
Spomalené snímanie pohybu je k dispozícii len pri nižších rozlíšeniach

V noci a pri slabom osvetlení kvalita záznamu výrazne klesá, čo obmedzuje niektoré spôsoby použitia, ktoré spomínam v nasledujúcej časti. Pokles kvality je spôsobený najmä prítomnosťou veľmi jasného šumu.

Kde kúpiť Lamax X5.2
Lamax X5.2
Hodnotenie
3.9/5
Pri slabom osvetlení je kvalita zaťažená výrazným šumom
Pri slabom osvetlení je kvalita zaťažená výrazným šumom

Možnosti využitia kamery sú rôzne

Ako som už spomenul, kvalita záznamu je napriek dobrým svetelným podmienkam pomerne nízka. Preto je kamera vhodná hlavne pre príležitostných športovcov a všeobecne menej pokročilých používateľov. Okrem športu som sa počas testovania snažil nájsť aj iné využitie kamery.

Ideálne pre menej skúsených a deti

V prípade, že ste akčnú kameru ešte nikdy nepoužívali, Lamax X5.2 môže byť pre vás tou správnou voľbou. Balenie obsahuje bohaté príslušenstvo, ovládanie kamery je jednoduché a rozsah funkcií postačuje na bežné používanie. Tieto výhody ocenia aj deti, ktoré môžu kameru využiť počas prázdninového kúpania, športovania alebo iných aktivít.

Pripevnenie k prilbe je samozrejmosťou
Pripevnenie k prilbe je samozrejmosťou

Akčná kamera ako kamera do auta

Ak hľadáte kameru do auta a zvažujete kúpu akčnej kamery na tento účel, kameru Lamax X5.2 môžete použiť na záznam kratších trás. Predovšetkým dokáže nahrávať zábery, keď je pripojená k zdroju napájania. Jej výdrž batérie tak nie je vo vozidle nijako obmedzená.

Kvalita obrazu prekonáva niektoré autokamery
Kvalita obrazu prekonáva niektoré autokamery

V prípade káblového napájania je dokonca možné vybrať batériu a používať kameru bez nej. To môže nahradiť funkciu automatického zapnutia/vypnutia, s ktorou som sa stretol pri každej testovanej kamere do auta. Medzi funkciami nechýba nahrávanie v slučke, takže výsledkom jednej jazdy nie je jeden dlhý záznam, ale niekoľko kratších (1, 2, 3, 5 a 10 minút).

Keďže však kamera nemá modul GPS, ktorým disponuje väčšina autokamier, nie sú k dispozícii informácie, ako je poloha alebo aktuálna rýchlosť. Chýba jej aj detekcia radarov alebo asistenčné funkcie, s ktorými som sa stretol v prípade kamery Garmin Dash Cam 57. Ďalším obmedzením je, že väčšina akčných kamier nepodporuje cyklické nahrávanie, takže po zaplnení pamäte microSD karty sa nahrávanie preruší. Záznamy je preto potrebné pravidelne ručne vymazávať.

Na stránke produktu kamery nájdete informáciu, že cyklické nahrávanie je podporované. Opak je však pravdou a v nastaveniach túto možnosť nenájdete. Výrobca mal pravdepodobne na mysli nahrávanie v slučke, ktoré sa na stránke neuvádza.

Čo sa týka kvality záznamu, za bežného denného svetla je z môjho pohľadu lepšia ako väčšina kamier do auta. Vďaka natívnemu rozlíšeniu 4K a snímkovacej frekvencii 30 FPS sú záznamy detailnejšie, a to aj na okrajoch zorného poľa, čo býva pri autokamerách najväčší problém. Poznávacie značky sú čitateľné na vzdialenosť 8 až 12 metrov (vozidlá idúce rovnakým smerom), čo sú relatívne bežné hodnoty pre kamery do auta. V noci je kvalita záznamu, samozrejme, nízka a závisí od okolitého osvetlenia, čo je opäť porovnateľné s kamerami do auta.

Na montáž kamery na čelné sklo vozidla môžete použiť samolepiaci držiak a držiak J-mount, ktoré sú súčasťou balenia. V tomto prípade je kamera uhlovo nastaviteľná a ľahko odnímateľná. Ak plánujete mať kameru pripojenú k USB pripojeniu vo vozidle, možno budete musieť investovať do dlhšieho napájacieho kábla. Ten, ktorý je súčasťou dodávky, meria len 80 cm.

Pri výbere kábla pamätajte na to, že nesmie brániť vo výhľade vodičovi alebo spolujazdcovi. Ak máte záujem dozvedieť sa viac o tom, ako používať autokameru v súlade s predpismi, pozrite si náš článok o legislatíve týkajúcej sa autokamier v danej krajine.

Bezpečnostný systém

Pri monitorovaní vonkajších alebo vnútorných priestorov môžete použiť možnosť nepretržitého napájania. Podobne ako pri jazde autom, za dobrých svetelných podmienok sú zábery zreteľné. Situácia sa mení v prípade tmavších priestorov a chodieb. Keď som kameru umiestnil do chodby so slabým umelým osvetlením, obraz obsahoval pomerne veľa šumu, ktorý výrazne degradoval detaily scény.

Vďaka držiakom môžete kameru pripevniť takmer kamkoľvek
Vďaka držiakom môžete kameru pripevniť takmer kamkoľvek

V prípade, že kameru použijete na zabezpečenie, bude opäť obmedzením jej skladovanie. Okrem toho, že kamera neumožňuje cyklické nahrávanie, neumožňuje počas nahrávania ukladať dáta prostredníctvom USB kábla do externého úložiska ani bezdrôtovo cez WiFi do cloudu. Tieto možnosti sú, samozrejme, doménou špecializovaných bezpečnostných kamier, takže ich absencia v Lamaxe X5.2 nie je slabinou.

Kamera podporuje diaľkové ovládanie pomocou smartfónu

Kameru Lamax X5.2 možno ovládať dvoma spôsobmi - pomocou tlačidiel na kamere a pomocou smartfónu. Puzdro kamery je vybavené štyrmi tlačidlami, ktorých funkcie sú pomerne intuitívne. Okrem krátkeho stlačenia podporujú aj dlhšie podržanie, ktoré otvorí nastavenia napríklad v prípade uzávierky. Používateľské rozhranie kamery je prehľadné a ľahko ovládateľné.

Na vzdialený prístup využíva kamera aplikáciu SupCam Pro, ktorá je k dispozícii na Google Play a App Store. Aplikácia je prehľadná, ponúka predovšetkým galériu a možnosť zmeny nastavení kamery. Zábery a obrázky možno do úložiska telefónu sťahovať prostredníctvom WiFi, takže prenos je pomerne rýchly.

Aplikácia obsahuje aj živý náhľad kamery s ovládaním nahrávania, čo je neoceniteľná výhoda. Túto možnosť oceníte najmä vtedy, ak kameru umiestnite na ťažko dostupné miesto, napríklad na prilbu, kapotu alebo zadné okno vozidla a podobne.

Veľmi ma prekvapila výdrž batérie

Kamera Lamax X5.2 je vybavená batériou s kapacitou 1200 mAh, ktorá je vymeniteľná. Podľa výrobcu dosahuje výdrž batérie pri nahrávaní vo FullHD (1080p) 135 minút. Počas môjho nahrávania v tomto rozlíšení kamera dosiahla 140 minút výdrže batérie na jedno nabitie, čo mierne prevyšuje hodnotu udávanú výrobcom.

Kde kúpiť Lamax X5.2
Lamax X5.2
Hodnotenie
3.9/5
Batéria s kapacitou 1200 mAh je vymeniteľná
Batéria s kapacitou 1200 mAh je vymeniteľná

Väčším prekvapením pre mňa bolo nahrávanie v rozlíšení 4K, počas ktorého výdrž batérie dosiahla až 100 minút. Túto hodnotu som dosiahol aj počas testovania s prémiovou kamerou GoPro HERO12. V oboch prípadoch boli kamery testované v interiéri pri teplote 22 °C.

Maximálny čas záznamu je 30 minút bez ohľadu na rozlíšenie. Pri testovacom nahrávaní vo FullHD teda vznikli štyri 30-minútové záznamy a jeden kratší. Keďže počas posledného kratšieho záznamu sa kamera vybíjala, posledný záznam bol poškodený a nedal sa prehrať. V prípade 4K sa tento problém nevyskytol. Ak chcete predísť možnému poškodeniu záznamov, odporúčam zastaviť nahrávanie pred vybitím batérie.

Záver – pre koho je akčná kamera Lamax X5.2 vhodná?

Akčnú kameru Lamax X5.2 odporúčam predovšetkým menej náročným a nenáročným používateľom alebo úplným začiatočníkom, využiť ju môžu aj deti na zachytenie zážitkov z dovolenky, športových aktivít alebo hier v prírode. Ovládanie kamery je intuitívne a v prípade potreby môžete použiť aj diaľkové ovládanie s náhľadom SupCam Pro.

Kvalita záznamov v rozlíšení 4K pri 30 FPS je uspokojivá, farby sú sýte a vďaka stabilizácii MAXsmooth nedochádza k výraznému chveniu. Počas testovania vydržala kamera pri nahrávaní v rozlíšení 4K na jedno nabitie až 100 minút, čo ma príjemne prekvapilo. Pozitívne hodnotím aj ponuku príslušenstva v balení, ktoré výrazne rozširuje možnosti využitia kamery.

Okrem nahrávania dynamických aktivít môžete kameru využiť aj ako čiernu skrinku do auta alebo na krátkodobé sledovanie objektov a priestorov. V týchto situáciách je však obmedzením absencia cyklického záznamu a výrazná závislosť kvality záznamu od okolitého osvetlenia.

Recenzia: akčná kamera Lamax X5.2
 • Kvalita videa
 • Kvalita fotografií
 • Ovládanie
 • Funkcie
 • Príslušenstvo
3.9

Kompaktná a cenovo dostupná kamera nielen na šport

Akčná kamera Lamax X5.2 ma zaujala svojou rozumnou cenou, nízkou hmotnosťou a bohatým príslušenstvom. Maximálne rozlíšenie je natívne 4K pri 30 FPS a medzi funkcie patrí elektronická stabilizácia, nahrávanie v slučke, slow-mo, timelapse a korekcia rybieho oka. Keďže kamera dokáže nahrávať aj počas nabíjania, môžete ju použiť ako autokameru alebo pre bezpečnostný kamerový systém..

Klady

 • Výhodná cena
 • Jednoduché používanie
 • Kompaktné rozmery
 • Bohaté príslušenstvo v balení
 • Podpora diaľkového ovládania
 • Dlhá výdrž batérie
 • Nahrávanie počas káblového napájania

Zápory

 • Nižšia kvalita obrazu
 • Nižšia účinnosť stabilizácie
Tento článok pripravil autor na základe skutočných skúseností s produktom. Hodnotenie môže byť ovplyvnené subjektívnymi dojmami autora.
Autor: Martin Dajča
Autor: Martin Dajča
Som študent, ktorý rád pretvára svoje skúsenosti a zložité myšlienky do zrozumiteľného jazyka pre spotrebiteľov. Vo voľnom čase rád behám, bicyklujem a chodím na túry po okolí. V mojom portfóliu sa preto nachádzajú recenzie inteligentných hodiniek, kamier do auta a mnohých ďalších pomôcok pre každodenný život.
Ako sa vám páčil tento článok?
Vaše hodnotenie
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Súvisiace recenzie

Recenzia: akčná kamera Lamax X5.2
Lamax X5.2
Hodnotenie: 3.9/5
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram