ITmix.cz logo

Recenzia: akčná kamera Lamax X9.2

Silné stránky
 • Priaznivý pomer cena/výkon
 • Nízka hmotnosť
 • Príslušenstvo v balení
 • Diaľkové ovládanie
 • Kvalita záznamu pri dobrom osvetlení
Slabé stránky
 • Nie veľmi odolné bez puzdra
 • Slabšia stabilizácia

Lamax X9.2 ponúka v balení širokú škálu príslušenstva a solídnu kvalitu obrazu za rozumnú cenu. V rozlíšení 4K pri 60 FPS sú záznamy detailné, plynulé a dobre vám poslúžia pri nahrávaní športových aktivít alebo dovolenky. Vďaka priloženému puzdru sa s kamerou môžete potápať až do hĺbky 40 metrov. Medzi jej funkcie patrí aj spomalené nahrávanie alebo časozberné video.

Často kladené otázky a odpovede

Aké má Lamax X9.2 rozlíšenie?

Maximálne rozlíšenie záznamov je 4K, a to pri 30 alebo 60 FPS. Rozlíšenie fotografií je nastaviteľné až na 16 megapixelov.

Je kamera Lamax X9.2 vodotesná?

Nie, samotná kamera nie je vodotesná. Jej balenie však obsahuje odolné plastové puzdro, ktoré je vodotesné do hĺbky 40 m.

Aké pameťové karty podporuje Lamax X9.2?

Lamax X9.2 podporuje pamäťové karty microSD do veľkosti 128 GB. Pamäťová karta musí patriť do rýchlostnej triedy UHS-I U3, aby bolo možné zapisovať väčšie 4K záznamy.

Obsah balenia Lamax X9.2

Balenie akčnej kamery sa dodáva so širokou škálou príslušenstva, ktoré vám umožní pripevniť kameru na takmer akýkoľvek povrch. Pri rozbaľovaní sme narazili na nasledujúce položky:

 • akčná kamera Lamax X9.2,
 • náramkový diaľkový ovládač,
 • externý mikrofón,
 • vodotesné puzdro,
 • náhradný klip na puzdro,
 • rámček na použitie bez puzdra,
 • držiak na riadidlá/tyč,
 • tri trojosové držiaky,
 • fast plug-in,
 • J-mount,
 • redukcia na statív,
 • samolepiace držiaky,
 • náhradné samolepiace plochy,
 • napájací kábel,
 • utierka z mikrovlákna
 • a ochranné puzdro.

Akčná kamera Lamax X9.2 nie je sama o sebe vodotesná. V jej balení však nájdete odolné plastové puzdro, ktoré je vodotesné do hĺbky 40 m.

Technické parametre

Z hľadiska technických parametrov ponúka kamera Lamax X9.2 vzhľadom na svoju cenu pomerne veľa. Kamera ponúka natívne rozlíšenie 4K pri interpolovanej snímkovacej frekvencii 60 FPS. To znamená, že kamera reálne zachytí 30 snímok za sekundu a zvyšných 30 "dopočíta".

Zároveň je vybavená dvoma LCD displejmi, čo hodnotíme pozitívne. Ostatné technické parametre sme zhrnuli v nasledujúcej tabuľke. V prípade, že hľadáte viac informácií o vlastnostiach akčných kamier všeobecne, prečítajte si náš článok o tom, ako vybrať akčnú kameru.

Názov parametraHodnota
Max. rozlíšenie4K (30 FPS reálných, 60 FPS interpolovaných)
Max. snímkovacia frekvencia240 FPS (pri 720p)
Max. rozlíšenie fotografií16 Mpx
Svetelnosť objektívuNie je špecifikovaná
StabilizáciaElektronická
Typ displejaFarebný LCD, zadný dotykový
Uhlopriečka displeja2" (zadný), 1,3" (predný)
Vodotesné puzdroÁno (do 40 m)
Integrovaný mikrofónÁno
KonektivitaWi-Fi, micro USB, micro HDMI
Max. kapacita microSD karty128 GB
Kapacita batérie1050 mAh
Výdrž batérie pri nahrávaní vo FullHD2 hodiny
Rozmery (V x Š x H)4,4 x 6 x 3,3 cm
Hmotnosť bez príslušenstva65 g

Funkcie akčnej kamery Lamax X9.2

Rozsah funkcií kamery Lamax X9.2 je dostatočný na to, aby vás zamestnal pri natáčaní záberov z turistických výletov, menej náročných športov alebo vlogov. V nasledujúcej časti vám jednotlivé funkcie popíšeme podrobnejšie, aby ste si mohli urobiť lepšiu predstavu o tom, či sú pre vás relevantné alebo nie.

Stabilizácia MAXsmooth

Hoci kamera patrí do nižšej cenovej kategórie, ponúka elektronickú stabilizáciu MAXsmooth, ktorá by mala byť schopná eliminovať časť chvenia vašich záberov. Keďže stabilizácia je na recenzovanej kamere pomerne slabá, môžeme ju odporučiť hlavne na statické zábery alebo menej dynamické činnosti. Podrobnejšie sa stabilizácii venujeme v kapitole Kvalita videa a fotografií.

Kde kúpiť Lamax X9.2
Lamax X9.2
Hodnotenie
4.0/5

Vstavaný mikrofón a nahrávanie zvuku

Lamax X9.2 je vybavený vstavaným mikrofónom, ktorý ponúka solídnu kvalitu zvuku. Počas hovoreného slova je zvuk sprevádzaný miernou rezonanciou, nepovažujeme to však za výrazné negatívum. Najmä vzhľadom na to, že väčšina používateľov používa kameru v odolnom plastovom puzdre, ktoré mikrofón zakrýva.

V balení kamery nájdete externý mikrofón s micro USB konektorom. Ten ponúka o niečo lepšiu kvalitu zvuku v porovnaní s jeho zabudovanou alternatívou. Ani tento mikrofón však nie je použiteľný pri použití puzdra alebo montážneho rámu.

Redukcia šumu a vetra

V prípade, že budete s kamerou nahrávať vo veternom počasí alebo na cestách bez prekrytia mikrofónom, môže sa vám táto funkcia hodiť. Vďaka nej sú zvuky vetra v zázname o niečo menej prenikavé, čo vám umožní nahrávať aj iné zvuky z okolia.

Šetrič obrazovky

Automatické vypnutie displeja po zvolenom čase je praktická funkcia, ktorá predlžuje výdrž batérie. V nastaveniach môžete zvoliť oneskorenie 1, 3 a 5 minút alebo môžete funkciu deaktivovať. Nastavenie šetriča obrazovky sa vzťahuje na predný aj zadný displej.

Režim fotografovania

Režim fotografovania je v akčných kamerách zastúpený prakticky bez výnimky. Kvalita však nemusí byť pre niektorých používateľov dostatočná. Je to spôsobené najmä absenciou automatického alebo manuálneho zaostrovania. Príklady snímok spolu s ich hodnotením nájdete v kapitole Kvalita videa a fotografií.

Príslušenstvo Lamax X9.2

Akčné kamery Lamax sú známe svojou širokou ponukou príslušenstva v balení. Presvedčili sme sa o tom už pri modeli Lamax X7.2, od ktorého sa balenie recenzovanej kamery líši dodávaným zápästným ovládačom a externým mikrofónom. Podrobnejší popis tohto príslušenstva sme pripravili v kapitolách Ovládanie a Funkcie.

Prítomnosť diaľkového ovládača a externého mikrofónu nás príjemne prekvapila
Prítomnosť diaľkového ovládača a externého mikrofónu nás príjemne prekvapila

Ostatné príslušenstvo a montážne doplnky sú popísané v našej recenzii akčnej kamery Lamax X7.2.

Kvalita videa a fotografií

Kvalita záberov z akčnej kamery zodpovedá jej pomerne atraktívnej cene. Zábery majú vo všeobecnosti svoje nedostatky, ale mnohým používateľom bude kamera viac než postačovať. Akčná kamera je prednastavená na rozlíšenie 4K pri snímkovacej frekvencii 60 FPS. Táto kombinácia je v dnešnej dobe akýmsi štandardom, ktorý vládne aj u lacnejších zástupcov. V prípade kamery Lamax X9.2 je táto snímkovacia frekvencia interpolovaná.

Na obrázkoch porovnávame pozastavené nahrávanie záznamov s rôznymi snímkovými frekvenciami
Na obrázkoch porovnávame pozastavené nahrávanie záznamov s rôznymi snímkovacími frekvenciami

Z uvedeného obrázka môžeme usúdiť, že vyššia snímkovacia frekvencia mierne zvýši ostrosť, ale zvýši aj množstvo šumu.

Za denného svetla sú záznamy v solídnej kvalite

Pri nahrávaní za dobrého počasia sme sa nestretli so žiadnymi výraznými nedostatkami záznamu, keď sme s kamerou stáli na mieste. Farby majú dobrú sýtosť, záznam je primerane ostrý a napriek interpolácii snímkovacej frekvencie je obraz veľmi plynulý.

Kde kúpiť Lamax X9.2
Lamax X9.2
Hodnotenie
4.0/5

Pri nahrávaní jazdy na bicykli sme však od stabilizácie MAXsmooth očakávali trochu viac. Záznam jazdy na upravenej cyklotrase sa napriek relatívne dobrému povrchu nezaobišiel bez chvenia. Samotnú stabilizáciu sme testovali s kamerou pripevnenou na riadidlách a prilbe. V prípade pripevnenia na prilbu sme nezaznamenali výrazné zlepšenie. Kamera je teda vhodnejšia na nahrávanie záberov z pevnej pozície alebo počas chôdze.

Režim slow motion sme testovali v rozlíšení 720p pri 120 FPS. Kamera podporuje aj nastavenia ako 720p pri 240 FPS alebo 1080p pri 120 FPS. Obe tieto možnosti sú však dostupné len v normálnom režime videa. V uvedených nastaveniach a pri dobrom osvetlení majú zábery prijateľnú kvalitu. Problém nastal len pri pokuse o záznam rýchleho auta prechádzajúceho cez kaluž. Pri vyšších rýchlostiach by sa určite hodila možnosť 240 FPS.

Po nahratí videa v normálnom režime so snímkovacou frekvenciou 120 alebo 240 FPS môžete pomocou postprodukcie spomaliť video.

Denné fotografie objektov sú poznačené absenciou automatického alebo manuálneho zaostrovania. Hoci sú farby sýte, dynamický rozsah priemerný a kamera dokáže snímať v rozlíšení až 16 megapixelov, režim fotografovania nebude v dnešnej dobe smartfónov najpoužívanejší. Kvalitu snímok môžete posúdiť z ukážok v galérii nižšie.

Nočné záznamy a fotografie Lamax X9.2

Väčšina akčných kamier nie je určená na nahrávanie pri slabšom osvetlení. Pri nočných záznamoch sa v recenzovanej kamere prejavujú typické nedostatky akčných kamier. Záznamy obsahujú pomerne veľa šumu a chýbajú im detaily. To isté platí aj pre nočné fotografie. Tie majú o niečo viac detailov, ale ich použiteľnosť nemusí byť pre väčšinu používateľov dostatočná.

Ovládanie kamery

Akčnú kameru budete ovládať predovšetkým pomocou jej zadného dotykového displeja. Okrem toho máte k dispozícii aj mechanické tlačidlá. Tie môžu na 100 % nahradiť dotykové ovládanie, čo oceňujeme. Mechanické tlačidlá sú výhodné najmä v súvislosti s používaním vodotesného puzdra, ktoré zakrýva oblasť dotykového displeja. Puzdro je vybavené vlastnými tlačidlami, ktoré dosahujú na tlačidlá kamery vo vnútri. Vo výsledku tak použitie puzdra neprináša prakticky žiadne nevýhody ovládania.

Dve možnosti diaľkového ovládania

Zatiaľ čo väčšina konkurenčných akčných kamier ponúka diaľkové ovládanie vo forme aplikácie pre smartfón, balenie Lamax X9.2 sa dodáva s diaľkovým ovládaním na zápästie s tromi tlačidlami. Tlačidlá slúžia na spustenie/zastavenie nahrávania, zhotovenie fotografie a zmenu z predného na zadný displej (a naopak).

Na rozdiel od ovládacích aplikácií hodnotíme diaľkový ovládač na zápästie pozitívne, a to najmä kvôli jeho spoľahlivosti. Len pozor, náramok nie je vodotesný.

Diaľkové ovládanie pre smartfón vyžaduje aplikáciu iSmart DV2, ktorú nájdete v obchodoch Google Play a App Store. Aplikácia umožňuje meniť niektoré nastavenia kamery, spustiť nahrávanie, zachytávať fotografie, organizovať úložisko a prezerať záznamy alebo obrázky. Napriek praktickým funkciám je aplikácia zaťažená typickými nedostatkami aplikácií na ovládanie akčných kamier alebo autokamier - nestabilitou, stratou spojenia s kamerou alebo chaotickým používateľským rozhraním.

Displeje akčnej kamery Lamax X9.2

Kým v minulosti boli dvojité displeje doménou drahších kamier, dnes si predný displej nachádza cestu aj do nižších cenových kategórií. Lamax X9.2 je kamera ovládaná predovšetkým pomocou 2" zadného displeja. Ide o dotykový LCD displej s dobrou čitateľnosťou a príjemným používateľským prostredím. Displej je dobre viditeľný aj na priamom slnku, čo hodnotíme pozitívne.

Kde kúpiť Lamax X9.2
Lamax X9.2
Hodnotenie
4.0/5
Zadný displej je dobre čitateľný na priamom slnečnom svetle
Zadný displej je dobre čitateľný na priamom slnečnom svetle

Vedľa objektívu nájdete ďalší predný 1,3" LCD displej. Ten slúži na lepšiu orientáciu pri fotení selfie alebo nahrávaní vlogov. Do istej miery nahrádza výklopný displej, ktorý nájdete na mnohých moderných kamerách. Aj predný displej je dobre čitateľný na priamom slnečnom svetle, čo bolo vzhľadom na cenu príjemným prekvapením.

Ani s predným displejom nebudete mať na slnku problém
Ani s predným displejom nebudete mať na slnku problém

Výdrž batérie

Akčná kamera je vybavená 1050 mAh batériou, ktorá je vymeniteľná. Výdrž sme testovali v dvoch nastaveniach, ktoré sa líšili zvoleným rozlíšením. V prvom teste sme zvolili rozlíšenie 4K pri 60 FPS, so zapnutou stabilizáciou a aktívnym mikrofónom. Druhý test prebiehal pri rozlíšení 1080p. Výsledky testu nájdete v nasledujúcej tabuľke, kde uvádzame aj porovnanie s kamerou Lamax W10.1.

KameraBatéria4K rozlíšenie1080p rozlíšenie
Lamax X9.21050 mAh80 min (60 FPS)98 min (60 FPS)
Lamax W10.11350 mAh93 min (60 FPS)126 min (60 FPS)

V rámci voliteľných doplnkov máte k dispozícii náhradné batérie, ktoré môžete v prípade vybitia jednoducho vymeniť. Nabitie batérie z 0 na 100 % trvá približne 2,5 hodiny.

Batériu je možné v prípade potreby vymeniť
Batériu je možné v prípade potreby vymeniť

Záver – pre koho je akčná kamera Lamax X9.2 vhodná?

Akčnú kameru Lamax X9.2 by sme odporučili všetkým menej náročným používateľom, ktorí hľadajú cenovo dostupnú kameru s rozlíšením 4K a rôznymi režimami záznamu. Kvalita záznamu za denného svetla je na dobrej úrovni a balenie kamery obsahuje celý rad príslušenstva vrátane vodotesného puzdra.

Za výhodu považujeme pribalené diaľkové ovládanie, s ktorým sa u niektorých drahších konkurentov nestretnete. Kamera sa môže hodiť na dokumentovanie dovolenkových pobytov, turistických výletov, potápanie alebo niektorých zimných športov.

Na druhej strane by sme kameru neodporúčali používateľom, ktorí vyžadujú vyššiu úroveň stabilizácie alebo plánujú používať kameru bez puzdra. Konektory a slot na pamäťovú kartu sú totiž vystavené akémukoľvek mechanickému poškodeniu.

Recenzia: akčná kamera Lamax X9.2
 • Kvalita videa
 • Kvalita fotografie
 • Ovládanie
 • Funkcie
 • Príslušenstvo
4

Kvalitné nahrávky, široká ponuka príslušenstva a dobrá cena

Lamax X9.2 ponúka v balení širokú škálu príslušenstva a solídnu kvalitu obrazu za rozumnú cenu. V rozlíšení 4K pri 60 FPS sú záznamy detailné, plynulé a dobre vám poslúžia pri nahrávaní športových aktivít alebo dovolenky. Vďaka priloženému puzdru sa s kamerou môžete potápať až do hĺbky 40 metrov. Medzi jej funkcie patrí aj spomalené nahrávanie alebo časozberné video.

Klady

 • Priaznivý pomer cena/výkon
 • Nízka hmotnosť
 • Príslušenstvo v balení
 • Diaľkové ovládanie
 • Kvalita záznamu pri dobrom osvetlení

Zápory

 • Nie veľmi odolné bez puzdra
 • Slabšia stabilizácia
Tento článok pripravil autor na základe skutočných skúseností s produktom. Hodnotenie môže byť ovplyvnené subjektívnymi dojmami autora.
Autor: Martin Dajča
Autor: Martin Dajča
Som študent, ktorý rád pretvára svoje skúsenosti a zložité myšlienky do zrozumiteľného jazyka pre spotrebiteľov. Vo voľnom čase rád behám, bicyklujem a chodím na túry po okolí. V mojom portfóliu sa preto nachádzajú recenzie inteligentných hodiniek, kamier do auta a mnohých ďalších pomôcok pre každodenný život.
Ako sa vám páčil tento článok?
5/5 - (1 hlasovanie)
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Súvisiace recenzie

Recenzia: akčná kamera Lamax X9.2
Lamax X9.2
Hodnotenie: 4.0/5
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram