Recenzia: Proton VPN s bohatou ponukou funkcií a prémiovou bezpečnosťou

Silné stránky
  • Cenová dostupnosť
  • Vynikajúca kompatibilita
  • 10 zariadení v balíku
  • Optimalizované servery
  • Bohaté funkcie
  • Indikátory zaťaženia serverov
  • Jednoduché používateľské prostredie
  • Švajčiarska spoločnosť
Slabé stránky
  • Trvalý pokles rýchlosti sťahovania
  • Problémy s americkým Netflixom
  • VPN Accelerator nefunguje

Švajčiarska služba Proton VPN ponúka za dostupnú cenu široké spektrum funkcií, bohatú podporu platforiem a 11 799 serverov v 117 krajinách. Samozrejmosťou sú servery optimalizované pre sťahovanie torrentov, streamovanie videí a využívanie siete Tor. VPN je dostupná aj v bezplatnej verzii, ktorá síce ponúka obmedzené funkcie, ale v niektorých prípadoch môže byť dostatočná. Je Proton VPN bezpečná a vyrovná sa konkurencii?

Najčastejšie otázky a odpovede

Koľko zariadení môže Proton VPN využívať?

V prípade plánu Plus môžete službu využívať na 10 zariadeniach. Bezplatná verzia je dostupná iba pre jedno zariadenie.

Koľko stojí Proton VPN?

Počas testovania je cena závislá od doby, na ktorú si VPN predplatíte. Mesačné predplatné vás vyjde na 9,99 EUR, ročné na 4,99 EUR/mesiac a dvojročné na 4,49 EUR/mesiac. Bezplatná verzia je bez poplatkov doživotne.

Ponúka Proton VPN skúšobnú dobu?

Áno, bezplatnú VPN môžete skúšať akokoľvek dlho. Plnohodnotný plán Proton VPN Plus máte na skúšku k dispozícii na mesiac za drobný poplatok 1 EUR.

Na aké zariadenia možno Proton VPN nainštalovať?

Kompatibilita je veľmi silnou stránkou Proton VPN. Podpora systémov Windows a macOS je samozrejmosťou, službu však môžete využiť aj na Linuxe alebo Chromebooku. Proton VPN je dostupná aj pre systémy Android a iOS. V prípade potreby ju môžete nainštalovať aj na smart televízory so systémom AndroidTV a prehrávače Apple TV a Fire TV. Veľkou výhodou je možnosť využitia na Wi-Fi routeroch.

Aký je rozdiel medzi bezplatným a plateným plánom Proton VPN?

Najväčším rozdielom sú dostupné krajiny a servery. Bezplatná verzia umožňuje pripojenie na 308 serverov v 6 krajinách, platená na 11 790 v 117 krajinách. Bezplatný plán ponúka solídnu rýchlosť a neobmedzuje šírku pásma. Služba je ale obmedzená len na jedno zariadenie.
Strácate tiež prístup k serverom optimalizovaným pre streamovanie či torrenting a v špičke môžete zaznamenať výrazný pokles rýchlosti. Platený plán Plus tieto možnosti ponúka a spolu s nimi aj nástroje ako Netshield či Split tunneling.

Základné parametre sú príjemným prekvapením

Nasledujúci prehľad základných parametrov VPN svedčí o veľmi dobre vybavenej službe. Široké spektrum krajín, množstvo serverov, skúšobná doba prémiového plánu a celá plejáda podporovaných zariadení – je jasné, že Proton VPN sa zaujíma o preferencie používateľov.

ParameterHodnota
Počet krajín117
Počet serverov11 799
Maximálny počet zariadení10
Skúšobná dobaProgram Plus na 1 mesiac za 1 EUR
Lehota na vrátenie peňazí30 dní
PlatformyWindows, macOS, Linux, Android, iOS, Chromebook, Apple TV, Android TV, Fire TV, Wi-Fi router, prehliadače Chrome a Firefox

Ak sa chcete dozvedieť viac o funkciách a parametroch VPN, prečítajte si článok o tom, ako vybrať VPN, alebo si pozrite naše recenzie.

Protokoly WireGuard a OpenVPN sú štandardom

Proton VPN využíva naprieč platformami protokoly WireGuard, OpenVPN a IKEv2. Chýba bohužiaľ protokol Mimic, s ktorým sa stretnete u Avast SecureLine VPN alebo NortonVPN. Protokol Mimic maskuje využitie VPN pre krajiny, ktoré využitie zakazujú (Čína, Irán). V týchto krajinách tak služba Proton VPN nemusí vôbec fungovať.

Protokoly OpenVPN a WireGuard sú open-source a patria všeobecne medzi najpoužívanejšie. Líšia sa hlavne svojím šifrovaním a rýchlosťou. OpenVPN a IKEv2 využívajú šifrovanie SHA256 s relatívne dobrou rýchlosťou. WireGuard ponúka modernejšie šifrovanie ChaCha20, ktoré sa bezpečnosťou vyrovná SHA256, ale jeho rýchlosť je o niečo vyššia.

V nastaveniach služby môžete protokol nastaviť buď manuálne (WireGuard alebo OpenVPN, TCP alebo UDP pripojenie), alebo môžete zvoliť odporúčanú možnosť automatického výberu podľa vášho pripojenia.

Servery a podporované weby sú výhodou

So 117 krajinami je Proton VPN na prvých priečkach v rebríčku najlepších. Nejde však len o európske alebo americké štáty. So službou sa pripojíte aj na servery v Sudáne, Mauritánii, Senegale a ďalších afrických štátoch. Okrem štátu a mesta si môžete v užívateľskom prostredí vybrať aj konkrétny server, na ktorý sa chcete pripojiť. Ide o výhodu napríklad oproti Avast SecureLine VPN, v ktorej si môžete vybrať len štát a mesto, konkrétny server vyberá služba podľa seba.

Každý zo serverov je doplnený údajom o jeho percentuálnom vyťažení. Vďaka tomu máte istotu, že sa môžete vždy pripojiť na ten najvhodnejší server. Ak nechcete server vyberať manuálne, využijete možnosť Quick Connect, ktorá zvolí najlepší lokálny server za vás. V nastavení môžete tiež vytvoriť profily, ktorými možno servery kategorizovať podľa vašich potrieb.

Možnosť výberu konkrétneho servera
Možnosť výberu konkrétneho servera

Bezpečnosť Proton VPN garantovaná švajčiarskou spoločnosťou

Služba si zakladá na svojej transparentnosti a otvorenosti. Svedčí o tom aj fakt, že je kód voľne dostupný (open-source). Samotní používatelia a bezpečnostní experti si tak môžu kód prezerať a hľadať prípadné slabiny, čo zlepšuje dôveryhodnosť a bezpečnosť VPN.

Pokiaľ ide o údaje, ktoré Proton VPN zaznamenáva, sú veľmi jasne vysvetlené na stránkach poskytovateľa. Služba dodržiava prísnu politiku bez záznamov, ktorá je overená auditom tretej strany. To znamená, že nedochádza k ukladaniu vašej histórie prehliadania, IP adries ani iných osobných údajov, ktoré by mohli byť použité na sledovanie vašej aktivity online.

Nezisková spoločnosť Proton VPN sídli vo Švajčiarsku. Ide o krajinu, ktorá nie je súčasťou žiadneho medzinárodného paktu o zdieľaní informácií (5 Eyes alebo 14 Eyes), takže údaje používateľov spadajú len pod švajčiarsku legislatívu. V žiadnom prípade by tak nemalo dochádzať k únikom vašich informácií do iných krajín na základe medzinárodných zmlúv.

Kde kúpiť Proton VPN
Proton VPN
Hodnotenie
4.2/5

DNS Leak Test

Tento jednoduchý test slúži na overenie, či VPN skutočne skryje vašu IP adresu a geografickú polohu. Na overenie som použil nástroj dnsleaktest.com. V čase testovania som sa nachádzal v sicílskej Catanii, čo sa dalo ľahko zistiť z mojej IP adresy. Akonáhle som sa pomocou VPN pripojil k serveru vo vzdialenej juhoamerickej Brazílii, moja IP adresa a geografická poloha sa zmenili podľa očakávania, viď snímka nižšie.

Test úniku DNS informácií
Test úniku DNS informácií

Rýchlosť VPN je solídna

Test rýchlosti som začal meraním bez VPN za použitia nástroja speedtest.net. Následne som rýchlosť meral na jednom lokálnom talianskom serveri, vzdialenejšom českom serveri, a nakoniec na najvzdialenejšom americkom serveri. Každý server som premeral štyrikrát a porovnával jednotlivé priemerné hodnoty. V nasledujúcej tabuľke nájdete konkrétne priemerné rýchlosti v Mb/s a ich percentuálne zmeny.

ServerDownloadZmenaUploadZmena
Bez VPN (IT)612–⁠475
IT lokál260Pokles o 58 %391Pokles o 18 %
CZ305Pokles o 50 %462Pokles o 3 %
USA (Boston)298Pokles o 51 %444Pokles o 7 %

K poklesu rýchlosti nahrávania nemám žiadne výhrady. Rozdiel o menej než 20 % je vynikajúci. Pokles rýchlosti sťahovania je však u všetkých testovaných serverov približne 50 %, čo už stojí za zmienku. Test som vykonal počas špičky vo večerných hodinách a keď som ho opakoval dopoludnia, pokles bol podobný.

Situáciu nezlepšuje ani funkcia VPN accelerator, ktorú popisujem nižšie. Nižšia rýchlosť tak nie je daná vyťažením serverov, ale službou samotnou. V prípade pomalšieho pripojenia bez VPN môže byť výrazným limitom.

Funkcie Proton VPN – jednoznačne silná stránka

Služba Proton VPN ponúka okrem samotnej súkromnej siete relatívne bohaté spektrum funkcií, ktoré zvyšujú vašu bezpečnosť, bránia únikom informácií v špecifických situáciách a celkovo zvyšujú pohodlie používania. V nasledujúcej kapitole si tieto funkcie bližšie popíšeme.

Netshield

Funkcia Netshield nahrádza rozšírenia prehliadačov na blokovanie reklám. Okrem toho blokuje malware, čím prispieva nielen k pohodliu prehliadania, ale aj k bezpečnosti. V možnostiach aplikácie môžete funkciu úplne deaktivovať alebo nastaviť iba na blokovanie malwaru. V praxi funguje Netshield výborne. Stránky, ktoré sú bežne plné reklám, som mohol prehliadať bez rušenia a nepríjemných vyskakovacích okien (pop-up).

Test blokovania reklám
Test blokovania reklám

Killswitch

VPN obsahuje funkciu Kill Switch, ktorá automaticky odpojí vaše zariadenie od internetu v prípade neočakávaného výpadku pripojenia. Tým predchádza odhaleniu vašich súkromných údajov, ktoré by inak mohli byť viditeľné pri zlyhaní VPN. Ak som po aktivácii VPN zmenil krajinu servera, internet bol blokovaný, kým sa služba nepripojila k cieľovému serveru. Ani pri strate internetového pripojenia po aktivácii služby nedošlo k úniku IP adresy. Kill Switch teda funguje spoľahlivo.

Proton VPN však posúva túto funkciu ešte o stupeň vyššie s nastavením Permanent Kill Switch. Ten sa stará o to, aby sa vaše zariadenie odpojilo od internetu vždy, keď dôjde k zatvoreniu programu VPN (vypnutie alebo reštartovanie zariadenia). Internet zostane zablokovaný až do momentu, kým program opäť neotvoríte a nepripojíte sa k VPN serveru.

Možnosti funkcie Kill Switch
Možnosti funkcie Kill Switch

Split tunneling

Funkcia Split tunneling slúži na to, aby ste mohli vybrať konkrétne aplikácie či programy, ktoré majú používať VPN a ktoré nie. Funkcia je ideálna v prípade, že ste v zahraničí a potrebujete mať naraz prístup k lokálnemu a zároveň vášmu domácemu serveru. Ideálnym príkladom je používanie jedného prehliadača s VPN pre pracovné úkony, zatiaľ čo druhý prehliadač bez VPN môžete použiť na prehliadanie aktuálnych lokálnych správ.

Split Tunneling
Split Tunneling

Ja som funkciu v Taliansku využíval naplno. Hlavný prehliadač, v ktorom som používal náš redakčný administratívny systém, som mal pripojený k slovenskému VPN serveru. V druhom prehliadači bez VPN som mohol bez problémov sledovať stream stanice Rai Play, pretože som sa nachádzal v Taliansku.

Port forwarding

Funkcia port forwarding zabezpečuje efektívnejší prenos dát. Podstatou je zjednodušenie pripojenia zariadení v sieti tým, že dôjde k presmerovaniu komunikácie cez konkrétne sieťové porty. V praxi to znamená, že pri využití P2P serverov (peer-to-peer), a teda napríklad pri sťahovaní torrentov, môžete dosiahnuť vyššiu rýchlosť sťahovania pri zachovanej anonymite.

Funkcia Port Forwarding
Funkcia Port Forwarding

V praxi funguje Peer forwarding spoľahlivo. Bez VPN som počas sťahovania torrentu dosahoval rýchlosť 13 MB/s. Po aktivovaní VPN bez tejto funkcie klesla rýchlosť na 9 MB/s. Akonáhle som však funkciu aktivoval, opäť som dosiahol rýchlosť 13 MB/s.

Kde kúpiť Proton VPN
Proton VPN
Hodnotenie
4.2/5

Naša redakcia v žiadnom prípade nepropaguje šírenie pirátskeho obsahu. Pri testovaní sťahujeme iba torrenty s voľne šíriteľným obsahom.

VPN Accelerator

Funkcia VPN Accelerator môže podľa poskytovateľa v niektorých prípadoch zvýšiť rýchlosť pripojenia až o 400 %. Technológia pomáha zvýšiť rýchlosť a stabilitu VPN pripojenia, najmä pri pripojení na vzdialené servery. Funguje tak, že lepšie riadi tok dát a optimalizuje spôsob, akým sa informácie presúvajú po sieti. Využíva moderný algoritmus TCP BBR, ktorý znižuje odozvu a zlepšuje priepustnosť siete, vďaka čomu sa stránky načítavajú rýchlejšie a streamovanie je plynulejšie. Okrem toho minimalizuje záťaž procesora pri šifrovaní dát, čo pomáha udržiavať vysokú rýchlosť aj pri vysokej úrovni zabezpečenia.

V praxi priniesla táto funkcia relatívne malé rozdiely v rýchlosti. Otestoval som najprv server bez VPN a následne dva vzdialené VPN servery – v USA a na Novom Zélande. Oba VPN servery som premeral pred aj po aktivácii akcelerátora. Výsledky nájdete v tabuľke nižšie.

ServerRozdiel v rýchlosti sťahovaniaRozdiel v rýchlosti odosielania
USA s deaktivovanou funkciouPokles o 10 %Pokles o 17 %
USA s aktivovanou funkciouPokles o 12 %Pokles o 15 %
Nový Zéland s deaktivovanou funkciouPokles o 19 %Pokles o 75 %
Nový Zéland s aktivovanou funkciouPokles o 8 %Pokles o 33 %

Ako vidíte, na americkom serveri nepriniesla funkcia veľké zmeny. Namiesto zrýchlenia dokonca mierne spomalila sťahovanie. Podstatnejší a pozitívnejší rozdiel si však môžete všimnúť na novozélandskom serveri. Aktivácia funkcie znamenala zrýchlenie sťahovania o 8 % a odosielania až o 42 %.

VPN akcelerátor
VPN akcelerátor

Servery optimalizované pre torrenting

Drvivá väčšina serverov, ktoré Proton VPN ponúka, je optimalizovaná pre P2P pripojenie, ktoré je základom sťahovania torrentov. Tak široká ponuka serverov pre tento účel je jednoznačným pozitívom. Čo sa týka rýchlosti, nemám k nej v podstate žiadne výhrady. Počas testovania som v špičke dosahoval rýchlosť okolo 15 MB/s bez VPN. Po pripojení na lokálny VPN server klesla rýchlosť sťahovania maximálne o 20 %. Ak som následne aktivoval Port forwarding, pokles dosahoval maximálne 5 %, čo je prijateľné.

Servery optimalizované pre streaming

Ak hľadáte server vhodný na streamovanie filmov a seriálov, v zozname nájdete pri každom optimalizovanom serveri symbol prehrávania. Vďaka tomu môžete vždy vybrať ten, ktorý je najmenej vyťažený a zároveň optimalizovaný. V čase testovania boli servery prispôsobené na streamovanie dostupné vo väčšine krajín. Po pripojení k nemeckému serveru som mohol sledovať živé vysielanie staníc ZDF a ARD vo Full HD kvalite, rovnako ako americkú CNN bez akýchkoľvek problémov s pripojením v USA.

Skúsil som aj streamovanie seriálov na Netflixe. Vďaka Proton VPN som získal prístup k knižniciam v Japonsku, Austrálii či Kanade. Pri testovaní pripojenia v USA a Brazílii som však narazil na problém. Po pripojení na niektoré zo serverov sa mi nepodarilo ani načítať knižnicu služby s chybou DNS alebo samotného internetového pripojenia. Riešením bolo skúšanie ďalších serverov, čo situáciu vždy vyriešilo, napriek tomu by som ocenil, keby k tomuto problému vôbec nedochádzalo.

Vzhľadom na to, že som službu testoval v Taliansku, zaujímalo ma aj streamovanie slovenských staníc. Po pripojení k slovenskému serveru som sa bez problémov dostal k danej knižnici na Netflixe.

Tor optimalizované servery

Proton VPN ponúka okrem iného pripojenie k serverom optimalizovaným na využitie Tor siete. Ide o anonymizačnú sieť, ktorá presmerováva internetovú prevádzku cez šifrované uzly, čím skrýva IP adresu používateľa a zabezpečuje jeho súkromie. V kombinácii s použitím VPN ide o vyššiu úroveň anonymity. Služba Proton VPN totiž šifruje pripojenie ešte pred vstupom do siete Tor.

Vzhľadom na to, že používanie VPN môže výrazne znížiť rýchlosť pripojenia a Tor sieť ako taká to robí tiež, rozhodol som sa rýchlosť otestovať. Pomocou prehliadača Tor browser som postupne načítal portál seznam.cz, stopky som zastavil až v momente, keď boli ukončené všetky prenosy v ľavom dolnom rohu stránky. Týmto spôsobom som otestoval rýchlosť bez VPN, s pripojením na optimalizovaný server a nakoniec so serverom bez optimalizácie v štáte susediacom s predchádzajúcou krajinou. Po každom načítaní som prehliadač zavrel a opäť otvoril.

PodmienkaČas (minúty a sekundy)
Bez VPN00:53
Server bez optimalizácie01:44
Optimalizovaný server01:26

Ako vidíte na výsledkoch, optimalizácia serverov má určite zmysel. Napriek tomu, že som nedosiahol rýchlosť bez VPN, stále však došlo k zrýchleniu oproti použitiu neoptimalizovaného servera.

Záver – pre koho je Proton VPN vhodná?

Proton VPN je spoľahlivá VPN služba s veľkým dôrazom na bezpečnosť a transparentnosť. Ponúka širokú kompatibilitu naprieč zariadeniami, servery v 117 krajinách a bohaté funkcie, ako je NetShield, Kill Switch či Split Tunneling. Výhodou je aj prísna no-log politika a švajčiarska legislatíva, ktorá chráni súkromie používateľov.

Nevýhodou je až 50% pokles rýchlosti sťahovania, ktorý môže byť pri pomalšom pripojení výraznou slabinou. Napriek tomu, že funkcia VPN Accelerator sľubuje zlepšenie, v praxi neprináša výrazné zrýchlenie. Bezplatná verzia je síce dostupná s obmedzenými možnosťami, pre malú časť používateľov ale môže byť prínosom. Služba Proton VPN ma počas testovania v mnohom príjemne prekvapila a odporúčam ju každému, kto hľadá dobre vybavenú VPN za rozumnú cenu.

Recenze: Proton VPN
  • Rýchlosť
  • Bezpečnosť
  • Streaming a torrenting
  • Používateľské prostredie
  • Pomer ceny a výkonu
4.2

Spoľahlivá a bezpečná VPN za rozumnú cenu s praktickými funkciami

Švajčiarska služba Proton VPN ponúka za dostupnú cenu široké spektrum funkcií, bohatú podporu platforiem a 11 799 serverov v 117 krajinách. Samozrejmosťou sú servery optimalizované pre sťahovanie torrentov, streamovanie videí a využívanie siete Tor. VPN je dostupná aj v bezplatnej verzii, ktorá síce ponúka obmedzené funkcie, ale v niektorých prípadoch môže byť dostatočná. Je Proton VPN bezpečná a vyrovná sa konkurencii?

Klady

  • Cenová dostupnosť
  • Vynikajúca kompatibilita
  • 10 zariadení v balíku
  • Optimalizované servery
  • Bohaté funkcie
  • Indikátory zaťaženia serverov
  • Jednoduché používateľské prostredie
  • Švajčiarska spoločnosť

Zápory

  • Trvalý pokles rýchlosti sťahovania
  • Problémy s americkým Netflixom
  • VPN Accelerator nefunguje
Tento článok pripravil autor na základe skutočných skúseností s produktom. Hodnotenie môže byť ovplyvnené subjektívnymi dojmami autora.
Autor: Martin Dajča
Autor: Martin Dajča
Som študent, ktorý rád pretvára svoje skúsenosti a zložité myšlienky do zrozumiteľného jazyka pre spotrebiteľov. Vo voľnom čase rád behám, bicyklujem a chodím na túry po okolí. V mojom portfóliu sa preto nachádzajú recenzie inteligentných hodiniek, kamier do auta a mnohých ďalších pomôcok pre každodenný život.
Ako sa vám páčil tento článok?
Vaše hodnotenie
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Súvisiace recenzie

Recenzia: Proton VPN s bohatou ponukou funkcií a prémiovou bezpečnosťou
Proton VPN
Hodnotenie: 4.2/5
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram